Advertentiën. bij mg op, dan heb ik geen papier om haar op te schrijven; heb ik haar opgeschreven dan vind ik geen uit gever; heb ik er een gevonden, dan be taalt hij nietis het stuk gedrukt, dan koopt niemand het, en koopt wel iemand het, dan kan hij het niet spelen, en kan hij het spelen dan bevalt het hem niet.» Den 21 sten dezer was een onbekend persoon in de kerk San Luis te Madrid gekomen om een groote waskaars, een van vier pond, op het graf van Christus ten offer te brengen. Er werd hieraan geen bijzondere beteekenis gehecht, aan gezien de geloovigen in den regel was kaarsen voor het Heilig Sacrament aanbieden. Men heeft dus geen acht geslagen op den persoon. Door een ge lukkig' toeval werd de kaars eerst 's avonds laat onstoken. Te elf ure werd de kerk gesloten en twee leden eener vrome Broe derschap, van welke de een een genees heer was, bleven in de kerk ter bewaking van het Heilig Sacrament. De geneesheer merkte weldra op dat de bedoelde was kaars luidruchtig knetterde. Hij trad naderbij om haar uit te dooven, doch op dat oogenblik ontplofte er een patroon, die in de waskaars gestopt was. De ge neesheer werd zwaar gewond en men vreest dat hij het gezicht zal kwijt raken. Ook de tweede persoon werd gekwetst en een gedeelte van het graf van Christus verbrijzeld. De lichten gingen op slag uit. Men vermoedt dat deze misdaad ge pleegd is door een persoon, die van de algemeene, door de ontploffing veroor zaakte verwarring gebruik dacht te maken om kostbaarheden uit de kerk te rooven. Ware de patroon wat vroeger ontploft, toen de kerk nog gevuld was met men- schen, de gevolgen zouden nog vrijwat vreeselijker geweest zijn. Bij de geheele bevolking heeft deze wandaad diepe verontwaardiging gewekt. In zake het vergaan der Oregon werd Donderdag uitspraak gedaan. Het Hof verklaarde dat er geen twijfel be staat of de schipbreuk werd veroorzaakt door eenen driemastschoener, die het stoomschip in de zijde stietdat deze schoener zijn rood en groen licht bran dende had, hoewel misschien niet helder en dat, daar de nacht helder was, het bedoelde zeilschip duidelijk genoeg op grooteren afstand had moeten worden gezien, indien er op de Oregon behoorlijk uitkijk ware gehouden. Het Hof houdt den eersten stuurman voor het ongeluk aansprakelijk, aangezien hij op de brug was en scherper had behooren uit te zien. Intusschen oordeelde het dat hierbij geen strafbare nalatigheid in het spel is ge weest, weshalve het den genoemden officier niet heeft willen straffen. De gezagvoerder en de overige officieren werden van alle blaam vrijgesproken. De Engelsche kapitein Stevens, die met eenige duikers werd uitgezonden om een schat uit de zee op te halen, is thans teruggekeerd met een groot gedeelte van dien schat: f 1,080,000. Twee jaar geleden verging een nieuw Spaansch stoomschip, »Alphonsus XII," met een bezending Spaansche dollars ter waarde van f 1,200,000 aan boord, inde nabijheid van de Kanarische eilanden. Het schip was verzekerd bij de Londen- sche Lloyd," welke Maatschappij de scha devergoeding betaalde. Maar daar de stoomboot slechts ter diepte van 153 voet op een rotsklip lag, besloot men een poging te doen, om het geld uit het schip mach tig te worden. Kapt. Stevens werd, een half jaar geleden, met die taak belast en volbracht haar gelukkig. Het was geen gemakkelijk werk. Het geld lag beneden in het schip. De dui kers moesten de dekken uiteen laten springen, om er bij te komen, en daarbij had men het gevaar, dat het schip door de schokken van de klip afraken en in naar te zitten en postzegeltjes te verkoopen! Hij handelde als een man eerDe graaf was de man die zeidc dat hij het afmaken moest. De koncl nam pen en papier. Vanavond zal hij dezen brief ontvangen, morgenvroeg vertrekt hij; Walltraut gaat het overige van den zomer met u op eene badplaats door brengen. En als ik mijne toestemming niet geef, voor zulk eene ruwe handeling? riep Wall traut eene laatste poging doende om het voor nemen tegen te houden. De kolonel schreef reeds. Mijnheer! Dringende redenen noodzaken mij eene ver- bindtenis te verbreken die in den laatsten tijd toch slechts in naam bestond. Ik ben een gesla gen vijand van halfheid en mijne dochter is te zeer overtuigd van hare waardigheid, om nog langer een engagement te doen voortduren waarbij nog andere factoren dan hoogachting en liefde in het spel zijn. Walltraut heeft mij gemachtigd u hierbij haren ring en verschillende kleine oplettendheden terug te zenden en ver zoekt om de terugzending harer brieven. Baron von Wölfling, Kolonel Wordt vervolgd. de diepte zinken zou. Dit gebeurde echter niet. Maar de duikers konden slechts 9 van de 10 kisten vinden en moesten die met veel moeite van het eene verdek naar het andere sleepen tot het bovenste toe. Ingezonden. Het Paaschfeest Zoo is dan het Paaschfeest weder voorbij. Voor velen is dit een feest, waarnaar met verlangen wordt uitgezien. Maar voor som migen is de Paaschweek ook een tijd van drukte, vooral bij de slagers. In bijna alle plaatsen van ons land kan men dan de sla gersknechts met prachtig versierde koebeesten langs de straten zien loopen, hun best doende om zooveel mogelijk hunne slachtoffers aan den man te brengen. Ook in onze plaats kon men vroeger in jaren, verscheidene prachtige dieren langs de straat zien geleiden, geduldig wachtende tot hun laatste uur was geslagen. Maar dit jaar zag men slechts een enkele koe voor de deur. Wat is de reden daarvan Is de geest van vroeger jaren uit onze slagers verdwenen Ik zou haast zeggen van ja. Zoo wandelde ik de vorige week met mijn vrouw door de gemeente, om eens naar de versierde vleeschwinkels te kijken, doch ook hiervan zag ik slechts een enkele. Maar eere, wien eere toekomt! In dat opzicht komt den heer A. Keet een woord van lof toe, daar zijn winkel er keurig uitzag. Gaarne hoop ik dat de oude geest bij onze slagers het volgende jaar weder ontwaakt en wij in de Paaschweek weder verscheidene vette runderen langs onze straten zien geleiden. Een liefhebber van goed vleesch. Heldersche Moppen. LACONIEK. Een winkelier, die pas schutter geworden was, oefende zich in zijn winkel in 't loopen in den pas //Links, rechts, links, rechts Vier passen voorwaarts, marschBom daar viel hij den trap af in den kelder. Zijne vrouw riep nu hevig verschrikt„Janus hebt ge u zeer gedaan en toornig klonk zijn antwoord „Stil vrouwbemoei je niet met militaire zaken." IN DE SOCIËTEIT. „Welen hoe is het met je schoonmoeder, die was immers zoo ziek de laatste maal, dat ik je gezien heb „Obeste kerelik heb alles gedaan wat ik kon, om haar kwijt te raken. Wat zal ik je zeggen Ik heb vijf doctoren laten komen En ze heeft 't er toch nog boven op gehaald." Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prinses Amaüa, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 22 April Gibraltar. Het stoomschip Prins Frederik, van Amster dam naar Batavia, passeerde 21 April Aden. Het stoomschip Koningin Emma, van Amster- naar Batavia, arriveerde te Port-Said den 25 April en ging den 26en het Kanaal in. Kantongerecht, gem. Helder. Zitting van 21 April 1886. Overtreding wet jacht en visscherij J. B. M.W. V. P. R., ieder f 10. Het loopen over eens anders in den oogst staanden grond J. H.C. V.W. B.H. V.C. E.H. L. P. M.C. K., ieder f 3. Het zich bevin den in ken nel ijken staat van dronkenschap op den openbaren weg P. G.A. P.ieder f 3. Het laten staan van een wagen des nachts op den openbaren weg G. V. f 1. Het werpen van vuilnis in een openbaar water F. B. f 1. Het storen der orde in het openbaar G. W. f 5. Het niet sluiten zijner tapperij op den bepaalden tijd L. J. V. f3. Overtreding keur op het rijden S. d. V. f3. Het los laten loo pen van een hond in verboden tijd S. K. f 5. Het werpen met sneeuwballen M. v. d. S. fl. Allen subsidiaire gevangenisstraf en in de kosten. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 23 tot 27 April. ONDERTROUWD: G. J. A. Vliek, brood bakker, en T. Spoor. GEHUWD: Geene. BEVALLEN: M. van Praag, geb. Werken dam, d. G. Kleijn, geb. Koning, z. N. Abbenes, gëb. Zeeuw, z. T. Kreuger, geb. Assendorp, z. J. Oosterbaan, geb. Visser, z. J. Dorlijn, geb. Ter Beek, z. R. Greven, geb. Kuiper, z. OVERLEDEN: M. G. Terra, 12 m. H. Corell, 10 m. A. M. Mahieu, 3 j. W. L. G. J. F. Cramer von Baumgarten, -49 j. A. J. Mulder, 6 maanden. Vervolg der Berichten. Zaterdag j.1. overleed alhier aan een korte doch hevige ziekte, de luit. kolonel com mandant van het 2e battaillon mariniers, de heer W. L. G. J. F. Cramer von Baumgarten. De overledene was ridder der Militaire Wil lemsorde 4e klasse. Op jongen leeftijd open baarde zich reeds den lust bij hem tot den mili tairen stand. Te Breda, destijds het Instituut voor de Marine, ontving liij als adelborst voor het korps mariniers zijn-aanvankelijke opleiding, welke te Willemsoord tot voltooiing kwam. Tot luitenant benoemd in 1858, begon zijn entree in werkelijken dienst te Hellevoetsluis bij de afdee- ling mariniers onder bevel van den kapitein jhr. Neukirchen van Nijvenheim, onder welken degelijken bevelhebber zich zijn echt militaire geest ten volle ontwikkelde. Hij werd kapitein in 1874 en luitenant kolonel 1 November 1881, bij welke laatste bevordering hij de plaats ging vervullen voor den kolonel Van Braam Houek- geest als commandant voor het bataillon mari niers te Willemsoord. De heer Cramer von Baumgarten maakte als commandant van een detachement mariniers aan boord van Z. M. fregat „Zeeland" deel uit van het eskader dat naar de Middellandsche Zee stoomde om tegen woordig te zijn bij de manifestatie der vloten tot beteugeling der onlusten in Syrië na den moord der Christenen door Drusen en Maronie ten te Bayruth en deed daarna met denzelfden bo dem een reis naarlndië. Teruggekeerd in Ne derland, was hij gedurende een reeks van jaren luitenant adjudant van het korps mariniers te Amsterdam, een functie die thans niet meer be staat maar in welke betrekking destijds alleen een flink militair geplaatst kon worden; hierdoor kwamen zijne militaire gaven meer uit, omdat allen, die bij het korps dienst namen, zich onder zijn leiding moesten stellen en hij daardoor zoo ruimschoots gelegenheid had tot de goede vor ming van den marinier. In 1875 maakte hij deel uit van het 2e detachement mariniers, dat in Februari naar Indië werd uitgezonden voor den oorlog in Atjeh. Daar nam hij aan verschillende krijgsbedrijven deel en voor zijn gehouden ge drag en betoonden moed werd hij beloond met de orde der 4e klasse van de Militaire Willemsorde. In 1876 keerde hij in ons land terug en werd geplaatst als commandant der mariniers a/b Evertsen, welke bodem toen voor de eerste maal in dienst kwam voor de opleiding der zeemiliciens, daarna werd hij overgeplaatst naar Hellevoetsluis om het bevel te voeren over de aldaar gedetacheerde 4e kompagnie mariniers. Aan zijn benoeming tot comman dant van het bataillon alhier ging vooraf zijn benoeming tot bevelhebber over een nieuw expeditiekorps, dat eventueel bestemd zou aijn voor veld-bataillon te Atjeh. De uitzending van dit korps had door verschillende omstan digheden niet plaats, echter was die onder scheiding een nieuw bewijs van het vertrou wen in de bekwaamheid, welke in hem verondersteld werd. Op 1 November 1881 aanvaardde hij het bevel over het 2e bataillon mariniers alhier. Zijn verscheiden geeft thans een. leemte in het korps. Hij was algemeen geacht en be mind bij minderen en in hooge mate gezien bij hen die boven hem stonden. Vervuld van den echten soldatengeest, had hij bij een strenger toepassing van de plichten van dien stand, steeds een open oor voor de nooden van zijn mannen en onderscheidde zich ten allen tijde door hartelijke belangstelling in alles wat hen aanging. Zijn werkzaamheid was steeds het streven om dien geest in hen op te wekken; waarvan hij gedurende zijn leven zelf zulk een schoon voorbeeld gaf. Hedenmorgen heeft de plechtige begrafenis plaats gehad. Langzaam bewoog zich de stoet, die in de volgende orde was opgesteld, onder leiding van den kapitein dermariniers H. J. Romeny. a. Afdeeling mariniers met geweren. b. Treurmuziek. c. De lijkkoets, voorafgegaan door aanspre kers, geleid door vier hoofdofficieren van de verschillende hier in garnizoen liggende wa pens,! als slippendragers, en gevolgd door een afdeeling onderofficieren der mariniers, die als dragers bij de plechtigheid fungeeren. Aan elke zijde van de lijkkist hingen twee kransen, waarvan een, bijzonder prachtig, van levende bloemen en bovenop de kist lag de sabel en de decoratiën van den overledene. d. Eenige ridders der M. Willemsorde. e. Een file van rijtuigen, waarin de fa milie van den overledene en hoofd- en andere officieren hadden plaats genomen. f. Officieren der zeemacht. g. Officieren der landmacht: infanterie. h. ii artillerie. i. Onderofficieren zeemacht. j. Detachement mariniers. k. Onderofficieren landmacht. 1. Matrozen der marine. ra. Tamboers met afd. infanterie. n. Hoornblazers met afd. artillerie. Ofschoon door toevallige afwezigheid van het Stafmuziekkorps der Marine de indruk wekkende treurmuziek gemist werd, klonken de dofte toonen der trom somberder dan ooit; die droeve klanken kwamen uit den boezem van dat korps zelf, dat door het heengaan van zijn chef zoo veel verloor. Honderden toe schouwers en belangstellenden volgden den stoet naar de laatste rustplaats te Huisduinen allen waren onder den indruk van deze hoogst droevige gebeurtenis. Na het lossen van een salvo werd door de onderofficieren van het korps het lijk grafwaarts gedragen. Aan de geopende groeve sprak de kapitein t. z. Cramer een hartelijk woord, daarbij in 't licht stellende de groote verdienste als militair van den overledene. De kapiteins der mariniers Koning en Cadet en de majoor der artillerie Redemagni, spraken in gelijken geest. De hoofd-ingenieur Jansen bracjit een groet aan een vriend en schetste hem als huis vader en wat hij voor allen was. De broeder van den overledene dankte de aanwezigen voor de betoonde deelname en belangstelling. Nog tweemalen klonk een salvo, waarmede deze hoogst droevige plechtigheid was afge- loopen. De heer J. F. Groen, onze plaats genoot, hoopt Donderdag a. s. den dag te herdenken, waarop hij, nu 50 jaren geleden, in dienst van den lande trad. Steeds mocht hij, in de onderscheidene door hem bekleede graden, de tevreden heid zijner superieuren verwerven. Bij de oprichting van 't Marine-Hospitaal in 1842, werd hij daar geëmploieerd en is er thans nog met lust en ijver werk zaam. Allen, die met hem gelijktijdig bij bovengenoemde inrichting aangesteld werden, hebben den dienst reeds verlaten. Voorzeker zal 't den geachten jubilaris niet aan bewijzen van belangstelling ont breken op dien voor hem zoo gewichtigen dag. Men verneemt, dat bij de marine proeven zullen worden genomen met het seintoestel van den luit. ter zee le kl. C. Vreede. Bij de ophanden legerpromotie zul len, naar men mededeelt, de bevorderin gen het talrijkst zijn in den kapiteinsrang, ten einde op deze wijze, zonder buiten gewone financiëele offers, het groote getal eerste luitenants boven 40jarigen leeftijd en met meer dan 15 dienstjaren in dien rang, zooveel mogelijk in te krimpen. Op het strand van Terschelling is een wrakstuk aangedreven, zonder kiel en dek, waarschijnlijk van de Frau Siever. Het is door den strandvonder onmiddel lijk verkocht, wijl het anders, zonder directe slooping en geregelde wacht zou zijn weggedreven. De opbrengst was on geveer f 42. Texel, 26 April. Een kip te de Cocksdorp, zeker wetende dat de voorraad eieren op het Paasch feest zeer inkortte, heeft getracht door de kwaliteit de kwantiteit te vergoeden. Althans werd door dit beest een buiten gewoon groot ei gelegd, hetwelk precies 98 gram woog. De werkzaamheden aan de spoor- haven te Enkhuizen zijn voltooid. De baggermachine is buiten dienst gesteld. Er heerschte evenwel aldaar eene groote levendigheid door het lossen van vele schepen, geladen met bouwmaterialen voor het nieuw in aanbouw zijnde station, aan welk gebouw deze week met twee hei machines de werkzaamheden zijn begonnen. Als 12 vischvrouwen tegelijk in zwgm vallen, moet er zegt de Maas bode nog al iets gebeurd zijn. Vrijdag morgen had dat merkwaardig feit op de Rotterdamscbe vischmarkt plaats, toen een man, die op de leuning aan de Soetebrug zijn boterham zat te eten, ruggelings in het water viel. Gelukkig werd hij spoedig gered, door een man die in het water sprong en zich van een roeibootje meester maakte, dat in de nabijheid lag. Met de arme vischvrouwen had men heel wat te stellen. Zaterdagnamiddag is te Haarlem in zijne woning gearresteerd de heer V., se cretaris en ontvanger dee gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, tevens pen ningmeester van verschillende polders. Hij wordt verdacht zich aan verduistering van gelden, hem in die betrekkingen toe vertrouwd, te hebben schuldig gemaakt. De heer F. Domela Nieuwenhuis, te 's-Gravenhage, heeft, naar het N. v. d. D. meldt, f 15,000 geschonken voor een eigen gebouw der socialisten te Am sterdam, f 2000 voor de weerstandskas en f1000 voor de propagandakas. Door den commissaris van politie te Delft is proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren verversknecht J. C. aldaar, die, tijdelijk met het toezicht over de weilanden van een landbouwer aldaar belast, een jongen van 7 jaar, die zich daar met bloemen plukken vermaakte, op ruwe wijze aangreep en in eene sloot wierp, vervolgens het kind er uit haalde en daarna aan den overkant der sloot gooide, door welke handelwijze het knaapje het rechterdij been brak. Uit Friesland schrijft men: »De waardevermindering in allerlei roerende en onroerende goederen strekt zich thans ook uit tot... menschen. Al thans in deze provincie betaalde men voor een paar jaren voor een plaats vervanger bij de nat. militie dikwijls f 600 en nog meer en voor een nummer- verwisselaar in den regel de helft, thans is de gemiddelde prijs onderscheidenlijk f 300 a f 350 en f 200 a f 250. Er zijn zelfs enkele gevallen, dat aan een plaatsvervanger niet meer dan f 250, aan een nummerverwisselaar slechts f 170 is betaald. Nader vernemen wij, dat ook de justitie een onderzoek heeft ingesteld naar aanleiding van den brand ten huize van den winkelier V. te Leiden. Het gezonken stoomschip Oregon had ook den mail uit Nederland aan boord voor Cura9ao, waar o. a. Z. M. stoomboot Atjeh is gestationeerd. Uit Cura9ao wordt nu geschreven, dat het uitblijven van antwoord wellicht onge rustheid zal veroorzaken bij degenen, die hier te lande daarop wachten. Daarom kan het zeker geen kwaad, dat wij de belanghebbende herinneren aan het ongeluk van den Oregon, waar door de mail uit het begin van Maart zijn bestemming niet heeft bereikt. Er is alweder een nieuw bestuur baar luchtschip uitgevonden, en wel door den Italiaanschen wiskundige Prof. Cor- denons, te Vincenza. Yolgens het oordeel eener commissie van deskundigen welke op last der regeering, de uitvinding on derzocht, moet het nieuwe luchtschip »alle andere overtreffen." Eerstdaags zal men er proeven mede nemen. Door mej. J. E. Meijer, die eenigen tijd geleden te Arasterdam overleed en het gesticht voor oude mannen en vrou wen der Ned. Herv. gemeente aan den Binnen-Amstel aldaar tot haren erfge- naam heeft aangesteld, is behalve de le gaten, besproken aan familieleden en huisgenooten, gelegateerd: aan het Ned. Isr. Oude Mannen en Vrou wenhuis te Amsterdam f 25,000, onder den last van vruchtgebruik aan het Roomsch Kath. Oude Mannen en Vrouwenhuis (St. Jacob) te Amsterdam f 5000 aan het Ned. Isr. Jongensweeshuis te Amst. f 5000; aan het Ned. Isr. Meisjesweeshuis te Amst. f 5000 aan de Maatschappij van Weldadigheid te Amst. f 5000; aan de Inrichting voor doofstommen-onder wijs te Rotterdam f 4000; aan het Blinden-instituut en het Gesticht voor ooglijders (Spinosastraat) te Amst. samen f 4000 aan de inrichting tot opname van arme en verwaai-loosde kinderen te Neerbosch f 3000; aan de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het gezin te Amst. f 3000; aan de Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee f 3000 aan het Fonds voor visschersweduwen en weezen te Vlaardingen f.3000; aan het Gesticht voor ziekenverpleging (Prinsengracht bij de Spiegelstraat) te Amst. f 3000 aan het Doofstommen-instituut te Groningen f 2000 aan de N. en Zuidhollandsche Redding- Maatschappij f 2000 aan het Visschersgesticht voor oude lieden te Urk f 2000; aan het Toevluchtsoord voor noodlijdende dieren te 's Hage f 100; aan het Luthersche Weeshuis (Nieuwe Keizersgracht) te Amst. f 5000; aan het Nederl. Zendelinggenootschap te Rotterdam f 2000; aan Liefdadigheid naar Vermogen te Amst. f 3000; aan het Falekshuis te Amst. f 2000 aan het Weduwenfonds der Syn. Herv. gemeente te Amst. f 2000 aan de Vereeniging tot aanleg van een Rij- en Wandelpark te Amst. f 1000; aan Bronbeek bij Arnhem f 2000; aan het stedelijk Gasthuis te Amst. voor herstellende zieken f 1000; aan de scholen voor havenlooze kinderen te Amst. f 500; aan het Fonds voor het personeel der Brandweer te Amst. f 300. CORRESPONDENTIE. Een ingezonden stukje van een bewoner der Breewaterstraat, zal in het volgend nommer geplaatst worden. De BURGEMEESTER der gemeente Helder brengt in berinnering, dat bet Vergun ningsrecht voor den kleinhandel ln ster ken drank, vóór den eersten Mei e. k., ten kantkore van den Gemeente ontvanger moet worden voldaan. Bij niet voldoening van bet recht, wordt bet geacht, dat de Vergunning niet is verlengd en moet dien handel op dien datum gestaakt worden. Helder, 27 April 1886. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. 12'A-jarige Echtvereeniging van P. KLINKERT N. KIKKERT. Helder, 29 April 1886. Den 29n April hopen onze ge- 1 liefde Ouders I P. KLINKERT I EN N. KLINKERT-KIKKERT bun 12V9-Jarige Echtvereeniging /i te berdenken. i Hunne dankbare kinderen. I Helder, 27 April 1886. 30 April hopen onze geliefde ^zuster en zwager U W. VERHAGEN |P GUURTJE KNIP, hunne 127:-)arige Echtvereeniging te herdenken. Uit naam van Zuster en Zwager, W. VAN DUUREN ANTJE KNIP. Geboren: JANNETJE CORNELIA, Dochter van N. DE JONG en J. DE JONG, geb. EKAMP. Helder, 24 April 1886. Algemeene kennisgeving.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 2