't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1442. Zaterdag 11 December 1886. Veertiende Jaargang. KALENDEE DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franeo per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. DECEMBER, (Wintermaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 8 u. 5 m. Onderg. 3 u. 44 m. Zondag 12 3e Advent. Maandag 13 Dinsdag 14 Woensdag 15 Quatertemper. Donderdag 16 "Vrijdag 17 H Zaterdag 18 n Laatste kwartier. HELDER, 10 December 1886. De burgemeester der gemeente Helder brengt, naar aanleiding eener ontvangen aanschrijving van den geneeskuudigen inspecteur voor Noord-Holland, bij deze ter openbare kennis, dat mazelen in de gemeente epidemisch voorkomt, en dat in de week van Zondag 28 November tot Zaterdag 4 December drie personen aan mazelen zijn overleden. Naar aanleiding eener in dit blad voorkomende annonee, vestigen we de aandacht onzer lezers op de aangekon digde tooneelvoorstelling in Let lokaal »Diligentia," Zondagavond, waar, tegen een zeer billijke entree, door de Rotterd. tooneellisten zal worden opgevoerd: »De Scheepsj ongen De adjudant-onderofficier Daggelder, van bet 7e reg. inf. te Amsterdam in garnizoen, herdacht gisteren den dag waarop hij voor 25 jaar geleden tot on derofficier werd aangesteld. De laatste 16 jaren bekleedde bij zijn tegenwoordi- gen graad van adjudant-onderofficier. De volle Synode heeft 't vonnis der Synodus contracta ter zake der geschorste kerkeraadsleden van Amsterdam bij vonnis van 1 December bevestigd. De Synode overweegt o. ra., dat de be zwaarden volkomen bevoegd zijn hunne opvatting van Gods Woord en van eene door hen begeerde kerkorde voor te staan, doch dat zij slechts van wettige middelen mogen gebruik makendat zij echter dit doel trachten te bereiken op een wijze, met de eischen van godsdienst en zede lijkheid in strijd, door zich zeiven en de Amsterdamsche kerkegoederen te stellen buiten de werking van hetgeen zijzelven noemen »ons kerkelijk statuut." Met groote meerderheid (53 tegen 11 stemmen) zag de Minister van Justitie zijne begrooting door de Tweede Kamer aangenomen worden. In een vergadering van leden in de provincie Noord-Holland der Yereeniging »Het Nederlandsch Rundvee-Stamboek", Woensdag in een der lokalen van café Krasnapolsky gehouden, werd, ingevolge art. 8 der Statuten en bepalingen om trent het houden der stamboeken", in deze provincie, een afdeeling opgericht. Een reglement werd vastgesteld waarin, na eenige beraadslaging, de contributie der leden werd vastgesteld op f 1,50 per jaar. Besloten werd, dat leden van het hoofdbestuur kunnen zitting nemen in het afdeelingsbestuur en dat uit een burger lijke gemeente het getal bestuursleden, dat te zamen 9 bedraagt, niet grooter dan 2 mag zijn. Aan het eind der vergadering, welke door den heer J. Breebaart Kzn. werd voorgezeten, werden de heeren S. de Jong, van Ouddorp, J. Zijp Hzn. van Twisk, L. Visser van Beemster, L. T. Groneman van Wieringerwaard, J. Wit van Mid- woude, P. Schuurman Jzn. van Hoorn, C. De Goede, van Purmerend, J. Bree baart Kz. te Winkel en H. J. K. Van der Steen, van Spanbroek, tot bestuurs leden gekozen. Omtrent het overgaan van het be zit van het huisje van Czaar Peter de Groote te Zaandam, verneemt de Courrier de la Meuse uit goede bron, dat daarbij geen sprake vau verkoop was. Z. M. heeft het den Russischen Keizer gracieuselijk afgestaan. (Een juffrouw te 's-Hage gaf dezer dagen aan hare dienstbode te kennen, dat zij op Zondagavond wel eens iemand zou willen hebben, die voor de kinderen St Nicolaas speelde. De meid was onmid dellijk bereid, daar het toch haar thuisdag was, om zelve die rol te vervallen, doch dat vond de juffrouw minder gesehikt, uit vrees dat zij herkend zoude worden. De dienstbode nam toen op zich, voor een ander zorg te dragen, daar zij nog wel »een goeje" wist, zooals zij zeide. Nau welijks had de klok Zondagavond zeven uur geslagen, of de kindervriend belde aan en werd binnengelaten. Kind voor kind werd door hem aangesproken, en om ten slotte den indruk nu nog grooter te maken, zei de moeder: »Zie, nu moet Sinterklaas de meid ook maar mede ne men Direct werd door hem daaraan voldaan, want hij pakte de meid op, die onder groot gegil, tot vreugd der kleinen, werd weggedragen en vooreerst ook niet terugkwam, want zij had haar vrijer voor Sinterklaas laten spelen en was toen met dezen een straatje omgegaan. - Voor de arrondissements-rechtbank te Amsterdam stond Dinsdag terecht G. L., 21 jaar oud, slagersknecht. Bekl. kwam in den avond van 7 Sept. in een koffiehuis op den Nieuwezijd Voorburg wal, vergezeld van eenige kennissen, allen zeer vroolijk gestemd. Een van de vrien den nam een voetenkussentje, dat zich in ke gelagkamer bevondop en wierp het naar den beklaagde. Deze gooide 't over zijn hoofd heen terug en had 't ongeluk, daardoor een deel van de aan de zolde ring hangende petroleumlamp te treffen en naar beneden te doen vallen. Het gevolg was dat er brand ontstond en verschillende meubelen beschadigd wer den. Het perceel, waarvan de gelagkamer een deel uitmaakte, was bewoond. Het O. M. zag hierin brandstichting door on voorzichtigheid, waarbij gevaar voor men- schenlevens te voorzien was, en requireerde tegen den bekl. 14 dagen gevangenisstraf De verdediger, mr. Haas, zag hier geen schuld, maar zuiver toeval en verzocht dus om vrijspraak voor zijn cliënt. Door de Hollandsehe IJzeren Spoor wegmaatschappij worden (behoudens goed keuring der Regeering) op 1 Januari e. k. ingevoerd abonnementen le klasse, geldig op alle lijnen (behalve de'tramlijnen) voor f 500 's jaars. Dinsdagavond ongeveer half elf is ingebroken in het kantoor van den heer J. Prins Jr., rijksontvanger te Purmerend. De dief, die juist bezig was iets van zijn gading uit de opengebroken laden te stelen, werd op heeterdaad betrapt, ter wijl de heer des huizes juist bij tijds van een vergadering thuis kwam. De dief is terstond achter slot en grendel gezet en een jongmensch van 20 tot 25 jaar. Als afgedankt matroos van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij is hij, volgens ge rucht, per Purmerender boot van 4 uur uit Arasterdam vertrokken, om in Pur merend zijn noodlottig bedrgf uit te oefenen. Te Assen heeft jl. Zaterdagmiddag de aannemer J. P. Bok f 4000 verloren Hij had dit geld, een gedeelte van de aannemingssom van den bouw der meis- sschool, pas in ontvaugst genomen. Totnogtoe heeft zich het raadsel niet opgelost. Een eerlijke vinder is ook nog niet verschenen. Het Eng. schip >Ispahan is bij Kaap In den nacht van Maandag op Dins dag is, tengevolge van den hevigen storm wind, schipper Smeding van Hoogeveen met zijn schip op het strand te Vollen- hove geworpen, waarbij zijn vaartuig tegen de daar aanwezige palen bijna geheel werd verbrijzeld. De schipper met vrouw en drie kinderen zijn daarbij om het leven gekomen, en alleen den knecht is het mogen gelukken, zich door zwemmen het leven te redden. In een aanval van waanzin sprong de hoofdonderwijzer J. R. te Altforst in de Maas. Bijna "levenloos werd hij opge haald en kort daarna gaf hij den geest De kracht der gewoonte. Een der militairen, die Zaterdag in Den Haag belast was behulpzaam te zijn bij de pakket verzen ding ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest, waande zich nog in de theoriekamer i*i de kazerne, want toen een beambte aan hem vroeg: Hoeveel pakken heb je?" kreeg deze ten aatwoord Drie 1 Groot tenue Marsch tenue Klein tenue en een witte broek. Zaterdagavond werd te Wezel door zekeren Joliann Overkamp een 18 jarig meisje doodgeschoten, nadat hij ook nog een poging tot moord op zijn lamilieleden had beproefd. Men onderstelt, dat hij de wijk naar ons land heeft genomen. Door de Duitsche justitie wordt zijn arrestatie en uitlevering verzocht. De moordenaar is 48 jaar, klein en gezet, zwart haar, geschoren baard, blauwe oogeu gekleed met donkerkleurige jas, engelsch lederen broek, grooten slappe hoed. Hii heeft een echt iviii, oeuuKt met brandlit- teekens, en spreekt Duitsch. Er is niet veel kans, dat de schul digen aan den Belgischen spoorweg-dief stal van 1 millioen francs ooit gevat en gestraft zullen worden. Het is zoo goed als zeker dat zij Engelschen zijn, en alleen als zij geen Engelschen waren, zou men hen gevangen kunnen nemen. Want volgens de Eugelsche wet kun nen Eugelsche onderdanen niet vervolgd worden wegens diefstallen, in het buiteu- laud gepleegd. De dieven kunnen dus, als zij Engelschen zijn, gerust de gesto len papieren te gelde maken, zonder dat de politie hun iets kan doen. Een later bericht meldt: De hoofdaaaleggers van den in Bel gië gepleegdei diefstal moeten naar Lon den zijn tertggekeerd. De officitf van Justitie te Brussel, de heer De loo, heeft zich nu naar Lon den hege'6n, om met de holp der En- gelsche jolitie, die hem bereidwillig is toegezeg-i de dieven verder op het spoor te komh- Een der schuldigen is reeds gevat. Het nu zeker, dat van 150 brieven, uit ^uerika afgezonden, 141 met briljan ten eQ edelgesteenten gevuld en voor Rufand bestemd, zijn buitgemaakt. >aar de Amerikaansche brieven nooit o? een bepaalden dag aankomen eij de Jigelsche brieven voor het grootste ge- aelte zijn voorbijgegaan, moet men aan- temen, dat de dieven een medeplichtige Hanglip verongelukt. De gezagvoerder'D New-York hebben, die hen van de aan- ii n komst Hpr knst.haTP KriofgnnJtnrv Tinoft de eerste stuurman en 8 man zijn om gekomen. De overigen zijn te Somerse West geland. Aan het eerlang te openen spo~ wegstation te Enkhuizen wordt g511 vergunning tot den verkoop van ste^11 drank verleend. Zaterdagmiddag is aan den s^ijk van den Margaretha-polder (Zeelan aau' gespoeld het lijk van een oi®kend manspersoon, naar gissing omst^s 45 jaar oud, goed gekleed. Daar (-schedel en het aangezicht totaal verbrP^ z9ni wordt er vermoed, dat de man d geweld- dadigen dood is gestorven. J" justitie is van een en ander in kennis iS^e^* Te Zwolle is een vfuian, door het op hol slaan van het doo?etn bestuurd wordende paard, onder zj *ar geraakt en letterlijk verbrijzeld. Uit Babyloniënbrot 3 naar §e~ vangenis te 's-Bosch gAiisporteerd P. S., beschuldigd van kij/moord. In de Conradstr^ Amsterdam kreeg Zaterdagavond aaQd een jenever beroerte, die hem heeven kostte. komst der kostbare briefzending heeft verwittigd. Het blinden-instituut te Glasgow is afgebrand. De verpleegden, verscheiden honderden in getal, werden allen gered. De aangerichte schade beloopt ongeveer 10,000 pd. st. Een vreeselijk ongeluk gebeurde een paar dagen geleden in de teerfabriek van Gateshead. Een der retorten vatte vuur en ontplofte, waarbij de eigenaar der fabriek, de heer Chinnery, en drie werklieden den dood vonden. De grootste tarwelading arriveerde gepasseerde week van Bombay te Liver- pool met het stoomschip »Irun." Zij be stond uit 200,000 bushels tarwe, benevens 260 ton katoen. Deze enorme lading werd in 23 uren in het Waterloo-graan- pakhuis gelost. Een onbekend barkschip met Eugel sche vlag is bij zwaar stormweder op een rif bg Kaap Breton gestrandde masten zijn afgebroken en de booten weg geslagen. Op vier personen na, die zich nog aan boord bevinden, is de overige equipage verdronken. Door den hevigen storm en hooge zee is het onmogelijk de schipbreukelingen te hulp te komen. Het wrak slaat geheel aan stukken. Merlatti kon zich Maandag nog naar den photograaf begeven, die zijn portret maakte. Hij keerde uitgeput terug naar het Grand Hotel. De Parijsche bladen vragen waarom men iemand belet zich in de Seine te werpen, terwijl men Merlatti toestaat zelfmoord te plegen. Een fooitje, dat nog eens de moeite waard is, werd onlangs geschonken door den bierbrouwer Sir Guinness, te Dublin, die voor eenigen tijd zijne zaak, met een kapitaal van 6 milioen pond sterling (f72,000,000), in een maatschappij in aandeelen heeft veranderd. Hij gaf nl. aan zgn meesterskueelit Purser, die 40 jaren bij de firma in dienst is geweest, als blijk van achting en vertrouwen, een bankiersbbriefje van 217000 pond sterling (f2,601,000). Een vreeselijk drama had te Pesth plaats. 5 officiereu en eenige jonge ac trices van een café chantaut waren des avonds laat een koffiehuis binnengegaan. Daar er niet voor allen plaats was aan één tafel, zeide een der officieren voor de grap tot de 9-jarige Rosa Taciano, dat zij haar plaats moest opgeven. De kleine weigerde, de officier haalde een revolver voor den dag en zeide altijd in scherts »Daa schiet ik je dood." Dit zeggende drukte hij op den haan tot aller ont zetting ging het schot af en het kind viel dood neer zij was in het hart ge troffen. De officier bleef een oogenblik hfit liiV aii&stareu, toen schoot hg zichzelf dood. Hg was eerst "28 jaar oud en een zeer geacht officier. Wij lezen in de »N. Rott. Ct.": De officier van gezondheid 1ste klasse G. H. K loss er, arts, trad Vrijdag 3 December in de Vereeniging tot behandeling van op de zeemacht betrekking hebbende onderwerpen alhier, op, ter inleiding van het op dien avond te behandelen punt„Specifieke ziekte oorzaken bij de Kon. Ned. Marine." De spreker wees er op, dat de gezondheidsleer tot op onzen tijd steeds een kwijnend bestaan gehad heeft. Het is nog niet zoo lang geleden, dat aan de universiteiten, zelfs in ons vaderland, een leerstoel voor deze wetenschap ontbrak. Bij 't groote publiek bestaat minachting voor de wijze lessen, die de goede godin Hygieia geeft. Zelfs de staat betoont niet altijd den grootst mogelijken ijver in 't opvolgen van de hygiënische voorschriften, waar het geldt de gezondheid, het welzijn zijner dienarenhet behoud van zijn ar beidsvermogen. Door onbekendheid met de regelen der gezondheidsleer worden sommige der hoogste belangen van leger en vloot, zoo niet verwaar loosd, dan toch op den achtergrond geschoven, en gebrekkige toestanden zijn daarvan een on vermijdelijk gevolg. Bij het beantwoorden der vraag „welke na- deelige invloeden hebben de verschillende dienst verrichtingen bij de marine op de gezondheid der equipage P" staan de werkzaamheden, die het matrozenvak medebrengt, bovenaan. Het snel op enteren in het want, het stelselmatig roeien, het werken in de takelage, het klimmen langs einden, zijn buitengewoon zware lichamelijke in spanningen die bij nadere beschouwing alle dit gemeen hebben, dat de longen daarbij mechanisch verhinderd worden zich uit te zetten, juist in die oogenblikken gedurende welke, door belangrijke lichamelijke inspanning, de functie van het hart aanmerkelijk vermeerdert. De matroos verricht veelal zijne moeielijkste werkzaamheden bij zeer ongunstig weer. De mate van arbeid,dien de matroos op een uitgerust oorlogsschip verricht, staat gewoonlijk in rechte verhouding tot de ongunstige weersgesteldheid. De matroos wordt gedurende zijne werkzaamheden dikwijls nat, hij heeft niet veel kleederen om te verwisselen, en het komt voor, dat hij 5 tot 6 uren, ja soms een of meer dagen, met volkomen natte kleederen moet loopen, iets dat natuurlijk zeer nadeelig is voor de gezondheid. Bij de opgesomde nadeelige invloeden voegen zich die, welke voortvloeien uit onvoldoende ruimte tot herberging der manschappen, uit de onpraotische wijze van schoonschip maken, de deels gebrekkige kleeding, en vooral in Indië de berispelijke voeding. Wat de voeding betreft aan boord van Z. M. oorlogsschepen, die in Europa verblijf houden, zij is over het algemeen voldoende, vooral in de havens, ofschoon in do hoogste mate eentonig. De voeding der manschappen aan boord der oorlogsschepen, die zich in de koloniën bevinden, is in vele opzichten onvoldoende, en vooral voor het inlandsch gedeelte gebrekkig te noemen. Molesokot en andere physiologen hebben de hoeveelheid voedingsstoffen berekend, die het organisme van eeu arbeidend man dagelijks noodig beeft tot instandhouding van den iudi- vudude berekeningen van Moleschot dienden tot grondslag van deze beschouwingen. Of echter de berekende hoeveelheid voedingsstoffen altijd in de aan de marine verstrekt wordende levens middelen voorhanden is, valt te betwijfelen, daar, vooral in Indië, onder de leveranciers personen gevonden worden met een zeer ruim geweten. Door ouderdom, nalatigheid in het beheer, enz. komt soms bederf in de voedingsmiddelen, er vertoonen zich o. a. in grooten getale torren in het hardbrood, en [snuitkevers inj'de erwten en boonen, waardoor deze levensmiddelen zeer na deelig voor de gezondheid worden. Van alle voedingsmiddelen, die aan boord van oorlogsschepen worden verstrekt, vereischt het drinkwater de meeste zprg, vooral in tijden van epidemie. Met het aankoopen van drinkwater, hoofdzakelijk in onze koloniën, moet men dik wijls zeer voorzichtig zijn. Gelukkig zijn tegen woordig de meeste oorlogsschepen van eene distilleermachinc voorzien, die volkomen zuiver water kan maken. Wat het verstrekken van alcoholische dranken aangaatmenigeen in Indië heeft gezondheid, levenslust en verhoogd weerstandsvermogen tegen de invloeden van het klimaat, te danken aan 't matig gebruik van alcohol. Na in nadere beschouwingen getreden te zijn omtrent het voedingstarief- voor Europeesche schepelingen in Indiëkwam de spreker tot het besluit, dat dit geen voldoende waarborgen voor een doelmatige voeding oplevert, en in strijd is met de gezondheidsleer. De zeeschafting voor inlandsche schepelingen hoofdzakelijk bestaande uit rijst, gedroogde visch en klapperolie, welke laatste levensmiddelen, aan gezien zij ntet lang bewaard knnnen worden, veelal bedorven zijn, is ten eenenmale onvol- iloende, eentonig, ondoelmatig en zeer g e v a a r 1 ij k. Zeer waarschijnlijk is het, dat de oorzaak van het ontstaan van beri-beri ook moet gezocht en gevonden worden in onvoldoende voeding, en in 't gebruik van meer of min bedorven gedroogde visch. Ten slotte gaf de spreker de maatregelen aan, welke er volgens zijne meening inoeteu genomen «orden, om de sanitaiïo verhoudingen der man schappen gunstiger te doen zijn. Heldersche Moppen. Een advertentie. Te koop een prachtige piano, eigendom eener dame, die op 't punt staat naar Indië te vertrekken in rozenhonten kast met gebeeldhouwde poorten. o Een man, beschuldigd van diefstal met in braak, staat voor het gerechtshof terecht. De verdediger. Ja mijneheeren hij heeft gestolen, hij heeft des nachts gestolen, hij heeft met inbraak gestolen. Met inbraak, omdat het wantrouwen der inwoners van deze kleine stad zoo groot is, dat zij hunne deuren met grendels sluiten. Hij heeft des nachts gestolen en dit bewijst juist, dat wij hier niet te doen hebben met een dier verharde misdadigers, die de maatschappij uit haar midden moet ver bannen. Wetende, dat hij een berispelijke daad pleegde, heeft hij haar niet bij dag wil len plegen o PAS GETROUWD. Een jong echtgenoot komt binnen, werpt zich op een gcmakkelijken stoel en roept uit: wWat nog altijd tandpyn, Marie? Een mensch moet moet toch maar ongelukkig wezen. Toen ik van morgen wegging, had je al kiespijn. En nu ben ik den geheelen dag op de wedrennen ge weest, ik heb daar een alleraardigsten kennis ontmoet en een klein fortuintje gehad bij de bookmakers, en nu kom ik thuis en ik hoopte een vroolijk, opgewekt gezicht te zien. En daar zit je nu - - nog altijd met kiespijn. Ik noem dat hard voor een man erg hard o—- A.«Wat is dat toch voor een heer, dien die dame daar aan den arm heeft?" B.«Dat is haar bruidegom, kassier aan een bank, een zeer goede partij, sehatrijk." A.«Zoo, en hoe groot is zijn vermogen dan wel B.«Ja, men weet nog niet juist, met hoe veel hij er eenmaal van door zal gaan." Marine en Leger. De inspecteur van den geneeskuudigen dienst heeft de chefs der militaire hospitalen uitgenoo- digd er voor te waken, dat de ziekenoppassers niet langer dan tot hun 60en jaar bij de hospi talen in dienst blijven. Wordt 't noodig geacht hiervan af te wijken, dan moet daartoe een voor stel worden gedaan. Aan 's rijks werf te Amsterdam is de kiel ge legd van het aldaar in aanbouw te brengen torpedo-transportvaartuig Mercuur." Het personeel van den torpedodienst der zee macht, dat in het Voornsche kanaal bij het in schieten der vischtorpedo's is tegenwoordig ge weest, keert naar hier terug, daar het insehieten gestaakt wordt. Naar men verneemt zal het schroefstoomschip le kl. Van Speijk tegen 1 Maart 1887 gereed moeten zijn om bij de directie der marine alhier in dienst te worden gesteld. Z. M. heeft den tijdelijken officier van gezondh. 2e kl. bij de zeemacht dr. H. Müllner, met 21 Dcc. a. s., eervol uit den zeedienst ontslagen-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1