't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1352. Zaterdag 30 Januari 1886. Veertiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. AlDonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. j> 8 franco per poet75 Afaonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regel»25 Gent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. KALENDER DER WEEK. JANUARI, (Louwmaand) 31 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 42 m. Onderg. 4 u. 48 m. Zondag 31 FEBRUARI, (Sprokkelmaand) 28 dagen. Maandag 1 Dinsdag 2 Maria Lichtmis. Woensdag 3 Nieuwe Maan. Donderdag 4 Vrydag 5 Zaterdag 6 Vergad.©ring van den Raad der gemeente Helder, gehouden op Dinsdag den 26en Januari 1886. Voorzitter de heer mr. K. J. C. Stakman Bosse. Dc tribune was talrijk bezet, toen de voor zitter de vergadering opende en daarop de notulen der vorige bijeenkomst werden voor gelezen en vastgesteld, 't Aantal tegenwoordig zijnd# leden was 14, later 15, nadat het nieuwbenoemde lid, de heer Oudenhoven, was binnengeleid, in handen des voorzitters de gevorderde eeden had afgelegd en zitting had genomen. Afwezig was de hr. Over de Linden. Aan de orde werd daarop gesteld de be handeling van het voorstel, in de vorige ver gadering door B. en W. ter tafel gebracht, strekkende om de jaarwedden van het Hoofd der school no. 4 te bepalen op f1300 en om de onderwijzers en de onderwijzeressen bij de gemeente-scholen te verdeelen in 4 klassen, met jaarwedden van f 500, f 600, f 700 en f 800. Volgens dit voorstel zullen nieuw te benoemen onderwijzers en onderwyzeressen een traclement van f 500. genieten, terwijl die met de hoofdacte een salaris van f700 kan worden verleend. Dit voorstel werd, om be richt en raad, in handen gesteld van de com missie van toezicht op het lager onderwijs in deze gemeente, door welke commissie eenige bezwaren tegen het bedoelde voorstel werden ingediend. De schoolcommissie wenschte dat in de voorgestelde regeling ook het personeel der school no. 7b werd opgenomen, met uit zicht voor dat personeel op een verhooging van f 200 dat de overgang tot een hoogere klasse duidelijker werd omschreven en dat het initiatief van verhooging van jaarwedden zou uitgaan niet van B. en W., maar van de hoofden der scholen, die beter over bekwaam heid en ijver kunnen oordeelen. Naar aanleiding van dit voorstel en van dit advies werd eene discussie gevoerd, waaraan de heeren J. C. Jansen, Korver, van Neck, de wethouder, de heer Maalsteed, en de voor zitter deelnamen. De eerstgenoemde drie heeren wenschten verduidelijking van 't voorstel van B. en W.de heer Maalsteed en de voorzitter achtten de regeling, zooals zij door het Dag. Beet. is voorgedragen duidelijk genoeg en vol doende, ook met het oog op de financiën der gemeente. De geopperde bezwaren betreffen vooral den overgang van de eene klasse van onderwijzers naar eene andere en vooral weegt het, dat een nieuwbenoemde onderwijzer, die bij zijne aanstelling de hoodacte bezit, of spoe dig daarna verkrijgt, zijne collega's, die jaren lang werkzaam zijn geweest, vooruit springt. De voorzitter deed herhaaldelijk uitkomen, dat het voorstel, zooals het door B. en W. is gedaan, in de praetijk geene moeielijkheden zou opleveren, doch de bezwaren bleven gelden, totdat de heer van Gijn voorstelde om de verdere behandeling te verdagen en inmiddels aan het Dag. Best. gelegenheid te geven, het voorstel aan de geopperde bezwaren te toetsen. Dit voorstel werd met eenparige stemmen aangenomen. Met herinnering aan het benoemen eener commissie, belast met het voorbereiden eener nieuwe gemeentelijke geldleening, stelde de voorzitter aan de orde de behandeling van het rapport dier commissie en van een concept besluit, daaruit voortvloeiende. Voorgesteld werdlo. het sluiten eener geldleening, groot f 80,000, rentende 4 pCt.2e. aflossing der bestaande gemeente-schuld, ad. f31,000, ren tende 5 pCt.3o. het maken van twee brand put ten in de Spoorstraat, met verbinding aan de duinwaterleiding; 4o. verbetering van den openbaren weg aan de Bassingracht van de Vischstraat tot Onrust; 5o. het reinigen van het Heldersche kanaal; 6o. het maken van brandputten in het westelijk deel der gemeente en 7o. het verbeteren van bestaande school lokalen. Na eenige bespreking, waarbij door den heer H. Jansen eenige aan- en opmer kingen werden gemaakt, waaraan in eenige opzichten werd voldaan, werden de conclusies van het rapporten het concept-besluit eenparig aangenomen. Na deze beslissing werd door den voorzitter opgemerkt, dat, met het oog op aflossing en rente-betaling, verhooging van hoofdelijken omslag zeker noodig zal worden. Op voorstel des voorzitters werd besloten, dat B. en W. zich, namens den Raad, zullen wenden tot de Hooge Regeering, ten einde te bewerken, dat de plaatselijke belasting op het gedistilleerd, nadat de termijn, waarvoor zij is toegestaan, met het einde dezes jaars verstrijkt, bestendigd worde. De navolgende mededeelingen werden ach tereenvolgens voor kennisgeving aangenomen lo. dat de heer Hattinga Raven, wegens ge zondheidsredenen zich verplicht heeft gezien voor het lidmaatschap van den Raad te be danken 2o. dat de heer dr. P. Bakker zijne benoeming tot commissaris van het Ziekenhuis niet heeft aangenomen 3o. dat door H.H. Gedep. Staten dezer provincie de rekening en verantwoording der dd. Artillerie-Schutterij over 1884 is goedgekeurd; 4o. dat de hee ren A. Klerk Az., F. Sant en K. H. Heeroma, allen hoofden van scholen in deze gemeente, verzocht hebben om met 1 Mei a. s. te wor den overgeplaatst in dezelfde betrekking naar school no. 5, die op dat tijdstip komt te va- ceeren 5o. dat de heeren C. J. Verheij en G. J. Van Hoolwerff zich hunne herbenoeming tot leden van het Burgerlijk Armbestuur heb ben laten welgevallen, evenals de heer W. Bakker Hz. zijne benoeming tot regent van het Algemeen Weeshuis heeft aanvaard6o. dat de heeren J. S. Van Juchem, W. Kuijk, C. Mulder en C. Sipkens hun dank betuigd hebben voor de aan hen verleende verhooging van hunne jaarwedden. Door den voorzitter werd geantwoord op de beide vragen, in de vorige vergadering door' den lieer Korver tot het Dag. Best. gericht. desheeren JRon- Jcens, Uöêlde de voorzitter mede, dat de voör- dracht tot verhooging der jaarwedden van de oudsten der onderwijzers ï'ceds gereed was, toen het bedoelde adi-es, evenals de adressen van de heeren Jansen en Deelder, inkwam. Omtrent de leerlingen der gemeente-scholen, die kosteloos onderricht ontvangen, werd door den voorzitter medegedeeld, dat van de 2479 leerlingen dier scholen, op 1 Januari 1885 er 1214 kosteloos onderwijs ontvingen en dat die getallen op 1 Januari 1886 waren 2539 en 1260. Het aantal kosteloos schoolgaande kin deren is dus ongeveer 50 pCt. De heer Korver toonde zich niet voldaan over de inlichting ter zake van het adres- Roukens, dat z. i. in ieder geval had behöoren ter tafel gebracht te worden. Ten aanzien van het kosteloos schoolgaan betuigde hij zijne tevi-edenheid aan den voorzitter en deed hij uitkomen, dat het verlaten van den weg om het geven van bewijzen van onvermogen aan H.H. wijkmeesters over te laten, tot een gun stige uitslag heeft geleid. De vergadering werd hierop door den voor zitter gesloten. HELDER, 29 Januari 1886. Aan de volgende personen, werk zaam bij 's rgks werf te Willemsoord, is de zilveren medaille voor ijver en trouw uitgereikt: J. J. van Steenbergen, huis timmerman; D. van Zwijndrecht, model maker; D. Willemse, commandeur der huistimmerlieden, en S. van der Boom, schippersknecht. Met de Duitsche stoomboot »Fero- nia," die veertien dagen geleden bij de kust van Terschelling schipbreuk leed, zijn o. a. vijfduizend millioen naalden ver loren gegaan, die door vier firma's te Iserloha op een bestelling uit China ge leverd waren. De schade is groot, daar er zeer veel fijne soorten bij waren. Alles was echter bij verschillende maatschappijen verzekerd. Amsterdam, 27 Januari De voor genomen internationale bakkers-tentoon stelling zal in Augustus van dit jaar in het Paleis voor volksvlijt gehouden wor den. Op het waarborgfonds is voor f 12000 geteekend. De heeren Simons, Heuvel man. Van Effen, Van Zwaneveld, Huber, allen uit Amsterdam, en Van Marken, uit Delft, zjjn tot leden van het uitvoe rend comité gekozen, met recht van as- sumtie. Bastiaan Muis, oud 84 jaren, en Bastiaantje de Mik, oud 85 jaren, hopen op 31 Jan. 1866 te Giessen-Nieuwkerk hun 60jarig huwelijk te vieren. Zy be zitten ruim 70 kindereu, klein- en ach terkleinkinderen, die echter met hun allen niet in staat schijnen hen te onderhou den. Althans de oudjes worden, na een zeer werkzaam leven, uit de diaconie fondsen ondersteund. Te Harkema-Opende zijn twee paren gelieven in den ondertrouw opgenomen, die te zamen 240 jaren tellen. Te Harderwijk zou Maandag de scheepstimmerman J. ten Kaate, een de gelijk en kundig ambachtsman, omstreeks 11 uur in den voormiddag een nieuwen vischkotter, de eerste die op zijne werf was gemaakt, te water laten, toen hij door een noodlottige omstandigheid het ongeluk had, uit te glijden en beklemd te raken tusschen dit en een daarnaast liggend vaartuig, datop herstelling wachtte. Hij werd daardoor inwendig zóó hevig gekneusd, dat hij eenige oogenb'ikken daarop, onder hevige pijnen, den geest gaf. Zijn gezin, zijn werkkring en de Prins Hendrik-Stichting" te Egmond aan Zee trof een gevoelig yerlies door het af sterven van den heer A. van Laer Jr., predikant te Scharwoude bij Hoorn. Een korte ongesteldheid maakte een einde aan zijn nuttig leven. Tijdens zijn verblijf te Egmond, v°*- -,f 1874, was hij de jiéiaip u« „«mag °a»m tot oprichting 4 A o^plegiüg van oude ziJTJjEESCH, Lapjes 3£ Te Baari&uu '''"d geboren met C vingers aan iedere hand es..eren zooveel teenen aan eiken voet. Op de lijn RotterdamMaastricht is verleden Maandagavond een conducteur in den trein doodgebleven. Hij wa6 te Best uitgestapt om een kruik met water te vullen en daarbij gevallen. Toen hij weder in den waggon stapte, kreeg hij neusbloeding en was kort daarna een lijk. Het jongste nommer van de Volks vriend" deelt een aantal treurige voorval len tengevolge van drankmisbruik mede, die in deu loop van één eukel jaar hebben plaats gehad. Zij worden in rubrieken gebracht. Een van deze rubrieken bevat de op gave van ben, die door dronkenschap ge storven zijn en als zoodanig worden 152 personen vermeld, waarvan inwendig ver brand of gestikt zijn 35: verdronken 62 gevallen met doodeljjk gevolg 3 verbrand 3; overreden 10; zichzelven of andereu gedood 28, enz. Eenige feiten worden aldus geresu meerd Een kastelein voorzien met flesch en glas en rondom hem 16 jongens en mtisjes,door het ijs gezakt, doch gered. Een dronken aanspreker of lijkbezorger op het ijs in arrest genomen, waartoe zes politie-agenten noonig waren. Een 89-jarige vrouw wordt op een open bare wandelplaats smoordronken gevon den, met nog een halve flesch st. drank bij zich Een onderwijzer der jeugd in openbare dronkenschap. Een beschonken zoon, die zyns vaders tuin met gerookte bokkingen beplant. Een zoon, die stomdronken bij het lijk zyns vaders in de kist valt. Een gelukkig ouderpaar, een erfenis in ontvangst genomen hebbende, bracht den eerstvolgenden nacht in het politiehok door. Den volgenden morgen eerst mochten de kinderen de gelukkige ouders ont moeten. Vrouw M. C. De Leeuw te 's-Gravenhage, voor de 120e maal veroordeeld wegens openbare dronkenschap. Een dronken kasteleines, die haar be schonken schoonzoon aanspoort, haar dronken eigen zoon maar dood te trappen. Een dronken moeder van acht kinderen sluit de kinderen buiten de deur, aan ar moede en honger prijs gegeven, en doet zich dan in haar eentje aan sterken drank te goed. Een moeder van drie kinderen, die deze verlaat en niet meer terugkomt. Een gedurig beschonken geneesheer, wegens openbare dronkenschap verwezen voor een jaar naar een Rijkswerkinrich ting. Dezer dagen, dus vertelt de Wiener Algem. Zeit.ontving de prins van Wa les een brief, waarin een jongmensch, die bediende in een handelsmagazijn was, hem zeer beleefd uitnoodigde, om met zyne vrouw tegenwoordig te willen zijn bij een feest, dat ter eere van zijn huwelijk met de dochter van zijn chef werd geven. De prins zond een lakei naar de woning van den bruidegom, met de mededeeling, dat huune Koninklijke Hoogheden niet konden komen. De bediende ging met den man naar een restauratieJen zeide hem daar: »Ik ben geen oogenblik zoo gek geweest om te gelooven, dat hunne Koninklyke Hoog heden zouden komen, maar ik had gehoopt een schriftelijk bedankje te zullen krijgen, om daarmee tegenover mijn aanstaande schoonouders, die zeer trotsch zijn, te kunnen pralen. Doe mij het pleizier, best6 vriend, en breng mij hedenavond te ne gen uur, als het feest druk aan den gang is, dezelfde boodschap nog eens, dan geef ik je tien pond sterling." De lakei ver telde het zonderlinge avontuurtje aan den secretaris van den prins en verzocht ver lof de tien pond te mogen verdienen. De secretaris sprak met den prins over het geval en toen 's avonds ^-Qfecste- liiigeir^eenjrarenjts-affi'dé lakei, Ifn van den prins instructiën had ontvan gen, met de mededeeling van: Hunne koninklijke hoogheden, de prins en de prinses van Wales kunnen, tot hun leed wezen, de gedane uitnoodiging niet aaa- nemen, op grond dat de heer Vincent, de bruidegom, ook niet bij hun bruiloft tegenwoordig was". De jonggehuwde vrouw was er in de wolken over, dat haar man zulke hoogge plaatste kennissen had en de overbrenger van de gewichtige tijding moest aan het feest blijven deelnemen. Eenigen tijd geleden huurde een dame in Glasgow een meid uit de Schot- sche Hooglanden, 's Avonds belde de dame om haar souper een, twee, driemaal, maar er verscheen niemand. Eindelijk gaat mevrouw naar de keuken en vindt de meid zitten schudden van het lachen. Zij wees aanhoudend op de bel en bracht er ein delijk uit.: »Zoo waar ik leef, ik heb dat ding niet aangeraakt en toch gaat het aanhoudend heen en weer." Madrid, 26 Jan. De krijgsraad, die den hertog van Sevilla van het kader van het leger heeft geschrapt, heeft hem buitendien veroordeeld tot 8 jaren ge vangenisstraf. Te Gent wordt nog veel gesproken over den woekeraar, die aan officieren geld leende en ordeteekenen in pand nam. Hij hield een boekhouder, die met een bijzondere behendigheid de zaken re gelde. Men zegt, dat er ontdekkingen gedaan zijn van sommen, die tegen in tresten van 30, 40 en zelfs 50% geleend zjjn. Ook werden er voor eiken dag ver traging in het afbetalen zware boeten toe gepast. Het nieuw gebouwde stoomschip Ville d' Anvers, dat volgens de Haagsche conventie van 1882 door de Belgische re geering uitgezonden wordt om in de Noord zee te surveilleeren, heelt Zaterdag de haven van Ostende verlaten voor zjjn eer sten kruistocht, die een maand zal duren. Het schip zal tezelfder tijd dienen tot oefenschool voor Belgische adelborsten voor de eerste reis zijn er tien aan boord, allen leerlingen der militaire school. De heer Chs. Ecrevisse-Passchjju, ex-kapitein van de Belgische mailboot Le Parlement, voert het kommando. Een Nihilistisch complot. De politie te St.-Petersburg zegt 't „Neue Wiener Tagebl.," was ongeveer drie maanden geleden door haar spionnen verwittigd, dat in de hoofdstad een nieuwe Nihilisten-vereeniging was ontstaan en dat een groote slag werd voorbereid. Daarg een onmiddellijk gevaar dreigde, werd besloten het plan rijp te laten worden, en de vereeniging stil haar gang te laten gaan, om dan op een gegeven oogenblik de samenzweer ders des te zekerder te kunnen treffen. De Nihilisten hadden besloten ditmaal geen daad van geweld te begaan, maar waren van plan een groote en indrukwekkende demonstratie te St.-Petersbarg tot stand te brengen; men zou dan aan de omstandigheden overlaten wat later zou moeten geschieden. Zij hadden op den hoek van de straten Moschaiskaja en Klinski Perenlok een huis gehuurd, waarin een geheime drukkerij werd gevestigd, en een groot aantal nihilistische vliegende blaadjes werden gedrukt, die in ge makkelijk te begrijpen bewoordingen waren vervat en voor de boei'en bestemd waren; de blaadjes werden zooveel mogelijk verspreid en de politie werkte de verbreiding, met het oog op den slag dien men wilde slaan, maar wei nig tegen. In de vorige maand v -d een ander soort vlugschrift gereed gemaa' het was een ge- imiteerde proclamatie v« keizer Alexander III aan de boeren, betrekking hebbende op het naderend 25-jarig jubilé van de emanci patie der lijfeigenen. In de valsche proclamatie worden den Czaar de bewoordingen in den mond gelegd«Dat zijn ontslapen vader de lijfeigenen van den druk der slavernij had bevrijd, maar dat de /heeren" de vaderljjke plannen van den groo- ten Czaar weder hadden verijdeld. Hij, Alex ander III, werd thans, omdat hij evenals zijn vader het volk lief had, door de adellijke !i-eeren paleis gevangen gehouden. Thans, naar alnlm&2£ va° bet jubilé, gaf hij den boeren al het lageschenke en zij moesten tegen de «heeren^'i?P9taan en naar St.-Petersburg trekken, om''^3s^f>n Czaar, uit zijn gevangenschap te verlossJ^ Door deze zoogenaamde proclamatie weril/jjrp beter dan door eenig ander middel, de moge- b lijkheid geopend om deputatiën van boeren in grooten getale naar St.-Petersburg te doen stroomen, en er een demonstratie te organi- seeren, waarvan de uitwerking op den Czaar zelf niet was na te gaan. Naar men weet, werd de plechtige feeste lijkheid, die op 3 Maart zoude plaats hebben, en waartoe reeds sedert maanden, zoowel van officiëele als niet-officiëele zyden, groote toe bereidselen werden gemaakt, geruimen tijd geleden verboden en de dagbladen mochten met geen enkel woord meer over 't naderend jubilé spreken. Het verbieden van het nati onale feest baarde groot opzien en werd zeer betreurd thans is echter het raadsel opgelost, waarom het verbod werd gegevende regee- ring was bevreesd voor een coup de main van de nihilisten. In den nacht van 14 op 15 dezer voerde de politie haar lang beraamd plan uit. Dc drukkerij bevond zich in een houten loods van slechts één verdieping, die op een stuk grond achter het bovenvermelde huis lag. Het huis werd door zeer veel personen bewoond en het ging er steeds zeer druk in toetoen de avond begon te vallen, slopen ongeveer 80 verkleede gendarmes de woning binnen cu bezetten, op een wijze die weinig in het oog viel, alle uitgangen, trappen, retirades, enz. In de nabijheid werd, achter een kerk, een ;eheel corps gendarmerie, ter sterkte van 3 400 man geposteerd, om in geval van nood dienst te kunnen doen. Men was er niet zeker van of men den Dwornik (portier) van het huis kon vertrou wen en hij werd daarom, kort voor het kri tieke oogenblik verwyderd, doordien een quasi- voorbijganger (natuurlyk een verkleed gen darme) hem toeriep, dat hij ten spoedigste meê moest gaan om in de buurt orde te stichten, daar een dronken kerel een meisje mishandelde (die dronken kerel was natuurlijk al weer een gendarme). Zoodra de portier weg was kreeg het corps, dat achter de kerk stond, 't overeengekomen sein en een paar minuten later waren huis en loods geheel geblokkeerd. De mannen van de politie braken de deuren van de loods open en vonden de twaalf samenzweerders, zoowel mannen als vrouwen, by elkander en druk aan het werk. De nihilisten verdedigden zich op wanhopige wijze en sloegen er met zoo genaamde Torpory's (bijlen) op los, acht gen darmen werden gewond, waarvan één zwaar. De tegenweer was natuurlyk hopeloos.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1