Advertentiën. gescheiden, er onder de werklieden mannen gevonden worden, die aan andere standen eerbied weten af te dwingen. Yan tijd tot tijd werden de werkzaamheden door uitvoeringen van 't zangkoor afgewisseld. De leden van dat koor, onder leiding van den president Klik en den directeur Kamp, hebben veel tot veraangenaming der bijeenkomst toe gebracht, zoowel door den zang als door 't opvoeren van een paar blijspelen. Aan 't verslag van den secretaris ontke nen we 't volgende: De bestuurs- en gewone vergaderingen heb ben dit jaar geregeld plaats gehadde boeken en bescheiden zijn elk kwartaal door de com missie van toezicht nagezien en in orde be vonden, waarvan telkens verslag werd uitge bracht. 't Aantal deelnemers der spaar- en voor- schotkas bedroeg in 't elfde jaar 156, welke inbrachten de som van f 2982,44 en 17 kin deren, die inbrachten f 71,51. Hiervan werd door de volwassenen teruggehaald f 836,24 en door de kinderen f 15,35. Aan 91 leden werden voorschotten verstrekt, ten bedrage van f 2336,85, zoodat op 't einde des jaars nog bleef te incasseeren f 93,65, waarvan nadeelig saldo is gebleven f 14,7o. De winsten, door venters, boeten enz. be haald, bedroegen f 102.77. Hiervan ging af f 4,20 voor administratiekosten, f 2,aan rente en f 25,69 of 7* der winst als salaris voor de commissie, zoodat er overbleef om onder de leden te verdeelen f 52,13 of 2%. De afdeeling begrafenisfonds telde op einde Januari '86 1222 leden boven de 15 jaar; 379 van 8—15 jaar; 56 contribueerende be neden 8 jaar en 335 niet contribueerende be neden 8 jaar te samen 1657 contribuee rende leden. In 't afgeloopen jaar zijn 11 volwassene leden en 11 kinderen overleden, waarvoor werd uitgekeerd f 963,50 behalve kosten voor vrije begrafenis en lijkkist, ten bedrage van f 135,90. De ontvangst met inbegrip van f 1783,63 als batig saldo van 't vorige jaar, gaf een cijfer van f 5323,972. De geheele uitgaven bedroegen over 't af geloopen boekjaar f 3261,045 alzoo een saldo op 23 Jan. jl. van f 2062,93. Een derde, of f 687,64 daarvan is gestort in de reservekas en 2/s 1350,705 39% is aan de leden uitgekeerd, terwijl de resteerende f 24,58° in kas is gebleven. De reservekas bevat nu f 3959,04. 't Dragersfonds telt nu 122 leden. Ontvangst aan contributie, reservekas en saldo f 91,98 uitgaven f 29,50 gaf op 't einde des jaars een saldo van f 61,94, welk bedrag aan de leden is uitgekeerd. 't Kraamvrouwen fonds telt 40 leden en 24 donateurs. Ontvangst f 327,53° uitgaaf aan 16 kraamvrouwen f 160, kosten van be heer f 9,9°, zoodat er een batig slot is van f 157,58°. Verslag Tan den Penningmeester. Kas der Vcreeniging. ONTVANGST. Batig slot f 6585,09° Van contributiën der leden - 2080.45 een hypotheek op de bakkerij - 3300,00 bijdragen voor aank. d. banier - 150.13 huur der gebouwen. 776.20 Te zamen f 12891.87° UITGAAF, Aan onderhoud huizen en inventaris f 579.75 belasting en assurantie- 128.95 aflossing en rente- 1325.00 administr., drnkw., porto's, enz. - 188.69 uitkeering bij ziekten en overl. - 458.74 h aankoop van een banier - 193.40 contributie „Zondagsrust" - 2.50 i, kosten van vergadering - 181.78 de opricht, bakkerij - 4049.59° Te zamen f 7108.405 Batig slot f5783.475. Winkel. ONTVANGST. Van verkochte winkelwaren f 18346.27° UITGAAF. Aan inkoop van winkelwaren. f 16573.48° ii salaris personeel - 655.20 „gas- - - 131.91 ii administratie, porto's, ijk, enz. - 56.53 patent en assurantie - 76.79 huur der winkel- 204.75 ii kosten van beheer - 116.61 Te zamen f 17815.27° Batig slot - 531.00 Aanwezige voorraad - 3974.06 Steenkolen. ONTVANGST. Van verkochte Steenkolen UITGAAF. Aan inkoop van steenkolen vracht, losloon en toezicht, huur van pakhuis en erve. kosten van verkoop ii ii beheer Te zamen f 4505.06 Af: loopende schuld - 3760.90 Winst f 744.16 Brood. ONTVANGST. Van verkocht broodf22211.90 UITGAAF. Aan inkoop van granen f 13634.35 ii brand, melk, gist, krenten,enz. - 3438.895 ii salaris personeel - 2073.65 gas- 108.35 assurantie en patent - 35.37 huur der bakkerij - 270.00 ii kosten v. administr. en beheer - 147,59 Te zamen f 19708.205 Batig slot - 2503.69° Aanwezige voorraad - 1174.12 f5030.433 - 3378.36° - 739.41 - 100.00 - 222.485 - 27.58 Te zamen f 5467.84 Winst - 462.57° Schoenmakers. Door den Hr. A. Visser geleverd voor f 1999.77 tegen 6 pCt. 6 Winst f 119.98 Door den Hr. A. Adriaanse gele verd voorf3165.50 tegen 6 pCt. 6 Winst f 189.93 De geheele omzet heeft bedragen f50753.88 De totale winst bedraagt - 3673.08 Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prinses Wilhelmina, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez den 26en Febr. met gescheurde as, gesleept door het Engelsch ss. Ca6tlebankzal daar repareeren. Het stoomschip Conrad, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 26 Febr. van Marseille. Het stoomschip Koningin Emma is 27 Febr. van Marseille vertrokken naar Amsterdam. Het stoomschip Madura is 26 Febr. van Pa- dang vertrokken naar Amsterdam. Het stoomschip Prinses Marie is 28 Febr. van Southampton vertrokken naar Batavia. Het stoomschip Soenda is 1 Maart van Am sterdam te Batavia aangekomen. Marktberichten. Alkmaar, 27 Febr. Aangevoerd 9 Koeien en Ossen f120 a 140, 105 nucht. Kalveren f4 a 15, 307 Schapen f13 a 21, 53 magere Varkens f14 a 20,,"154 Biggen f5 a 7, 4 Bokken en Geiten f 4 a 8, Kipeieren f 4,50 a 5 per 100, Boter per kop f0,82 a 0,90. Hoorn, 27 Febr. Tarwe f7 a 8, Gerst f 4,50 a 5, Haver f 4 a 4,50, Witte erwten f9 a 10, Groene f10 a 12, Grauwe fll a 13, Vale f9 a 10, Bruine boonen f9 a 11, Kar weizaad f21.50, 5 Paarden f60 a 200, 145 Lammeren f15 a 23, 95 Kalveren f4 a 15, 20 Varkens f 12 a 17, 74 Biggen f4 a 7, 65 Kippen f0,80 a 2, 7900 Kipeieren f3 a 3,50 per 100, 1259 koppen Boter f0,62 a 0,67 per kop. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 26 Febr. tot 2 Maart. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWDG. P. F. Munnik en T. de Vries. G. van Mondfrans en W. M. Reijers. BEVALLEN: N. Pranger, geb. Ra, d. I. Reinderraan, geb. Rensma, d. G. Veen, geb. Duinker, d. M. M. Boersen, geb. Bruin, d. G. Habermann, geb. Hartog, z. M. C. Schouten, geb. Schmeddes, z. T. de Boer, geb. Buijs, d. L. Hennik, geb. Kramer, z. R. Hofman, geb. Wigman, z. E. Krijger, geb. Bijl, d. G. de Goede, geb. van der Hulst, d. F. Darphorn, geb. Mangel, z. F. van der Leek, geb. de Wit, d. J. Warnar, geb. Bonifacius, d. M. Troost, geb. Brouwer, z. C. F. Neijts, geb. Duinker, z. OVERLEDEN: R. Jacques, geb. Donsen, 54 j. P. Kiese wette r, 9 m. Een levenloos aangegeven. Te zamen f 3677.815 Loopende schuld - 1621.40 Winst f 2056.415 Vervolg der Berichten. Die niet alleen muzikaal genot wil smaken, maar daarbij ook eens hartelijk wil lachen, verzuime niet Woensdagavond een bezoek te brengen in MusisSacrum, waar de heer O. Lamborg, uit Weenen, een humoristische soiree zal geven. Zijn programma, dat ons werd toegezonden, belooft iets goeds. Velen zullen zich met ons nog wel herinneren, met hoeveel succes de thans overleden Max Reichman hier ter plaatse in dit genre optrad en van den heer Lamborg hebben we niet minder goede verwachtingen. Gisterenavond had in Tivoli de aangekondigde volksbijeenkomst plaats. Als spreker trad op de heer P. Uurba- nus en schetste in welsprekende woorden de verschillende zorgen die de menschen hebben of die ze zich scheppen. De heer F. G. A. Ruiter droeg daarna voor 't dichtstuk Eduard III voor Calais, met pianobegeleiding. Aan Cornelis Duinker, die onlangs feest vierde zijner dertigjarige dienstver vulling bij de firma A. Vos Rz., werd een getuigschrift uitgereikt namens de Mij. T. N. v. 't A., waarbij de heer Bron een gevoelvolle toespraak hield. De tim merlieden van de stoomwerkplaate >De Zwaluw" waren getuigen van de onder scheiding, die hun kameraad ten deel viel. Ten slotte werd los en vlug ten tooneele gevoerd 't blijspel Barbier en Brugwachter", dat de lachlust voordurend opwekte. Zondagavond vierde de vuurstokers- vereeniging Welvaart en Vooruitgang" haar derde jaarfeest in Tivoli. De leden hadden voor die gelegenheid de zaal met 't koninklijk wapen, schilden en vlaggen feestelijk getooid. Na met een kort woord aan de belangrijkste gebeurtenissen in den afgeloopen jaarkring herinnerd te hebben, opende de president, de heer Putters, de bijeenkomst. Voordrachten en 't opvoe ren van tooneelstukjes verhoogde de feest- feestvreugde, en meermalen klonken luide en welverdiende bravo's door de zaal. Een deputatie van 't Kruis voor Krijgs- verrichten" bracht een beleefdheidsbezoek en de president daarvan sprak een hartelijk woord, waarin hij zijne wenschen voor den bloei der vereeniging uitte. Nog lang bleef men in gezellige vreugde bijeen. 't Geloof van HH. directeuren van Floralia alhier werd jl. Zaterdagavond opnieuw ernstig beproefd, 't geloof na melijk dat op een langen en soms stren gen winter weder een lieve lente en een warme zomer volgen zal. 't Scheen die heeren aan dat geloof niet te ontbreken, want hoe koud het daarbuiten ook was, moedig gingen zij voort, om in de tuin- zaal van Tivoli allen, die zich voor 't kweeken van planten in den a. s. zomer kwamen aanmelden, in te schrijven. 't Aantal personen, die ingeschreven werden, was niet onaanzienlijk. Toch bestaat er alsnog, en wel tot 15 Maart e.k., gele genheid tot inschrijving, door tusschen- komst van den voorzitter of van den se cretaris, de heeren Mooy en Kloosterhuis. Voor zoover dit noodig mocht zijn, ves tigen we hierop de aandacht onzer lezers en lezeressen. Hedenmorgen is aan de Zuidstraat tengevolge van de aldaar opgehoopte sneeuw een rijtuig omgeslagen. De daarin zittende dames zijn gelukkig met den schrik vrijgekomen. Zaterdagmorgen strandde bij de Bolton van het westgat, in de Noorder- gronden, de Engelsche smak Countess van Rochester. Door het uitbrengen van een anker kwam het vaartuig echter eenige uren na de stranding zonder assistentie vlot en koos onmiddellijk weder zee. Gepensionneerde onderofficieren van de zeemacht en het korps mariniers, die zich in staat gevoelen om vlug, net en correct kopiewerk te leveren en geneigd zijn om bij het departement van marine te 's-Gravenhage werkzaam te worden gesteld,tegen een toelage vanf 30'smaands boven hun pensioen, worden verzocht zich daartoe bij eigenhandig geschreven geze geld request tot den minister van marine te wenden. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstooraschip Bonaire, onder be vel van Hoogstderzelver adjudant in ge wonen dienst, den kapt.-luit. t. z. W. baron Van Hogendorp, den lsten dezer van Barbados vertrokken ter voortzetting der reis naar Nederland. De trein, die Zondagavond 7.20 u. van hier naar Amsterdam vertrok, be kwam bij Alkmaar een defect aan de machine, zoodat een andere locomotief van Uitgeest mo^st worden ontboden, tengevolge waarvan de trein ruim een uur te laat te Uitgeest aankwam. Ook te Texel heerscht op een paar dorpen de rookvonk. Naar men verneemt, bestaat er kans, dat het oude kerkje te Wieringen, het welk dagteekent uit het begin der Xlde eeuw, en geheel uit tufsteen is gebouwd, niet gesloopt, maar in zijn oorspronke- hjken staat hersteld zal wolden. Donderdag 11. heeft de justitie uit Breda zich naar Geersbroek begeven, ten einde een onderzoek in te stellen naar een aldaar plaats gehad hebbenden kin dermoord. Men leest in de Soerab. Ct. »De zoo onverwachte overplaatsing van den luit. ter zee le kl. Sikkesz, schijnt te wijten te zijn aan de catastrophe te Poeloe-Bras, waarbij de schijfschietende jeugdige schepelingen van Zr. Ms. stoom schip Palembang zulk een pover figuur maakten, en de kwaadwilligen" zooveel succes hadden. De kommandant van dien bodem na melijk, de luit. ter zee Bernelot Moens, is naar Batavia opgeroepen ten einde verantwoording te doen, waarom de noo- dige voorzorgsmaatregelen niet genomen waren. »De luit. Sikkesz moest daarom als zijn vervanger optreden. »De hoofd schuld ligt echter zeker bij hen, die niet weten te beletten dat marine-matrozen zoo in gehalte achteruitgegaan zgn, dat de equipages zoo bitter onvoldoend worden samengesteld, dat er bijna geen flink be varen volk meer aan boord, en de ver houding allertreurigst is." Omtrent den moord, blijkens de vorige mailberichten gepleegd op den heer O. E. Swaving, te Poerwodingra- tan, wordt uit Solo nader aan de Loco motief het volgende gemeld Het vinden van de piek heeft het fijne van de zaak aan het licht gebracht. Deze had tot eigenaar den waschman van mevrouw V., de schoonmoeder van den heer. Swaving. Die waschman had het wapen in de maand September ge kocht van den heer Portier, terwijl hg zeide gezonden te zgn door mevr.V.Depiek is door den heer P. herkend en hierop werd Setro, zoo heet de waschman, ge arresteerd. Door zijn praten was het duidelijk geworden, dat de meid van me vrouw S. van de zaak afwist. Alle be dienden van mevrouw S. werden nu ge vangen genomen en in haar angst van misschien zelf verdacht te worden van den moord, vertelde de meid, dat me vrouw S. in den nacht van den 14den op den 15den, tusschen tweeëu en drieën, naar buiten was gegaan, om vier perso nen, die op het erf waren, te roepen. Drie van deze zgn naar binnen ge gaan, terwijl één buiten bleef staan. De heer Swaving had, zooals later gebleken is, in eenig gebak een dosis ketjoeboong ingeslikt, en moet daardoor bewusteloos zgn geraakt, zoodat hij van het binnen komen der drie schurken niets gemerkt heeft. Hij is dan ook in zgn bed ver moord en daaruit gesleept, of wel in zgn laatste stuiptrekkingen er uitgevallen, waarna een der moordenaars hem nog een klewangslag aan den rechterkant van het hoofd heeft toegebracht. De meid kende drie personen bij naam, en deze werden dadelijk gevangen ge nomen. Hg, die den houw had toege bracht, bekende dadelijk; maar de twee anderen zijn in zooverre tot bekentenis gekomen, dat zij wel erkennen in de ka mer geweest te zijn, maar van de eigenlij ken moord toch nog elkander beschuldi gen. Hoogstwaarschijnlijk zal de bel hamel wel een zekere Pak Lawang zijn, een groote schavuit, die echter veel tot bewaker van ledige huizen gebruikt wordt. Door hunne bekentenissen werd het noodzakelijk mevrouw S. gevangen te nemen, en toen zij verhoord wais, werd Zondag ook mevrouw V. opgeroepen. Mevrouw S. is, zooals geseind werd, Zaterdag, en mevrouw V. Zondag per extra trein naar Samarang gezonden. Nog veel is in de voorloopige verhoo- ren aan het licht gekomen, zaken ech ter die nog bewezen moeten worden. Als alles waar is wat door de beklaagden en getuigen verklaard werd, is clit zeker een der treurigste gevallen, die nog in de Indische rechtspleging zgn voorge komen. Een andere corespondent schrijft De moordenaars waren slechts huur lingen. Zij gingen eerst naar Kebalen, want van te voren was bepaald, dat Swaving daar zou vallen. Hij was echter op dien noodlottigen nacht thuis in Poerwodi- ningratan. Van Kebalen gingen de bra- vi dus naar het kerkhof te Djabres, waar zij bleven tot twee uur des nachts. Tegen drie uur werden de deuren van Swaving's woning voor hen geopend en dadelijk daarop volvoerden zij het gruwelstuk, waarvoor zij driehonderd gulden zouden ontvangen. In »De Vorstenlanden leest men nog het volgende Uit verklaringen der vermoedelijke da ders is gebleken, dat men reeds sedert maanden op de misdaad bedacht is geweest, 't Eerst wilde men zijn toevlucht nemen tot vergif en moest de kokkin, telkenreize als er vergif bij het eten gemengd werd, proeven óf er ook een bijsmaak aan was. Bij de huiszoeking, ten huize van den verslagene gehouden, zijn twee brieven gevonden, de eene gericht aan zijne vrouw, waarin hij van haar afscheid neemt en verklaart niet langer met haar te kunnen leven, omdat zg een door hem buiten echt verwekt kind niet als het hare wilde aan nemen de andere gericht aan de schoon moeder, aan wie hij de zórgen voor dat kind opdraagt. Beide brieven komen zeer verdacht voor en moeten waarschijnlijk door een ander, die het handschrift van Sw. heeft nagemaakt, geschreven zijn geworden. Holyhead, 1 Maart. De stoomboot »Missouri," van de Dominien-lgn, met bestemming van Boston naar Liverpool, heeft gedurende een sneeuwstorm schip breuk geleden op de rotsen bij Holyhead De reddingsboot is in zee gestoken om hulp te verleenen. Bijzonderheden zgn nog niet bekend. Manchester 1 Maart. Gisterenmorgen werd hier een mani festatie van socialisten gehouden, welke zonder rustverstoring afliep; 's namiddags kwam echter een talrgke volksmenigte bij een, bestaands uit werklieden zonder werk en het laagste gepeupel. Zg wier- peu de ruiten in en begingen andere buitensporigheden. De politie slaagde er ten slotte in, de rustverstoringen te bedwingen, en deed een aantal arresta- tiën. Een moeder te Brussel, die, op de trap harer woning staande het gelukkig nieuws vernam, dat haar zoon bij de loting voor de nationale militie een vrij nummer had getrokken, werd eensklaps duizelig en stortte naar beneden. Met verbrijzelden hoofdschedel werd zij opge- nomen. Men vreest voor haar leven. In een distilleerderij te Brussel ont- stond Zaterdag een groote opschudding. In een vat, waarin zich meer dan 100,000 liters alcohol bevond, verdronk zich een man, nadat hij het huis had in brand gestoken. Dezen man was zijn dienst i opgezegd en toen hij het laatste geld ont- vangen, had volbracht hij de noodlottige i daad. Men wist niet waar men het eerst hulp moest bieden tot blusschiug van den brand of tot redding van den drenke- t ling. Na een uur was men den brand meester, doch de man werd niet meer I levend uit het vat opgehaald. Elisabeth Mouat, de reeds vermelde oude vrouw die 9 dagen alleen op zee rondzwierf, 1 heet in de streek waar zij thuis behoort, het zuiden van het eiland Shetland, „de heks van Dunrossness", omdat er van haar verteld wordt, „dat zij niet gedood kauworden." Eenige jaren i geleden reed haar een kar over den voet waar- door zij kreupel werd. Een poos daarna werd J haar hoofd door een jager, die het boven den afhellenden grond zag uitsteken, voor een konijn I aangezien en geraakt. En vroeger was zij in het water gevallen en b\jna verdronken. Het jongste avontuur van het oudje, dat een- voudig en vroom is en hard haar best doet, zal niet weinig bijdragen om het dwaze bijgeloof te versterken. Heldersche Moppen. Een aankomend meisje verlaat met een lang brood in haar mandje een bakkerswinkel. Een slungel van een jongen komt op haar af, grijpt j het brood, breekt het in tweeën, en zet er zijn tanden in. Het meisje gaat aan het schreien „Wat zal j moeder wel zeggen? Jij kwaje rakker! Wat'n gemeen igheid „Gemeenigheid," grinnikte de jongen al l kauwende„niks gemeenigheid. Ik ben sosielist Vat je het nou o Agent van politie tegen een vrouw, die een matje tegen een boom uitslaat „Ik bekeur je, je moogt daar geen matten uitslaan, het stof hindert de voorbijgangers. 1 Een gulden boete heb je Vrouw„Wat, een guldenDat is me dat heele ding niet waard", en meteen werpt ze de mat in 't water. Agent„Nu maak ik ook proces-verbaal, voor het verontreinigen van het water, door er vuil in te werpen. Dat is te zamen 2 gulden. TableauHistorisch. o Een jonge arts was verloofd. Zijn aanstaande liet het engagement afgaan. De jonge arts zond -daarop zijn ex-aanstaanden schoonvader een rekening voor al de „visites", die hij den dochter gebracht had. 1272-Jari$e Echtvereeniging 1 van onze geliefde Ouders PIETER NONNEKES en AAFJE BOON. Namens hunne dankbare kinderen. Helder, 4 Maart 1886. Getrouwd G. P. F. MUNNIK en T. DE VRIES, die, mede namens wederzgdsche familie, hun dank betuigen voor dc blijken van belangstelling, bij hun Huwelijk onder vonden. Helder, 26 Februari 1886. Getrouwd GERRIT VAN MONDFRANS en WILHELMINA MARIA REIJERS. Helder, 26 Februari 1886, Algemeene kennisgeving. Bevallen van een Zoon: C. W. JOSEPH, WAGENAAR. Hilversum, 28 Februari 1886. Bevallen van een Zoon C. F. NEIJTS—Duinxje. Helder, 28 Februari 1886. Geboren den 26 Februari WILLEM BAREND, Zoon van H. HOFMAN, en R. WIGMAN. Algemeene kennisgeving. Geboren JANSJE CATHARINA, Dochter van F. A. KRIJGER, Schipper K. N. M., en ELISABETH BIJL. Helder, 27 Februari 1886. De ondergeteekenden betuigen langs dezen weg hunnen hartelijken dank aan vrienden en bekenden, voor de onder vonden deelneming bij het overigden hunner geliefde moeder, wed. J. F. Jacques, Uit naam der Kinderen, Helder, 1 Maart 1886.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 2