't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1363. Woensdag 10 Maart 1886. Veertiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Atocmnem ent per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. AUvertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 9 Maart 1886. Z. M. heeft aan C. D. Zur Mühlen, vice-consul titulair van Oostenrijk-Hon- garije, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van Frans Josef, hem door Z. M. den Keizer van Oostenrijk, Koning van Hongarije, geschonken. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Maand Mei a. s. bij de Directie der Marine te Hellevoetsluis een verge lijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinistleerling 2de kl. wenschen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot twintig bepalen. De St.-Ct. bevat de nadere bepalingen. Met 16 Maart a. s. wordt de machi nist le kl. V. K., H. J. van Ewijk, be- hoorendé tot de rol van Z. M. wachtschip alhier en gedetacheerd bij den Marine- torpedodienst, op non-activ. gesteld. De machinist 3ekl. Th. E. L. Goossens behoorende tot de rol van Z. M. wachtschip alhier, en gedetacheerd bij den torpedo- dienst, wordt met 16 Maart a. s. bevor derd tot machinist 2de kl. Aan de vuurstokers le kl. E. H. Kochtik en M. Struijs, behoorende tot de rol van Z. M. wachtschip alhier, is de zilveren medaille toegekend voor 24-ja- rigen eerlijken en trouwen dienst. De benoemde offic. van gez. 2de kl. bij de zeemacht W. M. Mertens wordt met 1 April a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, ten einde tevens dienst te doen in het hospitaal der marine. Bij Z. M besluit is de kapt.-luit. ter zee H A. de Smit van den Broecke, op zijn verzoek, met 1 April a. s.r eervol af gevoerd uit het vaste korps zeeofficieren, en aan hem de betrekking opgedragen van chef der hydrographie bij het Depart. van Marine. H. M. de Koningin heeft aan den burgemeester van 's-Hage duizend galden geschonken voor werkverschaffing. De heeren C. Tusschenbroek, car gadoor te Amsterdam en J. J. B. Heems kerk, te Baarn, hebben het grootsühe plan gevormd een Dokmaatschappij" te stichten, aan het westen der stad, voor los- en laadplaats van schepen en tevens voor entrepot. Zij hebben daarvoor van de gemeente in erfpacht gevraagd een gedeelte van bet IJ aan weerszijden van de Houthaven, ter breedte van ongeveer 250 meter, en het Westerdok. Zij wen schen het Dok een diepte van 28 voet te geven, zoodat bij uitdieping van het Noordzeekanaal, de schepen uit zee voor Amsterdam kunnen komen met onge broken last. Het plan is, te beginnen met het gedeelte oostwaarts van de Hout haven. Het geldelijk bedrag, bij den dief stal te Andel ontvreemd, is lang zoo groot niet als men aanvankelijk vermoedde. Een som van ruim f3000, geborgen in een portefeuille, die verder rekeningen bevatte, is aan het oog der dieven ont snapt. Het geheele bedrag dat gestolen is, bedraagt omtrent f 3800. De toestand van den heer Noorloos is gelukkig veel beterzijn herinneringsvermogen is ge heel teruggekeerddoch hij isniet in staat eenige aanwijzing te doen, daar hij on middellijk bjj het openen der deur be wusteloos was door de ontvangen slagen Tot heden verkeert dus de geheele zaak nog in het duister. De dader van den in den vorigen zomer gepleegden diefstal met inbraak, op 't kantoor van den administrateur der Nederl. Vennootschap Gemeenschappelijk Eigendom" te Hof van Delft, heeft zich vrijwillig bij de justitie te 's-Gravenhage aangemeld. Hij had te Antwerpen, te Brussel en in andere plaatsen in België het gestolene, ongeveer f1000, verteerd, en scheen nu geen ander middel te heb ben geweten om onder dak te komen, dan door zich aan te geven bij de justitie. Een afschuwelijk wanbedrijf moet dezer dagen te Oude-Tonge op Flakkee plaats gehad hebben. Een 23-jarig meisje werd bij een dér ingezetenen in huis ge lokt en door den bewoner geboeid om zijn lage lusten bot te vieren. De ver dachte is dezer dagen, in boeien geklon ken, gevankelijk naar Rotterdam gevoerd, ir hij een paar malen een verhoor met gesloten deuren onderging. Het meisje, dat zich met kracht tegen den snooden aanval verdedigde, bekwam eenige lichte kwetsuren. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur had een ongelnk plaats aan de Rijnspoor, dat ernstige gevolgen na zich had kannen jpen. De machinist van den trein, die len 4.50 m. aan het station aankomt, be merkte, toen hij bij het binnenkomen de Westinghouse-rem aanzette, dat deze niet wilde werken. Hij liet onmiddellijk stoom vliegen en zette de handrem aan van tender en lo comotief. Dit hielp echter niet. Onder een schril gefluit en het gesis van den losgelaten stoom schoot de locomotief vooruit. De trein, die ten 4 u. 50 m. aankomt, is een gemengde trein en be stond uit tien wagenstwee passagiers- wagens, een goederenwagen en zeven wagens met vee. De kracht van de vaart der achteraankomende wagens, die door het defect aan de Westinghouse-rem nu niet tot stilstand konden worden gebracht, was zoo groot, dat locomotief en tender als 't ware vooruitgeschoven werden. Zij verbrijzelden als een riet het kolossale stootjuk, vlogen over of door den weg en bleven aan de overzijde, vlak voor een daar staanden goederenwagen, in den weeken grond steken. Niemand der passagiers bekwam eenig letsel, en opmerkelijk is het dat zij nau welijks den sohok hebben gevoeld toen het zware stootjuk verbrijzeld werd. Be halve den machinist, die licht verwond werd, bleef ook het treinpersoneel onge deerd. De gemeenschap langs den openbaren weg naar den Amstel is tijdelijk gestremd. Men is bezig met een groot aantal ar beiders daarover rails te leggen, waarover de locomotief en de tender, na gelicht te zijn, wederom binnen het station zullen worden gebracht. In de veldartillerie-kazerne op Dam- lust, te Utrecht, heeft een misdrijf plaats gehad. Vrijdag in den vroegen morgen zijn door een veldartillerist op een zijner ka meraden, die den staldienst had, drie re volver-schoten gelosthet laatste schot was doodelijk. De dader is dadelijk in hechtenis genomen en het lijk naar het hos pitaal vervoerd. Betreffende den moord en zelfmoord, te Haarlem gepleegd, deelt men van daar nog het volgende mede De huzaar Leenards, tot voor kort op passer bij wijlen den luitenant Vos in de Frans Halsstraat, had een wrok opgevat tegen de dienstbode in dat gezin, welke hij verdacht, verraden te hebben dat hij oneerlijkheden had gepleegd. Des avonds stond hij in gemelde straat de dienstbode op te wachten, die met haar vrijer uit was. Toen zij terugkwamen, wilde LeeBards met de meid gaan vechten, en gaf den vrijer een stomp in het gezicht, waarop heiden de vlucht namen. Toen daarop de vrjjer, een korporaal, in de kazerne kwam en het gebeurde verhaal de, werd terstond eene patrouille uitge zonden. L. ging vrijwillig mede, doch voor de kazerne gekomen, haalde hij een revolver te voorschijn, en binnen een paar seconden was het feit volvoerd. Een handelaar in gedistilleerd te 's-Hage, had aan een tapper, die niet al te best in het betalen was, drank gele verd, op die voorwaarde, dat laatstge noemde altijd 10 liter jenever in 't voren zou zijn. Toen de leverancier echter door de courant, onder de aanvragen om vergun ning over te doen, te weten kwam, dat zijn cliënt zou ophouden met tappen, en hij dus voor de laatste bestelling wel zou moeten bloeden, verzon hij de vol gende list. Er werd opnieuw 10 liter jenever be steld. Deze werden bezorgd, en daarbij het bedrag en de ledige kruik der vorige ontvangen. Doch ibans was de inhoud.... waterOm nu den schijn er aan te geven, dat dit zóó niet bedoeld was, moest de knecht een half uur later naar den tap per, om te vragen, of er geen abuis bad plaats gehad met de bezorging. »Want," zeide hij, »ik moest 10 liter duinwater bij iemand brengen, om te versnijden, en die mis ik." »Ik heb er al een karaf met jenever mee aangemaakt," antwoordde de tapper. »Hier heb je het water weer terug en breng mij gauw de jenever." De knecht, die nu ook de laatste kruik terug had, vertrok, doch vergat natuurlijk de jenever te bezorgen. (Haarl. Ct Vijftien jaar geleden verliet een zéér behoeftig gezin te Ooltgensplaat ons land om in Amerika zijn geluk te beproeven. In dien tijd ging het den werkzamen huisvader en diens kinderen zoo voor spoedig, dat de vaüer zelf geruimeu tijd op een der beste standen van Paterson (bij New-York) woont en zijn kinderen in aanzienlijke winstgevende zaken gevestigd zijn. Twee der kinderen, een zoon en dochter, maken thans een pleizierreisje door Europa. De echtgenoote van W. J. K. Ver schuur, wonende in de van Dijckstraat no. 60, te 's-Hage, is van drie welge schapen kinderen, twee dochters en een zoon, bevallen. De gelukkige vader be kleedt een ondergeschikte betrekking, en dus zal elke liefdadige verlichting van den zwaren last, door deze verrassende omstandigheid op dit huisgezin gelegd, naar wij vertrouwen, hoogst welkom zijn. Een der leden van het gezelschap van George Pinder, die met zijn circus in Zeeland voorstellingen geeft, werd Don derdag geboeid door de politie naar Mid delburg overgebracht. Naar men zegt, heeft hij getracht, zich met een paard uit de voeten te maken, om door middel van de opbrengst daarvan, na verkoop, naar zijn vaderland terug te keeren. Een geval dat zeker weinig voor komt werd dezer dagen door de Recht bank te Amsterdam beslist. De heer H. en zijn echtgenoote werden bij vonnis in 1878 uitgesproken, op beider verzoek ver klaard gescheiden van tafel en bed. De vrouw vestigde zich daarop in In- dië. Na verloop der vereischte vijf ja ren, dagvaardde de heer H. zijne echtge noote tot ontbinding van het huwelijk. De vrouw verscheen in rechten en ver klaarde tegen dien eisch geen bezwaar te hehben. Ingevolge de wet, beval de rechtbank vervolgens verschijning van beide partpen voor een harer leden, ten einde te trachten een verzoening te weeg te brengen. De vrouw verscheen niet en beantwoordde de oproeping met de mede- deeling, dat zij zich niet wenschte te verzoenen en dat alleen de groote afstand haar verhinderde dit persoonlijk te ko men verklaren. De rechtbank besliste nu, dat hoewel de wet het persoonlijk verschijnen van beide partijen uitdrukkelijk voorschrijft, toch wegens het wegblijven van ééne, de vordering niet mag worden ontzegd, en zulks te meer niet, waar als casu ten duidelijkste gebleken was dat partpen geene verzoening wenschten. Op dien grond werd de gevraagde ontbinding van van het huwelijk uitgesproken. Uit New-York wordt gemeld dat zestienduizend beambten, uitmakende het dienstpersoneel van twintig tramweg-maat schappijen, gelijktijdig den arbeid gestaakt, maar dien Zaterdagmiddag hervat hebben, nadat de directiën gedeeltelijk hunne ei- schen ingewilligd hadden. Deze inwilli ging geschiedde naar aanleiding der tns- schenkomst van den heer O' Donnell, lid der commissie voor de spoorwegen in New-York. die daarbij gezegd heeft, dat de staatscommissie zou onderzoeken of een geschil over de loonen, een geheele staking van het verkeer wettigde. Werd deze vraag ontkennend beantwoord, dan zou de commissie overwegen of het wen- schelijk kon zijn het charter der tram maatschappij in te trekken. De werkstaking ging gepaard met on lusten, waarbij ettelijke personen gewond werden. Syduey 18 Jan. Kapt. Thomas, ge zagvoerder van het barkschip West Ri- ding, hiervan Bristol aangekomen, rap porteert dat hij 27 Nov. bij Tristan 'dAcunha passeerde en aldaar een groot vuur op dat eiland ontdekte. Spoedig daarna zag men een boot onder zeil, die op 't schip afkwam, doch verloor hij deze, hoewel hij daarop afhield, uit het gezicht. Dewijl het we der te ongunstig was om met het eiland gemeenschap te hebben, vervolgde hp zij ne reis. Uit de groote begeerte om niet tegenstaande het ongustige weder in ge meenschap te komen, met het schip maakt hij op, dat er schipbreukelingen op het eiland zijn. Bovenstaand bericht heeft waarschijn lijk geleid tot de geruchten, als zouden de schipbreukelingen van het stoomschip Ko ning der Nederlanden ontdekt zijn. De moonlighters" in Ierland heb ben weder teeken van leven gegeven. Een deurwaarder, die in den laatsten tijd belast is geweest met de bezorging van dagvaardingen aan verscheidene pach ters, die met het betalen der pachtpen- ningen ten achter waren, is bij Wood- ford onverwacht doodgeschoten. Aan het strand van de Oostzee, in de nabijheid van Schleimüden, werden in het laatst der vorige week 30 vaten olie, die daar waren aangedreven, opgevischt. Ook zijn verscheidene vaten in zee door een stoomschip opgenomen. De va ten wegen 420443 pd.en droegen Russische stempels. Men gelooft dat een schip, zonder achterlating van eenig spoor in de Oostzee ten gronde is gegaan. De Odessky Westnik bevat het volgende verhaal omtrent een geheimzin nig voorval, dat op het oogenblik poli tie en justite te Odessa zeer bezighoudt. Eenigen tpd geleden kwam een onbe kend man des nachts bij een metselaar in de stad Nowotscherkask en noodigde hem uit mede te gaan, ten einde een arbeid te verrichten, waar hp goed voor betaald zou worden. De metselaar volgde den nachtelijken bezoeker en beiden stegen in een geslo ten rijtuig, dat na een poos rijdens stil hield de metselaar moest uitstappen en werd door vier gemaskerde personen in ontvangst genomen, die hem een zak over het hoofd bonden en dwongen mee te gaan. Aanvankelijk volgde men een gelijken weg, maar later moest de doodelijk ontstelde metselaar verscheidene trappen afdalen. Eindelijk hield men stil, de zak werd verwijderd en de metselaar zag dat hp zich in een half-duister, onderaardsch ge welf bevond, terwijl naast hem een dood kist stond, waarin het lijk van een in 't zwart gekleed meisje lag. De vijf mannen, die hij geen van allen kende, gaven hem bevel de kist in een der muren intemetselen, terwijl zij hem in geval hij zich poogde te verzet ten, met den dood bedreigden. De met selaar volgde het bevel op, men betaalde hem een aanzienlijk bedrag uit en hij werd toen, nadat men hem had laten zweren dat hij nooit over het gebeurde zou spre ken, met hetzelfde rijtuig geruimen tijd door de stad rondgereden, waarna men hem buiten de stad afzette. De man kon zijn eed niet houden en deed aangifte bij de politieeen uitge breid onderzoek werd naar het geheim zinnig voorval ingesteld, maar tot heden verkreeg men geen enkel resultaat. Men vermoedt dat men met een mis drijf van nihilisten te doen heeft. De Machinisten der Marine. In een brochure, getiteld«De Machinist der Koninklijke Nederlandsche Marine, zijne positie en behandeling, door J. G. B., Oud- Marine-Machinist" (Nijmegen H.C. A.Thieme) schetst de schrijver den toestand van machi nisten der Kon. Ned. Marine, vooral in hunne verhouding tot de marine-officieren. De machinist wordt geminacht. De officieren der Kon. Ned. Marine gelooven tot den ma chinist in rang te staan als de aristocratie tot het plebsde machinist wordt in weerwil zijner wetenschappelijke opleiding, gelijkgesteld met den van matroos opgeklommen onderoffi cier de officieren kunnen sedert een halve eeuw beschouwd worden als de erfvijanden der machinisten de marine-officier zou niets liever zien dan dat de machinist zich bij de mindere equipage aanslootnegeeren en de- moraliseeren ziedaar het doel Aldus luiden de klachten van den schrijver. Wat is zoo vraagt hij de oorzaak van dit alles Oude veete, waartoe schrij ver erkent het de toenmalige machinisten zelven aanleiding hebben gegeven. Het was toen. de zeil-oorlogsschepen langzamerhand in stoomschepen werden hervormd of door deze vervangen en tegelijk met die hervorming de behoefte aan kundige machinisten zich deed gevoelen. Eerst kwamen de werklieden machinisten met weinig of geen theoretische kennis, beschaving en zedelijkheid, die den commandant meermalen zijne afhankelijkheid deden gevoelen en dezen daardoor tot toorn prikkelden. Inderdaad behoorden die lieden destijds tot het plebs. Om in het corps verbetering te brengen, begon men hooger tractementen te geven ten laatste bood men hun zelfs met dat doel den rang aan van officier. Hun bur gerlijke zin was echter oorzaak dat zij dien weigerden de insubordinatie en wanorde onder het corps namen steeds toeen eindelijk assimileerde het Gouvernement den rang van machinist met dien van onderofficier. Zoo bleef het tot op dezen dag. Dit is onbillijk. De tegenwoordige machinisten zijn lieden met een wetenschappelijke opleiding, op het stuk van geboorte meestal de evenkie der officieren en in geen enkel opzicht achter staande bij hunne collega's der Engelsche en Amerikaansche marinewaar de machinist achting geniet en den rang van officier be kleedt. De eenige rationeele weg om verbetering in den toestand van den machinist tc brengen is hem op te nemen in het Etat-Major. Schrijver ontveinst zich geenszins, dat hier aan eenige bezwaren verbonden zijn, dat er onder zullen zijn, die het Etat-major geen eer zullen aandoen doch men zou kunnen be ginnen met aan de thans in dienst zjjnde. machinisten, op wier gedrag niets aan te merken valt, gelegenheid te geven door het afleggen van een verhoogd examen, den offi ciersrang te bereiken. Maar vooral zou men met het oog op een betere toekomst het corps leerlingen-machinist kunnen bewerken. En daartoe is het noodig, dat niet alleen de ad- missie-examens voor leerlingen, behoudens werktuigkunde als hoofdvakeven moeilijk gemaakt worden als die voor adelborsten, maar dat, evenals aan deze, ook den machi nist-leerling de bestaande financiëele conditiën worden opgelegd, en dat de opleiding der in dienst zijnde leerlingen niet op een afzonder lijke, maar op een zelfde plaats en tegelijk met die der adelborsten geschiedt. Hierdoor zal verbroedering en ook langza merhand het verdwijnen der thans bestaande veete worden bereiktde tijden dat de ma chinist zich over zijne betrekking heeft te schamen en zedelijk genoodzaakt wordt de vlucht te nemen naar de suikerfabrieken op Java, zullen eindigenvooroordeelen, ook thans nog bij een groot deel der natie tegen zijn werkkring bestaande, zullen worden opgeheven en hij zal rang kunnen nemen onder dien stand in de maatschappij, waartoe hy volgens afkomst en ontwikkeling behoort. (De Amsterdammer.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1