't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT No. 1441. Woensdag 8 December 1886. Veertiende Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers; BERKHOUT Co., te Helder. Atooniiement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franeo per post75 Afzonderlijke nummers2 Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aavertentiön van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regef meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. gVertrekdagen der Mail naar Oost-lndië. 10 December (Engelsche mail) over Brindisi. 14 Decemb. (Hollandsehe mail) uit Amsterdam. 14 December (Hollandsehe mail) over Marseille. 18 December (Fransehe mail) over Napels. Laatste ;liehting aan het Postkantoor alhier 7 uur 's avonds; alleen voor de Hollandsehe mail over Marseille 1 uur 's namiddags. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 7 December 1886. Eduard Bamberg is op 23 dezer 70 jaar oud en 60 jaar aan het tooneel. Die dag zal niet onopgemerkt voorbij gaan. De Stadsschouwburg te Amsterdam is den jubilaris afgestaan voor een voorstel ling, waarin ook leden van »HetNederl. Tooneel" zullen optreden, en ook elders in den lande zullen ten zijnen behoeve jubileum-voorstellingen worden gegeven. De heer Bamberg hoopt dat de op brengst dier voorstellingen hem in staat zal stellen rust te nemen. Binnenkort zal een levensschets van Bamberg met allerlei wetenswaardigheden, door den heer J. H. Róssing bijeenge bracht, verschijnen bij den uitgever Hol- k«ma, ook ten voordeele van den ouden tooneelspeler. Bij kon. besluit van 2 Dec. is be noemd tot griffier der arrondissements rechtbank te Alkmaar, mr. H. Wesseling, thans substituut-griffier bij dat college. Aan het strand onder de gemeente Loosduinen is Donderdag aangespoeld de achtersteven van een kof, en te Scheve- ningen «en stuk van een kajuit, de laat ste wit en zwart geverfd zonder merk- teekens. Te Halfweg bij Haarlem kregen 3 boerenknechts met elkander twist, welke zoo hoog liep, dat de een 't mes uit den zak haalde en daarmede een der anderen in den buik stak, waardoor deze aan de gevolgen onmiddellijk is overleden. Wraak schijnt hiervan de oorzaak te zijn. Zaterdagochtend viel in den Haag een gansche Sinterklaasbezending in het water. Het paard, dat voor een tijdelijk in dienst der pakketpost rijdenden wagen gespannen was, schrikte op den Loosduin- schen weg van de passeerende stoomtram naar het Westland. Koetsier, paard, wa gen en lading (een menigte postpakketjes) tuimelden in de sloot bij de houtkooperij. Gelukkig kreeg de voorman geen letsel en konden paard en karretje weldra op het droge worden gebracht. Wat de pak ketten aangaat ze werden grootendeels teruggevonden, maar hoe ze uit de doozen en kistjes en papieren te voorschijn kwamen, dat laat zich denken Een Leidenaar had reeds lang het voornemen zijne werkzaamheden voor een dag aan kant te zetten om te Haar lemmermeer te komen jagen. Hij had daartoe 's morgens om 5 uren Leiden ver laten en was om 7 uren te Haarlemmer meer afgestapt bij den boer, waar hg zijn hartstocht zou bot vieren. Na zich met een warmen kop koffie gerestaureerd te hebben, bemerkte hij dat hij zijn ge weer te Leiden bad achtergelaten. Een zonderlinge echtscheiding vond jl. Dinsdag te Gulpen plaats. De echt- genooten, ruim 10 jaren door den echt verbonden, scheidden dien dag van tafel en bed, ten overstaan van de... plaatselijke maréchaussee. Zij deelden met onderling goedvinden de meubelen enz. en zeiden elkander vaartwel, zonder eenigen vorm van proces. Men schrijft uit Koevorden De strijd tusschen herfst en winter werd hier "Vrijdag naar het scheen op afdoende wijze beslist. Om een uur of drie ont lastte zich bier een zware bui, eerst met hagel, maar dadeljjk daarna met sneeuw, terwijl een enkele onverwachte donderslag heel de stad deed opschrikken. De blik sem is in den schoorsteen van een win kelhuis van de Friesche poort geslagen een begin van brand werd echter spoedig gebluscht. Froderik Schipper te Giethoorn ge detineerd te Heerenveen, is door de rechtbank aldaar, wegens diefstal van een fuik en mishandeling van een bedienend •beambte in de rechtmatige uitoefening zijner functie, welke mishandeling bestond in een stoot op de borst, die den dood ten gevolge had, veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf, verminderd met den reeds onderganen straftijd. Ook Dokkum heeft thans een honderd jarige. De weduwe Vlint aldaar vierde Zaterdag haren honderdsten verjaardag. Terwijl drie jagers uitKatlgk (Fr.) in een herberg te Langezwaag (Fr.) za ten, sloeg een der honden met den staart tegen een der geweren, die tegen den muur stonden, met het gevolg, dat het op den grond viel, en, hoewel bet »in rust* stond, het schot afging. Behagels vlogen eerst door een plank van bet portaal en daarna in den zolder. Geluk kig werd niemand gekwetst. Aan het verslag omtrent Atjehvan 1 tot 16 Oct.wordt het volgende ont leend: Groot Atjeh. In het afgeloopen tijdvak werden eenige posten weder van tijd tot tijd door den vijand beschoten, vooral Siroen, waar den 4en Oct. 1 en den 7en 2 mindere militairen werden gewond. Driemalen hadden in de nabijheid van Oleh-Karang nachtelijke beschadigingen der telefoonlijnen plaats, waarbij een vrij aanzienlijke hoeveelheid draad gestolen werd. Den 13en Oct., toen een gewapende boot met behulp der marine uit de lagune van Oleh-leh door de koeala Tjankoel naar buiten werd gebracht, bemoeielijkte de vijand dit door zijn vuurin een sloep ran Zr. Ms. stoomschip Makasser" wer den hierdoor twee matrozen gewond. Den 16en werden daarop de VI Moe- kims getuchtigd door het vuur van Zr. Ms. stoomschepen »de Rugter," »Merapi" en Makasser" en uit Oleh-leh, Lamtih en Lamdjamoe. Een prauw en eenige groote sleepnetten werden door gewapende sloepen buitgemaaktvan de bemanning van Zr. Ms. stoomschip vde Rugter" werden 2 schepelingen en van die van Zr. Ms. stoomschip Makasser" een stuur man gewond. Onderhoorigheden. Van Melaboe werd bericht ontvangen, dat aldaar den 14en Oct. een spion der aan de hoofden vijan delijke partg opgevat en ingevolge een vonnis der hoofden gefusilleerd was. Segli werd nog voortdurend doch slechts door een gering aantal vijanden beschoten; den len October werden twee mindere militairen gewond. Den 20en Nov. ontving de directeur van politie te Kopenhagen van zijn ambt genoot in Den Haag een telegram, inhou dende dat een portefeuille met een aan zienlijke geldswaarde in papier op den weg tusschen Kopenhagen en Körsor, of op de reis van deze stad naar Lubeck verloren was. De portefeuille behoorde aan den secretaris van het Japansche ge zantschap en moest Woendag te voren verloren zgn. De directeur van politie liet een rechercheur roepen en deze ontving den last, er op uit te gaan, om te zien of hg den verloren schat kon terugbren gen. Vóór hg in den trein ging, om naar Korsör te rijden, kwam hij op den inval, aan het station te vragen, of daar ook de portefeuille lag. Er waren wel ver scheidene dagen overheen gegaan sedert ze verloren was, en was ze gevonden, dan was men er niet onkundig van gebleven maar men kan licht vragen, dacht de recher cheur. En ja, er was een portefeuille gevonden, die bij nader onderzoek een waarde van 85,000 gulden bevatte aan obligatiën en bankbiljetten. Ze was Don derdagmorgen gevonden door een reserve stoker, toen deze de waggons zou reini gen, en ze heeft Woensdagavond de reis naar Korsör gedaan, is daar 's nachts blijven liggen en heeft des morgens in den trein den weg naar Kopenhagen afgelegd, zon der dat iemand ontdekte dat ze op den grond lag. De rechercheur ging dadelijk naar den directeur van politie, die on middellijk naar Den Haag telegrapheerde, dat het verloren schaap ge\ nden was. In Maart, terwijl de buien woeden, worden de deuren afgeloopen door kooplui in sinaasappelen en nu, met Sint Nico- laas, zetten de visschersvrouwen den voet dwars tusschen de deur om nieuwe ha ring" te verkoopen. Van Sint Jansdag (24 Juni) tot Kerstmis toe, nieuwe haring men weet dit jaar alweer geen raad met den visch. De pakhuizen zgn vol, vraag of [verzending is er niet, scbade voor de hand, want de waar is schandekoop. Scheveningen wil derhalve een volgend jaar wel later op de haringvisscherij uit gaan, doch hoe zullen er andere plaatsen over denken Misschien dat Katwijk zich daarbij zal aansluiten, maar als er niet één lijn getrokken wordt door ds tallooze schepen en schuiten van zoovele aodere plaatsen, die zoo vroeg op de vangst uit gaan, komt er van het geopperde plan misschien niets, want de een zal voor den ander niet gaarne onderdoen. Te Ooltgensplaat is Woensdag in de Gemeenteraadsvergadering door B. euW., als uitmakende het burgerlijk armbestuur, medegedeeld, dat doorhen in de bus, bestemd voor de collecten ten behoeve van »den grooten armen," gevonden is f25.000 in bankpapier, waarbij was ge voegd een ongeteekend briefje, inhoudende dat deze som gegeven was ten behoeve van »den grooten armen" van Ooltgens plaat, ter voldoening aan een verzoek van wijlen mr. D. Van Weel Az. (den vorigen burgemeester) en met verzoek, dat men mocht kunnen goedvinden de gelden, ten behoeve der armen voormeld, te beleggen op een der Grootboeken der Nederlandsche Schuld. Tot die belegging is besloten. De onhebbelijkheid, om zich door een hond in het gezicht te laten likken waarvan veléu het gevaar maar niet willen inzien heeft dezer dagen weer aan een 22-jarige dame te Berlijn het leven gekost. Zij werd eenige weken ge leden plotseling ziek, en wat de doctoren ook deden, haar toestand werd steeds er ger, totdat zij voor eenige dagen stierf. Haar dood werd, volgens de gëneesheeren, veroorzaakt door een worm, welke zij in keel en lever gekregen had, tengevolge van de kusjes," die zij zich door haar St. Bernardshond liet geven. Zooals wij onlangs medegedeeld heb ben, heeft voor de correctioneele recht bank te Parijs terecht gestaan zekere Popp, die beschuldigd werd, dat hij, bewerende goud uit molensteenen te kunnen halen, tot exploitatie van deze uitvinding aan eenige goedgeloovige luidjes een half millioen francs heeft weten te ontfutselen. De rechtbank heeft thans uitspraak ge daan en aannemende dat het niet be wezen is, dat Popp met opzet zich aan oplichting had schuldig gemaakt, hem vrijgesproken. De rechtbauk nam aan dat Popp zeer ed zelf door een zijner ondergeschikten om den tuin kan geleid zijn. Bovendien schijnen molensteenen in derdaad eenig goud te bevatten, maar lang niet zooveel, als beweerd wordt en in ieder geval niet zooveel, dat de kosten om bet er uit te halen, vergoed worden. De Russische nihilist Wassieliwitsch Bachuttoff, die het plan beraamde om het winterpaleis te ondermijnen en in de lucht te doen springen, is deze week te Pesth gestorven. Na derdehalf jaar ge vangen gezeten te hebben, was het hem gelukt uit de Peters-Paulsvesting te ont vluchten en zich in het buitenland ver borgen te houden. De Amerikaansche stoomboot Wes- ternland, van de Red. Star-lijn, heeft op den Atlantischen Oceaan veel te lijden gehad in een hevigen orkaan. Een geweldige stortzee, welke over bet dek sloeg, richtte daar groote verwoesting aan, doodde 4 van de bemanning en 2 passagiers, ter wijl 20 anderen meer of minder ernstig gewond werden. Een der gewonden over leed den volgenden dag In den nacht van 3 op 4 dezer heeft te Verviers een verschrikkelijke brand gewoed, waardoor de groote speelgoed winkel van den heer A. Xhrouet is ver nield. Deze en zijn vrouw zgu in de vlammen omgekomen hunne beide zoons sprongen uit een der ramen en bezeerden zich ernstig. Ook verscheidene bedienden hebben verwondingen bekomen. Uit Amerika deelt men de uitvin ding mede van eenige nieuwe vernielings werktuigen, die bij een aanstaanden zee oorlog tegen £de gepantserde schepen in toepassing zouden kunnenworden gebracht. Zoo is b.v. het nieuwe schip der Amerik. oorlogsvloot, de Destroyer," voorzien van een onderzeeseh kanon van 30 voet lengte, dat door middel eener lading van 30 p. een projectiel, lang 25 voet, tot op een afstand van 300 el voortstuwt. De on- derzeesehe torpedo-boot ^Peacemaker die naar willekeur kan rijzen of dalen en voortgestuwd wordt door een machine van 14 paardenkrachten, waarin de stoom ontwikkeld wordt door middel van bijten de potasch, voert twee met een ketting gekoppelde torpedo's met zich, die door magnetische aantrekking aan den bodem van een vijandelijk schip moeten worden gehecht en op veiligen afstand door elec- triciteit tot ontploffing gebracht. De meest helsche zegepraal van den Ameri- kaanschen vindingsgeest is echter een stalen kruiser vau nieuwe konstructie, die behalve met ander geschut ook gewapend is met een kanon van 70 voet lengte, in het schip vastgebouwd, zoodat het met schip en fal op het doel moet gericht worden. Dit stuk wordt afgevuard door de plotselinge inlatiug van lucht tot op een drukking van 1000 pond per kubieke duim samengeperst. Het projectiel is een cylinder van dun koper, bevattende 200 pond dynamiet en evenals de vuurpij len van een lange houten schacht voor zien. Bij de proeven daarmede trof dit werptuig het doel met zekerheid op een afstand van twee mijlen. Het schip zelf moet een vaart van 20 knoopen per uur hebben. In het stadhuis te Ettelbrüek (Lux emburg) is, bij een gemeentelijke aanbe steding, de vloer van een zaal, waarin zich 120 menschen bevonden, midden doorgebroken, zoodat allen die zich daar bevonden, op en over elkander, in de daaronder gelegen zaal vielen, welke 3 meter hoog was. Door de vallende boeken, kasten enz. werden de meeste wonden veroorzaakt. Vijf personen zgn zeer zwaargewond; zes anderen ernstig, maar niet gevaarlijk en een groot aantal heeft meer of min der ernstige kwetsuren bekomen. Het ongeluk werd veroorzaakt door een steunbalk, welke niet uit één stuk, maar uit twee aaneen verbonden delen bestond. Dat gebrek, hetwelk reeds uit 1852 dag- teekent, was steeds door stucadoorswerk verborgen geweest. In een groot magazijn te Brussel werden sedert jaren goederen vermist, zonder dat men de dieven kon ontdekken. Maar thans zgn dezen aangegeven door een medeplichtige. Het zijn bedienden van de firma, die aan als klanten" ko mende medeplichtigen veel meer goederen meegaven dan zij betaalden. Tot dusver ziju vijf bedienden en een vrouw, die de gestolen goederen heelde, alsmede haar man in hechtenis genomen. Een der grootste bewonderaars van Pasteur, de hertog van Oldenburg, neef vau den keizer van Rusland, is den Franscben geleerde komen mededeelen, dat de inenting tegen de watervrees in Rusland uitstekende resultaten heeft op geleverd. Van de 114 patiënten, die daar volgens Pasteur's methode behandeld wa ren, was er slechts één, een grijsaard van 72 jaren, overleden. De Great-Eastern is nu veranderd in een tentoonstellingsschip voor 't eerst, sedert den bouw, verdienen de eigenaars er nu geld mede. Gedurende verscheidene maanden was het schip te zien te Liverpool, vanwaar het nu vertrokken is naar Dublin, om daar te overwinteren. Een hevige gasontploffing heeft Vrijdag plaatsgehad in een steenkolenmijn bij Durham. Ongeveer 40 arbeiders wa ren op dat oogenblik in de mijn. Drie hunner werden gedood, veertien zijn nog in de mijngang bedolven. De overigen werden gered. Het gerechtshof van het Fransehe departement Haute Vienne heeft een 58 jarige vrouw, Baudet genaamd, ter dood veroordeeld, wegens moord op een knaapje van vijf jaren, dat zij uit het ouderlijk huis ontvoerd heeft tot zeer afschuwelgke doeleinden, zooals later bleek, en welks lijkje met verscheidene wonden uit eenl vijver is opgehaald. De vrouw, die eerst bekend had, trok hare bekentenis weder in, en hield vol onschuldig te zgn aan de misdaad. Een satirieke wijnkandelaar te San tander, beeft onlangs bij testamentaire beschikking daar ter stede een fonds ge sticht voorleelijke meisjes. Dejaar- lijksche interest, ten bedrage van 6000 Duro's, is bestemd voor bet uitzet van 4 arme bruiden, die reeds drie kruisjes ach ter den rug hebben en leelgk ziju. Natuurlijk heeft deze stichting in de meisjeswereld te Santander tot de groot ste opgewondenheid aanleiding gegeven. Het laat zich aanzien, dat vooreerst het aantal van haar, die voor de uitkeering in aanmerking wenschen te komen, niet zoo heel groot zal zgn. Van lachwekkende tooneelen is men ook in politie-bureaux wel eens getuige, zooals dezer dagen in het oostelijk ge deelte van Berlijn bleek. Daar verscheen Zaterdag een vrouw, die bitter schreide en zich bij den commissa ris beklaagde dat baar man baar zoo geslagen had, en ook werkelijk op som mige deelen van baar lichaam de bekende blauw-rood-groene plekken vertoonen kon. »Ja vrouwtje", zeide de commissaris daar kan ik niets aandoen, maar ik zal je man eens laten roepen en hem daar over eens ernstig onderhouden". Zoo gezegd zoo gedaan, en weldra verscheen de snoode echtgenoot voor den ge- strengen beer. »Heb je je vrouw zoo geslagen?" vroeg deze. »Ack ja", was was het bedeesde antwoord, »maar dat kwam omdat ik dronken was." vZoo, en doe je dat wel eens meer als je dron ken bent?" Helaas ja!" En ben je dikwijls dronken?" >Neen geluk kig niet," luidde het antwoord en zg bevestigde dit terstond. »En als je niet dronken bent, sla je dan je vrouw ook vroeg de commissaris verder. Neen, mijnheer," stotterde de man beschaamd, »dan slaat ze mg." Thans was het de beurt der vrouw om haar oogen neder te slaan, terwijl alle aanwezigen in een chaterend gelach uitbarsten. De vrouw moest erkennen dat het waar was en de commissaris liet beiden naar huis gaan, met den raad de rollen om te keeren: Krijgt de man klappen als hij dronken is, dan krijgt hij zijn verdiende loon en slaat de man zgn vrouw als hij al zgn zinnen bij elkander heeft, dan komt het zeker niet zoo hard aan." Mijnheer de commis saris heeft gelijk" meende de op eens moedig geworden man, nam zijn vrouw onder den arm en verliet met haar het politie-bureau. Heldersche Moppen. Een Engelschman zond zijn zwaarlijvige vrouw een paar weken naar Mariënbad in dien tijd ging hij naar het speelhol Monte Carlo. Toen zij samen in Engeland terugkwamen, had zij tien pond verloren en was zeer ver genoegd liij had 500 pond verloren cn was minder vergenoegd. o OPRECHT GEMEEND! Twee dames, de ééne een ongehuwde tante en de andere een trouwlustig nichtje van dui zend weken, spreken over liet huwelijk Praat je van trouwenzegt tante, «spring liever van een hooge rots in zee, kind!" «Met pleizicr, tante, als ik me maar mocht vleien met de hoop, dat ik op den bodem een man vinden zou Marine en Leger. Ten aanzien van vrijwillige verbintenissen van gegradueerde miliciens is door den minister van oorlog thans het volgende bepaald De miliciens-korporaal en sergeant, die de ge schiktheid bezitten voor het bekleeden van die graden van de vrijwilligers gevorderd, kunnen, overeenkomstig het voorgeschrevene in art. 9 der militiewet, met behoud vau hunnen graad wor den toegelaten tot een vrijwillige verbintenis bij het korps, waartoe zij behooren, indien daarbij in dien graad vacatures bestaan, welke niet kun nen worden aangevuld door bevordering van vrij willigers, die vóór hen de bewijzen van geschikt heid voor het bekleeden van dien graad (als vrijwilliger) hebben geleverd. Voor zooveel zij behooren tot de infanterie, de cavalerie, de veld of de vesting-artillerie, kunnen zij, wanneer er geen vacature bestaat bij het regiment of het onderdeel, waarbij zij zijn ingedeeld, ook in hunnen graad bij een ander regiment of onder-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1