Aavertentiën. Dr. BAR GER, Vrije Geref. Gemeente, Ie Heer A. STEINRATH. „Ernst en Scherts." ADMIRAAL DE RUIJTER. Burgerkring Harmonie. ZAAK LORETTE. Gisterenmiddag was de zaal vuil liet ge rechtshof te 's Hage wederom geheel gevuld door dames en heeren. Onder het publiek, werden opgemerkt de Oostenrijksche zaak gelastigde, prins Hohenlohe, de Spaansche zaakgelastigde, markies De Novalles, en de secretaris der Belgisohe legatie, de Moueheur. Precies 3 uren trad het Hof binnen en werd de beschuldigde, even als bij de behan deling, binnengeleid door een bewaarster en de rijksveldwachters. De beschuldigde was ditmaal geheel in rouwgewaad met een zwarte voile, die zij op sloeg toen de president het arrest begon voor te lezen. Beschuldigde was zeer bleek en hield haren zakdoek voor het gelaat. Zij hoorde staande de voorlezing van het arrest aan, die ruim een half uur duurde. Nu en dan gaf zij teekeneu van inwendige ontroe ring. Het arrest overweegt in de eerste plaats, wat door de beschuldigde zelve bekend is, welke bekentenis is gestaafd door de verkla ringen van de getuigen, en neemt aan dat het haar ten laste gelegde feit van moed willige verwonding op den persoon van Saku- rada overtuigend is bewezen. Vervolgens gaat het arrest uit de verkla ringen van de getuigen en deskundigen na, dat de dood van Sakurada het gevolg is ge weest van de .verwonding der hersenmassa en uitstorting van bloed in de hersenen, met welk oordeel der deskundigen het Hof zich ten volle vereenigt en bet als zijn eigen over neemt dat mitsdien Sakurada is overleden door de verwonding met de opzettelijk op hem gerichte revolver; overwegende, dat het aan beschuldigde ten laste gelegde, dat zij na op 14 Maart met Sakurada een kamer te hebben betrokken, bet voornemen heeft opgevat dien heer het leven te benemen, en de daad gepleegd heeft nadat Sakurade sliep of niet bemerkte wat zij verrichtte, ten processe is bewezen; overwegende, dat omtrent de telastlegging, dat zij het voornemen heeft gehad 8akurada te dooden en met de uitvoering in het alge meen heeft gewacht, gebleken isuit haar bekentenis dat zij van 11 uur af het voorne men had aan haar eigen dood te verbinden dien van Sakurada; 6. uit hare verdere be kentenis dat zij, alvorens zich te bed te be geven, heeft geschreven het bekende briefje; c. uit de verklaringen van Van den Broek, dat hij dat briefje op tafel heeft gevonden; overwegende, dat de bekentenis van be- schuldigde, overeenstemmende met het ge schrift B en de verklaring C en bevestigd door de verklaring van getuige Smissaert, dat hij gehoord heeft gillen en beschuldigde heeft ge vonden boven voor de deur van haar kamer, wel bewijzen dat beschuldigde de daad niet heeft uitgevoerd dadelijk na het opkomen van het denkbeeld om Sakurada van het leven te berooven, doch dat daardoor niet in rechten vaststaat dat zij gehandeld heeft met voorbe dachten rade („dessein formé avant 1'ac- tion"); overwegende dat voor 's Hofs overtuiging niet onbetwistbare zekerheid bestaat, dat er tusschen het tijdstip van het opvatten van het voornemen en de volvoering van de daad heeft gelegen een oogenblik van kalm beraad als onmisbaar is om die tijdstippen te mogen scheiden; overwegende dat dit gedeelte der beschul- ding, dat zij gehandeld heeft met voorbe dachte rade niet voldoende is bewezen. Wat betreft de geleide lage, overweegt het Hof dat in het arrest van terechtstelling niet wordt gevonden dat beschuldigde Sakurada zou hebben opgewacht om hem het leven te benemen; dat dus de beschuldiging van ge leider lage niet aan 's Hofs kennisneming is onderworpen. Overwegende echter dat in geval het „wach ten tot dat Sakurada sliep" beschouwd moet worden als opwachting, alsdan dit feit, gelijk hiervoren is beslist, in rechten niet is gewe zen. Overwegende dat door beschuldigde be weerd is, dat zij door „nervose hysterique," overgeërfd van hare moeder, die in hevigen graad aan hystero epilepsie leed, niet toe rekenbaar is voor hare daad. Overwegende dat inderdaad in genees kundige certificaten, door haren verdediger overgelegd, respectievelijk bij dochter en moeder die ziekte wordt aangenomen. Overwegende dat uit het bewijs der feiten en de bekentenis van beschuldigde hoe en door welke verstoordheid en andere beweeg redenen geleid, zij de daad heeft gedaan, en de gansche geschiedenis der zaak blijkt, dat besehuldigde de daad met onbelemmer- den wil beeft uitgevoerd, verklaart niet be wezen wat meer is ten laste gelegd en spreekt haar hiervan vrij, de kosten te dragen door den Staat. Overwegende dat de nog jeugdige leeftijd van beschuldigde, die reeds vdor haar 15e jaar haar moeder verloor, en den opgewonden toestand waarin de gebeurtenissen der laat ste aan de daad voorafgaande dagen haar gebracht hadden, zoovele verzachtende om standigheden zijn, welke aanleiding geven een zachtere straf toe te passen dan in 't algemeen bedreigd is. Veroordeelt Jeanne Marie Lorette tot een correctioneele gevangenisstraf van drie jaar en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. Nadat de voorzitter haar den cassatie termijn had aangezegd, werd de veroordeelde teruggeleid naar de kamer der beschuldig den. Halverwege de zaal viel zij in on macht, doch was spoedig hersteld. Stoom vaartberichten. Het stoomschip Voorwaarts arriveerde den 23en Sept. te IJmuiden. Het stoomschip Prinses Wilhelmina is 22 Sept. van Padang vertrokken naar Am sterdam. Het stoomschip Burgemeester den Tex, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 22 Sept. van Suez. Het stoomschip Sumatra, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 23 sept. van Genua. Het stoomschip Prins Frederik, van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 22 Sept. van Marseille. Het stoomschip Prins van Oranje, van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 23 Sept. van Suez. Het stoomschip Soenda, van Amsterdam naar Batavia, passeerde Point de Galle den 24 Sept. Markt-Berichten. Schagbn, 24 Sept. 11 Paarden f40 a 120; 8 Stieren f70 a 110; 66 Geldekoei- en f80 a 250; 10 Kalfkoeien flS0a230; 12 Vaarzen f 60 a 90 9 nucht. Kalveren f 12 a 24; 717 Schapen f 12 a 27; 180 Lammeren fll a 16; 23 magere varkens f 13 a 18; 12 Biggen f 6 a 840 Kippen f 0.30 a 1.— 70 Eenden f0,40 a 0.60; Boter per kop f0,80 a 0,90; Kaas per kil. f 0.20 a 0,30Kip-Eieren per 100 f 3,25 a 3,75. V isscherij-Berichten. 24 Sept. v.m. 35 korders met 80 tot 200 tong, per stuk 20 tot 30 cent; 130 tot 450 kleine en middelmatige tong, per stuk 6 tot 20 cent; 1 tot 3 tarbot, per stuk f 8 tot f 12; 1 tot 4 mand schar, per mand f 2,50; 1 tot 5 mand kleine schol, per mand f 1,30; 6 tot 20 rog, per stuk 65 tot 78 cent. N.rn. 3 korders met 60 tot 160 tong per stuk 25 tot 30 cent; 130 tot 400 kleine en middelmatige tong, per stuk 6 a 20 cent; 3 tarbot, per stuk f9; 1 tot 3 mand schar, per mand f 4; 1 tot 2 mand kleine schol, per mand f 1,25. Burgerlijke Stand Helder. Van 22 tot 25 Sept. ONDERTROUWD: H. de Wolf, koop man, en G. van Wilsem. R. Jongkees, koop man, en T. Lak. G. Visser, torpedist en M. Pronk. GEHUWD: R. T. Luijkx en A. C. Moor man. J. G. van der Klaauw en C. T. Hin. BEVALLEN T. Klaasen, geb. Jacobs, z. K. Oudkerk, geb. van Tijn, d. A. L. Go- vers, geb. van Son, d. OVERLEDENJ. Mol, 39 j. T. Fasol 8 m. Burgerlijke Stand Texel. Van 17 tot 23 Sept. ONDERTROUWDGerrit Schoenmaker en Jannet;e Gieles. Jan Van Hert en Trijntje Boon. GETROUWD: Geene. GEBORENKlisabetb, dochter van Ja- cob Smit Jbz. en Vrouwke Knol. Leonardus, zoon van Willem Koppen IJaz. en Trijutje firans. OVERLEDEN Geene. Levenloos aan gegeven 1. Vijftiende en laatste Zsmer-Goncert op Zondag 27 Sept. a.s., namidd. 2.15 uur. 1. Marsch aus dem Klavier- Concert, (Es-Dur) L. v. Beethoven. 2. Ouverture „Nachklange von Ossian Niels W. Gade. 3. PilgerchorundLied:„O! du mein holder Abend- stern," aus der Oper. Tannhauser Rich. Wagner. 4. Hommage a Mendelsohn Bartholdy. Grande Fan- taisie E. Curth. 5. Einleitung zu der Oper: „Lorcley Max Bruch. 6. Fantaisie sur Hérodiade, Opéra de Jules Massenez, 7. See-Saw (Valse) A. C. Crowe. (Ie uitvoering). Vervolg- der Berichten. De »Staatscourant''van23 dezer bevat o.-a. een Koninklijk besluit betreffende de samenstelling en in deeling van de dienstdoende schut terden in de onderscheidene provin ciën des Rijks. Omtrent de formatie der dd. schutterij te Helder, ontleenen we, aan den aan dit besluit toegevoeg- den staat van de samenstelling der schutterijen, deze opgavensterkte dezer schutterij 393 mau, berekend naar 't aantal zielen (19676), volgens de uitkomsten der zesde tienjarige volkstelling. Deze schutterij vormt voor het vervolg 1 bataillou, samen gesteld uit 3 compagniën. De staf zal bestaan uit een majoor, een 1ste luit.- adjudant, een lste of 2de luit.-kwar tiermeester, een officier van gezond heid lste kl., een adjud.-onderofficier, een kapelmeester, een onderkapel meester en 15 muzikanten. Aantal officieren, onderofficieren enz. bij elke compagnie: Kapiteins 1, lste luite nants 1, 2de luitenants 2, sergeant majoors 1, sergeants 6, fouriers 1, kor poraals 8, hoornblazers 2. De schut terij te Helder is in haar geheel voor den dienst der vesting-artillerie be stemd. Bij de Vrije Ger. gemeente in de Hoogstraat alhier, is beroepen de Eerw. heer Ds. D. Versteeg, thans te Dirksland, eiland Flakkee. Voor de levering van paarden ten dienste der gemeentereiniging, werd het minst ingeschreven door den heer C. Kraakman te Koegras, voor f39,89 per paard per maand. Voor de levering van ligstroo, ten dienste van 't garnizoens-nacht- leger, was de laagste inschrijver, S. Bregmau, te Zijpe, tegen f26.90 de 1000 Kg. De proeven met electrisch licht, aan boord Zr. Ms. ramschip Buffel en stoomkanonneerboot Ever, zullen in de volgende week ter reede van Texel worden herhaald. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip De Ruijter, onder bevel vau kapt. t./zee jlir T. E. de Brauw, in den morgen van 22 dezer te Port-Said aangekomeu. Het voornemen bestond, na de kolenvooraad te hebben aangevuld, de reis naar Oost-Indië onmiddellijk te vervolgen. Aan boord was alles wel. Na afgelegd examen zijn de ma trozen 3de kl. C. Van Boekhoven, C. Valkenburg Hz.,L.M.Smits,S.Lemstra, P. K. Koster, D. Gouweloos, W. Sie- wers, P, Jongbloed, H. A. Van Varik, L. D. Labohm, J. A. Drent, F. W. Borghardt, J. Jans en P. Van Dijck, en de lichtmatroos A. Krabbendam, allen dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, bevorderd tot stuurmansleerling 2de kl. Wederom is aan onze marine een verdienstelijk hoofdofficier door den dood ontvallen. De kapitein t. z. T. C. Gobée, ridder der Militaire Wiliemsorde 4e klasse, is te Soera- baja na een kortstondige ziekte over leden. Door zijn geschriften, zoowel op marine-, als op romantisch gebied, deed de overledene zich van een zeer gunstige zijde kennen. Het herstellen en verfraaien van het Koninklijk lustslot Soestdijk is opgedragen aan de minste inschrij vers, de Heeren W. van Doornik te Baarn en F. H. Joseph te Hilversum voor f24980,00 Sedert de terechtzitting van jl. Donderdag heeft Jeanne Lorette, volgens het Vaderland", vrij kalme dagen doorgebracht. Onderscheidene dames uit de hoog ste standen moeten hebben verzocht een plaats in de rechtszaal te beko men, om de uitspraak te kunnen bijwonen. Verder wordt in allen ernst ver zekerd, dat Jeanne Lorette een brief uit Parijs heeft ontvangen, waarin zij door iemand, die met haar onge luk begaan is, ten huwelijk wordt gevraagd. Het is intusschen niet bekend, of de pretendent zich in zijn brief bereid verklaard heeft zijne begeerte naar een echtverbintenis te onderdrukken tot na expiratie van de aan zijne aangebedene eventueel op te leggen straf. Men heeft het spoor van Van Rijs- selberghe, den voortvluchtige gevangene uit de gevangenis te 's Gravenhage, nog niet ontdekt. Toch kan men de»--politie geen gemis aan waakzaamheid ten laste leggen. Over al waar men slechts in de verste verte ver moeden kon, dat hij een onderkomen zou hebben gevonden, is hniszoeking gedaan, allereerst bij verschillende zijnerfamilieleden, voorts bij onderscheidene vrouwen, met wie hij vriendschappelijke relatiën had onder houden Het is niet waarschijnlijk, dat de vluch teling de stad reeds zou hebben verlaten of zeer ver van de gevangenis verwijderd een wijkplaats zon hebben gezocht. Immers, hij moet in zijne gevangenklee- ding, zonder schoeisel en blootshoofd, zijn ontsnapt. Men vermoedde nog, dat hij wellicht uit de woning van den heer Dirks schoenen, hoofddeksel en andere kleeding- stukken zou hebben meegenomen, doch dit is gebleken het geval niet te zijn. Hij is derhalve in een zeer verdacht en gemakkelijk herkenbaar toilet de straat op- geloopen, en zeer waarschijnlijk heeft hij zich niet ver verwijderd. Men vermoedde dat hij zich in de richting van de Rubens straat zou hebben uit de roeten gemaakt dit zal dan wel langs de Beestenmarkt en Zuidwal zijn geschied, want het is ondenk baar, dat de vluchteling de vermetelheid zóóver zou hebben gedreven van de wacht voor de gevangenis voorbij te gaan. - De Koning heeft benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamar den heer mr. Cremers. Aan boord van de Prinses Elisabeth" te Ylissingen had Maan- j een treurig voorval plaats. In drift ontstoken, gaf een der personen aanhoord een ander een slag, die zoo noodlottig aankwam, dat de ge troffene ineen zonk en kort daarna overleed. De ongelukkige, die zich aldus door zijn drift had laten be- heerschen, liet zich zonder verzet in arrest nemen. Diamantendiefstal te Sehevenlngen. Een brutale en belangrijke dief stal is gisterennacht gepleegd in een magazijn van gouden, zilveren en diamanten werken, in de nieuwe galerij langs het Kurhaus te Scheve- ningen, waar een dépot gevestigd is van de ontbonden firma A. D. Ver schuur te Amsterdam. De beheerder v/d. winkel, de hr. M. ging tegen mid dernacht ter ruste na den winkel gesloten er de gordijn voor het win kelraam neergelaten te hebben. Een brievenbesteller bemerkte 's ochtends om halfacht dat de voordeur open stond maar dacht dat de huisgenoo- ten reeds op waren. Toen de win kelhouder beneden kwam, vond hij de geheele winkelkast leeggeplunderd zonder eenig spoór van braak of verbreking van afsluiting te vinden. Waarschijnlijk hebben dieven met een sleutel de winkeldeur geopend. Alleen een eindje kaars is gevonden. Uit de groote winkelkast zijn alle gouden en diamanten voorwerpen ontvreemd80 gouden ringen met edelgesteenten (slechts één werd vergeten), 30 gouden armbanden met diamanten en brillanten, een glad gouden parure, afgezet met opaal en diamanten, 16 medaillons met dia manten, brillanten en amethisten, 30 gouden heeren- en dameskettin gen, 12 diamanten- en brillanten- hangers, 6 paar brillanten oorbellen 12 zilveren armbanden, 50 gouden broches, 10 dasspelden met brillanten een partijtje bloedkoralen, kruisen, 5 gouden colliers, flacons en f250 aan bankpapier en specie. De totale waarde wordt geschat op ongeveer f25.000. Noch de bewoners, noch de nachtwakers hebben iets gehoord of gezien. De officier van justitie en de hoofd commissaris van politie leiden het onderzoek. Tot dusverre ontbreekt nog elk spoor der daders. Uit het Koloniaal verslag blijkt dat de uitbarsting van de Krakatau aan circa 22700 inboorlingen het leven heeft gekost. Te Luik heeft zich de wissel agent Georges Ista vercfronken. Met een te kort in zijn kas van f500.000. POLITIE. Gevonden een Potloodhouder. Terug te hekomen aan het bureau ten Raad- huize. Zondag 27 dezer herden ken onze waarde Ouders hunne 30-Jarlge Echtvereeni- &lng- A. J. WIJKHUISEN en M. HEKMAN. Uit naam hunner kinderen en behuwdkinderen. Helder, 25 September 1885. Zondag 27 September ho pen onze geachte Broeder en Zuster NICOLAAS MAARLEVELD en ELIZABETH BUTER, hunne 1 27a-Jarige Echtver- eeniging te herdenken. Mede uit naam vau hun Broeders en Zusters. Helder, 25 Sept. 1885. Door Gods goedheid hopen onze geliefde ouders HENDRIK BARENS en LOVINA KOENE, j hunne 20-jarige Echtvereeni- 1 ging te herdenken. Nieuwediep, 27 Sept. 1885. Hun dankbare kinderen. Ondertrouwd G. VISSER, van Helder, en M. PRONK, van Wieringerwaard, Helder, 24 Sept. 1885. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd R. JONGKEES en F. LAK. Helder, 24 Sept. 1885. Getrouwd REINIER THEODORUS LUIJCKX, en ANNA CORNELIA MOORMAN, die, tevens namens wederzij dsclie familie, bedanken voor de vele blijken van belangstelling, bij bun huwelijk ondervonden. Helder, 23 Sept. 1885. De bekende en onbe kende schuldeischers der onder het voorrecht van boedelbe schrijving aanvaarde nalatenschap van den HoogWelGeboren Heer Jhe. W. A. ALTING VON GEUSiü, ia leven Luitenant-Kolonel, Comman dant van het 4e Regiment Vesting- Artillerie, gewoond hebbende te Hel der en aldaar overleden, worden op geroepen om op donderdag 15 Oc- tober 1885, van 10—2 ore, te ver schijnen ten kantore van den Notaris HORDIJK, te Helder, tot het aan- hooren der rekening en verantwoor ding, en zoo er geen verzet wordt gedaan, tot ontvangst hunner vor dering, voor zooverre het bedrag der nalatenschap toereikende zal zijn. Wegens plaatsgebrek kunnen wij ons feuilleton heden niet vervolgen te HELDER (Palmstraat.) ZONDAG a. s., des voorru. ten 10 nre zal, D.V. als Spreker optreden de WelEerw. Heer van Haarlem. HOOGSTRAAT. ZONDAG a. s., Voorm. 10 onr. 's Namidd. 51/, uur, DE KERKERAAD. V'Ufde Zomervergadering op heden, VRIJDAG 25 SEPTEMBER, in het gewone lokaal. HET BESTUUR. Buitengewone Vergadering op ZA TERDAG den 26en DEZER. ar Bestuursverkiezing. ~M Gewone Vergadering op ZATER DAG den 3en OCTOBER a. s. Trouwe opkomst wordt dringend verzocht. HET BESTUUR. Laatste Zomervergadering op a. s. DINSDAG 29 SEPTEMBER, des avonds 8 uur, iu 't bekende lokaal. Rekening en Verantwoording. HET BESTUUR. Neringdoenden in deze gemeente, genegen om met het Bestuur van het District H e 1 d e r van EIGEN HULP contracten te sluiten voor het leveren van hunne artikelen, worden uitge- noodigd, zich vóór of op 3 October a. s., met opgaaf van voorwaarden, schriftelijk aan te melden hij den Voorzitter van genoemd Bestuur, den Heer H. L. REEDER, Ankerpark.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 2