't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1353. Woensdag 3 Februari 1886. Veertiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. a "bonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per poet75 VEFSCH JNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Ad.vertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDEK, 2 Februari 1886. Eenige heeren vereenigde zich Vrij dag jl. in het hotel »De Toelast." Het initiatief was de nood, waarin velen hier ter plaatse verkeeren. Aan het voorloopig bestuur werden bij keuze toegevoegd de hh. J. Korrer, H Bitter en A. G. J. de Vries, welk nu gvormd achttal de leiding van het plan aanvaardde. De heer S. van Gijn Pz die de vergadering presideerde, beant woordde de verschillende sprekers, die velerlei plannen aan het oordeel van 't bestuur onderwierpen; 't voornaamste, 't welk met zeer veel overtuiging door een der sprekers werd aanbevolen, was een fonds te vestigen, om gedurende de win termaanden aan eenigen werk te kunnen verschaffen. Bjj een renteloos voorschot van f500.achtte hij dit voor eenige gezinnen zeer wel mogelijk; ook andere sprekers waren niet afkeerig om, of werk te verschaffen, öf wekelijks aan de armen, speciaal huiszittende, een uitkeering te doen. Met den president mocht gezegd worden, dat die plannen zeer waardeerend zijn en getuigden van een warm hart voor het leed van anderen dan, hoe goed ge meend ook, het was niet het program dat het bestuur gesteld had en zou kunnen stellen. Het ging uit van het denkbeeld, daar, waar gewerkt is, dat ook niet ge geven "zou Kunnen wórffM - eii daaroin, dat doel zouden willen bereiken, hetwelk 3 jaren verleden, met zooveel succès was verkregen, één uitkeering, waardoor eenige magen en verkleumde leden,eenige dagen zouden kunnen gevoed en verwarmd wor den. De heer Bitter wijst in treffende woorden, op hetgeen hij heeft ervaren gedurende zijn rondgang als armendokter: dat in die armen dankbare harten huizen en dat men, met een uitkeering als hier bedoeld, dien dank zeker ten hoogste bij hen zouden opwekken. Om het laatste te bereiken, werd be sloten, namentlijk, een uitkeering daarna zou men kunnen zien, of een nieuwe commissie voldoenden steun zou erlangen om nu en dan aan de meest hulpbehoe venden iets te kunnen uitreiken. In dien geest werd beslist. De daarop aangeboden lijst getuigde van bijna algeheele instemming der aan wezigen, althans, het totaal bereikte het belangrijk cijfer van f 336.Dit was een goed begin. Mogen wij in het volgend nommerme- dedeelen, dat ook die heeren, welke zich zoo bereidwillig bij het bestuur aansloten, op hunne pogingen, die zeker niet licht te achten zijn, genoeg succès in de gemeente hebben verkregen, om aan het edele plan, rjjkelijk gevolg te kunnen geven. Velen voelden zeker lust de schaat sen op te zoeken, toen de wintervorst zich voor eenige dagen aanmeldde en waren bepaald niet in hun schik, toen ze bemerkten, dat het slechts een visitie uit beleefdheid was. Om die teleurstelling eenigermate te temperen, zijn de onder nemende directeuren van »Tivoli" op 't denkbeeld gekomen een »ijsfeest" te or- ganiseeren. Liefhebbers van ijsvermaak kunnen Woensdagavond in het lokaal »Tivoli" een geïmiteerde schaatsenbaan vinden, waar ze hunne krachten kunnen beproeven, tegen betaling van de geringe entree van 25 cents. Bij de opening en tot afwisseling nu en dan zal de inspec teur der Skatingrink van 't feestgebouw te Rotterdam als kunstrijder werkzaam zijn. Rolschaatsen zal men kunnen huren, om zelf aan 't feest deel te nemen. We twijfelen niet of deze onderneming zal wel in den smaak van 't publiek vallen. De liefhebberij voor ijsvermaak is hier steeds groot geweest en dit ijsfeest is een zeldzame gelegenheid om zich te ont spannen, die uit den aard der zaken hier niet dikwijls kan voorkomen. De commies der posterpen vierde kl. F. van Twisk is geplaats aan het post kantoor te Helder, en de surnumerair W. A. v. d. Meulen te Texel. De Staatscourant bevat de konnink- lijk goedgekeurde statuten der vuursto- kers le klasse vereeniging Welvaart en V oor uitgang, alhier. Zaterdag vertrok van hier een detache ment van het 4e reg. vest.-art., sterk 2 luitenants en 25 onderofficieren en min deren, onder bevel van den kapitein A Harrebomée, naar IJmuiden, tot 't doen van schietproeven uit de pantserbatterij van het fort aldaar. Deze proeven heb ben plaats in tegenwoordigheid eener Commissie, onder presidum van den Gen.- majoor Schneider en van den kolonel Hojel. De Minister van Marine zal op Dins dag 16 Febr. 1886, des voor middags te elf uren, in het lokaal van het departe ment van Marine te 's-Gravenhage, doen aanbesteden: het maken van een woon gebouw voor den dienst der verlichting op Terschelling; en het maken van een woning voor den dienst der verlichting op Vlieland. Op 10 dezer werd uit de gevange nis te Rotterdam een individu ontslagen, die op 39-jarigen leeftpd reeds 14 jareu in de gevangenis had doorgebracht ter zake van verschillende veroordeelingen wegens diefstal. Hjj trad thans op nieuw de maatschappij in, en wel met een uit- gangskas van veertig gulden. Dit geld werd in enkele dagen doorgebrachtthans op nieuw zonder hulpmiddelen, nam hij op 13 dezer een stuk keper weg van een winkeluitstalling op de Hoogstraat, in het gezicht van een agent van politie, die hem natuurlpk onmiddellijk aanhield en naar bureau bracht. Donderdag stond deze onverbeterlijke booswicht voor de Rotterdamsche recht bank terecht. Het openbaar ministerie eischte tegen den redicivist 183 dagen gevangenisstraf. Eeniga jongelieden wilden dezer dagen in de omstreken van Doetichem gaan schaatsenrijdenniettegenstaande de dooi reeds was ingevallen. Het gevolg was dat zij door het ijs zakten, hetgeen aan drie hunner het leven kostte. Reeds zijn totnutoe zes personen door den commissaris van politie Stork in verhoor genomen, als verdacht van in betrekking te staan tot den geheim zinni- gen dood van den heer 1'Amblé, den bewoner van het bovenhuis in de Zand straat te Amsterdam. Twee hunner Johannes Hendrik Eising, oud 31 jaren, koffiehuisbediende te 's-Hage en Simon Jochems, oud 28 jaren, tijdelijk te Ant werpen wonende, doch die in den laatsten tijd te Haarlem verblijf hield, zjjn voor loopig in arrest genomen. Men schrijft uit 's-Gravenhage De aangehouden E., wonende alhier, is wederom in vrijheid gesteld en terugge keerd, nadat een voorloopig onderzoek door de justitie te Amsterdam en zjjne confrontatie met den gevangen genomen verdachte L. geene aanwijzing heeft op geleverd als zoude hjj betrokken zijn bi] den moord op 1'Amblé. Uit een nader door de A. C. inge steld onderzoek ten huize van Hermann Liese, den vermoadelijken dader of mede plichtige van den moord gepleegd op H. 1' Amblé, is ons bevestigd, dat de politie daar ean nauwgezette huiszoeking heeft gedaan. De kamers loopen in elkaar en de achterste, de slaapkamer, ietwat hoo- ger gelegen, is door openslaande deuren van de voorkamer gescheiden. Men heeft in de slaapkamer kasten en laden geopend en alle papieren doorzocht. Yolgens on derzoek zou men, ten minste daar, geen horloge met ketting hebben gevonden, zooals men vroeger heeft bericht, maar wel een kappers friseerjjzer, dat de be woner noch in zijn beroep, noch uit den aard zyner coiffure noodig had. Zooals men weet, was 1' Amblé kapper of prui kenmaker van beroep en bereisde als zoo danig de Zaanstreek, zoadat bedoeld in strument als het eigelijk corpus delictie mag worden beschouwd. Het werd door de politie met een reisdeken en eenige kleinigheden in beslag genomen. Men zocht ook naar geld of geldswaardig pa pier, maar vond niets, zelfs niet toen men hat tapijt had opgenomen. Zaterdagmor gen had op het politiebureau der 2e sec tie de confrontatie plaats van verschillende personen, die met Liese in aanraking kwamen, en een hunner, kort en dik, keurig netjes gekleed met bruinen fan- taisiehoed, korten jekker en verlakte schoenen met grijs laken, werd in een gevangeniswagen vervoerd. Luidens de opgaaf van kapitein John E. Moore, chef van het landings bureau in Castle Garden, te New-York, zijn aldaar in 1885 aangekomen 843 stoombooten van de verschillende Euro- peesche lijnen, en hebben deze aangebracht 55.160 kajuits- en 281.170 tusschendeks- passagiers. Op de te Elsfleth thuisbehoorende bark Annie is te Mazatlan, Westkust van Mexico, beslag gelegd. Er waren ver scheidene smokkelwaren aan boord. Kosten en rechten zjjn zoo groot, dat men verwacht, dat het geheele schip, dat daarvoor verbonden is, voor de reederij verloren zal zijn. De kapitein heeft de vlucht genomen. Het armenhuis te Jackson, in Michi- gan, is Zondagochtend bij 't schemeren van den dag door brand vernield. De thermometer stond op dat oogenblik 10° onder nul. Het vuur kwam in de keu ken aan en het gebouw was in een ver bazend korten tjjd één vlammenzee. Maat regelen tot blusschen konden niet geno men worden. Spuiten waren niet bij de hand en de waterreservoirs in 't gebouw waren leeg. Het hnis lag op een af stand van 6 mijlen van de stad. Veer tig verpleegden, waaronder 5 krankzinnige, blinde of doofstomme armen, werden letterlijk geroosterd. De overigen wierpen zich door de vensters half gekleed in de sneeuw Men vreesde dat verscheidenen de gevolgen van die geduchte koudevat- ting niet te boven zouden komen. De arme geredden worden thans te Jackson verpleegd. Te Berlijn wordt betrekkelijk wei nig zeevisch gegeten. Naar evenredigheid der bevolking gebruikt men te Londen 17 maal, te Parijs 21/, maal zooveel als te Berljjn. Te Londen wordt gemiddeld per hoofd elk jaar 67 pond versche zeevisch ngevoerd, ongeveer evenveel als rund- vleesch. Thans tracht men ook in de Duitsche hoofstad het vischverbruik te bevorderen door het vestigen van een centrale vischmarkt voor Noord-Duitsch- land. De nieuwe Markthallen", met een oppervlakte van 11,000 vierk. meter, vier maal zoo groot als de groote markt van Billingsgate, zjjn thans met den stads spoorweg verbonden en daardoor zal het mogelijk worden, in den tijd van 12 tot 20 uur de versche zeevisch uit de zee plaatsen op de Berljjnsche markt te bren gen. Daar zal tevens gelegenheid wor den gegeven om. even als te Parijs, el- ken aanvoer door vertrouwde personen te doen verkoopen tegen de prijzen, die de marktmeester eiken dag als het ge middelde vaststelt en openbaar maakt. Aldus hoopt men te Berljjn een in- en uitvoermarkt voor den vischhandel te vestigen en tevens het verbruik van ge zond voedsel te bevorderen. Petroleum als brandstof voor tor pedobooten. Te Cherbourg heeft men kortelings aan boord van een torpedoboot proeven ge nomen met petroleum als brandstof. Deze proeven voldeden zoozeer, dat het Diet lang zal duren, of groote oorlogs schepen zullen, van daartoe bijzonder ingerichte ketels voorzien, ook deze als. brandstof aanwenden. Het zal noodig zijn, de ketels niet al leen voor dit systeem in te richten, maar deze tevens zoodanig te vervaardigen, dat ook het gebruik vau steenkoleu mo gelijk blijft. De aanmerkelijke besparing van kosten, gewicht en arbeidsloon of gagiën wijzen op een grooten vooruitgang. Maatschappelijke toestanden. De Haagsche correspondent der Zaanl. Ct. wijst er op, hoe er tegenwaardig voor betrek kelijk nederige baantjes tal van sollicitanten opkomen. Overdreven verwachtingen van ouders en kinderen houden deze laatsten van het arn- .bacht af om hen ambtenaar of koopman te laten worden. Voor een deel is dit te wijten aan de leer der schoolmannen, dat «kennis macht" is, iets wat niet zoo volstrekt waar is, als het den eenvoudigen lieden in het oor klinkt. Die schoolmannen, de lui die het onderwijs een panacee achtten voor alle maatschappelijke kwalen, hebben, al is 't met goede bedoelingen geweest, een boel kwaad gesticht. Zij hebben velen afkeerig gemaakt van een stand en van een beroep, waarvoor deze inderdaad niet te -goed waren. En hoogmoedig en ijdeltuitig als de mensch van nature is, welke knaap denkt zich niet gaarne machtig en gelooft niet graag de schoone dingen welke voorname en bekwame heeren hem voorspiegelenNu zouden de schoolmannen op zich zeiven misschien dat geloof aan de macht van die kennis niet zoo vast er in hebben kunnen brengen, als ze daarin niet een handje waren geholpen door anderen, wier bedoelingen wellicht minder edel waren. Maar in de laatste jaren, hoe dikwijls heeft de leugen niet in alle ooren weergalmd, éat - alk-menschen gelijk waren. Ongetwijfeld, alle menscben aan efkandei- jelijk. Maar vatte uitdrukking steeds goed op Ondersc: rut«|inéioip?zuiver juridische gelijkheid, de gelijKn§I^VUora(f\?gt; welke de maatschappij hoe langer hoe meer voor al hare leden tracht te verwezenlijken, wel genoegzaam van de gelijkheid der mate- riëele levensvoorwaarden Nog een andere omstandigheid werkt mede tot den vloed van sollicitanten Evenals de elementaire kundigheden hoe langer hoe meer gemeen goed zijn geworden, zoo is het bezit van eenig kapitaal dit tot zekere hoogte ook. Doch ofschoon een kapitaaltje van 4, 5 dui zend gulden, wat meer of minder, dezelfde beteekenis niet meer heeft als vroeger, de denkbeelden hebben ook hier dc veranderde omstandigheden overleefd. Even als voor heen meent een bezitter van zulk een bedrag niet wel te kunnen blijven in zoon' nederigen stand. Neen, timmerman of boereknecht, dat kan niethij moet winkelen of koopman in 't klein worden, ja als 't een beetje mee loopt en dat zal zeker, want welke een voudige sterveling droomt zich van de toe komst geen koeien met gouden hoorns groothandelaar. En dagelijks zonder dat het groote publiek van die vermeerderde con currentie eenig voordeel heeft, zoo niet het tegenovergestelde zelfs neemt in de steden het aantal winkeliers en kleinh anderen toe, terwijl die personen beter hadden gedaan met te blijven wat hun vader en grootvader was. De zaken loopen tegen, het geld raakt oreral heen en het corps sollicitanten naar aller lei opengevallen betrekkingen is wederom toe genomen. De conclusie luidt, dat ieder, die 't wel meent met de maatschappij, moet trachten het denk beeld ingang te doen vinden, dat ieder zich hoe langer hoe meer moet schikken naar de ver anderde omstandigheden. Het bezit van eenig kapitaal moet niet beschouwd worden als een recht om zich te onttrekken aan die eenvou dige maar desniettemin eervolle liandwerks- bedrijven, terwijl men moet leeren een goed ondei'richt op prijs te stellen, niet om daardoor aanspraak te kunnen maken op het een of ander baantje, maar omdat het bezit van kennis den mensch verheft en een bron is van allerlei edele genietingen. Uit het Koninklijk Besluit, regelende de Staats-Loterij, nemen we de volgende artikelen over. Artikel 1. Elke loterij bestaat uit 21,000 loten, uit 10,500 prijzen en 2 premiën. De trekking der loten is verdeeld in 5 verschil lende klassen en geschiedt overeenkomstig een door onzen Minister van financiën vast te stellen en in de „Staatscourant" openbaar te maken plan. In dat plan wordt vermeld welke nommers van klasse tot klasse uitgegeven worden. In ieder der vier eerste klussen worden 1600 loten getrokken; ieder dier klassen bevat evenr zooveel prijzen. j Iu de vijfde klasse worden de overblijvende 14,600 loten getrokken; zij bevat 4100 prijzen, de twee premicn en 10,500 nieten. Art. 4. Geen collecteur mag zonder vergunning van on zen Minister van financiën een ander beroep uitoe fenen. Ieder collecteur is verplicht kantoor te houden ia een door den directeur goed te keuren lokaal, dat minstens de vier eerste werkdagen van de week, twee uren in den voormiddag en twee uren in den namiddag, voor het publiek toegankelijk moet zijn. De naam van den collecteur, de dagen waarop en de uren gedurende welke het kantoor geopend is, moeten, boven of terzijde van den toegang aan de publieke straat, op een bord duidelijk zijn aange- Art. 5. Ieder collecteur is verplicht aan te houden 1. een register van alle door hem verkochte loten met aanwijzing van den collecteur of debitant door wiens tusschenkomst het lot in zijn geheel of in ge deelten verkocht is. 2. een register of zoogenaamd generaal contra boek, van ul de nommers waaruit de loterij bestaat. De collecteurs zijn verplicht in die registers, dag voor dag, in te vullen de prijzen, premiën of nieten; op de daarin vermelde loten gevallen. Zij zijn gehouden inzuge te geven van eerstgemeld register kosteloos aan de hou ders van door hen verkochte loten of gedeelten van loten, aan wie zij, desgevorderd, ook de origineele trekkingslij sten moeten vertoonen vau laatstgemeld register, tegen betaling van vijf cents voor elk nommer waarvan inzage verlangd wordt, aan ieder die dit vordert. Art. 7. De prijzen en premiën benevens de in art. 10 der wet bedoelde teruggaven zijn betaalbaar daags na de trekking, tegen overgifte van het lot, ten kantore ven den op dat lot aangewezen collecteur. De betaling geschiedt in geld of in eeue assigna tie, betaalbaar acht dageu na de dagteekening ten kantore van den directeur der Staats-Loterij. "—^Bedragen van meer dan honderd gulden kunnen rtohïstïê«fe-te»4«Ste-,T.»n^noemden directeur daags na de trekking ontvang'^-w^ftV;, Art. 8, De debitanten mogen niet tevens koffiehuishouders. Aan personen die op 1 Januari 1886 geen dc tanten zijn, wordt de vergunning tot uitoefening van dat beroep niet anders verleend dan onder voorwaarde van geen kleinhandel in sterken drank te drijven. De debitanten staan onder] het onmiddellijk toe zicht van den collecteur op wiens aanbeveling zij benoemd zijn. De collecteurs dragen zorg dat, behoudens de be paling in het tweede lid van dit artikel, de debitan ten geen loten ten verkoop aanbieden op straat, in drankwinkels of in bier- en koffiehuizen. De nooden van het volk. Wat heeft dat schijnschoone vrijhandel-be ginsel al niel een ellende teweeggebracht! Wat tal van eertijds bloeiende werkplaatsen en fabrieken heeft het niet genekt I Wat al werklieden werkeloos, wat al gezinnen broodc- loos gemaakt; wat al welvaart vernietigd! Ja, gewis, de omstandigheden, waarin Ne derland verkeert, maken het noodzakelijk, het noodlottige vrijhandel-stelsel hoe eer zoo beter te laten varen, want die omstandigheden zijn hoogst treurig, en het vrijhandel-stelsel draagt er de schuld van. Wij geven bewijs voor hetgeen wij zeggen. Tot vóór weinige jaren was in Friesland het schaatsen maken een vrij belangrijke in dustrie. Menig werkman deed het geheele jaar niets anders, en voor veel anderen was i n slappen tijd of gedurende de winteravonden het vervaardigen van schaatsenhouten een goed middel van bestaan. Het was, in 't kort, een toevlucht in nood. Maar wat is gebeurd Duitache industri- eelen hebben eenige paren Friesche schaatsen afgezien de grondstoffen, ijzer en beukenhout, hebben zij in overvloed bij de hand, en zij vervaardigen nu fabriekmatig de Friesche schaatsen, die zij bij duizenden paren vrij in voeren en aan onze winkels afleveren. Aldus kan men thans echte IJlster en Warrega'stcr schaatsen koopen, die iu Duitschland vervaar digd zijn. 't Spreekt vanzelf, dat die industrie in Friesland nu op den rug ligt. De vreemde concurrentie heeft haar gedood, en die con currentie is niet eens een vrije, want behalve dat fabrieksarbeid goedkooper kan geschieden dan handenarbeid, wordt hier de vreemdeling beschermd boven den landgenoot; immers, de eerste is vrijgesteld van invoerrechten, en de laatste moet patent betalen. Die ongelijkheid is trouwens by het vrijhandel stelsel schering en inslag.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1