T VLIEGEND BLAADJE KLEINE COURANT VOOR HELDER. MIEUWEDIEP EN TEXEL. DE TRIOMF DER LIEFDE. No. 1325 Woensdag 28 October 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. BoreaalSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer 5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 27 Oct. 1885. -Naar men verneemt, zal bet Dept. van marine zicb voortaan niet meer inlaten met partucliere scbnl- den van onderofficieren en mindere scbepelingen der zeemacbt, en zal er dus geene korting meer op het traktement dier personen plaats heb ben. De examens voor de betrekking van surnumerair der posterijen zul len aanvangen op 6 November a. s. Voor de twaalf plaatsen hebben zich, naar het Vad. meedeelt, 41 candidateu aangemeld. Blijkens een bij het Dep. van Marine ontvangen telagram, is Zr. Ms. schroef stoomschip Tromp, onder bevel van den kapt. t. z. K. A. Stak- man Bosse, in den namiddag van 24 dezer te Batavia aangekomen. Aan boord was alles wel. Zaterdagmorgen is de kap. t/z. C. ten Bosch, na eervol te zijn ont heven van het bevel over de heden ontbonden divisie voor binnenland- schen dienst, van hier naar Tiel ver trokken. Hem werd uitgeleide ge daan door een groot aantal hoofd en verdere officieren van leger en vloot en het stafmuziekkorps der ma- ïe. Het bevel over het detache ment machinisten, vnurstokers en mariniers, dat 21 Nov. a.s. naar Oost- Indië per st. Noord-Brabant zal ver trekken, is opgedragen aan den lui- teant ter zee 2 kl. H. Slot. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland is Vrijdag bij enkele inschrijving aanbesteed het driejarig onderhoud der duinen op het eiland Terschelling, behoorende tot de zeewerken in Noord-Holland. (Raming f8000 per jaar.) Minste inschrijver A. A. Bos, te Terschel ling, voor f6760 per jaar. De rechtbank te Zutfen heeft geweigerd tegen mevrouw Bulkley rechtsingang te verleenen. De officier van justitie komt in verzet. De vrouwen zei een poli ticus behooren tot de conser vatieve partij, niet alleen omdat zij zich goed conserveeren, maar tevens ernstig gekant zijn tegen den voor uitgang der jaren en de libe raliteit der mannen jegens andere vrouwen. Uit Helmond wordt in d. d. 23 Oct. geschreven: Een ontzettende gebeurtenis heeft hedenavond onze gemeente getroffen Door een nog onbekende oorzaak sprong ongeveer zes uur een der ketels der gemeente-gasfabriek, waar hij de directeur en een fitter zeer ernstig werden gewond. Door de vele brandstoffen gevoed, woedt een brand op groote uitgestrektheid. De brandweer doet het mogelijke om verdere onheilen te voorkomen. Een later bericht meldtDe direc teur, de heer H. T. G., is zooeven overleden. Men vreest dat de fitter P. den morgen niet zal halen. Een stoker moet in de vlammen zijn om gekomen, terwijl nog een der werk lieden wordt vermist. Er heerscht algemeene verslagen heid en deelneming. De stad is natuurlijk van licht verstoken. Omtrent den ramp te Helmond meldt de Amst. Vrijdagavond, even over halfzeven, werd er in een gedeelte onzer stad een zware, doffe slag gehoord, en weldra meldde de alarmklok, dat er een ongeluk had plaats gehad, ten gevolge waarvan de algemeene hulp werd noodig geacht. Zooals reeds per telegraaf is gemeld, vond die slag zijn oorsprong in een ontplof fing in de gasfabriek, en brak er onmiddellijk daarop een zware brand in die fabriek uit. Na onderzoek is gebleken, dat er bij de herstelling van den regulateur, waaraan men reeds eenige dagen bezig was, plot seling een aanzienlijke hoeveelheid gas is ontsnapt, waarop onmiddellijk de ontploffing volgde. De ijverige en bekwame directeur der gasfabriek, de heer H. T. Goossens, werd af grijselijk verminkt, zoodat de dood onmiddellijk volgde. De stoker Van Lieshout had daaren tegen een langen doodstrijd; de toe schouwers moesten hem levend zien verbranden, zonder hulp te kunnen bieden. Een tweede werkman, de fitter Pey, heeft ontzettende brand wonden bekomen hij is in het gast huis opgenomen en zal hoogstwaar schijnlijk bij het ontvangen van dit bericht reeds overleden ziju. De brand in de fabriek bleek niet zulk een omvang te hebben als het zich liet aanzien en was door de in middels aangerukte brandspuiten spoedig gebluscht. De directeur Goossens was een algemeen geacht en gezien ambtenaar, een voorbeeld van ware plichtsbe trachting. Van Lieshout en Pey waren hoof den en kostwinners van groote huis gezinnen. Geheel Helmond is onder den in druk van het ontzettend ongeluk. De fabriek was aan de Amster- damsche Beurs verzekerd voor f24,000. Uit Zaandijk wordt gemeld: Uit vertrouwbare bron werd me degedeeld, dat de heer A. H. te Koog a. d. Zaan, dezer dagen ontvangen heeft een gedrnkten brief (ook het adres was gedrukt) met het postmerk Amsterdam. Daarin wordt hem ver weten slechte behandeling van zijn werkvolk, en wordt hij gedreigd met- het vermoorden van zijne kinderen en zijne vrouw, waarna hij ook zelf gedood zou worden. De brief is on derteekend het geheim internati onaal comité. De zaak is in handen der justitie. Men schrijft Handhaafden tot dusverre de sla gers te Vlissingen, in tegenstelling met die in andere plaatsen, waar het vleesch in den laatsten tijd belang rijk werd afgeslagen, de oude hooge prijzen, thans zijn zij, door den door tastenden maarregel van een der in gezetenen, genoodzaakt geworden tot verlaging over te gaan. Zekere D., vrachtrijder van beroep, nam patent, liet twee beesten slach- ton en omroepen, dat bij hem 'puik ossenvleesch tegen 60 cents het kilo verkrijgbaar was. Nauwelijks was dit den slagers ter oore gekomen, of zij verlaagden den prijs tot op 50 cents, terwijl zij tot v oor weinige dagen nog f 1 het kilo lieten betalen. Een bierbrouwer te Eindhoven vernam nauwelijks, dat de firma V. L. falliet was gegaan, of hij zond iemand naar Amsterdam, Rotterdam enz., met verzoek de wissels niet te betalen, welke hij genoemde firma ter incasseering had gegeven, en die den volgenden dag vervallen zouden. Het gelukte bij allen, en de brou wer was gered. Het bedrag der wis sels was f 10,000 te Rotterdam al leen omstreeks f 5000. Onder de deugden, die de huis vrouw sieren, zegt een te Berlijn ver schijnend blad, neemt de spaarzaam heid zeker een voorname plaats in. Het volgend verhaal doet zien hoe een brave huisvrouw, onder zeer bij zondere omstandigheden, de deugd der spaarzaamheid tot klassisch hero ïsme wist te verheffen. Wij stonden, zegt het blad, Zon dagavond in de nabijheid van een tramway-halt te Schönebnrg en wacht ten op een wagen, die ons naar de residentie kon terugbrengen. Het. was afschuwelijk weder, en de regen daalde onophoudelijk neder en her schiep het stof der straten in eene, in kleur op chocolade gelijkende, glib berige massa. Eensklaps hoorden wij in onze na bijheid lnid en heftig praten, gin gen nieuwsgierig kijken, wat er aan de hand was en kregen een zonder ling schouwspel te zien. Een korte, dikke kerel met een vuurrooden neus, ranselde onbarm hartig op een vrouw los, die in de straatmodder lag. Verontwaardigd wilden wij ons met het geval bemoei en, toen eenige woorden der vrouw het ons duidelijk maakten, dat onze tusschenkomst minder gewenscht was. De man ranselde, maar de vrouw uitte slechts droevig de woorden »och mijn goeie Richardsla toch asjeblieft je parapluie niet kapot Wij waren van de eind-catastrophe van een echtelijk drama getuigen geweest, waarin, trots zeer buitenge wone omstandigheden, bij de wak kere huismoeder de plicht boven al- "as" ging. De vereeniging Kindervoeding" te Amsterdam begint 2en November a.s. opnieuw hare werkzaamheid,thans met een getal van 200 kinderen, ver deeld over de 43 kostelooze scholen n. 1. van elke school een vijftal. Het bestuur der ijsclub Leeu warden" heeft tot alle ijsvereeni- gingen in Friesland een schrijven gericht, met verzoek om in het na derende ijsseizoen de volgende vier bepalingen hij de hardrijderyen op schaatsen in toepassing te brengen: 1. Ieder, die aan een wedstrijd deel neemt, mag zich voor niet meer dan één op denzelfden dag te houden hardrijderij laten inschrijven; 2. wanneer het bestuur overtuigd is, dat de rijders afspraak hebben ge maakt om de prijzen te verdeelen, zullen deze niet worden uitgereikt 3. zij, die zich voor meer dan één op denzelfden dag te houden hard rijderij hebben laten inschrijven, als mede zij, van wie, naar de meening van het bestuur, overtuigend is ge bleken, dat zij afspraak hebben ge maakt om de prijzen te verdeelen, worden gedurende het loopende en het volgende winterseizoen van alle wedstrijden, uitgeschreven door de toegetreden ijsvereenigingen, uitge sloten 4. de namen van hen, die zich aan een van beide misbruiken hebben schuldig gemaakt, zullen ter stond door het betrokken bestuur, op de wijze door dat bestuur te bepa len, aan de besturen der toegetreden ijsvereenigingem worden bekend ge maakt. Men hoopt op deze wjjze praktijken, als verleden jaar aan den dag kwamen, zoo goed als onmogelijk te maken. Onder de in het jongstversche- nen politieblad gesignaleerde perso- FEUILLETON. Roman van 47. B. M. KAP RI. elfde hoofdstuk. Middernaoht spreidde zijn sluier over Parijs uit. De vlammen der gaslantaarns vonkelden in de koude winterlucht en werden door den wind heen en weer bewogen. De koffiehuiten op de Boulevards waren nog geopend, en waar men vergeten had een gordijn neer te laten, kon men nog eenige gasten aan de tafeltjes tien, terwijl de garpons slaperig en vermoeid in een hoek leunden. Af en toe rolde nog een rijtuig door de straten, snelden nog genigs voetgangers voorbij en kondigden de toren klokken aan, hoe schielijk de tijd verstreek. Het tal too wat één uur geweest sijn, toen Alferro, wiens slaapkamer aan het einde der verdieping lag, die hij in een hotel gehuurd had, luide aan zijn deur hoorde kloppen. Ge slapen had hij niet, want ondanks zijne schijn bare kalmte, had het tooneel in het hotel de Boissy hem toch teer aangegrepen. Wij stellen het ons, als wij in een opgewon den toestand verkeeren, too gemakkelijk voor, om een schuldige, die ous beleedigd heeft, te straffen. Maar zien wij, als het oogenblik ge komen is, de zenuwachtig trekkende lippen, het van smart verwrongen aangezicht, die vertwijfeling, terwijl wij weten, dat wij het zijn, die al dat leed veroorzaken, dan aarzelt de hand, die straffend neer moet komen, dan wenden wij den blik af voor wij toestooten, en voelen de bloedige wonde, die wij slaan, zelf brandend in het eigen hart. De zielstoestand van Marion en haar moe der na het voorgevallene van dien avond, hid Alferro nog lang wakker gehouden, en nu liet zijn eigen stemming hem niet tot rust komen. Maanden lang had hij met wraak in het hart gewacht op dat oogenblik van triomf voor Marion, die zoo gruwzaam beleedigd was; hij had gehaakt naar de gelegenheid, om de vrouw te bestraffen, door wie zij zooveel ge leden had, en die ook hem door lengen en be drog had willen vangen. Hij had het zich duizendmaal gezegd, dat Ceeilia een monster in vrouwengestalte was, die geen verschooning waardig was, die elk brandmerk verdiende.... en thans, na hij haar verpletterd had onder het gewicht zijner verachting, na was hij even min tevreden op zich zelf. Die wraak op een vrouw, dat op de kaak stellen voor het oog van een geheel gezelschap, scheen hem thans een daad, den man onwaardig, en riep hij zich Ceoilia's bonding van dien avond voor den geest, dan was het hem zelfs, alsof hij niet eens als overwinnaar uit dit strijdperk getre den was. Zy had hem bedrogen, maar had hij het haar niet eveneens gedaan P Maar zoodra hij weer dacht aan haar wer kelijk wezen, aan haar zelfzucht, aan haar eigen wreedheid, hare huichelarij, aau alles wat haar tot de laagste van haar eigen ge slacht maakte, dan kwam opnieuw het gevoel van verachting bij hem boven, dat geen plaats liet aan het medelijden. „Zij is geen vrouw, de onwaardigeriep bij met bitterheid. „Zij is een onding, een monster. En heeft zij soms beden medelijden verdiend Had zij, de talentvolle intrigante, niet reeds twee koorden op haar boog? Zoodra de eene bruidegom verloren ging, had zij im mers onmiddellijk een tweeden bij de hand, dien laffen Tachernikoff. En.... hoe goedmoe dig leende hij zich voor dit spel, de dwaas Zij is niet waard, dat ik mij nog een oogenblik om haar bekommer." En de markies draaide zich om, met het vaste voornemen, om dadelijk in te slapen. Maar daar werd geklopt. Alferro opende en een bleek, smartelijk gelaat, dat hem bekend toescheen, staarde hem aan. Hij zag den laten gast een pooB verwonderd aan, toen bezon hij zioh, dat het de oude Pierre, Cecilia's bediende was. Eerst had hij plan ie boodschap in het geheel niet aan te hooren en de deur te sluitenwat kon hem deze vrouw nog te zeggen hebben, hem, den gelukkigen echtgenoot van Marion F Maar een enkel woord, dat de doodsbleeke, aan alle leden bevende oude man sprak, deed hem ontstellen. „Mijnheer de Markies.... Zij sterft." „ZijsterftP" herhaalde hij, sidderende. De oude was inmiddels de kamer binnen gekomen. „Wat beteekent dat?" vroeg de markies ruw cn onvriendelijk, „als uwe meesteres mis schien tengevolge van verschillende aandoe ningen ziek geworden is, roep dan haar dok ter.... en voor alle dingen spreek zacht, mijn vriend. Hier naast slaapt mijne vrouw, die een weinig ongesteld is; zij moet niet gestoord worden. Het spijt mij zeer, dat mevrouw de Boissy ongesteld is, maar ik begrijp niet, wat mij dit aaBgaat... gij hebt u vergist, gij moet bij haar verloofde, bij prins Tschernikoff zijn. Ga naar hem... of naar den dokter... dan zal die zenuwachtige en ongetwijfeld slechts on beduidende aandoening wel spoedig voorbij zijn." „Dat laatste is reeds geschied, mijnheer.... maar..." en Pierre's tanden klapperden, er is geen sprake van eene ongesteldheid, zooals ik n reeds zeide. Mijne lieve meesteres.... ligt op sterven.... en zendt mij tot omdat zij niet sterven kan, voor zij u nog eenmaal heeft gezien.... Ik geloof dat mevrouw vergif heeft ingenomen. Do oude bediende zonk uitgeput neer. De markies zag ontzettend bleek. „Vergif? Wat zegt ge daar? Dat denkt ge slechts, Pierre.... maar voor alles, stil! Vertel mij alles!" „Ik weet nu alles, mijnheer de markies.... De juffrouw.... mevrouw uwe echtgenoote, bedoel ik, werd toen door mijne mevrouw en door ons allen valschelijk beschuldigd, doo- delijk beleedigd... de geschiedenis van den armband is nu duidelijk.... mevrouw de mar kiezin kreeg hem van haar zuster.... O, dat was een vreeselijke misstap van mijne meeste res, mijnheer de markies, maar als gij ook eens wist, hoe hartstochtelijk zij u beminde.... misschien.... misschien zoudt gij dan deze daad van ijverzuoht, hoe onvergeeflijk zij ook is, niet zoo meedoogenloos veroordeelen, dan zoudt gij u wellicht ook niet zoo ontzettend gewroken hebben." „Ter zake, Pierre." De oude haalde diep adem. „Ja.... gij hebt gelijk, mijnheer de mar kies.... de tijd dringt. Toen allen vertrokken waren, bleef mijne meesteres als Loth's vrouw roerloos staan, een marmerbeeld gelijk.... haar gelaat was ontzettend veranderd.... sij zag niet.... Zij hoorde niet.... Toen naderde ik haar en noemde nw naam, mijnheer de mar kies. Zij haalde diep adem en na mij met een smartvollen blik te hebben aangezien, zonk zij als levenloos ter aarde. Ik nam haar ia mijne armen, droeg haar naar haar slaapka mer en riep Delphine.... O, mijnheer de mar kies, onze harten smolten weg van weemoed... het staat niet aan ons haar te veroordeelen, als sij gezondigd heeft.... voor ons was zij steeds eea goede meesteres. Onze vereende pogingen brachten haar tot bezinning. Zij glimlachte ons toe.... zoo treurig.... zoo treu rig!.... O, mijnheer de markies! Zulk een glimlach hebt gij zeker nog nooit gezien, zulk eeu glimlach hebt gij seker nog nooit gezien, zulk een doodelijk treurig lachje, dat het hart er van ontroert... „Dank, mijne vrienden," zeide zij. „Ik wil thans slapen, gaat naar bed." Wij verlieten wel de kamer, maar sla pen konden wij toch nieten daar wij meen den, dat sij ziek was, bieren wij in de kamer naaat die van mevrouw. Plotseling, er zal

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1