'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1341 Woensdag 23 December 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Atoonnoment per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers Uitgevers: BERKHOUT Co., te Hefder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aavertentiön van 1 tot 5 regels25 C©n^« Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn Wegens de inval lende Kerstdagen zal het volgend nummer dezer courant verschijnen Donderdag 24 dezer in plaats van Vrijdag. Gelijk voorgaande jaren, zal er ook nu weder in ons blad van 1 Januari, gelegenheid bestaan, tot het plaatsen van ADVER TENTIËN als aan Familie, Vrienden en Be kenden, tegen 25 Cent per Advertentie. Men wordt vrien delijk verzocht tij dig in te zenden. Aan onze neerden buiten de gemeente, wordt ver zocht het abonnementsgeld Vliegend Blaadje, 4e kwartaal, te willen over maken in postzegels of per postwissel vóór 5 Januari 1886, zullende anders daarover met 10 Cents ver hooging beschikt worden. DE UITGEVERS. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 22 Dec. 1885. Zondagavond gaf 't gezelschap onder directie van de hh. A. Van Zuylen en W. Rentmeester een voor stelling in Tivoli. Ernstig zouden we genoemd gezelschap aanraden zich steeds bij blijspelen te houden, in wier opvoering de acteurs uitmun ten, zooals bij vernieuwing bleek in »De gevolgen van een leugen." Niet dikwijls zien we hier zoo har telijk lachen, als Zondagavond 't geval was. In de eerste plaats werd die hilariteit veroorzaakt door Han- fling, den koster. Ook Helborn speelde los en vrjj. De overige spelers zorgden dat 't geheel een goed effect maakte. Een ruime opkomst had 't gezel schap wel verdiend. De Amsterdamsche Gemeente raad hield zich dezer dagen geruimen tijd bezig met de klachten over het ontzettend gasverbruik, dat de meters d«r tegenwoordige fabriek aanwijzen. Een der raadsleden verklaarde, dat hij bij een geringer aantal lichten, een korter gebruik en slechter licht, 50 pCt. meer verbruikt bleek te heb ben dan vroeger. De burgemeester beloofde een ernstig en nauwkeurig onderzoek op groote schaal. In gekomen waren eenige adressen van of namens werkliedenverenigingen, die aandringen op het uitvoeren van een aantal werken, alshet bouwen van een nieuwe beurs, het aanleg gen van nieuwe tramwegen, het ver lagen van bruggen (er zijn er niet minder dan 800 in Amsterdam) het dempen van grachten, aanleggen van plantsoenen, het maken van een petroleumhaven, 't verleggen van de beide begraafplaatsen enhet dempen van de Zuiderzee, teneinde de werkeloozen aan werk te helpen. Een protest tegen de ontruiming van het Café Zincken gaf den burge meester gereede aanleiding om de politie hulde te brengen voor hare houding in deze zaak. 't Bovenstaande geeft ons aanlei ding tot de vraag »Is dit ook op meer plaatsen 't geval, of liever, rijzen ook hier dergelijke klachten En 't antwoord is, helaas, bevesti gend. Reeds voorlang hoorden we van een groot aantal gasverbruikers de verzuchtingWe betalen 't gas goedkooper en toch is onze rekening hooger dan in gelijke maanden van vroegere jaren, 't Zou niet ondoel matig wezen, dat men algemeen de rekeningen met die van vorige jaren vergeleek, en bevindt men dat bo venstaande opmerking gegrond is, dan wordt 't tijd, meer dan tjjd, hieraan paal en perk te stellen. Uitgemaakt moet 't worden hoe 't mogelijk is, dat goedkooper gas een hooger rekening geeft en zeker zou 't zijn nut hebben, dat de verbrui kers ook hier hunne belangen eens op een openbare vergadering kwamen bepraten. We hebben een inrich ting tot 't controleeren der gas en dus ligt 't op den weg der be langhebbenden in de eerste plaats hunue grieven, zoo ze gegrond ziju, daar te adresseeren. De raad der gemeente zou dan, op 't advies van den deskundige, met 't toezicht be last, aanleiding kunnen vinden om een enquête in te stellen, of de in woners dezer plaats door de directie der gasfabriek worden geëxploiteerd op een wijze, die we vooralsnog liever niet willen qualificeeren. Door den Minister van Marine ijn aan de directeuren en comman danten der marine reglementen, ta rieven enz. van het Nederlandsch Werkliedenfonds rondgezonden, met uitnoodiging de werklieden, werk zaam aan 's rijks werven, tot deelne ming daarin aan te sporen. Volgens het N. v. d. D. wordt te Amsterdam in de laatste dagen het bedel-bedrijf met een zoo hinder lijke onbeschaamdheid uitgeoefend, dat zelfs de liefdadigsten er knorrig onder worden, ten nadeele van de werkelijk hulpbehoevenden. Huis aan huis ziet men hen aan schellen een paar maal achter elkander liefst, als men hen niet spoedig genoeg open doet niet eens meer met een mandje met zeep of een paar doosjes lucifers als voor wendsel, en razen tegen de dienst boden, aan wie ze handen vol werk geven, die hunne traagomeeu kleinig heid afwijzen of niet voor hen j> naar binnen" willen gaan. Hun aandrin gen om opengedaan te worden, is dikwgls verdacht. Doet men het, dan steken ze den voet tusschen de deur en weigeren heen te gaan. Soms zijn het mannen, dikwijls tamelijk welgekleede vrouwen, met regenman tel en handschoenen, en Zaterdag morgen zag men zelfs een gezonden sterken 17-jarigen knaap het bedrijf uitoefenen (schellen en om een klei nigheid vragen) met een sigaar in den mond. De bemanning van den Vlaar- dingschen logger Koolemans Beijnen is den 15en Jan. e. k. als getuige voor de rechtbank te Ostende ge dagvaard, ter zake van het moed willig vernielen hunner netten door Belgische risschers. Nog een derde slachtoffer van de gas-ontploffing op Voorburg te Vucht is overleden. Een ongehuwd heer te 's-Hage werd dezer dagen verrast door een rekening van banketletters, die men op naam zijner niet bestaande echt- genoote besteld had. De 79-jarige man, die verle den week met een dienstbode zgne woning verliet, zgne 81-jarige vrouw achterlatende, is van dezen stap van jeugdige onbezonnenheid te Win schoten in zijn gezin teruggekeerd. Aan het Zieken te 's-Graven- ge is Zondagochtend in een zand schuit het lijk gevonden van een 18 jarig jongeling, die door verstikking om het leven is gekomen. Door de politie te Dordrecht is proces-verbaal opgemaakt tegen een vrouw in de Dwarsgang, wegens overtreding van art. 8 der wet op de besmettelijke ziekten. Bewuste vrouw, gehuwd met een varensgezel, vreesde door roodvonk te zullen wor den aangetast en had zich, daar zij slechts alleen in hare woning was, ter betere verzorging naar hare moe der in den Krommeëlleboog bege ven. Werkelijk vertoonde zich die ziekte bij haar, en werd door de moeder aangifte bij de politie gedaan. Nn gebeurde het evenwel, dat de echtgenoote der aangetaste vrouw op eens thuis kwam. Zij kon aan den wensch om hem te zien geen weerstand bieden, wikkelde zich goed doeken en dekens en trok naar hare eigen woning. De politie liet zich inmiddels door dit bewijs van liefde niet vermurven. Integendeel, toen het feit haar ter oore kwam, constateerde zij dit bij procesverbaal, evenzeer geleid door liefde, maar eene andere soort: die tot plichts betrachting. Vrijdag is door den majoor eerstaanwezend ingenieur te Amster dam aanbesteed onder nadere goed keuring van den minister van oor log. 1°. Het maken van zandophoo- gingen enz. voor het fort bij Spij kerboor, Minste inschrijver de heer H. T, Wiegerink, voor de som van f 238,000. 2°. Als boven voor het fort Pur- merend de minste dezelfde voor f 227,000. 3°. Als boven voor het fort Edam de minste dezelfde voor f 317,000. 4°. Als boven voor het fort be zuiden Uithoorn de minste de heer N. Van Haaren voor f 311,800. 5°. Als boven voor het fort Waver Amstel de minste dezelfde voor f 304,000. Ter aanvulling van het bericht omtrent het in de Maas te Greven- bicht opgevischte ljjk, schrijft men uit Sittard, dat op 't lijk een groote wonde aan het achterhoofd is be vonden, dat verder door den met de lijkschouwing belasten genees heer is geconstateerd: dat volgens zijn gevoelen de persoon in quaestie eerst na zgn overigden te water is geraakt; ingevolge waarvan bet lijk op last der justitie in een verzegelde kist, onder begeleiding der maréchaus see van Sittard, vrijdag naar de zie- keninrichting te Maastricht is over gebracht om aldaar aan een nader onderzoek te worden onderworpen. Door het prov. bestuur van Noord-Holland is Donderdag bij en kele inschrijving aanbesteed1°. Het driejarig onderhoud van de werken der Rijks-zeehaven (Nieuwediep) in de provincie Noord-Holland. Raming f 25,500 per jaar. Minste inschrij ver C. Bos Az. te Dordrecht, voor de som van f21,490 per jaar. Bij den brand van Donder dagavond te Amsterdam in de Wyt- tenbachstraat liet de pastoor Van Hooff, die zich vóór de brandweer op de plaats van hot ongeluk be vond, zich nat te maken, en droeg met levensgevaar een der bewoners van het brandende huis, een lam men man, buiten. Te Seret (Bukowina) is een oude man gestorven, die al zijne kinderen overleefd heeft, een vermo gen van f800,000 en een zonderling testament nalatende. De erflater geeft in het testament zijn vaste ge loof in de vleeschelijke opstanding te kennen en daar hij bang is dat hg, wanneer hij zijne kinderen weder ontmoeten zal, niet vriendelijk ont vangen zal worden wanneer hij met ledige handen aankomt, heeft hg in zijn testament hepaald, dat zijn gansche vermogen op reute gezet moet worden, opdat het hem op den jongsten dag weder overhandigd kan worden. Van de rente moet om de 25 jaren üet vierde gedeelte onder de armen van het district ver deeld worden; de overige drie vier den moeten ook rentegevend uitge zet worden. De bloedverwanten van den overledene, die in Oostenrijksch Silezië wonen, zijn voornemens dit zonderlinge testament nietig te doen verklaren, hetgeen hun wellicht niet moeielgk zal vallen. De Oberschles. Anz. deelt het verhaal mede van hetgeen een man te lijden had, die als opnemer bij de volkstelling in Duitschland, dezer dagen dienst deed. Hg bevond zich in een dorp en begaf zich naar een verafgelegen huis, terwijl het donker en zeer koud was. In de woning zag hg een lichtje branden en hij verheugde er zich op dat hij weder eens in een ver warmd vertrek zoude komen. Nauwelijks betrad onze teller ech ter de hoeve, of een hond beet hem in het rechterbeen, en hij snelde, door het ondier achtervolgd, naar de huisdeur. Hij opende die en een koe loeide hem tegen en versperde hem den weg. Slechts met moeite kon hij den halfdooven bewoner van het hui3 te voorschijn roepen en eerst toen kon hij zijn plicht doen. Aangezien er geen stoel in het vertrek te vinden was, ging onze man aan de tafel staan om te schrij ven. Eensklaps begon dit meubel te waggelen; de ambtenaar greep naar zijne papieren, maar reeds zat hg op een kalf, dat onder de tafel logeerde en een wandelingetje door het vertrek wilde gaan doen. Niettegenstaande al die tegenspoe den volbracht de wakkere teller zgn plicht in de puntjes. Volgens inlichtingen door de Propaganda te Rome ontvangen zijn tot 1 November in het Vicariaat van Oostelijk Cochinchina, waar Hué ge legen is, vermoord: 9 Fransche mis sionarissen, 7 inlandsche geestelijken, 60 kathageten, 270 inlandsche gees telijke zusters en 24000 christenen; 500 christelijke gemeenten of paro- ohieën zgn geheel vernield; 225 ker ken verbrand, 17 weeshuizen, 10 nonnenkloosters, 4 landbouwkolo niën, 2 seminariën en 2 apotheken ondergingen hetzelfde lot. Ferdinand de Lesseps, 81 jaar oud, heeft zijn twaalfde kind gekre gen. Mevrouw De Lesseps beviel dezer dagen van een welgeschapen dochter. De te Parijs wonende Hon garen haastten zich hem hunne ge- lukwenschen aan te bieden, met de herinnering dat hij, toen hg onlangs te Budapest was, beloofde dat dit kind een Hongaarschen naam zal krijgen. Berlijn, 18 Dec. (Part.) De te Warschau verschenen bladen mel den, dat in het groote nihilistenpro- ces de heer Morawski, waarnemende het openbaar ministerie, tegen 26 der 29 beschuldigden de doodstraf heeft geëischt. De verdediger con cludeerde tot gewone gevangenis straf of verbanning voor hoogstens 4 jaar naar Siberië. Te Stuttgart heeft een ontaard vader zgn beide kinderen, van 15 maanden en 4 weken, terwijl zgne vrouw en 13-jarig dochtertje afwe zig waren, geworgd. Wat de wreed aard tot deze daad heeft aangezet, is onbekend. De moordenaar is ge vlucht en in een bosch nabij de stad is zgn lgk des avonds, hangen de aan een boom, gevonden. Hg zal zich uit vrees voor de straf van het leven beroofd hebben. Te Brussel heeft een vodden raapster in een vuilnisbak een men- schenhand gevonden. Zij heeft die vondst naar het politiebureau ge bracht en een onderzoek is ingesteld. In den nacht vau 14 op 15 dezer zgn bij Atlanta (Georgië) twee treinen op elkander geloopen. De schok was verschrikkelijk. Twaalf personen werden gedood en vgftien erg gekwetst. De voorraad steenkolen, dien de Engelsche bodem bevat,wordt geschat nog voldoende te zgn voor vgf eeu wen. De voorraad petroleum, die Amerika bevat, acht men onuitput telijk, omdat de aardkorst voortdu rend petroleum blijft produceeren. De Engelsche bladen bevatten in telegrammen uit New-York nadere bijzonderheden omtrent het socia listisch complot te San-Francisco, waarvan dezer dagen in een tele gram is melding gemaakt. Het bljjkt nu, dat het complot tegen de Chi- neezen gericht was. De samenzweer ders waren meest vreemde socialisten, als Russen, Duitschers, enz. Zjj wilden onder aanvoering van zekeren O'Donnell, die te San Francisco woont, de geheele Chineesche be volking dier stad uitroeien. Allerlei

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1