'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. N1EUWEDIEP EN TEXEL Tnssclen Kruis n Tempel. No. 1336 Zaterdag 5 Deeerober 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. FEUILLETON. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co., te Helder. BoreaalSPOORSTRAAT en ZUIDSTRA4T. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. DECEMBER, (Wintermaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 58 m. Onderg. 3 n. 45 m. Zondag 6 Nieuwe Maan. H, Nicolaas. Maandag 7 Dinsdag 8 Maria onbevl. Ontvangenis. Woensdag 9 Donderdag 10 Vrijdag 11 Zaterdag 12 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 4 Dec. 1885. Bij een slijter alhier werden dezer dagen uit de uitstalling voor de winkelruit twee flesschen met sterken drank ontvreemd. De dief zal zich echter het hiervan voorge stelde genot hebben moeten ontzeg gen, daar de met zorg gelakte en van een cognac-etiquet voorziene flesschen gevuld waren metzee water. Door ondervinding wijs geworden, heeft de winkelier dezen maatregel op zjju uitstalling toegepast en de oneerlijke vereerder van Bacchus er op die wijze doen inloopen. Het Ned. tjalkschip Vrouw Trijntje", geladen met steenkolen en bestemd naar Alkmaar, is in de bin nenhaven alhier gezonken. Men zal de lading uitbaggeren en het vaartuig trachten te lichten. Op uitnoodiging woonden we Woensdagmiddag ten huize van den vice-consul van België een plechtig heid bjj, in een kleinen kring van genoodigden, die op ons een aange- nauien indruk maakte. Door den heer T. C. Zurmuhlen, vice-consul, werd namens 't Belgi sche gouvernementde medaille civique uitgereikt aan den ci-devant zeeloods C. J. Depauw, vroeger te Ostende thans alhier woonachtig, onder 't houden van een eenvoudige, maar treffende aanspraak, gericht tot den ouden zeeman en diens echtgenoote. De medalje is van zilver en rond, met een daarin uitgeslagen kruis en wordt, met oorkonde, toegekend voor lang- durigen en trouwen dienst, den lande bewezen. De oude heer Depauw was zichtbaar aangedaan en verhaalde ons, hoe hij meermalen had gehol pen bij 't redden van schipbreuke lingen. We brengen gaarne hulde aan een gouvernement, dat zijne wakkere ambtenaren eert en ook den vice-consul Zurmuhlen, voor zjjue inderdaad delicate behandeling der zaak. Tot de genoodigden behoor de ook de heer P. Groen, consulair- agent van 't Duitsche rijk en van Rusland. Dinsdag werd aan het Depar tement van Marine aanbesteed: het maken van een woning v/d dienst der verlichting op Vlieland. Minste inschrijver was de heer J. Posthuma te Harlingen, voor f 4492. Een der gebroeders Lavertu behoort tot de daders van den hor logediefstal aan den Haarlemmerdijk te Amsterdam en is met de anderen in hechtenis. Uit Vlaardingen wordt van 1 December gemeld: Heden kwam binnen de sloep Noordster", schipper A. van Hoog- teylingen, van den reeder A. Hoogen- dijk Jz. alhier. Genoemde sloep lag den 28 Novem ber jl. op 57° N. breedte aan de beug (zoogenaamd tot uitoefening der ka- beljauw-vissoherij) en ontdekte de stoomboot »Lucretia", kapt. Grigs, te huis behoorende te Nortshields, met spoorijzer van de Oostzee naar Civita Vechia. Deze boot had te worstelen gehad met een hevige stortzee, waar door zij plat op zijde geworpen was en op het punt van te zinken. Al de booten waren reeds weggeslagen en het was voor de sloep bijna onmoge lijk een boot uit te zetten. Het werd echter beproefd en de schipper der sloep sprong alleen in de bootslechts 2 man durfden hem te volgen. Met levensgevaar trachtte hij de beman ning te redden, hetgeen de eerste maal niet mocht gelukkendaarna roeiden zij het stoomschip om naar de lage zijde, hetwelk zij tot drie malen toe herhaalden, omdat de kleine boot slechts 1/3 der bemanning, die uit 23 koppen bestond, kon bevatten. Ein delijk gelukte het hem de geheele be manning te redden en hier behouden binnen te brengen. De stoomboot is gezonken. Uit Schiedam meldt men, dat de aanvaring, die voor de haven al daar op de Maas plaats had, ern stige gevolgen heeft gehad, De ka pitein van de Saland, nl., sloeg over boord en verdronk. Aan het hoofd te Schiedam werd eenige schade aan gericht. DeEngelsche boot vervolg de hare reis. Van andere zijde ver nemen wij nog omtrent de wijze, waar op het ongeluk zich heeft toege dra gen: De groote Goole-boot en de De venter goederenboot stoomden op korten afstand van elkaar, naar Rot terdam. Het Deventerbootje, dat vóór was en van de Goole-boot vermoe delijk niets bemerkt had, draaide schuin bij, om de haven binnen te komen. De Goole-boot, ingevolge de bepa lingen ten Noorden aanhoudende en niet vermoedende dat de Deventer- bootde haven wilde binnenloopen, liep daarop de laatste vóór in den kop, niet zoodanig geweld, dat het voor gedeelte van de Sallank ge heel werd verbrijzeld. Dinsdagnacht tusschen 12 en 1 ure, verliet vrouw H.sedert 6 dagen kraamvrouw, in een vlaag van ijlende koorts hare woning aan den Zuid-Oost Buitensingel te 's Gra- venhage. Den geheelen nacht werd vruchteloos naar haar gezocht, tot dat men Woensdagochtend haar lijk uit het water aan dien Singel op haalde. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft Maandag uitspraak gedaan om trent het aan mr. R. M. L. te last gelegde verzuim van tijdige aangifte der geboorte van een kind. De recht bank overwoog, dat art. 22 van 't B. W. voorschrijft een aangifte binnen 3 dagen en dat de zon-en feestda gen voor de berekening van den ter mijn zijn uitgezonderd; dat niet ge bleken is nalatigheid van den amb- naar van den burgel. stand; trouwens gedaagde zelf heeft geene poging gedaan om die te constateeren. Ver der besliste de rechtbank, dat de tijdige aangifte is voorgeschreven, zonderonderscheid te maken of de aangifte verzuimd is om den staat van het kind te verduisteren. Ge daagde werd mitsdien een boete van f 3 opgelegd. Het trok de aandacht dat de zeer belangrijke herstelling aan Zr. Ms. ramtorenschip Koning der Ne derlanden", niet was voorzien. Som mige zagen daarin geen bewijs voor de deugdelijkheid van den bouw op de Rijkswerf te Amsterdam. Alge meen was dan ook de wensch naar inlichtingen. In de hooge aanvrage zelfs zag men het bewijs dat het Departement van Marine niet ge noegzaam let op 's lands financieelen toestand, door onnoodig gelden aan te vragen. Men vroeg ook of het auxilair-es- kader in NedeU- Indië niet meer uit schepen van minder kostbaar type kon bestaan. Op een bovenkamer in de Zanddwarsstraat te Amsterdam is Maandagavond brand ontstaan, waar bij, na de blussching, het lijk van een persoon is gevonden, met zware brandwonden, en wel op een bed, dat niet door het vuur was aange tast. De politie vermoed dus dat hier een misdaad heeft plaats ge had. De kamerdeur vond men gesloten, terwijl onder het ledikant de vloer brandde, waardoor dan ook de be woners van het voorhuis tot de ont dekking van den brand kwamen. De bewoner, een handelsreiziger, bewoonde alleen zijn kamer. In de nabijheid van het bed moet een da meshandschoen zijn gevonden. Maandagavond is uit de Keul- sche vaart nabij de kalkovens onder de gemeente Watergraafsmeer opge haald het lijk van een dertigjarig man, gekleed met jekker en pilow broek en laarzen (kostuum polder jongen) middelmatige taille, zonder baard. Het hoofd en de handen waren eenigszins ontbonden. Toch was het merkbaar, dat het lijk niet lang in 't water gelegen had. Het hoofd had een groote wonde aan de rechterzijde en een kleinere onder 't linkeroog. De kleeren waren tame lijk verscheurd. Op 't lijk werd ge vonden ongeveer f 19 en een zilveren horloge. Het lijk werd naar de cel te Amsterdam vervoerd, daar het vermoeden van misdaad niet was uit te sluiten. Uit de Limburgsche Maasste den ontvangt men bericht, dat het water blijft wassen, zoodat men zich voor overstroomingen beducht maakte. Pieter Langenberg, vervaardi ger der valsche coupons, die de vorige week terecht stond, werd Dins dag door het hof te Amsterdam met aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot een celstraf voor den tijd van twee jaar. Te Arnhem verloor onlangs een dame hare beurs met ruim f100. Een voorbijganger raapte die ter stond op en ging er mede op den loop. De politie wist den vermoe- delijken vinder eindelijk op te sporen en in arrest te nemen. Maandagavond te 6 uur brak te Amsterdam een felle brand uit in perceel 83 op de Breestraat, volgens opgave der bewoners ont staan door het omvallen van een petroleumlamp. De bewoners heb ben zich met moeite gereden men mag verbaasd zijn dat geen persoon lijke ongelukken zijn gebeurd, als men in aanmerking neemt dat de trap-uitgang aan de straatzij een breedte heeft van 60 centimeter. De brandweer werkte met twee hand kranen. Het bovengedeelte van het perceel is uitgebrand. Van schipper Buis van den reeder Knoester te Scheveningen zijn door de bemanning van een vaar tuig, waarschijnlijk een Belgischen visscher, gekapt 35 netten, die totaal verloren gingen. Tengevolge van den regen, kon Buijs het no. van het schip niet onderscheidenwel kreeg hij diens anker, dat in de overige netten verward raakte bij zich aan boord, doch daaraan zijn geene ken- teekens te zien. De zeventienjarige nicht van den markies van Lome, miss Ellen Costellae, een der mooiste meisjes van Engeland en eigenares van een groot vermogen, is mei een koetsier, die Anderson heet, gehuwd en vader van zes kinderen, is gevlucht. Twee detectives vonden het paar in een armzalige woning te Knigh- ton, waarin beiden in zeer bekrom pen omstandigheden leefden. Zij werden gearresteerdEllen weende voortdurend en riep: »Ik bemin hem en wil niet van hem scheiden." De sterrenregen is op verschil lende plaatsen in Zweden onder zeer gunstige omstandigheden waargeno men. Zoo werd Zaterdagavond uit Lu- ea en Haparanda getelegrapheerd, dat de vallende sterren in den loop van ettelijke minuten bij honderden konden geteld worden. Ze schenen als een ware sterrenregen van het zenith uit te gaan en verspreidden zich in alle richtingen, maar toch het meest naar het noordwesten. De hemel was helder, het gezicht schit terend. Uit Christiansund in Noor wegen werd ongeveer hetzelfde reeds den vorigen avond bericht. Een roman uit den tegenwoordigen tijd van 8. H. WIGHART. Zoolang- zijne oogen goed blijven, zal de thermometer nooit onder nnl komen, maar het is een prachtige blondine, lachte Felix Meijer. Hoor eena, Jenny, ge behoeft niet zoo verachtelijk uw neusje op te trekken. Neen, want zij heeft het zelve al dikwijls genoeg over nwe donkere tint ge- laan. Dat geloof ik niet, want ik wil gaarne erkennen dat zij achoon is, al heeft Willem nog zooveel tegen haar. Moeder, gebied Felix toch, dat hij met zijn plagen ophoudt. Jaloers zijn is lastig, zei Willem half binnensmonds. Ik ben volstrekt niet jsloerach, het ia lang niet mooi van je om dit te zeggen, riep Jenny, die, met haar kort geknipt haar, gele tint en ineengedrongen figuur, in elk geval een groot eontrast vormde met Olga's schittorende verschijning. Vrouwen zijn altijd de slechtste rech- ers over haar eigen geslacht, hernam Willem, *ar zijn zij te wangunstig voor. Ik moet de ouw nog ontmoeten, die hare zuster niet 'der een leelyke streek dan een lief ge zichtje vergeeft. E e n e uitgezonderd Op dit oogenblik rnischte over het tapijt der voorkamer een zijden sleep en weldra ver scheen de aanleiding van het debat op den drempel. Tante stond op om hare gasten tege moet te komen, maar Mannel nam zijne vrouw bij de hand en bracht haar in den nu eensklaps stilzwijgenden kring. Olga over handigde tante een prachtige bonqnet, on der het uitspreken van eenige gedwongen woorden, die in stijf heid de schikking van den bonqnet evenaarde. Dc professor verkortte dit pijnlijk tooneel, door zijnen bloedverwan ten hartelijk de hand te drukken en hen zijne beste wenschen toe te voegen. Dank u zeer; u vooral, lieve kind, het zal n wel veel moeite gekoBt hebben, om de wieg van nwe kleine te verlaten. Ik meen toch, dat ik n gisteren in den schouwburg heb gezien, wierp Willem hier- tusschen, die nog altijd evenals de anderen op een bijzonderen groet wachtte. De jonge vrouw wierp een donkeren blik op haren zwager, wat door dezen met eene stijve buiging beantwoord werd. Goeden avond, Jenny, goeden avond Rosalie, zeide zij daarna, den beiden zusters de hand toestekende. Ziet gij Felix niet, OlgaP lachte Ma- nuel, die de wanhopige pogingen bemerkte waarmede het jonge mensch hare aandacht zocht te trekken. O, neem mij niet kwalijk, het schitte rende licht verblindde mij. Hoort ge wel, Felix, welk een compli ment onze schoonzuster u maakt P Gij hebt haar verblind. Zeer verplicht, zeide de jonge arts, zon - der dat hij de waarschuwende blikken zijner zusters bemerkte. Kom op de sopha zitten, kind, en gij Mannel, neem plaats tusschen de meisjes dan zal Jenny een kopje thee sehenken. Olga gehoorzaamde en schreed haren zwa ger voorbij, aan wiens zijde zij plaats zou ne men. Als in een tooversprookje, zat de jonge vrouw tusBehen de leelijke, donkere gestal ten hater omgeving, wier karakteristieke kop pen en trekken een groot contrast vormden met de heerlijke tint van haar rozig gelaat, waarop iedere uitdrukking en iedere bewe ging in schoonheid wedijverde. Gij ziet er uit Olga, of gij naar het hof moeBt, zeide Jenny, die het een weinig stak dat de schoone vrouw zoo elegant gekleed was. Olga scheen verwonderd. Vindt ge deze wijze van kleeden zoo vreemd P Mijn vader hield er niet van, dat zijn kind donkere kleu ren droeg lioht en beider wilde hy dat jonge meisjes zich kleeden. Ja, daar heeft Olga gelijk in voegde Manuel er tusschen, toen hij bemerkte dat de zinspeling op haars vaders ongunstige posi tie hunne omgeving spottend deed lachen en ik zo*, «lechts voort waaraan zij gewoon is. Ieder mensch heeft zijce zwakke punten, niet waar tan te P Wie k*, iemand kwalijk nemen, wanneer hij het beste nw te goed acht, om zijn kleinood te versieren. De oude viouw boog over het glm^rende blauw en onderzocht tegelijkertijd met hare vingers de degelijkheid der stof. Mooie zware zijde, zeide zij, een weinig brouwend; in uwe garderobe steekt een heel kapitaal, kind Manuel beeft wel gelijk, het is nu eenmaal een zwakheid van hem, maar, en zij streek zachtjes over de hand der jonge vrouw een verstandig vrouwtje moet de zwakheden haars mans voor da oogen van anderen verbergen. Olga kleurde even, zij kreeg een gevoel alsof zij naar lucht snakte, het was haar te bedompt in de kamer. Welke macht oefenden deze vreemde menschen over haar uitP Zij zocht den blik van haar man, maar ontmoette vdór dien tijd den vinnigen blik van haren zwagerhij hnd hare gedachten op haar voor hoofd gelezen, dit begreep zij wel zwak heden P vroeg zij, de schouders ophalend. Is dit de ware beteekenis wel voor het gevoel dat Manuel aanspoort mij zijne liefde te betoonenP O, kind, de liefde des mans mag gebieden, maar de vrouw moet gehoorza men. He moeder, hoe ouderwetsriep de zoon met een welgevallig lachje. Gij moet dit alles nog leeren, en gij ook, kind, al zien uwe oogen mij nog verwijtend aan. Zelfs de man die het moest verliefd is, komt toch, zij het ook langs omwegen, op de plaats die hij behoort in te nemen ja, lieve, wij vrouwen zijn geboren om te gehoorzamen, gij weet toch wel dat wij veel minder vol maakt zijn dan de man. Onvolmaaktheden, die ons maar al te medelijdend maken lachte Mannel, terwijl Aan Sint-Nicolaas. Sint Niklaas, sinds vele jaren Yraag ik u nu dit, dan dat; En ook thans wil ik weer vragen, Dat gij rijk'lijk van uw schat Afstaat aan het kroost der armen; Wees hen liefderijk gezind, En blijf hen zoowel gedenken Als het rijke en burgerkind. Maar 'k wil meer nog van n vragen Breng wat kalmte in 't gemoed Van ben. die verdeeling eischen Van eens anders overvloed. Sint, voorzie, gij zijt zoo machtig, In den werkeloozen nood, Breng wat werk weer aan den winkel En daardoor weer volop brood. Geef Milan en Alexander, Verontwaardigd, slechts een gard, Omdat zij den vree verstoorden 't Spijt Milan misschien al hard. Geef aan Duitschland wat kolonies, Als hij slechts van niemand kaapt; Geef w«t rnst weer aan Carlientje, Opdat zij dra kalmpjes slaapt. Breng ons land geen revoluties, Maar veel handel, nijverheid, Landbouw, scheepvaart, kortom alles, Waardoor welvaart wordt bereid, Tuchtig ginder de Atjehneezen Met nw gard en zeg: houdt vree Deel in elke streek van de aarde Van uw geest den volke mee. Sint, als gij weer moogt veijaren, Zult gij, naar ik hoop, verstaan, Dat de menschen en de zaken Merkbaar zijn vooruitgegaan. IN G E Z O ND EN Heereu PMtentpliclitigen voor het Vergunningsrecht te Helder 1 Waarom niet de handen ineen geslagen Beleg een vergadering en zie de plaatselijke belasting van het Gedistilleerd af te krijgen. De ver- gunningsgelden zijn nu toch op het toppunt. Doe dus wat ge kunt en bepraat de zaak in een te beleggen vergaderingtot verbetering van den onhoudbaren toestand. O. Stoomvaartberichten. Hot stoomschip Soenda is 1 Dec. te Mar- seille aangekomen van Batavia. Het stoomschip Prinses Amalia is 30 Nov. Gibraltar gepasseerd naar Amsterdam. Het stoomschip Prins van Oranje vertrok 2 Dec. van Amsterdam naar Batavia, hij zijne vrouw een vriendelijken blik toe wierp. Ik protesteer tegen zulk een geheel en al ontkennen van onze goede eigenschappen zeide Olga, met schitterende oogen wij bezitten er wel degelijk. Uitwendige, schoone zuster, ongetwij feld Niet alleen uitwendige, maar ook in wendige. De ziel eener vrouw heeft kracht genoeg om met het zelfzuchtige geslacht om de eerste plaats testrijden. Als alles recht en billijk ging, dan moesten de heeren der schep ping hunnen scepter nederleggen aan de voe ten van haar, die zij zoo dikwijls als de kroon der schepping gevierd hebben. Ook a'uitwendig! zeide Willem Gold- stein, zijne schoone buurvrouw met een eigen- dommelijk lachje beschouwend. Olga wilde bij deze bewering opspringen, maar zij wist bij ervaring, dat drift steeds met een kond lachje ontvaBgeu werd, dat duizendmaal meer beleedigend was dan een onaangenaam woord dat men haar toevoegde. Waarop bouwt u toch deze afgezaagde beweringHet is mogelijk, dat onze inzich ten in deze zaak hemelsbreed van elkander verschillen bij o n s zij drukte sterk op dit woordje is de vrouw geen willekeu rig werktuig, maar een lid dat zoowel in het huisgezin ala in het gezelschap haar plaats inneemt en naar wier stem of oordeel wel degelijk geluisterd wordt. Zij behoeft waar lijk niet slaafs te gehoorzamen. Wordt vervolgd,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1