't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. urs. No. 1393. Woensdag 23 Juni 1886. Veertiende Jaargang. d< NIEUWSTIJDINGEN. n. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT «n ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. r he Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. rum HELDER, 22 Juni 1886. De plaatsing van den len machinist a v. c. van Poelroorde en van dien der 2e kl. Yan der Klucht op de werf teHelle- 5Ch( voorsluis is ingetrokkenbeiden zjjn ge plaatst te Willemsoord. t pe kilo 100 dooi dien De machinist 2e kl. Mattern, thans non-actief, wordt bij den torpedodienst te Hellevoetsluis geplaatst. De machinist lo kl. C. Wackerlin wordt met 21 Juni geplaatst bij de con servatie op 's Rijks werf te Hellevoet- sluis. De kap.-luit. t/z. Dittlof Tjassens, is, naar men verneemt, benoemd tot direc teur van het Marine-etablissement te Soerabaia. .oc Het departement van marine zal de p-p som van f 750 uitkeeren aan den ingenieur ■Oli der marine, die bet beste ontwerp voor het te bouwen ramtorenscbip vervaardigt. 2^ g De rammonitor Wesp wordt voorzien van een gewoon seintoestel en een toe- stel-Vreede. De Havik krjjgt alleen het i. toestel-Vreede en de Raaf het gewone. De lustrumfeesten te Utrecht, in deze week te houden, bij gelegenheid van de viering van het 250?jarig bestaan Jgjl der Hoogeschool, zullen met ongekenden luister worden gevierd. Onder de muziek korpsen, die in de feestweek aldaar con certen zullen gevenbehoort ook ons staf muziekkorps der Marine. Tot heden zjjn uit de »Sapphire" 257 balen en uit de >Tynemouth,'' ge strand bij Terschelling, 499 balen katoen geborgen. Bij de jongste verkiezingen voor leden der Tweede Kamer heeft geen der kiezers van Vlieland van zjjn recht ge bruik gemaakt. Aan de Koninkljjke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amster dam is door bet departement van marine opgedragen de verstelling van de ketels en werktuigen van Zr. Ms. schroefstoom- schip 1ste klasse Koningin Emma der Nederlanden." Yan den 1 Juli a. s. af wordt bet handgeld, toe te kennen bij indienst treding bij het korps mariniers gebracht: Bij engagement voor 6 jaren bij een ouderdom van minstens 18 en hoogstens 84 jaren, op f 130. Bij engagement van jongelingen voor 8 jaren, bjj een leeftijd van boven de 16 doch beneden de 18 jaren, op f75. Met 1 Juli a. s. gaat het gunstig gelegen uitspanningsoord Paardenburg, te Ouderkerk aan den Am stel, in eigen dom over aan den heer M. E. de Grauw, vroeger uitgever van bet Vliegend Blad, van Amsterdam. Tot hoofdingelanden van den polder Anna Paulowna zijn in het laatst der vorige week herkozen de heeren J. A. Zur Mühlen en W. Van Gijtenbeek. In plaats van den heer Schagen van Leeu wen, die bedankt had, is gekozen de heer P. Tijsen. Onlangs maakte men melding van een vergadering van veehouders, in de Vlas- en Korenbeurs te Anna Paulowna gehouden. Deze heeft tengevolge gehad, dat verschillende personen zich hebben aaneengesloten tot het oprichten van een kaasfabriek. Het benoodigde terrein is reeds aangewezen en bevindt zich aan de Molenvaart aldaar. De stand der gewassen in Noord bolland is volgens de landbouwers voor treffelijk en de oogst laat zich rijk aan zien. Met den hooibouw is een begin gemaakt. Een andere vraag is of de prijzen der producten naar den zin van den landman zijn. Te Rotterdam is bij deurwaarders- exploit het bureau van het weekblad Argus ontruiumd, en al wat zich daarin bevond benevens de huismeubelen op straat ge- Uit Penang wordt onder dagteeke- ning van beden (18 Juni) aan Reuters Office geseind »De Atjebneezen deden bij Rigas een aanval ophetNederlandsch-Indische stoom schip Hok Cantonvroeger genaamd Egeron. Zij doodden den eersten machinist en den tweeden stuurman, en namen den tweeden machinist, zoomede den kapitein en zijn vrouw, gevangen. De machinisten zjjn Engelschen." Rigas, de plaats waar volgens het Reuter-telegram de stoomboot Hok Can ton" door Atjehers is aangevallen, ligt op ongeveer 4° 38' NBr. op de westkust van Atjeh, een weinig noordelijker dan Tenom. De kampong Rigas bevindt zich een weinig landwaarts in, heeft goede huizen en telt 500 a 600 inwoners. De bevolking leeft van de peperteelt en den veestapel. Levensmiddelen en goed drink water zijn er schaarsch. Groote schepen blijven op de buitenreede, kleinere vinden een goede ankerplaats in de binuenbaai. Het omliggende terrein is zeer bergachtig. De radja van Rigas wordt gerekend on der degenen, welke ons gouvernement goed gezind zjjn. (Tijdschr. v. h. Aardr. Genootschap II, bl. 85, door jhr. J. C. R. Westpalm van Hoorn tot Burgh). Op de kaart van de telegraaflijnen en gesubsidieerde stoomvaartlijnen in den Ind. Archipel," wordt vermeld dat Rigas eens in de twee maanden door een stoom schip van de N. I. Stoomvaartmaatschappij wordt aangedaan. Het stoomschip »Hok Canton" wordt in 't jongst verschenen Koloniaal Verslag vermeld als eigendom van den Chinees Thio Tiaw Sat te Batavia, doch tbuis- behoorende te Oleh-leh. Het vaart onder Nederlandsche vlag, is 422.73 reg. tonn. groot en onderhoudt een geregelde vaart tusscben PenangOleh-leh en andere Atjeh-kustplaatsen. F. Domela Nieuwenbuis is, zooals wij meldden, tot een jaar celstraf veroor deeld. In het laatste nummer van zijn blad verklaart hijOch, slechts één woord onzerzjjds had het behoeven te kosten en geen enkel man der politie was Woensdag levend uit de zaal geko men. Niet op aandrang van den hoofd commissaris of uit vrees voor de stokken, maar enkel en alleen omdat het bestuur een beroep heeft gedaan op de burgers om zich ordeljjk te verwijderen, daarom is alles rustig gebleven." Zijn opruiende taal vol haat en be- bedreiging is echter zeer geschikt om op de slechtsten zijner volgelingen een nood- lottigen invloed te hebben. En daarom is het goed dat hjj leert, dat een opruier verantwoordelijk aan de maatschappij is voor zijn taal. Anderen mogen er niet mede zijn ingenomen dat de zomer zulk een Maartsch karakter heeft aangenomen, in Friesland is men met den regen zeer tevreden, daar de vlas- en cichorei-akkers 't langen tyd te droog hadden gehad om een goed beschot op te leveren. Door de politie te Nijmegen zijn A. N., oud 25 jaar, en C. v. Z., oud 38 jaar, twee vrouwen van slechte zeden die er haar werk van maken om mannen, met wie zij in aanraking komen, te be- rooven, in hechtenis genomen, wegens een in Donderdagnacht door haar pleegden diefstal op den openbaren weg van een aanmerkelijke som geld ten nadeele van een 60-jarig man uit Huisen, bij Arnhem. Voorts zijn nog aangehouden en, even als deze vrouwen, naar de gevangenis overgebracht F. H. G., oud 26 jaar, en W. v. B.oud 25 jaar, beiden sjouwer lieden, die bjj deze zaak medeplichtig waren. Allen zjjn oude bekenden der justitie. De heer en mevr. S. uit Vianen, den ln Juni naar Parijs vertrokken om zich onder behandeling van Pasteur te stellen, daar zij vermoedelijk door een dollen hond gebeten waren, zijn na een behandeling van 10 dagen Zondag terug gekeerd. De vaccinatie geschiedde in de zijde en was zonder pijn. Het inenten zelf geschiedt kosteloos. Twee andere personen uit Vianen zijn op rijkskosteu naar Parijs vertrokken om zich onder behandeling van Pasteur te stellen. Voor de vijfde maal is een inwoner van Tilburg in het huwelijksbootje ge stapt. Uit Zuidbroek wordt gemeld Het 14-jarig dochtertje van den fa brieksarbeider E. Martens, nog maar 2 dagen werkzaam in de fabriek van den heer W. A. Scholten alhier, beging, om een kleinen omweg te vermijden, de on voorzichtigheid over een in werking zijnde machine te stappen, met't verschrikkelijk gevolg, dat zjj gegrepen en herhaalde malen werd rondgeslingerd. Toen de machine tot staan werd gebracht, vond men haar deerlijk gewond, beide beenen gebroken en met kwetsuren over het geheele lichaam. Zij leeft nog, doch ver keert in zeer zorgeljjken toestand. Zeer zelden ziet men den bliksem op zoo'n vreemde manier een huis ba- venen als dat Zaterdagavond gebeurde in de pastorie te Noordwijk, gem. Marum. In de beide voorkamers, studeerkamer, keuken, zolder en kelder zijn de glazen, plafonds, muren en andere deelen bescha digd. Bjj voordeur en boven in den gevel' werden gaten in den muur geslagen; in den omtrek van de schel, waarvan de draden smolten, is alles als door zwavel verbrand. Op het bovenvertrek werd de stoel voor de studeerkamer omgeworpen. In de alkoof werd de beddeplank wegge rukt en bet voerwerp dat er op stond omvergeworpen. En onder, in den kelder, werden potten met melk omhoog gesme ten, en op twee plaatsen is daar een gaatje in den muur. In 't achterhuis werd een aker met melk in de lucht gesmeten en smolten de waterbuizen naar den regen bak op meer dan een plaats. Boven op het huis werden vele pannen in gruis geslagen in één woordbet geheele huis ziet er van voor tot achter en van boven tot beneden vreemd uit. Alleen in de tuinkamer, waar, heel toevallig, alle huis- genooten waren, is niets gebeurd. De heer J. V. Gz. te Deventer had een zeer prachtig kalf, dat bestemd was om deel te nemeD aan de vee-tentoon stelling te Deventer. Het dier liep in een weide onder Twelloo, genoemden heer toebeboorende. Vreemd zag men op, toen men des morgensin plaats van het kalf, slechts een vel in de weide vond. Totnogtoe bleven de bedrijvers van deze misdaad onbekend. Op hunne ontdekking is, naar men beweert, een premie gesteld. Het wanbedrijf is waarschijnlijk uit wraak of wangunst uitgevoerd. Ruim drie jaar geleden werd voor een woning in de Goudbloemdwarsstraat te Amsterdam een in doeken gewikkeld kind van ongeveer drie weken gevonden. De vrouw in dat huis, die zelve kinder loos was, nam het kind, een jongen, tot zich en verzorgde het als haar eigen kind. Dezer dagen nu heeft een ongehuwde dienstbode zich als de moeder aangemeld en den jongen opgeëischt. De pleegmoe der weigert echter hardnekkig het kind af te geren. Twee landbouwers te Stevensweert hebben een klacht ingediend tegen den wethouder J. S. dier gemeente, omdat zij dezen in beschonken toestand zjjn tegen gekomen. De bisschop van Roermond is Vrij dag avond half zes overleden. Een Creoolsche dame zeide tot de zwarte kindermeid, die haar kind in het bad zou helpen Ge moest den thermometer nemen om de temperatuur van het water te on derzoeken. Waartoe? Om te weten of het water niet te warm of te koud is. Volstrekt niet noodig. Als kind rood wordt is water te warm als kind blauw wordt, is water te koud. Te Hamburg was onlangs, ter ge legenheid van de zoogenaamde slarnme- renmarktc, een kermistent opgeslagen, waarin drie negers werden vertoond. Er werden buiten allerlei wonderen van hen verhaald, maar de velen, die zich naar binnen lieten lokken, zagen zich in hunne verwachtingen teleurgesteld. Die manier van handelen leidde eindelijk tot een vechtpartij met het verontwaardigde pu bliek, en daarbjj liet de verwoede eigenaar van de tent drie bloedhonden, die er ook te zien waren, op de menigte los. Zeven tien menschtn werden door die houden gebeten, en de drie negers werden ernstig gewond in het gevecht, waaraan door de tusschenkomst van politie en gewapende macht een eind werd gemaakt. Er iseen gerechtelijk onderzoek ingesteld. Munchen, 19 Juni. De begrafenis des konings is beden overeenkomstig het programma volbracht. De kroonprins van Duitschland volgde met kroonprins Rudolf onmiddellijk achter den prins regent de ljjkkoets. Eerstgenoemde was gèkleed in de Pruisische generaals-uniform, met den maarschalksstaf, en prins Rudolf in de uniform der Beiersche zware ruiterij. In de St. Michaël-kerk had de inzegening van het lijk plaats. Nadat de gebeden waren opgezonden, werd de kist naar 't graf gebracht. De optocht duurde l3/* uur. 't Weder helderde tegen twaalven op. De Saksische dagbladen melden, volgens een bericht aan de N. Rott Ct., dat op don Pinksterzondag een Nederl. officier der infanterie, Van Veen, uit Den Haag, tusschen Hof en Reichenbach, uit een coupé van den sneltrein is gespron gen. Zijn lijk werd gevonden. Men ver moedt dat hij het deed in een vlaag van waanzin. Voor hij den sprong deed, had bij geld, kostbaarbeden en zijn kleeren in de coupé neergelegd. Hij kwam uit Karls- bad. Een meteoorsteen, welke in Sept. 1.1. bjj Washington, in Pennsylvanië, neer kwam, is, door de ijverige bemoeiingen van Prof. Emery, van het William and Mary-college,na maanden lang zoeken, opgespoord en onderzocht. Volgens dien geleerde, is dit de grootste meteoor welke nog ooit gevonden werd. Hij weegt 200,000 kilogram en bestaat uit nikkel, aluminium, koper, magnesia en tin. In Denemarken moet weder een der meest uitgestrekte veengronden in brand zijn geraakt. De oorzaak van zulk een veenbrand is doorgaans onbekend, en er zjjn er, die beweren dat de brand in die venen nooit geheel uitdooft, maar altjjd voortsmeult. Ook in 1884 werd van daar een hevige veenbrand bericht. Te Doornik is in een schuur een 17-jarig meisje gevonden, dat op de af schuwelijkste wijze mishandeld en uitge hongerd was. Het schjjnt dat hier een ontaarde moeder in 't spel is, die zoowel hare eigene als andere kinderen tot de laagste onteerendste broodwinningen op leidde en de ongelukkigendie zich daartoe niet wilden leenen, mishandelde en uithongerde. De rechtbank heeft zich met de zaak ingelaten. De werkstakingen in België, met name in de Borinage, die zich weder zeer ongunstig lieten aanzien, beginnen af te nemen, zoodat het land weder tot rust komt. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur Sta mij toe te protesteeren tegen het inge zonden request, geplaatst in uw vorig nummer, waarin op afschaffing der kermis wordt aan gedrongen. Geloof mij, dat op verre na niet alle huis vaders dat verzoekschrift zullen onderschrijven. Wel biedt de kermis veel, dat afkeer en walging wekt, meer zelfs dan de inzender heeft genoemd. Het voornaamste verzweeg hij nog, n. 1. de sehaamteloozealleronzcdelykste liederen, die hier vreemde gelukzoekers maar zoo straf feloos schijnen te mogen uitgalmen. Tegenover die schaduwzijde is ook echter een lichtpunt aan te wijzen. Dat is de opgewektheid van 't jonge volkje, tijdens het oude volksfeest niet alleen, maar zelfs lang te voren. Kan 't heerlijkst natuurgenot een kind wel ooit zoo prettig stemmen als een zweep, een fluit, een trompet, een oliekoek, enz. enz. en last not leasteenige tochtjes op een fraai paard in den draaimolen Men ontneme aan de jeugd dat genoegen niet. Kan men iets anders, dat tevens iets beters heeten mag, in de plaats stellen, dan doe men dat eerst, maar zoolang dat niet is geschied, zwijge men liefst van het afschaffen der kermis. Is de inzender van het verzoekschrift de dagen zijner jeugd vergeten of nam hy nooit deel aan de genoegens, die de kermis vooral op dien leeftyd schenkt? Waren ook voor hem die prettige uren niet de dagen van Olim Waarlijk, om de jeugd in de gelegenheid te stellen dikwijls bier of limonade te koopen, zou voor de zakken der huisvaders op den duur veel bezwaarlijker vallen, dan de uitga ven door de kermis gevorderd. Als men knaapjes heel oudmannetjesaclitig een glas Beiersch hoorde commandeeren, zou men dan niet terstond aan 't oude rijmpje gaan denken „Vroeg rijp, enz." Ons boschje, het fraaiste punt van Texel, is er altijd en kan gedurende een groot deel van het jaar genoegen geven. De kermis komt maar eens in het jaar. Uw inzender richte zijn verzoekschrift eens anders in, en vragehervorming, dat isbe schaving der kermis. Velen zullen zich dan ongetwijfeld gaarne bij hem willen aansluiten, naar ik vermoed. Oudeschild. - Texel. Een bestendig lezer. De krankzinnigheid van den KoBlng van Beieren. Omtrent de voorafgaande versohijnselen van de zielsziekte van koning Lodewijk van Beieren, komen, nu alles met de tragische gebeurtenis van zijn dood tot de geschiedenis behoort, de bijzonderheden dagelijks opzetten. Ook veel wat men vroeger alleen excentriek of zelfs dichterlijk fantastisch vond, wordt er nu mede in verband gebracht. Eerst werd het reeds zonderling ge vonden, dat hij den nacht als dag besteedde en den dag als nacht, lteeds sedert twintig jaren werkte hij alleen 's nachts, las dépêches en tal- looze couranten, waarvan hij nu en dan een artikel met rood potlood aanstreepte en aan de verantwoordelijke staatsambtenaren zond, en speelde daarna biljart. Het was nog in den goeden tijd, toen hij een zijner naaste vertrouw den plotseling zijn ontslag gaf, omdat deze bij het biljarten in slaap was gevallen. Ook liet hij soms midden in den nacht zijn hofzanger, Vogel, uit zijn bed halen; deze moest dan eene hem opgegeven aria zingen en werd terstond naar zijne woning teruggebracht. Van al zijne bloedverwanten was er slechts één, prinses Gisela, aan welke hij eenige beleefd heden bewees, en dan nog. Meermalen moest dc prinses in het midden van den nacht opstaan om een adjudant meest een officier der chevaux legers, te ontvangen, die haar een bouquet van Linderhof of een ander kasteel bracht, door den koning geplakt en die haar terstond persoonlijk moest overhandigd worden. In de laatste zes jaren vermeed de koning een vronw aan te zien, zelfs zoo, dat hij plotseling tot zijn secretaris, die zich met familie op een der koninklijke verblijven bevond, zeide: ,.Ik heb het gezicht van uwe vrouw gezien!" De secretaris beloofde nu dat dit niet meer gebeu ren zou, hetgeen de koning bevredigde. De koning reed vroeger soms in het midden van den nacht naar een zijner torenka3teelen en moest daar dan alles in orde vinden. Sedert 20 jaren gebeurde dit niet meer; de koning was toen met zijn paard in een hollen weg bij Berg gestruikeld en had toen een zware verwonding gekregen en een operatie ondergaan, waarna de geneesheeren hem het rijden verboden. In de laatste jaren was de koning ongewoon corpulent geworden, hetgeen door een ziekelijkcn honger

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1