'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL IK Mm Ernls tl Tnul v DE TRIOMF DER No. 1327 Woensdag 4 November 1885. Dertiende Jaargang. lil Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. i. Si NG inicó AlDonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. BnreaniSPOORSTRAAT en ZCIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. teerB Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Ons Feuilleton is met dit nomraer geëindigd. We hebben nu een prachtig ro- ïantisch verhaal, uit den tegen- •oordigen tijd, aangekocht, getiteld [waarmede we in een der volgende hommers een aanvang zullen maken, en dat door onze lezers zeker met hn](veel genoegen zal worden gelezen. DE UITGEVERS. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 3 Nov. 1885. Volgens het Dagblad zou het ,S, waar zijn dat de ontvluchte veroor- deelde-Van Rijsselbergh te Londen I gevat is en dat de Engelsche Regee ring verlof tot gevangenneming heeft verleend, zoodat het te verwachten Ojis dat v. R. spoedig in den Haag jweder achter slot en grendel zal zit- 00] Verbetering van het licht te Vlieland. 2de district. De minis- 3 ter van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in verband met het Oost overwerken van de .1" INoorderbuitengronden van Terschel- G ling en het gevolgelijk zich verplaat sen van het Noordoostgat, het licht van Vlieland, wat betreft de ver- S7U duistering op de Wester- en Noor- "derbuitengronden, een verandering heeft ondergaan, in dier voege, dat hetzelve thans zichtbaar isrood in 't Z t.O. door O. tot O. V» N.en wit in O. Vs N. door N. en W. tot ZW. */4 W. Hierdoor is dit licht IIqjweder dienstbaar gemaakt tot het aandoen van het Noordoostgat. De peilingen op miswijzend kompas. Uit een van regeeringswege ingesteld onderzoek is gebleken, dat, .ofschoon meerdere omzichtigheid in het bepalen van den koers wensche- lijk ware geweest, de stranding van de Leeuwarden voornamelijk is te köflwjjten aan de onjuiste ligging van het rif op de kaart, j. Zaterdagavond overleed te Enk huizen, in den ouderdom van 78 en2 jaren, mej. Snouck van Loosen. Haar FEUILLETON. Roman van Le. 49. B. M. KAPRI. ge Zij lachte hem toe ia haar smart. „De dosis was voldoende...." bracht sij er met moeite nit. „Ik had.... wel makkelijker kannen sterven, maar.... dan had ik u.... niet weergezien, Carlo De dokter naderde het bed en maakte de lippen der stervende vochtig met den inhoud van een fieschje, dat op de tafel stond. Ceci- lia scheen kalmer te worden. „Dokterfluisterde zij, „maak dat ik mijn bewustzijn houd,.... dat ik hem zien kan, tot mijn oog breekt." „Ik kom onmiddellijk terng,"zeideAlferro, diep bewogen den dokter naar de andere ka mer volgende. „Dokter!" riep hij, „het is niet aan te zien, dat vrceselijke lijden, dat lange sterven 1" „Egoïst!" gaf Dubois tenantwoord. „Zij sterft voor u.... het is wel het minste dat gij doen kuBt, haar uw bijzijn te gunnen.... tot het einde vol te houden." Alferro keerde naar Malvine terug. Kalm glimlachende lag zij daar, sijne hand in de hare houdende. dood wordt hier door velen betreurd, aangezien zij veel goed deed. Het aanzienlijk vermogen, dat zij nalaat, wordt op eenige millioenen begroot. Terwijl zg reeds bg haar leven een nieuw diaconiehuis liet bouwen, een gzeren hek om de Wes- terkerk ten geschenke gaf, een aan zienlijk gebouw stichtte voor het godsdienstonderwijs en de prediking van den catechiseermeester, dat de zen tevens tot woonhuis dient, is men zeer verlangend te weten, wel ke testamentaire beschikkingen de overledene gemaakt beeft. Men schrijft uit Scbeveningen Wederom moet een ernstig geval van zeeroof worden gemeld. De Vlaardingsche logger vL. 98 van den heer A. P. Kuil te Schevenin- gen, is door een Engelschen kotter van 50 haringnetten met toebehoo- ren beroofd. Men schrijft ons uit Scbevenin gen. De logger van de wed. P. Krul, genaamd Avontuur, bevond zich op de hoogte van Tessel, liggende aan de vleet van 70 netten, toen 's nachts een Engelsch schip hem de touwen afhakte, waardoor de vleet wegdreef. Schipper A. Djjkhuizen, dit gewaar wordende zette zeilen bg en koers naar het Engelsch schip zoodra diens bemanning dit bemerkte, deed zg de lichten uit. De Avontuur ver zeilde daarop een weinig. Zoodra Engelschman dit bemerkte zette hij de lichten weder opschipper Dijk huizen liep er weder henen, en be merkte dat de Engelschen zgne net ten binnen boord baalden, maar hij kon niet bij den Engelschman komen, daar deze weder de lichten wegnam. De naam of nommer van het schip was door de duisternis niet te ont dekken. Onverrichterzake was hg geuoodzaakt met verlies zijner netten huiswaarts te keeren. Eene merkwaardig droevige o knoopt zich vast i om standigheid knoopt zich vast aan het jongste ongeluk te IJ muidenwaar bij een jongeling van een der ha venhoofden geslagen werd en ver dronk. Hij was een zoon van een loods, die drie zonen had, van welke Breng aam mijne moeder, mijne arme moe der, voor wie ik zulk een ondankbare dochter was.... breng ook Marion mijne groeten...." lispelde zij nauwelijks hoorbaar„Zij moeten mij.... als ik dood ben.... al het leed verge ven, dat ik hun veroorzaakt heb." „Wees gerust, „Malvine," antwoordde Al ferro, terwijl tranen zijne stem smoorden, „in Marions, in uw moeders naam spreek ik....' „O, gelukkige zusterriep zij uit, hem iu de rede vallende. „Maar.... zeg aan Marion... dat Cecilia zonder wrok in het hart, met eene zegenbede voor haar op de lippen gestorven is. Mijn einde nadert..,. Carlo.... mijn Carlo Mijn vorig geliefde Carlo De doodstrijd begon. Maar zoolang zij haar oog nog open honden kon, wendde zij den blik naar Alferro. Het was ontzettend en toch treffend om te zien, hoe zij bijna worstelde met den dood, en zich toch nog weer oprichtte, om hem nog langer.... nog eenmaal te zien. Verzoend en diep bewogen hield Alferro 1 verstijvende band in de zijne. En zoo stierf zij. Nog een laatste snik.... een krampachtige beweging en de vronw, die hem zoo zeer had lief gehad, die zoo zwaar misdreven h.d, niet meer. Alferro drnkte haar de oogen en drnkte zijne lippen op haar ijskoude hand. Zijn vertrek naar Rome was bepaald tegen dienselfden morgen. Hg atelde het niet nit; Marion mocht het voorgevallene van i' nacht niet vernemen. Hg vreesde voor den twee op zee gingen, doch beiden bij zeerampen omkwamen. Om den der de voor zulk een droevig lot te be waren, werd hij tot telegrafist opge leid. Het wreede lot wilde dat ook hij in de zee zijn graf vond. De kapitein Jöngst van het stoomschip »Rhein" van den Noord- Duitschen Lloyd is te New-York, om dat hg meer dan het toegestane aan tal passagiers aan boord had, ver oordeeld tot betaling eener boete van 3000 dollars. Te Berlijn is, volgens de» Volks- zeitung" een Hollander aan het sta tion gevangen genomen, die een meis je trachtte over te halen, zich met hem hierheen te begeven en zich aan een etablissement" te Amster dam te verbinden. Hij zal wegens koppelarij vervolgd worden. Te Nieuwe Niedorp is op een avond in de vorige week eene knappe arbeidersvrouw, moeder van twee jeugdige kinderen, levenloos uit het water opgehaald. Toen haarman van zgn werk terrugkeerde en zg- ne woning was binnengetreden, vond g zijne kinderen te huis, doch bij miste zgne vrouw. De lamp brand de, en hare warme stoof stond ge reed, maar zg was en bleef afwezig. Vruchteloos riep en zocht de man. Bij de buren werd navraag gedaan, niemand wist te zeggen waar zg was. De vrees, dat een ongeluk gebeurd zou zgn, bleek weldra gegrond te wezen, want na eenigen tgd in het water te hebben gevischt, werd in de onmiddellijke nabijheid der woning haar lgk opgehaald. Een trein van Lissabon naar Madrid is Donderdag op de brug over de Se ver-rivier gederailleerd. De trein is in den stroom geval len. Verscheidene reizigers zgn ge dood en gewond. Bijzonderheden ont breken. De reuzenstoomboot»Great Eas- tern" is voor 26,200 pst. aan den meestbiedende toegeslagen. Men is van plan, er een drijvende wereld tentoonstelling van te maken en daar mee een reis om de wereld te doen. De kapitein De Jonge, van de Albertha, is Vrgdag door de recht bank te Winschoten, overeenkom stig den eiscb van het O. M., ver oordeeld tot 1 jaar celstraf. Te Vevey, aan het meer van Qenève, houden de talrijke badgasten zich bezig met een zeer dramatiich geval. Een jong Amerikaan zal op den dag, dat hij den achttienjarigen leeftijd bereikt, in het bezit van een millioen dollars komen. Sterft hij echter voor dien tijd, dan wordt het groote vermogen eigendom van verre bloedverwanten van zijn erflater. Nu is de jonge man teringlijder en de doctoren hebben zijne ziekte zelfs vliegende tering genoemd. Hij werd naar Vevey ge zonden om in de zachte en zuivere lucht, die er heerscht, geen genezing, maar slechts, als het eenigszins mogelijk is, verlenging vau ziju ziekteproces te vinden, opdat het millioen, waarvan hij nooit genot zal hebben, zijn eigendom worde enna zijn overlijden op zijne moeder en zijne zus ter kan overgaan. Twee beroemde doctoren hebben hem nit Amerika naar Zwitserland begeleid, om al zijne handelingen na te gaan, hem er voor te behoeden dat hij op lichtvaardige wijze zijn „kostbare oogenblikken" in gevaar brengt en door hun kunst zijn leven ten minste tot op het zoo fatale tijdstip te rekken. De tegenpartij, die evenzeer bezorgd is, heeft den zieke een geheel medisch college nagezonden, uit vier doctoren bestaande, die om het sterfbed spionneeren. lederen dag vliegen dépêches over en weder, die door beide partijen aan gene zijde van den Oceaan in angstige spanning worden tege moet gezien. Op het oogenblik is het, in deze treurige Steeplechase om leven en dood, nog slechts om aren te doen, maar toch kunnen de geneeskundigen, die den lijder verplegen, geen waarborg geven, dat het hunne po gingen gelukken zal den dood tot op den noodlottigen klokslag op een afstand te houden. Dezer dagen seinde de partij, die bij het overlijden van den jongen man belang heeft, dat zij positive zekerheid van het sterven yan den zieke had en de noodige stappen zoude doen om haar rechten te waarbor gen, daar de bloedverwanten van den zieken erfgenaam van het zoogenaamd steeds voort durende teringproces eene comedie-vertooning maakten, teneinde de erfenis op bedriege- lijke wijze te verkrijgen. Onder deze omstandigheden bleef voor de doktoren van den teringlijder slechts één bewijsmiddel over, dat zij eventueel later voor den Amerikaanschen rechter kannen doen dienenzij moesten namelijk hun patiënt in tegenwoordigheid van ambtshalve aangestelde getuigen doen photographeeren. Dit geschiedde niet zonder dat nieuw ge vaar den ongelukkige dreigde, wiens adem halingen bij deze worsteling om een milioen hetzelfde beteekenen, wat voor den wedder bij wedrennen snelheid en volharding van een harddraver zijn. Daar geldt het voor den jockey, op wiens kleuren vermogens gezet zijn, zichzelven en zijn dier zoo spoedig mogelijk aan den eind paal te brengenhier komt alles er voor de doktoren op aan, om het vliedende leven tegen te houden. De vraag is slechts, wie in dit geval sneller vaart zal blijken te hebben de tijd of de dood P Ieder opvolgende minuut kan een oplos sing brengen, die den nablijvenden van den stervende alle hoop ontneemt, terwijl hun triomf daarvan afhankelijk is, dat de weg stervende levensvonk blijft voortglimmen, totdat de wijzers nog enkele malen hun rondloop op de wijzerplaat zullen hebben volbracht, Te East Saginaw, in Michi- gan, is een brug ingestort, waarop een groot aantal lieden stond te kijken naar een boot, die op de rivier in brand was geraakt. Zestig lieden vielen in het water; velen werden ernstig gewonddertien worden nog vermist en zijn vermoe delijk verdronken. De regeering der vrije en Han zestad Bremen heeft de uitlevering aangevraagd van Elsa Gries, genaamd Grieger,uit Barmen, tooneelspeelster, oud 22 jaar, die te Bremen den 28 Oct. oplichting gepleegd heeft voor 2500 mark aan goud en brillanten. Zg is voortvluchtg, waarschijnlijk naar Nederland. De actrice heeft een schoon uiter lijk en is gekleed in een bruine pluche japon met bont, heeft een grijzen sluier, en draagt zwarte glacé handschoenen en een grijzen hoed met dito lange veder. Bij haar huwelijk te Eu ver scheen de Prinses van Orleans, de bruid, thans Prinses van Denemarken, zonder tournure" en men hoopt, dat dit voorbeeld het sein zal wezen voor een algemeenen banvloek der vrouwen over de zadelkussens" waar mee zich zooreele dames, ter ver hooging" van haar uiterlijk schoon opsieren," maar die elke denkende vrouw met eenigen goeden smaak wanstaltige misvormingen moet noe- nadeeligen invloed, die 't op haar zenuwgestel kon hebben. Evenmin had hij den moed, aan haar moeder den dood harer oudste dochter te berichten. De straten waren nog weinig bevolkt, toen het gezelschap naar het station reed. Toen het rijtuig langs de boulevards ging en in de nabijheid van het hotel Boissy kwam, zag juffrouw Durand omhoog en weende. „Daar woont mijne dochter.... en.... het is mij te moede, alsof ik niets in Parijs achter laat, dan mijne goede oude Jeanne, die de stad niet verlaten wil, waar haar geliefden be graven liggen. Ik kan het mij bijna niet ver klaren hoe ik niet meer gehecht ben aan haar, aan mijne sehoone Cecilia.... kan moederliefde dan verkoelen P Nu sou sij mij niet meer ver loochenen, dat arme, slechte kind.... voor het eerst sedert vele jaren heeft zij mij gisteren avond weer moeder genoemd, en toch zou het mij liever zijn, als zij mij nooit meer dien zoeten naam gaf, dan hem nogmaals soo gedwongen van haar te moeten hooren." Alferro sloot de oogen. „Nooit meer!" klonk het in zijne ziel. Marion verborg het schoon gelaat aan de borst van haar echtgenoot. „En nn, mijn ge liefde Carlo, gaan wij het volle geluk tege moet, het geluk, waarna ik steeds zoo ver langd heb. Ik zal Rome aan uwe zijde zien, mijn Carlo.... mijn vurig geliefde Carlo." Maar steeds strengelden zich twee armen om zijn hals en de warme lippen zijner sehoone jonge vrouw zochten de zijnen. In ten inni- gen kus verzonken de sombere herinneringen in den afgrond van het verleden en voor zijn oog verrees het morgenrood eener sehoone toekomst. Het was een heldere, koude winterdag. Op de boulevards verdrong zich de menigte; in alle kerken van Parijs werden de klokken geluid en eene onafzienbare menschenschaar bewoog zich voor het sterfhuis. De „Engel der armen" werd grafwaarts gedragen. Znlk eene begrafenis was sedert lang in Parijs niet gezien. Ontbraken er ook de schitterende eqnipa- ges, met uitzondering van enkele ledige rij tuigen, dat het verplichte bewijs van deelne ming van de Courcy's en anderen waren, ont braken ook de nabestaanden van de overle dene, wanneer men althans prins Tscherni- koff niet als zoodanig wil beschouwen, die, trouw tot in den dood, bleek en met tranen in de oogen, in een hoek van zijn rijtuig leunde; de armen van Parijs waren daar, zij alleen ontbraken niet. Uit alle dak- en kel derwoningen, nit gasthuis en liefdadigheids gestichten, nit instellingen voor verwaarloos de kinderen, nit blinden-instituten en uit de ellendige hutten der verst-gelegen dorpen wa ren sij toegestroomd; gezonden, zieken en kreupelen; krachtige mannen en vrouwen, grijsaards en kinderen, in feestgewaad en in lompen, allen hadden zich gehaast, om zich aan te sluiten bij den lijkstoet van de „Engel der armen." Mevrouw de Boissy was aan eene broerte overleden, zoo vertelde men. Geen priester was aan haar sterfbed ge weest, maar Dnbois zeide, dat dit bij den achielijken dood ook niet mogelijk was ge weest. Dubois zeide het en zou het desnoods tegen eiken geestelijke hebben volgehouden, omar niemand maakte eenige bedenkingen. Het volk zou ook zeker in de bres gesprongen zijn. En van al die mensehen, uit al die harten ging een duizendvoudige jammerklacht op tot den troon des Allerhoogsten, waar zij zeker de weegschaal der gerechtigheid wel deed over hellen naar de zijde der genade. Tranen en snikken waren de tolken van het goede, dat door de „Engel der armen" hier beneden was verricht. Terwijl de lijkstoet door de stad trok, leun den de sehoone dames tegen het venster en over de balkons en fluisterden en lachten, en richtten hunne lorgnetten op den stoet; ook in de Jockey club stond alles voor de ramen en deuren. Dat was, met uitzondering van een krans, dien Gaston de Courcy zond, al de deel neming van de kringen, waarin Cecilia de Boissy geleefd had.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1