'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL DE TEIOMF DER LIEFDE. No.1324 Zaterdag 24 Oetober 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalencèr der Week. Al>onnement per maanden binnen de gemeente 50 Cent. franco per post75 Afziderlflke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co., te Helder. Bnreaoi: SPOORSTRAAT en ZCIDSTRAAT. Advertontiön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. ■dvertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. OCTOBEI^Wijnmaand), 31 dagen. Opkomsder Zon 6 u. 43 m. Onderg. 4 n. 40 m. Zondag 25 Maandag 96 Dinsdag 97 Woensdag 98 Donderdag 29 Yrijdag 30 Laatste kwartier. Zaterdag 31 NIEUV1ST IJ DINGEN. HELDE, 23 Oot. 1885. Op di vergadering van de Kiesvereenigig Helder, Woensdag avond, werdde rekening van den penningmeesir, die een klein batig slot aangaf, goedgekeurd en een begrootiug vor het volgend jaar voorgelezen. De heeren Land en Begerinck, di als bestuursleden aan de beurt van aftreden waren, wer den herkozen tervryl in plaats van den heer Ouenhovendie bedankt had, gekozen verd de heer Oteren- dorp. De vorzitterde heer T. Mooy, deed u eenige mededeelin- gen van heteen er op de laatste vergadering vn de Centrale Kies- vereeniging v»s behandeld en hoofd zakelijk over de nieuwe indeeling, die door velei begeerd wordt. Hier over werd vai gedachten gewisseld, hoofdzakelijk oor den voorzitter en de heeren Vai Voornveld, Vries, Brouwer en üand. Als candidaat voor de bestande vacature in den gemeenteraad werd voorgesteld de heer L. W T. Oudenhoven en met bgna algeneene stemmen gekozen. Naar men verneemt, bestaat het voornemen sm nog dit jaar twee trans porten mariniers per particuliere ge legenheid naar Oost-Indië uit te zen den. De oficier van gezondheid der 2de klassi bij de zeemacht J. J. Sterk, behoorenie tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met den 15den November a. s. op non activiteit gesteld. Hetbevel over het transport on derofficieren en mindere schepelingen der Kon. Ned. Marine, dat 2 Decem ber a. s. per stoomschip Prins van Oranje naar Oost-Indië zal worden overgevoerd, is opgedragen aan den opperkonstabel A. Veile man. Op last der justitie uit Alkmaar is te Andyk een lijkschouwing ge houden van een 11. Zondag ochtend geboren kind, omtrent hetwelk ver moeden schijnt te bestaan, dat het door de ongehuwde moeder bij de geboorte is gewurgd. Jan Luttik, de colporteur van Recht voor Allen, werd door het hof te Amsterdam bij arrest vanWoensdag veroordeeld tot 3 maanden celstraf. Gelijk men weet, legde de rechtbank hem 4 maanden op. De rechtbank te Amsterdam behandelde Dinsdag de bekende zaak tegen Belderok. Deze zoude zich in den middag van 28 Sept.jl. tegen de politie verzet hebben, toen men hem een roode vlag, die hij in de hand hield, wilde ontnemen. Ver schillende politiedienaren getuigden dat beklaagde zich verzet had en dat hem van de zgde der politie geen leed was aangedaan. De be klaagde bracht mede veertien getui gen a décharge, die verklaarden dat Belderok door de politie met de sa bel op het hoofd was geslagen, zon der daartoe aanleiding te geven. Het O. M., waargenomen door mr. Schimmelpenninck, requireerde een jaar cel. De beklaagde las ter verdediging een memorie voor, waar in ongeveer alle autoriteiten, vooral de politiej uitgescholden werd. Hij bracht de voorlezing niet ten einde, daar hij inzag dat het betoog, het welk allerminst ter zake diende, wei nig afdeed. Na de zitting der rechtbank gingen joelende een paar honderd personen met Belderok de stad door en wel hoofdzakelijk den Jordaan. Door een groote politiemacht ge stuit, hield men op den Zeedijk stand, waar het tot een treffen kwam en Belderok in hechtenis werd genomen, benevens nog vijf andere personen, die allen naar het commissariaat der 2e sectie werden gebracht. Kweekschool voor de Zeevaart. In 1781, na den slag bij Doggers- bank, werd het »Vaderlandsch fonds tot aanmoediging van 's lands zee dienst" opgericht. Dit fonds had ten doel ondersteuning te verleenen aan diegenen, die in dienst van het land ter zee, waren verminkt of gekwetst en aan de nagelaten betrekkingen van gesneuvelden. De burgerij toonde, door de oprichting van dat fonds, hare erkentelijkheid voor den in dat jaar betoonden moed der Nederland- sche zeelieden. De taak, welke de bestuurders van dat fonds wegens het genoemde doel hebben te vervullen, is thans van zeer bescheiden aard. Maar uit het fonds is een andere instelling voor- gesproten, welke een veel ruimer werkkring heeft en in een blijvende behoefte voorzietde opleiding van zeelieden voor de koopvaardij. De Kweekschool voor de Zeevaart, welke voor eenige jaren in het bezit van een geheel nieuw gebouw aan de Prins Hendrikkade werd gesteld, trad in 1785 in bet leven en bestaat thans een eeuw. Dat eeuwgetijde zal men niet onopgemerkt laten voor bijgaan; wantaanst. Zaterdag zal de herinneringsdag met eenige plechtig heid worden gevierd. Men verwacht de komst van eeni ge leden van het Ministerie en van een aantal voormalige kweekelingen. De voorzitter van commissarissen, jhr. C. Hartsen, zal een rede hou den en aan de tegenwoordige kwee kelingen zal een feest worden be reid. Terwgl Maandagochtend te Steen- dijk, onderAssen,twee zusters, de eene van ongeveer 28 jaar en de andere, 22 jaar oud, het huiswerk verrichtten, kregen zij twist door eenige onbe duidende plagerijen van de jongste, maar welke de oudste zuster zich zoo aantrok, dat zij met een mes ge wapend op hare zuster toeliep en deze een snede toebracht van 't voor hoofd tot aan de kin. Op een behendige oplichter die reeds meermalen te dier zake ver oordeeld werd, heeft de politie te Amsterdam Maandagmiddag de hand gelegd. De beurtschipper op het ei land Wieringen zou bijna de dupe van hem zijn geworden. Een aan tal kisten, aan het spoorwegstation opgeslagen,moesten naar genoemd ei land vervoerd worden. Geheel te goe der trouw betaalde de schipper een gedeelte van de vrachtpenningen als voorschot en het feit was voldongen. Aan het station toch vond men niets, doch de knechten van den schipper, een paar stoere gasten, wisten zich nog in tijds van den bedrieger mee ster te maken en hem aan de poli tie over te geven. Met goed gevolg heeft de kwee- keling J. J. Jansen, van de normaal school alhier, examen afgelegd, tot 't verkrijgen van een acte als hulp onderwijzer. Men deelt mede, dat door een persoon, wien vroeger reeds is te laste gelegd, dat hij bij advertenties onder valsche voorgevens meisjes in zijne strikken trachtte te lokken, nu weder bij advertentie in de bladen een huishoudster" is gezocht. Daar zijne pogingen in Nederland evenwel mislukten, heeft hij in meer dan 20 Duitsclie bladen tegen een loon van 475 Mark een »friscbes Madehen" gevraagd. Meer dan 200 maakten aanspraak op dien titel en schreven op de ad vertenties, die alleen in kleine Duit- sche bladen werden geplaatst, om dat de groote bladen ook in Amsterdam worden gelezen, en de politie mis schien aanleiding zou vinden zich met de lief hebbergen van deze pacha in te laten. Toch lekte de zaak uit en Dins dagavond werd de geheele stapel brieven met en zonder portretten, in tegenwoordigheid van den steller der advertentie in beslag genomen ten huize van den boekhandelaar te Amsterdam, aan wien de brieven moesten geadresseerd worden. Een droevig ongeluk heeft Dins dagmiddag plaats gegrepen op een stoomdrukkerij, in de Warmoesstraat te Amsterdam. Twee jongens van 14- jarigen leeftijd zijn daar tusschen een der machines beklemd geraakt; de een werd gevaarlijk aan het hoofd ver wond, de ander inwendig gekneusd. Te treuriger is het ongeluk, omdat een der knapen, zijn makker beklemd ziende, hem ter hulpe wilde komen en zelf het slachtoffer werd. Beiden zijn in het gasthuis opgenomen. Een winkelier in paardevleesch te Leiden had den volke verkondigd, dat hij, Maand., tusschen 12 en 3 u., aan ieder een half kilo paardevleesch gratis zou verstrekken. Het was te verwachten dat de opkomenden talrijk zouden zgn, en daarom hield de politie in den omtrek toezicht. Reeds spoedig werd de orde ver stoord, doordien iedereen zich het eerst meester wilde maken van het beloofde, waarbij zelfs een der agen ten een hevige stomp tegen de borst bekwam. Daarop verschenen twee inspecteurs van politie, die de wo ning door agenten deden afzetten, en poogden telkens 5 personen te gelijk naar binnen te doen gaan. Daar ook die maatregel niet hielp en al len te gelijk naar binnen wilden, werd de winkel gesloten. Het pu bliek bleef echter staan, zoodat de passage gestremd bleef, waarop de commissaris van politie, intusschen ter plaatse verschenen, het publiek bekend maakte, dat er geen vleesch meer verstrekt werd, onder aanma ning tevens dat ieder zijns weegs zou gaan, terwijl de politie-agenten werden heengezonden. Toen was, behalve enkele nieuwsgierigen,die nog bleven staan, de circulatie weder vrg_ Maandagavond brak te Amster dam in de Slootstraat een binnenbrand uit. Op de onderste voorkamer waren vier kinderen, wier moeder juist afwe zig was. De buren trapten, gelukkig nog bij tijds, de deur open en brachten de kinderen in veiligheid, die anders levend waren verbrand. Toen de brandweer kort daarop verscheen, was men spoedig het vuur meester. FEUILLETON. 46. Roman van E. M. KAP RI. De markies was bleek. Zijn oog fonkelde. Met een on'.zettenden ernst op het gelaat, het hoofd tiotsch omhoog geheven en met Marion aan den arm, trad hij op de vronw des huizes me, die met strakken blik, den arm, als ter verdediging voor zich uitgestrekt, achteruit deinsde voor de verschijning harer doodgewaande zuster, die thans in al den glans der jeugd en der schoonheid op haar toetrad, bedeesd op den arm ran haar echtge noot fele.ni, en haar met tranen van mede lijden in het oog aanstaarde. Met moeite baande zich de adem een weg nit Cecilia's borst, terwijl allen om haar heen twijgend en vol verbazing den afloop van dit tooneel verwachtten. In het achterwaarts gaan was Cecilia tegen een tafel aangekomen, waaraan zij zich thans krampachtig met de linkerhand vastklemde. Alferro stond reeds voor haar en zijn vlam mende blik op haar gevestigd hondende, zeide hij met eene lichte buiging: „Het is mij een genoegen, mevrouw de Boissy, uin mijne vrouw nwe zuster Marion te mogsn voorstellen en tevens nwe eerwaar dige moeder, mevrouw Dnrand, nit Mar- •eilleF" Desa woorden verbraken het stilzwijgen van het gezelschap. „Dus toch!" riep gravin de Conrcy, „ik heb het wel altijd getegd „Qnelle horreurvoegde Anna er terug dein zen de bij. Allerlei uitroepen werden gehoord en geen enkele toonde eenige toegevendheid voor de vrouw, die men nog zooeven tot in de wolken verheven had, die thans, vernietigd, eene be zwijming nabij scheen, en die in dezen storm, die boven haar losbarstte, slechts steun vond in de wilskracht, die haar karakter eigen was. Het liefst zou het schitterende gezelschap onmiddellijk opgebroken zijn, wanneer allen zich niet door nieuwsgierigheid hadden laten weerhouden. Cecilia kon geen woorden vinden. Zij zag den markies aan en wat daarbij in haar ziel omging, dat vermag geen pen weer te geven. Zij zag slechts hem, zij begreep dat hij reeds lang alles geweten had en dat hij met haar hart gespeeld had, dat hij haar veracht te.... Toch kon zij hem nog niet haten. Zelfs in dit oogenblik, in de verwarring harer zinnen, scheen hij haar in sijne sombere schoonheid, heerlijk ën toch dreigend tevens, als eene wrekende godheid, en van al hare pijnigende gedachten was slechts deze de on dragelijkste, dat zij hem, dien zij zoo vorig beminde, verloren had. Wat wij hier verhalen was het werk van eenige seconden. De groep stond alleen in de zaal. Allen waren achteruit gegaan. Daar naderde Cecilia plotseling een slanke gestalte, met een edel, bleek, door een blon den baard omringd gelaat en een stem fluis terde haar in het oor „Als gij de mijne wilt zijn, Malvine, reik mij dan nwe hand." Het volgende oogenblik lag de hand van mevrouw de Boissy, kond als die van een doode, in de hand van Tschernikoff. „Dames en heerea," zeide de prins, eene lichte buiging makende, daar deze avond, zoo het schijnt, aan verrassingen is gewijd, zult gij ons wel willen toestaan, dat wij u, vroe ger dan wij daarop plan hadden, kennis ge ven van onze verloving. Mevrouw de Boissy is sinds drie weken mijne bruid." En schoon ook een deel van het gezelschap en voornamelijk dat, waaronder mevrouw de Boissy hare beste kennissen had, vast over tuigd was, dat de verloving dier twee eerst dagteekende van dat zelfde oogeablik, de jonge prins zag er zoo krijgshaftig uit, hij was er zoo recht de man naar, om voor zijne bruid op te komen, en zijn maatschappelijke stand was zoo hoog, dat niemand lust had eenigen .wijfel in de waarheid sijner woorden te too- nen. Cecilia, die, toen zij in den afgrond dreigde te storten, zoo edelmoedig door zijne hand Btaande gehouden was, gedroeg zich van dat oogenblik als eene heldin. Zij begroette moe dor en zuster, verweet Alferro zacht en vrien delijk, dat hij haar niet geschreven had, dat zijn bruid haar zuster was, waardoor zij thans zoo doodelijk was verschrikt, nam de geluk- wenschen van het gezelschap aan, stelde Ma rion aan de gravin de Conrcy voor, die de beide juffrouwen Dnrand met een zuurzoet glimlaohje verwelkomde, terwijl gravin Anna zich in een gesprek met mevronw Dnrand overtuigde, dat haar eerste man geen graaf de Bervillers was geweestdat zij trouwens ook slechts eenmaal getrouwd was en dat men dus te doen gehad had met een bedriegster, die ten laatste als een offer harer huichelarij gevallen was. Na deze zwakke blijken van vriendelijkheid, die het hooge gezelschap wel verplicht was aan de nieuwe familieleden der Alferro's en Tschernikoffs te bewijzen, die zich op zulk een bedroevende wijze als beschermers van deze geheimzinnige personen hadden opgeworpen, haastte ieder zich, afscheid te nemen. Alferro beschouwde dien geheelen tijd zijne voormalige bruid bijna stom van verbazing. Die reserve-bruigom, die kalmte welke op Cecilia's doodschrik gevolgd whs, die beval ligheid, waarmede zij zioh in zulk een toe stand wist te schikken verbaasden hem, ter wijl toch haar doodsbleeke kleur, hare werk tuigelijke bewegingen en dat stereotype glim lachje hem zeer bedenkelijk voorkwamen. Marion wat op het punt om in onmacht te vallen. Bij ai den heldenmoed, waarmede zij zich eindelijk geschikt had in deze ontmoeting, die Alferro tot hare rechtvaardiging noodig achtte, voelde zij toch dat de krachten haar in en steek lieten. Alferro haaste zioh met haar en mevrouw Durand het huis te verlaten, waar Marions triomf naar het hem scheen zoo volkomen was geweest, als de neerlaag harer gruwzame vijanden. Diep bogen thans de bedienden voor de jonge markiezin, die zij eens als dievegge ge brandmerkt hadden en die zij nn als de zuster hunner meesteres het hnis zagen verlaten. En toen allen vertrokken waren, toen ook Tschernikoff met een glimlach van gelnk op de lippen, zijne bruid goeden nacht gewenscht had, bleef deze roerlooB staan op de plaats, waar hij haar verlaten had. De bedienden, die door de opengebleven deur schuw naar binnen staarden, wezen fluis terende naar die trotscbe gestalte met 't mar mer bleeke voorhoofd, waarop de robijnen als groote bloeddruppelen in het kaarslicht fon kelden. Eindelijk waagde de onde Pierre het haar te naderen. Tranen rolden langs de wan gen van den onden trouwen bediende. Yoor hem was zij slechts de weduwe van zijn aan gebeden meester en als zoodanig zijne hoog ste achting waardig. Had de generaal juffrouw Durand waardig geoordeeld, om zijn vronw te worden, dan was juffrouw Durand ook voor den ouden Pierre de eerste dame der wereld. Hij sloot de deur achter zich en naderde hssr. „Mevrouw," riep hij met ontroerde stem. Maar Cecüia bewoog zich niet. Pierre waohtte. „Wilt gij u niet ter rust begeven, me vrouw P" vroeg hij eindelijk. Maar het marmeren beeld ia geel zijden ge waad voor hem bleef onbewegelijk. Diep medelijden spiegelde zich af in den blik, dien de oude bediende op haar richtte. Hij knikte met het hoofd, als wilde hij de ge dachten bevestigen, die daar achter dat sohoone, bleeke voorhoofd schuilden.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1