'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1328 Zaterdag 7 November 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. FEUILLETON. TKlenKri ei Tsmoel. Abonnomont per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 ite-eversBERKHOUT Co., te Helder. Uitgevers Boreaai SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advortentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elie regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NOVEMBER, (Slachtmaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 12 m. Onderg. 4 u. 15 m. Zondag 8 Maandag 9 Dinsdag 10 Woensdag 11 Donderdag 12 Vrijdag 13 Zaterdag 14 Eerste kwartier. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 6 Nov. 1885. De visscbers uit Vollenbove hebben veel last van zeehonden, die bij groote getallen aanwezig zijn en zeer veel schade aan de netten ver oorzaken. Bij de gouvernementsmarine in Nederlandscb-Indië kunnen derde stuurlieden worden geplaatst op een traktement van f 60 's maands. Zij, die voor deze betrekkingen ter be schikking van den gouverneur-gene raal worden gesteld, ontvangen le. eene gratificatie voor uitrusting ten bedragen van f 400 2 vrijen over tocht naar Batavia per stoomschip als gouvernementspassagier 2e klas se 3e. eene voorloopige bezoldiging van f 25 's maands van den dag van in scheping voor de reis naar Batavia af, totdat hun activiteistraktement in gaat, derhalve tot den lsten der maand volgende op die waarin zij in Indië hunne aanstelling ontvan gen. Zij, die naar de genoemde betrekkin gen wenscken te dingen en zich alzoo aan het te houden vergelijkend examen wenschen te onderwerpen, behooren zich vóór den 20sten No vember a. s. bij gezegeld request tot het departement van Koloniën te wenden. Verdere bijzonderheden vinden belanghebbenden in de Staats courant van 4 Nov. Ter aanvulling van ons bericht betreffende de zaak ca. mevr. Bulkley en P. J. A. Kloppers diene nog het Een roman uit den tegenwoordigen tijd van H. WIGHART. De Zutfensche rechtbank beval den 23sten October, dat de beklaag den zouden worden in vrijheid ge steld, daar het ten laste gelegde feit noch misdaad, wanbedrijf of over treding oplevert, en het gevraagde bevel tot dagvaarding in persoon van mej. Schlingeman werd gewei gerd en verklaard dat er geen grond bestond om tegen haar voort te pro- cedeeren Tegen deze beschikking van de rechtbank is de officier van justitie te Zutfen opgekomen en de zaak dientengevolge door het ge rechtshof te Arnhem in raadkamer behandeld. Den 28sten Oct. jl. nam de procureur-generaal zijn requisitoir, strekkende tot vernietiging van de beschikking der rechtbank te Zutfen en a. alsnog rechtsingang te verlee- nen met bevel tot dagvaarding in persoon tegen mej. S. voornoemd en b. de zaak tegen mevr. de weduwe B. en K. voornoemd terug te wijzen naar evengemelde rechtbank, opdat na afloop der instructie tegen mej. S., door den officier van justitie zoo danig requisitoir genomen kunne worden, als gepast zal worden be vonden. Het Hof beeft daarop bij een uit voerig gemotiveerd arrest in raad kamer dd. 31 October d. a. v. de be schikking van de rechtbank te-Zut fen vernietigd en conform het requisi toir van den Proc.-Generaal beslist. Als eindafloop der instructie in deze zaak is volgens de N. R. Ct. te verwachten, dat zij vermoedelijk op geen verwijzing naar de open bare terechtzitting van het Hof zal uitloopen, maar volgens art. 134 van het Wetboek van Strafv. ten slotte naar een andere rechtbank binnen 's Hofs ressort ter berech ting zal verwezen worden. Op de sectie Finsterwolde Winschoten van den stoomtram Old- ambtPekela derailleerde gisteren een trein, die met drie volle wagens van Winschoten terugkeerde. De locomotief viel met een goederenwa gen in de sloot, terwijl de personen wagens in de rails bleven staan. De machinist en de jongen, die op de locomotief stonden, hebben deerlijke brandwonden gekregen en zijn naar bet ziekenhuis te Gronin gen vervoerd. De Britsche consul te Rotter dam ontving van den heer Samuel Mellows, te Lowton St. Mary's (Lan- cashire), een vrije omstandige mede- deeling, welke hierop neerkomt, dat er vóór ongeveer 80 jaren te Alford, aan de kust van East Lincolnshire, twee Hollandsche smokkelaars spoor loos verdwenen. Hunne scheeps makkers, en later hunne betrekkin gen, deden onderzoek naar hen, doch alles vergeefs. Nu kortelings echter zijn er in een veld nabjj Alford twee geraamten opgegraven, en de heer Mellows gelooft allen grond te heb ben tot het vermoeden, dat men aldus het overschot der beide, waarschijn lijk vermoorde Hollanders, gevonden heeft. Ter inlichting van mogelijke familiebetrekkingen, die misschien nog in het lot dezer lang verdwe nen personen belang stellen, was de heer Mellows zoo welwillend, den Britschen consul te Rotterdam van de bovenvermelde vondst te verwit tigen. Omtrent de aanhouding van Yan Rijsselberghe in Londen, schrijft men van daar aan bêt N. v. d. D. Van Rijsselberghe heeft zich hier ruim vijf weken opgehouden en woonde al dien tijd ten huize van Henry Hubert Antink, No. 22 Bracy Street, Thorpdale Road, Hornsy Road. N. Deze persoon telegrapheerde Donderdag naar Scotland Yard, dat Rijsselberghe dien morgen onder verdachte omstandigheden zijn huis had verlaten, bij zich hebbende twee koffers en een hazewindhond, zich waarschijnlijk naar het Yorkstation, King's Cross, had begeven, en een uit Den Haag ontsnapte gevangene was. De directeur van Scotland Yard seinde terug dat men niets van hem wist, maar hem in het oog zou houden, gaf order hem gade te slaan, en stelde zich met het Nederlandsche cousulaat in verbinding. Jhr. May, als waarnemend gezant (graaf Van Bylandt keert eerst deze week van zijn verlof terug) telegrapheerde naar het Ministerie van buitenlandsche zaken in Den Haag, en het duurde niet lang of er was telegraphische aanvrage tot uitlevering van den ontsnapte. Deze was intusschen door detectives op de hielen gevolgd en werd dadelijk na ontvangst van de aanvrage tot uitlevering door den inspecteur Greebam van Scotland Yard, gearresteerd. Hij werd voor- loopig in Bowstreet opgesloten en is Dinsdagochtend naar de Clerken- wellgevangenis overgebracht. Don derdag of Vrijdag komt hij in Bow street voor, maar er is natuurlijk geen twijfel aan, of de rechter zal in zijne uitlevering toestemmen, want het feit, waarom hij in Nederland veroordeeld was, was meer dan een voudige diefstal. In het laatste ge val zou hij niet kunnen worden uit- Het grootste schip, dat ooit van de helling is geloopen, de s-Le viathan" aanvankelijk geheeten, later herdoopt in x> Great Eastern". is de zer dagen te Londen in veiling ge bracht en verkocht. Het eerste bod verwekte een algemeen en uitbundig gelach, want het ging niet hooger dan 10,000 p, st. Met 1000 p. st. opbiedende, was men spoedig tot 20,000 p. opgeklommen, maar van toen af ging het langzamer. Eerst legde men er nog 250 p. op en ein delijk slechts 50 bij elk nieuw bod en zoo bereikte men de som van 26,200 p waarvoor bet den bieder, den beer Frederik de Mattos, werd toegewezen. Vier jaren geleden beeft men bet schip insgelijks in veiling gebrachtdestijds bedroeg het hoogste bod 30,000 p. waarvoor het echter niet werd gegund. De Great Eastern" is gebouwd ten jare 1858, naar de plannen van den ingenieur Brunei, door de firma Scott, Russell Co.de bruto tonne- maat is 18,915 de netto ruimte 13,344 ton. Van den vóór-tot den achter steven heeft 't een lengte van 679 v. 6 d. Eng. maat, de breedte is 82 v. 8 d., de diepte 60 v. De stoom machine voor de raderen is nominaal van 1000 paardekrachten, die voor de schroeven 1600 dito. Droogmaking der Zuiderzee. Het grootache plan om Nederland met een twaalfde provincie te verrijken door verdrijving van het water uit de Zuiderzee, is gelukkig weder aan de orde van den dag, dank zij de pogingen der heeren Buma en Yan Diggelen. Hoezeer het plan de aan dacht trekt, blijkt nit de opgewektheid, waarmede de betrokken besturen hun me dewerking tot de te houden bijeenkomst hebben toegezegd en nit de geschriften, die aan het onderwerp worden gewijd. De geschiedenis der verschillende plan nen is in een reeks van artikelen in ons blad door een deskundige uitvoerig be schreven. Ook in de Prov. Over. en Zw. Ct. kwam onlangs zulk een overzicht voor, ge schreven door den heer P. J. Neyt. Daar van is thans een afzonderlijke uitgaaf ver schenen met een kaartje, waarop het plan van den heer Stieltjes, tot indijking van het zuidelijk gedeelte en de afsluitdijk die de heer Buma tusschen de eilanden wenscht te leggen, zijn aangegeven. Yan anderen aard is een beknopt vlug schrift, waarin B. over hetzelfde onderwerp „Eenige opmerkingen" ten beste geeft en dat even als het zooevengenoemde boekje bij de Erven J. J. Tijl te Zwolle is ver schenen. De schrijver geeft daar aan de handhet leggen van een dam tusschen Wieringen en Stavoren, zoodat het vaar water tusschen Wieringen en de Holiand- sche kust de afwatering wordt voor het aldus afgesloten Btuk der Zuiderzee. Dat gat kan dan zooveel noodig worden ver nauwd door kribben en het water tusschen havendammen worden geleid, zoodat het een kanaal vormt van ten minste 5 kilo meter lengte en bij stormvloeden en hoo- gen waterstand aan Den Helder, een niet al te sterke stroom naar de Zuiderzee wordt verkregen. Sluizen zijn dan onnoodig en eerst als een groot deel der Zuiderzee dan gemakkelijker dan anders is drooggelegd en ingedijkt, zal men een kanaal met sluizen door Wieringen hebben te graven, De dam zal de aanslibbing van het noordelijk deel bevorderen. De schrijver geeft dat denkbeeld niet als een plan, maar als een opwekking om het vraagstuk van andere zijde dan tot dusver, te bezien. Het zal zeker bij de verdere behandeling dezer nationale zaak in ernstige overweging worden ge nomen. Hbld. Eerste Hoofdstuk. De overste, baron von Wöllling, beant woordde met een thé dansant de talrijke uitnoodigingeD, waarmede men hem en zijne familie sedert zes weken bijna overladen had. De zalen van zijn huis droegen weliswaar de burgerlijke tint eener huurwoning, waar op gemakkelijkheid en bevalligheid voort durend met elkaar in tweestrijd zijn en de bewoner veelal de eene of andere inrichting achterwege moet laten om toch niets van de ruimte te ^verliezen; maar de hooggeboren vrouw des huizes was er toch in geslaagd om aan alles een zekeren smaak te verleenen. De matig hreede trappen waren met kostbare loopers bedekt en soliitterende gasvlammen wierpen een helder licht overde bloemen,waar achter de balustrade verborgen was. Eene ware geurige atmosfeer ontving de binnen komenden en onderscheidde zich bovendien hierin gunstig van de lneht in andere ver- trekkken, dat geen genr van spijzen den gaBten al vóór zij aan tafel zaten, verraadde wat er opgedragen zou worden. Het was nog vroeg in den avond de bediende was met het aansteken der kroon luchters bezig en uit de kamer van den heer des huizes vernam men de krachtige stem van den overste, die den in liverei gekleeden oppassers zijae bevelen gaf. Zijn oppas sers waren wel de schranderste soldaten van het regiment, maar niettemin staarden hem thans een paar gezichten aan, die elk niet belanghebbend toeschouwer ia lachen zouden beu doen uitbarsten. De overste deed eene kleine wandeling om de drie Ganymeden, die in stijve militaire houding deze inspectie als een soort foltering verdroegen. Voor den lin kervleugelman, wiens lichaam in verzet kwam tegen de enge kleeding, bleef hij met gerim peld voorhoofd staan. Wat hebt ge met nw vest uitgevoerd, Johan P Tot uw dienst, overste. Ik Wat ge met dat vest hebt uitgevoerd, wil ik weten! riep de overste ongeduldig. Er zijn twee knoopen afgesprongen, om dat ik te dik ben, mompelde de weldoor voede. Te dik! stoof de heer des huizes op, ecu ontevreden blik op de magere gestalte van den rechtervleugel man werpende, die de eene helft van zijn met zilver gestikten rok makkelijk had kunnen missen. Waarom hebt ge dan niet met hem geruild? Zie nu de broek van dien vent eens fladderen Tot uw dienst, overste! Wee je gebeente, als van avond een kop thee omvalt of de sleep vau een japon wordt afgetrapt of voegde hij er dreigende bij wanneer een van allen het waagt zijn eigen neus met wijn of bowie te begieten die krijgt zonder genade drie dagen arrest Begrepen P voegde hij er met een donderende stem bij. Tot uw dienst, oversteantwoordde het klaverblad op een zelfden toon. Gij hebt je nauwkeurig naar de voor schriften van mijn bediende te gedragen. Als ge aan tafel bedient altijd links; borden afnemen rechts. Niet met gedrnisch bin nenkomen, niet snuffelen met den neusHebt ge zakdoeken? Tot nw dienst! Gebruikt zeDe overste ging naar eon tafel waarop een flesch eau de cologne stond hij opende ze en hervatte zijn wandeling om het klaverblad, dat bij ditmaal met een geurigen stofregen besproeide. De vermomde mnsquetiers vertrokken den mond tot een zeer oneerbiedigen grijns. De kerel riekt nog altijd naar den paardenstal, mompelde hij, toen hij bij den linkervleugel man kwam. Laat je in de keuken met azijn inwrijven! Hij goot het overige van den in houd der flesch over hem uit en gaf allen drie een teeken om te vertrekken. Uit de studeerkamer voerde een bruin be- kleede deur naar het ruime salon, waarin heden slechts de noodwendigste meubels wa ren blijven staan. Het gas brandde reeds en op de tafeltjes lagen de cotillontropeeëu- bloemrnikers, linten, bonbons en sterren in rijke keuze. Door de opengeslagen portière zag men in de aangrenzende vertrekken en heel achteraan zag men een vriendelijke ka mer, het boudoir der vrouw des huizes, haar heiligdom, waarin zij dagelijks urenlang over den rang van de vrouw eens regiments commandante nadaeht. Hier brandde ook geen gaslicht, slechts waskaarsen wierpen een matten glans over de groene atlaB-gordijnen. Mevrouw von Wölfling stond voor den spiegel haar kapsel in orde te brengen, waarin een onwillige granaatbloesem zich niet naar den smaak der dame wilde schikken ach ter haar op een der kleine dames-fauteuils zat, tamelijk achteloos, een jong officier der dragonders die met zijne sporen onbarmhartig het tapijt zijner moeder vernielde. Ge hebt geen begrip van militaire ver houdingen, mama, anders zoudt ge niet ont kennen, dat mijn betrekking van brigade- adjndant heel wat van hare aantrekkelijkheid heeft verloren sedert papa naar hier ver plaatst is. Het is een eer een regimentscomman dant tot vader te hebben, antwoordde me vrouw von Wölfling. Ja, maar ook een belemmering af gescheiden nog van alle dienstbezwaren. 8edert deze acht weken wordt voortdurend een klem op mij uitgeoefend die mij ondragelijk isriep hij haastig. Op uw beurs, Dagobert, niet op nw persoon uwe schulden zijn nauwelijks afbetaald, gij weet wel hoe papa over zulke dingen denkt. Gij zoudt toch inderdaad wel met een kleiner toelage kunnen toekomen, ofschoon ik gaarne zie dat gij onzen naam waardig ophoudt. Uw zuster Ha, ha, nu komt de aap uit den mouw lachtte hij spottend. Het oude liedje weer; ik moet aan het onverzorgde meisje denken, niet waarP Het ia eene schreeuwende on rechtvaardigheid, zeg ik u, mama, dat Wall- trant alles wat mij onthouden wordt, aan haar lichaam tentoonhangtik duld dat niet langer. Doe dan nw best, om er een einde aan te maken, zeide mevrouw von Wölflling zachter, wat naderbij tredende. Een vol wassen broer, en dat nog wel in uwe be trekking, vermag veel op zijne kameraden. Doch stil, daar komt zij! Eene zware zijden sleep rnischte door de voorkameronmiddellijk daarop versoheen de eenige dochter des huizes. Het waa een schoone aristocratische verschijning, van hooge gestalte en onberispelijke vormen haar sierlijk kopje was bedekt onder een diadeem van zware goudblonde vlechten. Hals en borst waren marmerwit en schitterden van fami- liejuweelen, die Walltraut reeds als haar eigendom beschouwde. Heldere kastanjebruine oogen, onder zwarte wenkbrauwen, gaven aan de blonde schoone een zeldzaam ea bekoor lijk voorkomen, maar geen warmte straalde uit die fluweelzachte sterren sleshts trots, zelfbewustzijn en overmoed. Mama houdt mij daar juist een lezing over je rijpe jeugd! Walltraut richtte zich op als werd zij door eeu slang gebeten, maar hare moeder was haar voor. Ik bedoelde Dagobert, dat gij moest inzien, dat een edel man, al stond hij nog zoo hoog in rang, het zich tot een eer moest rekenen de hand uwer zuster te verwerven maar aan een hu welijk zijn zwarigheden verbonden. Tot de dochter van een zoo hooggeplaatst officier ziet men eohter met eenig ontzag opde jongere

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1