't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1897. Woensdag1 7 Juli 1886. Veertiende Jaargang. POSTKANTOOR HELDER. NIEUWSTIJDINGEN. De Kermis. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemaente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën. van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. I/(jst Fan brieven geadresseerd aan onbe kenden. A. Boseb, Alkmaar; M«vr. Yrezen, T. M. Nuijsenburg en J. den Bakker, allen te Am sterdam; Mevr. A. Schipper, NijmegenKees Gersen, Noord-ScharwoudeMej. J. Hernach, Rotterdam. Verzonden geweest naar Ned. West-Indië. Vrijmetselaarsloge Harmonie, Bonaire; J. J. Wildeman, CuraQao. HELDER, 6 Juli 1886. Namens een groot aantal officieren van bet korps mariniers, werd Donderdag als blgk van buide en hoogachting een steen gelegd op bet graf ran hun korps- genoot, den heer W. L. G. J. F. Cramer ron Baumgarten, in leren luit.-kolonel, commandant van bet 2e bataljon mari niers alhier. De kolonel, adjudant des Koning* in buitengewonen dienst, kom- mandant van bet korps, F. A. Van Braam Houckgeest, was bij die plechtigheid tegen woordig. Z. M. beeft aan den heer H. Daarn- houwer, hoofd der openbare school No. 5 alhier, een pensioen verleend van f1267. 's jaars. Z. M. heeft o. a. benoemd tot offieier van gezondheid 2e kl. bij het Ned. leger de student voor genoemden dienst (arts) J. Kuiper van hier. Naar men verneemt worden bij het Departement van marine plannen beraamd, ten einde den ouden dng van de werk lieden bij 's Rijks werven te verzekeren. Een onderzoek boe dienaangaande bij particuliere fabrieken in ons land gehan deld wordt, is opgedragen aan den inge nieur le kl. der marine C. L. Loder. Bij kon. besluit zijn benoemd bij 's rijks werf alhier, tot teekenaar le kl. H. D. van der Laag, en tot teekenaar 2e kl. C. H. Janszen en J. K. Labout. Bij kon. besluit is: a. aan den com missaris der loodsen te Amsterdam, J. J. den Herder, op bet door hem gedaan verzoek, wegens lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend, behoudens aanspraak op pensioenb. de commissaris der loodsen te Terschelling, W. Horst Pzn., in gelijke betrekking overgeplaatst naar Amsterdam c. de commissaris der loodsen, tevens ont vanger der loodsgelden op Vlieland, J. D. Gerritse, als commissaris der loodsen over geplaatst naar Terschelling; d. benoemd tot commissaris der loodsen, tevens ont vanger der loodsgelden op Vlieland, de heer A. H. Sap, gewezen scheepsgezag- voerder. Naar men verneemt, wordt in bet laatst van September alhier verwacht het Spaansche oorlogsschip Blanca, tot bet bezoeken van bet marine-etablissement en de verdedigingswerken in de stelling Vlieland 2 Juli. De stoomvischsloep Albatros is door het springen eener spuikraan gezonken in 9 vadem wateralleen de scheepsboot is geborgen. Amsterdam, 2 Juli. Het alhier verkochte stoomschip Padang is door het Deutsche DampfschifFahrt Gesellscbaft Kosmos te Hamburg aange kocht. Het zal nu Denderah genaamd en in de vaart worden gebracht tusscben Hamburg en de Wk. v. Zuid-Amerika. De te Londen geveilde Nederl. stoom schepen Jacatra en Macassar zjjn aan gekocht door de Hamburg-Amerk. Packet- Fabrt Actiën Gesellscbaft te Hamburg. De Staatscourant bevestigt de tijding, dat een verhoogd telegram-tarief voor het binnenlandsch verkeer wordt ingevoerd. Met 7 Juli begint de nieuwe berekening, waarbij de vaste taks vervalt, maar voor de eerste 10 woorden een recht van 25 cent wordt ingevoerd, en voor elke 2 vólgende 3 cent. Alleen stadstelegram- men d. i, die binnen dezelfde gemeente blgven worden op 15 cent voor de 10 eerste en 1 cent voor elk verder woord berekend. De marine-matroos, wiens lijk dezer dagen uit de Zuiderzee nabij Marken werd opgevischt, was genaamd Adrianus Pot- tenier, oud 25 jaar, van Rotterdam. Toen op den 23 Juni jl. Zr. Ms instruc- tievaartuig Pollux, na een kruistocht in de Zuiderzee, het anker vallen liet, is Pot- tenier daarbij verongelukt en trots alle pogingen tot redding, in de diepte ver dwenen. Nadere berichten omtrent bet stoom schip Hok Canton, dat bij Rigas is ge strand en geplunderd, melden, dat dit schip geregeld dienst deed voor den aan nemer der leverantiën voor de marine op Atjeh. De gezagvoerder Hansen is uit Denemarken, evenals zijn jonge vrouw. Rigas was tot het vorig jaar ons bij- zonder goed gezind. Op 13 April 1885 is de radja Poljoel Mahomed overleden. Zijn zoon radja Ismaël is op 27 April 1885 als zijn opvolger geïnstalleerd. Het schijnt, dat dit inlandscb hoofd de voet stappen zijns vaders niet drukt. Uit zijn verdere houding zal moeten bljjken, wat daarvan is. Op de internationale conferentie tot wering van drankmisbruik op zee moet, naar >Het Vad." verneemt, besloten zijn den verkoop van drank op zee geheel te verbieden, en aan de vaartuigen, thans reeds met politietoezicht belast, op te dragen tegen overtreding van dat verbod te waken. Bij Let verboor, dat Belderok, de Amsterdamsche socialist, voor den rechter commissaris onderging, antwoordde hg op de vraag, waarom hg de bewuste biljetten had aangeplakt: Natuurlijk opdat het publiek ze lezen ssoul" Zaterdagnacht werd weder een oproerig, majesteit-schen- nend biljet tegen de mursn der Beurs te Amsterdam geplakt. Volgens het Geïl. Politienieuws verzette Belderok zich bij zijn arrestatie niet, en was bij zelfs zóó ontsteld, dat hij aan bet bureau van politie gekomen, vier kommen water gebruikte om wat tot bedaren te komen. Een Nederlandscb marine-officier, de le luit. t. z. Vreede van 's-Hage, exposeert op de tentoonstelling te Li ver- pool door hem uitgevonden werktuigen, om op volkomen duidelijk en hoogst een voudige wijze, zelfs bij zwareu nevel, des nachts op zee met letters te kunnen sei nen. Tevergeefs schijnen een aantal be kwame menschen zich reeds lang met de oplossing van dit zeer belangrijke vraagstuk bezig te houden, doch zonder gunstig gevolg. De beer Vreede, daar aanwezig, ondervindt de grootste belang stelling en nu reeds laten alle autoriteiten zich aan zijne merkwaardige uitvinding gelegen liggen. Een commissie uit de Mercautile Marine Association van Liver- pool is, door tusscbenkomst van den Ne- derlandschen Cousul, door bet Eng. gou vernement speciaal aangewezen, om de zoo hoogst belangrijke instrumenten met de nieuwe uitvinding in betrekking te examineeren, en om zoo spoedig mo- gelgk een uitvoerig rapport aan het minis terie van marine te Londen op te zenden. Deze commissie was den 29 Juni ter bekwamer plaatse in bet expositie-gebonw aanwezig en werd door den beer Vreede (die voortreffelijk Engelscb spreekt) van alles op de hoogte gesteld. De voornaam ste leden van deze commissie betoogden nu reeds, dat bun aanvankelijke meening was, dat een ingewikkeld en hoogst moeie- lijk vraagstuk, op afdoende wijze door den beer Vreede was opgelost. Het is voor de Nederlandscbe marine een groote vol doening dat een hunner vertegen woordigers er in geslaagd is, aan Enge land bet bewgs te leveren, dat hg vond, wat tevergeefs door bare marine-autori teiten gezocht wsrd. Naar men verneemt, bestaat er plan tot oprichting eener nieuwe militaire school voor volontairs, dingende naar den rang van tweede-luitenant der infanterie. Zondag werd te Amsterdam weder een socialistische vergadering in bet Volks park te Amsterdam gehouden, waarin Domela Nieuwenbuis bet woord voerde. Terwijl die spreker aan het woord was, trad een der socialisten, met name Geel, op het voorterrein, van achter een boom te voorschijn en loste uit een met zes schoten geladen revolver een schot op den commissaris van politie Stork, doch miste gelukkig zijn doel, daar de kogel hem langs het oor vlood. Onverwgld werd de onverlaat in hechtenis genomen, wien een gerechte straf zeker niet zal ontgaan. Omtrent het gebeurde met een kind van 6 dagen te Delft, wordt ter rectifi catie bet volgende medegedeeld De dood van bet kind was niet het gevolg eener vergissing van den genees kundige, maar van een vergissing bg een der huisgenooten van de kraamvrouw. Bg den geneeskundige, dr. B., was namelijk bet dertienjarige dochtertje der kraam vrouw gekomen, met de boodschap dat bare moeder nog pijn gevoelde en dus om een recept verzocht. De geneesheer gaf dit en schreef er duidelijk bg, dat het voor de vrouw bestemd was. Het medi cament werd daarop geleverd door den stadsapotheker, die op hrtt etiquet insgelijks duidelgk vermeldde, dat het voor de vrouw was. Toen heeft eeu der huisgenooten bij vergissing bet medicament aan bet kind ingegeven, en vandaar het noodlottig gevolg. Omtrent het vermoeden van een moord, die te Vriescheloo zou zgn gepleegd, verneemt men, dat bet onderzoek der justitie heeft aan bet licht gebracht, dat bier geen moord, maar zelfmoord heeft plaats gehad. S. P. r. M. t* Bolsward, die ver leden winter met een belangrijke geldsom zgn huis verliet om die in Amsterdam uit te betalen, en die sedert spoorloos was verdwenen, is thans, blijkens mede- deelingen uit Amerika, aldaar aange komen. KERMISJOOL. Alloh, Alloh! komt burgerij, Komt boeren, visscherliên Matrozen en soldaten, komt! Hier is wat moois te zien. Hier stel ik je voor een olifant, Die fraai piano 6peelt, Terwijl daarbij een bruine beer Een lieflgk deuntje kweelt. Hier stel 'k je voor een papegaai, In vrijheid gedresseerd, Die voor drie centen iedereen Heel net en handig scheert. Hier moet ja zijn, hier, proeft ze maar, Mijn poffertjes, hoe eêl, Met suivre boter. Proeft ze maar; Ze zijn van 't zuiverst meel. Alleh, Alleh! naar binnen maar! Hier is 't Panopticum; Hier zie je Baccbus staan in was, Beneveld door den rum. Hier ziet ge al wat onziahtbaar is, Heel keurig geboetseerd In was. Vooruit, voornit, en zie "Wat 'k heb geëxposeerd. Trara, trara! Wie goochlarij En mooie toeren mint, Komt voor een dubbeltje hier zien; Ik goochel dan gezwind Elk goaden tientjes in den zak, En haren op het hoofd. Vooruit! en ginnegap nu niet Alsof gij 't niet gelooft. Treedt, vrienden, in den caroussel En draait maar big te moê; Vooruit, allons! weest maar niet bang En draait gerust maar toe. Hier draait men enkel voor de pret, En ieder staat het vrij; Draait mee, ge went u aan 't gedraai; 't Is alles draaierij. Stapt op en laat je wegen nu, Het kost haast niemendal; Er is geen nood dat men u hier Te licht berinden zal. 'k Geef veertig noten, pnik en blank, Voor 'n dubbeltje; vooruit! 'k Heb vijgen, sina's appelen, Met zalm en ander fruit. 'k Heb oliekoeken, wafelen, Beignets en jodenkoek; Hier baas, pak aan, neem mee naar huis, En knoop ze in je doek. Vooruit, wie houdt van gymnastiek En acrobatenkunst; Hij kome binnen en verleen Aan ons z\jn hooge gunst. De springer, kilokappipo, Springt door een sleutelgat, En wringt zich door het spongat heen Van een jenevervat. Hij knoopt het lelletje van 't oor, Aan 't andere lell'tje vast, En klimt aan iedere voet een paard. In den coneagnemast, Hij blaast zijn lever 't neusgat uit Als een harmonica; Komt binnen, om dat eens te zien, 't Is zonder wederga. De dikke dame, heeren! komt Gaat haar eens even zien Een nijlpaard is nog niets bij baar, Gelooft het, goede lien! Wie nu de waarheid hooren wil, Kome in deez' nette tent; De, met een helm geboren, vrouw Maakt alles u bekend. Zoo boort men 't een door 't ander heen, Te midden van de jool, En elk geniet, al denkt hg ook: 't Is niets dan apekool! Van verschillende zijden boorden we, toen kramen en tenten werden opgebouwd, de aan merking maken: „De kermis schijnt wel te verminderen." De een schreef 't toe aan de minder gunstige tijdsomstandigheden, de ander aan de minder gunstige keuze van 't terrein. Wij willen hier geen beslissend oordeel vellen misschien werken beide oorzaken wel samen. Maar al toont de kermis zich hier niet meer zooals vroeger, toch zijn er nog heel wat ge legenheden om zich te amuseeren. Eerstens hebben we bier twee flinke, ruime schouw- burgloges. Tnsschen 't groen der boomen, in den netten tuin van Tivoli, verrijst de tent, waarin 't Hollandsch Tooneelgezelschap onder directie van den heer A. Van Lier optreedt, 't Repertoire wordt geopend met de drama's „De Priester" en Charlotte Corday. Wanneer we daarbij vermelden, dat de hoofdrollen in handen zijn van de dames: Ellenberger, de Groot, Huijsers, Rosenveldt en de bh. Velt- man, Potharst, Blaaser, Hesselink en Jurgens, dan zijn we verzekerd iets goeds te zullen zien. In de schouwburgtent bij 't Centrum be gonnen de voorstellingen reeds gisterenavond. Hier zullen <je Rotterdamsche Tooneellisten, onder directie van de hh. Le Gras en Has pels werkzaam zijn. Tooneelstukken als „In den Gemeenteraad," „De Familie Fourcham- bault" en „Met Plezier", op andere plaatsen met groot succes opgevoerd, zullen ook hier wel in den smaak van 't publiek vallen. (Omtrent de eerste voorstelling zie men de tweede pagina.) 't Café Chantant neemt tegenwoordig een vrij belangrijke plaats in onder de kermis vermakelijkheden. In Tivoli is gisteren avond reeds opgetreden 't spécialiteiten-gezel- schap onder directie van den heer'G. Stroo ber, uit Rotterdam. Wanneer we de aan plakbiljetten nazien, zien we dat we inderdaad in vele opzichten iets nieuws zullen krijgen. Op vroegere kermissen heeft men zich in Ti voli geamuseerd we vertrouwen dat zulks ook nu 't geval zal zgn. (Zie ook omtrent de eerste voorstelling de tweede pagina.) In Musis Sacrum kunnen we deze week eiken avond de werkzaamheden zien en hoo ren van 't gezelschap onder directie van den heer Hubertus Kievits, uit Rotterdam. Ook dit gezelschap heeft zich reeds hier een gun stige renommée verworven, 't Varieerend programma biedt zoowel muzieklief hebbers als beminnaars van lichaamsoefeningen de gelegen heid aan om zich te amuseeren. Bij zijn eerste optreden heeft dit gezelschap zeer goed voldaan. In 't algemeen verwierf de zang bijval, maar inzonderheid werden de duetten en 't ensemble geapplaudiseerd. Een lof hebben we gaarne afzonderlijk woord van over voor de talenten van mis Robson. De werkzaamheden van den jongleur, mr. Nestor, waren uitstekend. Als jongleur zal hij niet licht overtroffen wordeninzonderheid 't ba- lanceeren met blinkende messen en brandende fakkels wekte aller bewondering. De 3 frères Mellons hebben 't als gymnas- tiekers en acrobaten ver gebrachtze werken met zekerheid en ontwikkelen daarbij een spierkracht, die terecht de goedkeuring van den kenner en de bewondering van 't overige publiek opwekken. 1'Homme Serpent deed zijn naam eer aan. Als komiek blijft de heer Kievits de oude. 't Programma wordt vlug afgespeeld, waar door de bezoekers steeds aangenaam bezig gehouden worden. Op de bovenzaal van Café Passage zal deze kermis 't gezelschap van den heer Van der Solser optreden. Reeds meermalen lokte dit gezelschap talrijke bezoekers en staat steeds gunstig bekend. De heer M. Polak beeft alles aangewend, om 't zijn bezoekers zoo aangenaam mogelgk te maken. Op zijne matinée's en soiréc'9 zal een café concertgezelschap werkzaam zijn en 's avonds zal er groot bal gegeven worden in de daarvoor sierlgk gedecoreerde balzaal. De ruimte van 't Westplein is goed bezet. Eerstens merken we daar op de tent van den heer C. Spriet, die de kermis dit jaar met een nieuw gezelschap artisten bezoekt. Gym nastische en acrobatische toeren, goochelen en magnetisch-spiritistische werkzaamheden zul len, evenals vroeger, veel toeschouwers lokken. Niet elke kermis hebben we gelegenheid hier een museum d'anatomie te zien. Dit jaar kun nen we de verzameling van den heer Th. Con- sael bezoeken. Vooral meer ontwikkelden, die reeds eenig begrip hebben van de samenstelling van 't menschelijk lichaam, züllën liisr een wel kome gelegenheid vinden hunne kennis te ver rijken en ook hen, die, ofschoon leeken in 't vak, gaarne iets onderzoeken willen, is een bezoek aan te bevelen. Veel, dat anders niet duidelijk wordt begrepen, kan door aanschou wing worden opgehelderd. H. van der Kam noodigt in zijne poffertjes en ververschingskraam de kermiswandelaars ook dit jaar uit zich wat bij hem te restaureeren voor den verderen tocht. Daarnaast staat de kraam van de wed. H. Rijken, de gezonde apotheek, die, even als vroegere jaren, ingre diënten aanbiedt, die heel wat geuriger en sma kelijker zijn dan pillen van quinine of assa foe- tida. De Heldersche kermisgasten zullen ze zich ook ditmaal wel laten smaken. Met een draaimolen, steeds nog 't aantrekkingspunt der blijde jeugd en een paar tentjes met schoone of waarzeggende dames is de boel op 't Westplein compleet. 't Havenplein is insgelijks als kermis schouw plaats ingericht. We vinden daar: Gorter, met de kleine Hollandscke prinses, die, hoewel ze achttien jaar oud is, de grootte heeft van een driejarig meisje, benevens een kolossaal zwaar man; beide spelingen der natuur worden ge woonlijk op kermissen druk bekeken. We vinden ook op 't Havenplein den be emden professor Mullens, die met zijne dochter, als somnambule, aldaar werkzaam is. In de tent, onder directie van den heer J. G. Gilein kan men zich vermaken bij 't zingen en de groteske dansen, die door negers worden uit gevoerd. Ten laatste noemen we nog een zeer gewaar deerd kermisvermaak, nl.: de velocipèdetent van den heer Huijskens. Onder de oude bekenden, die men op zijne wandeling ontmoetnoemen we eerstens, de prachtige kraam van den heer Bonnier, waar fraaie luxe artikelen zijn uitgestald en tegen vaste prijzen worden verkocht, en die we op de oude standplaats terugvinden. Op den Kanaalweg zien we ook de welbe kende 30 cents Bazar terug. Voor liefhebbers van een versnapering, wan neer men vermoeid van zijne kermiswandeling thuis komt, is 't bericht zeker welkom, dat Dirk Visser, van Purmerend, op zgne oude stand plaats te vinden is met heerlijke metworst en gerookte zalm en paling. Ook Selderbeek, onzen ouden bekende, vinden we goed gesorteerd in bovengenoemde artike len aan de Molenbrug present, terwijl aan de andere zijde der brug Boukamp te vinden is, met zijne geurige en lekker gebakken wafelen. Liefhebbers van dansen vinden ook gelegen heid tot ontspanning in 't lokaal van den heer P. van Wijngaarden Sr., Wapen van Noord holland en in 't lokaal de Vereeniging, van den heer Bloos. In 't lokaal 't Centrum beeft men gelegenheid van de kei-misdrukto op zijn gemak wat uit te rusten en ververschingen van allerlei aard te gebruiken.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1