't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. TÜSSGBEN KRUIS EN TEMPEL. No. 1370. Zaterdag 3 April 1886. Veertiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. KALENDER DER WEEK. APRIL, (Grasmaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 22 m. Onderg. 6 u. 41 m. Zondag 4 Maandag 5 Dinsdag 6 "Woensdag 7 Donderdag 8 Verjaardag van Wilhelmina Maria Sophia Louisa, Zuster desKonings. (Gehuwd met den Grooth. van Saxen-Weimar Eisenach.) Vrijdag 9 Zaterdag 10 Eerste Kwartier. HELDER, 2 April 1886. De Staatscourant van 30 Maart meldt: Blijkens een bij het departement van marine ontvangen nader telegram, zijn de vier vermiste personen van Zr. Ms. schroefstoomschip Java, die bij de aanva ring overgesprongen waren aan boord van het zeilschip Loch Broom, te Londen aan gekomen. Voorts wordt uit Londen me degedeeld, dat het schip te Devonport zal moeten dokken, omdat door zware beschadiging het voorzetten der reis on mogelijk is. Zr. Ms. stoomkanonneerboot Fryer, in conservatie bij 's rjjks werf te Am sterdam, zal met 1 Mei aanst. in dienst worden gesteld ter oefening van zeemi- liciens. Aan den hoofd-ingenieur der marine J. W. Calten en den ingenieur 2e kl. der marine F. S. C. M. Wijs wordt opgedra gen een buitenlandsche reis van zes weken, tot het bezoeken der werven in Frankrijk en Italië. Men verneemt, dat dit jaar bij de directie der marine te Amsterdam ook in dienst zullen worden gesteld Zr. Ms. monitor Tijger en stoomkanonneerboot ülfr. Naar men verneemt, bestaat het voornemen om het schroefstoomschip Suriname, gestationneerd te Suriname, te doen aflossen door het in dit jaar in dienst te stellen schroefstoomschip Som- melsdijk, Zr. Ms. stoomkanonneerboot Brak zal, evenals het vorige jaar, weder in dienst komen, ten einde opname van verschil lende zeegaten te doen. Zr. Ms. schroefstoomschip Bonaire wordt in het begin dezer maand te Am sterdam binnenverwacht en zal bij 's rijks werf aldaar buiten dienst worden gesteld. Ingevolge machtiging des Konings bij besluit van 30 dezer no. 19 wordt: lo. bij binnenkomst van Zr. Ms. schroef stoomschip 4de kl. Bonaire Zr. Ms. ad judant in gewonen dienst, de kapitein luitenant ter zee W. baron Van Hogen- dorp eervol van het bevel over genoemd schroefstoomschip ontheven en weder ter beschikking gesteld van den chef van Zr. Ms. Militair Huis; 2o. in afwachting der buitendienststelling van voornoemden bodem met het bevel daarover tijdelijk balast de 1ste officier, de luit. ter zee der lste klasse L. A. H. Lamie. Bij het laatste onderzoek naar het wrak van de stoomboot Sapphire ingesteld, bleek het schip geheel doorgebroken te zyn. Het achterschip was weggezonken, terwyl bij laag water de stoomketel boven water kwam. Uit het achterschip werd nog niets geborgen. Bij gunstig weer worden in April de werkzaamheden tot berging hervat. Maandagochtend werd het dorp Buitenpost (Friesland) verrast met het bezoek van 68 sollicitanten, die allen met denzelfden trein kwamen, naar de betrek king van gemeenteveldwachter te Kooten, jaarwedde f 400. Zij moesten beurtelings zich aan den burgemeester voorstellen. Met den vorigen trein waren er 15 af gestapt. Het gerechtshof te Arnhem heeft Dinsdag het vonnis van de Arnhemsche rechtbank in zake mevr. Bulkley, Klop pers en mej. Schlingeman bevestigd, en hen aldus veroordeeld onderscheidenlijk tot 18 maanden, een jaar en 45 dagen celstraf en tevens bepaald dat mevrouw Bulkley niet terstond in hechtenis zal worden genomen. Wij lezen in de Kamper Courant; De eerste kievitseieren zijn reeds aan gebracht! Het is immers ook lente? On willekeurig denkt men daarbij aan het aardige verhaaltje, hoe eertijds Piet Smul" met het vroege kievitsei" gefopt werd. De verkooper was evenwel oprecht ge noeg ten laatste nog zijn leuken raad op den koop toe te geven, dat het vuurtje niet al te hard diende gestookt te wor den, daar zijn grootje het ei reeds het vorige jaar gekookt had. Tegenwoordig leggen sommigen dat kunstiger aan. In dien tijd, wanneer de kievietseiers weinig waarde hebben (ongeveer Mei) worden ze door sommige oneerlijke lie den eenvoudig ingemaakt Daartoe nemen ze de eiers, die zjj in zoogenaamde nestjes met éénen" gevon den hebben. (Dat zijn nesjes waarin de kievit nog maar één ei gelegd heeft.) Zulke eiers zijn niet -in het minst be- broeid en kunnen dus het beste bewaard blijven tot het volgende voorjaar door ze in kalkwater enz. te leggen. Zijn ze soms een beetje door den inmaak ont kleurd, dan is er wel een middeltje op ze weer wat op te kleuren, ten einde deze eerstelingen van nog maar negen maandjes oud het voOTkomen van versche kivietseitjes te geven. Dat de liefhebbers aan zulke vroege kievitseiers uit den kalk- pot niet al te lekker zullen smullen, laat zich denken. Hoewel het mogelijk mensch- lievend is, om den fijnproevers reeds zoo spoedig mogelijk een voorproefje van het eigenlijk genot te gunnen, is 't misschien toch nuttig op deze bedreigerij de aan dacht te vestigen, daar ook onder de vol gende nog wel een ingemaakt eitje uit den kalkpot zal schuilen. De student Berdenis van Berlekom uit Middelburg, is te Leiden onder droe vige omstandigheden om het leven ge komen. Volgens het Haagsche Dbld. droeg zich de zaak als volgt toe: Zich met eenige vrienden op de kamer van een zijner mede-studenten bevindende, viel de student in de medicijnen R. v. B. met den rug tegen het raam en door de zwakte van het houtwerk van het venster zoo achterover naar beneden. Hij kwam ne der op den stang van het hek, dat zich onder het raam bev„ona. De val was zoo zwaar, dat deze djkke ijzeren stang er sterk door gebogen werd. De inmiddels geroepen geneesbar konnaar het uiter lijk te oordeelen, nog niet veel gevaar constateeren. Later bleek echter, bij na der onderzoek van prof. van Itersou, dat er voor zware inwendige beleediging te vreezen was, zoodat overbrenging naar het ziekenhuis noodig werd geoordeeld, en een daar ondernomen operatie toonde aan, dat de verwonding te zwaar was, om nog hoop op behoud over te laten. De dood is dan ook Vrijdagmiddag gevolgd. Maan dagmiddag is het stoffelijk overschot te Leiden ter aarde besteld. Den studenten is vanwege het Collegium verzocht, den rouw aan te nemen. Axel Paulsel geslagen. Op een af stand van een mijl is hij op 18 Maart te Drontheim twee keer door den 20-ja- rigen Quilfeldt geslagen. In een inge zonden stuk in de Drontheimer Dagsposten wordt getracht zijne nederlaag daardoor te verklaren, dat de baan zoo kort was en hij met zijne lange schaatsen in het nadeel was. By den eersten omloop dacht hij dat Quilfeldt hem dadelijk voorbij zoude rijden, hetgeen echter eerst op het laatste oogenblik gebeurde. Bij den twee den omloop reed Paulsen zeer hard af, om Quilfeldt voorgoed vóór te blijven deze bleef wel eerst achter hem, maar won op het laatst weer. Hieruit ziet men, dat de door de Noor- sche couranten zoo onjuist als unfair" genoemde taktiek der Friezen te Ham burg, ook door een Noor niet versmaad wordt. VERGADERING Tan den Raud der gemeente Helder, op Dinsdag 30 Maart 1886. Voorzitter Mr. K. J. C. Slakman Bosse. Tegenwoordig zijn 15 leden; afwezig de heer H. Janzen Ez., 1 vacature. De zitting wordt door den Voorzitter voor ge opend verklaard, waarna de notulen der vorige zitting worden voorgelezen en goedgekeurd. Daarna komt aan de orde de regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de gemeente scholen. Twee voorstellen, reeds vroeger ingekomen, worden nu opnieuw in be handeling genomen, 't Eene is van B. en W., 't andere van den heer J. C. Jansen. De om standigheid, dat deze zaak reeds in de Raadszit tingen van 26 Januari en 1 Maart 11. behandeld en verdaagd isdroeg er zeker toe bijdat de discussie geene belangrijke uitbreiding verkreeg en zich hoofdzakelijk bepaalde tot de verdediging door den Voorzitter van 't voorstel van B. en W. en door den heer Jansen van 't voorstel door hem ingediend en door de commissie van toezicht op het lager onderwijs gesteund. Nog wordt door de heeren van Gijn, Korvcr en Maalsteed het woord gevoerd entot Btemming overgaande, wordt het voorstel van het Dag. Best. met 8 tegen 7 stemmen verworpen, dat van de heer Jansen met evengroote meerderheid aangenomen. Volgens de nu aangenomen regeling, zullen er vier klassen zijn van onderwijzers en onderwij zeressen met jaarwedden, respectievelijk van f 800, f700, f600 en f500. De lste klasse zal tellen 6, de 2de klasse 3, de 3de klasse 20 onderwijzers of onderwijzeressen, terwijl de overige tot de 4de klasse znllen behooren, waaraan een wedde van f 500 wordt toegelegd. De bevordering van de eene naar de andere klasse is bij deze regeling behoorlijk omschreven en is afhankelijk gesteld van ijver en geschiktheid en van 't advies, dat daarvan door de Hoofden van scholen wordt ge geven. Verder zijn geregeld de jaarwedden der Hoofden van scholen, die, tot aan het bereiken van het maximum-tractement, om de vier jaren een verhooging van f 100 kunnen verkrijgen, op advies van de plaatselijke schoolcommissie. De regeling, thans goedgekeurd, zal, volgens de be staande voorschriften, aan H.H. Ged. Staten ter beoordeeling worden opgezonden. Aan de orde wordt daarop gesteld de verrui ling der vacature, ontstaan door 't eervol ontslag, met ingang van 1 Mei a. s. aan den heer H. Daarnhouwer, hoofd der gemeente school no. 5, verleend. De Voorzitter herinnert, dat B. en W. door den Raad in zijne zitting van 1 Maart gemachtigd werden, om te dezer zaken met den districts-schoolopziener in overleg te treden. Hij verzekert, dat 't Dag. Best. zich tot den school opziener heeft gewend, en doet voorlezen het daarop ontvangen antwoord. In dit schrijven komt de schoolopziener er tegen op, dat men hem van onderscheidene bijzonderheden op het ontslag van den heer Daarnhouwer en de ver vulling der vacature onkundig heeft gelaten. De schoolopziener vereemgt zich eerder met het ge voelen van de minderheid uit de plaatselijke schoolcommissie en dringt er dus op aan, dat geene verplaatsing geschiede, maar dat voor de betrekking van hoofd der school no. 5, aan de Weststraat, een oproeping van sollicitanten plaats hebbe. Naar het oordeel des schoolopzieners is die wijze van handelen in het belang van het onderwijs. De Voorzitter vraagt hierop 't gevoelen van den Raad en doet ten slotte een stemming houden over het navolgende, drieledige voorstel. Ie. om den heer A. Klerk Az., hoofd der ge meente-school no. 2 (te Huisduinen) als zoodanig te verplaatsen naar de gemeente school no. 5 (aan de Weststraat)2c. om den heer F. Sant, hoofd der gemeente school no. 1 (te Koegras) te ver plaatsen naar de gemeenteschool no. 2 (te Huis duinen) en 3e. om voor de vervulling der met primo Mei te ontstane vacature te Koegras, een oproeping van sollicitanten te doen. Met 11 tegen 4 stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Tegen stemden de heeren Jansen, Tinkelenberg, Van Neck en de Voorzitter. Met eenparige stemmen worden goedgekeurd en vastgesteld de voljaarskobieren voor den hoof- delijken omslag en voor de belasting op de hon den, voor het dienstjaar 1866, respectivelijk tot een bedrag van f28810,79 en van f1163. Door den voorzitter wordt medegedeeld, dat bij den minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid het voornemen om o. a. den Rijksweg lnngs de Binnenhaven, het Ankerpark, de Zuid- en Weststraat en de Hoofdgracht tot sa* den Ha- vendijk, ter lengte van 2927 M., als uitsluitend bestemd tot het onderling verkeer te dezer plaatse, aan de gemeente in eigendom en dus in onder houd over te dragen. Nadat het desbetreffend schrijven aan den Raad is voorgelezen, treedt de voorzitter in geschiedkundige beschouwingen om trent den aanleg van dezen straatweg, waaruit blijkt, dat de Regeering min of meer door hare antecedenten gehouden is, dezen weg in eigen beheer te blijven onderhouden. Aan de gemeente, zoo merkt de voorzitter op, zou de overneming van den weg pl. m. f2000 per jaar kosten. Op zijn voorstel wordt besloten, den brief om bericht en raad in handen te stellen van de commissie voor de gemeentewerken. Voor kennisgeving worden vervolgens aangeno men deze mededeelingen lo. dat bij de op 16 ea 17 dezer gehouden inschrijving voor de gemeente-geldleening ad. f 80,000, voor niet minder dan f 298,000 is in geschreven, en dat van deze som circa f 80,000 is aanvaard 2o. dat bij de kasopneming, gehouden den 26 Maart 11., boeken en kas van den gemeente ont vanger in volkomen orde zijn bevonden, in kas zijnde de geringe som van f 3484,621 3o. dat door den ontvanger der rijks belastin gen van de gemeente gevorderd wordt de som van f804,99, als onvangloon voor de gemeente-op- centen wegens de grondbelasting in 1885 cn de personeele belasting in 18S4-85 4o. dat door Z. M. den koning de vereischt« goedkeuring is verleend aan de verordening tot het heffen van rechten voor het tijdelijk gebruik van gemeente-gronden en van den hijschkraan op het Molenplein 5o. dat het contingent, door de gemeente te Een roman uit den tegenwoordigen tijd van 38. H. WIGHART. En wat moet er dan van hem worden, arme, beste meid? vroeg de kolonel, haar inde armen sluitend. Hare wangen gloeiden toen zij antwoordde. Een Christen, oom u zult hem laten doopen als ik hem maar zie! O wat een genot zijne lippen te kussen! en toch heb ik hem verlaten, ik liefdelooze! Het zou dwaasheid zyn haar in dezen toestand te laten vertrekken fluisterde me vrouw von Wölfling haren man in 't oor. Olga hoorde het echter. Wilt gy mij met geweld hier honden? riep zij, Nelly naderend. Hoe kunt gy n in dit onweer buiten wagen ik zeg u dat het krankzinnigen werk zou zyn. De jonge vrouw zag haar strak aan. Spreek dat woord niet meer uit, herhaal het niet fluisterde zij meer dan zij sprak. Wie durft peggen, dat ik mijn verstand verloren heb? Wie vraagt het? Wie? Zy zag dreigend om. D,acht gij, dat ik bang was voor den regen, voor den bliksem? Door nacht en wind zal ik inaar hem toegaan de donder boven mij, de ontzetting in my, het sterfbed van mijn kind voor mijHet is een prachtige weg dien ik bewandelen moet, hebt gij geen zin om mee te gaan? Ach als het water op mij valt, zal ik denken dat het zyne tranen zijn, die de Hemel voor mij verzameld heeft en als ik den donder hoor ratelen, zal ik gelooven dat het myne zuchten zijn, die tot één reu zenstem zyn aangegroeid, opdat hy ze hoore hij Zij brak kort ai en wierp een doek om, die hoofd en borst tegelijk bedekte. Kom, zeide zij, gebiedend de deur ope nend. Heb medelijden met uzelve! De overste snelde haar x. Olga, Olga, moet gij by alles wat ik lijd mij nog de zekerheid ver schaffen dat gy den dood tegemoet loopt. Van dezen gang zult gy nooit tot ons wederkee- ren. Dat is God verzoeken! Dood, zegt gij? Dood? Zy kromp ineen van angst. Nelly, hij zegt dood! Bruno Bruno! Zonder naar de waarschuwende, smeekende steramen te luisteren, vloog zy de trappen af, door de donkere gang, de straat op. Klette rend sloegen de groote, met hagel vermengde regendroppelen haar in het gezicht, de storm wind joeg haar voort de bliksemstralen wezen haar den weg. In de ziekenkamer brandde eene kleine lamp, die een zwak groen licht op het bedje wierp, waarin het stervende kind zacht kreunend lag. Voor hem, maar zoo diep voorover ge bogen, dat zyn hoofd bijna de zachte kussens raakte, zat Mannel Goldstein met zijn vin ger in de vochtige handjes, die angstig toe geknepen waren. Achter zijn stoel stond tante Mina, geheel vervuld van smart en medelij den over hare dorre wangen vloeide nu en dan een traan, maar zij voelde het niet. Geen geluid verbrak de bange stilte alleen de ontkerkerde elementen zongen hun eeuwig lied van den sterfelijken mensch en den eeuwigen God. Een vreeselijke bliksemstraal knetterde, door een langen, krachtigen donderslag gevolgd. Tegelijkertijd sloop eene schaduw door de roode kamer naar de halfgeopende deur deze door te gaan, naar de wieg te vliegen en daar op den grond te vallen was het werk van een oogenblikAls werd hij geëlec- triseerd sprong Manuel uit zyn gebogen hou ding overeind de smartelijke trek van zijn gelaat veranderde dadelijk in bittere gestreng heid, zoodat tante Mina hem waarschuwend de hand op den schouder legde. Manuel wilde spreken maar de zoo plotseling opgewekte toorn veroorzaakte dat hij het goede woord niet vinden konhij zag slechts met een on begrijpelijk sprekende uitdrukking op de knie lende, wanhopige vrouw, die zijne tegenwoor digheid nog niet eens had opgemerkt. Toen het kind zich bewoog richtte Olga zich op, te snel om den dreigend opgeheven arm te zien, die tusachen haar en den beminnenden zieke geschoven werd haar voorhoofd kwam niet op de zachte lokken van den kleine, maar op de hand van haren man met een gil week zij voor die onverwachte aanraking ach teruit. "Vijandig was de blik, dien zij op Ma nuel sloeg. Manuel wees naar de deur Olga sprong overeind, strijdvaardig stond zij tegenover hem; hij wees naar de deurDaarheen is uw weg! Olga drukte de handen te zaruen en bracht ze aan haar hoofd; zij mompelde een paar onverstaanbare woordenhaar blik vloog on zeker van Manuel naar tante en van deze weder naar het strakke gelaat van haar man terug. Wie heeft u geroepen? Ga weg, gij hebt u zelve verbannen. Zij liet de armen vallen en zag werktuige lijk naar de aangeduide richting. Ga; wij hebben u niet noodigI Toen gevoelde zij opeens een schok door het hoofd en dadelijk herkreeg zij de vrije beweging harer ledematen. Heftig wierp zij hare door het weer verwarde haren achter uit, zoodat Manuel de afvallende druppelen op de lippen kreeg, welke hij oogenblikkelijk afveegde. Voor de wieg van het kind neer vallend riep zij halfluid: Wie mij geroepen heeft? Een engel der barmhartigheid, dien ik in dezen schrikkelijken nacht gevolgd ben Niet naar u; niet naar u, die mij ongelukkig gemaakt heeft en mij mijn kind ontstal. Dacht gij dat gij twee harten van elkander koudt rukken, zooals gij gewoon zijt vergroeide lede maten door mes en vijl met geweld te schei den Zie naar uw werkhier ligt het! Moederliefde kunt gij niet vernietigen, zelfs al baaddet gij u in een zee van eer en roem. Ik kom niet naar u; een stem heeft mij ge roepen. Zy zeiden dat liet de donder was, maar 't was niet waarBruno heeft om mij geweend! Lach niet riep zij, steeds meer opgewonden ik haat uw lachen Lach uw kind gezondlach dan lach het in het leven terug! Olga, wat is dit nu voor taal aan het sterfbed van uw kind! zeide de oude vrouw ontzet. Zeg liever, wat is dit voor een ontvangst aan het sterfbed van mijn kind! hernam zij snel. Wat ziet gij mij vijandig aan, ik wil niets van u hebbenik kwamWaar om hebt gij mij niet laten roepen, toen gij om haar stuurdet? Manuel Goldstein gaf zyne tante een wenk de opgewonden vrouw de deur uit te bren gen. Olga merkte het en klemde zich vaster aan de wieg. Raak mij niet aan, ik voel een kracht in mij die u ontzetten zou! Laat mij hier! riep zij dreigend, en eensklaps in een zachten, smeekenden toon overgaande, vroeg zij vleiend: Laat mij hier bij mij kind blijven! Ik wilde het komen halen, omdat ik zoo nameloos alleen ben, dag en nacht! Maar het zal zoo niet wezen. Bruno, is het waar, wilt gy niet bij uwe moeder komen? Zij knielde voor het bedje neder en legde haar hoofd op de blonde lokken van het kind. Ik kan u niet zooveel bieden als uw vader, want ik ben arm, weet ge, en hij, o hij had voor mij niets dan een lachje er is een won derbloem, die heeft hij altijd liefgehad. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1