't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1375. Woensdag 21 April 1886. Veertiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 3 franco per post Afzonderlijke nummers 50 Cent. 75 2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 20 April 1886. De WelEerw. Heer Ds. L. van 't Sant maakte jl. Zondagmorgen aan zijne gemeente bekend, dat hij voor het op bem uitgebrachte beroep naar Dokkum bad bedankt. Deze mededeeling van den hoog- geaebten leeraar werd door de in grooten getale opgekomen gemeenteleden met ge noegen vernomen. Aan het einde der godsdienstoefening zong de gemeente ter zijner eere Gezang 91 bet derde vers. De heer A. B. Weber alhier, zal, op vereerende uitnoodiging, op Maandag 26 April in bet lokaal van den beer IJ. Buik, te Koegras, een volksvoordracht houden. De kapitein ter zee H. Dijserinck zal met 1 Met optreden als ouder-direc- teur en kommandant der marine alhier, in plaats van den tot schout-bij-nacht bevorderden kapitein ter zee W. F. H. Cramer. Door de Rijkscommissie voor bet examineeren van stuurlieden is met goed gevolg als tweede stuurman voor de groote zeilvaart geëxamineerd de beer F. R. Vis ser, leerling aan de zeevaartschool van den onderwijzer A. J, Leger alhier. Aan den luit. t. z. der 2de kl. W. P. A. M. Kluit, dienende aan boord Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Was- senaer," wordt met 1 Mei s. opgedra gen de betrekking van adjudant bij den directeur en commandant der mariue alhier. Een paar dagen geleden ontmoetten te Amsterdam in de Kleine Kattenbur gerstraat twee beschonken mariniers een dienstmeisje zij grepen baar aan en toen zij zich tegen hunne aanranding verzette, wierpen de onverlaten haar in een trap, waarna de een haar zoo hevig de keel toe kneep, dat zij, ernstig inwendig gekneusd, de ouderlijke woning bereikte. Zaterdag morgen is het meisje aan de gevolgen overleden. Zij was 19 jaren oud. De daders zijn in hechtenis. - Uit Enschedé wordt i. d. 17 April gemeldGisteren zijn wederom eenige arbeiders der firma J. F. Scholten Zu. aan het werk gegaan. Men heeft gisterenavond de goedgezinde arbeiders met steenen geworpen en een vrouw werd aan den arm getroffen. Hier van is onmiddellijk aangifte bij de politie Het talrijke leeuwengezin in de Amsterdamsche Diergaarde is weer ver meerderd. De leeuwin Sophie, reeds in het bezit van een elftal welpen, is op nieuw moeder geworden, naar vermoed wordt van een drietal. Ook de schollevaars hebben thans kui kens: alle vijf de eieren zijn uitgebroed. De merkwaardige wijze van voeding het kuiken steekt snavel en kop geheel in den kop zijner voedster kan men reeds gadeslaan. De hoop, dat de student M., die te Schiedam door den spoortrein werd over reden, den éénen voet zou kunnen be houden, is ijdel gebleken; ook de tweede voet is geamputeerd. De toestand van den lijder is thans zeer zorgwekkend. De arrondissements-recbtbank te Amsterdam heeft tegen A. Plate J. Gzn., bebeerend mede-vennoot der firma Lens en Bergsma, wegens diefstal, verleend rechtsingang met bevel tot gevangenne ming. Is het Handelsblad wel ingelicht, dan moet gebleken zijn, dat de sommen, gestort door deelhebbers in de maatschappij die de Minervabron exploiteert, niet zijn gebruikt tot aankoop van de bron, gelijk was voorgespiegeld, maar tot doeleinden waarvoor ze niet waren bestemd. Dit ii eerst nu ontdekt. Plate, wiens aanhouding in het Politie blad wordt verzocht, bevindt zich te Buenos- Ayre». Tennadeele van den tandarts Cohen, te Amsterdam wonende op den Klove niersburgwal, is, door tot dusverre onbe kende daders gestolen een kleine vier kante kast, waarin achter glas op een donker fluweelen grond waren uitgestald een twintigtal kunstgebitten. Men schrijft uit Maastricht De werkstaking heeft zich tot beden gelukkig niet uitgebreidop bet oogen blik zijn bet slechts 50 werklieden, die den arbeid hebben gestaakt. De afge- loopen nacht is rustig voorbijgegaan Zaterdag werden 12 personen, waaronder 10 glasblazers, wegens dronkenschap gear resteerd. De politie wordt in haren moeie- lijken dienst bijgestaan door de mare- Te Sneek, waar de gasfabriek door de gemeente wordt geexploiteerd en de prijs van het gas 8 ct. bedraagt, werd over 1885 een winstcijfer verkregen van f8879.—. Uit Den Haag meldt meu Het stoffelijk overschot van mevr. Bos boomToussaint is Zaterdag op de bur gerlijke begraafplaats aan bet Kanaal ter aarde besteld. Slechts twee rijtuigen volgden de met bloemen en kransen omhangen lijk wagen. Op het kerkhof was daarentegen een onafzienbare, breede schare bijeen van vrouwen en mannen, die letteren en kunst beoefenen. Aan de groeve voegde de beer Ising, namens»Oefening kweekt kunst," waarvan de overledene eerelid geweest was, een prachtige krans bij de vele, die de lijk baar bedekten. Verder spraken dr. Beynen een barer oudste vrienden en innigste bewonderaars en prof. Ten Brink namens de Maatschappij van Letterkunde. Mr. Van Hall, die namens de Gids-redactie ak, deed vooral uitkomen het idealis me en de bezieling, die deze schrijfster kenmerkten. Allen roemden om strijd haar talent en edel karakter. Hoe zij ook in den familiekring ge waardeerd werd bleek uit betgeen bare neven omtrent haar getuigden. Zij ver loren in haar een tweede moeder. De gebeele plechtigheid maakte een diepen indruk. Ofscboou uit vrijwillige bijdragen voldoende gelden bijeen gebracht zijn om de afzending der door den dollen hond te Vroomsboop (gern. den Ham) gebeten personen naar het instituut Pasteur te Parijs te zenden, weigeren allen daarheen te gaan. Ook de arbeider Schippers, die zich eerst daartoe heeft aangemeld, wei gert thans mede zich aan de kunstbe werking te onderwerpen. Een Fransche courant deelt het vol gende mede »Een Duitsch reiziger geeft in een der Berlijnsche bladen het verhaal van zijn verblijf te Honolulu, de hoofdstad der Sandwicb-eilanden hij beschrijft daarin de streek der vertwijfeling, waarheen ver bannen zijn de talrijke leprozen dier eilau- den, zijnde een van alle zijden door hooge rotsen ingesloten vallei op het eiland Molkaï. Tot hiertoe voegt de Duitschei1 er bij, is slechts één vreemde ling in die hel doorgedrongenhet is een Franscb priester, die onder die ten dood gedoemden, onder die rampzaligen is gaan wonen om hun den troost te brengen van bet eeuwige leven. Reizi gers van alle natiën, die de rots van Molkaï voorbijvaren, hoeden af!" Aan het Dagblad verzekert men, dat die zelfopofferende priester, door den Duit- scber tot Franscbman gemaakt, is een Nederlander, en wel een Hagenaar, nl. de aan vele ouderen van dagen welbekende Hendrikus Michiel Burgerman, die onder den naam van Père André in een Fran sche orde is overgegaan. Londensche geheimenissen. Londen, 13 April. Op dit oogenblik zijn de muren der Britsclie hoofdstad bedekt met reusachtige aanplakbiljetten, in welke 100 p. st. belooning wordt uitgeloofd op de ontdekking van een Amerikaansch particulier, die tot de beste gezinnen van New-York behoort, den heer Frederik Russel Nourse. Het bovenste gedeelte dezer plakkaten vertoont ons 's mans portret; hij is iemand in de volle kracht des levens, met baard en knevel en blijkbaar lij zige gestalte. Het signalement beschrijft hein ons als een persoon van 35 jaren, met blond haar en blauwe oogen. Hij droeg een gouden zakuurwerk van Patek Co. te Genève, als ook twee massieve, gouden ringen. Sedert den 3en Maaat jl. is de heer Nourse spoorloos verdwenen, en zijn verwanten of vrienden weten niet of'hij nog tot ff e levenden of reeds tot de dooden behoort. Hij kwam den 21 en Febr. te Londen aan; zijne vrouw en twee kinderen had hij te New-York ach tergelaten. Hij kwam 'herwaarts, hoofdzake lijk ter wille zijner gezondheid, bleef eenigen tijd hier, maar had zijn passage reeds geno men aan boord der Adriatic, die den 4en Maart Liverpool verliet, koers zettende naar New-York. Daags te voren was de vermiste van het Langham-hotel met zijn bagage naar het Londensche eindstation der noordwestelijke spoorwegmaatschappij gereden. Men heeft zijne tegenwoordigheid kunnen constateereu in het telegraafkantoor aldaar, waar hij, even vóór tienen's morgens, nog een telegram aan zijn vrouw heeft afgezonden, haar zijn vertrek uit Engeland meldende. Daarna is men zijn spoor ten eenenmale bijster geworden. Het rechtsvermoeden bestaat, dat de heer Nourse met den trein van 10.10 wilde vertrekken, maar door nog onb'.\..ende omstandigheden verhinderd werd aan zijn plan gevolg te ge ven. Zijn koffer is namelijk met dien trein naar Liverpool gegaan, maar alle plaatsbiljetten voor deu zelfden trein zijn verantwoord. Niet alzoo evenwel die voor den volgenden sneltrein (12.10), want onder deze wordt een plaats kaartje der eerste klasse, Londen naar Liver pool, vermist. Wat den Amerikaanschen heer overkomen is, weet natuurlijk niemand. Het kan wezen, dat hij plotseling is neergevallen in een toe val, want hij gevoelde zich ouwel, en dit be merkte zelfs de telegrafist, die de depeche van hem aannam. Het schijnt echter ongelooflijk, dat hij dan zoude kunnen verdwijnen zonder eenig spoor achter te laten. Ware hij naar een gasthuis overgebracht, dan zou zijn iden titeit hebben moeten blijken en bij overlijden zou de ambtelijke schouwing aan alle twijfe lingen een einde hebben gemaakt. Eerder valt te vreezen, dat Nourse door booswichten uit den weg is geruimd, na te zijn beroofd van al hetgeen hij bij zich droeg Eón oogenblik scheen het alsof dit pijnlijke raadsel in hoogst dramatischen trant zou wor den opgelost Door eenen roeier der haven van Londen werd namelijk, nabij de zooge- naamden Battle-Bridge Stairs, het lijk gevon den van een onbekend manspersoon, drijvende in het water. Bij nader onderzoek bleek het gestoken te zijn in zijn kleedij van sierlijk en kostbaar maaksel. De jas-, vest en broek- knoopen droegen dan ook den naam der firma Hill, deftige kleedermakers der Koningin, in de Old-Bond-street. Voor het overige ver keerde het lichaam reeds in staat van verge vorderde ontbinding, maar toch kon het visum repertum aantoonen, dat de onbekende niet door natuurlijke oorzaken den dood had ge vonden. Dr. Allan Fitz-Rayne lichtte integen deel voor den ambtelijken lijkenschouwer zijn meening toe, volgens welke de onbekende door geweld om het leven was gebracht. Vermoede lijk hadden garotters hem, met een slag op het hoofd, bewusteloos gemaakt en hem vervolgens in den Theems gesmeten, na de zakken te hebben geledigd. Deze waren het binnenste buiten gekeerd, toen men het lijk vond. Na dere aanduidingen ontbraken echter ten eenen male, en na het gebruikelijke onderzoek velde de jury de volgende uitspraak,/Men vond den overledene levenloos in het water, maar wie hij was en op welke wijze hij te water is ge raakt, is niet voor staving vatbaar." Reeds had de coroner bevel gegeven om het lijk ter aarde te bestellen, toen liij een telegram ontving uit Langham-Hotel van zekeren kapi tein Stead, die hem het volgende seinde: //Ik vermis een vriend, zes voet lang, breed gebouwd, bruin haar, volle baard en knevel, blond. Komt het gevonden lijk met deze be schrijving overeen?" Op ontvangst dezer dépêche stelde de coro ner de begrafenis uit, ten einde aan kapitein Stead en aan eenen broeder van den heer Nourse de gelegenheid te geven het lijk te zien. Ongelukkigerwijze konden zij daarin niet herkennen het ontzielde lichaam van den verloren gewaanden Amerikaanschen rente nier. Wel verre dus, dat dit raadsel ontward zou zijn, heeft zich daaraan een tweede, even somber, toegevoegd. Nourse blijft weg, en in den Theems heeft men het lijk gevonden van een ander man, die, volgens alle aanduidin gen, evenzeer tot de gezeten klasse moet heb ben behoord. Londen is vol van dergelijke bloedige geheimenissen. Tegenover één ont dekte misdaad, blijven er allicht tien onont- huld en ongestraft. Woensdagnacht zijn bij St.-Denis drie straatroovers gepakt, die reeds lang de wegen onveilig maakten. De commissaris van politie van St.-Denis, zijn secretaris en eenige politie-agenten hadden zich in een hinderlaag gelegd bij den weg naar Pierrefitte. Plotseling zagen zij drie personen een karvoerder aanvallen. De commissaris en zijn agen ten snelden toe en na een worsteling van 20 minuten waren zij de drie booswich ten meester. De secretaris werd vrij ern stig verwond. De struikroovers zijn nog jong, tusschen de 17 en 20 jaar, maar het zijn volleerde booswichten. Nog den- zelfdeu avond had het edele drietal een koopman uit St.-Denis aangevallen en uitgeschud. Yolgens beriebt uit Berlijn, is Prin ses Maria van Pruisen, echtgenoote van den hertog van Saksen-Altenburg, vroeger Prinses Hendrik der Nederlanden, voor spoedig bevallen van een dochter. Weenen, 14 April. Uit Odessa, is alhier bericht ontvan gen van de volgende vreeselijke zeeramp, in de Zwarte zee. Het Russische stoom schip Neetalan, met 300 t. petroleum van Baku, had nauwelijks de haven verlaten of er vond een ontploffing plaats in de lading, waardoor het geheele schip, be mand met dertien koppen, aan stukken werd geslagen. De zee was geheel en al bedekt met een vuurmassa. In een Duitsch blad wordt gewezen op de volgende bescheiden huwelijks-aan vraag: Een handelsman, 32 jaar oud, wenscht in kennis te komen met een da me, ten einde met haar een huwelijk aan te gaan, waartoe ouderdom, schoonheid, godsdienst, karakter, nationaliteit of ver mogen niet in aanmerking zullen wor den genomen. Onlangs stierf te Frankfort aan de Main een oude ongehuwde dame, van wie men wist dat zij geld moest bezitten. Bij het nazoeken der kasten en andere meubelen werden echter geen effecten noch baar geld gevonden. Eerst toen men tot bet verdoelen der garderobe overging, ontdekte men dat in een hemd, dat de overledene blijkbaar voor hare laatste rustplaats bestemd bad, dat echter bij bet kisten van het lijk niet gevonden en dus door een ander vervangen werd, eenige bankbiljetten van duizend en vijf honderd mark, alsmede een groot aantal biljetten van 100 mark zorgvuldig waren ingenaaid. Bij een verder onderzoek vond men nog in een paar zwart zijden pan toffels verschillende effecten. Het voor nemen der overledene schijnt blijkbaar geweest te zijn het grootste deel van haar vermogen mede in het graf te nemen en dit zou waarschijnlijk ook geschied zijn, wanneer zij niet geheel onverwachts door den dood overvallen was. Kleurenblind. Onlangs kreeg iemand zijn ontslag, Niet wijl de man zoo heel slecht zag Neen! maar de kleur zag hij verkeerd Hij had ze jong niet goed geleerd. Wat groen of blauw was, heet hij rood En omgekeerd. - Hij zat in nood. - Probeert het bij de Posterij, En, sapperloot, hij komt er bij Nu loopt en draaft de man gedwee, Thans op het land, voorheen ter zee. Men had hem eens vooraf gezegd wJe kunt met Meuren best terecht, «Als je 't bedachtzaam overlegt, //Wanneer je omgekeerd maar zegt, //Van wat je denkt te zien. Is 't rood, «Je helpt je daad'lijk uit den nood, «En noemt het groen. Is 't groen ofblau w «Je noemt het rood en zijt uit 't nauw." Hij loopt met brieven, leest 't adres z/Aan den Heer Rood in 106." «Dat moet dus Groen zijn" zegt de man, //Schoon ik 't nommer wel niet plooien kan." De brief werd niet geaccepteerd. z/Achdacht de looper, //nog verkeerd!" Maar heeft slechts kort zich toch bedacht, En fluks den brief bij Blauw gebracht. F. Ingezonden. Helder, 16 April '86. Aan de Redactie! Men moet over de brug komen om over de brug te komen met andere woordenom de communicatie in deze gemeente te verbeteren, door den aanleg van een brug over liet Hel- dersche kanaal ter hoogte van de Keizerstraat de Windsteeg, zal de gemeente zich de noo- dige uitgaven moeten getroosten, 't Oude spreekwoord//geen geld, geen Zwitsers," zou dus met het oog op de bewuste zaak moeten luiden//zonder over de brug komen, komt men niet over de brug." De wenschelijkheid en 't nut van de stich ting eener brug-op de bedoelde plek in deze gemeente is bijkans door niemand ontkend, 't Zou een groote verbetering geven in 't on derling verkeer in deze gemeente, als men daar een brug vond, die ook op die plaats de ge meenschap onderhield tusschen de bewoners der beide oevers van 't Heldersch kanaal, die ook daar gelegenheid gaf om, van 't westelijk deel der gemeente komende, Zuidstraat, Bin nenhaven en Ankerpark te bezoeken en om gekeerd. De verschillende argumenten, die vóór de stichting der brug werden aangevoerd, behoe ven niet weder te worden herhaald. Dit is wel zekerligt de brug er eenmaal, dan zal wel door ieder die baar passeert, erkend wor den, dat zij er al jaren vroeger had moeten zijn, omdat vooral op die plek eene overbrug ging de natuurlijkste zaak ter wereld is. Mijn doel met dit schrijven is eenig en al leen om bij voortduring de aandacht op de bedoelde zaak gevestigd te houden en om, komt over eenige maanden de vraag aan de orde welke openbare werken in deze gemeente moeten het eerst ter hand genomen worden nu er gelden van de nieuwe leening vrijval len dan niet te doen vergeten, dat een nieuwe brug onder de meest dringende behoeften behoort. Met alle achting, Uw dr. Geachte Redacteur! Bijzonder op de hoogte van zaken ben ik niet, en daarom wend ik mij tot u met eene opmerking, die ik hoop, als ze gepubliceerd is, ook wel een voldoend antwoord zal uitlokken. Een paar jaar Igeleden hoorde ik hier ter plaatse berhaaldclyk spreken over eene reor ganisatie van den vischafslag en daarmede in verband, over de stichting van een afslaglokaal nabij den mond der haven. Wat zijn over dat onderwerp al een menigte woorden gewisseld! Gedurig las men daarover artikelen in de courant en de zittingen van den Gemeente raad werden vaak door de behandeling van die brandende quaestie opgeluisterd. Nu vraag ik hoe is het toch in 's hemels naam mogelijk dat er over dat gewichtig onderwerp geen woord meer word gerept? Was het slechts dwaasheid, dat men met zooveel vuur en ijver het noodzakelijke der bedoelde reorganisatie bepleitte en de stichting van het bewuste lokaal voorstond Dan is het wel wonder, dat door onze vroede mannen aan deze zaak nog zooveel aandacht geschonken werd. En als het onderwerp werkelijk belang inboezemt, dan is het toch wel zeer vreemd, dat niemand meer er aan denkt, en dat de nieuwe regeling van den vischafslag geheel en al in het ver geetboek is geraakt. Voor mij is 't onverklaarbaar; doch erzyn zeker anderen, die mij 't raadsel kunnen op lossen. Toch is de zaak, die het hier geldt, de algemeene belangstelling wel waardig. In dertijd werd, niet zonder grond, betoogd, dat, zonder eene flinke reorganisatie, de vischhan- del, die hier zooveel voordeel afwerpt, heel licht zich naar elders verplaatsen kon. Ik vraag: bestaat dat gevaar nu niet meer? Het had er veel van, dat een afslaglokaal dringend noodig wasdit werd door de helft der leden van den Raad eenmaal erkend. Ik zit te tobben met de beantwoording der lastige vraag:

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1