s y. i Advertentiën. OPROEPING. of 1. A. C. -„-1,3 jong Sol ei Looi. Een iet WOONHUIS te hoor, Twee toste Mettpiteo eo eeo TreM Zee, zeer onbelangrijk. Meer praktische proefnemingen zullen moeten gedaan zijn, voor aan deze ontdekking een groote waar de toegekend kan worden. Zooals men weet, werd tot dusverre geen spoor gevonden van den schoo- ner, waarmede het verongelukte Cu- nard-stoomschip Oregon in aanvaring ge komen is. Er werd zelfs op grond daar van getwijfeld of er wel een aanvaring had plaats gehad. Maar nu is bij het wrak van de Ore gon een blauw luik opgehaald, dat niet tot het groote stoomschip heeft behoord, en dat men vooronderstelt, van den schoo- ner afkomstig te zijn. ingezonaen. Een Brug! Door de in de jongste zitting van den ge meenteraad, die de zitting van hedenavond voorafging, gevoerde discussie in zake van een brug over het Heldersch kanaal, en de geno men beslissing tot verwijzing naar een tinan- cieele commissie, is die questic meer geordend op den voorgrond getreden. Niet het groot aantal onderteeken aren van een paar adres sen, waarvan, niet overeenkomstig de waar digheid van dat beoordeelend lichaam, weinig notitie genomen werd, gaven den doorslag aan de meening dat het leggen van een brug zeer wenschelijk isde overtuiging van die wen- schelijkheid is bijna algemeen en toch wat weerhoudt het bestuur der gemeente om aan dien dringend gekoesterden wensch bevrediging te schenken Het geldInderdaad die factor voert het meesterschap bij al hetgeen ons 1'art verlangt. Is d a t bezwaar in die questie dan werkelijk zoo gegrond Is het maken van zekere beweging van duim en wijsvin ger met een bedenkelijken trek in 't gelaat, wel het juiste bewijs dat die zaak goed door dacht is zoodat wij onze begeerten belmoren op te schorten tot betere tijden! Volstrekt nietHet halstarrig hechten aan dat denk beeld is zelfs een groote onrechtvaardigheid, gepleegd tegenover burgers eener zelfde stad. Het volgende mag daarvoor als bewijs dienen Een sterke brug kan tegenwoordig gemaakt worden voor f 15000.Dit cijfer is niet willekeurig, het is de uitkomst der gedachten van in deze zaak deskundigen. Die som ten laste der gemeente gebracht rentende 4 pCt., geeft een schadepost van f 600. het verlies der pachtsom - 400. brugwachter - 200. f1200.—. Die post nu jaarlijks op de begrooting terug- keerende, zou in even zooveel tijd door 5000 ingezetenen, ieder 24 ct. betalende, moeten vex-goed worden. Dat schrikbeeld van het geld, blijkt hieruit, is dan toch inderdaad zeer miniem, en 't zou een belasting zijn, voor ieder gelijk drukkend. Bijna dezelfde som wordt met het stelsel „Pontveer" door een deel menschen opgebracht te betalen pacht f 400. salaris pontschipper - 450. vermoedelijke winst, pachter - 300. f1150.—. Dit laatst verkregen eindcijfer wordt geof ferd door hen die het noodzakelijk achtèn om van die gebrekkigen overtocht gebruik te ma ken. Door dezen toestand te bestendigen heft de gemeente van dat eene deel een zeer on rechtvaardige cijns. Een pont is een zeer geschikt hulpmiddel, maar waar het verkeer dermate is, dat dui zenden dien weg, lietzy uit lust of uit nood zakelijkheid vóór anderen verkiezen, dan is het voldoende aangetoond en plicht ook dat het hulpmiddel voor beter plaats moet maken. De directe voordeelen van een betere over gang zijn bovendien velen; ook indirecte zullen het gevolg er van zijn, dat is zoo erkend, dat die hier te noemen wel overbodig is. Vroe ger heeft men het noodig geacht voor de be woners van het «Strooien dorp" een brug te leggen, later vond men het noodzakelijk het kanaal te overbruggen bij het Molenplein. Het gebeurde toen op het zoogenaamde «Land,'" waar geen enkel huis stond, maar alleen om dat de bewoners van de Loods- en Molengracht er gedeeltelijk behoeften aan hadden. Is het nu begrijpelylc dat de oppositie zich verheft tegen het verlangen van duizenden De leening, ten laste der gemeente, die zoo glansrijk volteekend werd, biedt een hoogst gunstige gelegenheid om aan die inconsequen tie een einde te maken, door een deel af te zonderen voor het maken van een brug over het kanaal tegenover de Keizerstraat. Moge uit de discussiën dezen avond blijken, dat de questie van het geld een onbestaand schrik beeld is en dat rechtvaardigheid het beste ar gument is dat een beteren overtocht spoedig verzekert. X. CORRESPONDENTIE. lil de annonce van P. L Stoltenkamp, zie vorig nouimer, stond P .L. Stollenkamp, dit moet zjju STOLTENKAMP. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prinses Wilhelmina passeer de 28 Maart Kaap Finisterre naar Amsterdam. Het stoomschip C'onrad arriveerde 28 Maart te Batavia van Amsterdam. Het stoomschip Prins Alexander vertrok 28 Maart van Port-Said naar Amsterdam. Het stoomschip Soenda is 27 Maart van Ba tavia vertrokken naar Amsterdam. Het stoomschip Prins Frederik arriveerde 28 Maart te Southampton van Amsterdam. Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia, arriveerde den 27en Maart te Amsterdam. Het stoomschip Prinses Amalia, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 26 Maart van Colombo. Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, en het stoomschip Prins Alexan der, van Batavia naar Amsterdam, vertrokken 26 Maart van Suez. Het stoomschip Voorwaarts, van Amsterdam, passeerde Kaap St. Vincent den 26en Maart naar Batavia. Het stoomschip Madura, van Batavia, arriveer de den 27en Maart te Marseille en heeft de reis naar Amsterdam voortgezet. 321ste Staatsloterij. Ie Klasse. Ie Lijst. No. 18997 f 20,000. No. 14929 17108 f 1000. No. 6999 f 400. No. 3973 4538 17637 f 100. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 26 tot 30 Maart. ONDERTROUWD: S.'tHart, schrijver bij de marine, en A. S. Vader. H. J. Borgart, torpe- dist bij de marine, en C. M. Gladpootjes. GEHUWD: Geene. BEVALLEN: C. Bakker, geb. Sluit,z. G. de Min, geb. Hemelrijk, z. M. Dekker, geb. Kuiper, z. K. Smits, geb. Mens, d. T. M. M. Papo, geb. Duran, d. G. Dilg, geb. de Pagter, d. S. M. Schmidt, geb. van den Abeele, d. M. van Til, geb. van Twuiver, d. J. Westerbaan, geb. Kater, d. OVERLEDEN: H. Stadtraan, 16 m. Een levenloos aangegeven. POLITIE, Gedeponeerd aan het Bureau No. II, een achterhek van een vrachtwagen en een pakkist, dezer dagen op de straat gevon den. Vervolg der Berichten. Het Nederlandsche oorlogsschip Java liep Zondag te Plymouth binnen, zwaar beschadigd door een aanvaring in het Ka naal, bij mistig weder, met een groote stoomboot. Vier manschappen van de Ja va worden vermist. Tweede telegram. De aanvaring had plaats even vóór middernacht, twaalf mij len bewesten den vuurtoren van Eddystone De Java heeft een groot gat aan stuur boordszij en heeft haar grooten mast ver loren. Het is mogelijk dat de vier ont- brekenden aan boord van het andere schip zijn gesprongen. Dit was een vier mast-zeilschip. De naam is onbekend. Het schip verdween na de aanvaring in den mist. Z. M. heeft met 1 Mei a.s. eervol ont slagen den offic.-mach. Ie kl. A. Flaes, op zijn verzoek, ter zake van langdurigen dienst en meer dan 50-jarigen ouderdom, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 1400 en een verhooging daarvan met f525 'sjaars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen verder bevorderd tot officier machinist 2de kl. bij 's Rijks stoomvaart dienst, de machinist 1ste kl. in het vaste korps J. A. Goetz. Aan de bezoekers van Tivoli is de voorstelling, gegeveu door 't Variété- en Specialiteiten-gezelschap onder directie van den heer Pohlini, Zondagavond jl. uitmuntend bevallen daarvan getuigden de herhaalde applaus. Een afzonderlijke vermelding verdienen de werkzaamheden der acrobaten en gymnastiekers, wier be vallige en krachtvolle toeren met recht bewondering wekten. Algemeen was men van gevoelen, een aangenamen avond doorgebracht te hebben. Met genoegen vernemen we dat dit gezelschap a. s. Don derdagavond hier nogmaals zal optreden (zie annonce). We vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummer aangekon digde voorstelling van de onderofficiers- vereeniging der zeemacht Admiraal de Rugter", in Musis Sacrum, Donderdag a. s. 't Doel is, de opbrengst te doen strekken tot ondersteuning van 't door die vereenigiug opgerichte weduwenfonds, een doel dat zeker geen aanprijzing be hoeft. Men kan dus, door 't bijwonen der voorstelling, zich een aangenamen avond verschaffen en tevens nut stichten. Gisterenavond werd in Tivoli de laatste volksbijeenkomst gehouden. De heer T. Mooy droeg voor »Het Ganzenbord", 't bekende geestige stuk van den humorist J. Schenkman, en bracht tevens een woord van dank uit aan allen, die door hun medewerking of door hun trouwe opkomst er toe hadden bij ge bracht om de volksbij eenkomsten te doen slagen. Daarna werd door den heer Roukens voorgedragen »Oude liefde roest niet." Beide voordrachten werden met onverdeelde aandacht gevolgd. Daar ditmaal geen tooneelstukje kon op gevoerd worden, gaf de heer A. B. Weber ten beste 't schoone dichtstuk van Tollens »De Wraak." Gaarne brengen we de commissie voor volksvoordrachten onder haar wakkeren voorzitter, den heer T. Mooy, een woord van hulde voor den loffelijken ijver, ook dezen winter betoond, om 't publiek eenige avonden te verschaffen, waarop 't nuttige zich aan 't aaogename paart. Gisteren waren een aantal vrienden en belangstellenden, waaronder ook de leden der spaarbank alhier, aan 't station tegenwoordig, om uitgeleide te doen aan den heer J. C. Mann, opzichter bij den Waterstaat. Na een verblijf van 16 jaren in deze gemeente, mocht de heer M. de vriendschap en achting van zeer velen verwerven; hij toonde te zijn een recht schapen burger en die de belangen zijner functie met toewijding behartigde De vrien den en inferieuren, die ook allen aanwezig waren, namen een hartelijk afscheid en wenschte hem in Rhenen, waarheen hij geroepen werd, dat, wat hij hier verliet. Onder stemmigen indruk hiervan spoorde hij heen. Door schipper V. de Wit, van den tonneboeijer, is Zondag namiddag op de reede bij sterke ebbe en dikken mist een vlet ontdekt met zes knapen er in. Deze waren gaan spelevaren in het Nieuwe- diep, maar door den stroom weggedreven. Thans waren zij verdwaald en men denkt aan het ergste, als voornoemde schipper hen niet toevallig gezien had. Zr. Ms. stoomschip Marnix is gis teren van Hellevoetsluis naar hier over gebracht, om als logementschip te wor den ingericht. De visscherjj-maatschappij »Neptu- nus" alhier zal over 1885 5 pCt. uitkeeren. Texel, 29 Maart. Een vijftal kievitseieren is hier giste ren reeds gevonden. De lenteproducten werden tegen 40 ct. a f 1 per stuk inge kocht. Indien de prijs zoo bleef, dan zou men spoedig voor eenige kievitseieren een flink schaap kunnen koopen. Texel, 29 Maart Yoor de garnalenvisschers is het een zeer benarde tijd. Sedert weken werd nauwelijks zooveel gevangen, dat de slij tage van netten als anderszins er van bekostigd kon worden. Intusschen gaat de beste tijd voorbij. Gewoonlijk is het seizoen medio Mei afgeloopen. De vis schers buitengaats in de Noordzee hebben, even als binnengaats, hun geluk beproefd, doch de uitkomst^blijft overal even onbe vredigend. Tal van gezinnen gaan onder dit alles gebukt en zien met groot ver langen naar verbetering uit van onhoud- baren toestand. Yoor de akte van onderwijzer of onder wij zerers in de prov. Noord-Holland hebben zich aangemeld 112 mannelijke en 72 vrouwelijke candidaten. De exa mens zullen beginnen op Maandag 5 April e. k.in het gebouw der Maatschap pij voor den Werkenden Stand, op den Kloveniersburgwal te Amsterdam. De Commissie van Eindexamen bestaat uit de heeren mr. J. Gerdenier voorzitter B. H. A. Arntzenius, prof. J. C. Matthes, P. S. Bakels en H. J. Calkoen. Exami natoren voor Nederlandsche taal en le zen G. Kappenburg Pzn. en J. A. Bak ker, voor rekenen en vormleerM. J. IJzerman, voor geschiedenis; J. van der Hoeven, voor aardrijkskunde; T. Terweij, voor paedagogiek, P. H. v. d. Leg, voor kennis der natuurJ. Kwast voor den zangen mej. A, Teunisse en mej. A. J. Kroese, voor de nuttige handwerken. Uit Rotterdam wordt gemeld: Op een bovenwoning aan den Binnen weg aldaar woonden twee vrouwen, een moeder met haar eenig kind. De doch ter was in haar 71ste jaar, de moeder in haar tweede eeuw. Heden is de doch ter overleden, en de 101-jarige weduwe staat thans geheel alleen op de wereld. Hoe moet zulk een oudje te moede zijn, nu ze al wat haar lief was overleeft, en de laatstovergeblevene van hare be trekkingen, in wie zij een trouwe ver zorgster had, haar ontvalt! Bij beschikking van den Minister van marine van 27 dezer n°. 59, is de gepensionneerde matroos 2e kl. J. G. A. van Deinura, met ingang van 1 April a. s., benoemd tot vasten knecht bij het Departement van marine. Vrijdagmorgen is op de Noordzee ter hoogte van Zandvoort de Scheve- ningsche bomschuit Anna Apolonie, be- hoorende aan de erven J. W aterreus, een; stoomboot aangevaren. De schuit bekwam een belangrijke averij en hoe wel de visschers, volgens verklaring van stuurman, allen luide om hulp schreeuw den, nam de equipage van de stoomboot van hen geen notitie. De bemanning van de bomschuit is Zaterdagmorgen be houden te Scheveningen met haar eigen boot aangekomen, Bij den waterschout te Scheveningen is dezen namiddag de zaak aangegeven, en later is ook voor den kan tonrechter te 's-Hage een scheepsverkla- rtng door den stuurman afgelegd. De Belgische bladen wijden kolommen aan de bijzonderheden der ongeregeldheden te Brus sel, te Luik en te Charleroi. De algemeene kreet in liet bassin van Luik is«wij zijn te vroeg be gonnen", en inderdaad zou de ramp, indien Luik en Charleroi tegelijk in opstand gekomen wa ren, niet te overzien geweest zyn. Te Brussel is Zaterdag de avond, en de nacht daaropvolgend, vrij rustig afgeloopen. Alleen de winkelkast van een huis op den boulevard du Nord is door de anarchisten vernield, en de siga renwinkel aldaar geplunderd. Er zijn te Brussel 67 personen gearresteerd. Uit de provinciën komen sedert gisteren niet veel nieuwe berichten. Alarmeerende geruchten waren verspreidgeneraal Yan der Smissen zou gekwetst zijn; het klooster te Soleilmont was verbrand, en met de tweehonderd kostmeisjes zou vreeselijk huis gehouden zijndat bleek ech ter onwaar. De generaal is niet gewond en de meisjes zijn, onder geleide der nonnen, over de velden gevlucht, voordat het klooster in brand gestoken werd. De treurige bijzonderheden omtrent de ge ruchten bij Marchiennes worden bevestigd. Veertien dooden, meest jonge mijnwerkers, lagen in een schuur. Zaterdag hadden te Marcinelle de troepen, toen zij op de mijnwerkers zouden vuren, in de lucht geschoten, en waren toen met steenworpen beantwoordop andere plaatsen werd met zorg gevuurd, ofschoon gelijk te Bour- gard, de vrouwen zich met ontblooten boezem voor den troep plaatsten. Charleroi, 29 Maart. Hedenochtend deed de cavalerie te Marcinelle een charge tegen de werkstakers. De advocaat Rocli Splingard uit Brussel, die met een hamer gewapend de mui ters aanvoerde, is in hechtenis genomen. Deze advocaat was een der redenaars op de vergadering der sociaal-democraten te Brussel, die eenstemmig de handelwijze der regeering om door het leger de orde te doen herstellen in het mijndistrict «schandelijk en afschuwelijk" noemden. Er komen slechte berichten uit de Borinage. Een dynamiet patroon is in de kolenmijn gewor pen. De begrafenis te Roux is zonder stoornis afge loopen. Te Roux werden 17 muiters doodge schoten en 30 gekwetst. Al deze dooden zijn Belgen, ofschoon niet uit Roux af komstig. Tien lijken werden door de familie opgevraagd, en heden werden de zeven anderen begraven. Charleroi, 29 Maart, des avonds. De toestand in den omtrek dezer stad is kal mer. De fabrieken maken zich gereed, om mor gen den arbeid te hervatten. Niettemin heerscht nog werkstaking in liet bekken van het centrum. De werkstaking bedaart, dank zij het optre den der troepen, waarvan twee klassen zijn op geroepen. Bergen, 29 Maart. 7 u. des avonds. Uit het bekken van Bergen wordt gemeld, dat de werkstakers de kolenmijnen van Mariemont hebben aangevallen. De troepen gaven vuur, waardoor veertien der muiters gedood of ge kwetst werden. In het plaatsje Zwiefel, in Beieren, werd dezer dagen tusschen een boer en een pachter de zonderlinge weddenschap aangegaan, wie van beiden het eerst op een aangewezen punt zou aankomen; de boer die te paard mocht zitten, of de pachter die loopen moest; het bedrag waarom gewed, was vijf- en twintig mark. Tot groote hilariteit van de bewoners van het plaatsje, hield het paard van den boer voor iedere tapperg stil en was dan slechts met moeite voort te krijgen; de ruiter had daardoor zooveel opont houd, dat 't den pachter zeer gemakkelgk viel het eerst aan te komen en de weddenschap te winnen. Geboren ARENDINA GEERTRUIDA, Dochter van H. W. DILG, en G. DILGDe Pagter. Helder, 28 Maart 1886. Bevallen van een Dochter: T. M. M. PAPO, geb. Duran. Helder, 27 Maart 1886. Bevallen van een welgeschapen Dochter Wed. C .v. OTTEREN—v. d Bos. J. VAN OTTEREN. Helder, 28 Maart 1886. Aan onze vrienden en be- kenden, die wij niet hebben ontmoet of waarvoor wij geen gelegen heid hadden hen te bezoeken, brengen wij bij ons vertrek naar Rhenen, langs dezen weg onzen welgemeenden afscheids groet. Familie MANN. DanüDetuiglns en algemeene kennisgeving aan een man alhier, die Vrijdagavond jl. mijn man uit het water gered heeft. Vriendelgk dank hiervoor, maar geen dank aan die anderen, die mijn man drank gaven, terwijl zij zagen, dat hij reeds te veel had hiervan spreekt ieder schande. N. Bij ons vertrek naar IJmuiden, roepen wij aan vrienden en bekenden een har telijk vaarwel toe. Helder, 26 Maart 1886. N. H. EDCIUS en Echtgenoote. Bg mijn vertrek naar Amsterdam roep ik aan vrienden en bekenden een harte lijk Vaarwel toe. Wed. JOH. DE JONG, VENNIK. Allen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan J. TIMMER, Arts te Den Burg op Texelworden uitgenoodigd daarvan ten zijnen huize opgave of betaling te doen vóór [of op den twintigsten April aanstaande. wordt kennis gegeven, dat inschrijving van leerlingen voor de plaatselijke teeken- school (nieuwe cursu's) zal plaats hebben van den len tot den 8en April a.s. Helder, 30 Maart 1886. De Directeur der School, J. C. LEICH. De ondergeteekende verklaart aan den Koffiehuishouder, J. de JONG, dat het geen hg gezegd heeft, van zeker meisje, hg daarvan niets terugneemt. J. KEIJZER- Daar het mij herhaaldelijk gebleken dat ik word aangezien voor den persoon, genoemd in de advertentie van J. BON, zie ik mg verplicht op te merken, dat die persoon is C. BAKKER, wonende in de Langestraat, en niet A. C. BAKKER, Kanaal weg I 1, naast den Heer L. J. VISSCHER. Hopende door genoemde advertentie het vertrouwen, dat ik tot dusverre genoot, niet te verliezen, blgf ik mg beleefdelijk aanbevelen. Waarschuwing voor DINZEN A VAN O E Y E R E NEchtgenoote van W. J, MEKELKorporaal der Mariniers te Willemsoord. Grevraagd een SCHILDERS-JONGEN, bg J. TIELROOIJ, Westgracht. Te huur gevraagd een net Burger-Woonhuis, de huurwaarde van f2,50 per week niet te boven gaande. Adres BERKHOUT Co. Grevraagd een D A G M EI S J E. Adres BERKHOUT Co. Mevrouw RöMER, vraagt tegen Mei een geschikte DIENST BODE, liefst P. G. Zich te vervoegen bg Mevrouw REEDER, Ankerpark. Terstond gevraagd een Klêermakersknecht, om dadelijk in dienst te treden bij HEIN VAN WOEZIK, aan 't Zand. Gevraagcl een zindelijk DAGMEISJE, niet beneden de 16 jaar, die ook was- schen kan. Loon een gulden. Adres BERKHOUT Co. Wordt gevraagd: om aan huis te komen Naaien, een fatsoenlijke Naaister, die uitstekend Verstellen kan en ook Wollen-naaien. Te bevragen Dijkstraat No. 396, 'a morgens vóór 12 uur Verloren een STALEN HORLOGEKETTING met gouden Medaillon, waarin portretten. Gaande van de Kerkgracht naar de Kazerne te Helder. Die bet ongeacbonden terug bezorgt Kerkgracht I 310, zal een goede beloo ning hebben. Verloren een gouden BELLETJE met 18 granaten Steentjes, die het terug bezorgt bij L. VERBOOM, Zuidstraatzal beloond worden. Te lioop 5 jonge groote KIPPEN, pas aan de leg, met hok en loop. Adres bureau van dit blad. Te üoop Adres Bureau van dit blad. Te nuur op het Ankerpark, naast den Heer VAN VLIET, een net WOONHUIS, tegen 1 Mei of Juni. Huurprijs f 16 per maand. Adres Ankerpark 226. Uit de hand te koop: een zeer nette goed onderhouden Adres Advertentie-bureau Stadermann. a f3.00 per week. Adres J. BETHLEHEM, Kanaalweg. te koop, bij L. VAN DER HOEVEN, te Huisduinen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 2