't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. lïo. 1366. Zaterdag 30 Maart 1886. Veertiende Jaargang. POSTKANTOOR TE HELDER. NIEUWSTIJDINGEN. Atocmnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg-d zijn KALENDER DER WEEK. Opkomst der Zon 5 u. 58 m. Onderg. 6 u. 16 m. MAART, (Lentemaand), 31 dagen. Zondag 21 Hamansfeest. Maandag 22 Dinsdag 23 Woensdag 24 Donderdag 25 Maria Boodschap. Vrijdag 26 Zaterdag 27 Laatste Kwartier. LIJST van brieven, enz., verzonden in de 2e helft der maand Januari 1.1. en geadres seerd aan onbekenden. Uit Helder: 1. A. Nachtegaal, Alphen. 2. V. van Egmont, Amsterdam. 3. J. Gissen, 4. C. du Ouden, 5. J. Smit, 6. S. Steelman verder aan Ligtendeel, Huizingen 7. Klaas van Peld, verder Willemina van Peld, Vhii de Hulpkantoren. Anna Paulownapolder: 8. J. H. Meekers, Bloemendaal. Wielingen: 9. S. Mostert, Rotterdam. Briefkaarten 1. J. Haantjes, Amsterdam. 2. Van Maanen, Eindhoven. Brieven verzonden geweest naar BELGie. 1. Perus Rjjssens, Antwerpen. Indië. 1. J. Kikkert, Batavia of elders. De Directeur ran het Postkantoor te Helder, POLVLIET. HELDER, 19 Maart 1886. Prof. dr. J. J. P. ValetonOud- Hoogleeraar in de oude talen en de theologie, eertijds predikant bij de Waal- sche kerk, hield jl. Vrijdag in het Evan gelisatie-lokaal (Palmstraat) een voordracht over de Christelijke beteekenis en de geestelijke kracht van de aloude Nederl. leus: Eendracht maakt Macht." Hoewel spreker, die tot geen der be staande kerkelijke partijen behoort, blijk baar van meening was vrede en eendracht tusschen de zich van elkander verwijde rende partijen te herstellen, kon hij, om niemand te kwetsen, niet in bijzonder heden treden. De bestrijding van het drankgebruik, als een der middelen van inwendige zending, had prof. Valeton daarna tot hoofdonderwerp van zijne rede gemaakt. ZHGel. toonde aan, dat door gezamenlijk tegen het drankgebruik te velde te trek ken, men een bond zou kunnen vormen, wars van alle partijdigheid, partijzucht en uitsluiting. Het was te betreurendat spreker, wiens boeiende en van geestdrift tinte lende rede zijne hooge jaren weersprak, betrekkelijk weinig hoorders vond. Dinsdagavond gaf 't gezelschap Ernst en Scherts" in Tivoli een buiten gewone uitvoering. Opgevoerd werd 't tooneelspelDe blinde en zijn geneesheer." De hoofdrollen waren in goede handen, zoodat 't stuk flink van stapel liep. Meer malen betuigden de talrijke aanwezigen hunne ingenomenheid door een luid ap plaus. 's Opvoeren van een dergelijk stuk getuigt dat de werkende krachten van bovengenoemd gezelschap vooruit gaan en Ernst en Scherts" weer grond heeft op een goede toekomst te hopen, 't Zeer geanimeerde bal duurde tot laat in den nacht. - De gaffelsehoener Argus is, na aan 's Rijkswerf te Willemsoord eenige voor zieningen te hebben ondergaan, Dinsdag aldaar onder bevel van den luit. ter zee le kl. W. G. van Ne3 in dienst gesteld, zoodat binnenkort met de kruistochten in de Noordzee, ter uitoefening van po litie-toezicht op de visscherij, een aan vang zal worden gemaakt. Aanhouding wordt verzocht van Petrus Nicolaas v. d. Lem, oud 18 jaar, geboren te Helder. Hij is lichtmatroos op het wachtschip te Rotterdam en is van zijn verlof alhier niet teruggekeerd. De lnit. ter zee 1ste kl. J. J. Stoo- ker, officier van politie bij 's Rijks werf te Amsterdam, wordt met 1 Mei a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen dooi den luit. ter zee 1ste kl. P. H. Prager. De luit. ter zee 1ste kl. P. Zegers Veec- kens, behoorende tot de rol van Zr. wachtschip te Willemsoord en belast met bet bevel over het logementschip voor torpedisten Vulcaan, wordt met 1 Mei a. s. op non-activiteit gesteld en vervan gen door den luit. ter zee 1ste kl. B. De Groot. De offie. van gez. 2de kl. bij de zee macht, A. F. Verschuur, wordt met 11 Mei a s. geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoorden gedetacheerd aan boord van Zr. instructiebrik Urania. De officier van adm. 2de kl. J. S. De Bruyn, dienendè aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met 11 Mei. a. s. gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. instructiebrik Urania. De luit. ter zee 2de kl. H. J. F MichelhofF, die nende aan boord van Zr. Ms. artillerie instructieschip Het Loo, wordt met 1 Mei a. s. overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en vervan gen door den luit. ter zee. 2de kl. J. M. P. Kluit. De officier van admin. 1ste kl. I. A. Lagaay. dienende aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wassenaer, wordt met 1 Mei a. s. op non-activiteit en vervangen door den officier van ad- minstratie 1ste kl. F. F. A. Canneel. Ingevolge machtiging des Konings, bij besluit van 15 dezer, n°. 12, wordt Zr. Ms. fregat Evertsen, liggende te Wil lemsoord, met 21 April a. s. in dienst gesteld, onder bevel van den kapitein-luit. ter zee J. Loots. Met ingang van dien datum, worden aan boord van dat fregat geplaatst: de luit. ter zee 1ste kl. P, Heyning, J. A. Kloek, J. C. Van Wessem, J. Van den Bosch, J. P. Van Rossum en F. M. A. Mathon, eerstgenoemde als 1ste officier; de luit. ter zee 2de kl. J. M. Noorduyn, P. Van den Broeke, W. Naudin Ten Cate. J. A. A. C. ridder Van Rappard en C. L. Grollde kapitein der mariniers J. J. Reeringh, tevens belast met het be vel over het aan boord van dien bodem in te schepen detachement mariniers de lste luit. der mariniers J. A. Van Too- renburg, de 2de luit. der mariniers J. Copius Peereboom, C. P. Van Borselen, G. Faassen en A. H. Bakker; de officie ren van gezondheid der lste en 2de kl. bij de zeemacht J. v. Lith Harrebomée, en J. Idzerda; de offic. van admin. lste en 2de kl. D. A. Van der Laan en C. Flaes. In de laatste vellen druks, de me teorologische waarnemingen in Nederland over 1885 bevattende, zooals die door verschillende medewerkers zijn ingezonden aan 't Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te Utrecht, trekt prof. Buys Ballot uit de bladzijden, die de afwijkingen van den barometer aangeven, de gevallen samen, waarin door de grootte en den zin van de verschillen dier afwijkingen storm voorspeld werd en gekomen is, of storm voorspeld werd zonder dat de sterkte van den wind voluit 30 kg. bedroeg, of ein delijk dat storm kwam, zonder dat het verschil der afwjjkingeR te voren 4 mM. bedroeg. »Wij vinden dan," zegt hij, »dat van de 40 malen, dat in het jaar een eer te waarschuwing voorkwam, 20 malen storm volgde, dat 17 malen ge waarschuwd werd zonder dat 9torm volgde, en dat 3 malen een storm kwam zonder dat gewaarschuwd was. Omtrent het tweede geval moet ik opmerken, dat de windwijzer te Vlissin- gen bijna het geheele jaar door in repa ratie is geweest, dat dus nog wel op eenige van die 17 dagen werkelijk storm aan onze kusten en* 5vker iets verder op zee gewaaid heeft, zooals dat dan ook uit de vermelding van strandingen blijkt. Van de drie gevallen, dat storm gekomen is zonder voorafgaand groot verschil, valt er eigenlijk nog één af, dat van den 3n December, want vooreerst had toen wer kelijk Vlissingen hooger stand dan Gro ningen en Den Helder V 1, 3 G en V 2, 0 H, en schijnt daarenboven de stand van Maastricht vrij foutief gemeld te zijn. De telegrammen naziende, toen ik die na het rijzen van mijn twijfel om trent de waarnemingen vergeleek, vond ik werkelijk, dat die telegrammen hooge- ren stand dan zelfs Vlissingen vermeldden, en dus de verschillen MG en M H waren groot genoeg om op grond daarvan storm te verwachten. De eerste waarneming van den 4en December is daarmede ook overeenkomstig, zoodat van de 40 ge vallen, 21 zijn uitgekomen, 17 onzeker waren en slechts 2 faalden." Bij arrest van Woensdag werd Hen drik Meijer, meer bekend als Heintje Lawaai, door het Hof te Amsterdam schuldig verklaard aan den hem ten laste gelegden verkoop van voorwerpen, die door braak uit een woning op de Prins Hendrikkade ontvreemd riju, en deswege veroordeeld tot 2 jaar correctioneele ge vangenisstraf. Maandagavond had te Amsterdam het verkeer op de lijn van de Holland- sche spoor een oponthoud van een paar □ren. Ongeveer te acht uren geraakten namelijk eenige wagens van een goede rentrein, in de nabijheid van de Korte Prinsengracht en voordat zij de viaduct over waren, uit het spoor. De oorzaak was een defect aan een der wagens. Zoowel aan de treinen in de richting van Rotterdam als aan de Noord-Hol- landsche werd hierdoor het vertrek van daar belet, en de trein, die te 8.35 naar den kant van Haarlem had moeten ver trekken, kon dit eerst te 10 uur doen. Te half twaalf waren beide sporen weder ▼rÜ- De reizigers van de hier aankomende treinen moesten voor het punt, waar het ongeval geschied was, de wagens verlaten. Gelukkig heeft geen der beambten letsel bekomen. In het laatst der vorige week werd te Andijk (N.-H.) een schuur in het veld, waarin ongeveer 50 zakken uien bewaard werden, door eenige jongens uit Grootebroek in brand gestoken. Aan een jongen van 16 jaar, die met een werk man nog laat in het veld werkzaam was, mocht het gelukken de daders, na een vervolging van ongeveer l1/, uur over het ijs en de velden, te achterhalen. De daders, zes in getal, zijn reeds bij de politie bekend. De Hooge Raad heeft uitspraak ge daan in de zaak van J. P., visscher, te Scheveningen, door het Gerechtshof te Gravenhage, wegens poging tot moed- willigen doodslag, veroordeeld tot een corr. gevangenisstraf van 5 jaar. De aangevoerde cassatiemiddelen zijn onge grond geoordeeld en het cassatieberoep verworpen. Aan de gemeente Gouda is dezer dagen het geluk te beurt gevallen tot erfgenaam te worden benoemd van de gansche nalatenschap van een schatrijke dame, Mej. H. H Hoffman, die vroeger steeds te Gouda, doch de laatste jaren wegens gezondheidsredenen te Utrecht verblijf hield. Daaraan is de voorwaarde verbonden, dat binnen Gouda moet wor den opgerichtlo. een volksgaarkeuken waaraan aldaar hehoefte bestaat, en 2o. een gesticht voor dames uit fatsoenlijken stand, die in behoeftige omstandigheden verkeeren. Slechts enkele legaten werden toegekend, waaronder een van f 10.000 aan de Werkinrichting tot wering van bedelarij te Gouda. Te Pernis is een kind van 14 maan den oud, dat door de moeder te bed ge legd en toen aan de zorg eener buur vrouw was toevertrouwd, met het hoofdje in de dekens verward geraakt en gestikt. Men ontbood terstond geneeskundige hulp, doch de aangewende pogingen om de levensgeesten weder op te wekken mochten niet Het oostelijk deel der provincie Groningen zoo meldt men is van Maandagmiddag 5 uur tot op Dinsdag middag® 12 uur (tijd van afzending van dit bericht toen het nog voordurend sneeuwde) weer gezegend met een massa gevallen sneeuw. De brandstoffen ge raken op en die artikelen stijgen tot 50 pCt. boven de gewone waarde. Ofschoon het ijs zichtbaar afneemt is er aan weerszijden van de Oranjeslui zen zooveel ijs, dat de vaart nog steeds gestremd blijft. Tusschen Kampen en Urk is de zee nagenoeg vrij van ijs. De Urker postschuit kan weer gere geld varen. Volgens de postschippers, is de zee tusschen Urk en de kust van Holland nog geheel door het ijs bezet. Betreffende de reeds vermelde aard beving te Grenada, worden nog eenige bijzonderheden medegedeeld. De schok duurde zeven seconden en veroorzaakte in de geheele stad geduchten schrik. In den schouwburg ontstond een ware pa niek. De toeschouwers stonden allen op en stormden in wild gedrang naar den uitgang. De menschen, die reeds ter ruste waren gegaan, werden wakker door den schok, verlieten hunne huizen en menigeen overnachtte op straat, omdat hij zich niet weer binnen de vier muren zijner woning durfde wagen. De schade is van geringe beteekenis. De beweging plantte zich voort van het westen naar het oosten en ging gepaard met een rom melend gedruisch. De schok werd ook gevoeld in de dis tricten, die in 1884 zoo verschrikkelijk door de aardbeving werden geteisterd. Uit de Vereenigde Staten wordt weder een spoorwegmoord bericht. De opzichter van den goederenwagen der United States Expresscompauy (bestel dienst) is bjj het station Joliet (Illinois) dood in dien wagen gevonden. Hij had blijkbaar hevig gevochten met zijn aan vallers een bos rood haar was in zijn eene, en een bos zwart haar in zijn an dere hand geklemd. Uit den wagen waren een som van 20.000 dollars en 40 pakjes met kost baarheden gestolen. De dieven zijn waar schijnlijk met hun buit van den trein gesprongen, terwijl die nog in beweging was. Men heeft nog geen spoor van hen ontdekt. De schietproeven te Bucharest, on der de leiding van den bekenden Belgi schen generaal Brialmont gehouden, waar bij de firma H. Gruson, te Buckau-Mag- deburg en de Société de Saint-Chamond" (Frankrijk) als concurrenten optraden voor de constructie van gepantserde torens en koepels, zijn geheel ten voordeele der Duitsche firma geëindigd. Een aantal van 74 schoten, uit 15 c.M. Kruppkanonnen op 1000 M. tegen een plaat afgevuurd, groefde deze plaat slechts ongeveer 60 m.M. diep, terwijl 30 schoten tegen een plaat van den Franschen toren die geheel vernielden, terwijl 30 nieuwe schoten te gen een versche plaat den toren ontred derden. De proeven werden ook door een Nederlandsch officier bijgewoond. In de vorige week, werd naar men aan de Fr. Zeit. meldt, te Baden-Baden een gemaskerde optocht gehouden. Ook de keizeriB van Oostenrijk behoorde onder de toeschouwers. Hare Majesteit giDg met haar bloedverwante, de gravin Trani en hare dochter, prinses Mdoor de Sophien-allee, toen eensklaps het volgende plaats vond. De harlekijn, die met zwart gelaat de stoet opende, ging namelijk op de prinses toe, sloot haar hartelijk in zijne armen en gaf haar twee goedgemeende kussen, waarbij hij sporen van zjjn tijdelijk moo- rendom op haar gloeiende wangen ach terliet. De zwarte man, die er geen oogenblik aan gedacht had, dat hij eener prinses hulde bewees, werd den volgenden dag, nadat zijn identiteit was vastgesteld, in verhoor genomen maar toch weer op vrije roeten gesteld. Een stuk geschut, dat in lengte gelijk staat met de hoogte van een knap woonhuis van vier verdiepingen, waar boven het zich dan nog verheft als een dikke schoorsteen, kan ieder belangstel lende elk uur van den dag gaan zien, indien de heer Krupp te Essen hem de vergunning daartoe verleent. De loop van dit stuk geschut is lang 14 meter, en het heeft een gewicht naar evenredigheid, en wel van 125,500 kilo gram. Om dit speeltuig, 't welk een kaliber heeft van 40 centimeter, naar den eisch te bespelen, wordt een lading gevorderd ter zwaarte van 500 kilogram buskruit, en daarmede werpt het een projectiel, een granaat van 800 a 1000 kilogram gewicht. 9:ü dit gevaarte te kunnen behande len, wordt een affuiit vereischt van ijze en staal, dat ongeveer de helft van 't gewicht heeft van het oorlogsmonster. Het is vervaardigd in de groote werk plaats van Krnpp, te Essen, ten behoeve van de Italiaansche regeering, en over treft zoowel in grootte als in vernieling elk ander stuk geschut, tot heden be staande. Wat het kost wordt niet opge geven, maar dit overtreft verre hetgeen men heet een flink burgerkapitaal. In ons vorig nommer deelden wij reeds eenige bijzonderheden mede om trent het vergaan van het stoomschip Oregon, waarbij gelukkigerwijze geen men- schenlevens waren te betreuren thans is echter ook bericht ontvangen dat het te Liverpool thuis behoorde stoomschip Sa- xon, op reis van New-York naar Haïti, op een rif heeft gestooten en totaal ver loren ging, waarbij zes der opvarenden het leven verloren. Het verlies, door het zinken van de Oregon geleden, is zeer groot, en wan neer men in aanmerking neemt het aan tal passagiers en equipage, welke zich aldaar aan boord bevond, moet men dank baar zijn, dat al de opvarenden werden gered. De Oregon was een der fraaiste en grootste stoomschepen en was slechts drie jaar geleden gebouwd bij de reeders John Elder and Co. voor rekening der »Cunard Coinpany. De aanvaring vond plaats Zondagmorgen te 4y2 uur bij hel der weder en zee; passagiers bevonden zich niet aan dek, maar de schok was zoo hevig, dat een groot aantal het bed werd uitgeworpen. Het spreekt van zelf dat deze half gekleed naar dek vlogen, waar de gezagvoerder, die tjjdens het on heil in de kajuit was, zich reeds bevond. De paniek onder de passagiers leverde thans nog meer gevaar op dan de toe stand van het schip, maar tengevolge van het krachtig optreden der officieren, ge lukte het dezen de passagiers te bewegen naar hunne hutten terug te keeren en zich zoo spoedig mogelijk te kleedeude booten werden daarop klaar gemaakt, en daar er geen vrees bestond dat 'tschip spoe dig zou zinken, herkregen de passagier! eenigszins hun kalmte. Te ongeveer 11 uur kwam de Fulda in zicht en onmid dellijk werden maatregelen getroffen om de opvarenden over te nemen, waarin men in ongeveer een half uur slaagde. De Oregon zonk spoedig daarna in de diepte weg, zoodat alleen de toppen der stengen nog boven water zichtbaar ble ven het schip ligt in tachtig voet water

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1