't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT YOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL Ho. 1379. Woensdag 5 Hei 1886. Veertiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 4 Mei 1886. Met genoegen lazen we een klein werkje, ons ter beoordeeling toegezonden en getiteld: Cornelis Dito, een held in stormgevaar," door D. Dekker. Was de inhoud ons reeds uit een vroegeren druk bekend, we herlazen 't werkje met belang stelling wegens de daarin voorkomende feiten, die met elkander een lauwerkrans vlechten om het hoofd van den onlangs overleden Cornelis Dito, een man, die, hoe eenvoudig ook. verdiend heeft bij tijdgenoot en nakomeling in herinnering te blijven. De lof, aan zijne nagedach tenis toegezwaaid, straalt ten deele terug op tal van wakkere mannen, kloeke zee lieden, waarvan er nog velen onder ons leven, die in vroeger jaren bij storm en hooge zee hun leven waagden tot red ding van schipbreukelingen of nog bereid zijn elk oogenblik tot dat doel in de reddingsboot te stappen, 't Onlangs op gevatte plan om een steen op het graf van Cornelis Dito te plaatgen, zal door de uitgave van 't boekske krachtig wor den gesteund, wanneer de uitgevers Berk hout Co. medewerking vinden bij het publiek, waaraan we geen oogenblik twijfelen. Yan elk verkocht exemplaar toch zal tien cents worden afgezonderd voor dat doeldat men kan bevorderen door een geringe opoffering, daar de prijs slechts 25 cents bedraagt. 't Werkje ziet er, op goed papier ge drukt en in zijn netten omslag, zeer pre sentabel uit, zooals we trouwens van de firma Berkhout Co. gewend zijn. Nadat de onlangs gepensioneerde vice-admiraal W. K. Yan Gennep Zater dag zijne functie als directeur en com mandant der Marine alhier aan zijnen opvolger, den schout-bij-nacht Josselin De Jong had overgedragen, nam hg afscheid van officieren, ambtenaren en werklieden, tot dien tijd onder zijn bestuur werkzaam. Bij zijn vertrek uit de gemeente met den trein van 1.30 u., werd de heer v. Gennep door tal van vrienden uitgeleide gedaan. Zaterdag droeg de schout-bij-nacht W. F. H. Cramer de betrekking van onder-directeur der Marine over aan zjjn opvolger, den kapt. t/z. H. Dyserinck. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland is te Haarlem aanbesteed lo. Het leveren van brik- en stortsteen, voor het bestorten der Heldersche zee wering, beboorende tot de Rijkszeewerken in de provincie Noord-Holland, im twee perceelen. Minste inschrijver: le perceel J. Giltjes te Petten, voor f1245; 2e per ceel W. Goedkoop Dz. te Amsterdam, voor f9347. 2o. De voorziening der boorden van 't Noordhollandsche kanaal, in drie perceelen. Minste inschrijver le perceel A. Prins Tz. te Sliedrecbt, voor f 6890 2e perceel R. Kroon te Buiksloot, voor f 11.4003e perceel G. D. Yan Doorn Az. te Amsterdam, voor f 10.200. De sterfte van kinderen beneden bet jaar hier te lande is in sommige ge meenten bijzonder groot. Zij was in 1885 over het geheele rijk 17 pCt. van al de geborenen (behalve de levenloos aange- gevenen.) In vele gemeenten bleef zij daaronder. In den Helder was zij slechts 10 pCt., in de meeste gemeenten van Friesland, Drente en Groningen slechts 11 tot 12 pCti; te Tilburg, Sneek en in Overijsel 13 pCt. In Gouda echter, waar de sterfte over het geheel 't grootst was, overleden 30 pCt. van de kinderen beneden het jaar, te Delft 28 pCtte Gorcum, Schie dam en Maastricht 25 pCt., te 's-Bosch 24 pCt. Voor Amsterdam vinden wij 18 pCt., voor Den Haag 19, voor Rotterdam 20 pCt. Voor den leeftijd van 15 jaar was de sterfte de helft van die beneden het jaar. De Minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat er ge legenheid bestaat, tot plaatsing van eenige scheerders bij de Nederlandsche Zeemacht dat aan die qualiteit verbonden is, be halve het genot van vrije voeding, een maandelijksche soldij van f 22 benevens een toelaag van f4 's maands voor de levering van zeep en scheermessen dat die soldij bij verblijf aan boord van Zr. Ms. schepen in Oost- en West-Indië, wordt verhoogd met f 5,50 's maands en dat bij het verlaten van dien denst, hetzij wegens langdurigen dienst, of ter zake van in en door den dienst bekomen lichaamsgebreken, aanspraak wordt verkre gen op een jaarlijksch pensioen van f200, verhoogd voor ieder jaar verblijf in de Koloniën met f7.50. Men kan zich aanmelden bij de kan toren van aanneming alhier, of te Am- steadam, Hellevoetsluis, Rotterdam en Vlissingen. Volgens opgave van het Bureau Veritas zjjn in de maand Maart jl. ver ongelukt 111 zeilschepen, alsvan Duitsch- land 9, Amerika 5, Engeland 56, Dene marken 3, Spanje 1, Frankrijk 8, Grie kenland 1, Nederland 2, Italië 11, Noorwegen 8, Portugal 2, Rusland 1, Zweden 4. Onder dit getal zijn acht vermisten. Door stranding verongelukt 62, aanvaring 5, brand 2, gezonken 4, verlaten werden 22 en 8 afgekeurd. In dezelfde maand verongelukten 20 stoomschepen, als vanAmerika 3, Enge land 16, Noorwegen 1. Door stranding verongelukten 17, door aanvaring 1, ter wijl er twee zijn gezonken. Ingevolge een Kon. besluit van 7 April jl., zal een burger-geneeskundige, ook dan wanneer hij den daarbij ge noemden cursus bij een der militaire hospitalen niet gevolgd heeft, tot reserve officier van gezondheid kunnen worden benoemd, wanneer hij o. m. voorzien is van een getuigschrift van den Hoogleeraar of Lectoraan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam, belast met 't geven van onderwijs in de militaire genees- en heelkunde aan die inrichting, ten blijke dat hij bij die inrichting van onderwijs een cursus over de genoemde vakken in zjjnen geheelen omvang met goed gevolg heeft doorloopen. Als de verwachting niet wordt be schaamd, dan zal, naar de Middelb. Ct. bericht, een deel der nalatenschap van wijlen den spoorwegkoning Yan der Bilt in Noord-Amerika ten goede komen aan eenige inwoners van Zuid-Beveland, die denzelfden familienaam voeren. Hoewel bedoelde millionair door erfgenamen in de rechte lijn werd overleefd, is aan de zij magen van Van der Bilt medegedeeld dat hun legaten zijn vermaakt, tengevolge waarvan de vereischte stappen worden gedaan. Het 22ste christelijk nat. zendings- feest zal den 7den Juli op het landgoed Beeckenstein" te Yelsen, bij Haarlem, gehouden worden. B. en W. van Schagen hebben aan gekondigd, dat de tegenwoordige concessi onaris der gasfabriek aldaar, te beginnen met 7 Mei e. k., geen gas meer zal ver vaardigen of leveren, dat de Gemeen teraad dit recht van den concessionaris heeft erkend, en dat de gas ver bruikers, te rekenen van dien dag, op een andere wijze in de verlichting hunner perceelen moeteu voorzien. Ter tentoonstelling, door de vereeni ging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, den 26 Mei des middags te 12 uur te Schagen te houden, zullen kannen worden inge zonden een- en tweejarige stieren, benevens vaarzen die gekalfd hebben en pinken, allen afstammende van de in 1883 en 1884 van wege de vereeniging gestationeerd geweest zijnde stieren. Dezelfde waaraan die voorwaarde niet gesteld wordt. Collectiën vee, bestaande uit: twee tweejarige, twee driejarige en twee vier- of meerjarige, bij den inzender geboren, door hem gefokte, afgekalfd hebbende stam boekkoeien. Inzenders voor dit nummer moeten bij aangifte een op zegel geschreven verkla ring overleggen, waaruit blijkt, dat het vee bij hen geboren en door hen gefokt is. De handteekening moet door den burgemeester hunner woonplaats gelegali seerd zijn. Yoor de beste vier ooien met hare lammeren, van zuiver Texelsch kortstaart s. Voor de beste vier ooien met hare lammeren, van gekruist Texelsch ras. Yoor den besten ram, van zuiver Texelsch kortstaart ras. Yoor den besten ram, van gekruist Texelsch ras. Aangiften kunnen tot en met Woens dag 19 Mei geschieden bij den secretaris- penningmeester, den heer W. Teengs te Wieringerwaard. Aau deze tentoonstelling zal door de afdeeling Schagen der Hollandsche Maat schappij van Landbouw worden toege voegd een tentoonstelling van in April gemaakte fabriekskaas, waarop kunnen worden ingezonden Stapels van 200 stuks kleine Edammer kaas. Idem van 70 stuks middelbare kaas. Yoor deze afdeeling moeten de aan- Siften geschieden' aan den heer P. Buis z., te Schagen, vóór of op Woensdag 19 Mei. Tot opluistering der tentoonstelling heeft de Harmoniekapel van Schagen hare medewerking toegezegd, terwijl des avonds de mannenzangvereening Euterpe een con cert geven zal. Uit Muntendam schrijft men dd. 28 April aan de Pr. Gr. Crt. Gisterennacht is onze brievengaarder H. Vos heimelijk vertrokken met achter lating van vrouw en dochter en boven dien een tekort in de kas van ongeveer f 300. Hij heeft zich, naar men zegt, per rijtuig naar Assen laten brengen, denkelijk om van daar met den trein naar Rotterdam te reizen. Buiten zijn tractement als brievengaarder had hij nog een pensioen van f 200 als Oost-Indisch miUtair. De Haagsche brandweer had Don derdagnacht handen vol werk. Omstreeks één uur werden de bewoners van het Lange Voorhout verontrust door brand alarm en weldra sloegen de vlammen uit het vooruitspringend gedeelte van het hoekhuis aan den Kneuterdijk en het Lange Voorhout, bewoond door baron v. K. en zijne familie. Dit woonhuis is een der sierlijkste heerenhuizen, waarvan de oud-Holland- sche bouworde bewaard was. Men vermoedt dat de brand een begin nam in een slaapkamertje, tengevolge van het in vlam geraken der bedgordijnen door een brandende kaars. Met bijna ontembare woede nam het vuur in om vang toe. De noord-oostenwind blies het krachtig aan, maar had ten minste dit gelukkige gevolg, dat vlammen en von ken in een gewenschte richting werden afgewend. Van zolder en dak bleef weinig over, en na de blussching zag men niet veel meer dan een verkoolden kap, die zware rookwolken zijwaarts dreef. Dank zij het flink optreden der brand weer, geleid door den opperbrandmeester en den burgemeester, werden de vlammen tot het bovengedeelte der woning beperkt. De inboedel van de bovenkamersdie gedeeltelijk in de vlammen opging, ge deeltelijk beschadigd werd, vertegenwoor digde een kostbare waarde. De uitgebreide vertrekken toch waren met antieke Go belins behangen en versierd met een schat van oudhedenschildergen en curiositeiten. De brandschade is daar door tot een aanzienlgk bedrag gestegen. De ligging van het hoekperceel vlak tegenover het Departement v. Financiën en vier of vijf huizen van het lokaal van het ministerie van Marine, wekte terecht eenige bezorgdheid. Tijdens de brandweer hier druk bezig was, werd haar hulp ook ingeroepen voor een brand in een bovenhuis aan de Pa- iljoensgracht, waar uit de bovenste verdieping de vlammen sloegen. De voltallige brandweer, in 't Voorhout aan het werkzond een slangenwagen af naar dit punt van de stad. Hier werkte de waterleiding in vereeniging met twee handspuiten De voorkamers op de 2de verdieping en het dak zijn daar afge brand. Het brandpersoneel, hoewel over geringe hulpmiddelen beschikkende, zorgde niettemin dat de vlammen het achterge legen kurkenfabriek niet bereikten. Bij de twee branden zijn geen onge lukken aan personen overkomen. De inwonenden iu het huis op de Pavil joensgracht bevond zich een kraamvrouw konden nog intijds de huizen verlaten, terwijl van de inboedels nog veel kon worden gered. Naar het U. D. verneemt, worden bij de vesting-artillerie drie compagniën opgericht om op pantserschepen in zee havens dienst te doen, en worden bij dat wapen daarvoor vrijwilligers gevraagd, van den rang van kanonnier tot dien van onderofficier. In verband met den moord, te Linne gepleegd door den onbezoldigden rijks veldwachter Loomans op zijne vrouw, is nu ook diens 17-jarige zoon, op last der rechtbank te Roermond, aangehouden. Hij wordt verdacht aan den moord op zijne stiefmoeder medeplichtig te zijn. Te Groningen is nu ook een var kensstamboek aangelegd. Het zal deze maaud in het licht verschijnen. Zelfs ons spek wordt nu veredeld. Als wij nu nog stamboeken voor katten, honden, kippen en kanaries krijgen, zal de schepping wel langzamerhand in orde komen. Maassluis, 30 April. Door het loggerschip Dankbaarheid" zijn alhier aangebracht 130 en door de Engelsche steamtrawler »Iraouaddy" 27 vaten petroleum, welke in de Noordzee zijn opgevischt. Uit Maastricht wordt gemeld: Woensdag jl. werd op den een half uur van de stad verwijderden Caberg een boerenmeid, die in het veld werkte, door een geweerkogel getroffen, zonder dat zij kon zeggen, waar het schot vandaan was gekomen. De geneeskundige van hier, wiens hulp werd ingeroepen, en die toe vallig een officier van gezondheid was, verklaarde, dat het een schampschot was in de zijde, hetwelk hoegenaamd geen gevaar opleverde, en dat het projectiel, dat in de onderkleederen gevonden werd, een Beaumont-kogel was, die aan een zijde geheel afgeplat was, en dus tevoren een hard voorwerp moet hebben geraakt. De kogel bleek later afkomstig te zijn van schietoefeningen der infanterie. Onlangs is te New-York overleden mevr. Morgan, welker nalatenschap dezer dagen onder den hamer is gebracht. Daartoe behoorde o. a. een verzameling Chineesche en Japansche kunstvoorwerpen porcelein van zeer kostbaren aard, enz, De genoemde collectie heeft opgebracht 59.850 doll. of 149 725 gulden. Onder het porcelein kwam voor een eivormige vaas, ter hoogte van 8 Eng. duim en 3 doorsnede aan het bovengedeelte, buiten gewoon fraai van vorm en kleur (perzik bloesem), die door het gansche land was vermaard. De overledene had er 15.000 doll. voor betaald, en ter veiling bracht zij 18.000 doll. op; voor't bronzen voet stuk betaalde men 1000 doll. 't Glaswerk, tafel- en andere serviezen golden tezamen 48.000 doll. en naar men beweerde ging dit alles tot lage prgzen van de hand. Onder de tafelserviezen kwam er een voor van flintglas, dat 28.000 doll. had gekost, dit was geslepen naar expres daarvoor ontworpen teekeningen, het hoogste bod daarvoor gedaan was slechts 5000 doll. en 't werd niet gegund. Yolgens een bericht van een te Port au Prince verschijnend blad le Peuple. zijn dezer dagen op Haïti 10 of 12 mannen en vrouwen gevat, die handel dreven in vermoorde menschen, om het vleesch op de markt van Grand Groave te verkoopen. Twee vrouwen stierven, door beronw en angst overweldigd, kort na hare ge vangenneming. De overige menscheneters verklaarden, dat zij reeds sinds geruimen tijd menschenvleesch verkocht hebben voor varkensvleesch. Het blad erkent zelf, dat het feit on gelooflijk zou schijnen, maar het is van de waarheid overtuigd. In den Juliustoren te Spandau ligt goed bewaard de Duitsche oorlogsschat in klinkende munt ten bedrage van f72,000,000. Dit geld moet dienen om in de kosten van een uitbrekenden oorlog te voorzien en wordt natuurlijk hoogst zorgvuldig bewaakt. Een commissie van twee leden is met de taak belast om het geld op geregelde tijden te tellen. De heeren kunnen alleen in den toren komen, wanneer zij beiden te gelijk hun sleutel tjes in het dubbele slot steken, want met één sleutel is de deur niet te openen. De 120,000,000 Mark zijn in tien afdee- lingen gesplitst, waarvan elk weer tien onder-afdeelingen heeft, die elk een milli- oen bevatten. Elk dezer millioenen is bewaard in 10 zakken, elk van 100,000 Mark, waarvan tweederde in stukken van 20 en eenderde in stukken van 10 Mark. Zoodra de telling begint, wordt op goed geluk een der afdeelingen uitgekozen. Daaruit neemt de commissie een onder- afdeeling, welke nauwkeurig wordt nage teld. Voor het tellen is een peleton soldaten ter beschikking der commissie gesteld. Zoodra de telling is afgeloopen, wordt een protocol opgemaakt, de beide sleutels moeten weer dienst doen en de formaliteit is afgeloopen. In gewicht vertegenwoordigt de oorlogsschat 47760 kilo aan goud, 6,666.000 kilo in zilver, 7,500.000 kilo in nikkelmunten van 10 pfenningen, 15,000.000 kilo in nikkel- munten van 5 pf., 19,999 200 kilo in stukken van 2 pfenningen en 24,000,000 kilo in stukken van 1 pfenning. Ingezonden, Mijnheer de Redacteur! Beleefdelijk verzoek ik u het onderstaande ia uw geacht blad op te nemen. Dat elkeen, die nering doet, zijne waar aan den man tracht te brengen, vloeit voort uit den aard der zaakmaar de concurrentie moet op eerlijke wijze plaats hebben, anders ver dient men een terechtwijzing in plaata van een woord van lof. Er zou dit jaar geen enkele versierde koe door de gemeente Helder zyn rondgeleid, wanneer iedere slach ter, en dus ook de heer A, Keet, zich ge houden had aan het besluit, dat met meer derheid van stemmen op de Slagersvereeniging was genomen. Er zou dan ook geen gebedel langs de huizen hebben plaats gehad om as jeblieft een stuk vleesch besteld te krygen en dus de burgers te presseeren te bestellen, het welk de heer A. Keet ook zeer goed had be grepen. Om na dat besluit nu toch zooveel mogelijk de clientèle van anderen af te loopen, noemt zeker ieder met mij een oneerlijke concurrentie, 't Is iemand, die buiten 't vak staat, wel toe te geven, dat hij 't zwaarste beest 't beste acht, maar een deskundige weet zeer goed, dat de kwaliteit van het vleesch juist niet afhankelyk is van het gewicht van koe of os. We weten allen, dat do dieren geslacht moeten worden, om het publiek van vleesch te voorzien maar daarbij een beest onnoodig te kwellen is niet meer overeen komstig met den geest dezer eeuw en moet ieder nadenkend mensch 't niet toegeven, dat zulk een paaschkoe niet voor haar pleizier uit is, wanneer zevergezeld van de lieve? jeugd, een wandeling langs 's Heeren straten moet doen Menigeen zal zich, wanneer hij het aangevoerde overdenkt, wel het genoegen

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1