'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL Tuin M li T111L No. 1331. Woensdag 18 November 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag FEUILLETON. AlDonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 ERKHOÜT Co., te Held Uitgevers: B BnreanxSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. der. Ad-vertentlén yan 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN.. HELDER, 17 Nov. 1885. Vrijdagavond wacht ons een kunstverrichting inTivoli, die zeker wel buitengewoon mag genoemd worden. Een Engelsch gezelschap zal op 131 klokken verschillende muziekstukken ten gehoore brengen, en daarna zullen proeven genomen worden met de phonograaf, zeker ook voor de meesten nog nieuw. 't Succes, dat de' klokspelers op andere plaatsen mochten behalen,doet ons verwachten, dat hunne kunst vaardigheid buitengewoon is, waarom menigeen gaarne deze voorstelling, als een aangename afwisseling in de wintervermakelijkheden, zal willen bijwonen. De groote, internationale wed strijd op schaatsen,| van wege het Ned. Scbaatsrijdersbond, zal dit jaar tusscben den Hondsweg en bet Noord- willemskanaal (bij 't dorp Paterswolde plaats hebben. Uit zekere bron meldt men aan het Dagbl., dat de Nordd. Lloyd nog niet definitief heeft besloten, hoe 't met den gesubsidieerden Duit- schen maildienst naar Australië en Azië gaan zal. Ofschoon door den Duitschen Bondsraad Vlissingen als aanleghaven gekozen is, schijnen er nu tochnog weer onderhandelingen gaan de te zijn en wel met de Belgische re geering. In Zuid-Duitschland en Rijnland is men nl. niet voor Vlissin gen gestemden te Bremen daarentegen is een gedeelte der belanghebbenden tegen het aandoen van eenige Neder- landsche of Belgische haven. Door een lek in de straatpijp is Zaterdagavond half acht te Am sterdam de Lijnbaansteeg tusschen Singel en Spuistraat nagenoeg ge heel opengesprongen, zoodat de hui zen aldaar in een Egyptische duis ternis verkeeren. Ongelukken .zijn er echter niet bij voorgevallen. De passage is natuurlijk gestremd. Vrydagavond is in de Bloemer- straat te Nijmegen een huis van 3 verdiepingen en 18 meter hoogte, dat nog in aanbouw was, wegens den zwakken bouw ingestort, waar door het daarnaast gelegen perceel, dat vóór eenige maanden geleden nieuw werd opgetrokken en juist ook niet op vele krachten kon bogen, mede gedeeltelijk in elkander is ge vallen. Persoonlijke ongelukken vielen daarbij niet voor, hetgeen als een wonder mag beschouwd worden. De overheden waren weldra ter plaatse aanwezigin het belang der veilig heid lieten zij de straat voor het openbaar verkeer afsluiten en andere maatregelen van voorzorg nemen tegen de gedeelten dezer gebouwen, welke nog staande waren gebleven, maar door hunne overzakking een dreigend aanzien hadden. Vrijdag werd in 'sHofscrimi- neele zitting te 's-Hage behandeld de den 22en October uitgestelde zaak van A. M. Veringmeier, oud 22 jaar koperslager te Schiedam, beschuldigd van den manslag, die in den vroe gen morgen van 10 Juli jl. daar ter stede op den veertigjarigen grasmaai er P. W. werd gepleegd. De omstandigheden waaronder de ze treurige gebeurtenis plaats greep, zijn reeds vroeger uit de akte van beschuldiging medegedeeld. In het vroeger onberispelijk leven van bescb. ziet Z. E. G. A. een verkleinende omstandigheid. Adv.- gen. zal geen tuchthuis,- maar een correctioneele straf eischen. Zijn requisitoir luidt: veroordeeling tot 5 jaren correctioneele gevangenistraf. De uitspraak is bepaald op a. s. Donderdag. Een der merkwaardigste boomen van Europa, de vijgenboom in het Capucijner klooster te RoscofF, staat op het punt onf in 't openhaar ver kocht te worden met den aangren- zenden grond en tuin. Deze boom, die in 1621 geplant werd, beslaat een oppervlakte van 484 vk. meters en kan 200 menschen bevatten. De groote magazijnen der ka toenspinnerij van Behrensen zoon te Manchester zijn afgebrand. Men schat de schade op 50000 pd. st. Uit Vlaardingen wordt gemeld Volgens bericht is de logger Vlaar dingen I, schipper R. van Teijlin- gen, van den reeder J. Pot, aldaar, Zaterdagavond ten 9 ure bij Mon ster gestrandde equipage gered men heeft reeds het touwwerk, net ten en verdere scheepsgoederen af- gehaaldj en men zal trachten de lading, bestaande in 200 ton haring, af te brengen het schip is nog al ontzet, zoodat dit vermoedelijk niet zal kunnen gered worden, daar het reeds vol water staat. Op de Spoorbaan tusscben Ter- woude en St.-Nicolas zijn des avonds twee boeren door een trein aange reden. Beiden waren onmiddellijk dood. Den 11 dezer was men bij het wegruimen van de rotsblokken en het puin der steengroeven van Chan- celade, hij Péringueux, zoo ver ge vorderd, dat men de lijken van drié personen, van een man, zijne vrouw en hun kind, gevonden heeft. Het lijk van den man is verschrikkelijk verminkt. Hij droeg het kind op zijn schoudersde schok van de ineenstorting der groeve had beiden niet van elkander gescheiden. Een der beenen van het kind vond men amgebogen ter hoogte van het ge zicht en de klomp aan den voet be reikte het oog het andere been was nog rustende op den schouder van den vader. Het lijk der vrouw is op twee meter afstands van dat van den man gevonden. Men beeft bet nog niet kunnen te voorschijn ba len. Groote rotsblokken bedekken het nogmen zal die moeten laten springen, om bet lijk, dat men her kend heeft aan het benedengedeel te van het zichtbaar gewornen kleed, naar boven te brengen. Een passagier van de Zeeland plaatst in de Sum, Gt. 'tjvolgende tref fende berichtNadat de Zeeland, com mandant W. van der Sprang van Lee, van de Rotterdamsclie Lloyd, (den 15en Augustus van Rotterdam naar Nederlandsch-Indië vertrokken en 28 September te Padang ter ree- de aangekomen), den 15 den Septem ber voorbij Socatra |was, weerklonk plotseling de kreetman over boord en zoo was het ookbij het uitha len eener nieuwe zonnetent op het salondek, had de matroos Verbeek het ongeluk eene boelij n te slippen en stortte achterover in zee. Gaat men nu na, dat de Zeeland, met een stijve koelte en zeil bij, met eene 10 mijls vaart door de uogal onstuimige zee liep, dan is het te begrijpen dat de kans op redding van den ongeluk kige zeer gering was. Doch onmid dellijk werd door den wakkeren com mandant alles gedaan, wat in zulk geval behoort en kan gedaan worden, nl., een reddingboei werd over boord geworpen, het roer opgedraaid, de machine gestopt en een reddingsloep met 6 kloeke zeelieden bemand, te water gelaten. Te midden der onstel- tenis werd echter tot aller ontzetting vernomen, dat de vierde officierAlbert John Howard den drenkeling was nagesprongenen inderdaad het was zoo. Deze jeugdige en moedige Brit had zich in een oogwenk slechts twee personen zagen het van zijn jas ontdaan en was, geen rekening houdende met de woeste golven, vol edelen moed over boord gesprongen ter redding van zijn in nood verkee renden medemensch. Helaas, die heldenmoed mocht niet met goed ge volg worden bekroondook deze edele jonge man vond zijn dood in de golven. Gedurende ruim vier uur werd èn met het stoomschip èn met de reddingsloep al het mogelij ke gedaan om de ongelukkigen op te sporen, doch zelfs de overboord ge worpen reddingsboei mocht ten ge volge van bet onstuimige bruisen der zee niet worden ontdekt, en werd, na gehouden grooten scheepsraad, de reis naar Insulinde in droevige stem ming vervolgd. Edele Howard, zoo besluit een ooggetuige in de Sumatra Ct. bet bericht, menscblievende en moedige zoon van oud-Engeland, in de eindelooze, peilloos diepe zee ver liest zich uw stoffelijk overschot, maar over baar golven klinkt luide uw naam in de harten van allen, die van uw zelfopofferende daad ken nis bekomen en eerbied koesteren voor alles wat groot en edel is in den mensch Te Rome is in een zonderling' van bloedwraak uitspraak ge daan. De zaak is, ten minste voorloopig de laatste schakel van misdaden, die alle aan een, betrek kelijk weinig beteekenende zaak, hun oorsprong te danken hebben. Den 30sten Juni, 1881 kreeg, in het dorp S. Yito, de jeugdige Fran- cisco Sartori twist met zijn kame raad Pavelli en viel hem met een dolk aan. Het gelukte den aange vallene zijn tegenstander te ontwa penen, maar in plaats een voorbeeld van edelmoedigheid te geven, stiet hij bet wapen Sartori in het hart. Pavelli werd op grond dat hjj buiten de grenzen van noodweer was gegaan, tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De vader van den ver moorden jongen man besloot zich, ingevolge de gebruiken van zijn va derland, te wreken, maar zonder- li ugerwijze niet op den moordenaar van zijn zoon, maar op zekeren Fa- brizi, die het moordtooneel op een afstand had zien plaats vinden. Daar hij te oud was om persoon lijk Fabrizi om te brengen, belastte hij zijn tweeden zoon, Giovanni, met dit werk, en na een paar maanden viel bet slachtoffer dan ook door een Korten tijd daarna werd de oude Sartori door een familielid van Fa brizi, uit bloedwraak gedood. Het gerechtshof te Rome veroor deelde Giovanni Sartori tot levens langen dwangarbeid. Yan de gehee- le familie Sartori bleef, tengevolge van verschillende moorden, slechts de moeder over, die bij de terecht zitting in de zaak van haren zoon tegenwoordig was, zonder een traan te vergieten. Volgens overoud gebruik zou de beurt om zich te wreken thans we der aan de familie Sartori zjjn; het is volstrekt niet onmogelijk dat de Een roman uit den tegenwoordigen tijd van 4. H. WIGH ART. De muziek viel jubelend iu en nam bet woord van Walltrauts lippen weg. Voort zweefden ze, borat aan borst, bedwelmd door zinaverrukking, ontvlamd door 't genot van het oogenblik en toch zoo leeg, zoo onbe schrijflijk leeg aan gevoel en gewaarwording, eeu zeepbel die bij het eerste windvluchtje uiteen moest spatten. Het feest was afgeloopen. Dagobert adem de vrijer, toen hij zijne schoone danseres naar haar echtgenoot had teruggevoerd. Hij had al het mogelijke gedaan, om het naar zijn moeders zin te doen de vrouw van zijn brigade commandant hield het schoonste rui kertje in de hand, waarvoor zij de gelukkige gastvrouw verzekerde, dat de miseen scène van het bal voortreffelijk was geweest en het feest als geheel gelukt beschouwd kou worden. De overste, die naar zijn bed verlangde en het gebruik der koffie gaarne wat bespoe digd had gezien, viel steeds opnieuw iu de handen van zijn kwelgeest, de kortademige- presidentsvronw, die zich door onafgebro ken vragen scheen te willen wreken over den gestooten neus van haar echtgenoot. Eindelijk, eindelijk greep men naar helm, en degen, eindelijk kon de hnisheer zijn ver moeidheid door een ferm gapen toonen.... Walltraut ging neuriënde de kamer op en neer. Toen haar moeder haar op een aange- namen toon vroeg: Is het zoover P knikte zij met het hoofd en ijlde na een vlnchtigen groet naar haar kamer.... Dagobert nam ook afscheid. Spoedig was het geheel stil en duister in de warme dampige kamer, wier vloer met allerlei snippers en prullen was bedekt. TWEEDE HOOFDSTUK. De morgenzon scheen helder op een met zware gordijnen behangen wieg. Daarnaast zat Olga Goldstein in diep gepeins verzon ken en bewaakte de sluimering van haar eerst geborene. Zij had niet gehoord, dat het tapijt ruischte en een mannengestalte voorzichtig de kamer was binnengekomeneerst toen haar echtgenoot dicht bij haar stond, opende zij de oogen en stak hem aangenaam verrast baar hand toe. Ik sliep niet, Mannel. Dat verheugt mij te meer. Als ik eens onverrichterzake had moeten terug- keeren het zon zonde zijn geweest van het zeldzaam vrije uurtje dat ik heb. Wat bedoelt gij P vraagde zij, terwijl zij opstond en een blanw lint om de haren bond, die haar wel wat warm en zwaar op het voorhoofd waren. Ik was voornemens met u te ontbij ten. Men mag mij wel een aangenaam oogenblikje gunnen. De spreekuren zijn steeds zoo druk en steeds de oude geschie denis van mensohelijke ellende met oneindige variaties. Hij trad op zijn vrouwtje toe en haar omhelzend, drukte hij haar een langen kns op haar wang. Totnutoe heb ik n als echtgenoote begroet nn moet ik echter voor dokter bij n spelen. Hoe gevoelt gij u, mijn liefste patiente P Beter dan in langen tijd, maar geheel gezond kan ik eerst dan worden, wanneer de natnur buiten een nieuw leven bekomen heeft, wanneer dit verveloos dak zich ach ter een bonte bloemenpracht verborgen heeft. Hare oogen blikten levendiger, toen zij sneller voortsprak In mijn vaders huis werd steeds een lentefeest gevierd. Mannel herinnert ge n dat wel P Dan moest ik mijn mooiste kleed aantrekken en vader ging naar buiten. Daar in een bloeiend prieel groette bij zijn beste vrienden onder vroolijk glatengerin- kel en rustte niet eerder vóór ik mijn haar en borst met zijn geurige kransen had versierd. En eenmaal En eenmaal verraste ik u daarbuiten, en het kind, welks ouderdom ik na verloop van jaren geheel vergeten had, kwam mij pletseling als jonkvrouw tegemoet een jaar voor den dood van uw vader. Wil ik n eens zeggen wat ik toenmaals dacht Dat de schilders met al hunne meester werken toeh nog stumpers waren, dat zij de lente in haar ware pracht nog niet kenden want gij alleen zijt waard haar beeltenis te heeten Olga bloosde van genoegen bij die over haar uitgesproken vleierij. O! Manuel, waarom kan het niet altijd lente zijn. Hij boog dieper tot haar. Is de zomer niet schoon P Een zomer was het toch die n in uw nieuw tehuis voerde en nu dan de winter. Wilt gij op het jaargetijde brommen, dat u uw kind in de armen legde Zij knikte. Maar de eerste lentebloe men zijn tooh duizendmaal dichterlijker, dan dc geheele rozenpracht van den zomer. Gij zult uw zin hebben en wel heel spoedig. Hij ging naar de denr en keerde toen met een praebtigon ruiker frissohe viooltjes en sneeuwklokjes terug. Dank je, Manuel, fluisterde zij, ter wijl zij de bloemen aan haar lippen bracht en met lange trekken den zoeten lentegeur opsnoof. Wat zijt ge toch goed en lief, Ma nnel Hij genoot een oogenblik hare vreugde en zeide toen plagend Deze bekentenis is te verleidelijk om mij niet een seconde van het pad der waarheid af te leiden. Neen, lieve, dit geschenk komt niet van mij, maar van tante Mina. Ik vond ze naast mijn ontbijt liggen, toen ik van de spreekkamer kwam. Het onde mensch zendt u do eerstelingen, welke zij kweekte, uw dank zal zij zelf komen halen. By deze laatste woorden was het of Olga's hand onbewust van den ruiker werd weggevoerd, terwijl een verraderlijk rood hare wangen kleurde. De professor sloeg baar opmerkzaam gade. Kont ge u dan nog steeds niet bij ons thuis gevoelen P zei hij, zonder den min sten zweem van krenking te toonen. Zij sprong op en sloeg hare armen om zijn hals. Bij u altijd, Manuel Hij kon niet nalaten de schoone ondank bare te kussen. Wat heeft de oude vrouw u toch gedaan, liefste, dat gij zelfs hare goedheid zoo eigenzinnig afwijst P Zult gij nimmer leeren verdraagzaam te zijn Verdraagzaam P Ja, of tenminste hen leeren dolden. Ik zou zoo gaarne willen, dat gij er eena naar trachttet. Hij hief haar hoofdje op en zag haar ernstig in de blauwe oogen, die zij nedersloeg. Het knaapje bewoog zich in den slaap. Olga trad haastig op de wieg toe en het kleed terugslaande, zeide zij, geheel be- heerscht door haren moederlijken trots-r- Gij hebt Brnno nog niet goeden morgen gezegd. Zie eens hoe hij zijne gebalde vuistjes tegen zijne slapen drukt; dat is voor mij het bewijs, dat hij later vast van karakter zal worden en kijk die roode wan gen, kan men iets lieflij kers zienP O, hij lacht in zijn slaap, kijk eens Manuel! Mannel Goldstein had zich eveneens over het bedje gebogen en beschouwde bet sohoone miniatuur zijner vronw in het wiegje. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1