't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1367. Woensdag 24 Maart 1886. Veertiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. AdLvertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze geabonneerden buiten de gemeente Helder wordt beleefd verzocht 't Abonnementsgeld «Vliegend Blaadje," le kwartaal 1886, te willen overmaken vóór 5 April, zullende anders daarover met 10 Cents verhooging per post be schikt worden. DE UITGEVERS. HELDER, 23 Maart 1886. Voor de geldleening der gemeente Helder, groot 180,000, a 4%, is inge schreven tot een bedrag van f 298,000. Ds. L. van 't Sant, predikant bij de Herv. gem. alhier, komt voor op 't zes tal te Dokkum. Bij koninklijk besluit van 15 dezer is pensioen verleend aan: A. N. Went- holt, gewezen directeur van het postkan toor te Helder, f1299. De luit. t. z. lekl. P. Zegers Veeckens, belast met het bevel over het logement- schip voor torpedisten «Vulcaan", is aan gewezen in de 2e helft van Mei a. s. naar Oost-Indië te vertrekken. De onlangs uit Oost-Indië terug gekeerde off.-machinist le kl. J. Gudde. wordt met 1 Mei e. k. aan de Rijkswerf te Amsterdam geplaatst. Van Willemsoord zal naar Hellevoet- sluis worden gedetacheerd de bemanning voor de stalen kanonneerboot No. 3 om de proafnemingen met vischtorpedo's bij te wonen. De machinist le kl. J. J. Den Herder, van de conservatie te Hellevoetsluiszal worden overgeplaatst bjj den torpedodienst der Marine te Willemsoord. Met 1 April e. k. wordt de machi nist le kl. Götz, thans werkzaam bjj de opleiding van machinist-leerlingen, in het vaste korps opgenomen. Een man in De Wittestraat te Am sterdam loste Zaterdagavond op zijn huis houdster, waarmee hij in twist was op bei der woning, 2 revolverschoten met scherpe patronen, zonder de vrouw echter te ra ken. Hij is in arrest genomen. Volgens het Handelsblad weigerden de meeste haantjes der Amsterdamsche torens Zaterdag te draaien, omdat de wind ook zoo lang oost geweest was, dat zij vastgeroest warende reden van veel conservatisme. Domela Nieuwenhuis maant in zijn blad het volk aan «vooral niet te goedig te zijn in de ure, waarin het er op aan komt." Hjj smeekt het, de heldendaden uwer voorgangers van de Commune niet te vergeten," en vooral niet te goedig te zijn, als vo'k het een stad verovert. Het moet dan niet de onvergeeflijke fout" be gaan de bank te ontzien, want «de goed moedigheid wordt u maar ingepeperd," als het leger de orde herstelt. Domela Nieuwenhuis schijnt te willen onderzoeken, hoe ver men kan gaan met aansporing tot roof en geweld, zonder in de gevangenis te komen, en volgt daarin het voorbeeld van zijn vriend en mede strijder Jacobus De Zwart, die in hetzelfde nummer schandelijk de rechterlijke macht van Nederland lastert. Hoon van zulke zijde beteekent niets! De rechterlijke macht in Nederland is door hare onpartijdigheid en eerlijkheid een eer voor ons land. Maar wij denken met medeljjden aan de onwetende lieden, zonder ervaring, die door deze schande lijke taal op het dwaalspoor gebracht, zich zeiven en de hunnen ongelukkig maken. Welk een loodzware verantwoordelijkheid laden deze oproerstokers op zich Een zeer treurig ongeluk had Don derdagnamiddag :je Groot-Weisden, gem. Margraten (Limb.) plaats. Zekere B. Pon- tus, een jongmensch van 26 jaar, was in een zandkuil bezig met 't uitgraven van zandzijne zuster, welke hem koffie kwam brengen, zag, toen zij in de nabijheid van den kuil was gekomen, dat de grond in stortte. Zij haastte zich om haar broeder te waarschuwen, maar hij wastoen zij de .ats waar hij werkzaam was naderde,reeds onder den grond bedolven. Het moedige meisje trotseerde echter het gevaar en be gaf zich in den kuil om haar broeder te redden, met 't noodlottig gevolg nochtans, dat zij mede onder een laag zand bedol ven werd. Beider lijken heeft men eenige uren later opgegraven. Zekere H. Vlugger, wonende te Epen (Limburg), was Donderdagavond bezig zijn geweer in orde te maken. Onver wachts ging het schot af, met 't onge lukkig geyolg, dat hem de volle lading in den hals trof en hij onmiddellijk dood was. Hij laat een weduwe met vier nog jeugdige kinderen onverzorgd achter. In een buitengewoon Politieblad wordt gesignaleerd Raoul Violard, kun stenmaker, geboren te Vierzou (Belgie), oud 23 jaren, waarschijnlijk in Nederland reizende met het personeel van een paar denspel of op andere wijze zijn beroep uitoefenende. Hij wordt verdacht van diefstal onder verzwarende omstandighe den, ter zake waarvan zijne uitlevering door de Belgische regeering is aangevraagd. Dezen gesignaleerde op te sporen, aan te houden en daarvan onmiddellijk bericht te zenden aan het departement van jus titie, wordt verzocht. Op 23 en 24 Maart e. k. zal te Zaandam worden verkocht de inboedel van wijlen K. Zwikker, landbouwer te Zaandam. Onder de voorwerpen, welke daarbij zullen worden geveild, komt ook voor een zilveren beker, indertijd door Czaar Peter den Groote geschonken aan Klaas Janssen Tromp, groot scheepmaker te Westzaan. De geschiedenis deelt om trent deze antiquiteit het volgende mede Op herhaalde aanzoeken van Czaar Peter begaf deze Klaas Janssen Tromp zich in 1711 naar Rusland en werd daar eerste baas op de werf te Kasan. Voortdurend ontving hij daar bewijzen van de gunst van Czaar Peter, onder andere het ge schenk van eenige zilveren bekers, waar op aan de eene zijde bij afwisseling een roos of zonnebloem, en aan de andere zijde het woord Kasan gegraveerd staat. Tot heden bleef de beker in de familie van Tromp bewaard, ofschoon de naam zelf door het sterven der manneljjke en het huwelijk der vrouwelijke erfgenamen verloren is gegaan. Te Arnhem zakten Donderdag eenige jongens door het ijs. Niemand durfde te redden, zelfs niet op het uitloven eener groote premie door den baron D. van A. Deze sprong daarop zelf te wa ter, redde er twee en moest daarop zelf met levensgevaar en door over de gracht gespannen lijnen er uit worden getrokken. Twee der roekeloozen v erdrouken. 's Avonds werd den heer v. A. door eenige jongens een serenade gebracht. Een bekende manier, waarop reeds meermalen met goeden uitslag getracht werd oplichterij te plegen met Haarlem merolie, deed zich weder dezer dagen te Utrecht voor. In een kleinen winkel komt iemand binnen en vraagt of hij genoemde olie daar kan koopen hij heeft een groote hoeveelheid voor een genoemd adres noodig. Er is echter niet zooveel voorhanden. De kooper stelt daarom voor dadelijk een briefkaart te zenden aan eene fabriek te Haarlem; dat geschiedt en hij brengt deze tegelijkertijd naar de post. Reeds 's avonds komt een agent uit Haarlem, die toch naar Utrecht moest, het bestelde bezorgen hij levert het af, natuurlijk tegen betaling. Verder wordt niets meer omtrent de bestelling verno men aan het opgegeven adres weet men er niets van. Bij informatie blijkt, dat ook de fabriek te Haarlem onkundig is van de bestelling. De kooper en de agent zijn dus twee oplichters, die het eens zijnde olie die ze verkoopen is een mengsel, nog minder waard en wellicht nog schadelijker dan de gewone Haarlemmer olie, die trouwens ook slechts bestaat uit een mengsel van raapolie eu terpentijnolie, waarin zwavel Rijkswerven. De Minister van Marine beeft aan de Eerste Kamer toegezonden een Nota betreffende de Rijkswerven, naar aanleiding van het besluit dier Kamer, op 22 Januari jl„ genomen, om op een later te bepalen dag, de toen voorgestelde motie van den lieer Stork te behandelen. De Minister stelt voorop, dat 's Rijkswerven in het algemeen en in hoofdzaak drieerlei bestem ming hebben: lo. als arsenalen, 2o. als inrich tingen tot herstellen van gebreken aan maritiem- oorlogsmaterieel, 3o. als inrichtingen tot aanmaak of aanbouw daarvan. Over de noodzakelijkheid van het bezit van ar senalen schijnt geen verschil van zienswijze te bestaan; ze behoeft derhalve niet te worden aan getoond. Uitgenomen de kolenqnaestie, die ten gevolge van in de Tweede Kamer aangenomen amendementen ongeregeld bleef, de munitieber ging en de stichting van een vuurwerkers-labo ratorium te Amsterdam en in het zuider-frontier, en van een schietkatoenmagazijn in evengenoemde directie, zal alles zijn gedaan wat voorshands in 's lands belang noodig, en met het oog op 's lands financiën wenschelijk bleek, om de Rijkswerven aan hare roeping als arseralen te laten voldoen. Als arsenalen vorderen Rijkswerven reeds een zeer uitgebreid personeeldaartoe gereduceerd, zonden die drie werven reeds eiscben 107 machi nisten en vuurstokers en pl. m. 1000 mindere geëmploieerden en werklieden. Bij overdracht van allen aanbouw, aanmaak en herstelling aan particulieren zou, naar raming, een bedrag van f752 760 op de begroeting vrij vallen, doch die begrooting moet worden verhoogd met het bedrag biervoor aan particulieren uit te betalen. Om tot raming van dat bedrag te komen, wijst de Min. er op, dat over 1886 voor deze doeleinden aan loonen en algemeene kosten is uitgetrokken f653,450. Gesteld de particuliere industrie doet datzelfde werk vlugger en dus goedkooper, 't geen evenwel niet zoo behoeft te zijn dan nog staat er tegenover, dat zij een zeker bedrag, stel 80 pCt., voor algemeene kosten en 10 pCt. voor winst op het door haar daarvoor in rekening te brengen cijfer zal moeten leggen om er mede uit te komen, en dat zij dus niet meer dan f526,400 aan loonen mag uitgeven, wil zij met haar eindcijfer binnen de grenzen blijven van het gezamenlijk bedrag dat nu op de begrooting zou vrijvallen. Geeft zij een hooger bedrag nit dan wordt de uitkomst voor den Staat nadeelig. De Minister meent dus, dat nu de Staat toch verplicht is die aanzienlijke uitgaven te doen voor het onderhoud van arsenalen met een talrijk daar aan verbonden personeel, het tot geen overwe gend financieel nadeel lijdt ouk aanbouw, aan maak en herstelling op beperkte schaal aan de arsenalen te doen geschieden. Bovendien betoogt de Minister, dat welbegre pen Staatsbelang de mogelijkheid van uitvoering van herstelling door het Rijk gebiedend voor- ichrijft. Voor herstelling van schepen in dienst spreekt dit van zelf, en voor de schepen buiten dienst worden de herstellingen duur, omdat de eiscben van het onderhoud zich meestentijds ver zetten tegen verplaatsing van het kostbare mate rieel naar de particuliere etablissementen, zoodat de fabrikanten reis- en kostgelden ?oor hun per soneel in rekening moeten brengen. Voorts is het in de meeste gevallen niet mogelijk te voren den juisten omvang der herstelling te begrooten, kan geen concurrentie worden geopend door aan verschillende fabrikanten prijs te vragen, en is men verplicht dikwijls op rekening te werken. Daarom aanvaarden particulieren gaarne herstel lingen, daar zij zeker zijn van een goede winst. Dc motie van den heer Stork is vooralsnog echter alleen tegen den aanbouw op 's Rijkswer ven gericht. De minister herhaalt, dat staatkundige en technische redenen het hem noodzakelijk doen achten beperkten aanbouw door 't Rijk in stand te houden, en sluit zich in dit opzicht geheel aan bij de Tapporten der werf-commissie, eu meent ook met haar dat het gevolg der verbeteringen, door haar aangegeven en waaraan de Regeering reeds ijverig de hand heeft geslagen, moet wor den afgewacht. In den dienst der magazijnen zijn belangrijke verbeteringen aangebracht, de normaal voorraad verminderd, het magazijn-perso neel is ingekrompen en een commissie saamgesteld om een verantwoording van het magazijn-beheer te ontwerpen, wier advies aan de Algemeene Rekenkamer is gezonden en die ook voorstellen zal doen betreffende wijziging en vereenvoudiging der werf-administratie. Met 1 Mei a. s. zal voorts een hoofdambtenaar aan het Dep. van Marino worden toegevoegd, speciaal belast met de veri ficatie van het magazijn-beheer en de controle op den magazijnsvoorraad. Wat het personeel betreft, wordt door de Regeering het mogelijke gedaan om de ingenieurs door buiten de werven te verkrijgen kundigheden te ontwikkelen en al len op hnn beurt in de gelegenheid gesteld tot het doen van wetenschappelijke reizen. Wat de mindere geëmploieerden en werklieden betreft, wordt met de meeste kracht gewerkt in de rich ting van beperking, zoodat dit personeel op 1 Juli 1883 sterk 2838 man, op 1 Pebr. jl. reeds was t'ruggebracht tot 2308 man. Het voorne men bestaat met deze vermindering voort te gaan totdat er een va9te kern van bekwaam personeel is, die slechts een tijdelijke aanvulling behoeft voor den aanbouw op matige schaal, dien de minister blijft noodig achten. Er is voorts betere regeling gebracht in de verhouding der getal sterkte voor de verschillende ambachten. Voor de opheffing van alle ambachten, die aan de werven niet strikt noodzakelijk zijn en wier arbeid evengoed door particulieren kan worden verricht, zijn voorbereidende maatregelen getrof fen voor alle mindere geëmploieerden is thans de gelegenheid opengesteld om een vaste aan stelling te verkrijgen en aldus de voordeelen van het burgerlijk-pensioenfonds deelachtig te worden. Voor de werklieden heeft de Regeering tot nog toe, hoe gaarne daartoe ook bereid, niet meer kunnen doen dan hen te wijzen op de voordeelen, door het werklieden fonds van de pensioenver- eeniging voor werklieden aangeboden en de be- huipzaine hand te leenen ingeval zij daaraan wenschen deel te nemen. De tegenwoordige toestand van 's lands financiën gedoogt nog niet om hen van 's Rijkswege pensioen of bijdrage tot verkrijging van pensioen toe te kennen. Wanueer men hierbij let op hetgeen is moeten worden verricht om de werven uit een militair oogpunt beter aan hare bestemming te laten voldoen, en dat gewerkt wordt aan de herziening van de verordeningen voor 's Rijkswervenzal men, meent de minister, moeten erkennen, dat ijverig naar verbetering wordt gestreefd. Zijn slotsom is dus, dat behoort te worden voortgegaan op den door de Regeering ingeslagen weg, om, met behoud van het noodige en goede, te streven naar verbetering van betgeen daaraan nog ge brekkigs mocht kleven. Betreffende de schipbreuk van de Oregon wordt nog uit Ne w-York gemeld Wrakhont van het vergane stoomschip Oregon drijft in groote hoeveelheid op de zee rond, maar van den geheimzinnigen schoener, die tegen de Oregon aanvoer, is nog geen splinter gevonden. Boven dien wordt geen schoener vermisten daar- bjj zijn de bewijzen, dat werkelijk het schip bestond, zoo zwak, dat velen hier inderdaad beginnen te twyvelen, of er wel een schoener in het spel is geweest. Een flauw licht heeft de officier der Oregon gezien, doch geen menschelijk ge luid werd gehoord, toen de botsing plaats vond. Het vermoeden is daarom weer opge wekt dat de Oregon gestooten is op bet wrak van de 'Hylton Castle. Waarschijn lijk is dit echter niet. Een andere gis sing, door de New-York Herald geopperd, dat een ontploffing aan boord der stoom boot de oorzaak is van het ongeluk, vindt nog minder geloof. Anderen mee- nen dat op de Oregon wel een schoener werd gezien, maar men het schip voor een loodsboot hield en niet van koers ver anderde. Nu echter was de zwaar gela den schoener niet zoo vlug in zijn be wegingen als een ranke loodsboot en kon zoo de botsing niet meer ontwijken. Trouwens de schok, dien de Oregon ontving, was te hevig dan dat deze het ge volg zou kunnen zijn van de aanvaring met een loodsboot, Intusschen stellen de passagiers der boot gemeenschappelijk pogingen in het werk om van de Guuardlijn schadever goeding te krijgen. Yan de mail zijn noh 48 pakketten gered. Enkele pak ketten zijn zwaar beschadigd, maar van geen pak is het adres volkomen onlees baar geworden. Een afscliuwlijke moord is te Bou- logne gepleegd. Een jonge man kreeg twist met zijn vader en sloeg hem on verwacht met een bijl op het hoofd, zoo dat de man op de plaats dood bleef. De vrouw en de twee dochters van den vermoorde waren aanwezig, doch de moor denaar dreigde haar eveneens te zullen ombrengen, als zij hem verrieden. Hij wierp toen het lijk in de rivier. Later werd dit opgevischt en begraven. De wonde aan liet hoofd scheen niet ver dacht, omdat de man bljjkbaar een on geluk had gekregen. Eenigen tjjd daarna kreeg toch de justitie vermoeden. Het lijk werd opgegraven en de moordenaar gevat, die zeer spoedig een volledige be kentenis aflegde. De brand in het jongen weeshuis te Vörde, welke het leven van 5 wees jongens en een volwassen persoon gekost heeft, is ontstaan tengevolge van de na latigheid van een knecht. Deze had des avonds bij de lamp gewerkt, en had haar, daar om 9 nur geen licht meer branden mocht in het gebouw, brandende in een houten kast geplaatst, waarna hij bij een buurman een bezoek ging brengen. Eerst toen de brandklok lnidde, keerde de man terug, en zag toen wat hij had aange richt. Hij is thans over zijn grenzelooze onachtzaamheid ontroostbaar, maar zal zich toch voor brandstichting wegens na latigheid voor den rechter te verant woorden hebben. Het Duitsche schip «Auguste" is, op reis naar Hongkong, niet ver van die haven, door 150 Chineesche zeeroovers aangevallen. Zij kwamen in l^ooten op het schip aanroeien, en trachtten het te overrompelen; maar de bemanning ver dedigde zich dapper en, geholpen door een fiksche bries, was de «Auguste" spoedig buiten bereik van hare aanval lers. In het gevecht werden 5 zeeroovers gedaod en verscheidene andere gewond. Terwijl Donderdag de verjaardag der Parijsche Commune in de wieg en bakermat daarvan rustig voorbijging, al leen misschien door een enkelen herin neringsmaaltijd gevierd, hebben te Luik een aantal werkeloozen" dien dag uitge kozen voor een manifestatie ter gedach tenisviering. Zoo heette het althans, maar het ware doel kwam spoedig aan het licht. Vernielen en plunderen roovenen stelen werd het. Bij de troepen socialisten, heet het, evenals-destijds te Londen 't geval was, hadden zich benden gepeupel aangesloten, die een groot aantal koffiehuizen plunderden en van vele huizen de glazen insloegen. Al de winkels in de rue Léopold wer den geplunderd. De benden trokken on der woest getier door de stratsn en rie pen: «weg met de kapitalisten, weg met de bourgeois!" De politie, de gendarme rie en de burgerwacht hebben onderschei dene malen een charge gedaan. Het aan tal gekwetsten is groot. Een honderdtal personen zijn in hechtenis genomen. De commandant der burgerwacht werd door een steen getroffen. Op verschillen de plaatsen werden detachementen der burgerwacht door den hoop rustverstoor ders aangevallen. De gendarmes deden verscheidene charges tegen de menigte, die aanhoudend met steenen wierp. Ve le gendarmes, schutters en commissaris sen van politie zijn gekwest ef hebben kneuzingen bekomen. De veroorzaakte schade wordt op eenige honderdduizen den francs geschat. Tegen middernaeht eerst was de orde eenigszins hersteld. Patrouilles echter trekken nog door de stad. Zekere Wag- ner, die een toespraak hield, waarin hij tot plundering aanzette, is in hechtenis genomen. Volgens de Brusselsche Patriotte hadden werklieden uit Seraing, Jemappe en Ougré zich bij de oproermakers gevoegd. Nadat Zaterdagochtend te Jemeppe, Seraing en omstreken de rust hersteld scheen, is in den namiddag de agitatie opnieuw uitgebroken. Bij verscheidene steenkoolmijnen zyu nieuwe werkstakin gen begonnen. Te Maquet zijn de werk lieden, in plaats van in de mijn af te dalen, ten getale van ongeveer 200 naar de werken te Chant-des-Oiseaux, Xhoré, Flemalle en Marthaye gegaan en hebben er de arbeiders belet het werk voort te zetten. Des namiddags ten 5 ure waren de mijnen te Maquet door 40 gendarmes bezet. Onderwijl waren er uit Luik drie bataljons linietroepen aangekomen, die

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1