T VLIEGEND BLAADJE KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEDWEDIEP EN TEXEL. taliën Kruis en Templ. No. 1329 Woensdag 11 November 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. F EU IL LET O N? Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 i> franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Hefder. BnreanxSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Ad.v©rt©ntlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters vrorden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 10 Nov. 1885. Men schrijft van bier aan de Amst. Ct. Aan bet Kon. Instituut voor de Ma rine alhier, zijn ongeregeldheden van bedenkelijken aard voorgevallen, wel ke zeker niet pleiten voor het be staan eener strenge tucht. Op zeer insubordinaire wijze toch hebben de Adelborsten getracht (en het schijnt hun gelukt) de uitvoering eener pro- vooststraf, door den Commandant aan een hunner kameraden opgelegd, fei telijk te verhinderen. De bijzonder heden, welke, volgens de loopende geruchten, bij die gelegenheid zou den zijn voorgevallen, geven een zoo treurig denkbeeld der aldaar heerschende discipline, dat ik mij liever onthoud die nu reeds mede- te deelen, daar de verhalen, die in omloop zijn, misschien niet van over drijving zijn vrij te pleiten. Intus- schen verdient het gebeurde ten zeer ste de algemeene aandacht, daar toch een inrichting tot opleiding onzer zee-officieren de plaats is, waar dezen de strengste begrippen om trent militaire tucht dienen te wor den ingeprent. Naar wij vernemen, is de re geering voornemens invoerrechteu op de granen en op petroleum voor te stellen. De daartoe strekkende wets ontwerpen moeten het Departement van financiën reeds verlaten hebben. Onder de munten en pennin gen, welke door de firma G. Theod. Bom Zn. te Amsterdam binnen kort zullen verkocht worden, komt voor de groote gouden medaille, door de Staten-Generaal toegekend aan de familie van den schout-bij-nacht Ben- tinck, gesneuveld in den zeeslag bij Doggersbank in 1784. Dit stuk heeft een gewicht]! van bijna 800 gram en een goudswaarde van f1200, en mag bijna als een uniek stuk worden be schouwd, aangezien er slechts 2 be staan, waarvan het eerste in het bezit is der familie Zoutman, en het 2e aan den kapitein-ter-zee Yan Een roman uit den tegenwoordigen tijd van 2. H. WIGHART. Ge moest u schamen, Dagobert, uwe zuster zoo te plagen, zeide mevrouw von Wölfling ontevreden, wij allen hebben zeer goed bemerkt, dat graaf Monts baar in bet oog loopend het bof maakt. Daarover behoeft ge u zoo verwon derd niet aan te stellen. Walltraut zal wel uit ervaring weten, dat de adjudant ver plicht is de dochter van zijn overste bet hof te maken. De ongelukkige, als bij het eens niet deedWat zou bet dochtertje baar best doeu om hem «wart bij papa te maken. Maar trouwens hoogst twijfel achtig Wie weet of papa nog carrière maakt en ah men al niet naar vermogen vraagt, dan wil men toch tenminste pro tectie door zijn huwelijk hebben. 8chandelijk belachelijkWalltraut haalde met een gebaar van verachting de schoone schouders op en trok het garnituur van haar hals af. Haar broeder floot tusschen de tanden. Ja, Dagobert, een broeder moest zich niet zoo onbruikbaar aanstellen, waar het toch ook zijn voordeel geldt. Denk er aan, als Walltraut goed verzorgd is, gij Kingsbergen is toegekeed, welke laat ste in bruikleen aan het Rijk is af gestaan. Prof. Yirchow is dezer dagen te velde getrokken tegen de thans algemeen verbreide meening, dat het voor de gezondheid voordeelig is, ook 's winters gedurende den nacht de vensters open te houden. Omdat het uitstroomen van bedorven lucht al leen bij verschil van temperatnur plaats heeft, en dit ophoudt, als de koude buitenlucht ook de kamer ver vult, kunnen er bedenkelijke ziekte verschijnselen ontstaan, en hebben vele menschen door die dwaling reeds hun leven verloren. Een dienstbode, sedert Mei dezes jaars tegen goed loon werk zaam in een der grootste sociëteiten te Dordrecht, blijkt zich bij herha ling te hebben schuldig gemaakt aan diefstallen, zoo te nnadeele van haren patroon, als van diens bedienden, Daar zij juist op trouwen stond, meende zij die gelden niet nuttiger te kunnen besteden, dan daarvoor onderscheidene voorwerpen te koo- pen, welke haar in den aanstaanden echtelijken staat van dienst konden zijn, o. a. een fornuis met toebe- hooren, een linnenkast, gouden sie raden, onderkleederen en zelfs haar trouwcostuum. Jammer voor haar, kreeg de politie lucht van hare spaarzaamheid en wenschte deze de voorwerpen van naderbij te be zien, om welke reden ze die dan ook Woensdag naar haar bureau deed overbrengen. Of ze ooit daar van daan naar de nieuwe echtelijke wo ning zullen terugkeeren, valt zegt de Dordr. Ct. wel eenigszins te be twijfelen. De aanstaande echtge noot kan zich echter er op voorbe reiden, dat zijne wederhelft spoedig genoodzaakt zal worden de gemeen schappelijke woning te verlaten. Uit Ylissingen wordt van 7 November gemeld Heden zijn wederom een 40 tal werklieden der Kon. Maatsch. de Schelde, wegens gebrek aan werk ontslagen. Met de aflevering der op de dubbele toelage rekenen kunt. Wat moet ik dan doen P riep de jonge officier opspringende en aan zijn blonden knevel trekkende. Nu, gij behoeft alleen in den kring uwer kameraden zoo af en toe eens te ver tellen, welk een voortreffelijk meisje uwe zuster is en hoé zij alle eigensokappen be zit om iemand gelukkig te maken dat trektAls een broer zoo vol lof over zijne zuster spreekt, dan moet ef toch wel iets van aan zijn, te meer daar men van u wel weet, dat ge niet al te galant voor uwe familie zijt. Dagobert von Wölfling had zijn besluit genomen hij trad op zijne moeder toe en sloeg zijn arm om haar midden. Als ik graaf Monts voor Walltraut iu de val breng, betaalt gij dan den laatsten wissel P De zwakke moeder knikte, terwijl Wall traut een praoktigen ruiker camelia's van de tafel nam, waarop nog het kaartje van den galanten gever lag„Graaf Monts." Hare fijne vingers streken over den volant, terwijl zij lachend zeide Ik zal Dagoberts hulp niet noodig hebben, mama, ik hoop deze passende partij zonder voorpostenge vecht te zullen maken. En spottend boog zij voor haren broeder. Stil, zeide de dame des huizes, haar vinger voor den mond brengende, staak nu dat getwist, papa komt! Werkelijk verscheen do kraoktige gestalte van den overste in het boudoir. Hij zag er nog tamelijk jong nit en zijn rondvor- mig gezicht toonde aangename, vriendelijke beide oesterstoombootjes Mossel en Neeltje is in de machine-fabriek en de ketelmakerij het werk geheel uit geput. Door mevrouw SnoeckYan Loosen, onlangs te Enkhuizen over leden, zijn de volgende legaten ver maakt aan bet fonds voor gewapenden dienst in de Nederlanden f18,000; aan de N.- en Z.-Hollandsche Reddingmaatschappij f18,000; aan de Maatschappij ter bevor dering van welstand onder de Protestanten, voornamelijk onder landlieden f20,000; aan de Maatschappij van Weldadigheid Erederiksoord f20,000; aan de Protestant- sche Vereeniging Unitas f6,000aan de Nederlandscbe Gustaaf Adolf-Vereeniging 4,000; aan het Eonds voor noodlijdende kerken en personen 6,000; aan bet Bijbel genootschap 5,000; aan het Ned. Zende ling-genootschap f 16,000aan het Tractaat- genootschap 6,000aan het Blinden-Insti tuut te Amsterdam f4,000; aan de huis- zitende armen der Ned. Herv. gemeente te Leiden f 30,000; aan de armen der Luthersohe gemeente aldaar f5,000; aan de armen der Doopsgezinde gemeente aldaaTf 5,000 aan de armen der Remonstrantsche ge meente aldaar f5,000; aan de armen der Israëlitische gemeente aldaar f 5,000aan de armen der Chr. Geref. gemeente aldaar f5,000; aan de armen der Waalsche ge meente aldaar f 5,000au'i de armen der Oud-Roomsche gemeente «ldaar f 5,000 aan de armen der R.-K. gemeente aldaar f5,000; aan het Herv. Diaeonieweeshuis te Leiden f20,000; aan de Maatschappij van Weldadigheid te Leiden f16,000; aan het algemeen Armbestuur te Enkhuizen f 1,000; aan de Moederlijke weldadigheid te Enkhuizen f800; aan de Ned. Herv. gemeente te Enkhnizen f40,000; aan de Doopsgezinde gemeen te te Enkhuizen f 1.000; aan de Luthersche gemeente te Enkhnizen f1,000; aan de Israël, gemeente te Enk huizen fl,000; aan de Chr. Geref. gemeen te te Enkhuizen f 1,000; aan de Oud- Roomsche gemeente te Enkhuizen f 1,000 aan de R.-K gemeente te Enkhuizen f 1,000; aan de Naaischool en 8tichting voor gods dienstonderwijs de rente van f 100,000 op het Grootboek, aan de Diaconie der Ned. Herv. gemeente te Enkbuizen, jaarlijks f2,000. Bovendien zal bet huis, door de overledene nagelaten, worden ingericht tot eene woning voor weduwen zonder kinderen en ongehuwde vrouwen uit deu fatsoenlijken stand. De Justice bevat nadere bij zonderheden omtrent het onheil te trekken, evenals ook zijn geheele voorkomen innemend mocht heeten. Dat is werkelijk een fatale geschie denis, riep Wölfling ontevreden, ik wou liever dat ik in het afgelegenste garnizoen gekomen ware dan hierNauwelijks is men met zijn eigen aangelegenheden in orde en gevoelt men zich thuis, of daar valt me een omstandigheid op den hals, die ons hier zijn moeielijk, zoo niet onmo- gelijk maakt. Maar papaBeste manriepen de beide dames verschrikt, terwijl Dagobert in stilte die omstandigheid reeds als zeer welkom begroette. Ge weet, Bertha, dat na den dood mijns zwagers Lindheim, de kleine Olga achterbleef waarschijnlijk in niet al te gnnstigo financiëele omstandigheden. Mevrouw von Wölfling kuehte eens ach ter haar zakdoek. Het zou u op den duur lastig geworden zijn, Günther, als Waarschijnlijk in elk geval heeft het meisje na dien tijd niets meer van zich doen hooren, wat, zooals ik thans be merk, op aanraden van haar vereerder ge schiedde Olga is hier getrouwd lijk r belangstelling. Burgerlijk P vroeg de barones met Dat zou nog wel te verhelpen zijn, maar haar man is eenJood Een Jood en de gravin Lindheim kermde mevrouw. Papa schertst, zoo kan zich geen dame van rang vergeten, lachte Walltraut koel, een blik ep het kaartje van graaf Monts Chancelade, en o. a. de treffende mededeeling, dat de vijf ongelukki- gen die bedolven waren en die men reeds lang verloren waande, nog in leven zouden zijn. Jl. Dinsdag des morgens te vijf uur meende een werkman geklop in de diepte te hooren; hij deelde zulks aan den afgevaardigde dokter Gadaud mede, die begeleid door een journa list, de plek van het onheil bezocht, omdat de inspecteur-generaal der mijnen het werk had doen staken dat, door herhaalde instortingen, zeer levensgevaarlijk werd. De beide heeren meenden dat de werkman zich moest vergist hebben en het geraas van instortingen voor kloppen had gehoudenterwijl zij er nog over spraken, riep eensklaps een der aanwezigen: Luister Allen stonden hijgende en de ademhaling inhoudende te luisteren een paar seconden verliepen en toen werden twee slagen gehoord. De heer Bussière, griffier van den rech ter van instructie, daalde in de diepte, luisterde en hoorde wederom een slag. Dadelijk werden maatregelen ge nomen om het werk voort te zetten, maar met geen mogelijkheid is het te voorspellen, wanneer men de le vend begravenen zal bereiken. Toen de berichtgever van de Justice zijn verslag wegzond, hadden de onge- lukkigen reeds negen etmalen in de diepte doorgebracht. Men weet niet of zij levensmiddelen bij zich hadden, maar meent dat zij eetbare padde stoelen zullen hebben kunnen vinden water hebben zij ongetijfeld tot hunne beschikking, het is wel met aarde en organische zelfstandigheden ver mengd, maar toch drinkbaar en ver kwikkend bovendien kunnen de mannen ook vette aarde eten om de maag schijnbaar te bevredigen. Som mige wilde volken maken van dit laatste middel gebruik. Tony, de bekende schoenpoet ser van de goederenbeurs te New- York, betaalt jaarlijks zeshonderd dollars voor het privilegie, om de werpende. Alzoo burgerlijk en romantisch Wie heeft den kerkelijken sprong dan gedaan, papa, hij of zij P De overste wierp een ontevreden blik op zijne dochter. Uwe lichtvaardige op vatting bevalt mij niet bijzonder! Denk eens Bertha, het ongelukkige kind heeft zich tot een stap laten verleiden, die de eer van hare geheele familie en van haar geheelen stand in het gezicht slaat. Zij is burgerlijk getrouwd, wat naar onze be grippen niet meer is dan een gewettigd concubinaat. De naam, Günther Professor Goldstein! arts, als ik mij niet bedrieg. Horrible mompelde de barones. Gij weet, ik harmouiëerde nooit bij zonder met mijn zwagerhij was een van degenen, die mij al te vrijzinnig over adel lijke voorrechten oordeelde. Ik heb sedert zijn dood niet meer aan die zaken gedacht doch daar komt vanmorgen plotseling de opper-regeeringsraad von Merker op de gedachte mij een wandeling voor te slaan. Na eenige inleidende woorden, brengt hij het gesprek op onze familie en wenscht mij geluk met mijne schoone nicht, die helaas door ongunstige omstnndigbeden niet de hulde kan ontvangen, die haar toekomt. Ik zag hem vragend aan nn, kort en goed, daar verneem ik wat ik je zooeven vertelde. Goldstein moet overigens een rijk man ziju en bekend staan als een bekwaam geneesheer. Hij zon al lang aan de uni- laarzen der beursbezoekers te mogen, poetsen. De man heeft verscheidene poets- artisten in dienst en was gewoon, om dagelijks een half-uur vóór afloop der beurs twee zijner trawanten naar de beurszaal te zenden, om daar hun werk te verrichten. Dit laatste voorrecht is den braven Tony onlangs door het »Floor-Co- raité" ontnomen en hij heeft thans medegedeeld, dat hij tengevolge daar van zal genoodzaakt zijn, surséance van betaling te vragen, daar zijne inkomsten zóó zeer zijn verminderd, dat hij niet in staat is zijne verplich tingen na te komen. Te Wilhelmshaven, waar on langs een aantal personen vergiftigd werden door mosselen, heeft men nu weder een proef genomen met mos selen, welke aan een onlangs in het dok gebracht vaartuig vastgehecht zaten. Ook die werden in de hoog te mate vergiftig bevonden. INGEZONDEN. Hoorn op Texel, Nov. 1886. Ruim een jaar geleden, werd door eenige ingezetenen besloten pogingen aan te wen den, ten einde een onderling begrafenis fonds op te richten. Dit bun pogen vond algemeen bijval. In een bijeengeroepen vergadering werd dan ook tot de oprichting besloteneen 70-tal leden trad dadelijk toe, en een bestuur werd gekozen, dat op zich nam de werkzaamheden gratis te ver richten. In de nu gehouden jaarvergadering bleek, dat genoemd fonds levensvatbaarheid bezit niet alleen, maar zich reeds in ze keren bloei mag verhengen. Bij het uit- gebraobt verslag toch bleek, dat het leden tal reeds tot 210 was geklommen en dat het voordeelig saldo der kas, na aftrek der onkosten (waaronder reeds 3 uitkee- ringen), bedroeg de som van ruim f188. Een goed begin voorwaar in zulk een korten tijd en met nog betrekkelijk weinig leden. We twijfelen dan ook niet of velen znllea nog toetreden en het fonds voortdurend in bloei toenemen, waartoe vooral de voor- deelige voorwaarden en het kosteloos beheer zullen meewerken. Wenschelijk ware het, dat er meer zulke fondsen tot stand kwamen, veel geld zou daardoor worden bespaard. En dat zou niet onnoodig zijn in den tegenwoordigen tijd versiteit alhier een aanstelling gekregen hebben, als hij zijn geloof had willen ver anderen. Als ik goed gehoord heb, moet er eok een kind zijn. Nu, en wat antwoordet ge. von Mer ker, Günther P vroeg de barones eenigszins scherp. In 't eerst was ik inderdaad verlegen. Dat was een groote fout! Toen zeide ik, dat de wereld zou zien hoe ik dergelijke zaken aanpakte. Zeer goed, papa, daarmede is de zaak voor het grootste deel weer in orde. Graaf Monts zal wel in zijn schik zijn met dat neefschap, fluisterde de jonge officier zijn zuster boosaardig in het oor. Luid zeide hijHier kon men een tweede drama „OlAello en Desdemonaschrijven. Waarlijk, de Jood heeft getoond, dat hij smaak had Het is eene verwenschte ijdelheid van die menschen, riep de overste, in kringen binnen te dringen, waar ze niet thuis be- hooren, maar ik zal bet voorbeeld geven, hoe die lui behandeld moeten worden en dat wel om te beginnen aan den broeder van den professor zeiven. Hoe zoo, papa P vroeg Dagobert met belangstelling. Wel, sedert korten tijd is die op zijn bijzonder verlangen ingeschreven voor re serve-officier maar zoolang ik aan 't hoofd van dat. regiment sta, wordt geen van zijn geloofsgenooten officier. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1