't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. TOBBEK ÏBDIS EB TEMPEL No. 1390. Zaterdag 12 Juni 1886. Veertiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Ativertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMOKGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. KALENDER DER WEEK. JUNI, (Zomermaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 36 m. Onderg. 8 u. 21 m. Pinksteren. 2° Pinksterdag. Volle Maan. Quatertemper. Zondag 13 Maandag 14 Dinsdag 15 Woensdag 16 Donderdag 17 Vrijdag 18 Zaterdag 19 idem. idem. kosterijen. De directeur van het postkantoor Helder deelt aan belanghebbenden mede, dat ook met den trein van 4.14 namidd. brieven en pakket- post worden verzonden, en vestigt de aandacht op deze nieuwe verzending. De directeur voornoemd, POLVLIET. De directeur van het postkantoor Helder verzoekt dringend, dat couranten (zonder kruis band) niet meer ter post of in de bussen wor den afgegeven of gestoken, daar zulke stukken niet voldoende ingepakt, aanleiding geven tot vermissingen van brieven en briefkaarten terwijl de afzenders daarenboven gevp.ar loo- pen, dat slechts één blad, inplaats van 2 of 3 wordt bezorgd. Couranten, niet behoorlijk voorzien van kruisbanden, worden niet meer verzonden en blijven liggen ter beschikking van de afzenders. De directeur voornoemd, POLVLIET. HELDER, 11 Juni 1886. Betreffende onze mededeeling van bet gebeurde in de werkplaats van den heer G. Moorman, waren wij niet geheel juist wat aangaat het blusscben van den brand. Behalve militairen nam daaraan ook een werkzaam deel de agent der nacbtpolitie P. L. Gude. Het tijdig optreden van dezen en de militairen heeft ongetwijfeld een groot onheil voorkomen. Maandag zal, ter gelegenheid van den tweeden Pinksterdag, de H. IJ. S. M. een extra trein laten loopen tusschen Am sterdam en Helder, welke zal ophouden aan de tusschengelegen stations. Dinsdagavond trad in Tivoli op, de heer Cohen Stuart, uit Alkmaar. Met 't oog op den politieken toestand des lands wekte spreker op tot vrijheid en zelfstan digheid bij de a. s. verkiezing, wees in korte trekken op onze vaderlandsche geschiedenis en wat die ons geleerd had en toonde aan, dat verschil in politieke of geloofsbelijdenis den mensch braver noch slechter maakt. Van velen vernamen we, dat ze dank baar waren voor 't gehoorde. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De instructiekorvet Nautilus, aan gebouwd op 's rijks werf te Amsterdam, beeft naar men verneemt, op de in de Noordzee gehouden tochten, zeer goed vol daan. Als dykgraaf van den polder Cal- lantsoog is gekozen de heer A. Baken, en tot heemraad is benoemd de heer J. M. Koelman. De machinist le kl. C. Wackerliu is op nonactiviteit gesteld. De machinist 2e kl. k. Kluit wordt 21 dezer bij den torpedodienst te Willemsoord geplaatst. De machinisten 3e kl. Kamerbeek en Risch, te Hellevoesluis, worden bij den torpedodienst vervangen door den idem 2e kl. Leeflang en dien der 3e kl. Sissingh. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomachip 4e klasse Java, onder bevel van den luit. t, z. der 1ste kl. C. Hoffman, deu 8sten dezer te Batavia aan gekomen. Aan boord was alles wel. Door het departement van marine is aan de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam en aan de Nederl. stoombootmaatschappij te Rotterdam de bouw opgedragen vau eeu torpedoboot, groot model. Tusschen bet eiland Wieringen en den vasten wal zal weldra een telefoon verbinding aangelegd worden. De Werkmansb." heeft berekend dat Amsterdam jaarlijks voor ongeveer f 15,000,000 (zegge vijftien millioen gul den aan brood opeet. Dinsdagavond te 8 ure, is te Utrecht op de Oudegracht een achttienjarig meisje, dat een boodschap wilde verrichten, op straat door een hond aangevallen, en daar van zoo hevig geschrikt, dat zij terstond is overleden. Harlingen, 8 Juni. Aan boord van de bier hedenmiddag van Amsterdam aan gekomen stoomboot Baron van Panhuys is gedurende de reis, tengevolge van brand in een kist lucifers, ernstige schade aan de deklading ontstaan. Verschillende goe deren zijn zwaar beschadigd en brandende overboord geworpen. Door het schip voor den wind te houden is men er in geslaagd het onheil te beperken. Door Jan Smit, oud 44 jaren, tim mermansknecht, laatst woonachtig te Leta, gem. Bellingwolde, thans in hechtenis, is cassatie aangeteekend tegen het arrest van 't gerechtshof te Leeuwarden, waarbij hij is veroordeeld tot 5 jaren tuchthuis straf, wegens het door uiterlijk bedrijf geblekene en tevens tot eenig begin van uitvoerig overgeslageue poging tot moed- willigen doodslag, welke niet dan door toevallige en van des daders wil onaf hankelijke omstandigheden hare uitwer king heeft gemist. Door de kommiezen van 's Rijks belasting te Nijmegen is Zondagochtend een belangrijke aanhaling gedaan van spiritus, welke in twee fusten en een aantal blikken bussen geborgen was, en die met paard en rijtuig frauduleus uit Pruisen werd ingevoerd. Om den voer man tot staan te krijgen werden hem eenige revolverschoten achterna gezonden. Hij wist echter te ontkomen met achter lating van rijtuig, paard en spiritus, welke in beslag genomen werden. Twee dochtertjes van een aan de Kalvermarkt te Leiden liggend schipper vermaakten zich Dinsdagmiddag met touwtje springen. Een aldaar voorbij gaande jongen ontrukte haar dat touw, waarmede hg wegliep. Op 't geschreeuw der kindereu sprong de vader van de schuit en zette den dader achterna, die in zijn vaart met zooveel kracht tegen een wagen aanviel, dat hij onmiddellijk den geest gaf. Een inwoner van Rouaan, wiens vrouw verdwenen was, ging zijn troost zoeken in een schouwburg. De eerste die hij op de planken zag was zijn vrouw. Hij schoot haar dood en werd, te midden van een groote paniek, door de politie ge arresteerd. De priester onder de melaatschen van het eiland Molokai, Pater Damen, vermoedelijk een Nederlander, de man van wiens eerbiedwaardige Jopoffering on langs breeder gewag gemaakt werd, is thans zelf door de verschrikkelijke ziekte der melaatsehheid aangetast. In een in Engeland ontvangen brief schrgffc hij »De microben hebben zich in mijn lin kerbeen gezet en in mijn oor, en ook be gint de linkerwenkbrauw reeds weg te vallen. Ik verwacht, dat mijn gelaat wel spoedig zal misvormd zijn. Maar ik ben kalm en onderworpen, ik ben overgeluk kig te midden van mijn arm volk." Voor het Hof te Amsterdam stond Dinsdag terecht J. B., oud 31 jaren, ge boren en wonende te Amsterdam. De besch. had in het Vliegend Blad nu en dan wel eens advertentiën gelezen, waarin affaires te koop aangeboden werden. De tijden waren slecht, hg had vroeger wel eens met de gevangenis kennis gemaakt, het viel dus moeielijk om werk te vin den, en het oude glibberige pad werd opnieuw betreden. Hij begaf zich nl. naar den persoon die de aflaire te koop aanbood en gaf zich uit voor agent van een kantoor, dat zich ten doel stelde zulke affaires aan den man te brengen. Sommigen waren verstandig genoeg, zelf hun zaakje te verkoopen, anderen echter liepen in de val en namen de tusscheu- komst van B. aan. Als belooning voor de door hem te bewijzen diensten ontving hij tegen quitantie, die hij met een valschen naam onderteekende, eenig geld. Zoo had bv. vrouw De J. een mangelzaakje, dat zij verkoopen wilde. B. zou er haar wel afhelpen. Hij hielp haar, onder den naam J. Landdorp, wel van f 1,10 af, maar niet van hare affaire. Bij v. G., die een met selaars- en loodgieterszaakje te koop had, gaf hij zich uit voor agent eener wel dadigheids-maatschappij, voor welke hg de affaire zou koopen. Dus verkreeg hij f 1,50. Aan een kruiersbaas maakte hij hetzelfde bedrag afhandig. De justitie, met deze praktijken in ken nis gesteld, was van meening, dat het koop- en verkooplustig publiek de bemid deling van B. opperbest missen kon. Wel willend het dient erkend te worden verleende zij hem echter hare bemiddeling tot het bekomen van een rijks-etablisse ment, waar oppassing, veiligheid enz., niets te weuschen overlaten. Ter terechtzitting bleef besch. bij de door hem reeds in de instructie afgelegde bekentenis. Het O. M., waargenomen door den adv.-gen. mr. Jolles, requireerde 15 maanden celstraf. Onder de landbouwers te Heek, gem. Hulsberg, heerschte in de laatste dagen groote ontsteltenis, aangezien bij de gebroeders G., aldaar, achtereenvolgens veel vee aan een onbekende ziekte stierf. Het getal steeg tot elf stuks. De gebroeders G., zeer eenvoudige lie den, hebben in den beginne den Rijks veearts geraadpleegd, die hun niets meer kon verklaren, dan dat het beest, waar voor zijn hulp werd ingeroepen, reeds stervende was. Naderhand riepen ze geen geneeskundige hulp meer in, want het stond volgens den aard der ziekte bij hen vast, en ze verklaarden het zelfs ronduit, dat er tooverij in 't spel was. Alle mid delen, tegen de tooverij in de omstreken bekend, werden dan ook dadelijk aange wend, en een bejaarde vrouw is reeds de dupe der historie geworden zij werd nl. verdacht de toovenares te zijn, en dit heeft haar reeds een geducht pak slaag bezorgd. Wat de overige aangewende remedies van dien aard betreft, deze bleven tot heden zonder gunstig gevolg. Thans echter is men bg de opening van het laatst gestorven stuk vee einde lijk tot de ontdekking van de ziekte ge komen. Men vond nl. in het lichaam der koe dorens en scherp gemaakte houten vorken, door een dierenbeul van achter diep in het lijf der koe gestoken. De dood van het op deze wijze mishandelde vee binnen den tijd vau 2 a 3 dagen is zoo goed als zeker. Van de ontdekking is onmiddellijk aangifte gedaan bg den burgemeester aldaar, en men twijfelt niet of de politie zal thans de noodige maat regelen weten te nemen, om den afschu welijker! dierenkweller te betrappen en hem zijn gerechte straf te doen ondergaan. Een vulkaan in wording. Te midden van de buitengewone ver woestingen, in zoovele landen der wereld in den laatsten tijd aangericht door typhoons, cycloons wolkbreuken, onwe- ders, enz., begint ook op verschillende punten der aarde, deze zelf zich krachtig te doen gelden in den vorm van aard- schuddingen en uitbarstingen van vul- kanischen aard. Afgezien van den Etuf die een oude vuurhaard isontwikk zich thans in Michigan een geheel meur vulkaan. Sedert vele jaren wat het velen geologen, die de omstreken van Lakeport in Michigan, hadden bezocht, opgevallen, dat een punt, op eenige mijlen westelijk van genoemde stad gelegen, zich allengs boven het peil van het meer Huron en van het omringende land begon te ver heffen. In de laatste 18 jaren is dat punt 20 voet hooger geworden. Daar deze opheffingen (gemiddeld V/9 voet p. jaar) vaak stootsgewijs plaats hadden, zoo moet men tot een vulkanischen oorsprong be sluiten. Met die stooteu gingen heftige golfbewegingen in het Huronmeer (bg stil weder) gepaard. Volgens de meening van verscheiden professoren, van Yale in Harvard, die de plek hebben onderzocht, vormt er zich op die plaats een vulkaan, die echter naar hunne meening eerst na omstreeds 1300 of 1400 jaren met zijne erupties zal aanvangen. Zondagavond werd te Breslau ont dekt, dat de zware balken in de met koper gedekte torenspits van de Kruiskerk in brand stonden. Het zonderlinge van dit geval was, dat men voor 't ontstaan van den brand geen andere oorzaak kan bedenken, dan een onweder, dat in den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft gewoed, zoodat het houtwerk bijna drie dagen lang moet hebben gesmeuld. Geluk kig was men den brand spoedig meester. Een roman uit den tegenwoordigen tijd van 56. H. WIG H A R T. Tevergeefs had hij al dien tijd op het tee- ken van Olga gewacht, dat hare moederlijke vriendin hem beloofd had, een teeken waar mede zij hem aan hare zijde zou roepen, zoo dra zij zijne nabijheid dulden kon tever geefs de dagen vervlogen, het jaar ging voorbij, hij bleef alleen. De bediende opende zachtjes de buitendeur en liet een bezoeker binnenkomen. Willem! Hoe gaat het, gij kondt op geen beter tijdstip komen, riep de professor hartelijk en snelde zijn broeder tegemoet. Valt uw roem u zoo zwaar te dragen? Ik dacht dat gij door een stralenkrans om geven zoudt zijn! Misschien komt het nog eens zoo ver, dat gij mij benijdt! reide Manuel verwonderd. Willem ging zitten en stiet plotseling een kouden lach uit. Nesm mij niet kwalijk! maar uwe ver bazing wekte te zoete herinneringen bij mij op, om deze kleine vreugde te kunnen be dwingen. Ik studeer in de muziek. Ik ben tot de slotsom gekomen, dat dit de eenige kunst is die onze moeite nog loont. Een acteur op de planken draagt zijn smink te grof, men bemerkt reeds bij het tiende woord, dat hij komedie speelt, maar een acteur in het leven zelf, die verstaat het zijn masker naar willekeur te veranderen. Om znlk eene kunstenares kan men jarenlang dobbelen en liier en daar wel eens twyfelen, maar men wordt toch steeds weer overtuigd dat hare koude koude, dat hare deugd deugd is gij zult met haar lachen en weenen maar tenslotte toch inzien dat gij een Minerva aan bad, terwijl Venus achter het masker schuilde. Dat is een zeer bittere levenswijsheid ik kon my niet beklagen, dat men mij door listige achterhoudendheid bedrogen heeft Neen en daarom benijd ik u de spot, het kwetsende gevoel voor den gek te zijn gehouden, zal u tenminste niet doen blozen. Ik verzeker u, dat het een zeer vermake lijke geschiedenis was die ik ondervonden heb, eene geschiedenis die mij prachtig vermaakt zou hebben, als ik niet gedoemd ware ge weest de rol van gek er in te vervullen. De bloem der ondervinding groeit langs den weg nu, ik heb haar geplukt en dicht bij mij ookmaar zij brandde mijne hand mijn hart. Hy bukte en klopte met de punten zij ner voeten op het kleed. Ik dacht dat gij alleen voor zaken in M. waart, zeide Manuel kalm. Zeker, maar er moet wel zoo iets van een spiritus familiaris in my steken, dat ik het zoo noodzakelijk vond juist die reis per soonlijk te doen. Het verlangen van het hart is de stem van het lot - - o, er wachtte mij eene onaangename verrassing! Willem begon weder hard te lachten. Neen ik heb prachtige zaken gemaakt een soort lottospel was het; ik zette mijn hart in en won een narrenkap. Ik kan u niet begrijpen! O, geef u geene moeite, ik zal mij da delijk nader verklaren! Er is een soort van lavastroom over mijn denkvermogen gevloeid, de gevolgen van eene al te hevige opwinding, voordat ik haar weggespot en weggelachen had, vóór dien tijd kon ik mijne gedachten niet regelen. Buitendien is het mij, zooals ik straks zeide, een zoet genot de gezichten van andere menschen eveneen 3 langer te zien wor den door verwondering en twijfel. Als ik u mijn avontuur met de noodige versieringen verteld heb, zult gij het even geestig vinden als ik. Gij stelt mijn geduld op de proef. Ik kom reeds tot de zaak. Den avond voordat ik u zou verlaten, slenterde ik doel loos door de straten der voorstad, toen er plotseling uit de schemering eene vrouwen gestalte voor mij opdaagde, een gestalte, Ma nuel, die ik onder duizenden herkend zou heb ben. Slechts ééne vrouw bezit dien elastischen en toch flinken gang, deze trotsche en «enige vormen Weet gij reeds wie ik bedoel? Rachel, mompelde Manuel verrast. Ik liep haar na als eene schaduwhet zal wel grappig geweest zijn hoe angstvallig ik iedere beweging van haren hals bespiedde, om een blik op haar gelaat te kunnen slaan; tevergeefs, een dichte sluier bedekte mij de zoo welbekende trekken en er bleef mij niets over dan haar te volgen, wilde ik het be wustzijn niet mee naar huis dragen in die vrouw Rachel ontmoet te hebben. Het gelukte mij boven verwachting tien minuten later stond ik in Rachels woning tegenover haar. Waarom bedwongt gij uw verlangen niet! daar het toch tevergeefs was? Gij hadt u een bitter ontwaken kunnen besparenzei de Manuel ongeduldig. Aan dergelijke verrassingen had Rachel mij steeds gewend, zij heeft het niet onder haar gelaten mij aan hare ongenaakbaarheid te doen gelooven maar ik acht mij geluk kig, dat juist ik de schijnheilige mom van haar gezicht moest trekken, dat ik deze vrou welijke Promethcu8 eindelijk eens in hare ware gedaante mocht zien de erbarmelijk heid, den valschen schijn harer deugd. Willem, zeide de professor heftig, wat geeft u het recht tot znlk een smaad? Als Rachel u niet beminnen kan, dan mag dit voor u geen reden zijn om haar hart te be schimpen. Gij handelt niet net, als gij aan Rachels edelaardigheid twijfelt. Als de vijand den vyand verontschul digt, dan moet men hem gelooven Ik ben Rachels vijand niet meer verre van dat Nu, misschien kunt gy uwe verdediging wel zoo lang uitstellen tot ik met mijne aan klacht gereed ben. Medegesleept door de be koorlijkheid van deze plotselinge ontmoeting, liet ik mij onwillekeurig door de betoovering, die deze vrouw jarenlang op mij uitoefende, medeslepen ik viel voor haar op de knieën en smeekte haar voor de hoeveelste maal? om hare liefde. Later moest ik mijzelven afvragen, voor de hoeveelste maal zy mij reeds bespot heeft. Voeldet gij dan niet dat uw hartstocht eene marteling voor haar was? vroeg Manuel Goldstein, somber en verwijtend. Neen deze aangename ontdekking kwam eerst later voorloopig hield ik hare betui gingen dat zij mijner niet waardig was, voor uitingen eener buitengewone hooghartigheid, toentoen hij sprong op en trad op Manuel toe, die toornig voor hem op zijde ging. Wilt gij niet aanhooren? Denkt gij niet dat ik duizend tongen voel, die elk bit ter woord zoeken tegen te houden. O, Manuel, gij hebt bemind en weet gij niet dat men eerder zijn bloed zou vergieten dan de eer zyner uitverkorene door een schaduw van twijfel te zien bevlekken. Het is waar ik vergat dat gij Rachel bemindet, zeide de professor zachter. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1