't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1437. Woensdag 24 November 1886. Veertiende Jaargang. Atoonnement Aavertentiën NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franeo per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS, vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg-d zijn. Vertrekdagen der Mail naar Onst-lndië. 3 Decemb. (Hollandsche mail) uit Amsterdam. 4 Dec. Hollandsche mail (over Marseille). 4 Dec. Fransehe mail (over Napels). 10 Dec. Engelsche mail (over Brindisi). Laatste lichting aan het Postkantoor alhier 7 uur 's avonds; alleen voor de Hollandsche mail over Marseille 1 uur 's namiddags. HELDER, 23 November 1886. In verbaud met de in dit blad voor komende annonce, vestigen wij de aan dacht onzer lezers op de uitvoering der zangschool >Euphonia", Woensdagavond in Tivoli. onder leiding van den beer W. Kuijk. We twijfelen niet of 't aantal belangstellenden zal ook ditmaal groot zijn. Z. M. heeft den beer C. G. Bacb, predikant bij de Hervormde gemeente alhier, benoemd tot veldprediker bij bet leger in Nederlandsch-Indië, met bepaling dat bij, wanneer het kon. besluit van 1 Aug. 1886 n*. 16 in werking treedt, zal worden beschouwd als te zijn benoemd tot predikant bij de Protestantscbe ge meente in Ned.-Indië. Door het gemeentebestuur, alhier, is afwijzend beschikt op het verzoek van den heer A. Klik, om een zekere hoeveel heid petroleum in twee pakhuizen in de gemeente op te slaan. Zaterdag trad de Scherm- en Gym nastiek-Vereeniging Oefening kweekt Kunstandermaal in Tivoli op, om 't programma van de vorige week te her halen voor de ouders van de aspiranten en de voorbereidingsklasse. Ook ditmaal was men eenstemmig in den lof over de werkzaamheden der verschillende afdee- lingen en de goede leiding van den direc teur Oostenveld. De Tweede Kamer heeft Trijdag aangenomen de uitzonderingswetten waar bij aecynsheffing wordt toegelaten aan de gemeenten Helder, Vlieland en Ter schelling. Men meldt uit Texel De proef, 11. Donderdag genomen met een toestel naar een model van den heer P. C. Koning alhier, en bestemd om ver binding te verkrijgen van boord van ge strande schepen met den wal, is zeer naar wensch geslaagd. De koperen cilinder, waaromheen een lijn was gerold, sloeg in 15 minuten door wind en branding naar het strand. Bij het voortrollen van den toestel werd de lijn regelmatig af gewonden. De proelneming had plaats, bij stormachtig weder, van boord der stoomboot Hercules, die daartoe op 700 M. vau land in het Zuidergat was ge ankerd. Na het welslagen der proefne- ning stelt de heer K. zich voor, een aan tal drijf bussen naar zijn vinding te doen vervaardigen. Voor schepelingen zal het van groot belang zijn, zulk een toestel aan boord te hebben. Omtrent den te Mierlo plaats gehad hebbenden kindermoord worden afgrijse lijke bijzonderheden medegedeeld. Zoo zou de ongehuwde moeder bekend hebben, dat het kind, waarvan zij bevallen is, heeft geleefd, dat zij het vooraf met zorg het doopsel heeft toegediend en toen in een linnen lap gewonden, dezen daarna met petroleum heeft begoten en vervol gens aan 1 laren meester, die volgens haar de vader van het kind is, heeft overge geven, en dat hij het daarna, met haar medeweten, in den bakoven heeft verbrand. De vermoedelijke vader van 't kind blijft echter elke medeplichtigheid aan de ge pleegde misdaad ontkennen. Het is in- tusschen bewezen, dat de oven op den dag van den moord zoo hard was gestookt, dat het geheele baksel verbrand is. Ver schillende brooden zijn in beslag genomen, ten einde als overtuigingsstukken dienst te doen, terwijl de moeder naar de ge vangenis te Roermond is overgebracht. Naar men meldt, zal in de zaal van 's Rijks Museum te Amsterdam, waar de portretteu der Nederlandsche zeehelden zijn opgehangen, een huldeblijk geplaatst worden, ter eere van die dapperen. Op het initiatief van den heer jhr. De Casembroot heeft zich daartoe een com missie gevormd, waarvan aan den bur gemeester van Amsterdamden hr. Van Tienhoven, het eere - voorzitterschap is opgedragen. Daar St. Nicolaas dit jaar op Zon dag 5 December invalt, is in verscheidene gemeenten overeengekomen om de viering van dit feest op Zaterdag of op Maan dag te stellen. In Amsterdam heeft het Dag. Bestuur de ingezetenen uitgenoodigd de viering van het feest niet op Zondag maar op Zaterdag 4 Dec. 'te doen plaats hebben. Voor twintig jaar huurde een land bouwer in de Betuwe een knecht, tegen een loon van f 80 's jaars. Verder zou hij als emolument genieten, elke veertien dagen een dubbeltje van den vrijer der dochter, voor het voorbrengen van diens rijpaard. Gedurende ruim 20 jaar wordt het veertiendaagsch dubbeltje door den nog steeds minnenden jongeheer betaald. Liefde en trouw schijnen in de Betuwe onwankelbaar. Een boer in een onzer provinciën, bleef heel dikwijls, tot groote ergernis van zijn vrouw, erg laat in de herberg plakken en zij besloot hem dat eens af te leeren, door hem een geweldigen schrik op het lijf te jagen. Zij trok een heel zonderling pakje aan, maakte gelaat en handen zwart en kwam, toen haar man weder eens laat naar huis ging, eensklaps brommende van achter een boom te voorschijn. »Wie ben je?" vroeg de hoer verbaasd. »Ik ben de duivel!" gromde de vrouw. >Wel sakkerloot, dat doet me pleizier," riep de wakkere landbouwer, >geef mij een hand van je, kerel, ik ben met je zuster getrouwd." Het alom vermaarde kasteel IJsel- stein te Utrecht, met uitgestrekte tuinen, waterpartijen en zeer merkwaardigen toren, waarin een onderaardsche gang naar het stadhuis, wordt thans uit de hand te koop aangeboden. Te Zwilbroek, nabij Groenloo, is Dinsdagavond, terwijl men lustig bruiloft vierde, omdat dien dag de inwonende dochter was getrouwd, de woning van den landbouwer Hasker met den geheelen in boedel door braud vernield. Alleen het vee ia met moeite gered. Huis en inboe del waren verzekerd. Het omvallen van een petroleumlamp is oorzaak, dat de bruiloft zoo treurig werd afgebroken. Uit Bruinisse wordt van 19 Nov. gemeld Omtrent het gisteren vóór Stavenisse gezonken vaartuigje, waarvan de opvaren den verdronken, kan thans worden be richt dat deze, man en vrouw, te huis behoorden te Oudetonge. Ook moet door een stoomboot gisteren een hengseltje (mosselvaartje) het onderst boven drijvend zyn gevonden, waarvan de opvarenden, vermoedelijk vader en zoontje, verdronken moeten zyn. Verkeerd effect. Een jeugdig paar had reeds geruimen tijd een logé, een geroutin eerden klaplooper, dien het maar niet weer kwijt kon raken. »Hoor eens, vrouw," zegt de jonge man, hedenmid dag aan tafel zoeken we twist en wat ruzie en vragen hem om scheidsman te willen zyn. Geeft liy u gelyk, dan gooi ik hem er uit, geefc" hij mij gelyk, dan wijs jij hem de deur." Aan tafel kwam dan ook ruzie en de gast moest verkla ren, wie gelijk had. Deze, echter, die gerust door gedineerd had, trok met de schouders en zeide: >Weet je wat, maakt de zaak onder mekaar uit, wat heb ik my te bemoeien met die huiselijke zaken ge durende de vijf of zes weken, die ik nog bij u zal zyn." De meeste champagne, die in Enge land gedronken wordt, komt uit Amerika, waar zij gefabriceerd wordt van cider en gegist rbabarbersap. De flesschen, de etiketten en de kurken zijn allen van Franscben oorsprong. Die handel is zeer winstgevend, want de champagne wordt verkocht tegeu f 7.50 de flesch en vertegenwoordigt slechts een waarde van 30 cents. Uit Napels zijn op één dag 3850 landverhuizers naar Amerika vertrokken. De vorige week zyn in een der voornaamste straten van New-York proe ven genomen met wagens, die door elee- triciteit in beweging werden gebracht. Zij werden bijgewoond door vertegen woordigers der tramwegmaatschappijen uit de voornaamste steden der Unie en volgens een depeche uit New-York vol deden zij zeer goed. Zwefdsche beleefdheid. Het beleefdste volk ter wereld Frank rijk heeft in deze al lang zijn roem over leefd zijn de Zweden. Een reiziger die over Zweden schrijft, zegt dat zij hun meesten tijd doorbrengen met hun hoed af te nemen. Natuurlijk wordt, door langdurige oefening, het hoed afne men zulk een machinale beweging, dat het feitelijk geen gedachtenloop of de een of andere bezigheid stoort. Maar wat zou een vreemdeling er wel van den ken, als hij de voetgangers voor eiken voorbykoraenden trein den hoed zag af nemen, of, wanneer hij de rivier over stak, de honderden op de stoombooten beleefd zag groeten zoo dikwijls de een vracht pssagiers de andere in 't oog kreeg? Hij zou denken dat de stad gek gewor- ken was. Hy zou er naar kijken of de kruiers elkaar ook deftig groetten, en of de politiedienaar misschien ook be leefd den hoed afnam voor den misdadiger, wien hy de boeien aansloeg. Maar al zulk verzuim zou iu Zweden lomp gevon den [worden. Passagiers op de stoomboot jes in de vaart op Stokholm," zegt de rei ziger, nemen altijd deu hoed voor elkaar af' als de eene boot de andere ontmoet. Zelfs de sluiswachters huigen beleefd voor de schippers, wier vaartuig zy doorlaten." Dat laatste is zeker wel het allersterkste Onbegrijpelijk Ergens in Engeland leeft een man, die nu zijn vijfde vrouw, zeventieu kinderen en drie schoonmoeders heeft en toch is hy niet gelukkig Te Gent, in België, is de werk staking weder in vollen gang. De spin ners van een groote fabriek hebben jl. Vrijdagavond weder wanordelijkheden gepleegd. Om 6 ure reeds bevonden zich talrijke werklieden voor de fabriek, de nieuw aangenomen spinners afwachtende. Later trok de bende al zingende van algemeen stemrecht en weg met 't loonbedervers- ras naar de nyverheidsplaats, versterking afwachtende uit de fabriek van Parmen- tiervan Hougaerden, waar ruim 1200 man werken, onder welke vele bekende socialisten. Toen de politie beproefde de bende uiteen te drijven, nadat zij alle soorten van beleedigingen had moeten ondergaan, werd zij onthaald op een regen van steenen. De politie-commissaris De Roo werd in het volle gelaat door een zwaren steen getroffen en viel bewuste loos ten gronde. Men heeft hem naar huis moeten dragen. Zaterdagnamiddag was hij nog bedlegerig en aangetast door een zware koorts. De burgemeester Lip pens, die van het begin af ter plaatse was, werd ook in het aangezicht geraakt door een bemorsten lap. De politie was op het punt van overrompeld te worden, toen gelukkig de gendarmes kwamen aangerend. Nu volgde een onbeschrijfelijk tooneel. De rustverstoorders trokken de yzeren schutsels, rond de hoornen ge plaatst, uit den grond en wierpen die tusschen de beenen der paarden. Ziende dat zy het niet konden volhouden, weken zij naar de Plaisantevest, na de brug opengedraaid en de gaslichten uitgedoofd te hebben. De gendarmes deden een charge en weinig scheelde het, of zy liepen het water in. Van de overzijde der vaart werden zij met steenen gebom bardeerd terwijl ook uit verscheidene vensters der omliggende huizen met al lerhande projectielen werd gegooid. De meeste kleine herbergen, daar in den omtrek, zijn bewoond door socialisten. De ruime Nijverheidsplaats, grootendeels in duisternis gehuld door het uitdraaien der lantaarns, had op dat oogenblik een akelig uitzicht. Van een der gendarmes werd de sabel verbrijzeld door een ge worpen steen, verscheidene manschappen en paarden bekwamen kneuzingen en met de grootste moeite kon men eenige aanhoudingen doen. Te 10 ure deed de burgemeester al de herbergen uit den omtrek ontruimen en sluiten, en tè 11 ure was de overheid meester van het terrein. Een geheimzinnige zaak houdt sinds twee maanden de gemoederen der Fransehe aristocratie bezig. De markies Nievier la Salla is sinds dien tijd spoorloos ver dwenen, zoodat men hem 't laatst te Ca- lais had gezien. De markies, die tot een der rijkste families van Frankrijk be hoorde, leed voortdurend aan de jicht, waarvoor hy meermalen had gezegd, dat naar zijne meening slechts één middel bestond, namelijk volstrekte matigheid in eten en drinken. Heeft hij dus in een aanval van wanhoop geen zelfmoord be dreven, dan vermoedt men dat hij, onder een aangenomen naam, zich in een of ander klooster heeft laten opnemen. Daarom heeft men o. a. naar het Fran sehe Karthuizersklooster te Parkminster in Sussex en naar andere kloosters in Enge land geschreven en hoopt men hem in een dier iurichtingen te vinden. Londen, 29 Nov. De mayor van Lowestoft heeft van de Britsche admirali teit een brief ontvangen in antwoord op de resoluties der te Lowestoft gehouden vergadering, waarin geklaagd werd over de onvoldoende bescherming, welke de Engelsche visschers in de Noordzee ge nieten. De admiraliteit deelt den mayor mede dat bevel is gegeven tot het uitrus ten van acht snelvarende kruisers, waar van vier stoom vaartuigen, ten einde de Britsche visschersvloten te beschermen. Mochten de vreemde visschers voort gaan geweld te plegen, dan zal de admi raliteit met de andere mogendheden ge meenschappelijke maatregelen heramen om zulks verder te voorkomen. Marine en Leger. Bij onderzoek is in het droogdok bij het Ma rine etablissement te Soerabaja gebleken dat de buitenhuid van Zr. Ms. stoomschip Borneo zeer in dikte is afgenomen. De commissie van keuring heeft daarom voorgesteld om het schip publiek te doen verkoopen. Wanneer voortaan sergeanten-milicien in hun effectieven graad bij de staande armee wenschen over te gaan, kunnen zij zulks niet zoolang er RECHT EN LIEFDE. 5. Novelle door Letin Schück*ing. Maar nu maakt gij u toch een geheel ver keerde voorstelling van den toestand bij ons, waarde oom'* voerde Sergius von Landerzeer opgewonden hier tegen aan en begon een langwijlige uiteenzetting, om zijne meening nader te staven, tot de oude heer, met een mistroostig gezicht en een bevend hoofd, dien stortvloed van woorden afbrak door aan Le- onhard te vragen: „zou ik nu wat drinken, Klingholt? Leonhard had met een satiriek lachje geluisterd naar de redeneering van 't jónge mensch, dat zyn blik op den dokter ge richt hield, om den indruk na te gaan, dien hij meende door zijne woorden op hem te zullen maken. Leonhard gaf nu een wenk aan Andries, om den Baron een gla3 wijn in te schenken. Drinkt gij wijn? vroeg de vrouw van den generaal zeer verwonderd en op afkeurenden teon //Volgens het voorschrift van mijn waarden dokter," zei de oude heer, terwijl hij met den grootsten smaak, den lang ontberden drank, nuttigde. Mrar, heer dokter! kan dit goed zijn voor de zoo zeer geprikkelde zenuwen van mijn neef! Bedenk toch de opvoeding die...." „Wees verzekerd, mevrouw, dat, wat ik ook voorscbr^jve, ik alles vooraf wel degelyk be dacht heb" antwoordde Leonhard onmiddellijk op zeer koelen en afgemeten toon. Mevrouw von Ramsfeld had er schik inzij lachte van vergenoegen, dat de vrouw van den generaal zulk een scherp antwoord gekregen had, en daardoor overmoedig geworden, uitte zij de meening, dat wijn, goeden ouden wijn, geen nadeel zou berokkenen, vooral Steinwijn niet, maar Andries had haar gezegd, dat die in den kelder niet voorhanden was. Die uit den hof kelder te Wurzburg of anders die uit het Juliushospitaal, waren van de beste soort, maar men scheen hier daarmee niet bekend te zijn.* De Steinwyn is gewoonlijk niet zeer aan te bevelen in aanmerking van de alcohol, die die hij bevat, beweerde Sergius en keerde zich toen tot mevrouw von Ramsfeld om haar beter op te doen merken, dat hij die soort zeer goed kende! Trouwens wat zou aan Sergius von Lander onbekend zijn geweest!!" Steinwijn bevat tot over de 18 percent al- kohol vervolgde hij. Goede rijnwijn daaren tegen niet meer dan tien, pMadera twintig, echte Sherry „Wat doet er dit toe" viel met een holle zware stem Damia* von Ramsfeld hem in de rede; Steinwijn is een goed soort, gezond en zuiver, dat weet iedereen, die verstand van wijn heeft en gewoonlijk weten die heeren, die met den alkoholweger in de weêr zijn, daar niemendal van. „Hebben ze dan in uw bierland daar meer verstand van? vroeg Sergius bits. «Bier belet tèn minste volstrekt niet om over de dingen een oordeel te vellen" bracht Damian er tegen in, en bij bier kan men even zoo goed als bij een anderen drank er toe ko men om de menschen met een zee van woor den te overbluffen „Bedoelt ge daarmee dat mijne beweringen van daar straks onjuist zouden zijn?" „Ik zal er wel oppassenIk ben verstandig genoeg om mij over wat anders uit te laten, dan over hetgeen niemand mij zal tegenspre ken.* „Neef Damian zal het wel laten om zich aan een dispuut met u te wagen" zei me vrouw von Lander en zag daarbij Damian aan met een trek om de smalle bleeke lippen, die weinig vleiends voor hem had. „Maar" liet zij er op volgen, „daardoor vordert men niet veel in de dialectiek." „Dialekt* bromde Damian ik zou wel eens willen weten waartoe dit van dien?t zou wezen als Sergius in zijn Pommersch en ik in mijn Frankisch dialect aan 't redekavelen gingen." Gelukkig voor hem werd de laatste opmer king niet verstaan, daar de Baron aanmerkte. „Des te beter, waarde nicht. Disputeeren is een dwaas iets. Waarom zal men zich vermoeien om een ander een verkeerde voor stelling te ontnemen? Ieder menschen hoofd is gewoonlijk vol van dwaze opvattingen. Wat doet het er dus toe of er al een meer of min der in zit? „Maar wat zou er dan op die manier van onze verstandsontwikkeling worden?" voerde de vrouw van den generaal daartegen aan. Wy moeten er toch steeds op uit zijn om onze kennis te vermeerderen en tot een juister inzicht der zaken te komen." Nu ik bedank er voor, zei Damian, dat eeuwige studeeren daar houd ik niet van." Dat scheen aan Sergius een nieuwe hate lijkheid toe en hij was op het punt daarover eene wijdloopige discussie te beginnen toen het jonge meisje naast hem, Dora van jRams- feld, hem daarvan nog in tijds terughield, daar zij opstond en met een niet onbevallige ko ketterie, die op Leonhard scheen te doelen, het glas van den ouden Baron op nieuw vulde. Deze dronk het haastig leeg en stond toen van tafel op. Yeel te vroeg naar den zin van Sergius en niet minder naar dien van Damian, die gaarne nog een verderen aanval op de wijn- flesch zou gemaakt hebben. III. Na het eindigen van den maaltijd, nam Leonhard den ouden Baron, onder den arm en geleidde hem naar den tuin. „In plaats van nu te gaan slapen, en daar door uwe nachtrust te bederven, moet gij naar buiten in de frissche lucht. Het is mooi weer, een heldere, droge dag en ik stel mij er veel genoegen van voor, om met u al de oude plekjes te bezoeken, waar ik als knaap zoo dikwerf op en neêr geloopen heb en aan dèn tuinman zeker veel meer verdriet veroorzaakt heb dan ik zou kunnen verant woorden. Laat ik nu eens probeeren hoe ver ik het brengen kan, zei do Baron. Als ik maar op uw arm mag steunen, dan doet my dit al zoo goed alsof van uw krachtig gestel een beetje in het mijne overvloeit, daardoor voel ik mij tot u aangetrokkenmaar al die ande ren, die mij hier omringen en die ge nu al genoeg hebt leeren kennen, die staan mij te gen, zij vervelen mij en ik erger my aan hen. „En dit werkt heel verkeerd op u, dit moest in het geheel niet wezenjuist iemand met een zenuwgestel, als het uwe, moet vooral daaraan niet blootgesteld zijn!" „Ja! maar wat zal ik er tegen doen? Ik kan mij toch niet onttrekken aan die treffende blijken van deelnemende hulpvaardigheid van al die lieve nabestaanden, eenvoudig omdat hunne personen mij niet aanstaan en omdat ik, door de manier waarmeé zij met elkaar omgaan, heel goed bemerk hoe hartelijk zij gezind zijn, ondanks al dio lieve woordjes „Zend hen weg, en houd alleen freule Dora von Ramsfeld bij u, tot gezelschap, en om u nu en dan iets voor te lezen. „Freule Dora?" het is een goed kind, maar om mij iets voor te lezen daarvoor zou zij niet deugen. Zij zou met vreemde woorden niet terecht kunnen en ze slaat dikwijls een heele bladzijde over. Dan zou ik nog eer de voorkeur geven aan dien veelwetenden Ser gius, schoon die zeker minstens eens, midden in elke bladzij zou meencn te moeten ophou den, om mij eene duidelyke uiteenzetting En zij zijn allen toch maar hier naar toe gekomen met geen ander doel dan op elkaar te passen...." Meent go dit? Neen dokter, nu beoordeelt ge hen te streng waartoe zouden ze op

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1