't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1445. Woensdag 22 December 1886. Veertiende Jaargang. ADc»nn©m©nt per 3 maanden binnen de gemeente50 Gent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aclvertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGS MORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Gelijk voorgaande jaren, zal er ook nu weder in ons blad van 1 Januari, gelegenheid bestaan, tot het plaatsen van ADVERTENTIËN als aan Familie, Vrienden en Bekenden, tegen 25 Cent per advertentie. Vertrekdagen der Mail naar Oost-lndië. 24 December (Engelsche mail) over Brindisi. 24 g (Hollandsch* uit Amsterdam. 25 g g over Marseille. Laatste lichting aan het Postkantoor alhier 7 uur avonds; alleen voor de Hollandsehe mail over Marseille 1 uur 's namiddags. IAan. onze geabonneerden, ËHB buiten de gemeente wordt Wf verzocht 't .4 bonnementsgeld j> Vliegend Blaadje" 4e kwartaal 1886, te willen overmaken in postzegels of per postwissel, vóór 6 Januari 1887, zullende anders daarover met 10 cents verhooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 21 December 1886. Z. M. heeft den heer mr. K. J. C. Stakman Bosse herbenoemd als burge meester dezer gemeente. Daar er op 's Rijks werf alhier veel werk is, zijn er thans een 120 losse werklieden De heer T. Luijckx, van hier, heeft te Groningen met gunstig gevolg examen afgelegd als apothekersbediende. Men schrijft óns uit Wieringen Eindelijk zal ook voor ons de post dienst beter geregeld worden. Totnogtoe was er hier slechts een brievengaarder, van wien men te Hoofddorp, wanneer hij zijne bestellingen deed, postzegels of der gelijke benoodigheden kon bekomen, eenigszins bij wijze van gunst. Dank zij de ijverige bemoeiingen van den inspec teur der postergen en van onzen burge meester, is ook nu te Hoofddorp een brievengaarder aangesteld, waarvoor we beide heeren zeer erkentelijk zijn. Daar gebleken is, dat bij de schip pers, die hunne vaartuigen moeten ten anker leggen in het vaarwater de Sloot, deal uitmakende van de verpachte visch- gronden onder Wieringen, meermalen onzekerheid bestaat of zij al dan niet binnen de zuidoostelijke grenslijn der in de Staatscourant van 20 Juli 11. aange wezen ankerplaatsen hebben geankerd, is ter zijde van he^ vaarwater in die grens lijn, ter plaatse waar zij door de ooste lijke grenslijn wordt gesneden, een roode ankerboeivormige ton Het huisje van czaar Peter. Het officieele Russische regeeringsblad deelt de schenking van het huis van Czaar Peter door onzen Koning aan den keizer aller Russen, aldus mede »Op 11 Nov. jl. heeft de keizer den gezant te 's-Gravenhage, den geheimraad graat Kapnist, gemachtigd tot aanneming van het geschenk van het huis, waarin Czaar Peter de Groote te Zaandam in 1697 heeft gewoond, welk geschenk aan Z. M. door den Koning der Nederlanden is gedaan. Sedert genoemd jaar werd dit huis steeds bezocht door toeristen en het had een bijzondere vermaardheid gekregen sedert keizer Paul het in 1781 en wijlen keizer Alexander II, toen nog grootvorst-troonopvolger, het in 1839 be zocht. Koning Willem I had wegens de ge schiedkundige beteekenis van het beroem de huisje, waaraan zoovele herinneringen der groote daden van den machtigen voor vader der Russische keizers zijn verbonden, het van de eigenaars gekocht en het der prinses van Orauje, Anna Paulowna, later Koningin der Nederlanden, aangeboden. Toen heeft men, om het huisje beter te bewaren, er een steenen gebouw om heen gemaakt, en er een opzichter en een be waker in geplaatst, die met het onderhoud belast zijn. Nadat eerst prins Hendrik het had geërfd, en later zijn doorluchtige broeder, de tegenwoordige koning der Nederlanden, was het huisje te Zaandam het persoonlijk eigendom van Z. M. ge worden. Bezield met gevoelens van vriendschap voor den keizer aller Russen, heeft de koning der Nederlanden het voornemen te kennen gegeven, dit huisje te schenken aan Z. K. M., die het heeft aangenomen. Aldus is dit schoon gedenkteeken van den grooten hervormer van Rusland, zoo dierbaar aan het Russische volk, dank zij de gevoelens van vriendschap van den koning der Nederlanden voor ons land en voor zijnen monarch, het eigendom geworden van den keizer aller Russen." Uit Hoorn meldt men, dat de be volking werd verblijd met het bericht dat het garnizoen niet van daar aal worden weggenomen. Te Oosterhout overleed plotseling de vrouw van den landbouwer P. H. Aangezien die vrouw door hare huisge- uooten slecht werd bejegend en zich in dat gezin meermalen plotselinge sterfge vallen hebben voorgedaan, is 't lijk door de politie in beslag genomen en gerech telijk geschouwd. Het onderzoek duurt nog voort. Naar men meldt, zullen de predi kanten en andere kerkeraadsleden die, ingevolge het besluit van de Synode der Ned. Herv. Kerk, uit hun ambt zijn ont zet, zich, met de gemeenteleden, die zich aan hunne zijde schaarden, organiseeren tot een Nederduitsche Gereformeerde Kerk (doleerende). Op een circulaire, tot de genoemde ge meenteleden gericht, hebben zich een 700-tal aangesloten. In de lokalen, waar totnutoe slechts bijbellezingen werden gehouden, zullen dus voortaan geregelde godsdienstoefeningen plaats hebben, waarin de doop wordt bediend en 't avondmaal «al worden gehouden. Het plan bestaat om deze lokalen eerst dan tegen kerkgebouwen te verwisselen, wanneer de noodige gelden tot den bouw daarvan zullen gevonden zijn. Tot hiertoe is dit het geval nog niet. De door de Synode afgezette predi kanten, ouderlingen en diakenen treden dus slechts in zooverre uit het tegen woordig kerkverband als zij de Synodale hiërarchie niet erkennen, maar blijven zich beschouwen als de wettigo bedienaren der Nederduitsche Gereformeerde Kerk, die, zoolang de tegenwoordige toestand voortduurt, zich als doleerende zal ge dragen. Knijpen op muziek! Te Amsterdam is uitgekomen een Dr. Mezger-Marsch. Een wonderlijke eeuw, die negentiende Gelijk men weet is in den nacht van 7 op 8 December j.1. van de Zwolsche nachtboot »Amstel" in de Zuiderzee ge sprongen een juffrouw, wier naam men niet kende Thans weet men dat zij Chris- tine Benach heette en geboren is op 8 Januari 1856 te Si. Goar bij Coblenz (Rijnprovincie). Toen zij den noodlottigen sprong deed, had zij zich van haar bo- venkleederen ontdaan en haar mantel over de naakte schouders geslagen, zich zeker uit louter gewoonte willende beschutten voor de koude nachtlucht op zee Haar lijk is nog niet gevonden. De te Vlissingen gevestigde Socië teit van Nederlandsche loodsen heeft het eere-lidmaatschap aangeboden aan den heer A. Werumeus Buning, den bekenden schrijver der Marine Schetsen". De so ciëteit wilde den schrijver hierdoor hulde bewijzen voor de juiste teekening van den Nederlandschen loods in zijn j>De ouwe Jan Holleman-". Naar »de Post" beweert is de toe stand van Jeanne Lorette, in de gevange nis te Arnhem, thans niet onrustbarend meer, en was er ook vóór eenige dagen toen zij, volgens de »Arnh. Ct.," bijua op sterven lag geen sprake van gevaar voor haar leven. Uit Oud-Beierland wordt gemeld De plaag der dorpen zijn tegenwoor dig de zoogenaamde kooplieden in post papier en potlooden, die echter in werke lijkheid niet anders dan bedelaars zijn. Geen dag gaat er voorbij, zonder dat men door die lieden lastig gevallen wordt, geeft men hun maar dadelijk een aalmoes, dan gaan ze verder. Maar wee degenen, die weigertAllerlei vbrwenschingsn wor den u dan naar het hoofd geworpen en zien ze dat er geen mannen in huis zijn, dan treden ze brutaal naar binnen en weten door dreigementen wel wat te verkoopen. Twee zoogenaamde bakkeschippers zijn Vrijdagnacht te Meerkerk in een zandbak, waarin zij sliepen, door kolen damp gestiktalweder een waarschuwing voor vele hunner collega's om de nachts het luik open te laten. Beiden waren zeer oppassende arbei ders en werkzaam aan de Keulscbe Vaart. Men schrijft uit Lochem, 18 Dec. Als een teeken van trouwe liefde kan worden vermeld, dat hier gisteren een paar in den echt is verbonden, dat 30 jaren met elkander had verkeerd. De bruidegom telde 63 en de bruid 58 jaren; de laatste had niet eerder willen trouwen, omdat zij hare meesteres niet wilde ver laten, daar deze hulpbehoevend was en eerst onlaqgs is overleden. Vóór eenige dagen is gemeld, dat bij Stavenisse aangespoeld was een lijk met verminkt gelaat, hetwelk niettemin herkend is als dat van den eigenaar van een Belgisch jacht, hetwelk den len De cember van Gent vertrokken was. Het vermoeden, dat hier een misdaad in het spel is, heeft zich bevestigd. Den 3eu dezer maand is te Hansweert een particulier jacht aangekomen, door slechts één persoon bemand, die bij den Belgischen consul aldaar de verklaring heeft afgelegd, dat de eigenaar bij den storm van den vorigen dag over boord geslagen en, ondanks alle pogingen tot redding, verdronken was. De man is, na deze verklaring te hebben afgelegd, naar Antwerpen vertrokken, waar hij in de ha ven van de Sport Nautique het jacht in bewaring heeft gegeven en terstond daar op per spoor naar Gent is vertrokken ten einde, zooals hij opgaf, aan familie leden en vrienden van den verongelukte mededeeling te doen van de ramp. Al daar aangekomen heeft echter deze per soon over het ongeluk het stilzwegen be waard en is hij met den meesten spoed in het huwelijk getreden, om nog den vol genden avond met zijne jonge echtgenoote naar Frankrijk te vertrekken. De politie heeft echter spoedig daarop kennis gekre gen van 't voorval, en een bevel, totzijne aanhouding uitgevaardigd, heeft Woendag 11. tot zijne arrestatie geleid, te Ronq bij Halluin, vanwaar hij naar Gent is overgebracht. De verdachte heeft versehei- dene schrammen in het gelaat, zoodat waarschijnlijk eene worsteling heeft plaats gehad, vooraleer het slachtoffer door den knecht overboord geworpen is. De >cholera-koning« Luigi Grazzio- tin, uit Venetië, is dezer dagen te voet naar Rome gekomen, om te trachten den Koning en de Regeering te winnen voor zijne bestrijdingswijze van de cholera. Hij heeft een drank uitgevonden, welke tegen de geduchte ziekte vrijwaart en de daardoor aangetasten geneest. Hij heeft op de plaatsen waar de cholera het hevigst heerschte, zieken verpleegd en zelfs in hetzelfde bed met choleralijders geslapen, zonder dat hij eenigen hinder daarvan ondervond. Ook moet hij, blijkens ge tuigschriften van geneeskundigen en ge meentebesturen, vele choleralijders gene zen hebben. Daaraan dankt hij zijn bij naam. Grazziotin, die geen geld voor zijn ge nezingen aanneemt, is doodarm, zoodat hij niet anders kan reizen dan te voet. De koning moet hem zeer welwillend ontvangen hebben. Merlatti, de kleine koppige Piemon teea, heeft de 50-daagsche proef glansrijk doorstaan. Woensdagavond te zes uur heeft hij gedéjeuneerd in den letterlijk» zin van het woord. Gemakkelijk ging dit niet, want de maag, aan 't vasten j wend, weigerde in den aanvang alle voedsel. Pepton en vleeschpoeder, dat Merlatti achtereenvolgens door de geneesheeren werd gegeven, bereikten de plaats hunner bestemming niet of bleven er te kort om den honger te stillen. Eindelijk was men gelukkiger met een drankje, waarin wijn, cacao, siroop van oranjebitter en een aftreksel van kwassia vermengd wa ren Dit sloeg zelfs zoo goed aan, dat de vraag gewettigd scheen of Merlatti reeds dadelijk bij den eersten dronk te diep in het glaasje had gekeken. Na even gerust te hebben, kon de mees- ter-vaster echter verschijnen op het ban ket, dat te zijner eere in een der zalen van bet Grand-Hotel werd aangerecht. Hij moest natuurlijk toekijken of liever stoeruiken", want volgens den reporter van een Parijsch blad deden de geuren der spijzen Merlatti zeer aangenaam aan. Merlatti zal nu pogen weer op krach ten te komen. Hij moet hierbij natuur lijk met de grootste omzichtigheid tewerk gaan. De geneesheeren gelooven, dat zijn maag nog minstens een maand zal be hoeven om weer aan 't voedsel te gewen nen, En wat nu Hij heeft naam dat is onloochenbaarmaar met dit gaat hij een toekomst tegemoet met veel honger en weinig geld: Want al hebben de bezoeken der belangstellenden hem een 5 a 6 duizend frcs. bezorgd, in Parijs is zelfs het niet-eten duur eu de onvermij delijke kosten van zijn vasten en voor het tijdperk van zijn herstel zullen wel 't meest van zijn winst opmaken. Het eenige wat men in deze overigens weerzinwekkende vertooning kan bewon deren, is de wilskracht van Merlatti. Want er is wilskracht noodig, 50 dagen vree- selijke pijnen te lijden als er slechts één woord noodig is om die pijnen te stillen. Deze wilskracht was inderdaad een be tere zaak waardig geweest. Jean Faure en zijn vrouw, die hun broeder eu schoonmoeder Claude Faure vermoordden en zich op de bekende af schuwelijke wijze van zijn lijk ontdeden, zijn door het gerechtshof van Ardêche tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Ten gevolge van het gebeurde met een rijksbeambte Sittard, die door een smokkelaar werd verwond, zijnde kommie- zen aldaar van revolvers met kogels in stede van zooals tot biertoe met hagel voorzien. Het volgend drama had Zaterdag jl. plaats te Orian (prov. Basses Pyrénées). Daar leefde een man, Mirasson, die sinds eenigen tijd gescheiden was van zijn ge zin, bestaande uit vrouw en vier kin deren. De oudste zoon, even lui als zijn vader, kwam zoo nu en dan in de hut zijns vaders en stal er dan voedsel. Op zekeren dag vond hg bij het vuur een pot met soep. Hij at dien leeg, maar werd kort daarna gemarteld door de vreeselgkste pijnen. Zijn vader had er vergif in gedaan. Door het drinken van veel melk, die de buren den jongen ga ven, bleef hij in leven. Maar toen de zoon, door dit geval uiet wijzer gewor den, zich Zaterdag weder bij de hut zijns vader vertoonde, trad deze te voorschijn en schoot hem met zijn jachtgeweer een kogel in 't hart, welke hem dadelijk doodde. Een ellendeling is de vorige week te Chef du Pont, departement Manche in Frankrijk, gearresteerd. Een jongmensch van 23 jaar en eenige zoon van een weduwe kwam dronken thuis, van zijn moeder geld eisehende, om weder uit te kunnen gaan. De oude vrouw voldeed hieraan niet, maar begaf zich naar bed, de sleutels van de kasten onder haar hoofdkussen verbergende. Toen de ellendeling zijn zin uiet kon krijgen, nam hij een revolver en schoot zijn moeder in het aangezicht. De toegesnelden politie kostte het veel moeite om het volk te weerhouden, dat de lynch-wet op hem wilde uitoefenen. Op onze schrijftafel vonden we dezer dagen de eerste aflevering van een historischen roman, getiteld Oorlog en Vrede," van Leo, graaf Tolstoi, vertaald door Titia van der Tuuk, uitgave P. Gouda-Quiut te Arnhem, 't Werk, dat in 30 afleveringen compleet zal zijn, behan delt de oorlog van Napoleon van 1805 tot aan diens val. Graaf Tolstoi heeft zich als romanschrijver een Europeeschen naam verworven en mag als de evenknie van de beroemdste auteurs worden be schouwd. 't Behandelde tijdperk, waarin de gebeurtenissen elkander met razende snelheid opvolgen, geeft stof genoeg voor een boeiend verhaal en voor zooverre we kunnen oordeelen, is de vertaling zeer goed. We twijfelen ook niet of deze uit gave zal haar weg wel vinden, te meer daar de uitvoering vrij net is. Ingezonden. Tweede schrijven van een scheepsjongen, aan boord van de „Kinderdijk", kapt. L)isper, met averij te Kaapstad binnen geloopen. Kaapstad, 10 Nov. 1886. Waarde ouders Uw geacht schrijven heb ik ontvangen en kan u thans mededeelen, dat wij zoover gevorderd zijn, dat het schip na verloop van eenige dagen, weer zeilklaar is, en wij dus weder de reis met nieuwen moed voortzetten. Het is nu reeds 8 weken dat wij hier te Kaap stad liggen, doch het zou reeds spoediger afge- loopen zijn, indien hier solider scheepssmederijen waren, zooals in Engeland en andere landen, waar alles met stoom wordt gefabriceerd, terwijl hier alles met de hand moet gedaan worden. Dadelijk bij onze binnenkomst in het dok na men wij al de ra's neer, benevens de groot mars steng en bramsteng en de afgebroken voormars steng. Vervolgens namen wij den kluiverboom uit om aan den wal gerepareerd te worden; daarna namen wij al de wanden pardoens in stagen neer, die hier en daar gebroken waren. Vervolgens werd het geheele dek, van voren naar achteren dicht gebreeuwd, omdat de naden hier en daar door het zware slingeren waren open gesprongen, en van af dien tijd hebben wij lang moeten stil liggen, omdat nu voor het gebroken tuig en stengen nieuw moest gemaakt worden. 15 Oc- tober jl., ving de drukte weder aan, wij namen onzen kluiverboom over en plaatsten hem weder voor in de boeg, brachten de mars- en bramsten gen op, en hijschten tevens de ra's in top, zetten daarna de onderwanden en stagen aan, zoodat er nog een en ander moet gedaan worden om te kunnen vertrekken. Gij kunt begrijpen dat zulks voor mij leerzaam is en ik daardoor goed be kend raak met af- en optuigen van een schip. Van afkeuren is natuurlijk geen sprake, daar het schip geen lek bekomen heeft; echter veron derstel ik, dat men voor de onkosten aan repa ratie, wel een nieuwe „Kinderdijk" had kunnen koopen. Dus voorwaarts maar weerdaarom niet getreurd. Ik kan u nog mededeelen, dat Kaapstad een stad is, waar men zeer goedkoop en fatsoenlijk kan leven. Het vleesch en spek is hier zoo bui tengewoon laag van prijs, dat men er in Holland geen denkbeeld van kan mak6n. Voor een pond vleesch (het uitgezoohtste) be taalt men hier 3 pence (3 stuivers) en voor spek 2 st. Groenten, zeep en andere kruiderijen zijn hier ook buitengewoon goedkoop, dat is een tee ken dat het hier zeer vruchtbaar is. 4 stuivers betaalt meu voor een dozijn eieren, 12 st. voor een mandje Kaapsche druiven en voor een flesch wijn 6 st. Ik had nog wel zin gehad een paar struisvogelvederen mee te brengen, 2 gld het stuk, doch de portemonnaie liet zulks niet toe. Nu waarde ouders ik eindig deze, de volgende mail schrijf ik weder. VOLMAAKTHEID. Bij ons worst'len, streven, werken, Blijkt liet telkens meer en meer, Dat er niemand nog volmaakt is, En die waarheid smart soms zeer. Eisch op aarde nooit volmaaktheid; Want voorwaar gij vindt haar niet, Omdat men in 't werk van menschen Schier alom gebreken ziet. Maar toch, wat onè moog' ontbreken, Dat toch niemand talin of draal, Om met ernst en kracht te streven, Naar het heerlijk idéaal. Marine en Leger. De luit. ter zee 2e kl. G. H. Pfeiffer wordt met den 26sten dezer overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en aan boord van Zr. Ms. ramschip Stier vervangen door den luit. ter zee 2e kl. H. van Praag. Bij het algemeen debat in de Tweede Kamer over Hoofdstuk Marine, drong de heer Sehepel aan op vereeniging van de Departementen van Oorlogen Marine tot een Departement v. Difensie. De heer Smit betoogde, dat de Rijks-werven nooit de basis kunnen zijn van onze actieve vloot; dat zij niet aan de eischen beantwoorden, onze onafhankelijkheid niet verhoogen en dringend her ziening eischen. De heer Viruly drong aan op een betere in richting van deze begrooting en op mededeeling omtrent 's Ministers beleid, zoo ook de heeren Seret en Roosebooüi, die alle vertrouwen in den Min, stellen. De officier machinist 2e kl. «T. A. Goetz, is ge plaatst bij den marine torpedodienst op 's Rijks werf te Nieuwediep.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1