't Vliegend Blaadje. VOOR HLvqtcr NIEÜWEDIEP EN TEXEL. Woensdag 5 Januari 1887. Vijftiende Jaargang. BEEKHOUT Co., te Helder. NIEUWSTIJDINGEN. Tien L kleine courant Abonnement per 3 maande* binnen de gemeente50 Cent. >3 franeo per post75 Afzonderlijke nummers2 TTi- "RSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. --MUX: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Groofcere letterB worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS-3 -77 J VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaus bezorgd zijn HELDER, 4 Januari 1887. Nadat de heer P. A. van Aken, op zijn verzoek, eervol ontslagen is als ad ministrateur-ingenieur der Leidscbe duin- water-ra aatschappijis biervoor benoemd de beer Charles van Spall, te Amsterdam, die op 1 Januari jl. die betrekking heeft aanvaard. Men schrijft van Texel, dd. 31 De cember 11. »Uit de sollicitanten, die onlangs deel namen aan het vergelijkend examen voor hoofd der school voor M. U. L. O. te Den Burg, is het volgend drietal opgemaakt 1. De heer Kleinhentink, te Zaandam 2. de heer Groustra, en 3. de heer Ver- kuyl. 't 23ste Christelijk Nationaal Zen- dingsfeest zal in de maand Juli, op een nader te bepalen dag, op het landgoed »Heimerstein," tusschen Rhenen en Wa- geningen, gehouden worden. Aan de bemanning van den loods- afhaler te Delfzijl is door Z. M. f 170 gratificatie geschonkenwegens reddiDg der schipbreukelingen van het op de Raadsel (Pruisen) gestrande schoonerschip »Anna," kapt. v. d. Klis. Met de bootem van Enkhuizen naar Stavoren, v. v., zijn sedert de opening van den veerdienst 39.300 passagiers vervoerd. De eerste jongens uit de weesin richting te Neerbosch zijn reeds naar Noord-Amerika vértrokken, om zich te Oranje City te vestigen. Nog drie ande ren zullen spoedig vertrekken naar Grand- Rapids en een naar Overijsel aldaar. Blijkens een uittreksel uit de politie rapporten hebben er te Amsterdam in 1886 plaats gehad: 47 openbare aanrandingen, 6819 arrestatiën wegens dronkenschap, 71 gerechtelijke verkoopingen, 10,600 contra- veutiën, 792 diefstallen, werden 586 dren kelingen gered, verdronken er 96, zijn 5 gebouwen ingestort, werden 512 personen mishandeld, hadden er 598 verwondingen plaats, kwam 560 verzet tegen de politie voor, hadden er 287 volksverzamelingen plaats en 404 gevallen van zakkenrollerij, enz. De havenstoombootdienst te Am sterdam vervoerde in het afgeloopen jaar 1,080,289 personen, tegen 1,090,104 in 1885. De Amsterdamsche Omnibus-maatschap pij verroerde 9,844,529 passagiers, tegen 9,863,948 in 1885. Het getal geabonneerden op de telephoon vermeerderde van 1217 tot 1263. Het getal telephonische gesprekken was 1,100,368, en er werden 24,317 telegram men per telephoon behandeld. Het Panopticum aldaar werd door 90,000 personen bezichtigd De brandweer bluschte 12 groote, 36 kleine nitslaande, 21 groote en 818 kleine binnenbranden, 4 scheeps- en 16 huiten- gewone branden. Te Eindhoven is onder den naam van Leo Johan van Ammers, aangehou den en overgebracht naar de gevangenis te Breda, als verdacht van schuldig te zijn aan valschheid in geschrifte en dief stal, Leo Johan van Tiffelen, 27 jaren vroeger machinist-leerling te Hellevoet- sluis en uit den zeedienst ontslagen ter zake van diefstal. Hg wordt tevens ver dacht, onder beide namen, in verschillende plaatsen, vooral van Noord-Brabant en Zeeland, oplichtingen en valschheid in geschrifte te hebben gepleegd. De officier van justitie te Breda ver- zoekt nasporingen, inlichtingen en bericht Uit goede bron verneemt men, dat jl. Vrijdag, na de ter-aarde-bestelling van het lijk van den heer L. Steenmeijer, in diens tuin te Sexbierum, in den grond gevonden is een pot, inhoudende aan goud geld een waarde van f14,000 en aan zil vergeld een bidrag van f2000, alzoo te zamen een sommetje van f 16,000. De heer Steenmeijer bereikte den ou derdom van bijna 93 jaren en had aan de mede reeds bejaarde, bij hem inwo nende echtelieden, vóór zijn sterfuur aan wijzing van de aanwezig Jzjjnde [som ge daan. Het moet gevonden zjjn in een broeibak, en aldaar vóór ongeveer 13 jaren aan den schoot der aardezijn toe vertrouwd. Morgen Woensdag (5 Januari) zal de weduwe Schroep, geb. Van Graafeilaud, te Rotterdam haar lOOsten verjaardag vie ren. De levensloop dezer vrouw is zeer merkwaardig. Als militaire waschvrouw en marketentster haren man in het legpr volgende, heeft zij gedurende 25 jaren ge diend en vele veldslagen bijgewoond. Zij werd eerst door de Engelschen, en later door de Russen gevangen genomen, wist uit hare krijgsgevangenschap te ontkomen, doch werd weder gevangen genomen en trad toen in Russischen dienst; daar onder scheidde zij zich zoodanig, dat zij van Kei zer Alexander I het Kruis verwierf. Zij werd bij VAterloo gewond. In Duitschland zou zij geheime depèshes overbrengen; zij werd door twee uhlanen aangevallen, doch wist den één met een pistool neder te rellen en den ander met een gedachten houw over de wang het hazepad te doen kiezen. De oude heldin leeft thans niet haar 70- jarige dochter, die haar trouw verzorgt. Breed hebben moeder en dochter het niet. Wij verwachten echter, dat vele land en 9tadgenooten zullen willen medewer ken, om de dochter in staat te stellen op meer onbekrompen wijze de honderdjarige merkwaardige vrouw te verzorgen gedu rende de levensdagen, die aan deze nog mochten geschonken worden. Op verzoek van den burgemeester van Ambt Almeloo begaf zich Maandag avond naar de »Tw. Ct." mededeelt dr. Aalhertsdag naar de woning vau den landbouwer Pezie aldaar, teneinde een voorloopig onderzoek in te stellen omtrent de oorzaak van den dood der dienstmaagd Johanna Helena Schipdam, oud 26 jaren. Tengevolge daarvan werd de begrafenis, die op den volgenden dag bepaald was, uitgesteld en begaf zich de justitie derwaarts om het lijk aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Uit het onderzoek is gebleken, dat zij een wonde aan het hoofd had van 5 cM. lengte. De justitie was door een ongeteeken- den brief, gezonden aan den brigadier- titulair K. Kok, te Wierden, uitgenoodigd een onderzoek naar den dood van de dienstmaagd in te stellen. Een advertentie, uit de Provinciale Noordbrabantsche en 's-Hertogenbossche Courant c geknipt Huwelijk en nering. Wordt gezocht een water- en vuur-huis, niet al te klein (ik heb eenige spaarpenningen) en door een vrouw wordt gedreven, die weduw vrouw is, om samen te trouwen en de zaak voort te zetten. Gezond en sterk, van goede getuigen voorzien zijnde, hoop ik hetzelfde te vernemen. Gelieve te schrijven onder motto Water en Vuur« Bureau dezer Conrant. PS. Vooral geen kinderen ten laste hebbende, die kan ik niet hebben. Den landbouwer v. B. te Dongen spatte een druppel bloed in het oog, terwijl hij een aan miltvuur lijdend kalf slachtte. Tengevolge daarvan is hij aan bloedvergiftiging overleden. Het oudejaar-schieten heeft te Om men eem slachtoffer geëischt. Terwijl de dienstbode van den burgemeester zich naar hare ouders wilde begeven, werd zij door een pistool- of geweerschot vrij ernstig aan het hoofd gewond. De dader is onbekend. Scbeveningen, het nijvere visschers- dorp, biedt op dit oogenblik een geheel anderen aanblik aan dan in het overige gedeelte van het jaar. Alle visschers zijn aan wal en de schuiten staan thans alle, in schier eindelooze rij, hoog opgetrokken op 't strand. Bij groepen komt men thans de kloeke zeelui tegen in hun eenvormige plunje: donkerblanwe lange jas over een grijsblauwen wollen borstrok, lakenschen pet op 't hoofd, sneeuwwitte klompen aan de voeten, en het onmisbare stompje pijp in den mond. 8 Avonds komen de jonggehuwde vrouw tjes en meisjes ook een luchtje scheppen op de zoogenaamde zaal", het gedeelte van den Kei/.erstraat^eg van de Promenade tot de mengen zich de mannen en jongens meeste ongehuwdL.haar\ terwijl door de voor 'b volgend leven beslissende keuze Dat er velen den'grooW°r(R gedaan, tuigen de talrijke paartjes, "tep wagen, ge in 't huwelijksbootje stappen.Hg aaQ dag ziet men- files van rijtuigen, wa$P 2 uur familieden van het bruidspaar hef*} de ste lootje tot den oudsten grijsaard, alïr soort van algemeene bazar, nabij het centraal-statiou, waren ook eenige wilde dieren tentoongesteld, om met de Kerst dagen kijkers en koopers te lokken. Verscheidene uitbeemsche dieren, waarbij een fraaie Bengaalsche tijger, konden bij tijds verwijderd worden, doch twee beren werden levend geroosterd en een ijsbeer werd alleen in het leven gehouden door stroomen water over hem uit te gieten, eerste poging tot redding van hei, - -• - - J. f-jgr mislukte door net vallen van bran- latk stukken hout op de redders en voor de winkeliers, vooral de suikerhakkers, is het thans de beste tijd. Ook 's Graven- hage heeft er veel profijt van. Vele winke liers geven aan de huismoeders langen tijd krediet, en als 't Kerstmis geweest is en de visschers hebben afgerekend, worden zij trouw afbetaald en zijn opnieuw volgaarne bereid de mannen en jongens van de nood wendige zilveren sigarenpijpen, tabaksdoo- zeu en gespenen de vroirwelijke sekse van zilveren of gouden kappen, spelden, eau de cologne-flesschen en reukdoosjes te voor zien. De Scheveningers zijn verzot op uiter lijke praalaan de zondagspakjes mag niets ontbreken, zoolang 't maar eenigszins kan. Trouwens bij 't huwen wordt niet minder goed gezorgd voor een netten inboedel en een goeden uitzet. Over een maand of wat is de pret weer uit. Dan steken de schuiten weer van wal om, in afwachting van het haring seizoen, op versche vischuittegaan. Tot zoolang echter is het rusttijd en staat de waardige waterschout steeds bereid de mon sterrollen weer te doen teekenen. Tot dus ver zijn reeds een kleine dertigtal beman ningen toegetreden, en men mag verwach ten dat het voorbeeld spoedig nog door vele andere zal gevolgd worden. Op 31 Dcc. 1886: Een dame had plaatsgenomen in een spoorwegcoupé 2e kl. aan het Cen traalstation in Amsterdam. Al spoedig bemerkte de medereizigers, dat het met onze dame niet richtig was. De stations chef werd gewaarschuwd, en deze bevond dien beschonken toestand van dien aard, dat hij haar niet in staat achtte verder te reizen. Men sjouwde haar als het ware uit de coupé en vervoerde haar per hand kar naar het politiebureau. Dat het noo- dige gevolg spoedig aanwezig was, be grijpt zich. Het is dan ook een genoegen een vrachtje als dat was aan te gapen en na te draven. Zekere A. v. A. te Bréda was door zijn vrouw verzekerd in een hegrafenishos. Den tweeden kerstdag overleed de man en had de uitkeering door den agent van het fonds naar behooren plaats. Van begrafeniskosten wilde de vrouw echter niets hooren. Zij schoof de ter aarde- bestelling op bet burgerlijk armbestuur, dat natuurlijk niet genegen was, aan dit verlangen te voldoen. De vrouw bleef echter harduekkig weigerende termijn, gedurende welken een lijk boven aarde mag staan, liep ten einde, en zoo zag voornoemd bestuur zich wel verplicht, iu plaats van de echtgenoote het lijk te be graven, wat nu Donderdag, dus na een toeven van 5 dagen, geschiedde. Uit Arnhem wordt gemeld In het Yelperbroek, nabij deze stad, is reeds een jongen door het zwakke ijs ge vallen en onmiddellijk verdronken. De Yolendammer botter >Het Zee paard," van H. Veerman, is in 't Noord zeekanaal, niet ver van Zaandam, aan gevaren door de Hamburger boot. De botter is gezonken en de schipper en zijn knecht geraakten te water. Gelukkig werden beiden gered. In een bierhuis te Dusseldorf werd onlangs een heer zijn overjas ontstolen In den borstzak zat een portefeuille met belangrijke papieren, die echter voor den dief geen waarde bleken te hebben. Hij zond ze althans uit Crefeld franco per post aan den eigenaar terug. Bij den door ons vermelden brand te Liverpool, daags vóór Kerstmis, waar door een schade van wel drie millioen gulden werd aangericht, werden ijverige en ten laatste gelukkige pogingen aange wend tot redding vaneen ijsbeer. In het vernielde uitgestrekte gebouw, een en naar de hoofdstad worden nu per postgelegenheid bezorgd. Bij de Warley-kazerne is een korporaal doodgevroren. 1. 2. de traVe'o^e het beest, dat vertwijfeld te stikkenzÜuer k°°i beukte, in den rook met eenige^» laatste wist de eigenaar lio-prs Hp konidweermannen en vrijwil- een voortgezet subaren inhoud onder de ruïnen te krijgt der spuiten uit uit een element, dat ldL aldus net dier was, te verlossen. De b^ zÏJne nie^ van wit zoo goed als zwarFas e°bter maar scheen niet geschroeid, morden, Te Enfield zijn dezer dagen proe. genomen met een nieuw repetitie-geweer1 een uitvinding van den heer Joseph Schülhof te Weenen, en aan den Eng. minister v. oorlog vertoond, toen deze met Lord Randolph Churchill Weenen bezocht. De uitvinder is thans naar Engeland ver trokken, nadat hij een kleine wijziging in de patronen heeft aangebracht. Het nieuwe wapen kan als gewoon- en als repetitie-geweer gebruikt worden. De patronen hebben den vorm van een kleine flesch, en zijn slechts 7l/2 mM. in door snede, waardoor de 130 stuks slechts, evenveel wegen als 70 van de Martini- Henry patronen, welk aantal de man schappen gewoonlijk bij zich dragen. Er schijnt werkelijk veel kans te be staan, dat de Eng. minister van oorlog aan dit nieuwe wapen de voorkeur zal geven. Er kuuuen 10 achtereenvolgende schoten mede gelost worden. Een fabrikant uit Huil kwam te Bridlington buiten adem het station bin- nenloopen. Hij haalde juist den trein, waarmede hij vertrekkeu moest. Toen de trein te Driffield aankwam, vond men den fabrikant dood in bet rijtuig zitten; de man had zijn krachten overspannen. Donderdagochtend heeft de echtge noote van den Brusselschen inspecteur van politie Gilta zich door een daad van moed en tegenwoordigheid van geest onderschei den. Het huis op den Boulevard dn Hainaut, waarvau het gezin Gilta de 2e verdieping bewoont, is voor het overige onbewoond, en Donderdagochtend was de echtgenoote alleen te huis. Toen er aan de voordeur gebeld was, ging zij naar beneden, waar een zwaargebouwd mans persoon den wensch te kennen gaf de 3de verdieping te zien. Zij verwees hem naar den eigenaar, maar op zijn aandrang stemde zij er in toe, hem terstond de woning te laten zien. Op de 2e ver dieping gekomen, drong hij mevrouw Gilta in de kamer, sloeg de deur dicht terwij hij een dolkmes uit den zak trok, greep hij haar bij de keel en eischte, onder doodbedreiging, van haar het in huis aanwezige geld. De aangevallene, die hare kalmte be hield, herinnerde zich, dat haar echtgenoot weinige dagen geleden een 6-loops revol ver gekocht en in zijn schrijftafel ge borgen had. Op rustigen toon verklaar de zij haren aanrander, voor geweld te wijken en hem het gevraagde geld te zullen geven, waarop deze haar losliet, maar, met het dolkmes in de hand, haar naar de schrijftafel volgde. Zij ontsloot de lade, waarin het vuurwapen lag, greep het, deed snel een paar schreden achter waarts, haalde den trekker over en riep den booswicht op strengen toon toe, dat het wapen geladen was, en zij schieten zou, als hij een stap voorwaarts deed. De booswicht aarzelde niet lang, en nam overhaast de vlucht. Op verscheidene plaatsen in Enge land heeft men nu, door het dooien van de sneeuwmassa, last van overstroomingeu. De telegrafische gemeenschap van Lon den met andere plaatsen en met 't vaste land is nog verstoord, en het zal, naar men denkt, wel een paar dagen duren, vóór zij hersteld is. De telegrammen van Eenvoud moet haar richtsnoer zijn in heel haar leven, want zij moet de goede zeden in haar huis door woord en voorbeeld inprenten. Geduld, toegevendheid, reinheid en goede orde zijn hoofddeugden eener vrouw. Zij moet daarom baren man alles wat hij uoodig heeft, zonder uitstel en zonder eenig gebrek in handen kunnen geven. Een verloren knoop, een losgerukt bandje is soms aanleiding tot onaangename woorden. 3. Spaarzaamheid mag ongetwijfeld bij alle dingen geischt worden. 4. Een vrouw, die haar man de huise lijkheid wil aangenaam maken, be hoeft hem gedurende den maaltijd niet te vervelen met praatjes over het huishoudeu en de dienstboden. 5. Daar onze dienstboden niet met haar meesters en meesteressen gelijk staan in beschaving, moeten wij een kwbeid niet dadelijk als een groot 6. Dienst\litmeten* trouwden*m0Sen nooit. tot 7!r" za-ken omen worden in familie- Een huisvrouw niet veronachtzanfé? aare Pachten verkeerde gewoonten anders.nemen spoedig de overhand. de kinderen De huisvrouw moet verstal», en niet dadelijk den moed vernz^D anders loopt bij eenig ongeluk oï°? tegenspoed weldra alles in de war. De kleeding eener vrouw moet een voudig en zindelijk zijn. Bij gele genheid moet zg onverwacht een vreemde ook in een morgenkleed kunnen ontvangen. Een goede verdeeling van den tijd is even noodig als goede orde. Alle dingen op een vasten tijd, alle per sonen hun vast werk, alle arbeid een bepaalde maat-, ieder voorwerp zijn vaste plaats, alle maaltijden op vaste uren op tafel. Yoor dit alles moet voortdurend gezorgd worden. 7. 9. 10. Ingezonden. M. d. R.! Men zal dezer dagen weinig nieuwsbladen ter hand nemen zonder er in vermeld te zien dat in vele gemeenten van ons vaderland, voorbereidende maatregelen worden genomen, om den "aanstaanden verjaardag van onzen geëerbiedigden Koning op meer dan gewone wijze plechtig te vieren, en terecht, want het bestaan immers van ons vaderland is zoo %v mogelijk samenge weven met dat van het Huis van Oranje en nu zal toch wel ieder rechtgeaard Nederlander, van ganscher harte wcnschen en bidden, dat dit Huis nog tal van jaren hem blijve regeeren. Tot heden, Mijnheer de Redacteur, zoek ik tevergeefs naar de vermelding van plannen als hierboven bedoeld, in onze locale bladen, wat te meer verwondering baart, omdat er bij vele andere gelegenheden mannen genoeg gevonden werden, die zich op den voorgrond wisten te plaatsen tot het organi- seeren van festiviteiten. Men mag toch niet aannemendat waar het n u een gedenkdag betreft, waaraan aller- wege, zelfs in Oost- en Weat-Indië eene bij zondere aandacht wordt geschonken, deze te dezer plaatse onopgemerkt zon blijven en geen enkel openlijk blijk van sympathie voor het geëerbiedigde Iloofd van den Staat aan den dag zou worden gelegd. In dien geest spoedig teekenen van leven hopende tc zien, wenseht Helder, 29 Dec. 1886. Een Nederlander Vertrekdagen van de Stoomschepen der Stoomvaart-Maatschappij „Nederland." v. Amsterdam. v. Marseille. 5 Jan. „Prins Frederik" 17 viaPadang 15 „KoninginEmma' 27 26 „Pr. Wilhelmina" 7 Feb. via Padang 5 Febr. „Pr. van Oranje" 17 1G „Madura" 28 viaPadang 26 „Pr. Alexander" 10 Mrt. 9 Mrt. „Soenda"21 Padan 19 „Prinses Amalia" 31 30 „Burgr. den Tex" 11 April via Padan 9 April „Conrad" 21 20 „Prinses Marie" 2 Mei via Padan 30 „Sumatra"12 11 -Mei „Voorwaarts" 23 viaPada Vertrek vau Amsterdam 's morgens 10 uur.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1