't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1450. Zaterdag 8 Januari 1887. Vijftiende Jaargang. Atoonnement EALENDEB DEB WEEE. NIEUWSTIJDINGEN. per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk de» DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Opkomst der Zon 8 u. 8 m. Onderg. 4 u. 10 m. JANUARI, (Louwmaand), 31 dagen. Zondag 9 Volle Maan. Maandag 10 Koppermaandag. Dinsdag 11 Woensdag 12 Donderdag 13 Vrijdag 14 Zaterdag 15 HELDER, 7 Januari 1887. We maken onze lezers attent op de séance, te geven in Tivoli, door den Roial- Hlusionist en Anti-Spiritist, professor Cbambly. Zoowel in 't buiten- als in 't binnenland gewagen de dagbladen met den meesten lof over 't optreden vau prof. Chambly en roemen zijne werkzaamheden als iets buitengewoons op 't door bem betreden gebied, waardoor we verwachten, dat belangstellenden ook bier zijn op treden met genoegen zullen vernemen en 't hem niet aan bezoekers zal ont breken. Zie verder annonce. De Vereeniging tot behandeling van op de Zeemacht betrekking hebbende Onderwerpen, zal op Vrijdag 14 Januari, 's avonds ten 8 ure, in de Marine-Club alhier, een algemeene vergadering houden, ter bespreking van bet volgende onder werp>Het Wetboek van Strafrecht" (algemeeuebepalingen), iu te leiden door den Officier van Administratie le kl. M. C. Hazenberg. Naar wij vernemen, beeft de Minister van Marine toestemming verleend om zoodra het in de haven alhier gezonken Eng. fregat Brambletye zal zijn gelicht in het droge dok op 's-Rijkswerf alhier te mogen worden opgenomen en gere pareerd. Natuurlijk geschiedt de herstel ling van het schip door particulieren. Door den Raad van Texel is tot hoofd der school te Den Burg benoemd de heer Kleinbentink te Zaandam. Volgens particulier bericht, is op het Ned. schip >F. H. von Liudern,« kapt. Zwart, v. Rotterdam n. Batavia, dat in aanvaring was met het Engelsche schip »Commerce,« te Dover beslag gelegd. Het wegvisscben van mosselzaad uit 't Noord-Oostelijk gedeelte der Zuiderzee en de drukke verzending van dat zaad naar Zeeland schijnt naar men uit Texel meldt veel nadeel aan de mos selteelt te hebben berokkend. De mossel- banken leveren boe langer boe minder op, zoodat de bestellingen uit 't buiten land bijua niet meer kunnen uitgevoerd worden. Heden wordt te Hoorn de 300ste geboortedag van Jan Pieterszn. Koen op feestelijke wijze herdacht. Er zal een historische optocht plaats hebben, terwijl er verschillende volksspelen zijn georga niseerd. Sonneman's kapel zal de fees telijkheid opluisteren. Wegens den hoogen prijs, waarvoor bij de aanbesteding wordt ingeschreven is door den Minister van oorlog bepaald, dat in 1887, in plaats van grauwe erw ten, bruine boonen zullen worden gege ten door de korporaals en minderen. Uit Monnikendam wordt i. d. 4 dezer gemeld Tusschen Marken en den vasten wal van Monnikendam is alles ijs en zóo heerlijk glad, als bij mensehenkeugenis nog niet het geval was. Men heeft dan ook terstond in een Dinsdagavond ge houden vergadering van de IJsclub be sloten, van deze gelegenheid partij te trekken en een hardzeiler^ met ijsschui- ten te houden. Zulk een wedstrijd is in ons land zeer zeldzaam, en bovenal bier zoo aautrekkelijk, omdat de strijd op de Werkelijke zee geschiedt, op een vlak, waar ruimte is voor tienduizenden. Men kan daarbij in een uur eenige malen, bij eenigen wind, per ijsschuit naar Marken gaan. Zoo'n tochtje (de afstand van 1 uur wordt wel in 5 minuten afge legd) is voor nieuwsgierigen, die niet zenuwachtig zijn, verrukkelijk. Men vliegt als het ware over de wijde baande af stand wordt oogverblindend ingekort en met gespannen verwachting ziet men naar den stuurman, die met vasten blik en stevige vuist op een haar af naar bet punt stuurt, waar hij wil wezen. Te Monnikendam zijn genoeg ijsschui- ten voorbanden, en de eigenaars zijn voor komend genoeg om den tocht eens door vreemdelingen te laten meemaken. Een alledaagsch tooneeltje uit Ara sterdam Een man en een vrouw kregen twist en voegden elkaar alle mogelijke scheld woorden toe, gevolgd door de liefste wenschen, die, zoo zij vervuld waren ge worden, geen van beiden bet nieuwjaars- licht had doen aanschouwen. Om een einde aan den twist te maken, wierp de man een brandende petroleumlamp naar het hoofd zgner wederhelft, die daardoor zeer ernstige brandwonden beliep. De buren sehoten toe en bluschten den brand voor de brandweer aankwam. Met den brand was natuurlijk ook de twist ge- bluscht. Door het vele ij« op de Zuiderzee is de stoombootdienst vau Enkhuizen op Stavoren voorloopig gestaakt. Bij gelegenheid van het op zeer vele plaatsen gebruikelijke Nieuwjaars- schieten" hebben nog eenige ongelukken plaafs gehad. Te Maurik loste zekere R. een pistoolschot, terwijl de wed. H. met hare dochter en een bejaarden knecht uit de vroegkerk kwamen en met een wa gentje voorbij reden. Het paard schrikte, sprong op zijde en viel met het rijtuig en de passagiers in de sloot. Met veel moeite moesten de ongelukkigen zich redden. Hoewel vreeselijk verschrikt, kwa men zij er toch naar omstandigheden vrij goed af. Het paard echter had den nek gebroken en was dood. Te Beekbergen (Veluwe) is een boeren knecht bij het afschieten van een volge laden pistool, door het springen van den loopernstig aan het hoofd verwond, waardoor hij nog bewusteloos is. Men vreest, dat hij beide oogen zal moeten verliezen. Te Appelscha heeft de arbeider B. B. zijn linkerhand ernstig verwoud. Te Kampen heeft zich de smidsbaas G. M. zoodanig in de rechterhand ge schoten, dat deze geheel moest worden afgezet. Ook te Enschede heeft een jongmensch zijn linkerhand zoodanig verwond, dat hy éenige vingers moet missen. Altemaal aanmaningen tot voorzichtig heid bij een gebruik, dat overigens op zichzelf niet onaardig is. Uit Heerenveen schrijft men Zelden of nooit was 't ijs in Friesland zóó mooi als nu. Zonder wind heeft het gevroren, zoodat overal de wateren met spiegelglad ijs zijn bedekt, De stilstaande wateren zijn reeds sterk genoeg de baro meter voorspelt helaas alles behalve vorst. De Friesche nieuwsbladen kondigen reeds tal van hardrijderijen aan. Bij voortdurende vorst zou de ijsclub Tialf" Donderdag een wijdstrijd van mansper sonen houden op de Munnikspitta. Men meldt uit Winschoten van 3 Januari Gisterenavond omstreeks 10 uren werd in de nabijheid van Winsehoten, op den weg naar Oude Pekela, het volgende mis drijf gepleegd. Een boerenknecht, met zijn meisje aan den arm wandelende, werd achtervolgd door twee mannen. Eerstgenoemde, hier over ontstemd, gaf zijn ongenoegen luide te kennen, dreigende te zullen schieten, ingeval zij naderbij kwamen. En ras de daad bij het woord voegende, keert zich om en lost uit een revolver twee schoten, waardoor een der mannen doo- delijk in de borst getroffen wordt. Of ook hier weer de alcohol in het spel is ge weest, dan wel alleen te denken valt aan verregaande woestheid, zal later aan het licht komen. De moordenaar is in arrest. Maandagmorgen ontving 't Bagijn< hof te Amsterdam een even vreemdsoortig als ongewenscht bezoek. Omstreeks 6 uur namelijk plaatste zich een zwaargebouwd man, gewapend met een geduchten moker, bij den ingang van het Hof aau de zijde van het Spui. Yan tijd tot tjjd stapte hij heen en weder, zijn ontevredenheid te kennen gevende, omdat de deur hem'te lang gesloten bleef. Te kwart vóór ze venen ging de poort openen de onge duldige trad zwijgend 't Hof op en ricbtte zijne schreden naar het Roomsch Katho lieke kerkgebouw. Hier wederom voor een gesloten deur komende, geraakte hij in razernijbracht zijn moker in bewe ging en beukte den toegang met onver poosde slagen. In minder dan 10 min. vernielde hij het geheele tocbtportaal, dat als uitbouw aan de voorzijde der kerk is aangebracht. Niemand durfde den ge weldenaar nabij komen. Jammer, dat de brandweer op het Spui in den eersten nood geen hulp kon bieden en toevallig in den omtrek geen politieagent te vinden was, althans noch op het Spui, noch in de Kalverstaaat, noch op den Heiligen weg heeft men een agent kunnen vinden eerst aan de Munt mocht men daarin slagen. Inmiddels had de geweldenaar zijn vernielingswerk gestaakt en stond ustig te staren op zijn volbrachten ar beid. Toen het volk hem iu zijn kalme overweging kwam storen, hief hij den moker omhoog en een uitdagende houding aannemende, riep hij uit »Dat heb ik gedaan. Ik moet om 5 uur aan den winkel wezen, hier behooren ook om 5 unr te beginnen. Met het kraaien van den haan moet de kerk open. Toen begreep men met een ongeluk kigen krankzinnige te doen te hebben. Hij liet zich vervolgens zeer gewillig naar het politie-bureau geleiden, waar hij den commissaris moet hebben aangeboden nogmaals een proef te geven van zijn vaardigheid in 't rammelen en vernielen van portalen en deuren, waartoe hem evenwelzooals van zelf spreekt, de ge legenheid niet gelaten werd. Op eigenaardige wijze maakte een spoor weg wachter gebruik vau zijn vrijen tijd. Op de lijn Dusseldorf-Gerresbeim aan een kleine halte geplaatst, leefde hij geheel afgezonderd. Van die eenzaam heid maakte hij gebruik om werktuigen te vervaardigen tot het aan munten van geld. Nu en dan ging hij naar de stad en wist dan zeer goed te leven. Dat leidde tot achterdocht, en op een onver wacht oogenblik, bij onderzoek van zijn wachthuis bleek, dat hij in het bezit was van alle benoodigdheden tot geldaanmuu- ting. Huwelijk per wissel. Onder dit opschrift verhaalt de Antwerpsche Koophandel" hoe een rijk koopman, geboortig uit Vlaanderen, thans gevestigd op een der Carolinen-eilanden, eenige maanden geleden eene vrouw heeft ge kregen. Genegen zijnde te trouwen, had hij namelijk aan een Antwerpschen correspondent geschre- n «Zend mij, zonder fout, met het eerste schip een meisje, twintig tot vijf en twintig jaar oud, van middelbare gestalte en welgemaakt, aange naam van gelaat, zacht van inborst, van onbe sproken zeden, sterk genoeg van gestel om het klimaat te kunnen verdragen, opdat ik niet zou verplicht zijn eene tweede te vragen, indien de eerste mij kwam te ontvallen, hetgeen men moet trachten te voorkomen. Ik vraag geene huwe lijksgift. Indien zij hier aankomt, wel gecon ditioneerd als boven en den tegenwoordigen wissel door u geëndosseerd terugbrengende, of ten minste kopie er van behoorlijk gelegaliseerd, beloof ik en verbind ik mij, gezegden wissel te voldoen met, op vijftien dagen na vertoon, de vrouw te trouwen, die hem mij zal aanbieden." Decorrespondent trachtte zijnen cliënt te be dienen naar diens verlangen. Na lang zoeken vond hij, eene tamelijk bevallige juffer, levende op kosten van eene oude tante, van wier slechte inborst zij veel te lijden had. Er was juist een schip in lading voor de Caro- linen-eilanden. Zij vertrok dus met de balen koopwaren, welke men aan haren aanstaanden bruidegom zond. Op de factuur werd zij inge- schreven als volgt: //Hierbij een meisje van 25 jaar, hoedanig z/heid, gestalte en voorwaarden vermeld in den //wisselbrief en blijkende wanneer men haar z/ziet, alsook uit de bewijsschriften welke zij bij zich draagt." Deze bewijsschriften wareneene geboorte akte, een certificaat van goed gedrag en een ge tuigenis der buren, die bij schriftelijke akte de verklaring aflegden dat zij gedurende de drie jaren, welke zij bij eene gebrekkelijkeen kwaad aardige tante had gewoond, altijd goed en ge duldig was geweest. Hare kloekheid van gestel was voorts bewezen door een certificaat van vier geneesheeren. De juffer en de balen kwamen goed aan. De koopman was aan de losplaats. Hy stond opge - togen, eene bevallige juffer te zien, die zoodra zij hem hoorde noemen, recht op hem afkwam, zeggende: //Mijnheer, ik heb een wissel op u, zoudt ge dien willen betalen?" Terzelfdertijd reikte zij hem den brief van den correspondent over, die op de keerzijde geschreven hadDe persoon die u dit zal aanbieden, is de gevraagde bruid." //Mejuffrouw," riep de koopman uit, ik heb nog nooit in mijn leven een wissel laten protes teeren, en ik zweer u dat dezq de eerste niet zal zijn!" Veertien dagen na de liefdesverklaring werd het huwelijk gesloten. Het onstuimige weder van de 2de helft der Decembermaand is ook over een groote uitgestrektheid op zee onder vonden. Het kanaal-eskader der Britsche vloot bad tengevolge daarvan een hoogst moeielijke reis naar Lissabon, vooral in de gevreesde baai van Biscaye. Sommi ge der logge gevaarten, die eigenlijk alleen op mooi weêr zijn gebouwd, helden onder den sterken winddruk bédenkelijk, soms zelfs tot 40 graden over. Een daarvan, de Agincourt, verloor eenige zijner davids, maar wist gelukkig de daar aan hangende booten te behouden. Een ander, de Monarch, kreeg een gebrek aan de stoomwerktuigen, dat onderweg in zoover hersteld kon worden, dat het schip een ankerplaats halen kon en som mige schepen moesten wegens averij na burige havens opzoeken om later het eskader te volgen. In oorlogstijd ware 't mogelijk met het geheele eskader, plus nog dat van den vijand gedaan geweest. Bij het wegruimen van sneeuw te Lon den heeft men in het Westend een nieuw werktuig (een „sneeuwvernieler") gebruikt. Dat voor eenigen tijd door een fabrikant, Lyons, is uitgevonden, en goede diensten Die „sneeuwvernieler" bestaat uit een zestal bakken, welke verhonden zijn met een oven,waardoor aanhoudend verwarmde lucht stroomt. De sneeuw wordt in die bakken geschept, smelt spoedig, en vloeit als water weg, door de afvoerkanaleu van de straat, waar het gemakkelijk verplaats bare werktuig staat. Op die wijze wordt veel bespaard aan kosten van wegrijden of anderszins en ver voeren van de sneeuw naar open plaat sen, waar men haar langzaam liet weg- dooien. De heer Lyons berekent, dat het bestuur van het Marylebone-district door deze machine 8 (f 96) per dag heeft uitgewonnen. In de kazerne te Portsmouth had een gasontploffing plaats. De gasmeter sprong en een deel van het gebouw werd vernield. 4 mannen werden gedood, 19 gewond en men vreest dat onder 't puiu nog 6 slachtoffers zullen worden gevonden. Bij Cardiff had een botsing plaats tusschen het stoomschip Dragomau" jen de ïDuke of Connaught", dat op weg wa3 naar Maryport. Laatstgenoemd schip zonk kort daarna en 14 man verdronken. De Dragoman" leed zwaar averij. De dames te Parijs dragen haar hoeden tegenwoordig a la tapageuse, dat is nog al scheef. Zeer juist was het ant woord, daarover door een kamenier ge geven op de vraag harer mevrouw of de hoed recht zat. Ja, mevrouw, hij zit goed scheef. Sluwheid van ratten. Hoewel men in het Berlijusche abattoir tegen woordig slechts eukele ratten meer ziet na een groote uitroeing, die men voor eenigen tijd heeft begonnen, hoort men thans van alle kanten klagen over nach telijke diefstallen dezer langstaartige knaagdieren. Hoezeer de rattenplaag kan voortwoekeren, leert ook de geschiedenis van het abattoir te Brussel. De ver- koopers, die daar hunne magazijnen had den opgeslagen, waren bijna radeloos, want er ging geen nacht voorbij, of de indringers hadden het opgehangen vleesch duchtig aangesproken. Eindelijk kwam men op het denkbeeld om de wanden, waartegen het vleesch op vrij aanzienlijke hoogte hing, een meter hoog met lood te beslaan, omdat men wel dacht dat de dieren niet tegen het gladde metaal zou den kunnen opklauteren. Inderdaad scheen deze bekleeding een afdoend middel te zijngedurende drie dagen ten minste was de vleeschvoorraad niet verminderd. Den vierden morgen echter bemerkten de verkoopers weder dezelfde verwoesting als vroeger. Toen liet de ingenieur, die aan het abattoir had gewerkt, zich 's nachts in het ge- houw opsluiten, om de oorzaak te weten van dit onverklaarbare feit. Hij zag tot zijne groote verbazing, dat de ratten in groote massa toestroomden en onder het vleesch bijeenkwamen, zij schaar den zich iu een lange rij, als soldaten in het gelid op hunne ruggen stelde zich een tweede reeks, op deze weer een derde, een vierde, ja zelfs een vijfde gelid, tot de bovenste ratten de stukken vleesch bereikten, waarvan zij groote brokken naar beneden wierpen In de hooge kringen der Engelsche hoofdstad is het omstreeks een half jaar herhaalde malen voorgekomen, dat uit de salons dingen van waarde werden ver mist, zonder dat men zelfs het minste spoor van den dief vermocht te ontdek ken, tot men hem dezer dagen op heeter daad betrapte. Het was de heer Walter Dameron, de meest gezochte leeraar in de muziek van geheel Londen, die voor elk half uur dat hij les' geeft een pond ster ling honorarium bekomt, wien, tot de algemeene verbazing, deze diefstallen moesten worden ten laste gelegd. Het oogenblik, waarop hij aan huis van den overste Le Mesurier een ring vau 200 in den zak liet gigden, die zijne leerliuge om gemakkelijkerte kunnen spelen even te voren had afgelegd, was voor hem het noodlottige oogenblik, dat hem ontmasker de. Ten zijneu huize vond men een gansch museum van gestolen kostbaarheden. Te Parijs zullen aan het spoorweg-: station op Montparnasse proeven worden genomen met een electrischen toe stel, die bestemd is om de veiligheid in de spoortreinen te bevorderen. Telkens als het porfier van een rijtuig, terwijl de trein in gang is, wordt geopend, wordt de chef van den trein door de werking van een electrische schel er van verwittigd. Een schelbord wijst hem voorts het nom- mer van het rijtuig of de afdeeling aan, waarvan het portier is geopend, alsook aan welken kant er open is gedaan. Op die wijze zal de chef van den trein het dadelijk te weten komen, indien een rei ziger onverhoeds den trein wil verlaten of hulp vraagt. Een verschrikkelijke ramp heeft Woensdag om 11 uur in een mijn te Hornu, in België, plaats gegrepen. Op een diepte van 645 meter heeft een ont ploffing van mijngas plaats gehad, waarbij niet minder dan 34 personen het leven verloren hebben. Hartroerende tooneelen kwamen bij het ophalen der lijken voor, daar ieder die wist, dat zich familieleden in de mijn bevonden, trachtte hen onder de opgehaalde slachtoffers te herkennen 'igeen zeer moeielijk ging, daar de meeste lijken zeer verminkt waren. Een meisje van 18 jaren werd door hare ou ders herkend, die hierbij zooals te begrij pen valt, de meest wanhopige kreten slaakten. Gisteravond om 7 uur waren nog 3 personen levend te voorschijn ge bracht. Een der geredden was zoodanig door den schrik bevangen, dat hij een krankzinnige scheen het was onmogelijk de geringste inlichtingen omtrent de oor zaak der ramp en de gevolgen er yan uit hem te krijgen. Blijkens mededeeling van de Fran- sche postadministratie, is aan boord van de op 10 dezer van St. Nazaire naar de Antillen en Venezuela vertrokken pak ketboot, waarmede uit Nederland brieven en andere stukken voor Guadeloupe, Mar- tinique, St.-Lucia, Trinidad, Britsch en Fransch Guyana, Venezuela en Colon zijn verzonden, brand ontstaan, tengevolge waarvan de post aan boord van dat stoomschip geheel verbrand is. Marine en Leger. Z. M. heeft den officier-machinist 2e kl. bij 's Rijks stoomvaartdienst A. J. Over de Linden, met ingang van 16 dezer bevorderd tot officia machinist le kl. Bij de directiën der marine te Hellevoetsluis en Willemsoord zullen in den loop van dezen winter voor officieren adelborsten en minder per soneel cursussen worden gehouden over het- bruik en de behandeling van de t>«"' der zeemacht.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1