't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1384. Zaterdag 22 Mei 1866. Veertiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. De Mziiiilieii ra Korag Loflewük II van Beieren. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT.j Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. KALENDER DER WEEK. MEI, (Bloeimaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 53 m. Onderg. Zondag 23 Maandag 24 Dinsdag 25 Woensdag 26 Donderdag 27 Vrijdag 28 Zaterdag 29 8 u. Laatste kwartier. HELDER, 21 Mei 1886. Uitslag der verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten op Dinsdag 20 Mei. Uitgebrachte stemmen 248. Van Helder 168, Texel 57, Vlieland 6 en Terschelling 17. Van onwaarde 2. Volstrekte meerderheid 124. Uitge bracht op de heeren D. C. Loman 120 stemmen; J. Hoogenbosch 75, Stakman Bosse 29, Reedeker 10, Maalsteed 4, C. Keijser Pz. 3 en Van Marle 2 stemmen. Al zoo herstemming tusschen de heeren Loman en Hoogenbosch. Blijkens een hij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip Java in den mor gen van den 18en dezer weder van Djeddah vertrokken. Naar het krankzinnigengesticht te Medemblik is een zeemilicien vervoerd, die voor eenige dagen aan boord van de j>Evertsen" uit de hangmat met 't hoofd op dek was gevallen, tengevolge waarvan zich bij den ongelukkige aanvallen van waanzin openhaarden, welke zijne over brenging naar het gesticht noodzakelijk maakten. De luit. ter zee le kl. H. R. J. J. Thorbecke, 1ste officier aan boord Zr. Ms. schroefstoomschip Koningin Emma der Nederlanden," wordt met den 6en Juni op non-activiteit gesteld en vervangen door den kapt.-luit. t/z, F. J. Beekman. De kapt. ter zee Chs. Lehron de Vexela is door den Koning van Dene marken benoemd tot commandeur der Dannebrogsorde. Het is gebleken, dat de brand te Gastel op 27 April jl., waarbij de woning en de aangrenzende gebouwen van den landbouwer Nic. Vreugde in asch werden gelegd, moedwillig gesticht is. De zoon van genoemden landbouwer, een knaap van 12 a, 13 jaren, heeft bekend de woning te hebben in brand gestoken, nadat dit reeds vroeger tweemaal was mislukt. Hoe hij daartoe gekomen is, blijft een raadsel. De knaap is ter beschikking der justitie gesteld. Volgens een der Haagsche bladen zoekt de Goudsche politie-commissaris een 50-jarigen touwslager metlicht blauw haar Als die uiet spoedig wordt gevonden en teruggebracht, zegt de Haagsche Sprokkelaar van het U. D., dan is de politie geen knip voor haar neus waard. De onder-chef van het spoorweg station te Leeuwarden, de heer E. J. de Vries, wiens beide beenen en rechterarm tengevolge van het hem op den avond van 26 Nor. overkomen ongeluk werden afgezet, en die sedert in het stads-zieken- huis aldaar werd verpleegd, heeft dat ge sticht Zondag, geheel hersteld en volkomen geoefend in het gebruik van tweekunst- beenen en een kunstarm, verlaten en zich naar zijn nieuwen post als chef van het station IdaardRoordahuizum begeven. Het te Amsterdam vermoedelijk in 1887 te houwen ramtorenschip zal ge wapend worden met 2 kanonnen van 28 cM. A. Het sehip mag niet meer kosten dan 31/,, millioen en staat in geldswaarde alsdan gelijk aan 24 torpedo-booten groot model. Men weet dat van hooger hand een keuring der zeeloodsen bevolen is. Te Vlissingen zijn al de negen daar gestation- neerde loodsen gekeurd zeven zijn goed-1 gekeurd een moet worden herkeurd over twee jaren eu een ander is op pensioen gesteld. Buitenkansjes zijn de wereld niet uit. Voor een paar jaar logeerde in het Victoria-hotel te Rotterdam een reiziger van een Amsterdamsch handelshuis; ook had daar een jeugdig Engelseh toerist zijn intrek genomen, die reeds de eerste dagen op zeer goeden voet geraakte met onzen reiziger. Deze dan ook verschafte zijn nieuwen kennis nogal genoegengoed bekend zijnde in Rottestad, vergezelde hij den Engelschman naar alle bezienswaar digheden, waarvoor deze zeer dankbaar was. Bij het afscheid verwisselde men van kaartjes. Sedert hoorde de Amster dammer niets meer van zijn Engelschen vriend. Hoe verbaasd stond hij de vorige week te kijken, toen hjj in een der Am- sterdamsche bladen een oproeping las aan zijn adres, uitgaande van een Londenschen notaris. Hij maakte de reis naar Londen en vernam daar dat de oude kennis over leden was en hem een som van 1200 pond alsmede een gouden horloge en ketting had gelegateerd. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft Woensdag uitspraak gedaan in den bekenden horlogediefstal en deswege ver oordeeld Willem Lavertu, een der Am- sterdamsche paneelzagers, tot 12 jaren en Jan Thomas Bot tot acht jaren tucht huisstraf. Te Maurik ontstond dezer dagen een begin van brand bij een der bewo ners van een arbeiderswoning, een we duwe van wie kort te voren een som metje geld gestolen was. Verschillende omstandigheden doen vermoeden, dat er kwaadwilligheid in het spel is, zoodat de politie ijverig onderzoek doet. Een staaltje van socialisten-humor. Te 's Gravenhage werd Maandag het volgende strooibiljet verspreid Eenige buitengewone voorstellingen van acrobatische toeren,uit te voereu door mijn personeel van 86 man, waaronder verschil lende clowns en koorddansers, als ook goochelaars. Komt ziet en oordeelt Maandag half twee uur in mijn tent op het Binnenhof, zal deze voorstelling plaats hebben en wel kosteloos, voor zoover de plaatsruimte strekt en die niet is bezet door weesmeisjes. Ten slotteGroot Tableau, voorstellende 86 man op het do ode punt, tegen elkander opgehitst door den directeur met zijne helpers, onder hoogere goedkeuring. De directeur Heemskind. Omkooping een van. openhaar ambte naar. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft uitspraak gedaan in de bekende zaak van E. J., kuiper te Warf huizen, die, dingende naar de betrekking van brievengaarder, aan den inspecteur van de posterijen te Zwolle per brief onder geheimhouding f 100 had beloofd, indien hij tot die be trekking werd benoemd. Hij werd door de Rechtbank te Groningen vrijgesproken van de beschuldiging van poging tot om kooping van een openbaar ambtenaar, op grond dat gemelde inspecteur tot het begeven van het begeerde ambt geen be voegdheid bezat. Het hof heeft evenwel dat vonnis vernietigd, den beklaagde aan voormelde daad schuldig verklaard en veroordeeld tot 15 dagen celstraf en in de kosten van het hooger beroep. De advertentiekolommen der bladen worden over het algemeen niet als de meest onderhoudende lectuur beschouwd. Toch vindt men juist in die kolommen allervermakelijkste staaltjes. Onlangs be dankte een jongmensch per advertentie zijn meisje. Nu lezen wij een oproeping van personen, die genegen zijn, een ge deelte van hun fortuin aan een of andere instelling van weldadigheid te vermaken, onder voorbehoud dat hun levenslang de rente daarvan worde uitgekeerd. De schoonste gelegenheid wordt hiertoe aan geboden. De noodige zekerheid voor rente-betaling kan verschaft worden." Wel vriendelijk Eenige Haagsche burgers, die blijk gaven in het hotel Haagsche Bosch" ge logeerd te hebben, togen Zondagmorgen, vergezeld van eenpaar militairen, huis waarts. Op het Smidswater gekomen, ontmoetten zij aldaar een jonge dochter, die in een emmer melk had gehaald. Het laat zich begrijpen, dat deze het hard te verantwoorden had, doch toen een dei- zonen van Mars het zoover dreef, dat hij haar een kus wilde ontstelen, was goede raad duur; maar in een oogwenk plaatste de deern den emmer als een tweeden chacot boven op 't hoofd van den militairen Don Juan. Men kan zich zelf nu wel voor stellen, hoe hij er na deze onverwachte melkkuur uitzag. Een groot aantal vaartuigen, die de vorige week ter ausjovisvisscherij naar de Zuiderzee waren vertrokken, is weder ter uitoefening van de kustvisseherij te Nieuwediep teruggekeerd, dewijl de an sjovisvangst nog steeds zeer onbeduidend blijft. Te Smilde is Maandag jl. een moord gepleegd op de omstreeks 30-jarige Aaltje Doorten. Terwijl de andere huisgenooten naar de jaarmarkt te Dwingeloo waren, is zij vermoord geworden. Bij hunne terugkomst vonden zij haar in het var kenshok liggen met afgesneden hals en twee belangrijke sneden over het voor hoofd. Naar het schijnt, is er een vree- selijke worsteling vooraf gegaan overal vond men hoofdhaar in de keuken. Naar omstandigheden te oordeelen, is de moord uit zucht om te stelen gepleegd. De kasten waren opengebroken en eenige gouden en zilveren voorwerpen verdwe nen. Omtrent den moordenaar is niets met zekerheid bekend. De justitie uit Assen heeft inmiddels een onderzoek ingesteld. De Asser Crt. bevat omtrent deze gebeurtenis nog de volgende bijzonder heden >De vader en de oudste dochter gingen naar de jaarmarkt te Dwingeloo; Aaltje, oud 35 jaar, paste op 't huis; omstreeks één uur of half twee schijnt ze nog bezoek van een buurvrouw te hebben gehad, met wie ze waarschijnlijk nog koffie heeft gedronken. Omstreeks half vijf kwam een klein buurmeisje, om Aaltje een stukje koek te brengen, en zij vond haar badende in 't bloed in 't wagen- schuurtje liggen. Zij was vermoord.... Het kabinet was ontsloten, een kastje eveneens, en de waarde aan goud en zilver verdwenen. Het schijnt, dat de moordenaar haar in het achterhuis heeft weten te praten, en haar daar met een snijdend werktuig heeft ter dood gebracht. Het lijk vertoonde vele en groote wonden in een diepe wonde in den hals bleek de slagader doorgesneden. j-Met innig medelijden beschouwden al de aanwezigen den grijzen vader, die overstelpt van smart, bij zijn tehuiskomst het bloedig lijk aanschouwde, en even eens de oudste dochter, die hare lief hebbende zuster vermoord vond en in hare radelooze droefheid niet wist wat zij deed. Niemand der aanwezigen kon zich herinneren dat in deze gemeente ooit zulk een brutale misdaad op klaarlichten dag gepleegd is. »De huizen staan in die buurt niet dicht bij elkander en de bewoners zijn gewoon de jaarmarkt te Dwingeloo te bezoeken. »Uit de secretaire zijn gestolen de volgende voorwerpen: 1 zilveren oorjjzer met gouden stiften, gemerkt A D in geklopte letters; 1 paar gouden platen; 1 paar gouden kroontjes; 1 gouden hals- slot en een zakboekje met lederen omslag, donkerbruin van kleur, waarin eenige quitantiën en aanteekeningen. Het bericht, dat de Koningin van Spanje van een zoon is bevallen, is te Madrid met geestdrift vernomen. Aan de Figaro wordt omtrent deze gebeurtenis Op 17 dezer te 9 uren, waren al dege nen, die volgens de grondwettelijke voor schriften bij de bevalling der Koningin tegenwoordig moeten zijn, bijeengekomen in een der zalen, welke het slaapvertrek der Koningin vooraigaan. Te halfeen werd de deur der slaapkamer geopend en de hertogin van Medina de la Torres, camerara-major, verscheen met de genees- heeren, in een verguld met zijde gevoerd korfje den nieuw geborene dragende, wel ken zij onmiddellijk den heer Sagasta, president van den Raad, aanbood, die daarop den kreet aanhief: Yiva el Rey! door al de aanwezigen met geestdrift herhaald. De minister van justitie, Alonso Martinez, maakte onmiddellijk het proces verbaal op, en terwijl de toekomstige souverein aan de Spaansche grandes, den gouverneur-generaal van Madrid, de ge delegeerden van Senaat en Cortes, de geestelijkheid, de leden van het corps diplomatique, de ridders van het Gulden YHes, de kapiteins-generaal, de leden van den gemeenteraad, enz. werd vertoond, verkondigde een salvo van 21 kanonscho ten de heuglijke gebeurtenis aan de Ma- dridsche bevolking. De menigte, om het paleis verzameld, hief insgelijks den kreet Viva el Rey aan. Aan de Köln. Zeit. wordt nog ge seind In de Kamer van Afgevaardigden spra ken de Yoorzitter en de minister-president Sagasta met bijzondere ingenomenheid over deze gebeurteniszij verklaarden zich overtuigd dat alle Spanjaarden zich trouw om den nieuwen Koning zouden scharen, als den vertegenwoordiger van vrede en orde. Gelijke verklaring werd in den Senaat gedaan en evenzeer "3 in de Kamer met geestdrift begroet. De Koning zal den naam van Alfonsus Koning Lodewijk II van Beieren dweept met niets zoozeer als met Versailles en Trianon. Hij wil zelfs den zonnekoning in de schaduw stellen. Hij heeft op zeven of acht verschillende plaatsen paleizen, gebouwen en inrichtingen doen bonwen en aanleggen, die het paleis te Versailles na bootsen en in afmeting zelfs overtreffen. Deze koninklijke zwijger doet slechts bouwen op de verborgenste en eenzaamste plaatsen, op bijna ontoegankelijke rotsen of op eilanden door alpenmeren omspoeld. In al deze paleizen heerscht een dolzinnige weelde. Zoo is er bijv. een toilet kamer, waarin alle voorwerpen van Saxiach por- celein zijn en die het bagatel van twee millioen heeft gekost. Men verhaalt van een reusachtige kroon, die de koninklijke fabriek van Meissen, bij Dresden, pas voltooid heeft na vier jaren arbeid en die op 700.000 Mark wordt geschat een bed heeft meer dan een millioen gekost; een enkele deken, geheel met Chineesch bor duursel, vertegenwoordigt een waarde van ver scbeidene tonnen gouds. De rest is naar even redigheid. Ongelukkigerwijze blijft al dit fraais onbetaald en deze verspillingen vergrooten voortdurend bet schuldental van koning Lodewijk, hetwelk tegen woordig de kleinigheid van in de 20 millioen galden bedraagt. Twee jaren geleden hebben de Rijksgrooten, getroffen door 's konings geldelijke ongelegenheid en vertrouwende op zijne beloften om af te zien van zoo kostbare luimenvoor den eersten keer Lodewijks schuldeischers voldaan; nog onlangs beeft zijn oom, prins Luitpold, drie millioen mark van zijn particulier vermogen afgestaan om zijn neef voor de vervolgingen der schuldeischers te vrij waren. Acht dagen later vernrm echter deze edelmoe dige oom, dat de werken opnieuw waren opgevat en dat verschillende nieuwe belangrijke bestel lingen waren gedaan. Zeer teleurgesteld ging de prins Zijne Majesteit in zijne afzondering, te midden der bergen, opzoeken, om hem het onver antwoordelijke zijner handelingen onder het oog te brengen. Hij had echter buiten den waard gerekend; de koning weigerde volstrekt hem te ontvangen en toen prins Luitpold, ondanks bet consigne, toch doordrong in den salon, waar zich de koning bevond, sprong deze zonder een woord te spreken op en verdween als bij tooverslag achter een geheime deur. De paleizen van den koning van Beieren bezitten namelijk geheime deuren, trap pen enz., om een romanschrijver van zekere be kende soort te doen watertanden. "Van af deze gebeurtenis dagteekenen de ge ruchten omtrent 's konings waanzin. Zeker schijnt het dat Lodewijk II aan vlagen van krankzin nigheid lijdt. Verontrustende verschijnselen zijn door Dr. Erb, een beroemde specialiteit, geconstateerd. Reeds heeft 's konings omgeving de bijna onver mijdelijke noodzakelijkheid voorzien 0» een raad voor een regentschap te benoemen, daar deze treurige symptomen dagelijks meer voorkomen. Zoo heeft de koning verleden week, boos over het niet-slagen zijner ministers, wien hij had op gedragen zich met zijn schuldeischers te verstaan, twee jagers van zijne bijzondere wacht gezonden om den president van den raad, den heer von Lutz, gevangen te nemen. De honders van deze „lettre de cachet" hadden echter de gelukkige ingeving dadelijk naar hun kolonel te gann en hem van hunne opdracht mededeeling te doen. Het is onnoodig te zeggen, dat deze hoofdofficier hun verbood te vertrekken. Denzelfden avond was er familieraad bij prins Luitpold, de oudste van 't huis van Wittelsbach. De oudste zoon van dezen prins, die gehuwd is met een nicht van wijlen de gravin de Cham- bord, is de vermoedelijke troonopvolger, terwijl zijn tweede zoonprins Leopoldde schoonzoon is van den keizer van Oostenrijk, wiens bezoek kortgeleden te Munchen, in verband wordt ge bracht met de behoorlijk geconstateerde krank zinnigheid des konings. Nog geen tien jaar geleden zou niemand in tegenwoordigheid der Munchenaren de handelin gen en gebaren van den koning hebben durven critiseeren. Die onverschrokken bierdrinkers zouden op staanden voet de ongelukkigen hebben geëxecuteerd, die den eerbied uit het oog verloor aan Lodewijk den welbeminde verschuldigd. Tegenwoordig bespreken de bladen niet alleen met de grootste vrijmoedigheid 's konings gelde lijke ongelegenheden, maar ook zijn verstandelijken toestand en de hoe langer zoo meer dringende noodzakelijkheid om hem af te zetten. Het is waar, dat van tijd tot tijd de konin klijke familie de bevolking tracht gerust te stellen, maar tegenwoordig is deze er tezeer van over tuigd, dat de koning krankzinnig is, dat hij insolvent zal sterven en dat de 5 of 6 millioen der civiele lijst des konings onvoldoende zijn om zijne kostbare dwaasheden te betalen. De schuldeiechers van Lodewijk II, architecten, schilders, aannemers, behangers, decorateurs en leveranciers ontzien zich niet slechts om in de ontelbare bierhuizen van Munchen over hunne pretentiën in den breede op te. halen, tegen een ieder die hen wil aanhooren, maar zij dagen zelfs hun koniaklijken schuldenaar voor het ge rechtshof van Munchen. Voor veertien dagen was de zaak op de rol van het hof ingeschreven, doch de staats-minister heeft de twee voornaamste schuldeischers verwittigd van zijn plan om een leening te sluiten, door de kam ere gewaarborgd, waarop de zaak tot een volgende zitting is ver- Maar nu hebben de leiders der katholieke partijdie over de meerderheid in de kamers beschikken formeel de voorstellen van den mi nister van staat geweigerd. Deze had slechts de garantie van den staat gevraagd, met belofte dat de interest en de af lossing geregeld zouden worden door de inhouding op het koninklijk inkomen. Maar de afgevaardigden hebben geweigerd en onder de onverzoenlijksten merkt men op baron von Frankenstein, president van de Eerste Kamer van Beieren en onder-voorzitter van den Duit- scben Rijksdag. Men heeft een zoo volstrekt wantrouwen betoond en de pogingen op het initiatief van den heer von Lutz, president van den Beierschen ministerraad, gedaan, hebben zoo zeer schipbreuk geleden, dat het officieele blad gemachtigd is hiervan aan belanghebbenden me dedeeling te doen. Het recht zal dus zijn loop hebben. De koning zal worden gedagvaard en uit zijn huis gezet worden; zijn advocaat zal goed praten hebben en de waanzin des konings aanvoeren, niettemin zal koning Lodewijk veroordeeld wor den, want niemand heeft aan zijn oproeping ge hoor gegeven. Hij heeft ook geen bankier kunnen vinden, eerzuchtig genoeg om eenige millioenen te wagen, die den geldschieter ongetwijfeld de hoogste ridderorden, wellicht zelfs verheffing in den adelstand, zouden hebben verschaft, door den koning beloofd aan ieder, die hem het middel aan de hand zal doen om te leven en te sterven met de bouwzickte, waardoor hij is aangetast. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prins Alexander vertrok 19 Mei van Amsterdam naar Batavia. Het stoomschip Sumatra van Batavia naar Amsterdam, passeerde 19 Mei van Marseille. Het stoomschip Conrad vertrok 18 Mei van Aden naar Amsterdam.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1