't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1361. Woensdag 3 Maart 1886. Veertiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Atoc >nn©ment per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke numme.s2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advortentlen van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 2 Maart 1886. Zaterdagavond gaf de onlangs op- gerichte Yereeniging voor Gemengd Koor haar eerste openbare uitvoering onder directie van den heer J. H. Polak, in Musis Sacrum. De zaal was voor die gelegenheid expresselijk gedecoreerd. 't Was niet te verwachten dat een Vereeniging, na zulk een korten oefenings- tijd een schitterend succes zou behalen, en toch houden we 't er voor, dat 't meerendeel der bezoekers niet onvoldaan de zaal heeft verlaten en men goede hoop heeft voor de- toekomst. Uit de voorge dragen nummers bleek ons, dat de leden «r studie van gemaakt hadden en onder een goede leiding waren. Een grooter aantal tenoren en bassen zou zeker 't geheel ten goede komen, want de ver houding tusschen mans- en vrouwestem- m«n laat veel te wenschen over. Dit is evenwel te verhelpen, wanneer jongelie den, die lust hebben in de beoefening der muziek, zich aansluiten. Bij 't voor dragen van duoos en trioos hebben we enkele executanten, bepaald onder de dames, opgemerkt, van wie we, bij voort gezette studie, iets goeds in de toekomst mogen verwachten. In den nacht van Woensdag en Don derdag is te Zjjpe afgebrand de nabij de Schagerbrug gelegen boerenhofstede van A. Broek. De bewoners, pas in hun eer sten slaap, hebben zich slechts met moeite kunnen redden. Al het op stal staande vee, 18 stuks koebeesten, en de geheele inboedel zijn een prooi der vlammen geworden. De oorzaak van den brand is onbe kend. Alles was tegen brandschade ver zekerd. Met ingang van 1 Maart wordt te Petten een rijkstelegraafkantoor, inge richt met vereenvoudigden dienst, voor het algemeen verkeer geopend. Aan de bomschuit Arie en Daniël, van den reeder A. de Niet te Schevenin- gen, is 11. Zondag op de Noordzee belang rijke schade toegebracht door de smak G. Y. 246 uit Yarmouth. Roekeloosheid van den Engelschman is de oorzaak. De waterschout te Scheveningen beeft proces-verbaal opgemaakt. De zaak der loting voor de natio nale militie te Ara sterdam, waarbij brief jes van verschillende tint zijn gebruikt, wordt thans onderzocht. De beide agen ten van politie, die bij de loting aanwe zig waren, zijn door den hoofd-commis- saris mr. Van Doesburgh gehoord, en van dat verhoor is proces-verbaal opge maakt. J. Schenkel, een oud-strijder van Waterloo, is Donderdagnacht in ruim 89- jarigen ouderdom te Lopikerkapel over leden. Na het vaderland met eere te hebben gediend, werd hij landbouwers knecht. Hij was zuinig, zoodat hij in den1 avond zijns levens rust kon nemen. -r- Te Valthermond is een schaatsen rijder zoodanig met het hoofd tegen een brug gereden, dat hij dadelijk over leed. Uit Vlissingen meldt men aan de M. C.: Het Amerikaansche fregatschip Con- stafice, heeftin Dec.jl. alhier een lading van 10,000 vaatjes petroleum naar deze pltats gecharterd, alles voor rekening der pakhuismeesters te Rotterdam, die hier een magazijn van opslag op de ter reinen van de Maatschappij de Schelde bezitten. Er ligt nu een schip met 7000 vaten te lossen, zoodat deze tak van han del van hier uit zich langzamerhand be gint te ontwikkelen. Een zonderlinge, echt grappige wed strijd, werd dezer dagen te Sloten op het jjs gehouden. De heer O. was in het bezit van een grooten karper en daagde den heer T. D. (beiden wonen te Haar lemmermeer) uit om het hardst te rijden. De winner zou eigenaar van den visch zijn, doeh verplicht wezen een rondje te geven. Na hardnekkigen strijd bleef T. D. winner. Toen het rondje" was ge geven, zou de visch, die in een pjjpen- mand aangevoerd was, uitgepakt worden. Werkelijk kwam een karper voor den en wel een ter grootte vaneen decimeter. Overigens was de mand met steenen gevuld. Dat een dergelijke fop perij tot veel vroolijkheid aanleiding gaf, laat zich begrjjpen. Ten overstaan van notaris Koning te Zuidhorn, werd verkocht een boeren plaats te Saaksum met ongeveer 38 bun ders land voor f 27,500. Dezelfde plaats werd in 1877 verkochtvoor ruim f 106,000. Men schrjjft aan de »De Tjjd" uit Volendam De toestand alhier is wederom zeer treurig. Niet zoozeer, omdat tengevolge van het ijs de Zuiderzee niet bruikbaar is voor de visscherjj, dit toch is iets, dat men hier op het oogenblik gemeen heeft met alle visschersdorpen aan de Zuider zee, maar omdat als 't open water wordt en er gelegenheid is om te visschen, door het verbod van het gebruik van den zoo- genaamden wonderkuil, waarmede men hier meer dan dertig jaar lang gewoon was te visschen op haring en spiering, in de maanden Februari, Maart en April er nog eens als ware het een nieuwe winter zal beginnen. Wèl zal men bij het verdwijnen van het ijs gaan beproe ven, of er op de Noordzee iets te ver dienen ishetgeen gewoonlijk in het voorjaar niet veel oplevert en dan ook nog slechts door weinige sterke schuiten of botters kan gedaan worden, terwijl de grootste helft der schuiten of botters in de haven moeten blijven liggen, en zal men dit nog des te eerder gaan beproe ven, omdat de nood dwingt, buitengewoon dwingt, maar nu, tot overmaat van ramp, en men begrijpt niet door welk gevoel gedreven, is men begonnen alhier met wettelijk geweld den achterstalligen hoofdelijken omslag te innen, terwijl de visschers al big zijn, dat ze iets hebben om van te leven. Dienen zij verzoekschriften in om vermindering of kwijtschelding, dan wijst men die te Edam, waaronder Vo lendam behoort, gewoonlijk van de hand, en gaan zijzelven daarheen, dan worden zij vrij lomp, ruw en onbeschoft behandeld. Ten gevolge van een en ander dreigt de ellende hier zeer groot te worden. Een welgesteld landbouwer verloor dezer dagen op de weekmarkt te Marum een bedrag van f 140. De vinder, een behoeftig man, werd beloond meteen borrel jenever. Naar de »Mer webode" verneemt bestaat bij de regeering het voornemen wijziging te brengen in de tarieven tot heffing van rechten op eenige der voor naamste kanalen, o. a. het Noordzee-ka- naal, het N.-Holl. kanaal, het kanaal door Voorne, de kanalen door Walcheren, van Neuzen, enz. Een booze geest schijnt in het korps van discipline te Vlissingen gevaren te zjjn. Toen dit korps Vrijdagmorgen naar het gewone schietterrein op marsch was, wierp op de Tonnenburg een der man schappen zjjn geweer in 't water, wat zijne onmiddellijke arrestatie en terug voering naar de kazerne tengevolge had. Bij de spoorbrug over 't kanaal van Wal cheren gekomen, werd door een ander der manschappen hetzelfde gedaan, na tuurlijk met hetzelfde gevolg. Als een kleine illustratie van den bestaanden en toenemenden strijd tegen knoeierijen in den boterhandel, deelen wjj het volgende mede: Onder de boter, die heden aan de de markt te Leiden ten verkoop aanwe zig wa», kwamen voor een paar vaatjes, gevuld met kunstboter. Ze werden aan geboden door een persoon, geheel als landbouwer gekleed, en waren geplaats midden tusschen de andere ter markt gebrachte vaatjes. De toeleg om dit kunstproduct voor natuurboter te ver- koopen werd tjjdig ontdekt, en gaf aan leiding tot een opgewekt standje, dat ten gevolge had dat de verkooper met zijne waar ijlings het hazenpad koos. Men schrijft uit Roermond, van den 27en dezer De justitie heeft zich van hier naar Helmond begeven tot onder zoek eener geheimzinnige zaak. Twee gezinnen aldaar begonnen plotseling te lijden aan keelontsteking, aandoeningen van het strottenhoofd, zware buikkram pen en stierven binnen eenige dagen, op een drietal lijders na, die nog misschien kunnen behouden blijven. Vreemd mag het genoemd worden, dat allen, na het intreden der ziekteverschijnselen, door den neusspraken,en dat ook de neusvleugels bleken aangetast te,zijn. Een der doc toren bleef aan vergiftiging denken, en dit schijnt tot het onderzoek der justitie aan leiding gegeven te hebben. Daar de be grafenis reeds eenigen tijd geleden is geschied, zal bet moeielijk zijn te óon- stateeren, of er al dan niet vergiftiging heeft plaats gehad, als men hier met een plantaardig gif te doen heeft. Twee der 1 jjken, één van volwassen persoon en één van vijfjarig kind, zijn hier aangekomen, en zullen in de lokalen der hoogere burger school voorloopig worden onderzocht. Wordt het vermoeden bevestigd, dan zal ook tot opgraving der andere lijken worden overgegaan. Birmingham, 26Febr. Drieduizend werklieden in de scbroevenfabriek van de firma Nettlefold te Smithwick bij Birming ham, hebben hedenmorgen den arbeid ge staakt, op het bericht dat het loon met 10 pCt. zou verminderd worden. De di recteur der fabriek werd met steenen ge worpen de ruiten, zoowel in deze inrich ting als in verscheidene andere schroeven- fabrieken, werden ingeslagen, en daarna gen 4000 werkstakers naar Birmingham. De politie is versterkt, ten einde een opstand te voorkomen. Tweede dépêche (des avonds). De po litie heeft de werkstakers uiteengejaagd. De werkplaatsen van den beer Nettle fold zullen tot a. s. Dinsdag gesloten zijn. De heer Chamberlain was geruimen tijd deelgenoot dier firma. De speelbank te Monte Carlo heeft weder een offer geëischt. Een jonge Oostenrijksche aristocraat schoot zich den 15 dezer in de vestibule van het Casino dood, nadat hij 90,000 Mark had ver loren. Te Ostende is het Belgische advies jacht Ville d' Anvers, hetwelk dezer da gen ook het Nieuwediep heeft aangedaan, teruggekeerd met het treurig bericht dat den vorigen dag de luitenant Darette en de matroos Van Heulein zee verdronken zyn. Zij begaven zich naar een visch- schuit in een bootje, hetwelk kantelde, met het gevolg dat zij beiden omkwamen. Te Buffalo is een 14-jarig kinder meisje aangehouden,Alice Halter genaamd, die, om zich te wreken omdat hare mees teres haar verzoek om uit te gQ*ji ge weigerd bad, de twee aan haar toever trouwde kindertjes levend wilde verbranden. Zij had een stapel papier en hout rond om het ledikantje gelegd en met pe troleum begoten. Reeds had zjj den sta pel in brand gestoken, toen een knecht binnenkwam, die er in slaagde den brand tijdig te blusschen. Aan bet douanen-kantoor te Gollub vond dezer dagen een grappig voorval plaats. De ambtenaar Hölzner vond dat de tournure eener uit Rusland terug- keerende juffrouw er zeer verdacht uitzag, en daarom werd het toilet-artikel, niet- genstaande alle tegensporreling der juffer, nader onderzocht. Het onderzoek bracht aan 't licht, dat in de tournurevijf kilogram var- kensvleesch was verborgen. In de gevangenis te Augsburg is dezer dagen eene wijdvertakte samenzwe ring onder de gevangenen ontdekt. De veroordeelden hadden het plan in de woning van den opzichter door te drin gen en hem en de leden van zijn gezin onschadelijk te maken. Met de gevonden sleutels zouden dan de overige cellen worden geopend en de revolvers van den opzichter dienst doen om de cipiers in bedwang te houden en gemeenschappe lijke vlucjit mogelijk te maken. Het plan werd door een der gevan genen verraden en dadelijk werden voor zorgsmaatregelen genomende daders waren twee wegens moord ter dood ver oordeelde boeven. Dinsdag hebben eenige boosdoeners bij gelegenheid van de jaarmarkt te Aul- nay de Saintonge (Charente-Inférieure een groot onheil teweeggebracht. Tweeduizend ossen waren op bet veld, waar de markt gehouden werd, bijeen, en de boosdoeners wisten de dieren tot woede te prikkelen zij vlogen in groo ten getale op de verzamelde menigte in, en een onbeschrijfelijk tooneel van ver warring vond plaats. Drie personen werden gedood en veer tig zwaar gekwetsthonderd anderen hebben lichtere verwondingen bekomen. Gedurende de paniek, die de boeven veroorzaakt hadden, stalen zij 18,000 francs. De schoonzuster van een hooggeplaatst Fransch ambtenaar had den sneltrein van Bor deaux naar Moutauban genomen en een coupé voor zich gereserveerd, ten einde veilig te rei zen. Tot Agen ging alles goed, toen op eens het portier opengerukt werd en een groote kerel met het hoofd in de kraag van zijn jas gedoken, binnentrad. «Mijnheer, deze coupé is voor mij alleen," stamelde de dame van schrik buiten zich zelf. «Het spijt mij ant woordde de man beleefd, maar het is de schuld van den beambte, niet die van mij." Met deze woorden legde hij zijn valies op de bank en zette zich gereed om een dutje te doen. De trein snelde voort, doch nog niet zoo snel als het hart van de dame klopte. Spoedig zag de reiziger van zijn slaapje af en begon zijn valies uit te pakken. De dame had hare blikken onafgewend op den in houd van het valies gevestigd en met ontzet ting zag zij in handen van den man een re volver en een groote schaar. «Mevrouw, zeide de geheimzinnige persoon thans, ik verzoek u mij een kleinen dienst te bewijzen. Mijne lange haren hinderen mij geweldig. Wees zoo goed ze mij zoo kort mogelijk af te snij den." «Mijnheer, stotterde de dame, zulk een verlangen het is u toch geen ernst?" «Het is mij in zooverre ernst, dat wanneer u mij dezen dienst niet wilt bewijzen, ik genoodzaakt zal zijn u dood te schieten. Gij hebt dus te kiezen!" En met de eene hand hield hij haar vast en met de andere den revolver voor. Nadat de operatie was afgeloopen, haalde de vreem deling een handspiegel voor den dag, bekeek zich zelf en zeide vervolgens lachend: «Een kapper had het niet beter kunnen doen. Ik dank u wel, mevrouw Nu nog één dienst mevrouw. Ik moet nog iets aan mijn toilet doen en terwijl ik dit doe, verzoek ik u een blik op het landschap te werpen, dat werke lijk schoon is." De dame hield, zonder te protesteeren, haar gezicht tegen het raampje gedrukt en zag stil op haar horloge om te zien, hoe lang deze marteling nog zou duren. Het was 9 uur 55 min.; binnen tien min. moest de trein te Montauban aankomen. Eens klaps gaf de zonderlinge reiziger door een licht kuchen te kennen, dat hij met het in orde brengen van zijn toilet gereed was. De dame keerde zich schuchter om, maar welk een schinkIn plaats van een heer met glad geschoren gelaat zag zij een Dominicaner monnik voor zich met een baard, die tot op de borst neerhing. Dat was tooverij Toen de trein te Montauban stil hield, zeide de on bekende vóór hij uitstapte«Ik hoop, mevrouw, dat gij nog wel zoo goed zult zijn mij tijd te gunnen, tot ik buiten de barrière ben." Dit verzoek was onnoodig, de dame was meer dood dan levend. Hare ouders wachtten haar op, en toen zij het avontuur verteld had, gaf men er den stationschef en ook de politie kennis van. Alle nasporingen zijn te vergeefs ge weest. Op den weg naar de stad vond men alleen het monniksgewaad en den valschen baard van den zonderlingen reiziger. Werklieden-Vereeniging „Door Orde en Spaarzaamheid tot Welvaart." De veertiende openbare vergadering van genoemde vereeniging, Zaterdagavond in Tivoli gehouden, toonde opnieuw aan, dat orde en spaarzaamheid daar geen ijdele klanken zijn. De president, de heer P. II. Bos, die zich ditmaal voor het laatst met 't insigne zijner waardigheid had getooid, heette de talrijk op gekomen leden met hunne vrouwen hartelijk welkom. Vooraf had de zangrereeniging «Oefening baart Vooruitgang," onder directie van den heer Kamp, 't lied «Neêrlands vlag" lateu hooren. De president gaf in 't kort een overzicht van de geschiedenis der vereeniging in het verloopen jaar, en wel van de winkelzaak, de bakkerij, 't kraamvrouwenfonds, de voorschot- kas, 't begrafenisfonds, enz. De winkel, hoewel niet zonder voordeel gedreven, gaf minder gunstige resultaten dan in 't voorgaande jaar. Niet ongepast was daarom het woord van aansporing om daar meer inkoopen te doen, in het welbegrepen belang van allen. Ook het kraamvrouwenfonds zou meer resultaten afwerpen, wanneer de deelneming grooter was en de moeders meer 't nut dier instilling be grepen. De bakkerij, schoon kort nog in wer king, geeft reeds betere resultaten, waardoor de reservekas wordt gestijfd en de leden een niet onbelangrijke percentage kon worden uitge keerd. In het algemeen was de redevoering van den president opwekkend en het geheekj strekt ten spoorslag om voort te gaan op de?i weg tot liet doelverbetering van het lot van den werkman. Door vereenigde krachten zon, volgens spreker, nog veel kunnen worden ge daan en wel in de eerste plaats hetgeen we ten volle beamen het stichten van een pensioenfonds. De secretaris, de heer J. Groenevelt, gaf daarna verslag van de administratie der ver schillende afdeelingen der vereeniging en de juiste uitkomsten in cijfers. Die uitkomsten mochten tevredenheid wekken. Toch deed hij uitkomen, dat niet alle leden een recht besef hadden van hun eigen belang en dat 't beter was, als sommigen niet tot het lidmaatschap waren toegetreden. De penningmeester gaf daarna een verslag van de ontvangsten en uitgaven van elk on derdeel der vereeniging. Daarna werd door hem de toestand van den werkman besproken en wel met 't oog op 't ongunstig antwoord van den minister van marine, in zake betref fende 't pensioen van de werklieden op 's Rijks werf. Meer dan ooit, zeide spreker, was hier «self help" plicht geworden. «Wat", vraagde hij, «is onze toekomst in den ouden dag?" Ziet ge niet met weemoed, als ge nog een hart in 't lijf hebt, dat oude mannen, na ja- renlangeu arbeid, met strompelende voet een wagen moeten trekken Blijft ons dan iets anders over dan de handen ineen te slaan, om 't lot, dat ons allen in 't verschiet toeft, te ontgaan 't Nederlandsch pensioenfonds, met welke prijzenswaardige bedoelingen ook opge richt, laat niet toe daaraan deel te nemen, door de liooge, wekelijksche contributie. En toch, er moet iets gedaan wordenDe «roode vlag", die hier en daar wordt opgestoken, vindt geen volgelingen onder de Nederland- sche werkliedenmaar 't sociale vraagstuk dringt meer dan ooit tot nadenken. Is 't niet de plicht der meergegoeden om mede te wer ken tot een vreedzame oplossing? Voorzeker. De toestand is thans zoo, dat zij, die 't vette der aarde ten volle genieten, een deel van hun overvloed behooren af te staan aan hem, die bij nauwkeurige plichtbetrachting hun taak vervullen en daarbij gedenken«Eert God en bemint Vaderland en Koning". Bij de verkiezing van bestuursleden werden herkozen de heer Bos met 154, Roukens met 93, Vonk met 80, van Gijn met 99 en van der Laag met 107 stemmen. De heer Schmidt, die aanvankelijk weigerde, heeft zijne benoe ming tot commissaris van toezicht op aandrang aangenomen. Dc ecrw. heer Ds. Bach, als lid van 't bestuur van de My. T. N. v. 't A., bracht de vereeniging een woord van hulde toe, voor haar edel streven. 'tWas spreker een genoe gen geweest, den avond in een vereeniging door te brengen, waar zooveel getuigenis ge geven werd wat eensgezindheid vermag. En, ofschoon 't een vergadering was van den ar beidersstand, een woord dat zij haat omdat de menschen niet in standen moesten zijn af-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1