't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. niD&* No. 1392. Zaterdag 19 Juni 1886. Veertiende Jaargang. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advortentlen van 1 tot 5 regels25 Cent* Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. KALENDER DER WEEK. JUNI, (Zomermaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 39 m. Onderg. 8 u. 24 m. Zondag 20 H. Drievuldigheid. Lang ste dag. Begin van den Zomer. Maandag 21 Dinsdag 22 Woensdag 23 Laatste Kwartier. Donderdag 24 H. Sacrament. Vrijdag 25 Zaterdag 26 Aan onze geabonneerden buiten de gemeente Helder wordt verzocht, 't abonne mentsgeld VLIEGEND BLAADJE, 2e kwar taal 1886 te willen overmaken in post zegels of per postwissel, voor 5 Juli a. s. zullende anders daarover met 10 cents ver hooging per post worden beschikt. Posterlj en. De ondergeteekende, directeur van het post kantoor te Helder, verzoekt beleefd, dat klach ten den dienst der posterijen alhier betreffende, schriftelijk of mondeling bij hem worden in geleverd of aan hem worden medegedeeld. De Directeur voornoemd, POLVLIET. De directeur van het Postkantoor te Helder verzoekt dringend, dat geene drukwerken in de brievenbussen worden gestoken, maar wel in de drukwerkbussen. Drukwerken, gevonden wordende in brieven bussen, worden, met port belast, doorgezonden. De Directeur voornoemd, POLVLIET. De directeur van het postkantoor te Helder maakt bekend, dat van af de 16en Juni e. k. de lichting der bij bussen is geregeld als volgt: Binnenhaven 4.10 v.m. 8 v.m. 12 v.m. 3 av. 5.50 av. 9.10 av. Centrum 4.20 v.m. 8.10 v.m. 12.10 av. 3.10 av. 6 av. 9.20 av. Hoofdgracht 4.25 v.m. 8.15 v.m. 12.15 av. 3.15 av. 6.5 av. 9.25 av. Raadhuis 4.40 v.m. 8.30 v.m. 12.30 av. 3,30 av. 6.20 av. 9.40 av. Station 5.45 v.m. 9.5 v.m. 1.25 av. 4.10 av. 7.20 av. De Directeur voornoemd, POLVLIET. De vertrekdagen der mails naar Oost-Indië gedurende de maand Juni zyn als volgt: 19 Juni Hollandsche mail (uit Amsterdam). 19 Juni Hollandsche mail (over Marseille). 20 Juni Fransche mail (over Napels). 25 Juni Engelsche mail (over Brindisi). 29 Juni Hollandsche mail (over Marseille). 30 Juni Hollandsche mail (uit Arasterdam). Laatste buslichtingen aan het Postkantoor te Amsterdam Ncd. mail (uit Amsterdam) brieven 8 u. 'e morgens; drukwerken denvorigen avond 8.45. Ned. mail (over Marseille) brieven 4.30 u. 's avonds; drukwerken 2 u. 's avonds. Fransche mail, brieven 4.30 u. 's avonds; drukwerken 2 u. 's avonds. Fransche mail (Napels) brieven 11 uur 's mor gens; drukwerk 10 u. 's morgens. Engelsche mail, brieven 11 u. 's morg.druk werken 10 u. 's morg. Ora van de aansluiting te Brindisi zeker te zijn, is het raadzaam daags te voren, op hetzelfde uur, van de voorloopige verzending gebruik te maken. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 18 Juni 1886. Ook Dinsdagavond bjj de sluiting van de turnfeesten was de zaal van Tivoli goed bezet. Aan de leden van Oefening kweekt Kunst" was 't niet te bemerken, dat ze zoo veel vermoeienis reeds achter den rug had den, want ze werkten even flink en dege lijk als gewoonljjk. De ouders der adspiran- ten, meest allen tegenwoordig, waren op getogen over 't turnen hunner kinderen, en inderdaad, er zijn knapen bij, die voor hun leeftjjd sterk werken en van wie men in de toekomst iets goeds kan verwachten. De zaal was voor deze gelegenheid bijzon der smaakvol gedecoreerd, dank zij de zor gen der directeuren. Onder de corporatiën, die aan den optocht deelnamen, behoort ook vermeld te worden de S. en G. Veree- niging Oefening" uit Hoorn en onder de sprekers bij de inwijding, de hr. W. Bruijn, presid. van Pro Patria", die hulde bracht aan 't streven der feestvierende vereeni- ging. We mogen ons turnfeestals geslaagd beschouwen, waartoe de deelneming en medewerking van Helders burgerij krachtig hebben bijgedragen we hopen en vertrou wen, dat het nog lang een aangename her innering moge achterlaten. In de buitenhaven alhier ligt een prachtig ingerichte salonboot, Holland," gebouwd aan de fabriek van v. d. Made, te Amsterdam. De boot ligt prachtig op 't water en is een flink, sierlijk vaartuig, be stemd voor den dienst van Stavoren op Enkbuizen. Benoemd voor speciale diensten bij bet 4e reg. vesting-artillerie de kapt. G. J. De Vidal de St. Germain, van dat korps alhier. Het examen, vereischt voor de op name in het vaste korps machinisten der zeemacht, is met goed gevolg afgelegd door de machinisten 1ste kl. der marine B. De Groot en S. Bakker. Uit Doesburg wordt van 15 Juni gemeld Toen hedenmiddag een monitor de schipbrug alhier wilde passeeren, stoomde dit vaartuig, in plaats van door de ope ning van het uitgedreven vak, tegen de brug, die daardoor gedeeltelijk werd ver nield. Een der brugschepen ligt geheel omgekeerd in den IJsel. Een gedeelte van het brugdek met zware ijzeren bal ken en dwarsleggers stortte naar beneden, ten deele op den monitor. De schade aan de schipbrug is zeer belangrijk. Het verkeer met de overzijde wordt onderhou den met roeibootjes. Door de politie zijn te Utrecht W. N. B., bierhuishouder en R., een bij hem inwonende vrouw, aangehouden en naar bet kantonnaal huis van bewaring over gebracht. Zij worden verdacht van dief stal van bankpapier en een horloge, ten nadeele van v. R., te Scherpenzeel, hem ontfutseld tijdens hij in hun bierhuis ver toefde. Het door mevr. Bulkley en Kloppers ingesteld casatie-beroep is door den Boo- gen Raad verworpen. De Hooge Raad heeft Dinsdag ver worpen het cassatieberoep van mej. H. IJskes, hoofd eener Christelijke bewaar school te Zaandam, en alzoo uitgemaakt, dat bewaarscholen, evenzeer als scholen voor lager onderwijs, onderworpen zijn aan de bepalingen der vaccinewet. Aan de haringvisscherij zullen dit jaar deelnemen 461 Nederlandsche sche pen, en wel van Ylaardingen 79, van Maassluis 65, van Schiedam 3, van Sche- veningen 230 nl. 33 loggers en 197 bomschuiten van Katwijk a/z. 58. Twee stoomschepen zullen dienst doen als haringjagers en bij de thuisreis de eerste minstens 600, de tweede minstens 700 ton haring aan boord hebben. Te Beverwijk en omstreken staan de aardbeziën heerlijk te velde. De teelt belooft zeer overvloedig te zijn. Op het vermoeden, dat de brand, die eenige dagen geleden in het postkantoor te Hoorn ontstond, aan kwaadwilligheid zou zijn te wjjten, is de commies H., die op dat kantoor werkzaam was, gevanke lijk naar Alkmaar vervoerd. Verdacht van opzettelijke brand stichting, is een bewoner van de Linden- gracht te Amsterdam naar de cel gebracht. Gedurende de Pinksterdagen zijn aan het Centraalstation te Amsterdam door den Hollandschen spoorweg uitge geven 41,630 biljetten. De A. O. M. vervoerde op de heide dagen 157,000 passagiersvan de haven- bootjes maakten 38,083 personen gebruik. Bij de Kruislaan in de Watergraafs meer is op tweeden Pinksterdag een 16- jarige jongen onder de Gooische stoomtram geraakt. Beide beenen werden overreden en de knaap was onmiddelijk dood. Naar aan -het Hbld. medegedeeld wordt, is te Arasterdam een telegram ontvangen, den Hen Juni uit Penang verzonden, meldende, dat de ouderneming Tamaran (in Langkat), toebelioorende aan den heer Harrison, door Atjehers is aan gevallen. Twee adsistenten zijn gedood. Het verlies der soldaten bedroeg 2 man gedood en 8 gewond, terwjjl 4 geweren door den vijand geroofd werden. De jaarlijksche algemeene vergadering ran het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond werd den eersten en tweeden Pinksterdag in het gebouw van den „Amsterdamschen Werkmans bond" te Amsterdam gehouden en was vrij druk bezocht. De voorzitter, de heer B. H. Heldt, opende do vergadering met eene rede, waarin hij eenige be schouwingen gaf over den strijd tasschen kapitaal en arbeid. Bij hoopte dat de uitslag der verkie zingen van dien aard mocht zijn, dat eene meerder heid werd gevormd, welke zich vóór allesjtot taak stelt de Grondwet te herzien en inzonderheid het 3de hoofdstuk (het kiesrecht) in zulk een ruimen zin, dat geheel het volk stem erlange. Ten slotte waarschuwde hij tegen de misleiding, waaraan zij zich schuldig maken, die den werkman alle heil voorspiegelen van revolutie. üit het jaarverslag blsek, dat do toestand van het Verbond niet ongunstiger dan vorige jaren is. O. a. is het ledental voor de afdeeling Kralingen van 150 tot 202 gestegen. Het onderwerp van den kinderarbeid gaf stof tot beschouwingen, en eveneens de vraag of oplossing der werkeloosheid kan worden gezocht in het 10- unr-, dan wel in het 8-uurstelsel. In zake een normalen arbeidsdag was van 19 vereenigingeu een rapport ingekomen, dat in drnk zal worden uitgegeven. Eene langdurige discussie werd gevoerd over de vraag: „Wat is de richting van het Algemeen Ne derlandsch Werkliedenverbondalgemeen stem recht of niet De beraadslaging liep hoofdzakelijk over al of niet beperking van het kiesrecht. De voorzitter meende niet beter tot een zuiver besluit te kunnen komen dan door te stemmen over de vraagt „Draagt het adres, door het centraal be stuur te dezer zake aan de Tweede Kamer gezon den, de goedkeuring der vergadering weg P" Deze vraag werd met 23 tegen 3 (en één onthouding) be vestigend beantwoord. Op den tweeden dag der vergadering werd mede gedeeld, dat de rekening en verantwoording van den penningmeester was vastgesteld. De ontvangsten beliepen f 1641, de uitgaven f 1610. In behandeling kwam de vraag der afdeeling Zwolle „Kan het Verbond meer krachten aan de beweging voor algemeen stemrecht wijden?" Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen om voortaan in dit opzicht meer zelfstandig op te treden. Besloten werd dat het Verbond tot het lidmaat schap der Zuiderzee vereeniging zal toetreden. Bet wenschelijke werd uitgesproken, dat van rijkswege onvermogenden, die aanleg bezitten, in de gelegenheid worden gesteld, om middelbaar en hoo- ger onderwijs te genieten. Nadat door een der leden in hartelijke bewoor dingen van de groote verdiensten van den voorzit ter voor den werkenden stand en bet Verbond was gewaagd en er op aangedrongen had, dat de leden kracht bij elkaar zonden zoeken en hun vertrouwen behonden in den beer Beidt, sprak de voorzitter zijn dank nit voor de steeds ondervonden medewer king en genegenheid en sloot de vergadering. De opening van het lijk van deu overleden Beierschen koning werd verricht door prof. Rüdinger, in tegenwoordigheid van prof. Grashy, den hofarts Hol ra en den Obermedicinalrath Kircheusteiner. Naar men verneemt zijn daarbij ernstige afwijkingen van ziekelijken aard bevonden, zoowel in de hersenen als aan het hersen vlies, deels te wijten aan abnormale ont wikkeling, deels aan chronische on^stekings- processen van oudere of jongere dagteeke- De ljjfarts des konings dr. Schleip heeft echter volgens de Allg. Ztg. verklaard, dat koning Lodewijk niet krankzinnig was, doch in hooge mate zenuwachtig en eigenaardig. Van Woensdag ligt het lijk des konings te praal in de oude hofkapel te München. Te Sligo, in Ierland, zijn Vrijdagavond jl. weder ernstige ongeregeldheden voorgevallen. Aanleiding er toe werd gegeven door eenige kwalijkgezinden, die zich schuldig maakten aan het beschadigen van den muur der woning van een onlangs overleden Katholiek, lid van het stedelijk bestuur. Dadelijk werd een comité van Protestanten gevormd, dat een verontwaardi- gingsmeeting belegde, die Maandag op het stad huis gehouden zou worden. Dit belette echter niet dat eenige nationalisten aan hunnen wrok tegen de Protestanten wilden lucht gevenen daar het juist marktdag was, zoodat er veel volk op de been was, vreesde men liet ergste. Stee- nen vlogen naar alle kanten en de toestand werd zoo hachelijk, dat een Katholiek geestelijke van hoogen rang, van zijne ondergeschikte priesters vergezeld, zich op straat begaf en het volk aan maande om uiteen te gaan. De beweging be daarde een weinig. Bij het vallen van den avond echter werden de huizen der Protestanten door het gepeupel aangevallen met zulk een woede, dat niet alleen politie- maar ook militaire macht noodig was om ze zooveel mogelijk te beteugelen. Vreeselijke bedreigingen tegen Protestanten en Oranjeman nen werden uitgebraakt, en ieder fatsoenlijk man moest de grofste beleediging van het grauw ondervinden. Te negen uur werd het werpen met steenen algemeen. Enkele straten waren pas opnieuw geplaveid en dus kon het werptuig er gemakkelijk uitgehaald worden. Verschei dene ambtenaren en beambten van politie kre gen zware verwondingen. Sommige winkels werden bijna geheel vernield. Van eenige open bare gehouwen is letterlijk geen glasruit heel ge bleven voor het huis van den procureur Davys, waar de woestelingen bezig waren de glazen stuk te slaan, verscheen plotseling de bewoner met een revolver, die hij in de lucht afschoot, zoodat zij op de vlucht sloegen om elders het vernielingswerk voort te zetten. Ook de heer M'Laughry, die toen een bezoek van hen ont ving, loste een schot en hierdoor werd een jon gen gekwetst. Te 10 ure was het oproer aller verschrikkelijkst. De burgemeester en eenige Katholieke leden van het stadsbestuur trachtten de menigte tot bedaren te brengen, doch te ver geefs; eerst toen een detachement militairen aaurukte, gelukte het de orde een weinig te her stellen. Kort daarna ontstond brand in de woning van den heer Smith, een Engelschman en een der aanvoerders van de Oranjemannen. Deze brand, moedwillig aangestoken, werd echter spoedig gebluscht. Den volgenden dag had de stad een aanblik als ware zij, na een langdurig beleg, pas ontzet geworden. Zestien belhamels zijn in hech tenis genomenook de heer M'Laughry, die den jongen kwetste, bevindt zich als gijzelaar in ver zekerde bewaring. Omtrent den dood van den Koning van Beieren, wordt nog gemeld Zondagmorgen had de koning een wan deling gemaakt, en daarbij in het zooge naamde Hirschpark een tjjdlang rustig zitten praten op een bank, dicht bij den oever van het meer, waar een aan een paal aangeslagen bordje de waarschuwing bevatte: »Het is verboden, hier aan wal te gaan." Des namiddags gebruikte de koning het middagmaal in tegenwoordig heid van dr. Gudden, en haastte zich daarbij zeer, zoodat het diner in minder dan een half uur was afgeloopen. Te 6 u. 45 m. verliet hij met dr. Gudden het slot, en wist den geneesheer te bepraten, de oppassers weg te zenden, een onvoor zichtigheid, die dr. Gudden met zijn leven heeft moeten betalen. Naar het schijnt, heeft de koning, zoo dra hg op de boven beschreven plek was aangekomen, zich ontdaan van overjas, jas en parapluie, en is hij naar den oever gesneld, om zich in het water te storten. Dr. Gudden snelde hem na, en op den oever heeft, zooals uit de sporen in den vochtigen grond bleek, tusschen de beide mannen een heftige worsteling plaats ge had. Hoe krachtig de levensmoede koning zich verzette tegen de pogingen tot red ding, door den getrouwen arts beproefd, bleek uit de gekrabde wonden, die op het lijk van den laatsten aan neus en voor hoofd zichtbaar waren. De gansche tragedie werd in enkele minuten afgespeeld. Het horloge van den koning, waarin het water tusschen het glas en de wijzerplaat was doorgedrongen, was op 6 u. 54 m. blijven stilstaan. Des avonds te elf uur werden de lijken van den koning en van dr. Gudden ge vonden, op een afstand van 50 meter van den oever, waar het water een diepte van slechts anderhalven meter had. Onmiddellijk werden door dr. Muller, met behulp van een paar hospitaal-sol daten, pogingen in het werk gesteld, om de levensgeesten der drenkelingen weder op te wekken doch, gelijk te voorzien was, baatte dit niets. Uitslag der verkiezing van Leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De verkortingen achter de namen betee nen (1.) liberaal(a.-r.) anti-revolutionair (k.) katoliek en (c.) conservatief. Gekozen zUn in het district: Alkmaar. Mr. W. VAN DER KAAY (1.) met 1938 en Mr. J. L. DE BRUYN KOPS (1.) met 1898 stemmen. Jhr. C. Hartsen (c.) verkreeg 1361 en H. W. v. Marle (a.-r.) 1321 stemmen. Groningen: Mr. S. van Houten (1.) met 706 stemmen. Winschoten: Mr. H.Goeman Borgesius(l.) 1030 en Mr. J. Bar. de Vos van Stoenwijk (1.) 1064 st. Assen: W. A. Baron van der Feltz (1.) 1058 st. en Mr. H. Smeenge (1.) 1043 st. SteenwijkJ. R. Meesters (1.) 820 st. Almelo: J. van Alphen (a.r.) 1411 st. en Mr. J. Corver Hooft (c.) 1405 st. Arnhem: Bh. W. v. d. Sleijden (1.) 1844 st. en W. Rooseboom (1.) 1836 st. NijmegenMr. M. J. C. M. Kolkman (k.) 1647 st. en A. E. Reuther (k.) 1641 st. Hilversum: Mr. Th. P. Baron Mackay (a.r.) 1160 st. Hoorn: Mr. W. K. van Dedem (1.) 1950 st. en Mr. D. Visser van Hazerswoude (1.) 1958 st. Amsterdam: Jhr. Mr. W. H. de Beaufort 2368, Mr. H. J. Kist 2346, Jhr. Mr. Rutgers v. Rozen burg 2370, Mr. J. G. Gleichman 2357, J. T. Cremer 2361, A. Gildemeester 2350 en Mr. A. F. K. Hartogh 2298 st. (allen liberaal). AmersfoortMr. A. E. Baron Mackay (a.r.) 1803 en Mr. P. Graaf v. Bijlandt (a.r.) 1799 st. Delft: J. C. Fabius (a.r.) 1960 st. en Mr. A. H. M. van Berekel (k.) 1822 st. Rotterdam: Mr. J. van Gennep 1469, R. P. Mees Azn. 1476 en Mr. H. C. Verniersv. d. Loeff 1475 st. (allen lib.). BrielleMr. G. J. Goekoop (1.) 737 st. 's Gravenhage: Mr. H. M. A. v. d. Goes v. Dirksland (1.) 1152 en Mr. L. Groeve (1.) 1184 st. Dordrecht: Mr. G. H. v. d. Linden (1.) 1237 en Mr. J. B. v. Osenbrnggen (1.) 1236 st. ZevenbergenA. P. R. C. Baron v. d. Borch v. Verwolde (a.r.) 1104 st. Tilburg: Mr. B. M. Bahlman (k.) 1540 st. en F. H. Borret (k.) 1523 st. Eindhoven: Mr. A. J. H. v. Baar (k.) 1619 en Dr. P. J. F. Vermeulen (k.) 1587 st. Maastricht: L. F. H. C. Ruland (k.) 1694 en Jhr. Mr. G. Ruijs v. Beerenbroek (k.) 1779 st. Boksmeer: Mr. J. H. L. Haffmans (k.) 1469 en Mr. J. M. L. H. Clercx (k.) 1476 st. 's HertogenboschP. G. J. van der Sclirieck (k.) 1420 en Mr. A. J. Vos de Wael (k.) 1406 st. AppingadamJ. Schepel (1.) 1517 st. en Mr. D. de Ruijter Zijlker (1.) 1507 st. Sneek: Mr. S. "Wijbenga (1.) 2264 st., A. Buma (1.) 2264 st. en B. H. Heldt (1.) 2260 st. Deventer: Mr. A. van Delden (1.) 1804 st. en Mr. P. Blussé (1.) 1846 st. Zutphen: Mr. S. M. S. de Ranitz (1.) 1927 st. en J. Willink (1.) 1899 st. Haarlem: W. de Meijier (1.) 1334 st. en Mr. A. J. W. Farncombe Sanders (1.) 1344 st. GoudaJhr. Mr. Godin de Beaufort(a.r.) 1969 st. en Mr. W. H. Huber (a.r.) 1956 st. GorinchemH. Seret (a.r.) 2058 st. en Mr. B. L. J. de Geer van Jutphaas (a.r.) 2034 st. BredaDr. H. J. A. M. Schaepman (k.) 2040 st. en Mr. J. J. W. v. d. Biesen (k.) 1998 st. RoermondMr. J. Lambrechts (k.) 1730 st. en Mr. H. J. Brouwer (k.) 1686 st. Utrecht: J. N. E. Baron Schimmelpennink v. d. Oije (a.r.) 1445 st. en Mr. A2. Baron Mackay (a.r.) 1433 st. Herstemming moet plaats hebben: In het district Zuidhorn, tusschen Mr. E. J. J. B. Cremers (L), die 487 en Mr. U. H. Hubcr (a.-r.) die 281 st. bekwam, terwijl op den heer Feringa (1.) 230 st. waren uitgebracht. In Haarlemmermeer tusschen Mr. Reekers (k.) die 698 en H. F. Bultman (1.), die 547 st. be kwam, terwijl op W. Hovy (a.-r.) 190 st. wer den uitgebracht. In Leiden tusschen Mr. H. Graaf v. Limburg Stirum(l.) die 1041, J. Rinkes Borger (1.) die 952 Mr. J. P. Smeele (k.) die 1014 en O.bar.v. Was senaar v. Catwijk (a.-r.) die 920 st. verkregen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1