Schoten es AcHeles, Advertentiën. ie S, en G.-Y. i een fatsoenlijke Loopjongen; Een BAKER gevraagd. mm tot fleffim een gitzwarte HENGST, I 3 KIPPEN met HAAN, HOK en LOOP. een vierwielde Waterkar en een vlugge Ezel. OPENBARE VERKOOPING. p. m. 4000 schrijven: G. J. H. P., vier boeten elk van f 10.—. Al de veroordeelden subsidiaire gevangenis straf en in de kosten. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Soenda is 8 Mei te Amster dam aani Het stoomschip Madura is 8 Mei van Am sterdam vertrokken naar Batavia. Het stoomschip Prinses Marie vertrok 8 Mei van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Burgemeester den Tex, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 9 Mei Gibraltar. Het stoomschip Prins van Oranje, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 9 Mei te Marseille. Het stoomschip Madura, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 9 Mei te Southampton. Marktberichten. Alkmaar, 8 Mei. Aangevoerd 2 Paarden f85 a 180, 30 Koeien en Ossen f110 a 180, 55 nucht. Kalveren 4 a 16, 981 Schapen f 14 a 27, 1774 Lammeren 4 a 11, 204 magere Varkens f 14 a 24, 222 Biggen f5 a 10, 18 Bokken en Geiten f4 a 9, 22 kleine Bokjes f0,50 a 0,70, Kipeieren f2,70 a 3, Eenden dito f 3,40 per 100, Boter per kop f0,50 a 0,60. Hoorn, 8 Mei. Tarwe f 7,25 a 8, Gerst f4,25 a 5,50, Haver f3,50 a 5, Witte erw ten fll a 13, Groene f10 a 13, Grauwe f 14 a 16, Vale f9 a 15, Bruine Boonen f7 a 14. Karweizaad f 19, 3 Paarden f60 a 150, 141 Koeien f 100 a 250, 1400 Schapen f 18 a 30, 145 Lammeren f6 a 13, 47 Kalveren f5 a 14, 56 Varkens f12 a 22, 4 Zeugen f30 a 40, 20 Biggen f5 a 9, 30 Kippen f 0,75 a 2, 20300 Kipeieren f2,75 a 3, 5600 Eenden dito f3,40 per 100, 2519 koppen Boter f 0,42 a 0,50 per kop. 321ste Staatsloterij. 4e Klasse. Ie Lijst. No. 8833 f2000. No. 15877 f1000. No. 4536 11777 14404 f400. No. 1578 3220 18694 f200. No. 8568 16793 20041 f 100. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 7 tot 11 Mei. ONDERTROUWD: C. Oostbaan, zeeman, en J. Griek. J. E. van Hinte, broodbakker en A. Witsenburg. GEHUWD: Geene. BEVALLEN: M. Hankes, geb. de Beer, z. A. de Graaft', geb. Schaaf, z. C. C. Kroonstui- vei, geb. Schook, z. A. Smit, geb. Kok, z. A. de Bee, geb. van Os, d. M. Gieling, geb. Schaper, d. A. S. 't Hart, geb. Vader, d. A. C. Schot mans, geb. Frenzen, z. H. Stoekenbroek, geb. Smid, z. OVERLEDENJ. C. van Amerongen, 8 ra. Een levenloos aangegeven. POLITIE. Gedeponeerd aan Bureau II een op de straat gevonden handdoek. Vervolg der Berichten. Zr. Ms. instructie-corvet Nautilus, aan boord hebbende de bootsmans-leer lingen, is in den afgeloopen nacht alhier ter reede geankerd. Eenige adelborsten lste kl. zullen zich hier aan boord van genoemde corvet inschepen om den oefe- ningstocht mede te maken. Uit het Heldersch kanaal, bij het Molenplein, werd hedenmorgen het lijk opgehaald van een marine-matroos. Gisteren herdacht de heer A. J. Wijkhuizen alhier, het 40-jarig feest zijner indiensttreding bij de Holl. Spoorweg- Maatschappij. Van zulk een groot tijdperk mag met lof gesproken worden, omdat het een bewijs is, dat de Mij. de diensten van hare getrouwe ambtenaren erkent. Van vele zijden ontving de jubilaris tref fende blijken van belangstellingzijne mede-ambtenaren schonken hem, ter her innering aan dezen feestdag, een gouden remontoir horloge. Moge het den heer Wykhuizen gegeven zijn, zijne functie nog jaren te kunnen waarnemen. Sedert de laatste mooie dagen was het water in de Noordzee buitengewoon helder en doorschijnend. De Texelsche visschers, die bij het wrak van de stoomboot »Sapphire« werkten, konden op ruim 20 voeten diep hunne ankers op den bodem der zee zien liggeu, terwijl de bewegingen der duikers in het wrak evenzeer duidelijk konden worden waargenomen. Zondagavond gaf de Onderofficiers- Vereeniging Vaderland en Oranje een huishoudelijk feest in Tivoli. Muziek en voordrachten wisselden elkander ai, terwijl een paar vlug opgevoerde bijspelen er niet weinig toe bijdroegen om de feeste lijke stemming te verhoogen. De avond werd besloten met een bal. Oudeschild, 10 Mei. Een bejaard man van hier, dienstdoende bjj het tonnen van de turf, die in de haven van Texel wordt aangevoerd, had voor eenige dagen het ongeluk in het ruim van een vaartuig te vallen. Met groote moeite richtte hij zich op. Het bleek dat de man een rib gebroken en eenige kneuzingen bekomen had. - Dat ook te Oosterend op Texel van de Rijkspostspaarbank gebruik gemaakt wordt kan daaruit blijken, dat sedert de oprichting 1 Mei '85, tot 30 April '86 reeds f 716.75 werd ingelegd, terwijl geene terugbetaling werd aangevraagd. Een Groninger student is Zaterdag veroordeeld tot f 100 boete, subs. 15 dagen gevangenisstraf, wegens het ontvreemden van onderscheidene belknoppen en een spionspiegeltje, dat men vergeten had in te nemen. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam bericht, dat op 22 April hei melijk hare woning in de Anjelierstraat, 139, verlaten heeft Maria Theresia Kleene, weduwe van Gerardus Berentsen, 32 jaren, gestalte klein, gekleed met paarsch jak, zwarten rok en lage schoenen. Zy heeft hare twee kinderen onverzorgd achterge laten. De hoofdcommissaris voornoemd verzoekt opsporing van haar verblijf en bij ontdekking bericht. Te Middelburg zijn Vrijdag drie broeders in het huwelijk getreden. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft jl. Zaterdag arrest verwezen tegen D. T. Kuperus, kastelein te Sneek, thans in hechtenis, die Donderdag terecht had gestaan ter zake van moedwilligen dood slag, gepleegd op zijnen schoonvader. Het hof achtte bewezen, dat de schoon vader van beschuldigde den 11 Febr. jl uit een zolderraam boven den stal zijner woning te Sneek naar beneden is ge vallen op het met klinkersteenen be vloerde pleintje voor dien stal, en ten gevolge daarvan in den daaropvolgenden nacht overledenmaar heeft niet de vol ledige overtuiging gekregen, dat besch. zijnen schoonvader moedwillig uit dat raam heeft geduwd of gestooten, spreekt hem vrij en gelast dat hij in vrijheid worde gesteld, ten ware hij om andere redenen in hechtenis dient te blijven. Zaterdagnamiddag omstreeks kwart voor vijven ontstond er door het in brand loopen van een zslffactor in de midden zaal van de spinnerij der fima Stroink te Enschedé, een hevige brand. De vlam men grepen dadelijk zoo snel om zich heen, dat aan het behoud der spinnerij niet meer viel te denken en de arbeiders genoodzaakt waren te ontvluchten, terwijl een der spinners zijn leven nog kon redden door van de 3e verdieping uit een der ramen te springen. Hij viel bewusteloos neder en werd naar een nabijzijnde wo ning gebracht. Dadelijk werd genees kundige hulp ontboden en verleend. Het bleek nu, dat hij eenige uitwendinge kneuzingen had bekomen. Eenigen tijd later kwam hij weder tot bewustzijn. Zijn toe stand scheen des avonds buiten gevaar. Onderscheiden kleedingstukken der ar beiders zijn in de fabriek verbrand. De brandspuit van Lonneker gaf het eerst water. Aan de vereenigde krachtige wer king der brandspuiten mocht het gelukken de omliggende gebouwen te vrijwaren en ook de nabijzijnde weverij, die reeds vuur begon te vatten. De spinnerij is geheel en al uitgebrand. Een 50- a 60-tal ar beiders zijn tengevolge dezer ramp voor eerst zonder werk. De spinnerij was verzekerd bij de Beurs te Amsterdam tot een bedrag van onge veer f170,000. Paul Drabich, boterhandelaar te Berlijn, volgt eene eigenaardige manier om de aandacht te vestigen op zijne standplaats in een der nieuwe verkooplo kalen, die aldaar 11. Maandag in gebruik zijn genomen. Hij maakt nl. bekend: op die standplaats het zoo druk te hebben, dat hij de ontvangsten onmogelijk zelf naar hnis kan brengen en daarom bij de firma Bart Co. dagelijks een vracht wagen met vier paarden moet bestellen, om al dat geld naar zijn huis te doen vervoeren. Mexico is nog altijd 't geliefkoosde land voor burgeroorlog, rooverbenden en oplichtingen. Op 7 Maart, bij 't invallen van den nacht, werd de kleine stad Peto, nabij Merida, staat Yucatan, door een bende rooversals Indianen verkleed, overvallen. Een reizend gezelschap gaf een voorstelling in den schouwburg, welke door alle gegoede inwoners der stad werd bijgewoond. De roovers omsingelden den schouwburg, waarna zij plotseling de zaal binnenstormden, en iedereen van 'tgeld en de kostbaarheden, die zij bij zich hadden, ontlastten. Een aantal roovers was intusschen naar de kleedkamer van het gezelschap gegaan, had zich van alles wat voor de hand kwam meester gemaakt, waarna de roovers de vlucht namen, de primadonna en twee balletdanseressen medevoerende. Den volgenden dag zon den de roovers een bericht naar Peto, dat de drie vrouwen voor een som van 15.000 fr. op vrije voeten gesteld zouden worden. De som werd door bijdragen van verschillende kanten bij elkander gebracht en den roovers ter hand gesteld, waarna de ongelukkige gevangenen hare vrijheid terug bekwamen. De eigenaar van een menagerie te Parijs heeft zijn leeuw tot bewaker van zijn kas aangesteld. Eiken avond bergt hij zijn geldkistje in het leeuwenkok veiliger kan het zich nergens bevinden, geen sterveling durft het aanraken en de eigenaar weet zeker dat zijn kassier er niet mede naar Amerika zal vertrekken. Te Minneapolis (Minnesota) stortte den 5 dezer een pas gebouwd huis in, waardoor 21 metselaars onder de puin- hoopen begraven werden. Acht van hen werden in deerniswaardigen toestand voor den dag gehaald. De overigen heeft men 24 uren later nog niet gevonden. Den 29 April heeft het in het zui den van Zweden zoo sterk gesneeuwd, dat de spoortreinen uren te laat aan kwamen; bij Falköping lag de sneeuw 4 a 5 voet dik, waardoor een goederen trein ontspoorde. In de week voor Paschen hebben op de kust van Finland zulke hevige stormen gewoed, dat tal van menschen en schepen zijn verongelukt. Zoo wordt van een der visschersplaatsen, Gjesvaer, bericht, dat aldaar 60 booten, van welke 33 verbrijzeld, aan land gedreven en 6 menschen omgekomen zijn; van een ande re, Mehavn, dat 30 booten stukgeslagen zijn, waarbij een twintigtal menschen omkwamen; van Helnaes, dat 11 man om gekomen en veel booten verloren zij kortom, bijna geen plaats op de kust, welke geen verlies van menschenlevens of vaartuigen te betreuren heeft. Toeneming van bevolking. De buitengewone toeneming der bevolking in vele landen is een feit, dat door vele staat huishoudkundigen met bezorgdheid wordt ga degeslagen. Londen bij voorbeeld, welke stad in Elisabeth's tijd 400,000 zielen telde, bergt thans 4 millioen inwoners, die 10,000 straten. 650,000 huizen bewonen, 1000 kerken en 80 schouwburgen tot hunne beschikking hebben, en reisgelegenheid kunnen vinden aan 200 spoorwegstations, waar per dag te zamen 6000 treinen aankomen en vertrekken. Het zielental te Londen, dat 3,253,000 in 1871 bedroeg, was in 1881 tot 3,814,571 gestegen, dus eene toename van 561,571 of ongeveer 171/* pCt. De vorige tienjarige tijdperken geven insgelijks een toename van ruim 17 pCt. aan. Indien dit nu, wat niet onmogelijk is, zoo blijft doorgaan, dan zal de bevolking der Engelsche hoofdstad bedragen in 1891 4,472,255, 1901 5,243,333, 1911 6,147,355, 1921 7,207,243, 1931 8,449,875, 1941 9,906,750, L961 13,617,280, 1981 18,717,825, 2001 25,728,662, ii 2051 ruim 56 millioen. Voor dit zielental zullen dan, naar dezelfde verhouding, wel negen millioen huizen noodig zijn, en 12,500 kerken zullen, wanneer inmid dels de godsdienstzin der Engelschen zich op dezelfde hoogte heeft gehandhaafd, boven deze huizenzee hunne spitsen verheften, terwijl het dan nog mogelijk blijft dat 1000 schouwburgen bij zulk een bevolking goede zaken maken. Indien men voor Parijs en Berlijn gelijke verhouding in den aanwas der bevolking mag aannemen, dan zou eerstgenoemde stad in 2051 32 en laatstgenoemde 18 millioen in woners tellen. In het algemeen nemen man nen van naam in de statistiek aan, dat de bevolking der meeste Europeesche Rijken in 50 jaren verdubbelt, maar dan telt het Duit- sche rijk over twee eeuwen 720 millioen en Groot-Briftanje met Ierland 480 millioen zielen. Het is niet geheel zonder grond dat deze cijfers bij enkelen zekeren angst opwekken, want ongetwijfeld kunnen reeds lang vóór be doeld tijdstip de genoemde landen hunne be volking niet meer onderhouden en dan rijst de vraag: zal de emigratie wel aan velen of weinigen baten De landen, waarheen ge- emigreerd wordt, hebben hunne grenzen er hunne oorspronkelijke inwoners toch ook een woordje in de zaak meê te spreken. Sommigen dergenen, welke dit vraagstuk met bezorgdheid vervult, schorten hunne beschouwingen op bij de mogelijkheid dat een catastrophe in het wereldruim vóór dien tijd onze planeet ver nietigt of voor menschen ongeschikt maakt anderen komen niet verder dan het bekende après nous le déluge, waardoor de zaak, zoo niet volledig opgelost, dan toch voorloopig als onpleizierig ter zijde gezet wordt. Heldersche Moppen. NIET MALSCH! Dr. Redcliffe zat op een middag vergenoegd en wel zijn glas wijn te drinken, toen een buitenman de kamer intrad en hem verzocht mee te gaan, omdat zyn huisvrouw op sterven lag. «Het spijt me, vriendjemaar ik kan niet weg, of de flesch moet eerst leeg." Daar de buitenman toevallig een stevige klant en de doctor een teer mannetje was, lichtte de eerste den laatste zonder komplimenten van zijn stoel en droeg hem op zijn schouders weg. Onder weg riep de doctor, van spijt haast barstende «Ik zal je wel vinden jou gauwdief Ik genees je wijf!" En hij hield zijn woord! o DUBBELZINNIG. In Artis. Zij. Als de leeuwen eens los braken wie zou je dan redden, de kinderen of mij Hy. My. M. MARS Helder, 10 Mei 1886. Hun liefhebbende Zoon. Bevallen van een welgeschapen Zoon P. M. C. PFAFF geb. Putters. Helder, 11 Mei 1886. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een meisje: N. SALM, geb. VLAMING. Oosterend 7 Mei 1886. Eenige en algemeene kennisgeving. Door Gods goedheid bevallen van een MeisjeJ. A. DE BUISONJÉ, geliefde Echtgenoote van P. TJEBBES. Houtrijk en Polanen, 7 Mei 1886. Heden overleed na een smartelijk lijden, onze geliefde vader, behuwd- en grootvader GERRIT KIKKERT, Penningmeester der 30 gemeenschap pelijke polders op T e x e 1in den ouderdom van ruim 82 jaren. Burg op Texel, 5 Mei 1886. J. G. KIKKERT. G. G. KIKKERT. Mede namens behuwd- en kleinkinderen. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een kortston dig lijden, onze eenigste lieveling JO- HANNA CATHARINA, in den jeug digen leeftijd van 8 maanden. Ieder, die ons geluk in haar bezit aan schouwd hebben, zullen kunnen be seffen, hoe zwaar ons deze slag treft, doch wij hopen in Gods wijzen wil te berusten. Helder, den 7 Mei 1886. S. J. C. VAN AMERONGEN, geb. Hille. C. W. K. VAN STRIJEN, en Familie. p.p. c. Bij deze betuig ik ondergeteekende mijn hartelijken dank aan den WelEd. Heer Doctor VOGELPOEL, voor de onver moeide en menschlievende hulp, aan mijn lieveling tijdens haar ziekte en overlijden bewezen. Hopende, dat Gods zegen het loon voor zijn werk moge zijn. Helder, 7 Mei 1886. S. J. C. VAN AMERONGEN, geb. Hille. De ondergeteekende, door den Heer H. R. DE HOLL daartoe ge machtigd, verzoekt een ieder, die nog gelden aan gemelden Heer DE HOLL verschuldigd zijn, dat bedrag vóór 35 Mei a, s. bij den ondergeteeker te komen voldoen. H. FLENS. Burg op Texel, 4 Mei 1886. Allen, die iets te vorderen hebben van, verschuldigd zijn aan, of borgtochten of papieren onder zich hebben ten laste van den Heer LUCAS KIKKERT, gewoond hebbende te Helder en aldaar overleden den 1 Mei 1886, worden verzocht daarvan vóór of op 20 Mei a.s. aangifte of betaling te doen ten kantore van Notaris RATTINGA RAVEN te Helder. Een ieder wordt gewaar schuwd, om geen gras te snijden of zoogenaamde Leeuwerikenzoodjes te steken van den bui tenkant, van af de Koopvaardijsluis tot de Marine-Cantine, daar er door de politie nauwkeurig op gelet zal worden. De bekende en onbekende schuldeischers van de onder het voorrecht van boedelbeschrij ving aan vaarde nalatenschap van den Heer JO- HANNES NICOLAAS PARO, gewoond hebbende te Helder, en aldaar overleden den lln November 1885, worden opge roepen om op ZATERDAG den 32n MEI 1886, voormiddags 10 uur te verschijnen ten kantore van den Notaris J. W. HAT- TINGA RAVEN, te Nieuwediep, gemeente Helder, tot het aanhooren der rekening en verantwoording, welke alsdan, namens de beneficiaire erfgenamen van het door hen gevoerd beheer zal worden afgelegd, en om, indien er geen verzet plaats heeft, be taling hunner schuldvorderingen te ont vangen, voor zoover het bedrag der nala tenschap toereikende zal zjjn. Zondag 10 Hei a. s., vnormiddags 10 unr: VOORBEREIDING. J1DSPIRANTEN-AFOEF.LI1VG. Morgen (Woensdag) arond, ten zeven nre, oefening in „Tivoli." HET BESTUUR. Er biedt zich aan eon om dadelijk in dienst te treden. Adres Achter-Binnenhaven C 148. Gr -xr X' et, és <ci Adres J. BRUIN, Kuiperstraat. ïlind-ormeisje. Gevraagd een Kindermeisje, niet beneden de zestien jaren, voor halve dagen. AdresANKERPARK K 217. O o sr i- c3. loon f 1.25 per AdresLOODSGRACE1T 403. zich aan te melden van 4 tot 7 uur. Adres Advertentie-bureau Stadermann. Adres bureau van dit blad. oud 2 jarenbij D. DE GRAAF, Koegras. Prijs f3a contant. Dadelijk gevraagd Adres Berkhout Co. Oovrai^ga een KINDERMEISJE, niet beneden de 15 jaar. Hoek Nieuwstraat en V erloren een Onderstuk van een gonden Oorbel. De eerlijke vinder zal beloond worden. Adres BERKHOUT Co. Adres BERKHOUT Co. Spoed TT! Door plaatsgebrek te koop: een best nieuw veêren BED, PEUL en twee KUSSENS. AdresJ. S. JACOBS, in den Kleinen Winkel, Middenstraat. SLOOP Te bevragen hij C. KOHNGasstraat. "X0© lx o.d.x" een gemeubeleerde VOORKAMER en Achter-SLAAPKAMER. AdresLoodsgraeht 402. Te Koop een prachtige witte Poedel, een jaar oud, kan alle kunsten. Ook prachtige tortelduiven te koop. Adres A. EKELMANS, fort Erfprins. Te koop voor 80 Gulden: twee Ansjovis KUILEN, 1 nieuw en 1 halfsleet. Te bevragen: John. KRUGER, IJmuiden. Ter overname aangeboden een Kruideniers-Inventaris en eenige Kruidenierswaren. Brieven, onder lett. K, bij Berkhout Co. zal op WOENSDAG 19 MEI a.s., des morgens 101/2 uur, aan de Achterbinncn- liaven nabij de Kuipersteeg, publiek ver- t koopen zeer geschikt voor hekwerk, alsmede voor Plafondbetimmering; voorts: een teakhouten Balk, id. Hoofden, Ra's, Kettingwerk, ijzeren Stutten, id. Want, Ketel en hetgeen verder daags voor den verkoop ter voorschreven plaatse te bezichtigen zal zijn.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 2