'T VLIEGEND BLAADJE KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEIEL Tnralsi Kras n Tuil, a No. 1332 Zaterdag 21 November 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. 1 Kalender der Week, FEUILLETON. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 itgevers: BERKHOUT Co., te Heider. Uitgevers Bnreanx SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Beleefd verzoeken we de inzenders van advertentiën, deze op den dag der uitgave, uiterlijk vóór 10 uren in te zenden. De Uitgevers. NOVEMBER, (Slachtmaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 7 n. 38 m. Onderg. 3 u. 66 m. r Zondag 22 ~i Maandag 23 I Dinsdag 24 Woensdag 25 Donderdag 26 Vrijdag 97 Zaterdag 28 Volle Maan. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 20 Nov. 1885. Naar men verneemt zal de officier van administratie der le kl., M. C. Hazenberg, gedetacheerd te Willemsoord, in bet volgende jaar den bij de opleiding van adspirant administrateurs voor de zeemacht geplaatsten officier van administra tie der 2e kl. J. A. Sonnenberg ver vangen. Na langdurig debat heeft de gemeenteraad van Amsterdam met 21 tegen 11 stemmen besloten een stuk gemeentegrond in de Plantage, begroot op f 50,000 waarde, koste loos in erfpacht af te staan voor den bouw van een lokaal voor de machi- nistenschool. Naar men mededeelt, zijn dezer dagen twee branden te Groningen en te Delft gebluscht, door middel van Hayward's brandbluscbgrana- ten". Ook te Sneek is bij een brand bet nut van deze granaten gebleken. Te Delft was bet een schoorsteen brand, die door twee granaten, en te Groningen een brand in een stal, die door één granaat gebluscht werd. Te Schagen is het lijk opge haald van zekeren Wm.Meurs, eenige weken geleden als Indisch militair gepasporteerd. De uitslag van de verkiezing te Sneek is, dat uitgebracht zijn 3727 stemmen. Hiervan werden uitgebracht 2006 stemmen op den heer B. H. Heldt, en 1670 op den heer A. baron Schim- melpenninck van der Oye. Zoodat gekozen is de heer B. H. Heldt, voorzitter van het Alg. Ned. W erklieden-V erbond. Men schrijft aan de Leidsche Ct.Op een nat najaar volgt wel eens vroeg winter en voor eenige jaren werd in het laatst van No vember het ijs sterkgenoeg om schaat senrijders te dragen. Onder de mos- schen op het boerenerf bevinden zich ook nu reeds nachtegalen en deze eten mee van het voedsel, dat den mosschen wordt toegeworpen, want de schrale tijd voor de vogels begint aan te breken. De nachtegaal maakt gemeene zaak met den geringste der broeders om aan den kost te komen de vogel, die in de lente door zijnen onvolprezen zang ieder dichterlijk noed in verrukking brengtAls de nachtegaal zoo vroeg de duin streken verlaat om zich nabij het houtgewas van dorp of stad te gaan ophouden, volgt er winter, is wel eens beweerd. Ook is er veel sijs in het hout, en men kent het spreek woord :f. Vroeg sijs, veel ijs. Zich ech ter op sommige natuurverschijnselen of spreekwoorden te verlaten, zou gewaagd zijn, gelijk dikwijls geble ken is. Het wintert nu wel voor half November, maar de mollen heb ben nog niet opgehouden te wroe ten. Om de kneuterende sijsjes in den els bekommert de boer zich niet als voorteeken; maar als de mol niet meer werkt, reken dan maar op win ter. Maandag zijn aan het Ooster- spoor te Amsterdam twee minderja rige meisjes aangehouden, die de ou derlijke woning te Groningen heime lijk hadden verlaten. Naar het hoofdbureau geleid, werden zij 's avonds door den vader teruggehaald. Het is der politie thans bekend wie de daders zijn van den brutalen brandkastdiefstal bij den heer Lie- vegoed, in de Haarlemmerhout tuinen te Amsterdam. In het Politieblad dd. 14 Nov. 11., worden door den officier van justitie te Amsterdam gesignaleerd zekere Wolff, Eckhardt en Wetschek of Wentzel, allen vreemdelingen, ge woond hebbende te Amsterdam, te gen wie door de arrondissements rechtbank alhier, den 12en 1.1. rechtsingang met bevel van gevan genneming is verleend, voor zooveel de beide laatste betreft ter zake van bovengenoemden diefstal met buiten en binnenbraak in den nacht van 16 op 17 Januari 11. De inhech tenisneming der inbrekers te Half weg had ten gevolge, dat uit Haar lem aan de politie te Amsterdam inlichtingen omtrent deze personen werden gevraagd. De recherche te Amsterdam is daardoor tot de ont dekking van hunne juiste namen en woonplaatsen gekomen, waardoor er als gevolg van verder ingesteld on derzoek, een aantal voorwerpen, af komstig van verschillende diefstallen met braak, gepleegd in Amsterdam zoowel als Nieuweramstel, in hunne woningen zijn gevonden. Deze vondst gaf ook aanleiding tot de ontdek king der daders van den diefstal der brandkast des heeren Lievegoed. De Rijkscom missie voor de exa mens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koop vaardijschepen, ingesteld naar aan leiding van het Koninklijk besluit van 5 Mei 1877 (Staatsblad no. 98), gewijzigd en aangevuld bij Kon. be sluit van 17 Februari 1879 (Staats blad no. 37), zal, aanvangende 8 December, zitting houden te Rotter dam in het gebouw der Loge (Een- drachtstraat no. 14). Zij, die tot een dier examens wen- schen toegelaten te worden, moeten hiervan vóór 1 December schriftelijk en vrachtvrij kennis geven aan den voorzitter der Commisse, met over legging van geboorte-akte en opgave der tegenwoordige woonplaats. Ver dere bijzonderheden vinden belang hebbenden in de Staats-Courant van 17 Nov. Een recept tegen de muizen vindt men in de Volksstem van Pre toria van 1 Oct. We weten bij er varing dat het recept goed is. Hebt ge in schuren of in huizen, Vrienden! overlast van muizen, Knagend aan uw kaas en brood Peinst gij, soms met somber zwijgen Hoe ge 't volkje weg zult krijgen, Zint gij zelfs op gif en dood Strooi, op planken en in kasten, Waar de muizen zich vergasten, Frissche wilde kruizemunt. 'k Wed dat gij, na weinig dagen, Van de ganscbe horde ontslagen, Gif en katten missen kunt. Uit Groningen schrijft men: Zijn onze inlichtingen juist, dan bestaat er te Groningen dezen win ter bij vriezend weder vooruitzicht op bet houden eener internationale hardrijderij op schaatsen. De grach ten om de stad zijn, evenals te Leeu warden, wel zeer geschikt voor een gewone hardrijderij, doch geenszins ruim genoeg voor een baan van 1600 meter. Door de Groninger IJsclub moet bet Zuidlaardermeer, uitstekend voor dit doel, op onderscheidene plaatsen gepeild zijn, en naar men verneemt, hebben eenige landbezit ters te Noordlaren aangeboden hunne velden onder water te laten loopen, wannesr bet niet genoegzaam vriest om den wedstrijd op het meer te houden. Buiten de Tolsteegbarrière te Utrecht heeft 11. Zaterdag een jonge man zijne tantef90 ontvreemd; om zijn doel te kunnen bereiken, had hij getracht haar een prop in den mond te stoppen. De dader, zekere C. is naar de cellulaire gevangenis over gebracht. Maandagmorgen is de uit de gevangenis te Haarlem ontvluchte makelaar Gerrit Visser per Rijnspoor te Amsterdam aangebracht. Hij werd onder geleide van maréchaussées naar de cellulaire gevangenis gevoerd. Zooals men weet, werd Visser te Parijs opgespoord. Volgens den Weener correspon dent van den Times zjjn uit Krakau allertreurigste berichten ontvangen omtrent den toestand der Polen en Oostenrijkers, die uit Pruisen verdre ven worden. Tweeduizend gezinnen hebben be vel ontvangen, Posen te verlaten, sommigen tegen 15 October, anderen tegen 1 November, nog andere tegen 1 April. De meesten die reeds te Krakau aankwamen, zijn handwerks lieden, tuinknechts, mijn werkers,koet siers. Velen hebben zoolang in Prui sen verkeerd, dat zij hunne moeder taal vergeten hebben. Nu worden zij verjaagd en de Russische regee ring wil hen niet herbergen, omdat ij geen papieren hebben. Eenigen hebben grondbezit gehad, dat zij nu voor een vierde van de waarde moeten verkoopen, of een nering, die nu in ,t geheel geen waar de meer beeft. Vrouwen zijn in al le toestanden op weg gedreven kin deren zijn op den tocht geboren. Een gezin had op den dag der uit banning zijn eenig kind verloren en moest het onmiddellijk begraven. Meer dan vijftienhonderd ballingen kampeeren op het open veld, aan de Russisch-Pruisische grens. Op de grenzen der gemeente Tubbergen, in 't Getelerveen, zou een uit de gevangenis te Nijenbuis ontsnapte gevangene worden gearres teerd juist op bet oogenblik dat hjj in de sociëteit bij den kastelein Bos een borrel dronk. Toen hij den maréchaussée zag binnenkomen, ont snapte hij, maar terwijl deze hem achtervolgde in de schuur, bleef diens geweer ergens achter haken, zoodat bet schot afging, met het ongeluk kig gevolg, dat de ontsnapte in zijne vlucht de lading in 't been kreeg, de vrouw des huizes licht gekwest werd en er een begin van brand in 't stroo door ontstond. De ontvluchte is ondanks 't bloedverlies zijn ver volger nog ontkomen. Een roman uit den tegenwoordigen tijd van 5. H. WIGHART. NaP Dat bij in zijn uiterlijk niets op zijn vader gelijkt; zelfs niet de minste zijner trekken doet aan een der mijne denken. Gij, egoïstische moeder, hebt gemaakt, dat hij alleen op u geleek. Ik weet wel, wij zwarte menschen bevallen u niet, ging hij lachend voort, maar wat zon er van de wereld worden, als de uitersten elkander niet meer raakten P Zelfs Venu9, dat weet gij wel, vrijde met Valkaan. Uij nam ha ren arm in den zijnen en bracht haar naar de sopha, terwijl hij op den tegenoverstaan- den stoel ging zitten ontbijten. De jonge vrouw, die getroffen was door de in scherts uitgesproken woorden, wist niets te antwoorden. Zou zij bet aau haren man vertellen, dat het haar hoogste geluk was, dat haar jeugdige spruit vol strekt niets vertoonde wat aan zijns vaders afkomst deed denken P Zou zij hem beken nen hoe zij, nauwelijks tot bewustzijn ge komen, haar kind met koortsaehtigen angst opgenomen had, om in zijne trekken te zoekenwat zij onder het storten van vreugdetranen er in miste P Gij ziet er net uit of ge mij iets heel gewichtigs te vertellen hebt, liefste, brak de professor de ontstane pauze af, toen hij zag dat Olga's lippen zich bewogen. Dat heb ik ook, maar ik weet niet, of ge niet boos zult worden, als ik spreek, zeide ze aarzelend. O, neen, buitendien zijt ge nog mijne patiente en zult dus met toegevendheid be handeld worden. Zeg vrij wat er op uw hart ligt gij weet echter, dat mijn tijd beperkt is welnu P Olga lachte. Mgne gedachten waren bij ons kind, Mannel. Voor de gedachten eener moeder heb ik steeds een dubbel respect antwoord de hij teeder. Bruno is morgen tien weken oud. Dit weet ik, antwoordde hg rustig. O, Mannel, gij moet niet op zulk een kalmen toon over deze zaak spreken, zeide zij levendig. Gij weet toch, dat alles tus- schen ons niet is zooals de wetten der goede oude zeden voorschrijven. NietP Mannel Goldstein legde het stuk brood, dat bij opnam, weder op zijn bord en zag zijn klenrende vronw verwon derd aan. Wat is er dan tusschen ons niet in den haak, liefste P Een Jood beminde een Christin, zij beantwoordde die liefde en de staat bekrachtigde hun echtelijken bond wat wilt ge nog meerP Verlang niet, dat de wetten van dien goeden ouden tijd wederkeeren of ik zon moeten gaan den ken, dat het n spijt, dat gij mij nw hart hebt geschonken Neen, neen, beste Mannel, riep het vrouwtje met tranen in de oogen. Welnn, liefste, dan zijn wij het in hoofdzaak eens hij zette zijn ontbijt verder voort. Dit is het ook niet wat mij sedert eenige weken verontrust en kwelt, iets ge heel anders doet mijne grondbeginselen wankelen als gij mij maar begrijpen wildet! Gij zegt, wij zijn gelukkig; ja, wij waren mondig toen wij den stap deden, maar dit onschuldige kind. Zij begon hevig te schreien en ging voortGij zijt een Jood, best, dan hebt gij toch een ge loof, ik ben een Christin maar wat is ons kind P Een heidennog slimmer dan een heiden, ons kind is niets Niets P vroeg hij, met een aardig mengsel van ernst en scherts. Mijn eerst geborene een niets P Hij is het pand onzer liefde, het schooae evenbeeld zijner moeder, mijn trots is dat niets P O, Mannelmet al uwe vleieade woordenknnt ge toch mijn geweten niet geruststellen, riep zij opgewonden uit. U kan het niet schelen het kind van zijne heiligste rechten verstoken te zien, gij ge voelt niet hoe het mij reeds bij bet mor genkrieken als een centenaarslast op het hart drukt. Moest dit de dag niet zgn, waarop het kind in de kerk van Christus moet worden opgenomen? Neem mij niet kwalijk, Olga, dat is onmogelijk. OnmogelijkP Waarom? Als gij wildetP Omdat zijn vader een Jood is! zeide hij ernstig. Moet daarom uw zoon de spot zijner speelmakkers worden P Laat hem dan mijn godsdienst aan nemen, dan is hem de weg tot het geloof geopend. Bruno, een Jood P riep zij met znlk een angBt in hare stem, dat hij on willekeurig medelijden met haar kreeg. Ge doet of wij onmenschen waren, antwoordde hij lachend. Als ik niet beter wist, dat het slechts die armzalige theorie is, die n voor ons volk inneemt, dan zou ik mij tenzeerste bcleedigd gevoelen. Ik kan echter Goddank een allerliefst bewijs bijbrengen, dat gij niet altijd tegen ons in genomen waart. Zeg toch niet tegen ons, Mannel, zeg tegen u! Laat hetgeen wij op dit oogen blik bespreken, niet verdwijnen, evenals de vleiende woordjes van een gelukkig uurtje. Ter wille van ons kind bezweer ik u, Mannel, laat mij nu tenminste geheel open hartig zijn zeg mij, dat gij niet kwaad zult worden, wanner ik nwe goedheid op een harde proef stel. Ik heb ook met mij zei ven gestreden, vóór ik het waagde deze zaak aan te roeren. Welnn, zoo spreek, zeide hij ernstig. Hij dronk zijn glas tot den bodem leeg, schoof zijn bord van zich af en zag nieuws gierig in het wondervol lieve gelaat zijner vrouw. Gij weet wel, Manuel, dat ik nog slechts een kind was, toen mij het woord liefde voor de eerste maal werd toegevoegd gij waart het die het mij toefluisterde, die mij bij het graf mijns vaders aan het hart drukte, mijne tranen met uw kussen droogde en mij het verschrikkelijke van den dood deed vergeten, door de gloeiende kleuren, waarmede gij mij uwe liefde bescbreeft. En deze liefde, die ik zoo onbegrijpelijk, zoo heerlijk vond, steeg zij niet op als een zon aan mijn hemel, overlaadde zij mij niet met gaven, die ik nooit had meenen te bezitten, met schatten die mijne armoede niet kende en die ik, onwetend kind, ook niet ver diende? Zij hield een oogenblik stil en gaf baren echtgenoot de hand. Olga, ik wil hier niets van hooren, zeide hij bewogen, en nam naait haar plaats, dat is tegen onze afspraak; gij zoudt mij de les lezen over mijne stijfhoofdigheid en begint in eens eene lofrede op mij te hon den, die mij verlegen maakt. Het jonge vrouwtje maakte zich los. Mijne nieuwe onbekende hartstocht wierp mij in een maalstroom van geluk, die zijn toppunt bereikte op het oogenblik dat gij mij in het rijtuig hielpt, om mij maan den geleden als uwe vrouw mijne ge boorteplaats te doen verlaten. Maar reeds toen ik terugkeerde van onze reis vielen er schaduwen op mijn wegde wereld, zoo kwam het mij voor, beschouwde ons als afvalligen, als echtelieden, die de voor naamste wijding van hunne verbintenis misten, ja, het scheen mij tee, dat men mij met wantrouwige blikken aanzag. Onzin, Olga. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1