't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1356. Zaterdag 18'Fébruari 1886. Veertiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. De ongeregeldheflen le Lonflen. Atoonnement per 3 maanden, binnen de gemeente50 Cent. S franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. KALENDER DER WEEK. FEBRUARI, (Sprokkelmaand) 28 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 20 m. Onderg. 5 u. 12 m. Zondag 14 Maandag 15 Dinsdag 16 Woensdag 17 Donderdag 18 Volle Maan. Vrijdag 19 Verjaardag van Z. M. den Koning. Zaterdag 20 HELDER, 12 Febru.ri 1886. Wij maken onze lezers aandachtig op de in dit no. onzer courant voorko mende annonce, waarin de voorstelling van het Cagliostro-Théatre van Giovanni Bosco wordt aangekondigd. Heeft Tivoli ons al velerlei gegeven in dit winter seizoen, een voorstelling in de goochel kunst hebben we in lang niet gehad en toch zijn er liefhebbers genoeg, die gaarne een dergelijke uitspanning bijwonen. We verwachten daardoor een druk bezoek. De Minister van marine brengt, ten vervolge op zijne vroegere aankondiging, ter kennis van belanghebbenden, dat het herziene reglement voor de opleiding van machinist-leerlingen der 2e kl., tegen den prijs van tien cents is verkrijgbaar gesteld bij het Departement van marine te 's-Gra- venhage en bij de directiën der marine te Willemsoord, Amsterdam en Helle- voetsluis. (Stet.) Een Haagsehe dame, die haar huis had verlaten, medenemende 4 kinderen en een aanzienlijke som gelds, haren echtgenoot toebehoorende, is te Madera aangehouden en reeds op de terugreis naar Nederland. Zondag werd te Oseh door den bur gemeester een dienstbode in verhoor ge nomen, die verdacht werd zich schuldig gemaakt te hebben aam diefstal ten na- deele harer meesteresse. Ofschoon zij eerst verklaarde onschuldig te zijn, kwam zij later toch tot bekentenis, en be weerde wat geld bijeen te willen verza melen, daar zij het vooruitzicht had spoedig in het huwelijk te treden. Behalve eenige goederen werden bij haar ook nog f140 aan contanten gevonden. Zij is gevan kelijk naar 's-Bosch overgebracht. Hoe men soms op een zeer gevoe lige wijze er aan herinnerd kan worden tol te moeten betalen, werd Zaterdag middag op den weg naar Monster be wezen. Een koopman was in zijn, met twee honden bespannen, wagen gaan zit ten, doch om zich voor den wind te be schermen, reed hij, diep in zijn jas ge doken, achteruit. Aan den tol gekomeu, gingen zijn harddravers met het lage kar retje dood leuk er onder door, zoodat hij den sluitboom in zijn rug kreeg en op een onzachte manier uit zijn voertnig rolde. De honden, hun vracht aanmerke lijk verlicht voelende, gingen aan den haal en werden eerst nabij Loosduinen tot staan gebracht. Uit Rotterdam wordt gemeld De inbrekers geven hier aan de politie veel werk. Nadat dezer dagen een paar verdachten waren in hechtenis genomen, meende men op het spoor te zijn van een bende, die aan verscheidene diefstallen van de laatste dageu schuldig was, maar het is gebleken, dat er buitendien nog anderen zijn, die bun dievenambacht ge regeld uitoefenen. Een paar dagen ge leden is men des nachts aan het breken geweest van de winkelsluiting van het magazijn van Allan Co. (meubelen en hehangersartikelen), aan het Westnieuw- land. Gelukkig was daar een alarmbel aangebracht, die begon te luiden, op het oogenblik dat de dieven hun doel om bin nen te komen meenden te hebben be reikt. Begrijpende, dat de verraderlijke bel de bewoners zou waarschuwen, kozen de inbrekers het hazepad. Door den Keizer van Oostenrijk is benoemd tot ridder van de Frans-Josef- Orde, de heer C. D. Zür Müblen, vice- Consul-titulair alhier. In het Scheur, tusschen Maassluis en Rozenburg, is drijvende gevonden het bovengedeelte van een Keulsche aak, waarin zich o. a. bevondeen fornuiska chel, een bed, eenige meubelen en klee- dingstukken. Alles is als strandgoed te Rozenburg in veiligheid gebracht en onder de hoede gesteld van den burgemeester strandvonder. Vier kinderen, die te Zoelmond uit de school kwamen, waagden zich op het broze ijs en vielen er door. Een hielp er zichzelf uit, een tweede werd gered, maar de overige twee waren al verdron ken, toen zij op het droge werden ge haald. De smak Colurabo (die met slechts een enkele vrouw van de Schotsche kust naar volle zee afdreef) is naar het N. v. d. D. mededeelt met de vrouw, veilig te Lemsoe (Noorwegen) binnengebracht. Men meent den moordenaar van den hr. Barrême, prefect de 1' Eure1 gevonden te hebben. Een zekere George Dubois, rei ziger voor een fabriek in kunstmest te Ivry, is gearresteerd. Een week vóór den moord heeft hij aan iemand te Pontoise verteld, dat de prefect zijn familie be- leedigd en benadeeld had en hij hem wel met een zakdoek wilde wurgen. De pre fect is met een zakdoek gewurgd. George Dubois heeft nog geen alibi kunnen be wijzen en wordt nog in hechtenis gehou den. Hij heeft op den dag van den moord gegeten met zijn maitresse, maar niet den avond bij haar doorgebracht. De vermoe dens worden weer verzwakt, doordien het blijkt, dat de getuige van Pontoise onder hevig is aan hallicunatiën en reeds ver teld heeft dat de schim van den prefect hem verschenen is, om hem te danken voor zijn openbaring. De personen, die meenen den moordenaar gezien te hebben, hebben George Dubois nog niet herkend. De tweede kamer in strafzaken van de arrondissements-rechtbank te St. Pe tersburg, beeft zich met een zeer eigen aardige zaak bezig te houden. Zij heeft namelijk recht te spreken over een bende kerels, die er zich op toelegden huurkoet siers te vergiftigen. De boosdoeners han delden steeds op deze wijze: Een hunner huurde een slede of een droschki, die er goed uitzagen en met een flink paard be spannen was. Hij liet zich dan naar een weinig bezocht punt in een der voorste den rijden en stapte aan een tapperij af, waar den koetsier een glas brandewijn werd aangeboden dat een bedwelmend middel bevatte. Dan werd de tocht her vat, totdat de koetsier bedwelmd ineen- zonk; de boef maakte zich dan meester van 's mans kleederen en geld en nam, als koetsier vermomd, paard en voertuig meê, terwijl hij den waren koetsier aan den weg liet liggen. De bedwelmende middelen werden met behulp van een assistent-heelmester, die lid der bende was, in de apotheken gekocht. Oe schyfrchieters van de „Palembanf." //Sehijfschietende troep, sterk 15 man, van het oorlogsschip ,/Palembang," aan de Zuidkust der Zandbaai op de Westkust van Bras, op 24 December beschoten. Drie man gesneuveld, één verdronken, een vermist. Zeven geweren gingen verloren." Zoo luidt zeer laconisch het telegram van den bevelhebber in Atjeb aan de Regeering te Batavia. Een brief aan bet A. D. zeide, dat die mannen vluchtende, niet door schoten, maar door den klewang waren neergeveld. Ziehier wat een ooggetuige omtrent dien aanval schreef, onder dagteekening van 24 December //Wij hebben een dag achter den rug, die me mijn leven lang zal heugen. Ik zal u zeggen waarom. //Vanmorgen ging er een sloep met volk aan den wal om schijf te gaan schieten. De schijf was gezet en de manschappen begonnen te schieten, toen zij opeens (de kampong was N.B. //bevriend") werden aangevallen. Van alle kanten kregen ze vuur, waarbij onmid dellijk twee dooden vielen. Door dezen on- verwachten aanval sloegen allen op de vlucht, wat, zooals u straks vernemen zult, hun geluk was. Twee vluchtten in het water, waarvan één verdronk. De officier, die er bij was, en een 9toker le klas bleven staan, waarop er nog een terugkwam, terwijl de rest zich ver dekt opstelde aan den achterkant van een rots. De stoker viel, getroffen door een schot de borst, op den grond en werd een oogen blik later door de Atjehneezen afgemaakt met klewanghouwen. z/De officier trok ondertusschen terug naar zijn manschappen en zij vuurden gezamenlijk er dapper op los. Maar wat was nu het ergste Bij het schijfschieten mag ieder niet meer patronen bij zich steken dan vijf, en zooals u begrijpt waren die gauw verschoten daar bovendien de patronenvoorraad door den haast was blijven staan en de Atjehers hen naderden, zou het spoedig met allen gedaan geweest zijn. De sloep echter, die ter assi stentie was gezonden, kwam nog juist bijtijds om hun patronen toe te werpen, en daarvan boord met de kanonnen ook gevuurd werd, was het mogelijk dat het volk in de sloepen ging. In het geheel hebben we vijf dooden. Verder retireerden allen met de sloepen naar boord. «Wat verder gedaan werd bestond uit het halen der gesneuvelden. Hiertoe was een zeer omzichtige landing noodig. Vooraf moet ik u echter vertellen, dat door het -vuren met onze stukken, een oorlogsschip aan de andere zijde van het eiland aanwezig, in allerijl was komen opzetten. De landing werd daardoor een ge zamenlijke en het gelukte drie der lijken van den wal te halen. z/Des avonds zijn we ->en eindje zee in ge stoomd en hebben ze alléh over boord.gez^t. «Dien dag en den volgenden was er onte vredenheid aan boord en wel over den com mandant, die wist dat hier 150 Pedireezen op het eiland waren en zelfs den specialen last had te onderzoeken, waar dezen zich op hielden. //Wanneer u nu verneemt dat hij, dit we tende, dat er 120 vijanden op 't eiland waren, toch die 15 man naar den wal stuurde, zult u begrijpen waaruit de ontevredenheid voort sproot. //Nu was de man zelf den vorigen dag naar den wal geweest met twee ongewapende man schappen en had hij daar aan een paar Atjehers gevraagd of hij daar schijf kon schieten, waarna dezen schijf en kogelvanger in orde brachten. Diezelfde Atjehers waren er den volgenden dag ook en zijn, toen de matrozen bezig waren met schieten, binnen het half uur verdwenen, natuurlijk om de an dere lui te waarschuwen. «Dat ze den commandant met die twee man niet aanvielen, zult u begrijpen, wanneer ik u vertel, dat het hun slechts om geweren te doen is, en zij zich zeker bij voorbaat reeds verheugden in de mooie vangst." De Engelsche bladen bevatten thans uitvoe rige mededeelingen over de demonstratiën van Maandag» die ten slotte tot daden van ruw geweld en woeste vernielzucht, tot roof en plundering, aanleiding hebben gegeven. De arbeidersmeeting nam een aantal reso- lutiën aan, waarbij aan de regeering van stad en land de eisch werd gesteld, om groote open bare werken te doen ondernemen, en het Par lement werd opgedragen te zorgen, dat En- gelsch kapitaal niet langer in vreemde onder nemingen werd gestoken. Het succès van de ordelijke demonstratie werd bedorven door het daarop volgend ge drag van oproerige benden, die in oostelijke en westelijke richting marcheerden, wêerlooze voorbijgangers aanvielen en door het werpen met steenen en plunderen groote schade aan eigendommen toebrachten. Een troep, die de westelijke richting volgde, begon de operatiën door in de //Hatched House Club" eenige ramen in te gooien. Aan de conservatieve Club werden de meeste ramen aan de straatzijde verbrijzeld en de steenwor pen gingen van zulk een ontzettend gegil van bevrediging vergezeld, dat dames en vreed zame wandelaars de wijk namen en een schuil plaats zochten in het eerst» gebouw het beste dat zij konden bereiken. In //St. Jamesstreet" richtte het janhagel, dat inmiddels door een groot aantal socialisten versterkt was, zeer veel schade aan. De win kels van James Woodwardand Sons, geweer makers, en van den schoenmaker Lobb, de apotheek van mevrouw Ilarris en de //Arthur," en «New University"-clubs werden van glas ruiten beroofd en ook aan de gebouwen werd hier en daar schade toegebracht. In Piccadilly moesten verscheidene winkels het ontgelden en thans werd geconstateerd dat de werptuigen niet enkel uit stukken houtbe strating bestonden, die ongelukkigerwijze op verschillende punten aan den weg lagen, die gerepareerd werd, maar ook uit groote stuk ken baksteen, scherven van aardewerk en keien van verschillende grootte; door die kei en werd bewezen, wanneer het bewijs nog noodig was dat een groot deel van de oproer makers de demonstratie had afgewacht, ge heel gereed om ongeregeldheden te beginnen. De politie nam dan ook waar, dat de zakken van onderscheidene rumoermakers opgepropt vol waren, en de steenen moeten van vrij ver ren afstand zijn meegebracht, daar die in de onmiddellijke nabijheid van Trafelgar-Square en Pall.-Mall. nergens te vinden waren. Na op het Bath-Hötel een soort aanval te hebben gedaan, waardoor al de ramen, die op Piccadilly uitzien, werden verpletterd, trok men naar de zijde van Green-Park, waar rechts en links de ruiten werden ingeslagen. Lang zamerhand scheen het pleizier om glas te ver brijzelen wat eentoonig te worden en voor de verandering werd een aanval gedaan op den winkel van den koffermaker Adams, wien verscheidene goederen werden ontstolen en die veel schade leed; de ontroofde koffers en zitbaden werden zoolang als //footballs"gebruikt, totdat zij geheel vernield waren. Later vond mou op dit punt van aanval verrcheidene door het gepeupel gebruikte projectielen; hoofdza kelijk bestonden zij uit stukken houtbestrating en groote brokken van aarden riool-buizen; de projectielen wogen van een half pond tot verscheidene ponden. In South Audley-Street, waar nagenoeg alle vensterruiten werden ingegooid, werd bet janhagel door de volslagen afwezigheid der politie, zoozeer tot nieuwe euveldaden aange vuurd, dat de winkel van Jniët -^Archer, horlogemaker en 9Z3d Toen de plunderaars den winkei binnendron gen, werden ze door den eigenaar afgewacht, die een revolver op de indringers richtte, en ver klaarde dat hij vuur zou geven, wanneer men. zijn huis niet verliet. Nauwelijks had hij die woorden echter over de lippen, of hij werd tegen den grond geslagen en mishandeld, ter wijl men hem het pistool ontwrong. De roo- vers, die thans meester van het terrein waren, gingen tot een verdeeling der goederen over en het is uitgemaakt, dat voor een bedrag van verscheidene duizenden ponden sterling aan voorwerpen van waarde verdwenen is of vernield werd. Aangemoedigd door dit succès haalde men een bakkerswinkel geheel leeg en werden de winkels van een slager en een victualiehan delaar grootendeels van hun inhoud beroofd ook de winkel van den kapper Eugène Mor- phy had veel te lijden. De meeste benadeel den waren echter in deze straat, na den ju welier Archer, de wijnhandelaars Allen Co. hunne spiegelruiten werden verbrijzeld en een zeer groote quantiteit wijn werd gestolen en in den winkel en op straat opgedronken. Evenals bij de firma Callais, in Piccadilly, kwam het grauw ook hier in het bezit van nieuwe projectielen, want de flesschen werden zuinig bewaard en verscheidene er van werden door de ruiten bij anderen, o. a. bij den geweer maker Purdy geworpen. In Oxford-street, waar vreemd genoeg de politie nog steeds niet handelend optrad, deden de plunderaars spoedig hunne tegenwoordig heid gevoelen. De winkel van den juwelier Webb werd aangevallen, maar met eenig suc cès verdedigd, hoewel twee van 's mans zonen in het gevecht verwond geraakten en de win kel sterk beschadigd werd, terwijl enkele voor werpen van waarde gestolen werden. Onderscheidene andere winkeliers, in een tiental andere straten, kwamen aan de beurt en de juweliers Walkers en Co. leden o. a. vrij zwaar verlies; maar thans nam de politie ern stige maatregelen om de orde te herstellen. De mannen van de D. divisie, onder comman do van ervaren officieren, braken op behendige wijze door de rijen der oproermakers heen, die op die wijze verspreid geraakten en aan kracht verloren. Naar verhaald wordt, zijn verscheidene edel lieden in Pall Mali en Piccadilly door den stroom der oproermakers meegesleeptLord Cremorne die, op weg naar zijn club in St. Jamesstreet wandelde, werd door het gepeu pel opgedrongen en zijn dasspeld werd hem onstolen in Piccadilly werd liet rijtuig, waarin zich de echtgenoote van een ex-minister be vond, aangehouden de dame bleef echter on gedeerd, daar de koetsier, op haar bevel, de zweep over de paarden legde, en er in slaagde te ontkomen. Het oproer en de wanorde schijnen na de meetings zoo spoedig te zijn ontstaan en der politie zoo onverwacht te zijn gekomen, dat doortastende maatregelen tot demping niet bijtijds konden worden genomen. Zoodra echter de uitspattingen van het gepeupel aan de verschillende bureaux bekend werden, werden - onmiddellijk maatregelen genomen en weldra verschenen constables, twee aan twee loopen- de, in de straten, terwijl de manschappen der reserve dadelijk werden opgeroepen. Deze wijze van handelen, te laat helaas gevolgd om aan het plunderen en vernielen der dieven paal en perk te stellen, bracht er nu veel toe bij om het vormen van nieuwe troepen te voorkomen, de voorbijgangers te beschermen en het geregeld verkeer in de straten te herstellen. Ingezonden. Geachte Redacteur In uw courant van Woensdag 3 Februari, nc 1353, komt onder uwe nieuwsartikelen o. a. ook het treurige bericht voor, dat onge veer 50 personen op 's Rijkswerf alhier mede- deeling werd gedaandat zij zich moeten voorbereiden op een aanstaand ontslag. Dat dit treurig is, zal ieder gaarne toestemmen, en zeker evengoed de minister van marine, als ieder ander. Doch i3 het onbillijk Zeker nietof zou het wenschelijk zijn om jonge flinke mannen, voor alle diensten geschikt, te ontslaan Want dat er ontslagen moeten wor den is zekerniet door den wil van de re geering, maar wel door dien van het Nederl. volkhoe toch wordt er steeds op aange drongen in de Kamers op inkrimpen, zoo al niet geheele opheffing van 's Rijks marine werven. Dus is liet niet onbillijk. Toen in 1873 of i874 bekend werd,.-dat er geen pensioen aan werklieden op 's Rijks werven werd verleend, die na 1856 op de .werf ™?»;en «-«komen, waarom gingen de jon- gereii «ernen aan boord van Zr. MS?n zoo groot gebrek was, zelfs zoo groot, -Ivw- niet alleen van vreemde natiën, maar zelfs negers werden aangenomen Maar in plaats hiervan ziet men veel eervol ontslagen sche pelingen plaatsing zoeken op 's Rijkswerven, waar hun geen pensioen staat te wachten ook van burgers is er steeds meer vraag dan 1 aanbod. Verder zegt udat de Staat, die met kwistige hand renten van belangrijke kapitalen uitkeert aan een deel harer diena ren, die 45 jaren bereikt hebben en sommigen bovendien met rijksbetrekkingen, zendt een ander deel, dat niet mindere diensten ver- richtten, eenvoudig weg. Dit te moeten lezen in een courant, wier Redacteur dagelijks al de verrichtingen ziet, wekte de verbazing op van schrijver dezes, en het is duidelijk dat de schrijver van het bericht, evenmin als het grootste deel van het Nederlandsche volk, zelfs het flauwste denkbeeld bezit van de ver richtingen der minderen op 's Rijkswerven. De schrijver moet eens 24 uren aan boord van Zr. Ms. Wachtschip, zeker wel het ge makkelijkste voor een matroos, en dan 24 pardon 8y2 uur op 's Rijkswerf doorbrengen, wat wel niet door de bevoegde autoriteiten aan een man van de pers geweigerd zoude worden, en dan ben ik overtuigd dat diezelfde berichtgever berouw zou hebben, ooit de mi litairen van onze oorlogsschepen te hebben vergeleken bij de burgerwerklieden van een Rijkswerf. Met hetzelfde recht zouden ook do werklieden van verschillende fabrieken er bij vergeleken kunnen worden, immers die bouwen ook schepen, alle machines en zelfs geschut, enz., onder toezicht van marine-officieren. Doch dit is slechts nog maar van een wachtschip in Nederland, maar volgt s. v. p. u pen eens een schip naar Indië, laat die pen Zr. Ms. stoomschip //de Ruijter" eens volgen, laat zij de namen opschrijven- van al de op varenden, gezonde flinke mannen met dien bodem uitgegaan, en als eens na verloop van eenige jaren die bodem weêr in het vaderland terugkeert, dan zal die pen treuren om velen. En dan zal diezelfde pen niet meer schrijven: zendt een ander deel, dat niet andere diensten verrichtte, doch hij zal schrijven, dat ieder in zijn rang aan boord, na 30 jaren vollen dienst, die bijna allen en velen meer bij 45-jarigen leeftijd, zeker wel zestig hebben, tegenover diegenen van 's Rijkswerf, van welken rang 1 ook, en dat aan die mannen hoogst een billijke, maar zeker geen kwistige rente uitkeert. Veel, zeer veel zou hier nog bij te voegen zijn, ook orer het na pensionneering verieenon

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1