't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1389. Woensdag 9 Juni 1886. Veertiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 8 Juni 1886. Er waren in den laatsten tijd ge ruchten in omloop, dat de kwartiermeester B. van Meursdienende aan boord Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp," zich te >Soerabaya" aan een dubbelen moord zou hebben schuldig gemaakt. Thans blijkt uit ingewonnen informatiën aan 't Depar tement van Marine en particuliere mede- deelingen, dat die ontzettende geruchten onwaar zijn. Er is niets van een geval bekend, waarin de naam van bovenge noemde op zulk een schandelijke wijze zou betrokken zijn. Met genoegen lazen we 't eerste nummer van een pas uitgekomen werkje, getiteld: Vragen van den Dag, populair tijdschrift, onder hoofdred. van Dr. EL Blink en A. Winkler Prins. De lezing is zeer aan te bevelen, want heel wat belangrijke zaken, die nog door velen niet of slechts ten deele begrepen wor den, verschijnen bier in een helderlicht. Om een duidelijk denkbeeld te geven ven den aard en de strekking ven 't tijd schrift, laten we bier den inhoud van 't eerste nummer volgen. 1. In Memoriam. Anna Louisa Geer- truida BosboomToussaint. 2. Dr. H. Blink. De Nederlandsche Staatsschuld en de conversie. 3. A,. Winkler Prins. De toestand van den Nederlandsellen werkman. 4. Dr. H. Blink. Onderwerpen van sociale wetgeving. 5. Dr. H. Blink. Vestiging van den Kongo-Staat (met kaart en 2 platen.) 6. Het plaatsen en de inrichting van den bliksemafleider. 7. De tijd des onweders. Iets over uitbreiding en inkrimping der Gletschers. Voorzorgen tegen ontploffing van olie lampen. Invloed van de betrekkelijke vochtigheid der lucht op den raensch. De blauwe grot van Busi. 8. Politiek overzicht, 1 Jan.31 Maart 1886. 9. Vraagbus. Een boekweitmaan, Fi- deïcommisbezit, Chauvinisme. 10. Feuilleton. De uitgever, C. Brinkman, heeft ge zorgd dat de uitvoering van 't werk net is. We durven gerust tot kennismaking opwekken. Tijdens een hevig onweder sloeg te Kloosterhaar de bliksem in een ar beiderswoning. De man viel bedwelmd ter neder. De vrouw behield tegenwoor digheid vau geest genoeg, om eerst haar man uit het brandende huis te sleepen, daarna de vier kinderen te redden en vervolgens nog eeu koe er uit te balen. Van huis en inboedel was verder niets te redden. De hoofdcommissaris van politie te 's Graveuhage verzoekt opsporing en op zending van Sygje van Hulst, 18 jaren, lengte middelmatig, voorhoofd rond, haar en wenkbr. donkerbruin, oogen grijs, neus, mond en lippen gewoon, tanden gaaf, kin rond, gekleed met zwarte japon donkerblauwen regenmantel, zwarten hoed met witten kant opgemaakt, lakenschen bottines, en ondergoed gemerkt S. H. Zy heeft den 31 Mei jl. de ouderlijke woning te 's Gravenhage verlaten, met medeneming van een bedrag van f 225. Waarschijnlijk bevindt zij zich in gezel schap van Frederik Wittenberg, 26 jaren, muzikant, die heimelijk met haar ver keerde, en die ook met medeneming van eenig geld zijner ouders verdwenen is. Hij is gekleed met grijze broek, zwart luster jasje, bruine demi-saison en phan- tasiehoed. Hij heeft bij zich een kist met 2 klarinetten en muziek. De politie te Amsterdam is ver moedelijk een bende vrouwen op het spoor, die haar werk maakten van allerlei op lichterijen. Vier vrouwen bezochten in den laatsten tijd verschillende winkels daar ter stede, vooral modemagazijnen en koch ten daar op verzonnen namen allerlei zaken op rekening. Zij gaven als woon plaats Weesp op. Donderdag vonden een paar winkeliers, die te vergeefs op beta ling van bet geleverde wachtten, het ge- wenscht, hunne klanten te Weesp eens een bezoek te brengen. Lang zochten zij zonder ze te vinden, doch eindelijk bleek, tot hunne verrassing, dat Weesper- carspel haar domicilium was en meer in het bijzonder het terrein der Vecht wa- terleidingwerken aldaar, waar eenige keten de vrouwen met hare respectieve echt vrienden huisvesting boden. Het gezel schap was bezig met het naaien van kleedingstukken van flanel van fijner weefsel dan men gewoonlijk bij keetbe woners vindt, terwijl bet oog der bezoe kers getroffen werd door de groote boe- veelhoed gouden en zilveren sieraden, in het bezit waarvan de dames zich ver- beugden. Op aanwijzing dezer beeren heeft de politie der 2e sectie Vrijdagmorgen in een tapperij op de Martelaarsgracht de hand gelegd op twee der vrouwen en verder de zaak in onderzoek genomen. Voor zoover bekend is zijn de verschil lende winkeliers, door de oplichtsters voor ongeveer f 400 bedrogen. Het onderzoek aangaande den moord te Smilde duurt voort, maar tot nogtoe heeft men geon voldoend bewijs tegen een bepaald persoon. Wel wordt R. G. nog steeds verdacht, en meer en meer bezwaren komen er te zijnen aan zien aan het lichthet publiek wijst hem als met den viDger aan als den dader. De beeren van Leeuwen en Swerver, eigenaars der veeboot »Purmerend", te Alkmaar, hebben aan de visschers van Texel, die onlangs deze boot hebben af gebracht van het steenen hoofd, waarop zij door den wind geslagen was, een be looning van f250 toegekend. De maand Mei schijnt voor Fries land een trouwlustige maand te zijn. In de Leeuw. Crt. van 20 Mei jl. kwamen 13 adv. voor vau 25 jaar, 2 van 30, 3 van 85, 4 van 40, 5 van 45 en 1 van 50 jarig huwelijksfeest. Verder trof men er in aan 31 advertentiën van onder trouwd en getrouwd. Hoewel de betrokken besturen daar van nog geen bericht ontvangen hebben, verzekert men niettemin, dat een onlangs te 's Hage overleden dame vermaakt beeft aan het toevluchtsoord voor nood lijdende dieren (honden-asyl) bet aanzien lijke legaat van f 26000 en aan de Ned. Vereeniging tot bescherming van Dieren de som van f 1000. In het vorig nummer namen we een bericht over uit de Leidsehe Ct. dat een dienstbode aldaar, die f 200 bad meege kregen om eenige rekeningen te betalen, eerst een kijkje was gaan nemen in een wassenbeeldenspel. Daar bemerkte zij op eens, dat zy bet zakje met bet geld miste. Alle pogingen om den dief te vinden bleven vruchteloos. Naar aanleiding hiervan leest men in hetzelfde blad de volgende toelichting of verbetering Heden 2 Juni in UW blad gemengd nieuws, lees ik een leek OnWaar schrijven, de dienst bode eerst «enkijkje ging nemen, Zy bad van baar Mevrouw bank papier mede gekregen om betaling te doeu, en twee Zoontjes gingen met baar mede, en volgens order van haar Mevrouw eer dat Zij naar huis terug keerden met de Kinderen in het Was beelde spel te gaan, en van het papier geld had zij Over ge houden, zy was eerst gaan betalen ver zoek herstellen met groote letters volgens verlangen de familie geen naam teeken [volgt de onderteekening]. Te Raamsdonk is jl. Dinsdagmiddag de arbeider B. K., op een akker in de Werf kampen, door den bliksem doodelijk getroffen. Hij laat een zieke vrouw en zeven jonge kinderen achter. Eenige dagen geleden had op de Schelde bij Vlissingen eene aanvaring plaats tusscben eene sleepboot en.... een bruinviseh van 1.80 M. lengte. Devisch was niet tegen den schok bestand en werd bewusteloos. Men slaagde er in hem toen te vangen en naar Ylissingen te brengen, waar hij gedood werd. Bij het opensnijden vond men in den visch een jongen bruinviseh van 70 centimeter lengte. Er bestaat mogelijk vooruitzicht dat de nieuwe aardappelen niet duur zullen worden. De levering is namelijk voor bet garnizoen te Deventer aange nomen voor f 1.94 per H. L. (van 65 kilogram Te Woudsend is overleden Riekje v. d. Hoek, in den ouderdom van ruim 100 jaar. Vrijdagochtend te ongeveer 7 uur is op een bovenwoning in de Guldenhand- steeg, te Amsterdam, waar zes verschil lende gezinnen huisvesten, een zware binnenbrand ontstaan, schier op betzelfde tijdstip dat de bewoouster, een weduwe met name Groenemeijer, van beroep schoon maakster of wel Tentster van petroleum, van huis gegaan was en hare kamerdeur goed gesloten bad. Deze vrouw, die men op den voet gevolgd was, is onder ver denking vau opzettelijke brandstichting aan bet betrokken commissariaat van po litie in bewaring gestald. Al wat zij aan geld bezit, en dit bedroeg ruim f' 180, droeg zij by zich, bovendien was zij voor een voor baar doen vrij aanzienlijk bedrag verzekerd eu schijnen er zooveel bezwaren tegen haar te zijn gerezen, dat zij eenige uren later naar de celgevangenis werd overgebracht. De justitie te Heerenveen meent op bet spoor te zijn van den moordenaar, die voor ongeveer 10 jaren den koopman Oenema te Oosterwolde bet leven benam. De zoon van den vermoedelijk schuldige, thans te Groningen in garnizoen, moet zich woorden hebben laten ontvallen, die tot eene nieuwe instructie aanleiding geven. Te Parijs zijn thans reeds 2 Neder landers uit den gegoeden stand, een dame en een heer, aangekomen, die door dolle honden gebeten zijn en zich aan de operatie vau Pasteur wenscben te onderwerpen. Te Parijs is nu een boschmensch, te zien, van een geheel behaard menscben- ra.i, uit Noord-Siam, dat volgens de aan hangers der leer van Darwin, in de reeks der schepselen den overgang vormt van aap tot mensch. Een Amerikaansch blad maakt de opmerking, dat, hoe hevig een orkaan ooit heeft gewoed, nog nooit een wind vlaag in staat is geweeiTt de hypotheek van een huis te lichten. Volgens telegram uit New-York kan er tusschen 8 en 10 dezer storm weder verwacht worden op de Engelsche en Fransche kusten. Wat, geschiedt er toch met de oude versleten schoenen en laarzen Sedert eenige jaren heeft de scheikunde uit den afval der fabrieken de kostbaarste stoffen te voorschijn weten te brengen, maar van de afgesleten schoenen en laarzen weet men hier te lande nog niet veel zijde te spin nen. In Noord-Amerika heelt men het in dit opzicht heel wat verder gebracht. Evenals te Amsterdam in oude hoeden handel wordt gedreven door ambulante opkoopers op 'Heeren straten, zoo worden in Noord-Amerika de oude schoenen en laarzen aan den man gebracht. Uit han den van die kooplui gaan ze op de ma nier van oude vodden en lompen naar de fabriek, waar men ze op de volgende wijze behandelt. Eerst krijgen ze een bad van zwavel- chloor, nadat ze met een stoomscbaar in kleine stukjes zijn gesneden in dit bad laat men ze eenige dagen onaangeroerd goed doorweekt zijnde, worden ze te drogen gelegd en deze bewerking maakt ze bard en broos. Vervolgens wordt dit materiaal gestort in kuipen met water gevuld en flink dooreengeroerd-, dan opnieuw ge droogd, tot poeder gemalen en vermengd met een kleefstof als bindmiddel. De taaie massa, op die wijze verkregen, wordt in vormen geperst door middel van hydraulische kracht en komt in honderden verschillende vormen, als knoopen kam men, heften van messen, zwart en glanzig en even hard als ebbehout, daaruit te voorschijn. De heer Lawrence te Londen, nog een jong man, heeft een jaar geleden een bekoorlijke blonde miss getrouwd, en leeft overdag heel gelukkig met zijn lief vrouw tje. 's Nachts is het echter anders de jonge mevrouw Lawrence is doodelijk bang voor dieven, en met korte tusschen- poozen moet haar man het bed verlaten om te gaan zien of er niefc een dief on der verborgen is, daar mevrouw een ver dacht geluid gehoord beeft. De heer Lawreuce, eindelijk het geduld verliezend, raadpleegde de doctoren, om te weten of dat niet vervolgingswaanzin was, maai de faculteit verklaarde den geestestoestand van de vrouw voor normaal. Na nog eenige dagen besloot de heer Lawrence echtscheiding aan te vragen, daar het verstoren zijner nachtrust hem de samen leving onmogelyk maakte. Beide partyen verschenen voor den rechter. De vrouw verzekerde, dat zy haren man oprecht lief had. Ook de man was zyn vrouw zeer genegen en noemde haar een voor beeldige eehtgenoote, alleen verbitterde het hem het leven, voortdurend onder het bed te moeten kijken. De rechter dacht een oogenblik na, en zeide»Er is een middel om de zaak terecht te brengende heer Lawrence late de pooten van het ledikant afzagen dan kan zich tusscben het bed en den vloer geen dief verber en, en mevrouw Lawrence zal gerust g£sït?id zijn en haien man niet meer storen." Het jonge paar begaf zich gearmd naar huis, om gezamenlijk de pooten van bet ledikant af te zagen. In Engeland zullen eerstdaags proeven genomen borden met een ouderzeesch torpedo-kanon, uitgevonden door Ericsson. Deze vuurmond is bestemd om uit oor- logs- en koopvaardijschepen met behulp vau buskruit torpedo's onder water af te schieten. Dit kanon is ongeveer 6 M. lang, heeft een inwendige middellijn van 40 cM. en schiet een 5 M. lange en 1 ton wegende torpedo af. Met een lading van 10 kil. buskruit moet de torpedo 200 M. ver door het water vooruitge dreven kunnen worden met een snelheid van 25 M. per seconde. Aan de voor zijde loopen de torpedo's van Ericsson spits toe zooals de Whitehead torpedo's, terwijl zij overigens nauwkeurig tegen de binnenzijde van den vuurmond aansluiten, Eene guttapereba huid belet het binnen dringen van het water in de zielterwijl een dergelijke inrichting de kruitkamer tegen vocht beveiligt. De behandeling van dit onderzeesch kanon moet even gemakkelijk zijn als het afschieten van torpedo's uit lanceerbuizen door middel van samengeperste lucht. De uitvinder raadt aan om aan elke zijde van het schip een dezer kanons aan te brengen 3 M. onder water en evenwijdig van de kiel. Deze plaatsing zal het richten zeer gemakkelijk maken. De ontsteking der lading geschiedt door electriciteit. Na het schot moet het kanon boven den waterspiegel gelicht worden om bet weer te kunnen laden. Prof. Silvestrie, verslag gevende van de tegenwoordige uitbarsting van den Etna, eindigt dit met de volgende droevige voorspelling: »Het is te voor zien, dat deze uitbarsting geduchte schade zal veroorzaken, want allerlei gegevens duiden aan, dat zij met afwisseling van meer en mindere hevigheid van zeer lan gen duur zal zyn. En wij mogen niet eens de hoop koesteren, dat het anders zal [gaan, want indien een uitbarsting als deze plotseling een einde nam, zou er ernstig gevaar bestaan voor een nog veel grootere ellende, nl. aardbevingen.* Een toerist, die zich naar Nicolosi be geven had om bet vreeselijk schouwspel aan te zien, naderde de kraters zooveel mogelijk, tot op den kruin van den berg Ardicarri, en schrijft daaromtrent: Het schouwspel, dat zich van die plaats voordoet, is onbeschrijfelijk indrukwekkend. Ten noordoosten van ons lagen de kra ters. Een kegel, gevormd door de stoffen, die de kraters uitwerpen,..honderd meter hoog ongeveer, vijf honderd lang en drie honderd breed, omgeeft den middelsten krater, waaruit, tot verbazende hoogt#, zwarte rook, gekristalliseerde lava en ont zaglijke klompen, opgeworpen worden. Het geraas, dat bij veroorzaakt, gelijkt op het bruisen eener stormachtige zee, en het breken der golven tegen de klip pen is nog veel sterker. Om zich een denkbeeld van dezen krater te vormen, moet men zich een smederij denken, waar de vlam een 400 meter hoog uit slaat, en waar de vonken vervangen zyn door brokken vulkanische lava. Twee andere kraters liggen boven dezen: de een spuwt rook, vlammen en gloeiende stee nen evenals de eerste, de andere alleen voort durend rook; maar met weinige minuten tusschenrnimte werpt hij in schuine rich ting vuurmassa's op verren afstand, met een rumoer alsof er groote kanonnen af geschoten werden, en met zooveel kracht dat de grond onder onze voeten schudde. »Op veertig kilometer afstand hoort men dat geknal. Een vierde krater brengt niets dan rook voort, als de schoorsteen eener locomotief. Nog wat lager bevin den zich zeven kraters, die weinig geraas maken, een grijzen rook verspreiden en witgloeiende lava opwerpen in vloeibaren toestand. Volgens een ander bericht is hei Va- ken van den Etna tot staand Verscheidene villa's der voorstad Nicolosi zyn beschadigd. Tengevolge van het springen van een stoomketel in de matrasseufabriek te Stepney, is de fabriek plotseling inge stort; meer dan dertig personen, voorbij gangers en werklieden, onder het puin begravende. Twee werklieden werden gedood en ongeveer 20 man gekwetst. Nog altijd zijn duikers bezig aan bet wrak van de Oregon. Naar men uit New-York bericht, is er nu een groot deel der lading geborgen. De duikers verklaren het boven allen twijfel verheven, dat bet stoomschip door aanvaring ten gronde is gegaan. In de omatreken vau Krakau werden voor eenige dagen 8 personen, die op verschillende plaatsen onder boomen schuil plaats hadden gezocht, tijdens een onwe der door den bliksem getroffen. Vier hunner bleven op de plaats dood. Te Dusseldorf zijn Dinsdagnacht vier personen van de bemanning der sleepboot Niederreihn III, die met een schuit naar boord wilde roeien, door de Keulsche passagiersboot Goethe overvaren, waarbij twee personen zijn verdronken. De twee anderen werden als door een wonder gered. Touissaint, de man, die den heer Tabak te Londen een gevaarlijke wonde aan het hoofd toebracht, na voor onge veer f 10,000 aan diamanten te hebben gestolen, is veroordeeld tot 15 jaren tucht huisstraf. Men heeft zyn medeplichtige, die tegelijk met hem het hazenpad koos, niet kunnen opsporen. De dienstmaagd van Tabak, die Touissaint op straat was nagesneld tot een politie-agent hem ar resteerde, werd door den rechter geprezen om haar moedig gedrag en ontving 10 belooning.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1