'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1316 Zaterdag 26 September 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. "nieuwstijdingen. Alponnem ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. AUvertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. SEPTEMBER, (Herfstmaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 58 m. Onderg. 5 u. 45 m. Zondag 27 Maandag 28 Dinsdag 29 Woensdag 30 OCTOBER, (Wijnmaand), 31 dagen. Donderdag 1 Laatste kwartier. Israël. Loofhuttenfeest. "Vrijdag 2 Vreugdedag der Wet. Zaterdag 3 HELDER, 25 Sept. 1885. Zondagavond zal de zangver- eeniging Oefening baart Vooruit gang," in 't lokaal Musis Sacrum een openbare uitvoering geven, waar op behalve zangstukken, ook decla matorische voordrachten en blijspelen zullen worden ten geboore gebracht. De geringe entree, 25 cents, zal ze ker velen aanlokken van deze gele genheid lot ontspanning gebruik te maken. Als een bewijs boe diep de Re geering doordrongen is van het noodzakelijke van een spaarzaam be heer, zooals de Troonrede zegt, kun nen wij, zegt Het Vad. mededeelen, dat de begrooting voor marine ll/9 en voor oorlog 2/s millioen hooger is dan verleden jaar. Op het adres van de heeren Buma en Van Diggelen omtrent liet afsluiten en de droogligging der Zui derzee, heeft de gemeenteraad van Harlingen Maandag met 10 tegen 5 stemmen besloten een afgevaardigde te benoemen, en daarvoor gekozen jhr. H. M. Speelman, burgemeester dier Onlangs nam de gemeenteraad te Monnikendam het besluit, geen ad- haesie te schenken aan de plannen tot droogmaking der Zuiderzee. Dit besluit vond geen instemming bij de ingezetenen, die dezer dagen een lijst hebben doen rondgaan, waarbij in genomenheid met die droogmaking wordt betuigd. Naar men verneemt, zijn daarop 132 handteekeningen ge steld, waaronder de meeste van kiezers voor den Door doelmatige en eendrach tige samenwerking van gemeente-en rijkspolitie is men er in geslaagd al thans één der misdadigers in han den te krijgen, die in den laatsten tijd in de omstreken van Breda on derscheidene diefstallen pleegden, o. a. vorige week onder Etten en Boeimeer. Bedoelde persoon, die verschillende gouden en zilveren voor werpen in zijn bezit bad, is gear resteerd te Hoeven, zegt B. Sallago te keeten, scheepmaker van beroep te wezen en te Parijs te wonen en geboren te zijn. Hij bevond zich in een herberg in die gemeente met nog een ander verdacht persoon, die beeft weten te ontvlncbten, omdat de met ben in die herberg zijnde boeren weigerden hulp te verleenen of liever uit vrees zich verwijderden. De in arrest genomene beeft zich dan ook krachtdadig verzet, waartoe hij zelfs van een mes gebruik maakte, zoo dat een der marechaussees door hem is gekwetst geworden. Een maal in de macht der politie, deelde hij haar mede, dat hij tot een com plot van 15 personen behoorde. Men acht dit niet onmogeljjk, dewijl, tege lijk met den gezegden Sallago, vrij dag twee personen gevankelijk te Bre da zijn binnengebracht uit Sprundel, die men onderstelt tot dit complot in betrekking te kunnen staan. Deze noemen zich G. Grosz en J. C. H. Willems, beiden Duitschers, waarvan de eerste opgeeft stoker en de ander matroos te zijn. Bestaat werkelijk zoodanig complot, dan hoopt men nu den draad in handen te hebben, waar door men tot geheele ontdekking er van zal geraken. Aan den Ringdijk te Haarlem mermeer, gemeente Halfweg, werd dinsdagmorgen een man gevonden geheel naakt en verstijfd, gebonden aan het hek der pastorie der Chr. Ger. Kerk aldaar. Zijne kleederen, waarvan men hem ontdaan had, wa ren aan flarden gescheurd. Den vorigen avond was de man zeer be schonken geweest en het is zeker dat de bedrijvers van deze zooge naamde grap, in niet beteren toe stand hebben verkeerd. De politie doet ijverig onderzoek en bet is te hopen, dat de bedrijvers voorbeeldig gestraft worden. Hoognoodig moest in deze buurt een veldwachter gestationeerd wor den. - De rechtbank te Maastricht heeft een vrouw van deftige afkomst, wegens herhaalde openbare dronken schap, tot zeven dagen eenzame op sluiting veroordeeld. Een aantal straatjongens maak ten maandagavond leven voor bet vergaderlokaal der sociaal-democra ten in de Westerbaenstraat te 's-Hage. Tegen 10 uren werd daar de hulp der politie ingeroepen, ten einde eenige daar niet behoorende, binnen gedrongen personen te helpen ver wijderen. Bij die gelegenheid wer den er over en weer slagen uitge deeld en ontvangen. Uit 's-Hage wordt gemeld Een oogetuige deelt mede, dat toen maandag, na den afloop van het vuren in het Malieveld, ter gelegen heid van de opening der zitting van de Staten-Generaal, de wacht die het terrein had afgezet, en bestaande uit bereden artilleristen, onder com mando van een officier, zich verwij derde, die officier door een hoop straatjeugd, zeker 400 personen sterk, werd uitgejouwd en gevolgd. De officier hield zich op eenigen afstand achter de artilleristen, zoodat deze van de „betooging" vrij bleven. Des te meer bad de officier te verduren. Men begon al ras te werpen met stokken, stukken graszoden en wat verder voor de hand lag, waarbij ruiter en paard berhaaldelpk werden getroffen, totdat een zijpad langs het Malieveld was bereikt. Daar trof een steen den officier op den rug en rolde langs zijn sabel naar omlaag. Toen hield de man even het paard aan en keek naar zijne vervolgers, maar verloor zijne kalmte niet, en voegde zich weder bij den troep, die verder ongemoeid bleef. Onder de hoop straatjeugd bevonden zich ook verscheidene volwassenen, en het is aan de niet genoeg te prijzen kalmte en bezadigdheid van den Officier te danken, dat dit voor val niet de aanleiding werd tot grootere ongeregeldheden, gelijk ze elders uit soortelijke oorzaken zijn ontstaan. Dinsdagnamiddag, omstreeks half twee, had op de rivier voor Dord recht, even voorbij de spoorwegbrug, een belangrijke aanvaring plaats tus- schen twee zeeschepen. Het fregatschip East-Lothian, in ballast van Zwijndrecht naar zee gaande, was juist de draaibrug aan de Dordsche zijde geprsseerd, toen bet door sterken stroom en wind zoodanig tegen de bark Liza, mede in ballast, vr.n de Handelskade naar Rotterdam opgaande, werd gedreven, dat van dit schip alle ra's van den grooten mast middendoor braken en de verschansing aan de eene zijde vernield werd, terwijl van de East- Lothian een ra brak en de boeg en en het want belangrijk beschadigd werden. De totale schade aan beide schepen wordt op f4000 geraamd. Bij arrest van het hof te Am sterdam werd Dinsdag Willempje Schokman, wegens opzettelijke brand stichting te St. Maartensdijk, veroor deeld tot éen gevangenisstraf van drie jaar. Als een bewijs van den over vloed van hulponderwijzers in de provincie Friesland dienedat in de gein. Smallingerland flinke jongelui zijn, die in April dezer jaars de on derwijzersakte verwierven en na reeds meer dan 20 malen te hebben gesol liciteerd, nog geen plaats hebben. Voor een vacature als onderwijzer aan een der kostelooze scholen te Leeuwarden hebben zich niet minder dan 47 solicitanten aangemeld. Door den raad van Kampen werd in Mei o. a. een verordening vastgesteld voor de vischmarkt enz. aldaar. In een der artikelen daar van is bepaald, dat de plaatsen aan de markt, voor zoetwatervisch jaar lijks zullen worden verpacht. Dit nu had Donderdag jl. plaats, doch nie mand der vischvrouwtjes wenschte pachteresse te worden, zeker omdat ze tot dusverre gratis plaats moch ten nemen en alleen de plaatsen werden verlooter bood niemand, en toen nu de wijfjes toch van de vroegere plaatsen gebruik wilden ma ken, werd haar dit belet en werden zij door de politie van de marktplaats verwijderd. Zij togen hierop door de straten der stad, om hare waar toch aan den man te brengen, wat natuurlijk niet zonder eenige onnoodige drukte plaats vond. Vrijdag gaf men weder de zelfde vertooningze worden steeds gevolgd door politie, om te beletten, dat ze op sommige plaatsen blijven staan om te venten. Hoe deze zaak eindigen zal? De tijd zal betleeren. Of hij bier rozen zal baren is een andere vraag. Tot welke gevolgen snoeplust en zucht tot opschik kunnen aan leiding geven bleek weder Dinsdag voor het hof te Amsterdam. In de bank der beschuldigden nam nl. plaats een twintigjarig meisje Maria Jacoba D. Zij was dienstbode bij mejuff. M., directrice van de industrieschool der vrouwelijke jeugd en had zich eeni gen tijd achtereen geld toegeëigend uit een secretaire van bare meesteres. De sleutel van die secretaire bevond zich in een gesloten muurkast, die besch. met een valschen sleutel zou de geopend hebben. Toen de juf frouw bij het opmaken van baar kas telkenmale aanzienlijke bedragen vermiste, merkte zij eenige munt stukken en vond weldra bet dienst meisje in het bezit van zulk een stuk geld. Ongeveer honderd zestig gul denwaren aldus gestolen. De besch. had zich fraaie kleederen gekocht en zich tevens de weelde veroorloofd een paar maal 's weeks koekjes, si naasappelen enz. te verorberen. Toen de juffrouw den diefstal ontdekte stelde zij de ontrouwe dienstbode voor deze keuze of de zaak dade lijk aangeven, of bier blijven om met de huur in te verdienen wat zij ge stolen bad de juffrouw zou tevens bet beheer van het goed van besch. hebben de mooie kleederen die zij in den laatsten tijd gekocht had, zouden geborgen worden in een kist op den zolder als onderpand, totdat bet geld bijeen zou zijn. Het meis je koos bet laatste en bleef. Daar zij zich echter zeer onverschillig bleef gedragen, liet hare meesteres baar maar liever gaan, doch bij bet nazien van haar goed, werden nog eenige andere voorwerpen gevonden, die besch. insgelijks gestolen had. De justitie werd met de zaak in kennis gesteld en Dinsdag zat daar het meisje weenende voor hare rech ters en bekende zij bare zonde. De adv.-gen. mr. Op ten Noord requireerde een celstraf van 18 maanden tegen de besch. De ver dediger mr. F. A. Eggers betwistte dat de besch. een valschen sleutel zou gebruikt hebben en deed op merken, dat de aanleiding tot den diefstal niet alleen lag in de snoep- zucht enz. maar ook in 't feit dat besch. een huwelijksaanzoek kreeg en dit bij baar den lust opwekte om zich eenigszins sierlijk te kleeden. Omtrent de ontvluchting van een ge vangene uit de gevangenis te 's Gravenhage bevat „Het Vaderland" het volgende ver haal: Gisterenavond was de Prinsengracht in rep en roerhet gerucht liep en 't bleek al spoedig gegrond te zijn, dat een gevan gene uit het huis van „verzekerde bewaring" had weten te ontvluchten. Honderden nieuwsgierigen verzamelden zich op het breede pad van de gedempte gracht, tegenover de gevangenis, en angstig staarde men in 't rond, alsof men den vluch teling nog dacht te znllen ontdekken, In de huizen in den omtrek heerschte groote zenuw achtigheid men zocht in kelders, op zolders en vlieringen, in tuinen en bergplaatsen, vreezende dat de voortvluchtige zich daar wellicht schuil hield. Do politie was druk in de weer en zocht heel de stad door, in bosscheri en velden, op wegen en in verdaohte huizen; er werden posten naar de stations gezonden, telegram men gewisseld met de politie in de dichst- bijgelegen gemeenten, maar tevergeefs. De vogel was gevlogen en tot dit oogenblik heeft men zijn spoor nog niet ontdekt. Nog voortdurend verzamelt zich de menig te op de Prinsengracht en beglunrt den ge vel der gevangenis, die er toch nog altijd stevig en tamelijk dicht uitziet. Hoe is 't dan mogelijk, dat de vluchteling kon ontsnappen P Ziehier het raadsel naar alle waarschijn lijkheid opgelost. Op de bovenverdieping der gevangenis bevindt zich de gemeenschappe lijke werkzaal, waar zich de vluchteling be vond. In den hoek van deze vrij groote zaal is een privaat, waarvan de zoldering met niet al te zware houten planken ia beschoten. De gevangene nu had zich daarheen bege ven, wist met groote krachtsinspanning of door een hulpmiddel, dat men niet heeft ont dekt, een opening in de zoldering van het privaat te maken, ternauwernood groot ge noeg om er zich doorheen te wringen. Toch gelukte hem dit en zoo kwam hij, op zijn kousen, in de dakgoot der gevangenis, aan de binnenzijde, nabij den grensmuur van de wo ning des directeurs. Over het dak van diens woning bereikte hij het belendend perceel, liet zich van het eene op het andere dak, langs goten afzakken, en wist op die wijze op het derde huis te gera ken, door den heer Dirks bewoond. Daar stond het zoldervenster open en onze gevaar lijke acrobaat sprong er in, kwam langs twee trappen naar beneden, liep brutaal de vesti bule in en bluschte daar het licht, teneinde ongemerkt de voordeur te kunnen openen en de vrije buitenwereld in te gaan. Dit gelukte hem maar al te goed. De dienstbode van den heer Dirks ont waarde kort daarna dat het licht in de gang uit en de straatdeur open was. Zij waar schuwde den heer des huizes, die natuurlijk geen andere gedachte had, dan dat zich deze of gene toegang tot zijn woning had ver schaft. Het denkbeeld van inbraak, niet van uitbraak, kwam bij hem op. Met behulp van eenige knechts van den wijnhandelaar D., in den nabijgelegen kelder werkzaam, werd 't huis goed doorzocht, maar men vond niets.... dan alleen sporen van voetstappen, blijkbaar door natte kousen achtergelaten. Toen kwam men van zelf op het denkbeeld van een ontvluchting uit de gevangenis. De heer Dirks begaf zich naar 't huis van arrest en vroeg den directeur of hij een van zijn gevangenen miste? „Inderdaad", was 't antwoord, hebt ge hem P" Dat was echter het geval niet. Men had in de gevangenis de ontsnapping reeds ontdekt. Bij het verlaten van de werk zaal ontbrak er een „nummer" en spoedig bleek het de wijde wereld te hebben opge zocht. Men begon op de daken en in de on middellijke nabijheid te vorschen; bewaar ders, militairen, politie, alles was in de weer. Maar tevergeefs. Men zoekt nog. De ontsnapte gevangene is Jean Pierre Theodoor van Rijsselberghe, een vrij berucht persoon te dezer stede, 30 jaren oud, kapper van beroep. Hij is 1.68 m. lang, draagt een forschen knevel en heeft 't volgend signale ment: aangezicht ovaal, voorhoofd rond, mond gewoon, haar en wenkbrauwen blond, klenr gezond, neus gewoon, kin rondhij is Nederlander, maar spreekt vrij goed Eranseh en Vlaamsch. Hij werd, niet lang geleden, wegens den brutalen diefstal, onder zeer verzwarende omstandigheden bij den vleeschhouwer Van der Qugten in de Schoolstraat gepleegd, door het gerechtshof tot vijf jaren tuchthuisstraf veroordeeld en juist heden zon hij tot 't ondergaan van die straf naar Leeuwarden" worden opgezonden. Wilde hij de reis misschien te voet en zon der geleide maken P De Wonderkntl. De heer Reekers heeft in een vrij uit voerige nota geantwoord op inlichtingen, door den Minister van Waterstaat, Handel en en Nijverheid aan de Eerste Kamer ver strekt, omtrent het wetsvoorstel tot her- ziening van art. 8 en 17 der Wet op de Zeevisscherijen. De heer Reekers is overtuigd dat het herhaald onderzoek de onjuiste grondslagen der wet in het helderste licht heeft gesteld- Dat de intrekking van Art. 8 eenig ge vaar zou kunnen opleveren voor de hand having en het gezag behoeft men niet in het allerminst te vreazen. Integendeel meent de heer Reekers, dat het gezag versterkt wordt door het vertrouwen op de billijkheid en rechtvaardigheid der wetgevers, die niet sohroomen zelfs op een onlangs genomen besluit terug te komen, zoodra de maat regel blijkt schadelijk en niet voldoende ge motiveerd te zijn. De geheele zaak is bovendien zeer een voudig en komt alleen hierop neer, dat de herziening niet slechts voor Januari 1888 maar reeds voor Januari 1886 plaat heeft De wet zelve geeft daartoe volkomen vrijheid en de vrees voor schade aan het gezag, schijnt van al te groote bezorgdheid te getuigen. Hij zet voorts nader de mo tieven uiteen, waarop het wetsvoorstel bernst,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1