't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1372. Zaterdag 10 April 1886. Veertiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. LENTEZANGERS. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBEHOUT Go., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGEINS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. KALENDER DER WEEK. APRIL, (Grasmaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 8 m. Onderg. 6 u. 53 m. Zondag 11 Passie Zondag. Maandag 12 Dinsdag 13 "Woensdag 14 Donderdag 15 "V rijdag 16 Zaterdag 17 Volle Maan. HELDER, 9 April 1886. Bij Zr. Ms. besluit is bepaald, dat de bij art. 31 van het reglement voor het Kon. instituut voor de marine alhier be doelde commissie tot het afnemen van het eindexamen aan de adelborsten der 2e kl., in dit jaar zal bestaan uitden ge- pens. vice-adm. F. A. A. Gregory, voorz. der commissie tot het examineeren van zeeoffic. en adelborsten, als president de kapits. t z. P. ten Bosch en J. M. A. van Muiken, den kapt.-luit. t. z. O. C. A. J. Moreau, den luit -kol. van het korps mariniers W. L. G. J. F. Cramer van Baumgarten, en den gepens. kapt -luit. t z. titulair L. A. Walaardt Sacré. permanent lid der commissie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten, als leden. Een treurig ongeluk gebeurde Maan dag in de nabijheid van 't Schouw. Een 23-jarige schippersknecht, die in een schuitje turf had overgebracht, viel door den sterken golfslag, door de Purmerender boot veroorzaakt, in het kanaal over boord en verdronk. Nog lang had hij beproefd zwemmende den oever te bereiken, maar zijn krachten waren te zwak om tegen den stroom op te werken. De vreeselgke Leidsche vergiftigings geschiedenis komt althans de wetenschap ten goede, daar in de buitenlandsche vak bladen uitvoerig mededeeling wordt ge daan van de uitkomsten van het onder zoek ten opzichte der door vrouw v. d. Linde vergiftigde personen ingesteld. Vooral is de aandacht getrokken door het rhrift van den Leidschen hoogleeraar T. Zaaijer»De toestand der lijken na arsenic-vergiftiging." Daar het on derzoek over een buitengewoon groot aan tal gevallen heeft geloopen en met veel nauwkeurigheid is verricht, wordt dit werk als een zeer belangrijke bijdrage op het gebied van de leer der vergiften aan gemerkt. Dinsdagochtend omstreeks 6 uur, bewoog zich te Nijmegen door onderschei dene straten een beer, die met zijn ge leider in het Zwarte Anker" aldaar was gehuisvest en uit zijn hok had weten te breken. Op zijne wandeling ontmoette hij eenige vrouwen, die, door schrik be vangen, nagenoeg in zwijm vielen, terwijl een lantaarn-opsteker, die aan het blus- schen was, op het zien aankomen van het wilde dier, zonder muilkorf, in den angst van zijne ladder sprong, en in allerijl, met achterlating van zijn gereed schap, de nabijheid van den heer trachtte te ontvluchten, die hem echter nog eenige schreden achterna kwam, totdat de man meer dood dan lerend eene veilige schuil plaats bereikte. Later is de beer door zgn geleider, die hem onmiddellijk achterna zette, gevonden tusschen een hoop twijg, welke nabij de spoorwegbrug aan bossen stond. De werkstaking heeft zich te En schedé uitgebreid tot de fabriek van de firma Menko. Alles blijft echter rustig. De socialisten manen tot kalmte, maar tot volharding aan en beweren dat de werkstakers der fabriek van de heeren Scholten recht hebben op het geld van het Ziekenfonds, dat 30 a 40,000 gulden bedraagt. Er worden in den Haag pogingen aangewend tot oprichting van een nieuw socialistisch weekblad. Maandag is te Delft op last van de justitie, op Juffa, het lijk opgegraven van den heer F., die aldaar sedert tien maan den begraven lag. De aanleiding daartoe was het vermissen uit de nalatenschap eener geldsom van ongeveer f30,000, ter wijl de omstandigheid dat de heer F. in zijne laatste levensdagen aan een ziels ziekte leed en steeds een groote geldsom in een gordel bij zich droeg, tot het ver moeden aanleiding gaf dat genoemd be drag met hem zou zijn begraven. Het onderzoek heeft evenwel tot niets geleid. Te Koevorden werd Zondag gevan kelijk binnengebracht het dienstmeisje van den landbouwer J. G. Meijerink te Ballast, onder die gemeente. Zij wordt beschuldigd den brand te hebben aange stoken in de met hooi en stroo gevulde schuur van haren meester, welke Za terdagavond tot den grond toe is afge brand. Zondagmiddag werden te Uden de aloude kerktoren met de kerk en vier woonhuizen door brand, vernield. De brand, in den toren ontstaan, deelde zich spoedig aan het kerkgebouw mede, waar uit echter nog vele kerksieraden gered werden. Plotseling stortte de torenspits naar beneden, en kwam gedeeltelijk op een naastbijgelegen huis te land, dat met nog drie andere woningen door het ver nielend element verteerd werd. Aan blus- schen viel niet te denken. De schade is aanzienlijk. De klok, een der oudste en beroemdste van ons land, viel gebersten neder. Hoe de brand ontstond kan niet zeker gezegd worden. Een zeldzaam geval had Woensdagoch tend op de begraafplaats in het voorma- malige Delfshaven plaats. Bij een be grafenis was nauwelijks de kist in de groeve nedergelaten, of een der bidders stortte neder, door een beroerte getroffen, en was dadelijk een lijk. Men schrijft aan de L. C.: De mode heeft voor het aanstaande sei zoen weder een sprong gemaakt, als maar weinigen zouden gedroomd hebben. Des sin en kleur toch van de damesjaponnen en andere dingen a la faience de Delft, of, om Hollandsch te spreken, volgens Delfsch aardewerk. Deze wgdberoemde pot- tebakkerskunst streefde er naar Chineesch en Japansch porselein na te bootsen, zoo dat 't niette moeielijk zal vallen, de bekoor lijkheid van dit kostuum naar waarde te schatten en de vinding met ingenomen heid te begroeten. Er zal een tijd komen, dat men zijn vrouw nog voor een vaas en zijn dochter voor een pul zal aanzien, en deze onder den schoorsteenmantel zal willen plaatsen om er mee te pronken. Ook onder de heeren is de mode ont staan, zich in een jaquette, voorheen wam buis genoemd, te gaan steken, dat bijzon der veel overeenkomst heeft, wat kleur en snit betreft, met een blauwen hemd rok. Schippers en schuitejagers, zooals aan den Leidschendam, hadden reeds voor jaren de gewoonte, over alles heen, blauwe hemdrokken te dragen, gelijk bij de Hanoveranen, die met houtvlotten den Rijn komen afzakken en ook langs den Vliet worden aangetroffen, veel in zwang is. Deze mode mag derhalve wel als zeer gedistingeerd in aanmerking komen. Als nu de hemel dezen zomer maar niet te spaarzaam is met helder blauw, gaat men een »rooskleurigen" tgd tege moet. De bevolking van het tuchthuis te Leeuwarden is gedureude het afgeloopen kwartaal met 3 gevangenen vermeerderd Er kwamen bij 11, terwijl ontslagen werden 5 en 3 stierven. Het totaal op 1 April was 345. Bij de vernieling van het kasteel van den heer Baudoux te Roux hebben verscheidene oproermakers zich op schro melijke wijze aan diefstal schuldig gemaakt. Zaterdag kwam de commissaris van politie van Roux in het gehucht Bruaire bij een paardenkooper, een Franschman van ge boorte, ten einde alleen de papieren van het gezin na te zien. Op het zien van den commissaris ontstond eensklaps een groote verwarring in 't gezin. Een oude vrouw begon over haar geheele lichaam te beven. De commissaris zeide onmid dellijk, dat er iets in het huis was ver borgen en dat hij het huis kwam door zoeken. Hij toog dan aan 't werk en het duurde niet lang of hij had een aantal effecten en obligatiën gevonden, waarvan de bewoners de herkomst niet konden mededeelen. Eindelijk, door de vragen van den commissaris in 't nauw gebracht, bekende de oude vrouw, dat deze papieren uit het huis van den heer Baudoux kwamen en dat zij door haar schoonbroeder, die te Dompremy woont, in haar huis waren geborgen. Het hoofd van het gezin en genoemde schoonbroeder werden in hech tenis genomen. Een »1 i e f d e d r a n k." Een allertreurigst ongeval heeft zich te Lon den voorgedaan. De 27-jarige boekhan delaar ArthurMarlow overleed dezer dagen, na eene ziekte van slechts 12 uren. De doctoren bevonden, dat hij vergiftigd was. Men begreep niet, hoe hg, die in elk opzicht in gelukkige omstandigheden verkeerde, aan dat einde was gekomen. Aan zelfmoord viel volstrekt niet te denken. Des anderen daags helderde het geval zich op, toen zijne 18-jarige vrouw wanhopig en handenwringend bekende, haren man een liefdedrank te hebben ge mengd onder zijnen wijn, en wel op raad van hare vroegere min, eene boerenvrouw, die haar den drank had gebracht, ten einde te bewerken, dat Marlow ten allen tijde zoo lief voor zijne vrouw zou blijven, als hij nu in de 3 maanden van hun huwelijk was. Da>lelijk na het toedienen van den drank was Marlow bewusteloos neergevallen. In den Parijschen schouwburg Odéon viel Zaterdagavond een beschonken man van de vierde galerij naar beneden, op de leuning van het balkon. Hij kwam er echter, zooals wel meer het geval is met dronken lieden, bijzonder gelukkig af. Een dame in het balkon, op wier hand hij was neergekomen, was veel ernsti ger bezeerd dan hij, want zij had haar rechterhand ontwricht, en de gevallene zelf was geheel ongedeerd gebleven. Te Charleroi en omstreken big ft alles rustig, en binnen een paar dagen zal allerwege de arbeid zgn hervat. Inmiddels zijn de rechtbanken met hare straffende werkzaamheid begonnen. Reeds Maandag werd een aantal personen tot straffen van 3 maanden tot 5 jaren ge vangenzetting, wegens bedelarij met be dreiging, geldafpersiug, aanranding der vrijheid van arbeid, enz. enz. veroordeeld. Een Belgische werkstakers, die zich naar Frankrgk wilden begeven, zgn aan de Fransche grens aangehouden en terug gezonden. Twee hunner werden, wegens verzet, in hechtenis genomen. Bij een dezer mannen vond men een som van 650 francs. Vele fabrieken in den omtrek van Char leroi schaffen nu een voorraad wapenen aan welke, in geval van nood, aan een vertrouwd personeel in Landen gegeven zullen worden, tot voorloopige verdediging, in afwachting van militaire hulp. Sedert Zondag is geheel Brussel vol van het verdwijnen van een nauwelijks vijftienjarig meisje, behoorende tot een der meest bekende en rijkste familiën. Men vertelt dat een officier in hare ont voering de hand gehad moet hehben maar de bedoelde officier is de stad niet uit geweest, en een door de rechterlijke macht in zijne woning gedaan onderzoek heeft tot niets geleid. Een merkwaardig spoorwegongeluk, dat tevens een denkbeeld geeft van de zorgeloosheid, waarmede Amerikaansche spoorwegen gebouwd worden, had den 26en Dec. jl. plaats op den New-York, New Haven en Hartford Railroad, aan het station Pelhamville, ongeveer 26 KM. van Boston, waarbij de stoker omkwam, de machinist, benevens 3 postbeambten zeer zwaar en vele passagiers meer of minder ernstig gewond werden. De locomotief, tender en postwagen rolden van den spoorwegdijk in de ge noemde volgorde, zoodat de laatste het langst voortliep, de geheele trein ont spoorde en de 2 laatste wagens omvielen. En de oorzaak Och, voor den Ame rikaan een kleinigheid. De trein kon niet stoppen te Pelhamville, alwaar ter zijde van het station een plankier voor het opnemen van reizigers was aangelegd. Dit plankier nu bestond uit 2 zware liggers, door dwarsplanken vereenigd, en zonder eenige bevestiging neêrgelegd op twee rijen palen, in het talud van den spoorwegdijk geslagen, zoodat de wind daaronder vrij spel had. Op het oogenblik van het ongeluk nu woedde een hevige storm, loodrecht op de richting van den dijkde drukking van den storm op de zijhellingen van den dijk lichtte het plankier van achteren op en deed het juist op de rails omtuimelen. Toen nu de sneltrein aankwam, sloeg de locomotief het plankier tot splinters, en wierp groote stukken daarvan op ver ren afstand, tot zij zelve op 300 Meter afstand van het station ontspoorde en van den dijk rolde, successievelijk gevolgd door den tender en den postwagen. Alfred Defuisseaux,de schrijver van den Volkscatechismus", welke bg de on lusten in België een zoo groote rol speel de er werden 350,000 exemplaren van dit geschrift verkocht is nu, met zijn geestverwant Fauviaux, in hechtenis ge nomen. Hg is, om weinig eervolle rede nen, een oude bekende der justitie. In het geheel zgn ongeveer 350 personen gevangen genomen wegens de onlusten in den omtrek van Charleroi. Ongeveer 100 van die gevangennemingen hadden betrekking op de verwoesting der fabriek van Baudoux. Bg den jaarlijkschen roeiwedstrgd tus schen de studenten van de Engelsche universiteiten Cambridge en Oxford, die verleden Zaterdag op den Theems werd gehouden, had de horlogefabriek van Wa- terbury een eigenaardige reclame voor haar fabrikaat bedacht. In een klein stoombootje zat de Tijd, in het traditio- neele kostuum, met den kalen schedel en den langen witten baard; met zgn tijd medegaande, had echter de oude Chronos zijn zandlooper door een reusachtig uur werk van de Waterburgy Watch Compa- ny vervangen. Dezelfde maatschappij wierp in alle booten en bootjes, die- op de rivier onder het bereik barer agenten kwamen, blikken busjes met bonbons en advertentiën. Dertigduizend van die ca deautjes werden uitgedeeld; verscheidene daarvan bevatten ook bons voor kleine geldsommen en voor horloges. De geheimzinnige verdwijning van den rijken Amerikaan Frederic Nourse van New-York, verwekt te Londen veel sensa tie. Den 2l8ten Fsbruari was de heer Nourse te Londen gekomen, ter herstel ling van zijne geschokte gezondheid. Den 3den Maart verliet hg het Langhan-hotel en begaf zich naar het station Euston, om vandaar naar Liverpool en verder weer naar Amerika terug te keeren. Hg is echter niet te Liverpool aangekomen, zgn reistasch is daar alleen gevonden. Niettegenstaande de nasporingen der po litie en het plaatsen van advertentiën, waarbij groote sommen voor zgn ontdek king toegezegd werden, heeft men na dien tijd niets meer van den heer Nourse vernomen. Verleden week heeft een schip per in den Theems het lijk gevonden van een net gekleed heer. Het gelaat ver toonde ernstige wonden, de tong kwam tusschen de tanden uit en de beide handen waren saamgevouwen. Men stond hier klaarblijkelijk voor het slachtoffer eener misdaad. Reeds aanstonds vermoedde men het lijk gevonden te hebben van den heer Nourse, doch wegens onkenbaarheid der gelaatstrekkenkon zelfs een broeder van den verdwenen Amerikaan niet be slissen of de doode al of niet zgn broeder was Inmiddels tracht de politie het geheim zinnig raadsel op te lossen. Het honderdjarig jubilé van den aardappel zal dezer dagen in Frankrgk op feestelijke wijze worden gevierd. De aardappel werd door den beroem den landbouwkundige Augustin Parmen- tier uit Amerika ingevoerd, maar hg had in den beginne met zooveel overgroote domheid te kampen, dat hg aan het suc ces van de aardvrucht wanhoopte. In vele kerken predikten de geestelgken tegen den aardappel, maar Parmentier hield wakker stand en schreef onderschei dene geleerde werken, waarin hg de waarde van den aardappel als voedings middel aantoonde. Hij deed een beroep op de groote grondeigenaars en de geleerden om hem bij te staan, maar alles was te vergeefs; men hield den aardappel voor vergiftig en ongezond en velen geloofden dat de pest er door veroorzaakt werd. Zelfs de leden van de Sorbonne lieten zich niet aan de zaak gelegen liggen. Ten slotte wendde Parmentier zich tot koning Lodewijk XVI, die hem voorthielp en hem dadelijk een terrein aanwees waar hg aardappelen kon poten. Toen de eerste aardappels bloeiden, overhandigde de geleerde zijn vorstelgken beschermer een ruikertje van de bloesems, en Lodewijk tooide er zgn knoopsgat mee. Sedert dien tgd werd de knolvrncht aan het hof populair, maar des te moeie- lyker was het om die bg het volk ingang te doen vinden. Lodewgk gaf Parmentier advies een andere wijze van doen te volgen, het aardappelveld door een hoogen muur te doen omgeven en schildwachten aan te stellen, die streng bevel hadden iedereen te arresteeren, die het zou wagen het terrein binnen te sluipen. De bewakers hadden de geheime op dracht om het gegeven bevel niet al te streng op te vatten, en het duurde dan ook niet lang, of de dieven brachten een bezoek aan het aardappelveld, en ten slotte waren alle aardappelen gestolen en opgegeten. De aardappel werd daar op bg de Franschen populair en de re geering verleende Parmentier groote on derscheiding hij stierf 17 November 1813 als bezitter van millioenen. In Duitschland had de aardappel reeds vroeger bnrgerrecht gekregen. De kleine zanger» keerden weer, Die ons de Lente melden Zij streken jub'lend bij ons neer In bosschen, beemden, velden. Zij jniclien weer vol levenslast, Terwyl zij Gode roemen, En roepen „Komt, verbreekt uw rust Tot boomen, planten, bloemen. Hun lied spreekt ons van reine vreugd, Van leven «moed en blijheid, Van onvergankelijke jeugd. Van liefde, licht en vrijheid. Zij roepen tot wie moed'loos is "Komt, heft het hoofd naar boven Waarom zou zorg of droefenis U Lentevreugde ontroovcn Dat lied wekt weer tot hope en moed Tot opgewekter leven Vervult ons hart met nieuwen gloed, Doet zelfbewust ons streven. Gegroet! gezegend, vroolijk koor! Dat u zoo blij doet hooren Uw stem dringe aller harten door, Nu de aarde ia als herboren.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1