't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. - TÜSSGBBN KRUIS EN TEMPEL No. 1377. Woensdag 28 April 1886. Veertiende Jaargang. te Advertentiën NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. Abcmnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJ DAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 27 April 1886. Bij het korps mariniers zjju toege kend voor 24jarigen eerlijken en trouwen dienst de zilveren medaille aan den sergeant geweermaker P. J. van den Bosch en aan den marinier 1ste kl. K. Kettenis. De verplaatsing van den kapitein der mariniers J. H. van Welp, van Rot terdam naar Willemsoord, welke eerst was vastgesteld op den 1 Mei a. s.. is door den Minister van Marine thans op 1 Augustus bepaald. Naar aanleiding van de brochure van den heer Verstege, hebben de kies- vereenigingen Eenparigheid in Franeke- radeel en Algemeen Belang" te Franeker, in een gecombineerde vergadering be sloten, aan Burgerplicht'te Amsterdam in overweging te geven, dat deze ver- eeniging het initiatief neme, eene alge- meene beweging in Nederland tot stand te brengen, om in adressen aan de Tweede Kamer er op te wijzen »dat het prestige van het Nederlandacb gezag in Indië dringend eischt, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot al- >gemeene onderwerping van Atjeh, op »de wijze zooals door generaal Van der »Heyden in 1879 en 1880 is beproefd.'' De commissaris van politie te Alk maar meent den handel een dienst te bewijzen door de aandacht te vestigen op een koopman in turf, steenkolen, ham, spek en andere artikelen, genaamd Al- bertus Ligbart, te Alkmaar woonachtig, ongehuwd, oud 28 jaren. Hij spreekt eenigszins gebrekkig, door het gemis van het voorste gedeelte der tong. Hij heeft de aardigheid allerlei zaken te hestellen, ontvangt ze gaarne, maar vergeet ze te betalen, waardoor reeds menig afzender aanzienlijke schade leed. Toen in 1878 Paschen op 21 April inviel, werd over dit late invallen druk nroken, terwijl thans, nu dit nog later et jaar en wel zoo laat mogelijk geschiedt, men er veel minder van hoort. Toch interesseert het misschien enkelen onzer lezers te weten, dat men tot het jaar 1734 en vervolgens tot 1666 moet terug gaan, om zulk een laten Paaschdag te vinden, terwijl het eerst in 1943 en daarna in 2038 weder gebeuren zal, dat het Paaschfeest op 25 April wordt gevierd, altijd, wanneer men in de 20e en 21e eeuw aan dezelfde wijze van bepaling van het tijdstip voor dezen feestdag zich blijft vasthouden. Over 3 jaren, dus in 1889, hebben wp weder een laat Paaschfeest, nl. 21 April, terwijl daarentegen in 1894 25 Maart daarvoor is aangewezen. (Arnh. Ct.) Er gaat te Leiden het gerucht dat de winkelier V., wiens woning jl. Dins dagmorgen is uitgebrand, een scherp verhoor bij de politie heeft ondergaan, naar aanleiding dat er een koffer met antiek zilverwerk in beslag genomen is, welke door V. in veiligheid was gebracht, en welke handeling hij bp het aanvanke lijk verhoor had verzwegen. Ook was V. niet in staat zijne schuld aan koopmans goederen, bijna even groot als de geas sureerde som, te betalen, ten gevolge van een en ander de zaak een verdacht karakter verkrijgt. Naar men verneemt, zijn de heeren Schram, Bouterse en F* K. Onzinga te Amsterdam aannemers geworden van den aanleg der havenwerken in Rumenië. Dezer dagen ontvingen zp de gunning voor een som van vpf millioen francs, welke som 12,000 francs verschilde met die van den op hen volgenden laagsten inschrjjver, een aannemer te Stettin. De beide overige inschrijvers waren uit Parijs en Frankfort. Jl. Donderdagavond vond een dienstbode in bet Willemspark te Arn hem op een bank liggen een pasgeboren kind, in een rooden zakdoek gewikkeld. Het is naar het politie-bureau gebracht. Men schrijft uit Londen: >Door een hoogst merkwaardig toeval kan het misschien der politie gelukken de dieven in handen te krijgen van den grooten diefstal van aangeteekende brie ven, voor Berlijn en St Petersburg be stemd, en 11. Donderdagavond van Can- nonstreet-Station verzonden. Men ver moedde eerst, dat de diefstal op het traject Berlijn-St. Petersburg had plaats gevonden doch het blijkt, dat hp op den weg van Londen naar Dover gepleegd werd, op het gebied der anders zoo hooggeroemde Londensche Post-Admiuistratie. De zak met aangeteekende brieven voor Berlijn bevatte op den bewusten avond 62 brieven waarvan er 42 ont vreemd zijn en die voor St. Petersburg 12, waarvan 10 zijn verdwenen en 2 open gebroken gevonden werden. Ouder de gestolen brieven was een van de te Amsterdam gevestigde Hollandsche bankiersfirma B. W. Blpdenstein Co., met Russische 100 Roebelbanknoten, aan een firma te St. Petersburg geadres seerd. Verleden Zaterdagmorgen kwam op het kantoor van de firma een Engelsch- man, om 100 Roebelbanknoten te wis selen, en die banknoten bleken, toen hp ze vertoonde, dezelfde te zijn welke in den gestolen brief waren. De man, An drews genaamd, werd aan de politie over geleverd. Hij verscheen Dinsdag voor bet Mansion House gerechtshof. De zaak werd tot nader order uitgesteld, zonder dat de rechter hem wilde toestaan onder borg stelling te worden vrijgelaten. Men vermoedt, dat de dieven in den spoortrein, uit een waggon le klasse, achter den baggagewageu, zijn overge- klommen in laatstgenoemde wagen, waarin de Berlpnsche en St. Petersburgsche brie venzakken, welke eerst in Dnitschland geopend en gesorteerd worden, waren geplaatst, en daar op ban gemak niemand bewaakte den wagen den diefstal gepleegd hebben. De zegels van de zakken waren niet verbroken, maar men had de naden opengesneden en die na den diefstal netjes weer dichtgenaaid. Uit het feit dat dit met Engelsch garen was geschied en Andrews reeds Zaterdag Blpdenstein op het kantoor kwam, volgt dat de diefstal in Engeland moet hebben plaats gehad. Dat juist de gestolen roebelnoten bij de firma Blpdenstein zelve werden aan geboden, was een bijzonder gelukkige omstandigheid. Men zou anders waar schijnlijk nooit de dieren op het spoor gekomen zpn. De voor zekere rechtsgevallen zoo onge lukkige Engelsche gewoonte, dat een ge vangene niet ondervraagd mag worden, zal het echter niet zoo gemakkelijk doen zpn de medeplichtigen te vatten, tenzp Andrews Queen's Evidence (verklikker) wordt, c In het geheel moeten te Stry 1006 gebouwen verbrand zijn, waaronder ruim 600 bewoonde buizen. De schade wordt nu op f 6,000,000 geraamd. Duizenden menschen zpn door de Spoorweg-maat schappijen kosteloos van de verwoeste stad naar elders vervoerd. Zp brachten dagen en nachten in de open lucht of in tenten door, blootgesteld aan het gurej weder, en duizenden leven nog zoo. Met het toezenden van geld en levens behoeften aan de ongelukkigen i3 men in Oostenrijk niet zoo ijverig als wen- schelijk was. Men hoopt ook op hulp van buitenslands, tot leniging van den nood. Honderd jaar oud en nog geen in valide, zooals blijkt uit de officieele lijst der Deensche koopvaardijvloot. Tenjare 1786 is te Marstal van eikenhout het schip »De Tvende Brödre" (De twee Ge broeders) getimmerd. Het vaartuig, groot 80 ton, heeft gedurende een eeuw de Noord- en Oostzee voortdurend beploegd, nooit averij geleden en 80 jaar gevaren zonder te zpn verzekerd. Van den eer sten eigenaar is het in 't bezit van diens beide zonen gekomen, en thans wordt het bevaren door hunne zonen, zoodat het in drie geslachten dezelfde familie heeft ge diend en nog heden ten dage een uit muntend stevig schip verdient te worden genoemd. Een waanzinnige barbier. Eenige dagen geleden liet iemand te Parijs zich bij den kapper Saviard scheren. Onder het inzeepen begon deze zich eensklaps te beroemen, dat hp een groot man was, een Gambetta onder de kappers, die zijne nog in bare kindsheid verkeerende kunst eens terdege hervormen zou. Hp ontplooide, terwijl bij zpn klant met de eene band in zijn stoel duwde, met de andere een vervaarlijk aanplakbiljet, de aanstaande opening aankondigende van een onnoemelijk getal kappers-inrichtin- fen, allen toebehoorende aan den heer aviard, gezegd Gambetta n of de Parp- sche Figaro. De bezoeker wilde vluchten, doch de krankzinnige hield hem stevig vast en ging hem verwoed te lijf, om hem met zpn scheermes over het gezicht te snijden. Zijn slachtoffer ontkwam echter en rende de straat op, door Saviard, die steeds met het scheermes zwaaide, achter volgd. Eindelijk werd de gevaarlijke barbier door eenige agenten aangebonden, ontwapend en naar een hospitaal ge bracht. Hoe gevaarlijk de verwonding met een stalen pen, waarin zich inkt bevindt, worden kan, blijkt uit het voorbeeld van den zeventienjarigen Deenschen graaf Cai Reventlow, die zich onder het schrij ven met een pen stak en aan bloedver giftiging stierf. In de «Taglicbe Rundschau* komen eenige bijzonderheden voor, betreffende den grootsten slachter der wereld. Deze persoon, natuurlpk een Amerikaan, slacht iederen dag ongeveer 1400 stuks vee. Hp dood ze door middel van een mecha- nischen hamer, waardoor het één man mogelijk is, den veertienhonderd beesten het leven tc benemen. Vijftienhonderd bedienden zpn voor het onderhond der zaak noodig, terwijl de directeur der ouderneming een jaarlijksch inkomen van 9000 dollars ontvaugt. Het aantal run deren door den heer Swift, den eigenaar der zaak, in dit jaar geslacht, bedraagt 429,483 stuks. Spelden in grootte en vorm, zooals wij thans gebruiken, zpn uitgevonden te Neurenberg, in 't begin der 16e eeuwen in zwang gebracht in dien tpd. Hetgeen deze tak van nijverheid thans beteekent, laat zich hiernaar beoordeelen. Dagelijks vervaardigt men in Engeland 54 milHoen stuks spelden, in Frankrijk 20 en de overige 4 millioen in andere Staten van Europa. Berekent men het aantal be woners van Europa op 340 millioen, dan verbruikt gemiddeld genomen ieder hun ner vier spelden per dag. Twee componisten ontmoetten elk ander. Na gegroet te hebben zegt de een: Nu, iu den laatsten tpd nog wat nieuws gemaakt? »Och« antwoordde de tweede, smet bet componeeren is niets meer te beginnen. Komt een schoone 6 Een roman uit den tegenwoordigen tpd van 44. H. WIGHART. Walltraut, viel de kolonel haar in de rede dit tooneeltje deed hem zeer onaan genaam aan Uw galant heeft u iets nieuws te vertellen. Waarlpk? Ha, ik weet het al: een brief van uwe moeder! Als gij mij hadt laten uitspreken zeide de kolonel gestreng, dan zoudt gij vernomen hebben dat het nieuws niets met een brief van de gravin Monts te maken heeft! Ik begrijp er niets van Wladimir, zeg mij toch wat ik niet raden kan. Het is niet zoo erg, schatje ik ben een voudig verplaatst! Het vroolijke lachje verdween oogenblikke- lpk van Walltrauts lippen en maakte plaats voor een harden trek zij ging onwillekeu rig een stap achteruit en wist niet wie zp het eerst zou aanzien. Verplaatst? stotterde zij dadelijk? Waarom niet dadelpk? Dan behoeft hij immers de manoeuvres niet bp te vronen zeide de kolonel koud. Waarheen, maar waarbeen? Ik moet voor een jaar naar Londen! En komt gp dan hier weer terug vroeg zij ademloos. Dwaasheid, Walltraut, graaf Monts zal zonder twpfel een groote carrière maken, zeker veel beter dan die van uw vader! Neen, ik kan het niet gelooven, zeide zij, zich herstellende. Waarom niet, beste? Is het dan zoo vreerad, als een officier eens een weinig voort geholpen wordt? Het was altpd de liefste wensch mijner moeder, mp in de nabijheid van haar geboortegrond te weten. Zijzelve brengt er het grootste gedeelte van het jaar door. Nu is haar verlangen nog overtroffen. Brighton en Londen hoe dicht is dit niet bij elkaar! Ja, maar Ons huwelijk zal natuurlpk uitgesteld moe ten worden? viel zij haren vader in de rede, terwijl zij den graaf aanzag. Tot ik een weinig aan mijne nieuwe omgeving gewend ben in het begin van den winter hoop ik dan mijne schoone Wall traut te komen halen! Walltraut trachtte nog eenmaal haren luch- tigen schersenden toon aan te nemen, toen de graaf zijn arm om haren hals sloeg. Maar dat is wreed, om mij zoolang al leen te laten! De graaf zal evengoed zijne redenen heb ben de bruiloft tot den winter uit te stellen, als wij om dit tot het voorjaar te doen de Engelsche zeelucht, in het ruwste jaargetijde, zou zeker niet goed voor nwe gezondheid zijn. Als u het goedvindt, zullen wij voorloopig nog geen tijd bepalen! Gij zult toch zeker wel een dag of veer tien verlof nemen, om uwe zaken in orde te brengen? riep Walltraut, met schitterende oogen. Dat doen zp allemaal! Als u uwen opvolger de zaken overge geven en afgepresenteerd heeft, staat niets uw vertrek in den weg, zeide de kolonel, het ant woord van het jongmensch voorkomend. Dan blpft mij niets over dan u voor loopig vaarwel te zeggen tot het eigenlijke oogenblik van afscheidnemen gekomen is! Noch de kolonel, noch zpne vrouw deden eenige moeite om hem tegen te houdenalleen Walltraut hield zwijgend zijn arm vast. Gij ziet dat de graaf haast heeft, als hp vóór morgen zijne zaken in orde wil bren gen. Deze strenge, onbuigzame toon verschrik te haar zij liet zijn arm I03 vaarwel! Iemand wiens geweten niet heel zuiver is, zoekt dit gewoonlijk onder een dubbel vrien delijk masker te verbergen zoo ook graaf Monts, die den volgenden dag voor het laatst een kop thee kwam drinken in gezelschap zij ner beminde. Zonderlinge gedachten vervul den hen allen. Mevrouw klemde zich nog steeds aan een stroohalm vast, in de hoop dat hare trotsche plannen niet in duigen zouden vallen; het oog van hare dochter volgde angstig elke uitdrukking op het gelaat van haren beminde, die heden spraakzamer was dan ooit. Hoe meer het oogenblik waarop hij scheiden moest naderde, hoe meer deze stomme taal merk baar werd en toen hij op haar verzoek nog eens de wRêverie au bord de la mer" speelde, snelde zij naar hem toe en zou zeker een scène gemaakt hebben, zoo zenuwachtig was zij, als de kolonel haar niet gevraagd had den flacon voor hare moeder te halen, die hoofdpijn had. De graaf begreep dezen wenk en nam af scheid, na eenige (dankende koele woorden i hij drukte een kus op Walltrauts lippen en ver trok O, hoe pijnlijk wa3 daarna het stil zwijgen in den kleinen kring! De kolonel ging met zijn vrouw naar zijne studeerkamer. Walltraut leunde met het hoofd tegen de ruiten en zag het vertrekkende rij tuig na. Niet lang daarna hoorde zij haren vader roepen. Zij beet zich op de lippen van toorn en schaamte; al hare driestheid nam zij bijeen, toen zij langzaam naar hare ouders ging. Hare moeder zat met de handen voor de oogen op de sofa. Wat verlangt u, papa? De kolonel zag haar onderzoekend aan. In de eerste plaats wil ik vergeten, dat gp ons in uwe onwaardige drift verzaakt hebt. Ver diend hadt gp het wel, dat gij, zooals in den Bijbel staat, gestraft werd met dat waardoor gij zondigdet maar gij hebt in uwe tegen woordige omstandigheden dubbel aanspraak op onze toegevenheid en goedheid! In welk opzicht, papa? vroeg Walltraut, met opgetrokken wenkbrauwen. Als verloofde zonder minnaar! Dat is niet waar! riep zij uit. Kind, denk aan zooeven, riep hare moe der van achter haar zakdoek. Wilt gij nog meer bewijzen van zijne eervolle bedoelingen? Deze verplaatsing Is zijn eigen werk, wees er zeker van zijne familie heeft invloed genoeg om zoo iets voor hem gedaan te krijgen! Komt geen dubbel gevoel van misnoegen bij u op, Wall traut? vooreerst, omdat gij u als meisje ver smaad ziet, ten anderen, omdat eene afstam melinge der Wölflings geminacht en achter uit gezet wordt? Ik weet wel, de geschiedenis metDago- bert heeft hem verbitterd, zeide het jonge meisje verward. Juist daarom heb ik recht zpn gedrag als edelman te wantrouwen; kort en bondig ik maak aan uwe verloving een einde! Ik doe het uit overtuiging en niet minder nit bezorgd heid voor u, Walltraut, want die schande wil ik u tenminste sparen, om nog langer van de wenschen van Lady Graham af te hangen. Neen, neen, alles kan nog in orde ko men! Zij barstte in tranen uit. Gelooft gij dit werkelijk? En moogt gp, na zulk een afscheid, nog verlangen zijn naam te dragen? Ik heb mij geweld aan moeten doen, toen ik zag dat hij, met zijn Judaslachje, nwe ongevraagde liefkozingen duldde. En gij, die als vrouw tenminste fijner gevoel moest be zitten, kunt zelfs nu uog een vriendelijk woord voor hem vinden. Dit grieft mij. Ik ware trotsch op u geweest, zoo gij naar mij toe waart gekomen en gezegd hadt: Geef hem zijn verdiend loon zonder éclat of verbit tering. Maar neen, uwe tranen bewijzen mij dat gij liever voor Lady Graham zoudt buk ken dan uw trotschen uaam eer aandoen. Ik kan hem niet afschrijven zonder dat er meer is voorgevallen, mompelde Walltraut. Zoudt gij liever willen dat de graaf het u deed? Kom, wees in dit moeielijk uar een beter kind voor ons dan Dagobert ga bij uwe moeder zitten en luister. Ik ken een der gelijk geval: Ik was nog ongetrouwd, toen ik kennis maakte met een voortreffelpken jongen liij was genie-officier, van goeden adel en zoo opgeruimd, dat men hem om zijne vroo lijke invallen den lustigen mineur noemde. Hp bezat helaas geen rooden duit, maar had een des te beter hart. Op zekeren dag was het geluk hem bijzonder gunstig, hij werd verliefd op de dochter van een algemeen be kend, rijk grondbezitter, die hem hare hand schonk. Nauwelijks was een jaar verloopen of er liepen leelijke geruchten over den finan- cieelen toestand der familie en weldra vond men het lijk van den ouden heer in een boschje nabij de stad hij had zich een kogel door den kop gejaagd. Het gerechtelijk onderzoek bracht vele ongelooflijke dingen uit, niet al leen dat zijn have en goed verpand was, maar hij had reeds jarenlang, door smerige prak tijken, andere menschen opgelicht en zelfs tal van valsche wissels vervaardigd. De arme fa milie was geheel geruïneerd, men verkocht haar het bed onder het lpf en zij kon gaan bedelen of van honger omkomen. Onder deze verschrikkelijke omstandighe den gaf het meisje hern zijn woord terug en hij? Het is mij als hoorde ik nu nog het oordeel van onze tafelgenooten over zijne ver dere handelwijze een jonge luitenant der huzaren zeide dadelijk: hij moet het afma ken! Afmaken, ja! Mijn vroolijke mineur gaf echter zijne veelbelovende carrière op, on dersteunde, zoo goed en kwaad hij kon, moe der en dochter en deed met goed gevolg zijn examen als postdirecteur. Spoedig daarna huw de hij. Postdirecteur? O God, welk ellendig levenzuchtte mevrouwvoor zoo'n lesse-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1