't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Eerste Blad. W. LOÜRENS BAKKER, (MlIll. St. Nicolaas. Groote strluric Lts nei. No. 1439. Woensdag '1 December 1886. Veertiende Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. NIEUWSTIJDINGEN. PosterJJen. Advertentiën* Schouwburg „TIVOLI." Ma. afloop Hall H. L. Schröder, ECHTE DEVENTER KOEK, A. J. Maas, Sint Nicolaas- HAMMETJES. P. 0ETELMANS. Schootsvellen en Steekmouwen, Goedkoop Verkoophuis, Zie de uitstalling hij P. F. MARMELSTEIN, Spoorstr. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franeo per post75 Afzonderlijke nummers2 Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advortentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 30 November 1886. Sinds eenige jaren bestaat liier een ver- eeniging van korporaals van land- en zeemacht, genaamd «Eendracht maakt Macht," wier leden zich, nevens het gezellig samenzijn in de ge- woue vergaderingenook toeleggen op de tooneelspeelkunst, om tijdens den winter eenige voorstellingen te geven. Enkele malen woon den we deze uitvoeringen bij, en we kunnen er byvoegen, met genoegen. Donderdag e.k. zal deze vereeniging hare eerste uitvoering in Tivoli geven. De entrée, die gewoonlijk zeer laag is bij deze Vereeniging, zal de liefheb bers van tooneelspel zeker niet afschrikken om haar een bezoek te brengen. (Zie overigens de annonce in dit blad). Als we vermelden, dat de opvoering van »Mijn naam is Lehman," Vrijdag avond in Tivoli" door de Nieuwe Rott. Schouwburg-mij., onder directie van Alex. Faassen, uitmuntend geslaagd is, dan zeg gen we niet te veel. De opvoering was in goede handen en de beer Wagemans was voor de titelrol als geknipt. Zonder aan de overige spelers te kort te doen, kunnen we toch niet nalaten, zoowel A. Faassen in de rol van Sander, als zijne dochter Elsa, Babette, Föip en Arthur v. Pritzelwitz een afzonderlijk woord van waardeering te wijden voor bun voor treffelijk spel. De hilariteit was algemeen bij de zonderlinge verwikkelingen, waar toe het quiproquo aanleiding gaf. Onzes inziens beeft dit gezelschap zich zoo goed geïntroduceerd, dat bij een wederoptreden een ruime opkomst van het publiek mag verwacht worden. Den len Dec. hoopt dr. Jobs. Dyse- rinck, Doopsgezind predikant te Rotter dam, zijne 25jarige Evangeliebediening te berdenken, waarvan hij tot 1879 alhier, vervolgens tot 1884 te Vlissingen, en sedert 24 Aug. van laatstgenoemd jaar te Rotterdam in functie is geweest. Uit Maassluis wordt gemeld Schipper C. Voois q. q., voerende het loggerschip Amsterdam," Vrijdagavond van de haringvisscherij aangekomen, rap porteert het navolgende Dat hij 3 dezer, des avonds om 11 ure, aan zijn vleet lag, toen de Belgische trawler »Ostende 81" moedwillig in zijn netten zeildehij begon dadelijk daarop zijne netten in te halen, en toen hg tot op een scheepslengte van den trawler genaderd was, zeilde deze met allen spoed weg. Bij het verder inhalen zijner netten vond hij een zoogenaamden zeeduivel," met een stalen tros er aan bevestigd, in zijne netten hangen, die de Belgische trawler had moeten laten slippen. Ge noemd voorwerp bracht hij hier aan wal. Bij dit voorval verloor hij 8 netten. Van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt. Het ii treurig somwijlen het wedervaren te vernemen van hen, die met opoffering van tijd en geld, zich beschikbaar stellen om door ge paste middelen huisgezinnen te steunen, waar armoede en tegenspoed dreigen de leden maat schappelijk en zedelijk te deraoraliseeren. Het streven van vereenigingen en hare leden voor dat doel is hoog prijzenswaardig, en de beweeg reden van hun handelen is te edel, dan dat zij zelfs denken zonden aan belooning. Niet te veel voorzeker is het echter geëischt, wanneer men voor die mannen vraagt, dat zij van den kant van hen, aan wie zij hunne belungelooze hulp hebben betoond, een eerlijke en dankbare be handeling mogen ondervinden. Ongelukkig ech ter wordt maar al te vaak het tegenovergestelde ondervonden. Een staaltje van ondankbaarheid in hooge mate kwam ons voor eenige dagen ter ooren. Een gezin, vader, moeder en vijf kinderen, te Amsterdam, had gedurende een aantal jaren, zij 't geen weelde, toch zeker geen armoede gekend. De man, een degelijk werkman, was in staat met zijn handen voor zich en de zijnen rnim het brood te verdienen. En dat deed hij met liefde. Een gebrek kleefde hem aan, hij wist zelf dat hij goed kon werken, en daarop steunend, leefde hij in de overtuiging, dat hij niemand als werk gever behoefde te ontzienzijne handen zonden hem immer redden. Voor eenigen tijd echter moest zijn patroon, hoewel met spijt, hem mededeelen, dat de zaken niet meer waren als vroeger, en dns bezuini gingen moesten worden toegepast, waaronder ook vermindering van personeel. Hem werd eenige tijdruimte gelaten om naar een anderen patroon om te zien. In stede van deze tegemoetkoming te baat te nemen, zeide hij, vertrouwend op zich zelf, dat hij dan maar dadelijk ging vertrekken. Zijn berekening faalde echter. Gelijk (het zijn patroon minder goed ging in den laatsten tijd, was het ook met de overigen in hetzelfde vak gegaan, en plaatsing vinden ging dus niet zoo als hij dacht. Onze werkman bleef zonder ver diensten en spoedig gevoelde het gezin het ge mis van vaders wekelijksch loon. Men ging hard achteruit en weldra liet de armoede zich scherp gevoelen. De buren bemerkten aan doen en laten en kleeding dat in het gezin gebrek en kommer werd geleden. Zij stelden eenige leden eener liefdadige instelling van den toestand in kennis, en na ingesteld onderzoek bleek, dat hier hulp moest geboden worden. Dankbaar werd deze aanvaard. Men deed pogingen den man werk te verschaffen en na eenigen tijd gelukte dit. Aanvankelijk waren de verdiensten niet zoo schitterendmaar er bestond vooruitzicht, dat deze beter zonden worden. Langzamerhand ging men weer wat vooruit. Op zekeren dag kwamen de heeren, die langen tijd zoo zorgvuldig voor het gezin waren opgetreden, ora namens hunne vereeniging medetedeelen, dat nu de grootste ellende weer was geweken en spoedig de oude hoogte van vroeger weer zon bereikt zijn, derhalve de wekelijkscbe ondersteuningsgelden ge bracht moesten worden op het voorgeschreven minimum teneinde nu weer andere hulpbehoe venden te knnnen steunen. En het niet te verwachten antwoord van onzen werkman was„dat bagatelletje, kan je ook wel houdendan ben ik met een verschoond om dankje te zeggen." Bij een zoo droeve ervaring, zei degeen, die het feit ons mededeelde, zou men bijna besluiten de liefdadigheid af te schaffen, maar het menig vuldig opdoen van dergelijke ervaringen, doet een gewoonte daaraan ontstaan, die in staat stelt spoedig een zoo groote mate van ondankbaar heid te vergeten. N. v.N. Het volgende aardige gedichtje vinden wij in de Katholieke Illustratie EEN BAGATELLETJE. «Als 't huwelijk is om 't gelletje, «Dan wordt het vaak een helletje." Ik zag eens zoo'n modelletje Yan huwelijk, en vertel 'et je. Piet bulkte van het gelletje. Maar stak in een oud velletje En was nog vrijgezelletje Dat werd voor hem een kwelletje. Toen vroeg hij Peternelletje Zoo frisch als een morelletje, Die maar een koper belletje Had hangen aan haar lelletje. Het piepjong mammeselletje Geraakte van baar stelletje En vreesde voor een relletje Toch gaf zij hem 't «jawelletje" Zoo trouwde dan jong Nelletje Den ouden Piet om 't gelletje, En toen begon het spelletje Kort hemeltje, lang helletje B. v. M. (eurs.) New-York, 26 Nov. Door een ont- ïloffing in een steenkolenmijn te Wilkes- larke, iu Pennsylvanië, ontvingen 40 mijnwerkers meer of minder ernstige brandwonden. Bij 12 van hen zijn de wou den doodelijk, terwijl anderen voor hun leven verminkt zijn. Dezer dagen heeft het Hof van de Seine echtscheiding uitgesproken tusschen man en vrouw, onder de volgende curi- euse omstandigheden. De man wilde van zgn vrouw afkomenhg zond haar een portret van een jong en welgemaakt man (het bleek te zijn dat van den acteur Pierre Berton), vergezeld van een gloei ende liefdesverklaring. De vrouw liep in de val. De gefingeerde minnaar zette een poos per brief zijn hofmakerij voort en stelde ten slotte voor, dat zij met hem zou vluchten, een plaats aanwijzend waar zij hem zou vinden. De vrouw gaf hoor aan die roepstem en verliet de ech telijke woning. Haar machiavellistische gemaal liet haar vlueht constateeren en beslag leggen op de correspondentie. De intrigue kwam echter] uit; thans vorderde de vrouw echtscheiding en 't Hof sprak die ten haren gunste uit. De man heeft dus toch zijn zin gekregen. De laatstelijk te Portsmouth geno men proeven met torpedo's hebben, volgens Duitsche berichten, aan dit modern ver nielingswerktuig veel van zijne glorie doen verliezen. In de eerste plaats bleek daarbij, dat de Whitehead torpedo tegen over een goed systeem van staaldraadnet- ten bepaald onschadelijk is. De netten werden beschadigd, maar het schip bleef ongedeerd. Netten kunnen echter slechts gebruikt worden als het schip voor anker ligt. Het was daarom van belang, den torpedo te laten werken tegen een onbe schermd schip. Hiertoe werd een met 93 pond schietkatoen geladen Whithead- torpedo 8 voet beneden den waterspiegel aan de »Resistance" bevestigd. Het schip werd door de ontploffing wel is waar ernstig beschadigd, maar niet tot zinken gebracht, daar de waterdichte schotten onbeschadigd bleven. Waren de stoom machines evenwel in werking geweest, dan zou de torpedo ongetwijfeld de ketels hebben doen springen. Het Vaderland heeft van betrouw bare zijde een schrijven ontvangen, waarin de juistheid wordt bevestigd der bewering dat door fanatieke Mohammedanen een kamp op Java, in den omtrek van Soeka- boemi, was opgericht, vol wapenen en korans. Intusschen moet het zeker zijn, ;egt het blad, dat het administratief on derzoek naar de Soekaboemische beweging op grond van het artikel in de Javabode, niet geleid heeft tot ontdekking van dit kamp. Het is eerst later op den berg Salak in het Tjampeasche ontdekt, na het opstootje op Tjampea van 20 Mei. Toen de trein van Bayonne te Dax aankwam, wierp zich een man uit den waggon en begon als een razende te loopen. Hij werd met moeite gepakt en gebonden. De man, een Spanjaard, was ongeveer 80 dagen te voren door een hond gebeten, en was met zgn vader op weg naar Pasteur. Maar reeds was hij door dolheid aangetast, en Pasteur, die per telegram was geraadpleegd, seinde terug, dat men den lijder alleen calmee- rende middelen kon toedienen, om zijn lijden te verzachten. Hij bezweek kort daarna en werd te Dax begraven. De ongelukkige was eerst 38 jaren oud en laat een vrouw en 4 kinderen na. In de vorige week hebben twee Engelschen, de heeren Peal en Collins in 't Royal-Aquarium. Westminster, te Lon den een wedstrijd gehouden op het biljart. De eerstgenoemde, die als overwinnaar uit den strijd is teruggekeerd, heeft bij die gelegenheid een proefstuk geleverd van kunstvaardigheid, kracht en volhar ding, dat aan 't wonderbaarlijke grenst. Achtereen zgn door hem 2413 ballen ge maakt, zonder van 't spel te geraken. In den avond van Donderdag ving hg aan en speelde door tot den volgenden namiddag. Op Zaterdagavond was hij zijn tegenpartij 3387 ballen voor. In de vroe gere geschiedboeken van 't biljartspel stond zoo iets niet vermeld. In de wachtkamer 3e kl. van het station der Rheinische Eisenbahn te Neusz, nam de vorige week een jongenet ge- kleede vrouw, met een kind van 8 dagen oud op den arm, plaats een der tafels, naast een vrouw uit Kirchheerten, die de aankomst van een trein afwachtte. Spoedig waren de twee vrouwen in gesprek, en weldra verzocht de jonge moeder aan hare gezellin even haar kind in bewaring te nemen, daar zij in de stad wat melk voor den zuigeling wilde gaan koopen. De niets kwaads vermoedende vrouw willigde het verzoek in de jonge moeder kwam echter niet meer terug. De bezorgde vrouw nam 't kind voorloopig mede naar huis na de politie van een en ander in kennis te hebben gesteld. Een engagement verbroken voor een toillet. Markies Cantino, een te Nizza zeer bekende persoonlijkheid, leerde eenigen tijd geleden een Engelsche milli- onaire, miss Ada Rutland, kennen. De markies werd verliefd op de blondgelokte Engelsche en den lOen dezer zou de ver- looving gevierd worden. Toen de bruide gom verscheen, was het aantal gasten reeds talrijk. De aanstaande bruid was gekleed in een wit costuura met groote guirlandes van ontelbare kleine witte duiven. De bruidegom vroeg van waar die vogele had. Het antwoord der bruid luidde: »ik heb sedert maanden al mijn pachters in Engeland bevel gegeven hunne jonge witte duiven te vangen en den bontwerker te zenden, daarmede versier ik mijn japon. De markies ant woordde daarop koel: »En gij wilt dat ik u in dit beulenkleed schoon zal vin den? Dadelijk daarop verliet kg haar, om nooit terug te keeren. Se non e vero enz. Te Piacensa is een proces wegens diefstal aanhangig, waarin de naam eener zeer excentrieke vrouw, zekere markiezin Anguis Jola, ia betrokken, die jaren lang door bare buitensporigheden van zich deed spreken. Deze vrouw, die millioenen rijk was, leefde met hare kamenier van anderhalve lire daags en zond haren be diende uit om voor 5 ets. kaas, een ons boter en twee eieren te halen, welke laatste door haar teruggezonden werden, wanneer ze niet groot genoeg waren. Daarentegen schonk zij duizende lires aan de eersten de beste, die haar ora een aalmoes vroeg, en toen een arme vrouw, meenende dat de markiezin zich vergist had, haar een bankbiljet van 1000 lires teruggebracht, wees de markiezin haar- met een vloed van scheldwoorden de deur. Katten wilde ze uit zuinigheid niet houden, en uit dankbaarheid daarvoor, knabbelden de muizen een som van 60 duizend francs aan bankpapier op, welke zij - achter de lijst eener schilderg had verborgen. Haar geld stopte zij overal weg, zoodat na haar dood een som van 300.000 lires aau allerlei bankpapier uit onmogelijke hoeken, van onder de stoelen en zelfs uit de vodden te voorschijn werd gebracht. Hare bedienden worden beschuldigd, haar voor ruim een millioen te hebben bestolen en zullen thans dewege terecht staan. De Directeur van liet Postkantoor te Heldor brengt ter algemeene kennis: le. dat op Zondag 5 December a. s. het kan toor voor aanneming van postpakketten geopend zal zijn van 'sin. 6 tot 10 u. 's m. cn van 12 u. tot 2 u. 's av. 2e. dat het aantal bestellingen op 2, 3, 4, 5, 6 en 7 Dec. e. k. met zooveel zal worden ver meerderd als zal blijken noodig te zijn, opdat alle pakketten op den dag van aankomst ook weder besteld kunnen worden. 3e. dat op bovengenoemden datums postpak ketten 30 min. voo.i het vertrek van de eerst volgende post moeten bezorgd zijn, om met die post te worden verzonden. 4e. dat hij het publiek beleefd doch dringend verzoekt de adressen zooveel mogelijk op de pakketten 'te sehrijvcn, of vast te plakken onder het kruistouw, in dier voege, dat zij niet kunnen losraken. Het gebruik maken van lak is niet aan te bevelen. 5e. dat vooral bij gelegenheid van en met het oog op de groote verzending op het St. Nicolaasfeest een goede en stevige verpakking een nauwkeurige met inkt geschrevene adresseering een eerste vereischte zijn en dat hierop zeer zal worden toegezien. 6e. dat men zorg drage bij de paketten ge schrevene kaarten te hebben met duidelijke adresscering en geheel in overeenstemming met het adres van het pakje, waarbij de kaart behoort, terwijl het publiek beleefd verzocht wordt, zooveel mogelijk het verschuldigde port vooraf in postzegels op de kaart te plakken. 7e. dat de pakketten niet zwaarder mogen zyn dan 5 KG., een inhoud mogen hebben van 25 kub. dM. en een breedte, lengte of hoogte vau 80 cM. De Directeur voornoemd, POLVLIET. Eerste Buitengewone Voorstelling door de Korporaals-Vereeniging van Land- en Zeemacht „EENDRACHT MAAKT MACHT," op Donderdag 2 December 1886, des avonds ten 8 ure precies. Op zeer vereerend verzoek van eenige Leden, die naar Nederlandsch Indië zullen vertrekken. Op te voeren Getrokken uit den beroemden roman »Le Comte de Monte Christo," van den genialen DUMAS. Groot Tooneelspel in 5 bedrijven, met een Voorspel, door H. Kroon Dz. Voorspel: Het verraad, speelt in 1815. le bedrijf: De zinnelooze, 1829. 2e Sinbad, de onbekende, 1829. 3e De stem des bloeds, 1838. 4e Men schrijft uit Janina 1838. 5e x> 't Geweten, 1838. Entrée de persoon f 0,49. KAARTEN zijn verkrijgbaar bg de HH. D. Pruimers, Café »du Passage"; B. J. Bakker, Kanaal wegJ. S. Vries, Kruis weg; T. Beugeling, Loodsgrachtde Jong, Kanaal weg, en aan het lokaal, alwaar tevens plaatsen zgn te bespreken, a 10 Cents extra. HOOFDGRACHT 49. van Klopman Baerselman. Marine en Leger. Naar men ons meldt, zal de kupt.-luit. ter zee P. le Comte, commandant van Zr. Ms. stoom schip „Aruba", 1 April 1887 vervangen worden door den kapt.-luit. ter zee P. G. Brug. De luit. ter zee le kl., B. De Groot zal 15 Januari 1887, per stoomschip „Koningin Emma der Nederlanden", naar Oost-Indië vertrekken. Door de Vereeniging tot behandeling van op de zeemacht betrekking hebbende onderworpen zal op Vrijdag 3 December in de Marine club alhier eene algemeene vergadering worden gebonden. Punt Tan behandelingSpecifieke ziekte-oorza ken bij de Kon. Ned. marinein te leiden door den off. t. gez. le kl. G. H. Klosser, arts. Z. M. beeft pensioen verleend aanrar- M. A. Kluppel, griffier der arrondissements-rechtbank te Alkmaar, f1935. De offieier-machinist 2e kl. J. A. Goetz wordt met den 16den December a. s. geplaatst bij den marinetorpedodienst. Tot medegeleider van het detachement schepe lingen der kon. Ned- marine, dat op 18 Decem ber naar O.-I. vertrekt, is aangewezen de luite nant der mariniers Van Hoek. Aan den luitenant ter zee le kl. S. T. Land is, in plaats van den luitenant ter zee le kl. J. R. Eek, bet bevel opgedragen over het detache ment machinisten, vuurstokers en mariniers, dat 18 December a. s. per stoomschip „Soerabaya" naar Oost-Indië zal worden overgevoerd. De gouverneur-generaal van Ned. Oost-Indië beeft per telegram de uitnoodigtng tot den mi nister van koloniën gericht om zoo spoedig mogelijk een twaalftal onderofficieren of zeer geschikte korporaals der bereden artillerie en een even groot aanal der vesting-artillerie naar Oost-Indië uit te zenden. (Zio vervolg der berichten in het tweede blad/ Prachtwerken, Kinderpren- teboeken, Gezelschapsspelen, Scheurkalenders in soorten, Bloc-Notes, Poëzie-Albums, Schrijfmappen, Scrabs, Plak plaatjes, Photographiën, enz. enz. zgn tegen billijken prijs voorhanden bij BOEKHANDELAAR, DIJKSTRA AT 392, HELDER. bij 1ste soort Speculaas 35 Ct., per 5 pond 27"*/» Geot. 1ste soort blanke Taai-Taai IS Cent, per 5 pond 14 Gent. tste snort Kriekjes 18 Gent, slijters 15 Gt 1ste snort Moppen 18 Gt., slijters 18 Cent Letters en stukjes Banket 60 Gent, slijters 50 cent. Middenstraat, 213 Helder.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1