't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1395. Woensdag 30 Juni 1886. Veertiende Jaargang. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Adlvertentiën van^l tot 5 regels25 Cent- Elke regel meer5 Grootere letters woj-deu naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan; de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze geabonneerden buiten de gemeente Helder wordt verzocht, 't abonne mentsgeld VLIEGEND BLAADJE, 2e kwar taal 1886 te willen overmaken in post zegels of per postwissel, voor 5 Juli a. s. zullende anders daarover met 10 cents ver hooging per post worden beschikt. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 29 Juni 1886. De Scherm- en Gymnastiek-Vereeni- ging Oefening kweekt Kunst" levert 't bewijs, dat dat ze naar hare meening, haar doel nog niet ten volle heeft bereikt, nu ze in 't bezit is van een eigen oefenings lokaal. Terecht heeft ze ingezien, dat er tuaschen de hoofdafdeeling en de adspi- ranten-klasse een klove ligt, die aange vuld dient te worden. Wanneer jonge lingen den leeftijd van 15 jaren bereikt hebben, is hunne plaats niet meer hg knapen, die drie of vier jaren jonger zgn, en dezulken zouden, daar ze den ouderdom van achttien jaren moeten bereikt hebben om als leden voorgesteld te kunnen wor den, een paar jaren geen gelegenheid heb ben tot oefening, waardoor ze, juist in den besten leeftijd, in plaats van vooruit, achteruit zouden gaan. Dat bezwaar wordt nu verholpen door 't stichten van een voorbereidingsklasse, waarbg zij, die boven- gemelden leeftijd hebben bereikt, zich kun nen aansluiten. Wij zgn ervan overtuigd, dat velen 't besluit der S. en G. V. zul len op prijs stellen, daar ze, op achttien jarigen leeftijd uit de voorbereidingsklasse in de hoofdafdeeling kunnen overgaan en daar, behoorlijk ontwikkeld, direct uitt vrucht aan de oefeningen kunnen deelne men. Zie verder daaromtrent achterstaande annonee. De collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze gmeente opgebracht f 49.54. Naar men verneemt, zal de officier van administratie 2de kl. H. J. Knotten belt, belast met de administratie van het, marine-hospitaal alhier, eerstdaags worden vervangen door den officier van adminis tratie 2de kl. S. J. A. Degll. Ingevolge het bepaalde bij Zr. Ms. besluit van 15 dezer, zal de commissie, bedoeld bij art. 36 van het reglement voor de opleiding van adspirant-administra- teurs bij de zeemacht, dit jaar bestaan uit: den hoofdinspecteur van administratie F. Wolfson, als president, den inspecteur van administratie J. C. L. K. van Wely en de officieren van administratie te Amster dam le. kl. E. H. W. Wijnmalen, D. A. van der Laan en J. C. Kluit, als leden. De conferentie tot wering van het drankmisbruik op de Noordzee, sedert 10 dezer in Den Haag vergaderd, is thans door den Minister van Buitenl. Zaken gesloten, na te zgn overeengekomen over een ontwerp-conventie tot wering van 't drankmisbruik op de Noordzee, hetwelk thans aan het onderzoek van de respec tievelijke regeeringen zal worden onder worpen. Door het prov. bestuur van Noord- Holland is aanbesteedhet verbeteren van 's Rijks zeewerken op het eiland Wielingen. (Raming f 11.300). Minste inschrijver de heer N. Heyblok te Wie- ringen, voor f 10.438. Dezer dagen zijn uit het roedingsgesticht voor jeugdige veroor deelden te Alkmaar 2 jongens ontvlucht, gekleed met zwart lakensch buis met metaleu knoopen, dito broek en pet. De officier van justitie aldaar verzoekt hunne aanhouding en opzending. Yolgens telegram van Lerwick aan vaardde de eerste jager Vrijdag 12 uur de t'huisreis met 168 ton volle haring en 216 ton maatjes haring. Men leest in de >Arnh. Ct.": Dinsdagmiddag meldde zich bij mej. Betz, Steenstraat alhier, een dame aan, met verzoek zich over een Duitsch meisje te ontfermendat zij onder de volgende omstandigheden had aangetroffen: De dame was dien morgen uit Keulen gekomen en ging naar Rotterdam terug. Zij wilde echter een trein overblijven in Arnhem en hoorde toen een jong meisje hier aan het station in het Duitsch aan haar vragen of zij in Arnhem den weg kende. De damezelve een Duitsche van ge boorte doch in Rotterdam getrouwd, zei de dat zij hier wel bekend was. Het meisje vertelde haar toen dat zij door een besteedster in Keulen een zeer voor- deelige Stelle" bij »sehr feiue Leute" gekregen had, en dat die besteedster haar op een papiertje het adres had opgegeven, geen naam, alleen Torensteeg 12. De dame zeide de Torensteeg niet te kennen, maar riep een witkiel," om hem te verzoeken het meisje met haar koffertje daar te brengen. De witkiel" keek daarop het meisje en de dame verwonderd aan en vroeg of zij wel wisten, dat Torensteeg 12 een slecht huis was. De dame was zeer verschrikt, 't meisje barstte in tranen uit niet wetende waarheen te gaan De goedhartige besteller ried daarop de dame aan het meisje bij mej. Betz, Steenstr., te brengen. De dam© liet hare boodschappen in den steek en bracht het meisje (de besteller wees den weg) in veiliger haven. Zij sliep een nacht in 't huis van mej. Betz en deze is nu met haar naar een dorpje bij Keulen gespoord, om haar zelve aan haar moeder terug te brengen. Het arme kind was pas 19 jaar oud, had een tot den laatsten dag toe bijge schreven en niets dan goede getuigschriften behelzend dienstboekje hare overige pa pieren zouden door de besteedster nage zonden wordenwaarschijnlijk zou daarin wel de leeftijd vervalscht zijn geworden. Omtrent den moord, op vrouw Claes- sens te Maastricht gepleegd, is, naar men meldt, nog niets naders aan het licht ge komen. Men weet alleen, dat de man, die in het buitenland vertoeft en tegen wien aanvankelijk vermoedens zgn gere- zer, zgn alibi heeft kunnen bewijzen. Een zwager van de verslagene, die haar in een fonds had verzekerd en gearresteerd was, is weder na een verhoor voor den rechter-commissaris in vrijheid gesteld. De zaak is thans nog even duister als op het oogenblik der ontdekking. Vrijdagnamiddag vielen te Nijmegen door het breken van een steiger, die niet goed bevestigd was, bij een in aanbouw zijnd gebouw, een drietal metselaars van een aanmerkelijke hoogte naar beneden, ten gevolge waarvan een hunner, zekere W. L., oud 20 jaar, wonende te Berg- en-Dal, voor dood naar het ziekenhuis moest worden weggedragen, terwijl een ander een zoodanige wonde aan het hoofd bekwam, dat zgn leven niet buiten ge vaar is. De derde kwam met den schrik vrg. De politie heeft onmiddellijk een onder zoek ingesteld naar de deugdelijkheid der materialen, waarvan de steiger was samen gesteld, opdat, wanneer het mocht blijken, dat door gebrek aan voorzorg van den aannemer het ongeval is ontstaan, tegen hem proces-verbaal kan worden opge maakt. Men verneemt, dat de Arrondisse- ments-rechtb. te 's-Hage, in raadkamer vergaderd, rechtsingang heeft verleend tegen P. Van der Stad Hzn., te Amster dam en hem verwezen moet hebben naar de openbare terechtzitting, ter zake van de door hem gesproken woorden in de Groote Monster-Meeting op 9en dezer der sociaal-demokraten, in hun gebouw Walhalla* te 's-Hage. De Hoofd-com- missaris van politie vond toen aanleiding in die woorden om bevel te geven tot het uiteengaan der vergadering, deed het handschrift der rede in beslag nemen en maakte proces-verbaal op. Dinsdagavond heeft te Vriescheloo, gemeente Bellingwolde, een moord plaats gehad. De wed. K. aldaar werd tegen den avond dood te bed gevonden met een broodmes. Diefstal heeft er, voor zoover men kan nagaan, niet plaats ge had. Hare in de nabijheid wonende zuster, die haar 's avonds nog wilde be zoeken, vond haar te bed, haalde er buren bij, omdat ze haar niet wakker krijgen kon, en eerst toen het dek werd opge slagen, ontdekte men de toedracht der zaak. De justitie is bezig met het on derzoek. Een vrouw te Gorinchem, die lij dende was aan rkeuinatiek, ontving dezer dagen den zonderlingen raad,zich in te smeren met petroleum en dan, na het geheele lichaam van top tot teen met dat vocht te hebben ingewreven, op een stoof met vuur te gaan zitten. De vrouw volgde den raad op, doch natuurlijk met het ongelukkig gevolg, dat zij met hevige brandwonden naar het gasthuis moest worden overgebracht. Het Vad. verneemt dat Domela Nieuweuhuis van het vonnis der Haag- sche Rechtbank in hooger beroep zal ko men bij het gerechtshof. In de Groote Houtstraat te Amster dam, perceel No. 25, had de bewoner reeds sedert drie dagen zich van huis verwijderdhij was zonder werk. Zijn vrouw, Cornelia van Leeuwen, ging in- tusschen, als gewoonlijk uit schoonmaken. Hiervan kwam zij Donderdagavond onge veer ten zeven ure ook weder te huis, toen zg haar man eenigszins beschonken te, bed vond liggen. Of dit haar drift zoodanige mate heeft opgewekt, dat zg zich zelve niet meer meester w weet men niet. Zeker is, dat zg een bijl gebaald heeft en daarmede den man twee houwen op het hoofd cn éen in den hals heeft toegebracht. Deze had nog de kracht op te staan en naar de huisdeur te loopen, maar hier zakte hij inéén, na een kreet om hulp te hebben doen hooren. Door de politie werd hg naar het gasthuis gebracht, terwijl de vrouw in hechtenis werd ge nomen. Beiden zijn nog jonge menschen. Naar het gevoelen der heelkundigen, is 't leven van den gewonde niet in gevaar. In de woning is o. a. door de politie gevonden een gebroken mes, met bloed bevlekt. Het zou kunnen zijn, dat dit bij een worsteling door een van de echt- genooten gebruikt was. Van de firma Zwendelaar Co. In de afgeloopen week vervoegde zich ten huize van den winkelier De Z., te Kralingen, iemand, die opgaf reiziger te zgn van den heer C. De Koning Tilly, fabrikant van de oprechteHaarlemmer olie. Namens zgn patroon kwam hg me- dedeeleu, dat De Z tot hoofddepöthou- der van die olie was benoemd, en dat wel op een wekelijksch salaris van f2. Hij overhandigde De Z. voorts 5 pakken waarin zich een aantal fleschjes van die olie bevonden, en waarvoor hij als waar borg f 8 moest ontvangen. Bij de afre kening, die om de drie maanden moest ge schieden, kon de gestorte f8 van de som der verkochte fleschjes worden afgetrokken, De Z die aanvankelijk weigerde het hoofddepóthouderschap van die olie te zijnent te vestigen, bezweek ten slotte voor de overredingskracht van den reizi ger, nam de betrekking aan, ontving de pakken met olie en gaf de gevraagde som van f8, waarvoor hij een quitantie van den reiziger ontving. De reiziger deelde nog mede, dat de vestiging van het hoofd depót nn, voor rekening van den fabrikant, in een paar dagbladen zou worden gead verteerd. Te vergeefs ziet De Z. naar de bewus te advertentie uit, terwijl tot heden hem ook de f 2, die elke week zouden worden uitbetaald, nog niet zijn geworden. Bij onderzoek moet gebleken zijn, dat de olie iu de fleschjes een vervalsching is van Haarlemmerolie. De reiziger noem de zich Morissie, is klein van persoon, heëft zwart haar en zwarten knevel en wordt geschat 30 jaar oud te zijn. Zijn klee ding bestond uit een oudachtig kamgaren pak, bottine en lagen hoed. f lij spreekt zeer plat Hollandsch. Nog twee andere winkeliers, een voudige menschen, te Kralingen, werden de dupe van de bedriegelijke handelwijze van den zoogenaamden reiziger in Haar lemmerolie. Tot een weduwe had hij gezegd, dat, zoo zij een depót van die olie ten harent wilde vestigen, daarmede een vast week geld van f 2.50 a f 3 was te verdienen. Zij moest daarop onmiddellijk beslissen, omdat er daarvoor vele liefhebbers te vinden waren. Ook zij moest f 10 stor ten, de waarborg voor de 6 pakjes olie, die haar voor den verkoop zouden wor den ter hand gesteld. De weduwe, be vreesd dat de reiziger een ander met dat voordeeltje zou begunstigen, nam het aanbod aan en gaf hem de gevraagde m. Men schrijft uit Apeldoorn aan de »Zw. Ct." dd. 23 dezer: Een hardlooper zou heden alhier op t marktplein proeven van zijn spierkracht ggen, toen het een jongeling, zekere Durand alhier (bekend om zijn snelloopen) door de omstanders aangezet, inviel om zich met den vreemdeling te meten. Na dat zij eeuige malen gezamenlijk de baan hadden afgedraafd, scheen de man van 't vak te begrijpen, dat hij het wel eens te kwaad kon krijgen, en om zijn roem te handhaven, liet hij de karwats, die onze hardlopers steeds vergezelt, onzacht op jongelings ledematen nederdalen. Ook mevrouw de liarddraafster liet hem kennis met de trom, welk een en ander even wel tengevolge had, dat het publiek partij trok tegen de »artisten« en het snelge- voete echtpaar te lijf ging. De politie kwam tusschenbeideu en mijnheer en mevrouw werden in officieel costuum door haar naar hun hotel gebracht, onder be geleiding van een groote menigte en tot groot vermaak der jeugd. De race viel dus in duigen, maar 't was toch een aardige vertooning geweest. Uit de fabriek van den kanonnen- koning Krupp te Essen, zijn dezer dagen weder twee reusachtige verdelgingswerk tuigen verzonden, twee kanonnen voor het zee-arsenaal te Pola. Die kanonnen zijn elk 10.40 m. lang, aan het beneden eind 1.45 M. en aan den mond 0.60 m. in middellijn. Zij werden vervoerd op bijzondere spoorwagens, met 8 assen, welke elk op zichzelven reeds 39,000 kg. zwaar waren, De spoor weg vracht voor de beide stukken geschut bedraagt f 3480. In Oostenrijk en Pruisen is door zware regens en overstroomiugen groote schade aangericht. Verscheidene dorpen zijn geheel ondergeloopeneen aantal huizen zijn ingestort, en op vele plaatsen is de oogst vernield. Het lage gedeelte van Troppau staat geheel onder water, evens Lieben, een voorstad van Praag. Alleen in Bohemen bedraagt de schade aan den oogst reeds een paar millioeu gulden. De omtrek van Leibach is voor een groot gedeelte in een meer her schapen. Ook in Pruisisch Silezië is de schade groot. Daar gingen eenige menschenle- vens verloren. De schade, door hagel- en onweers buien in Thüringen aangericht, wordt op ruim een millioen Mark geraamd. Een jong Londensch modemaak- stertje, dat met haar drie zusters en hare moeder, een weduwe, in armoedige om standigheden leefde, maakte onlangs ken nis met een rijken Mahoraedaan, Habdern El Selim. Die Muzelman deed onderzoek naar het meisje en hare familie, en hij werd door de zusters zoozeer bekoord, dat hij haar alle vier tot vrouw vröeg, en de moeder op den koop toe naar zijn land wilde meenemen. Zijn aanzoek werd door de betrokken personen gunstig opgenomen, maar de opper voogdij* weigert de toestemming tot dit huwelijk. De verontwaardigde weduwe zal nu door een rechtsgediug trachten, de verlangde vrijheid voor hare vier dochters te verwerven. Bij een brand iu de werkplaats der tramwegmaatschappij te Boston zijn twaalf menschen omgekomen. Het gebouw was vol werklieden, de meesten daarvan ont vluchtten door de vensters. Een hunner geraakte, in een raam, tusschen eenige valleude balken beklemd, en verbrandde voor de oogen der toeschouwers, zonder dat het mogelijk was, hem te redden. De schade wordt geraamd op 400,000 dollars f 1,000,000. Tegenover Albion's blondlokkige dochters kan men niet te voorzichtig zijD, gelijk een pas in Londen voorgevallen grappig tooneeltje in de rechtzaal bewees. Miss Eveline Warrens, een, gelijk zij met beschroomdheid moét erkennen, 48-jarige dame, beschuldigt den heer Ya, beambte bij een bank, van verbreking van trouw belofte Op Paaschrnaandag zou Artkur Ya onder getuigen haar hand gevraagd hebben; thans weigert hij beslist, die be lofte na te komen. In de rechtzaal roept de heer Ya ver bitterd uit: Maar deugdzame miss, zoudt u nu wel eens in bijzonderheden willen vertellen waarop gij uwe aanspraken grondt?* Miss Eveline begon zacht en schuchter: hij babbelde bij kennissen in de tuinkamer.... verscheiden jonge dames, daar aanwezig, plaagden den heer Ya wegens zijn bijzonderen naam,... ik deed met het vroolijke volkje mee...., tot einde lijk de heer Ya uitriep: Miss Eveline, ik wou wel dat gij mijn naam droegt! Dat is immers een huwelijksaanzoek Brieschend vau woede riep de beschul digde: »Ja, dat heb ik ook gezegd, maar daarmede wilde ik u mijn naam niet aanbieden. Ik dacht, dat het beter was dat gij hem droegt, dan ik, want bij u is er geen kans meer, dat gij hem op kinderen overdoet, terwijl ik er nog een geheel toekomstig geslacht mede onge lukkig kan maken, en mijne kleintjes evenals ik nog al de flauwe aardigheden zullen moeten slikken, die met den ezel waaraan mijn naam doet denken, in ver band gebracht worden De rechter was welwillend genoeg om den heer Ya van zijne belofte te ont slaan, en Miss Eveline verliet de zaal, vol hartzeer dat zg den naam, die haar toch goed genoeg scheen, niet dragen mocht. Uit Praag wordt gemeld dat een 50-tal personen, volwassenen en kinderen, die zich naar een kerkelijke plechtigheid begaven, door het omslaan van de pont in de rivier de Sazava zijn gevallen. De menschen gingen naar Kozerad, waar de aarts-bisschop van Praag vertoefde, voor de H. Communie. Ofschoon de rivier door den hevigen regen zoo geducht was gezwollen, dat de aartsbisschop aan de andere zijde moest blijven, waagden toch ongeveer 50 aannemelingen uit Kammer- burg met hun bloedverwanten den over tocht, ten einde naar Kozerad te komen en zich daar te laten bevestigen. Het gevolg was dat de zwaar beladen pont kantelde en de meeste menschen verdron ken. Enkelen slechts konden zich op den oever redden. Tot dusver zijn reeds 25 lijken gevonden. Door het bof van assises van het departement Eure-et-Loire is een vrouw tot vijf jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Deze ongelukkige, die wegens armoede, een kolenvuur had aangelegd ten einde zichzelf en haar kind het leven te be nemen, werd door de buren iu haar voor nemen gestoord Het kind kon men ech ter niet meer in het leven behouden.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1