Elfde Winterconcert, Advertentiën. Volks-Bibliotheek. en de agent van de Cunard Line" vreest» dat het niet zal kunnen worden gelicht, maar hoopt dat 't grootste gedeelte der la ding zal kunnen worden geborgen. De Oregon had o. a. een waarde aan dia manten aan boord van een millioen dol lars, welke evenwel zijn geborgen. Bremen, 16 Maart. De «Norddeut- sche Lloyd" ontving gisteren een tele gram van het generaal agentschap te New-York van den volgenden inhoud: «Oregon door botsing met een schoo- ner tusschen Shinnecock en Fire Island gezonken. De Fulda nam 180 kajuits-, 66 tweede klasse- en 889 tusschendeks- passagiers, benevens 255 schepelingen van Oregon aan boord. Zij werden hier gisterennamiddag geland, en hedenmor gen aan boord van de Fulda verzorgd. De aankomst van de Fulda is 16 uren vertraagd. Welke vergoeding zullen wij vorderen V" Het antwoord van de Directie der «Nord- deutsche Lloyd" luidde: «Het strekt ons tot groote voldoening, het middel te zijn geweest tot redding van zoovele menschenlevens. Geen scha devergoeding." De duiker, die een onderzoek heeft ingesteld naar het gezonken wrak van de stoomboot Oregon, bericht dat het wrak honderdtwintig voet diep zit] en dus moeilijker kan worden leeggemaakt dan men aanvankelijk meende. Waarschijnlijk is het eenige middel het wrak stuk te hakken, opdat de lading vlot worde. Het vaartuig is toch reeds in tweeën gebroken en enkele stukken van de lading dry ven reeds op de opper vlakte der zee. Een paar schepen houden nu de wacht om alles te verzamelen, wat naar boven komt. Van den schoener, welke met de Oregon in aanvaring kwam, is geen spoor en zelfs geen stuk wrak hout gevonden. De kapitein van de Oregon zegt, dat hij na de aanvaring niet meer koers kon zetten naar het strand, omdat het water de vuren onmiddellijk uitdoofde. Eén feit echter geeft aanleiding tot strenge kritiek. Op de Oregon, die bijna 1000 menschen aan boord had, waren niet meer dan 8 booten voorhanden. Wan neer de ramp in volle zee had plaats gevonden en wanneer toevallig niet een ander vaartuig in de nabijheid ware geweest, zouden zeker een paar honderd menschen het lev«n hebben verloren. Maar het is de vraagwaar al de booten te bergen en daarvoor stuurlieden en be manning beschikbaar te hebben k Aangaande de schipbreuk worden nog eenige bijzonderheden medegedeeld. Er waren moeders, die haar kinderen in de booten deden gaan, doch zelve bij haar mannen bleven. Een paar mannen red den de honden, terwijl zij er niet aan dachten om hun eigendom mee te nemen. Een passagier verloor 4500 dollars, welke hij in klinkende munt bij zich had, ten einde de kosten van wisselen te sparen. Ook andere reizigers leden groote ver liezen, doch een hoeveelheid diamanten ter waarde van 1.000 000 dollars werd gered. De agenten der Cunardlijn heb ben de spoorwegkaartjes naar het Westen, welke de landverhuizers verloren, terug gegeven, maar zij hebben nog geen be slissing kunnen nemen over het geven van schadeloosstelling voor de andere schade. Vier pakketten met aangetee- kende brieven, en wel die voor Rusland, Zweden, Frankrijk en Italië zijn gered. Londen, 18 Maart. Het raadselachtig vergaan der Oregon, van de Cunard-lijn, blijft nog onopgelost en veroorzaakt in Amerika veel sensatie. Yelen gelooven thans niet meer aan het verhaal omtrent de aanvaring met een onbekend zeilschip ook omdat er geen wrakhouten daarvan aandreven, maar daarentegen wel talrijke stukken van de Oregon. Volgens den New York-Herald zou een geheimzinnige ontploffing van de lading der Oregon de mailboot hebben doen zinken. Stoomvaartberichten. Het stoomscliip Prins Hendrik passeerde 15 Maart Gibraltar naar Batavia. Het stoomschip Prinses Marie vertrok 16 Maart van Port-Said naar Batavia. Het stoomschip Sumatra arriveerde 16 Mrt. van Amsterdam te Padang. Het stoomschip Voorwaarts vertrok 17 Maart van Amsterdam naar Batavia. Het stoomschip Prinses Amalia is 17 Maart van Batavia vertrokken naar Amsterdam. Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 17 Maart te Mar- seille. Marktberichten. Purmerend, 16 Maart. Aangevoerd 22 Paar den, 63 Melk- en vette Koeien, handel matig, prijshoudend, 133 vette Kalveren f0,60a0,90 per P., handel vlug, 538 nucht. dito f 4 a 14, handel matig, 386 Schapen en Lammeren, prijshoudend, handel matig, 78 Varkens f 12 a 22, handel stug, 187 Biggen f5 a 9, Kip eieren f3 a 3,75, Eenden dito f4 per 100. 1398 P. Boter, fl a 1,10 per P. Kleine Kaas f27,50, aangevoerd 64 stapels. Schagen, 17 Maart. 4 Paarden 185 af 125. 3 Stieren f 80 af 120, 22 Geldekoeien f60a f 220, 10 Kalf koeien f 80 a f 115, 116 nucht. Kalveren f4 a f 14, 280 Schapen f 12 a f 19, 15 magere Varkens f 12 a f 15, 22 Biggen f 5 a f 8, 110 Kippen 1 0,50 a f 1,75, Boter per kop 75 tot 80 cent. Kaas per kilogram 30 tot 40 cent, Kip-Eieren per 100 stuks f 2,75 a f' 3,25, Eend-Eieren per 100 stuks f 4,30 Eenden f 1.h f 1.50 p. st. Burgerlijke Stand, gem. Heider. Van 16 tot 19 Maart. ONDERTROUWD: W. D. van Pelt, tim merman, en M. Paarlberg. G. A. Kramer, ma troos bij de marine, en A. Wijker. GEHUWDA. M. F. Koltrop, en J. Londou. L. Bakker en A. Houtgraaf. A. Breet en E. C. Wijnoort. BEVALLEN: G. de Goede geb. Doekes, z. C. Putters, geb. Nicrkes, d. J. Duinker, geb. Zwagerman, z. C. J. Zoetelief, geb. Berger, d. A. van Eijsden, geb. de Jong, d. J. C. Dijs, geb. Baaij, d. M. Dekker, geb. Kistemakcr d. OVERLEDEN: R. Horstman, geb. Riemers, 65" j. Een levenloos aangegeven. Burgerlijke Stand, gem. Texel. Van 11 tot 17 Maart. ONDERTROUWD: Koenraad de Boer en Keetje Zegel. GETROUWD: Johannes Bakker Cz. en Dieuwertje Buis. GEBOREN: Helena Johanna Pieternella, dochter van Jan Peper Jsz. en Neeltje Bak ker. Jan Pieter, zoon van Maarten Reuvers en Dieuwertje Buis. Philippus, zoon van Wil lem Bakker en Neeltje Kalis. Cornelia, doch ter van Albert Schagen Wz. en Cornelia Molensteeg. Trijntje, dochter van Willem Vis ser Pz. en Antje Koorn. Dieuwertje, dochter van Pieter De Jager en Maria Hol. OVERLEDEN: Albert Bakker, 75 jaren, weduwnaar van Cornelia Bruin. Arie Buijs, 70 jaren, gehuwd met Antje Dekker. Corne- lis Nijssen, 67 jaren, gehuwd met Grietje Eelman. op Dinsdag 23 Maart 1886, 's avonds 8 uren. 1. „Tehmarn Sund," Mili taire MarsckR. Piefke. 2. Concert Ouverture: „Die Najaden"W. Sterndale Bennett. 3. Grande Fantaisie sur des motifs de 1'opéra: Guil- laume TeilG. Rossini. 4Ouverture: „Felsenmühle zu Estalières"C. Reissiger. 5. „AndanteCélèbre", lier Satz aus der Sonate op. 63 L. von Beethoven. 6. Variatiodelectat Mélange MusicaleCarl Faust. 7. „An.Dich, "Introduction Mennetto, Walzer Emil Waldteufel. POLITIE. Aan Bureau No. II, is gedeponeerd een op de straat gevonden BELLETJE. Vervolg der Berichten. Aan de loting alhier hebben deel genomen 223 militieplichtigen. 148 hun ner hebben redenen van vrijstelling op gegeven opgegeven als 51 als eigendienst, 54 wegens broederdienst, 20 als eenige zoons, 16 wegens lichaamsgebreken en 2 als te klein. Het contingent is vast gesteld op 49 man. Bij Zr. Ms. besluit van 18 dezer zijn bij 's Rijks werf te Willemsoord benoemd: Tot commandeur le kl. der scheepstim merlieden J. Steinrath, J. Lumkeman en P. C. Wouters; tot commandeur der ernst- vuurwerkers F. H. de Goey en J. Henkes; tot schrijver late kl. P. H. Kamp,C. A Dek kers en G. A. Sonstrahltot bewaarder J. H. Kalkwarf. De apotheker 2de klasse F. M. Ras- ker, bij het hospitaal der marine te Wil lemsoord, wordt met 1° April tijdelijk ge detacheerd bij 's rijks werf te Arasterdam. Bij Zr. Ms. besluit van 17 dezer is de heer J. 't Hooft, scheepsbouwkundig en werktuigkundig ingenieur, met ingang van 1 April a. s. benoemd tot adspirant- ingenieur der marine. De minister van marine heeft aan de Eerste Kamer toegezonden een nota betreffende de Rijkswerven, en zulks naar aanleiding van het besluit dier Kamer, op 22 Jan. jl. genomen, om op een later te bepalen dag de toen voorgestelde motie van den heer Stork te behandelen. De Minis ter geeft verschillende ophelderingen en zegt ten slotte: Wanneer men let op hetgeen moest verricht worden om de werven uit een militair opgpunt beter aan hare bestemming te tloen beantwoor den en dat gewerkt wordt aan de her ziening van de vorderingen voor 's Rijks werven, dan zal men moeten erkennen dat ijverig naar verbetering wordt ge streefd. De Minister meent dus, dat be hoort te worden voortgegaan op den door de Regeering ingeslagen weg om, met behoud van het noodige en goede, te streven naar verbetering van hetgeen daaraan nog gebrekkigs mocht zijn. De officier van gezondheid der 2de kl. bij de zeemacht J. F. Brust, dienende aan boord "Van Zr. M. wachtschip te Hel- levoetsluis, wordt met 21 dezer op non activiteit gesteld. Uit Tessel wordt gemeld Binnenkort zullen de werkzaamheden op het wrak van de stoomboot Sapphire worden hervat De duikers brachten in het afgeloopen jaar ongeveer 950 balen katoen ;uit die boot aan, welke in voorkoop tegen f 90 per baal waren verkocht. Voor de balen, die in dit jaar geborgen wor den, zal f 76 per stuk worden betaald. Wieringen, 17 Maart. 't Aloude versje van den 17n Maart Dan is het Sintegaart, Dan moet de kiviet leggen Al vriest het op zijn staart, wordt thans alhier nog al eens opge haald, en wel, omdat dien datum de mei den, knechten en anderen zich voorzien van een anderen baas of vrouw. Ook heden zagen wij er onderscheidene veranderen van woonplaats; niettegenstaande de felle koude, ging de een. te voet de ander per driewielskar, een derde met ezelwagen, weer een ander met een voertuig waar voor honden waren gespannen enz. enz. Doch niettegenstaande dat alles dan nog al pleizierig gaat, kwam de aanspreker den dood verkondigen van een brave meid, die reeds onderscheidene jaren in haar zelfden dienst was (waar zij ook we der was gebleven); die mare breekt ons het hart te meer, daar haar moeder reeds weken aan het ziekbed gekluisterd, nog in levensgevaar verkeert, en waaraan vol gens de meening van velen, haar dood zou te wijten zijn; doch helaas, ook zij krijgt een andere woonplaats. De winter houdt nog steeds aan; met verlangen zien wij dagelijks naar den dooi uit, want noch schipper noch landman, kan iets van zijn bedrijf uitoefenen. De Tweede Kamer is thans met de behandeling tot wijziging der Grondwet bezig. Er is met meerderheid van stem men besloten met Hoofdstuk X (onderwijs) te beginnen en de beraadslagingen daar over zijn reeds gisteren aangevangen. Bij de op 16 dezer gehouden aanbe steding van het onderhoud der Hondsbos- sche zeeweriDg en eenige daarbij bekooren- de binnenwerken, van lo. April tot uit0. Maart 1887, is aannemer geworden J. Giltjes te Petten, voor f22.240. De vaart langs het Gr. Noorh. Ka naal is heropend. Reeds hebben vijf stoombooten van Amsterdam de reis langs Nieuwediep 'naar Friesland volbracht. Eenige met aardappelen geladen schepen, van Friesland naar Amsterdam bestemd, zijn alhier aangekomen. Door de heeren G. Vriesenbeck c.s., te Amsterdam is, volgens het N. v. d. D., concessie aangevraagd tot het inpolderen van een gedeelte der Zuiderzee, genoemd het Kolholnerdiep. De inpoldering zal zich uitstrekken van Wieringen tot het westen van Medemblik en ongeveer 9700 H. A. beslaan. Het Nederl. fregatschip Kanagawa, groot 1053 tons, gebouwd in 1864, laatst gevaren hebbende onder boekhouderschap van den heer Murk Leis, te Alblasserdam, is 16 Maait in publieke veiling te Rot terdam verkocht aan de firma Huygens Van Gelder, te Amsterdam, voor f12.000. Woensdag jl. was het 50 jaar ge leden dat te Hengeloo fO de heer C. T. Stork zijne loopbaan als fabrikant begon. Ter gelegenheid van dit feest heeft de firma Stork een pensioenfonds voor hare werklieden opgericht, waarin door de firma zelve als eerste bijdrage f50.000 werd gestort. Het loon werd tevens met 3 pCt. verhoogd. Ook in de provincie Utrecht is de waarde van onroerende goederen zeer ge daald. Een nieuwgebouwd heerenhuis te Amersfoort kon niet meer opbrengen dan f10,500, terwijl de bouw een uitgaaf van f20,000 heeft gevorderd; en een boerenhofstede onder Hoogland, waaruit ruim f 20,000 hypotheek moest worden verhaald, werd op f14.000 opgehouden. Omtrent den moord, jl. Vrijdag te Linne nabij Roermond gepleegd, ver neemt men nader, dat Maandag de jus titie aldaar ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld. De verslagene was bijna 70 jaar oud. Bij het geneeskundig on derzoek bleek dat zij, behalve een schedel- wond, ook deerlijk mishandeld was ge worden. Hare armen waren bont en blauw en de handen verwond. Haar man, die als de dader wordt aangewezen, is 60 jaar oud en onbezoldigd rijksveldwachter. Hij blijft ontkennen en volhouden dat zijne vrouw doodgevallen is. Na de lijkschouwing is hij weder naar de cellulaire gevangenis te Roermond overgebracht. De heer B., wonende aan de Hout manskade te Amsterdam, had over de be woning van zijn huis een proces met zekeren heer G. Genoemde G. zond in den avond van Dinsdag 9 Maart, 8 man, om B. met vrouw en acht kinderen met geweld op straat te zetten, hetwelk echter door toe loop van eenige buren en voorbijgangers verhinderd werd. Later in den avond kwamen die mannen, gesteund door eenige politieagenten, terug, en wisten binnen te dringen, waarop de acht kinderen het huis uitgedragen werdeu. Verdere schan dalen werden echter door de buren ver hinderd. Zoo luidt het verhaal, door eenige bewoners van genoemde kade in het N. v. d. D. gedaan. De redactie deed onderzoek en vernam dat zoowel de hoofdcommissaris als de commissaris der betrokken afd. aan den heer G. de hulp der politie pertinent had den geweigerd. Volgens de redactie had daarop het volgende plaats. «Na een vruchtelooze poging van G., om, gesteund door zijn advocaat, toege laten te worden in het door B. bewoonde perceel, is eerstgenoemde met dien advo caat gegaan naar den post aan de Wil lemspoort, en van daar weldra met eenige politieagenten teruggekomen. De aanvoerder der politie heeft daar op aan B. verzocht de deur te openen, daar hij hem even wenscht te spreken. Op de vraag wie hij was, werd ten ant woord gegeven: «Wij zijn de politie," en op het zeggen «als ge komt in naam des Konings, dan moet ik u wel binnen laten, maar ook u alléén," werd door bedoelden politie-agent geantwoord: «wel nu dan: »In naam des Konings!"" «Toen B. daarop de deur aan een kier zette om hem binnen te laten, riep de agent: «Valt binnen, mannen!" waarop zoowel de hem vergezellende politieagen ten, als acht mannen door G. ter assis tentie medegenomen, de deur hebben be stormd en zoo zijn binnengedrongen. «Na vruchtelooze pogingen van G. en diens mannen om B. het perceel te doen verlaten, hebben G. en zijne helpers, niet tegenstaande de strenge vorst, de acht kinderen van B uit hun bedjes gelicht en de straat op gedragen, waar zij door de verontwaardigde buren in bescherming zijn genomen. De agenten van politie bleven hierbij lijdelijke toeschouwers. «Hadden de omstanders kunnen gissen dat de politie daar hare macht te buiten ging, de gevolgen waren niet te overzien geweest, als men nagaat dat, hoewel bukkende voor de overheid, de houding der menigte zoodanig was, dat eindelijk èn G. én zijne mannen èn ook de agenten het maar beter vonden het veld te ruimen." De zaak wordt streng onderzocht. Een Parijzenaar ontving dezer da gen bericht, dat hij een erfenis van 400,000 francs gekregen had, en gaf zijn blijd schap daarover te kennen, door zijn keu kenmeid te slaan, op straat eenige voor bijgangers aan te vallen, tweemaal een poging te doen om uit een raam te sprin gen, en eindelijk zijn woning in brand te steken. De arme man was van blijd schap krankzinnig geworden. De brand was weldra gebluscht, en de ongelukkige erfgenaam werd naar een krankzinnigen gesticht gebracht. La joie fait peur. //Gebruik in het geheel geen medicijnen," sprak een dokter tot zijn patiënt; //neem veel beweging en eiken dag geregeld een glas bor deaux." Patiënt: «O neen, dokter! dat kan ik niet z/Kom, met wat goeden wil!" //Onmogelijk! ik ben vroeger wijnhan delaar geweest en ik weet dus hoe ze gemaakt wordt." Getrouwd ALEX. M. F. KOLTROP Erratum. In 't voorgaande nummer stond abu sievelijk vermeld in de advertentie van J. C. db Buisonjé Zoon, «Nieuws van den Dag," dat de prijs per kwartaal was f 2.25 dit moet zijn f 2,50. Op den 21en Maart 1886 hopen i wij den 25-jarigen Huwelijksdag j I te gedenken van onze geliefde Behuwdbroeder en Zuster TEUNIS Jz. LIST en MARTJE L. EELMAN. Hartelijk hopen wij, dat deze i i feestdag nog door vele gelukkige j levensjaren voor hen mag worden gevolgd. Texel, 19 Maart 1886. Uit aller naam: Jb. Rz. EELMAN. AALTJE L. EELMAN. Ondertrouwd ARIE VISSER NEELTJE PAARLBERG. Helder"' 18 Maart 188S' J. LONDON. Betuigen tevens hunnen dank voor de vele bewijzen van belangstelling, by hun Huwelijk ondervonden. Helder"' 17 Maart 188C- Getrouwd HENDRIK BUIS Jz. en CORNELIA GRIN. Amsterdam, 18 Maart. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een Dochter: A. M. JANSEN—Sinjewel. IJmuiden, 16 Maart 1886. Voorspoedig bevallen van Dochter. M. DEKKER, geb. Kistenmaker. Helder, 18 Maart 1886. Eenige en algemeene kennisgeving. Geboren ANNA CORNELIA, Dochter van C. KOOPMAN en H. LIPHUIJZEN. 's Hage, 17 Maart 1886. Heden overleed na een langdurige ziekte, onze geliefde Moeder, Behuwd- rnoeder en Grootmoeder TRIJNTJE HOOGEVEEN, Weduwe van JO HANNES van der WOLDT, eerder weduwe van Abr. FASOL, in den ouderdom van 80 jaren. Helder, 19 Maart 1886. S. FASOL. N. FASOL-BRUIJN. D. ANKER—FASOL. K. ANKER. B. DE BOER-FASOL. C. DE BOER Jr. Op den 7den Maart 1.1. overleed te Haarlem onze geliefde moeder, Mevrouw de Weduwe C. A. TORRÉ, geb. Janssen, in den leeftijd van ruim 45 jaren. Nieuwediep, 13 Maart 1886. M. M. E. TORRÉ. C. A. TORRÉ. J. TORRÉ. Wegens buitenlandsche familie eerst heden geplaatst. WILLEM DIEDERIK VAN PELT en MARIA PAARLBERG. Helder, 18 Maart 1886. Op den 7den Maart 1.1. overleed te Haarlem mijne geliefde Dochter, onze zuster en behuwdzuster Mevr. de Wed. C. A. TORRÉ geb. Janssen, in den leeftijd van ruim 45 jaren. Nieuwediep, 13 Maart 1886. Wed. J. H. JANSSEN— Makelaar. Wed. W. C. DE VISSER Janssen. J. H. VAN GIJN— Janssen. S. VAN GIJN Pz. Wegens buitenlandsche familie eerst heden geplaatst. Heden den 16n Maart behaagde het den Heer van leven en dood van ons weg te nemen RENCINA RIE MERS, geliefde Echtgenoote van F. HORSTMAN, in den ouderdom van 65 jaar, na een kortstondig lijden van 8 dagen; diep betreurd door mij, kinderen en behuwdkinderen. F. HORSTMAN en Kinderen. Onze hartelijken dank aan familie, vrienden en kennissen voor de bewijzen van belangstelling, bij gelegenheid van ons Zilveren Huwelijksfeest, in ruime mate ondervonden. A. LASTDRAGER. J. LASTDRAGER, geb. Kraft. Helder, 19 Maart 1886. Wij betuigen onzen innigen dank aan HH. Bestuurderen, Leden en Donateurs der Vereeniging «Admiraal de Ruyter," voor de aangename verrassing, ons den lOn dezer bereid. H. KOENOT. G. KOENOTBrouwer. By mijn vertrek naar N.-Amerika roep ik nog maals familie, vrienden en bekenden een hartelijk vaartwel toe. Hoorn op Texel. w. KRUL. Vischmarkt, alhier. De nog achtergebleven Boeken worden terug verwacht by den ondergeteekende. C. J. VERHEIJ, Ankerpark,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 2