't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1378. Zaterdag 1 Mei 1886. Veertiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. UitgeversBEBEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Ad-vertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn KALENDER: DER WEEK. MEI, (Bloeimaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 26 m. Onderg. 7 u. 27 m. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Nieuwe maan. HELDER, 30 April 1886. Bij de laatste uitvoering in dit seizoen door Helder's Mannenkoor onder directie van den heer H. A. Egbers, was Dinsdagavond de zaal van Tivoli niet zoo bezet als we dat bij die gelegenheden gewoon zijn. Toch zouden de afwezigen zich niet beklaagd hebben er geweest te zijn. De liederen werden flink gezongen, met inachtneming der nuances, en al ontmoetten we ook enkele bekenden, we hoorden ze gaarne nogmaals. Eeu der fraaiste nummers was voorzeker de bas- aria »0 Isis und Osiris! uit Die Zauber- flöte, van Mozart. De heer J. Van Dissel, die als pianist optrad, gaf ons een vijftal nummers ten gehoore, die van zjjne bedrevenheid op de piano ge tuigden; zuivere aanslag en goede tech niek deden de geoefende meesterhand kennen, 't Slotnummer »An der schone blauen Donau viel zeer in den smaak; blijkbaar zongen de executanten dit met veel geestdrift en ontvingen dan ook een welgemeend applaus. In ons bericht over de begrafenis van den luit.-kolonel Cramer von Baum- garten (zie vorig nummer) stond abu sievelijk dat de leiding aan den kapitein der mariniers Romenij was opgedragen deze officier was alleen belast met het kommando over de schiet-divisie. De lijkstoet was geregeld door den kapitein plaatselijk-adjudant jhr. Van Franckenberg en Proschlitz en gekommandeerd door den kapitein-luitenant ter zee Bruch, lste officier aan boord van Z. M. wacht schip. Omtrent de vier grafkransen kunnen we nog mededeelen dat ze respectievelijk aangeboden waren door de officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen van 't 2de bataillon mariniers. De krans der onder-officieren zal later door een fraaiere worden vervangen. Blijkeng een hij het Departement van marine (ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomsckip Bonaire, onder bevel van 's Konings adjudant in ge wonen dienst, den kapitein-luitenant ter zee W. baron van Hogendorp, in den middag van 25 dezer te Falmouth binnen- geloopen. Aan boord was alles wel. HH. MM. de Koning en de Ko ningin met het Prinsesje zjjn Dinsdag namiddag te Amsterdam aangekomen en met luid gejuich door de groote menigte ontvangen. Terschelling 28 April. Uit het ge strande stoomschip Tynemouth zijn sedert 14 dezer weder 37 balen en uit het wrak van het op Texel gestrande stoomschip Sapphire, 21 balen katoen geborgen. Uit Tessel meldt men Door den scheepsbouwmeester J. Zwa nenburg, alhier, is een nieuw model red dingsboot gebouwd, welke hem door het plaatselijk bestuur over de reddingsmid delen der N. en Z. Hollandsche reddiug- maatschappjj was besteld. Deze boot heeft den vorm eener groote Noorsche vlet, is buiten boord van een kurken gordel en binnen boord van luchtkasten voorzien, doch bezit niet het vermogen om het inslaande water te loozen. Visschers en zeelieden, die deze boot heb ben gezien, zijn van oordeel, dat zjj bij zonder zeewaardig zal zijn en niet ge makkelijk zal kunnen omslaan. Bij den intocht der Koninklijke Familie te Amsterdam geraakte de ver slaggever van een weekblad zoodanig in verrukking, door 't zien van oranjevlag gen, wimpels, enz. dat hij zijn lezers in vollen ernst vertelde: De schoone vader- landsche driekleur wapperde uit tal van woningen zacht golvend in de heer lijke Oranjezon.* Tot schrijvers bij het ministerie van marine zijn aangesteld de heeren: H. S. De Vries, J. Baumann, J. Wijnands en J. P. Neervoort, gepensioneerde onder officieren der zeemacht, alsmede de heeren Isbrucker en Van der Ploeg, particulieren. De stand der ministerieele crisis, is, naar men verneemt, op het oogenblik dezeZ. M. de Koning heeft het mini sterie uitgenoodigd op zijn aanvraag om ontslag terug te komen; de heer Heems kerk heeft gemeend alleen onder zekere voorwaarde aan die uitnoodiging gevolg te kunnen geven, doch omtrent die voor waarden is door Z. M. alsnog geen be slissing genomen. (Vad.) Zondagnamiddag is op den Muider- straatweg nabij de Vinkebrug onder Die men eea negentienjarig jongeling door de Gooische stoomtram overreden. Hij had, terwijl er melk werd ingeladen, de tram verlaten en wilde er, toen zij zich in be weging zette, weder opspringen. Hij viel en raakte onder de tram. Beide beenen werden hem afgereden. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Zaterdag een nader getuigenverhoor gehouden in de zaak van den molenaar A. A., te Borselen, die door de Rechtbank te Middelburg was veroordeeld tot 2 jaren celstraf en f 25 boete, wegens ergerlijke mishandeling van de 75-jarige weduwe B., nadat hg het raam harer woning, toegang gevende tot haar slaapvertrek, alwaar zjj toen reeds te bed lag, had ver brijzeld. De gehoorde getuigen waren de oude mishandelde vrouw zelve, haar bij haar inwonende kleindochter en de Rijksveld wachter, die allen bleven volharden bij hunne vroegere verklaringen, en waaruit nader bleek, dat de oude vrouw, wie tevens een bedrag van f470 ontstolen werd, zoomede haar kleindochter, den bekl. als den dader kort na het gebeurde had den aangewezen en daarbij ook nu vol harden. De veldwachter gaf eene nadere toelichting van zijn proces-verbaal. Het Hof deed uitspraak. Het vernie tigde het vonnis der Rechtbank voor zoo veel den vorm betreft, maar veroordeelde ook in hooger beroep den bekl. tot 2 jaren celstraf en f 25 boete ter zake van opzettelijke verbreking van afsluiting en mishandeling. Zondagmorgen is de veertienjarige H. Holt, te Oo8twolde, door een adder gebeten. De knaap, die erg doof en slaperig werd, bereikte met moeite den geneesheer Dr. A. van der Sluis aldaar, die dadelijk geneeskundige hulp verleende. De hand en de arm van den jongen zijn geducht opgezwollen. Met de tjjden veranderen de zeden, zegt het spreekwoord, maar de smaak verandert in de allereerste plaats. Zag men vroeger op Paschen in alle steden zonder uitzondering de prachtigste ossen in de slachterswinkels, tegenwoordig zijn er velen die van die traditie afwijken en het hoogstens bij een kleine versiering laten. Want, redeneeren zij niet ten onrechte, wat geeft het ons of wij al een bijzonder vetten os slachten, het publiek wil er niet aan en laat ons zitten met het vet. De menschen hebben liever mager vleesch van een puiken os, en zoo komt het dat het slachten van Paaschossen langzamerhand afneemt. Op de dorpen houdt men zich nog trouw aan het oude gebruik, dat van langver- vlogen tijden dagteekent; in de groote steden echter neemt de gewoonte sterk af, als zooveel dat aan den goeden ouden tjjd herinnert. Door het stoken van een Paasch- vuur is onder Reenen een hevige brand ontstaan. Ruim 300 are heide, toebe- hoorende aan jhr. Yan Asch van Wijck te Utrecht, werden een prooi der vlammen. De politie heeft een vervolging ingesteld. De gemeenteraad van Voorschoten weigerde een legaat, groot f 1000 nominaal 3 pet. Nat. schuld, omdat er de bepaling aan verbonden wr.s, dat van de gift» pu bliciteit" in een der dagbladen moest worden gegeven. Door mevrouw de wed. Domela Nieuwenhuis te Amsterdam is ongeveer f 40,000 gelegateerd aan verschillende kerkgenootschappen. De Luthersche ge stichten bekomen daarvan 't leeuwendeel. Een sedert 20 jaren te Venloo wonende Duitscher, Aug. Damm, graan handelaar en bakker, is voor 14 dagen heimelijk naar Gladbach vertrokken. In het huis is niets achtergebleven dan eenige waardelooze meubelen en enkele zakjes meel van grootere partijen, die hij in de laatste dagen vóór zijn vertrek uit Hollaud ontving. Gemelde Damm is Zaterdag jl door de rechtbank te Roer mond failliet verklaard. Een koe van den landbouwer Osinga, te Tietjerk, die teekenen van dolheid vertoonde, is, ter voorkoming van onge lukken, doodgeschoten, Op de stoep van het Waalsche weeshuis in de Vijzelstraat te Amsterdam is jl. Zaterdagavond een meisje, slechts eenige weken oud, goed gekleed en in zwarten omslagdoek gewikkeld, te vonde ling gelegd Door tusschenkomst van de politie is het kind in het stadsbestede- lingenhuis op de Prinsengracht opge- men. Op de stoep van het R. K. weeshuis op den Maliesingel te Utrecht is dezer gen een kind van het mannelijk ge slacht te vondeling gelegd. Voorbijgangers vonden het wichtje en brachten het aan het naastbij zijnde politiebureau. Een Chinees, de heer Taeu Err Toung, later genoemd Frederik George Arrhee, is Dinsdag te Amsterdam met mej. M. C. U. Cuypers, dochter van den ge vierden architect, in het huwelijk ge treden. De bruigom en diens vader waren in Chine6sch pontificaal. Men schrijft uit Edam aan den Stand.: Het drama-Bulkley, nog versch in aller ge heugen liggend en nauwelijks afgespeeld, heeft hier, zij 't op minder groote schaal en minder vertoon, zijn evenkie gevonden. Het echtpaar W. torschte reeds sedert jaren de huwelijks keten, die, hoe zwaar ook soms, hier in al haar gewicht gevoeld werd en aan vrouw en man beide een ondragelijken last oplegde. Hoezeer toch de echtelieden hun kinderen als de appels hunner oogen beminden, was er niets ter wereld in staat om de tusschen beide bestaande kloof te dempen of de verbittering eenigermate te verminderen. Ten slotte be sloten ze van elkander te gaan; doch wat met de kinderen aan te vangen De man nam de twee oudste jongens meê naar zijn ouders, liet het jongste kind zijn vrouw ter verzorging over en verbood haar, ooit naar de andere te komen zien. Doch de liefde der moeder was te sterk, dan dat zij zich door een dergelyk verbod zou laten weerhouden. Terwijl zij zich, om in het onderhoud van haar kind te voorzien, beijverde op eerlijke wijze haar brood te verdienen en o. a. les gaf in de handwerken, stierf de vader van haar man, en werd ook deze, even al3 de twee kinderen,, die hij bij zich had, ziek. Zoodra dit der moeder ter oore kwam, spoedde zij zich in noodweer en koude naar Edam, om haar kinderen te zien, doch dit werd gewei gerd. De man herstelde intusschen, ook de kinderen die weder de bewaarschool te E. be zochten. Op zekeren dag kwam de moeder de kinderen op weg naar de school tegenzij grijpt liet oudste van hen, en loopt, alsof de dood haar op de hielen zat, den weg naar Monnickendam op. W., onderricht geworden van het gebeurde, begeeft zich naar den bur gemeester, die afwezig is wat niemand zal verwonderen als men weet, dat de goede man maar één lichaam heeft en vele functiën be kleedt, o.a. die van schoolopziener en gaat zijn vrouw na, vergezeld van den politie-agent D., die "het evenwel beter vond een juist ver trekkende postkar te bestijgen en het rijdende te doen. Dit had ten gevolge dat de vrouw met het kind spoedig werd ingehaald. De politieagent dorst haar evenwel niet arrestee ren hij vroeg alleen het kind of het bij zijn moeder wilde blijven, en op het toestemmend antwoord, liet D. de vrouw haars weegs gaan, die terstond door eenige particulieren, welke W. uit vrees voor onheilen, waren gevolgd, werd ondersteund en verzorgd. W. moest onverrichterzake terugkeeren naar E., en moet daar als een bezetene hebben geraasd, omdat er niemand was, die hem, (naar hij meende) recht kon verschaften. Wat de gevolgen dezer zaak zullen zijn, valt nog niet te zeggen, en of de rechter er in betrokken zal worden, evenmin. De internationale commissie ter bevordering van lijkverbranding heeft besloten de vereenigingen voor lijkver branding en de voorstanders er van tot een internationale bijeenkomst in het voorjaar van 1887 te Milaan bijeen te roepen. Niet alleen de begraaf kwestie zelf maar ook de behandeling der lijken zal op het congres besproken worden. In de administratie van het douane station in de haven van Odessa zijn groote onregelmatigheden ontdekt. Door valsehe administratie moeten eenige milli- oenen roebels verduisterd zijn. De direc teur en inspecteur van het Douane station zijn gevangen genomen. Amerikaansche bladen maken mel ding van eeu meisje met twee tongen, dat dezer dagen te Chicago tentoonge steld werd en veel belangstellenden lokte. Het arme schepseltje spreekt echter niet zoo gemakkelijk als de meesten harer eentongige zusteren. In 1883 hebben in Pruisen 6171 personen zich van het leven beroofd. Het aantal ongelukken, welke den dood ten gevolge hadden, bedraagt in hetzelfde tijdvak 12881. Een agent van politie te Antwerpen, 's nachts langs het hotel des Ventes gaande, zag de deur half openstaan, en binnentredende, vond hij in het verkoop lokaal een achttal knapen van tien a twaalf jaren zitten kaartspelen, bij het licht van een waskaars. Zoodra men hem zag, blies een der bengels de kaar3 uit en allen trachten te ontsnappen, maar de agent was het eerst bij de deur, sloot deze en blies op zijn fluitje. Met behulp van eenige collega's gelukte het hem de acht jonge vage bonden naar het politie-bureau te brengen. Eenige hunner waren sedert verscheidene dagen als vermist opgegevenzij leefden van diefstal en aalmoezen. Het verhaal uit Rabelais, van de schapen van Panurge, werd Donderdag morgen om vijf uur te Antwerpen nage speeld. Een boertje dat zijne kudde naar het land van Waes wilde voeren, was bezig zijne schapen aan boord van de veerschuit te brengen, toen een der schapen tusschen de boot en den steiger viel. Een tweede, het ziende, aarzelde een oogenblik, maar waagde toen den sprong, een derde volgde, reeds minder schuchter, een vierde sprong zonder be denken in het water. Toen volgde de rest, met geestdrift. De ongelukkige herder, door zijn hond bijgestaan, deed wat hij kon om verder verlies te verhoeden, maar per slot van rekening waren acht schapen verdronken en zes vermist. Eenige Duitsche stoomschepen wor den thans met een lading koopwaren voorzien, waarmede zij de havens van Zuid-Europa zullen aandoen. De schepen zullen als winkels ingericht worden, het ruim wordt een magazijn, waarin de goe deren zoo geborgen worden, dat zjj ge makkelijk te bereiken zjjn, de salon wordt een modelkamer, waarin de koopers hunne keuze kunnen doen. Men verwacht veel van dezen drijvenden winkel. De straatvegers te Constantinopel hebben onlangs het werk gestaakt, daar zij in geen achttien maanden een cent van hun loon hadden gezien en hun me degedeeld was, dat er geen kans op be taling bestond voor dat de nieuwe leening was gesloten. Zij verzamelden zich, wapenden zich met schoppen en bezems en eischten, onder het uiten van bedreigingen, hun loon van het stadsbestuur. Een hoogge plaatst ambtenaar, die juist voorbijreed, werd aangehouden en zeer beleefd werd hem het verschuldigde loon gevraagd. De voorname Turk antwoordde, dat, nu zij reeds 18 maanden hadden gewacht, zij nog wel wat langer konden geduld oefenen. Dit antwoord viel volstrekt niet in den smaak, en het scheelde weinig of de ambte naar was vermoord geworden. Gelukkig kwam er een regiment infanterie opdagen en joeg de bende uiteen, niet echter vóórdat de werkstakers een maand loon hadden ontvangen, met de belofte, dat later de rest van het verschuldigde zou worden betaald. De wapens werden ne- dergelegd, de rust keerde weder en de werkstaking was afgeloopen. De Guillotine. De //guillotine," het ontlioofdings-werktuig, aldus door den mond des volks naar dr. Guil- lotin genoemd, is volstrekt niet door dezen uit gevonden en, hoewel den 25 April 1792 voor het eerst onder dien naam gebruikt, is zij raeds voor eeuwen bekend geweest. De uitvinding wordt toegeschreven aan de Perzen. In Italië werd een zoodanige machine alleen gebruikt voor adellijke personen; men noemde haar toen //Mannaia." Bij de Duit- schers werd zij genoemd ,/de Italiaansche bijl" en Conradin van Ilohenstaufen te Napels werd er mede ter dood gebracht. In de 13e eeuw vindt men een soortgelijk instrument in Boheme onder den naam van «Dolabra". In de 17e eeuw stelde een Boheemsch schilder den dood voor der apostelen Jacobns en Mattheus, die hij ook laat geschieden door zoodanig werktuig. Ook in Engeland vinden wij de machine in de 17e eeuw onder den naam van //Schotsche maagd" en in Frankrijk werd in 1632 de hertog van Montmorency op die wijze ter dood gebracht. Toon, ten tijde der Fransche omwenteling, in een vergadering der afgevaardigden, de wijze van doodstraf ter sprake kwam, opperde een geneesheer, Joseph Ignatius GuiÜotin, het denkbeeld om een zeker en vlug middel daar toe te bezigen, dat voor alle standen gelijk zou werken en waardoor het smartelijke van de onhandigheid der beulen zou worden weg genomen. Hij besprak dit in 1789, doch eerst in 1791 werd er vast toe besloten cn wel op aandringen van den Afgevaardigde der Natio nale vergadering Lepelletier. De secretaris des dokters te Parijs, Louis genaamd, die een verslag uitbracht over de manier van onthoof den in Engeland, versterkte de vergadering in haar voornemen. Een straatroover, Pelletier genaamd, was de eerste, die tot proef werd onthoofd toen noemde men de machine nog Louisette of Louison, naar dokter Louis. Doch de eer der humane gedachte komt toe aan Guillotin, die weinig vermoedde hoe ontelbaar vele offers zij zou ter dood brengen. De abt Maury had reeds dadelijk de vrees uitgesproken, dat het volk, door het gezicht van zooveel bloed, bloed dorstig zou worden Men heeft weieens gezegd, dat Guillotin zelf als offer der //guillotine" is gevallen. Dit is onwaar; zijne vrijmoedigheid bracht hem in de gevangenis, maar de 9e Thermidor gaf hem de vrijheid weder. Doch de vloek, die naar zijne meening opzijn naam rustte, drukte hem ter neder. Als een rampzalig menscli stierf hij den 26 Mei 1814. Zijn zoon bad en verkreeg van Koning Karei X de vergunning om den gevloekten naam tegen eenen anderen te mogen verruilen. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prinses Wilhelraina, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 26 April St. Vincent. Het stoomschip Voorwaarts, van Amsterdam, arriveerde den 26 April te Padang.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1