't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Woensdag 19 Januari 1887. Vijftiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Marine en Leger. No. 1453. ADonnement psr 3 maande* binnen de gemeente50 Cent. >3 franeo per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlcn van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Vertrekdagen der Mail nier Oett-lndiê. 31 Januari (Engelsche mail) over Brindisi. 35 Januari (Hollandeche mail) over Marseille. 26 Januari (Hollandeche mail) uit Amsterdam. 29 Januari (Fransche mail) over Napels. Laatate lishting aan het Postkantoor alhier 7 uur 'e avonda; alleen voor de Hollandeche mail over Mareeille 1 uur '«namiddags. HELDER, 18 Januari 1887. Teu Raadhuize alhier is Vrijdag aanbesteed le. Het driejarig onderhoud van al de straatwegen der gemeente, van 1 Jan. 1887 tot 31 Dec. 1889. Raming f22308, Ingekomen 12 biljetten, als S. Tool f21590, De Waard en Wijker f21860, J. F. Philips f 21500, S. Krijnen f21400, P.: Spruit f 20987, W. Varke- visser (te Nieuwerainstel) f 20750, A. Graaff f 20470, ,Gebr. Klein f20454, D. De Vries f 20240, A. Voa Rz. f 19830. J. S. Jansen f 19649, G. Moorman f 19590. 2e. Het onderhoud der gemeente-ge- bouwen, bruggen, riolen, enz gedurende 1887. Raming f 4850. Ingekomen 14 biljetten, als: H. Peeters f 4810, A. Vos Rz. f 4800, G. Moorman f4760, P. Steijaart f4750; P. Spruit f 4693, H. Bakker f4610, A. Graaff f 4495, J. Duinker f 4444, W. De Jong f4390, S. Krijnen f4347, De Waard en Wijker f 4298J. F. Philips f 4249, A. Korff f8752, J. Korff f3667. 3e. Het benoodtgde schilderwerk aan gemeente-gebouwen, enz. Raming f 830. Ingekomen 12 biljetten, als: J. De Vries f 820, F. Boon f 788, A. Breet Wz. f781, J. Bethlehem f731, G. Moorman f730, P. Bierenbroodspot f 730, J. Van Brederode f 728, H. De Wit f 719, H. Korff f 695, J. Pronk f694, J. Tiel- rooij f 694, Jb. Hoogerduiü f 622. Het tweede natuurk. examen aan de universiteit te Amsterdam, is met goed gevolg afgelegd door den beer A. WDrijver, van bier. Petten, 12 Jan. Het bij Kamper duin gestrande Deensche schip Bruinhild heeft heden in veiling f 1050 en de in ventaris f 1839 opgebracht. Naar de »N. Rott. Ct." verneemt, heeft de Minister van Waterstaat enz. 't personeel bij den aanleg van Staatsspoor wegen aangeschreven, dat zij,wier diensten niet meer gevorderd worden, in den loop van dit jaar eervol zullen worden ont slagen. IJmuiden, 14 Jan. Het Spaansche stoomschip Triano, van Bilbao, heeft bin nenkomende den loodsafhaalkotter oogen- schijnlgk belangrijk aangevaren, waardoor laatstgenoemd vaartuig aan den grond is gezet, om zinken te voorkomen. In de Noordzee dreven voor ee- nige dagen, volgens rapport van binnen gekomen loodsen, vele vaten talk, als mede duizende battings. Een en ander was vermoedelijk afkomstig van de la ding van verongelukte schepen. Naar het Vaderland verneemt, is de luit.-kol. H. K F. Van Teijn, benoemd tot kolonel en tot opperbevelhebber der troepen en waarnemend gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden. Ook den heer F. C. Tromp, oud zeeofficier, oud-wethouder van Amsterdam, moet de portefeuille van marine zgn aan geboden. Bij een hardrijderij op schaatsen bij Hamburg was in de eerste afdeeling de heer Jacob R. de Jong uit Holland over winnaar, die 2 maal de buitenbaan afleg de 1500 M., in 4,40 minuten; voorts in de derde afdeeling 3000 M. weder de beer De Jong, in 9.36 min. De marinier 3e kl. L. van E. is ver oordeeld tot zeven maanden gevangenis straf met ontzeggiug van het recht om bij de gewapende macht of als militair geëmploieerde te dienen, voor den tijd van 5 jaren, wegens verduistering (drie malen gepleegd). Wegens diefstal, door vier personen bij nacht op een besloten erf, zijn de tamboer 3e kl. A. R., de mariniers 2e en 3e kl. J. B., J. N. van S. en J. R. H., veroor deeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Door een gas-lekkage in een buis op de Hemonykade te Amsterdam werden sen dienstmeisje en drie kinderen bedwelmd, die in esn kamer der bovenverdieping sliepen, waar het lek in de gasleiding onstond. De kinderen werden, evenals bet meisje, bewusteloos overgedragen en kwamen omstreeks 12 uren, door de hulp van een geneesheer en de zorgvuldige ver pleging van de buren, bij wie zij binaen- gebracbt waren, weder tot bewustzijn. De beer des buizes en zgne vrouw, wier slaapkamer verder van de lekkende pijp was gelegen, hadden geen nadeel on dervonden. Smakelijk eten De commissaris van politie te Roermond maakte op de laatste markt proces-ver baal op tegen een boerin, die boter ver kocht had, welke in hoofdzaak niets an ders bevatte dan wagensmeer Er wordt van wege den Nederland- scben Schaatsen rijdersbon d medegedeeld dat de hardrijderijen te Slikkerveer zijn vastgesteld op Woensdag en Donderdag 19 en 20 Januari a. s., na afloop van den wedstrijd te Hamburg, van welken ver schillende hard- en schoonrijders herwaarts komen. De wedstrgd te Hamburg bad gisteren plaats. Een dure reparatie. Een kruide nier gaf Vrijdag zgn demi-saison te re- pareeren bij een kleedermaker, waarschijn lijk om tegen de leute zijn dunne overjas klaar te hebben en al dadelijk te kunnen aandoen. In bet jasje was een tascbje met o.a. zes 1/20 loterijbriefjes, een bankje van f 25 en vijf 1/20 aandeelen Brusselsche loten. Bij de terugbezorging was bet tascbje uit bet jasje. Dat komt er van, als men in bet hartje van den winter demi-saisons laat repareeren. De Brielscbe reddingsboot blijkt niet de eenige in ons land te zijn, die van olie gebruikt maakt om de kracht van een onstuimige zee te breken. Onze correspondent te Terschelling toch schrijft ons o. a. het volgende »Alle loodsbooten in deze streek heb ben een vaatje aan boord, inhoudende 20 liter patentolie (hoe het elders is weet ik niet). Werkelijk is voor een paar jaar de loodskotter No. 3 met 13 loodsen aan boord, door het uitstorten van olie, voor een wissen ondergang bewaard gebleven, en verleden jaar is nog een Terschellin- ger kotter door het storten van olie be houden. Voor elke reis vullen de schip pers hun vaatje met olie weder aan, zoo dat ze steeds ruim voorzien zijn. En ze ker is het, dat de loodsen bet volste ver trouwen in het aanbevolen middel stel len, boe goed ze overigens voorzien zijn van degelijke zwemvesten en andere red dingsmiddelen." Waarlijk, een kijkje in de loodsgebouwen loont de moeiteWil men zien, wat er tegenwoordig al voor de veiligheid der opvarenden wordt ge daan, men brenge eens een bezoek aan ons loodsgebouw en men komt onge twijfeld tot de slotsom, dat wij, wat het loodswezen betreft, een eereplaats onder de zeevarende volken innemen. (Hbld.) Wee« voonichtig De heer P. Van Schaik uit Rotterdam vond in een plaataelijk blaadje een advertentie van den volgenden inhoud „Men vraagt vijf a zes dames, tusschen 18 en „85 jaar, van beschaafde opvoeding, tot het ver „richten van lichte werkzaamheden op artistiek „gebied. Engagement minstens een jaar voor bui tenslands. Adres: H. Van Os, 57, Steiger Rot terdam." Ouder de meisjes, die schreven op deze adverten tie, bevond zich o* a. de dochter van zeker werk man, een modiste. Zij begaf zich naar de wo ning van H. Van Os om nadere inlichtingen te verkrijgen. Haar werd medegedeeld, dat de jonge dames, in gezelschap van den directeur en zijn vrouw, een soort wereldreis zouden doen. dat kennis geen vereischte was, en men haar, wat ze noodig te weten hadden, een paar dagen vóór de afreize wel zeggen en leeren zou dat zij een gemakkelijk en pleizirig leventje hebben zonden, en, als zij toestemden, een voorschot, nu reeds van f70, later meer, en "een salaris zou den krijgen. Op de vraag van het juffertje, waarin dan toch eigenlijk hare werkzaamheden zouden hestnan daar zij zulks h*re ouders toch diende mede te deelen, werd nogmaals geantwoord, dat men dit niet dan kort vóór het vertrek kon zeggen, maar dat zij o. a- naar China zou gaan, een heerlijke reis door het kanaal van Suez. Daar had men huizen, waar men in Nederland'geen begrip'van had, huizen van gl«». waarin ontelbare spiegels allerlei zaken|en figuren, ook dames in Evakos tuum weerkaatsten. Die spiegels schoon te hou den zon haar makkelijk en goed betaald werk zijn. Voor het overige, [vooral als zij [soms meerdeijarig was, had zij met hare ouders niets te maken. Dinsdagavond 11 dezer zou de di recteur zelf ter vergadering zijn, of zij dan terug wilde komen, ten* einde dejjzaakjte beklinken. Het knappe juffertje, met heel weinig onder vinding en menschenkennis, had er veel zin in, maar haar vader, de werkman, vond dat er een luchtje aan die „artistieke"- werkzaamheden was, en op zijn verzoek begaf de heer Van Schaik zich, in plaats van het juffertje, naar het beken- da adres. ten_einde"betere inlichtingen, zoo mo gelijk, te bekomen. De directeur, zijn vrouw (de heer Van Schaik betwijfelt sterk of het de vrouw van Van Os was) en eeu Jander persoon, waarschijnlijk Van Os, „Englisch Continental Agent" volgens zijn brieven, waren aanwezig. De heer Van Schaik kon echter niet veel meer te weten komen dan alléén, dat men de dames voor tooneelzaken in Europa uoodig had. Op zijn aanmerking (zonder van het artistieke glazen huis te gewagen,) dat er vroeger sprake van^China geweest was, werd met een ietwat verlegen gezicht geantwoord o, ja, daar gaan zij ook heen en naar Japaa. De directeur moest vooral kuapoe meisjes hebben en van braaf gedrag weet u, .andersMen werd wat wantrouwig. Deze mededeelingen, (voorkomende in de N. R. C. van beden) mogen ouders en jonge dochters tot groote voorzichtigheid aansporen. Dezer dagen werd te Londen een vrouw tot de openbare terechtzitting verwezen, die van een der hulppostkan toren aldaar op haar spaarbankboekje een terugbetaling van 30 pond sterling (f 360) verlangde. Bg onderzoek bleek, dat zij eenigen tijd geleden een bedrag van slechts één shilling (60 cents) had ingelegd, doch dat zij in verbinding stond met iemand op het hoofdkantoor, die het betreffende register op deze wijze had vervalscht. Beiden zullen zich thans voor den rechter te verantwoorden hebben. Te Messina heeft dezer dagen een werkman zijn bejaarde ouders in hun slaap vermoord, omdat hg hen niet langer wilde onderhouden. Hij werd door een verwoede volksmenigte ter dood gebracht. Een manslag bad in de vorige week te Zwartenberg, Hannover, op een half uur afstands van het Drentsche dorp Roswinkel, gein. Emmen, plaats. Eeu kleermaker, die bg den kastelein Tholen inwoonde, had zich op zekeren avond te buiten gegaan aan sterken drank. Door den zoon des huizes aangemaand om zich te verwijderen, weigerde hij, doch werd daarop door dezen, op den grond gewor pen en zoodanig op hoofd en borst ge trapt, dat hij geheel bewusteloos werd daarop werd hg waarschijnlijk wegge dragen en in de schuur neergelegd, waar hij overleed. Door het geein des kaste leins werd het lijk vier dagen verborgen gehouden, in welken tijd de zoon, die de dader is, zich uit de voeten maakte en naar Amerika vertrok. Het lijk is genees kundig onderzocht. Het Gerechtshof de Seine heeft den anarchist Duval, die in October 11. inbraak pleegde iD de woning van Mme, Lemaire te Parijs, en daarna het buis in brand stak, ter dood veroordeeld. Duval trachtte zich in heftige taal te verdedigen op grond van zgn auarchistiscbe overtuiging, vol gens welke wat hij gedaan had geen misdaad was, en toen hem het zwijgen werd opgelegd, riep hg herhaaldelijk: »leve de anarchie»love de sociale re volutie Er ontstond daarop groot ru moer in de zaal, waar een aantal anar chisten aanwezig waren, en verscheidenen van laatsgenoemden moesten met geweld door de politie verwijderd worden. De beide andere beschuldigden, helers van de gestolene kostbaarheden, werden veijgesproken. Succi, de vaster, is nu in proces met zgn impressario, Lamperti. Deze wei gert hem de beloofde en bij een bankier gestorte premie van 15000 francs uit te betalen, omdat de hongerlijder de bepa lingen van het contract niet stipt is na gekomen, en o. a. op den 8en dag zijner vasten opium beeft gebruikt. Te Brest werden door bet springen van den ketel «ener torpedoboot elf man gewond. De boot werd naar d« haven gesleept. Het tooneelstuk, uit Jules Yerne's Reis om de wereld in 80 dagen getrok ken, is Donderdagavond in den schouw burg dn Chatelet te Pargs voor den dui zendsten keer gegeven. De tooneelspeel- ster, die thans de hoofdrol vervult, is meer dau 700 maal als Aouda opgetreden Te Rome werd dezer dagen bet slot van een drama afgespeeld, dat vooral om de treurige bijomstandigheden algemeen diep medelijden heeft verwekt. Twee jonge meisjes van 16 en 18 jaar, de dochters van een Hongaarsch schilder van naam, en een jonkman? van 22 maakten namelijk door kolendamp een eind aan hun leven. Voor nog slechts enkele ja ren waren deze meisjes, met nog twee andere zusters, de aangebeden beeldschoo- ne kinderen van een gelukkig echtpaar, den schilder Romako en zijn vrouw, toen eensklaps de trouweloosheid der moeder, die in gezelschap van een Duitsch schil der, den zoogenaamden boezemvriend van Romako, de echtelijke woning ontvluchtte, voor goed een eind maakte aan dit hui selijk geluk. Door droefheid bijna tot krankzindigheid gebracht, verviel de vader van lieverlede tot zwaarmoedigheid tot hij eindelijk zijn atelier verkoebt en naar Weenen vertrok, zijn kinderen in de zorg hunner grootmoeder achterlatend en be lovende geld te zullen overmaken. Na dien tijd werd echter nimmer iets meer van hem vernomen En na gedurende twee jaar een armoedig leven met hunne grootmoeder te hebben geleid, viel einde lijk de ellende haar te zwaar en beslo ten zij een eind aan dit treurig bestaan te maken, te samen met bovengenoemden jongeling den verloofde der oudste doch ter, want hij, hoe rijk ook aan liefde was eveneens misdeeld van aardscbe goe deren. Op de moeder, die zich met haar minnaar op 't eiland Liri bij Caserta be vindt en niet minder op den rampzali gen vader, als bij nog leeft, zal de tij ding voorzeker een ontzettenden indruk maken. Insezonden. Mijnheer de Redacteur! Vriendelijk verzoek ik een plaatsje voor het volgende In het Dinsdagnotnmer uwer conrant komt een ingezonden stukje voor van den „bestendigen lezer X." X blijft anoniem. Nu, dat is te begrijpen Maar, dat hij achter dit masker zijne tegen standers de voorstanders van 't bijzonder onder wijs, verdacht zoekt te maken, is niet ridderlijk, is niet te verdedigen. „De vooratanders van het bijzonder onderwijs transigeeren met hunne overtuiging, wanneer het op de dubbeltjes aankomt." Enkele bijzondere scholen zijn goed, bij andere daarentegen moet de vlag de lading dekken." Zoo ongeveer luidt het apodictisch beweren van den onderwijs kundigen (P) X. Zooals de waard is, vertrouwt hij zijne gasten. Het bewijs even wel ontbreekt, omdat de stelling onwaar is. Het steeds vermeerderend aantal vrije scholen, de millioenen door de voorstanders van het vrije onderwijs geheel vrijwillig bijeengebracht, de gun stige verslagen van schoolautoriteiten (meest allen tegenstanders) en 't toenemend aantal leerlingen, bewijzen onomstootelijk het tegendeel. X spreekt van „uwe secte scholen. Ter ver klaring kan er bijgevoegd, dat „tijne secte-school" de zoogenaamde neutrale staatsschool is, waarvoor ook de voorstanders van het bijzonder onderwijs, meer dan de helft der natie, gedwongen worden hunne penningen Ie offeren. Dat onderwijs moet kosteloos zijn! De belastingen dan maar hoogerf Kosteloos, zelfs voor hem, die 't wel betalen kan. üok de rijke moet voor zijne kinderen een aal moes uit de schatkist of gemeentekas ontvangen Dan zal dat onderwijs dubbele vruchten dragen! Dan alleen 1 Of 't rijke zyn is niet gezegd. Ziet ge, dat noemt men liberaal Dat is vrij heid Neen schreeuwend onrecht! Kosteloos onderwijs, financiëel onmogelijk, weTkt in bijna elk opzicht nadeelig. 't Is alleen voor onver mog enden. Aan u, Mijnheer de Redacteur, bij voorbaat mijn dank voor de plaatsing- Uw Uw. Dr., LIBERTAS. (De Redactie wenscht hiermede het debat over dit reeds zoo veel besproken onderwerp te staken). EEN WAARDIG DRIETAL. Er ruischt een melodie op d' adem van de (winden; Die melodie verhaalt van leven, liefde, (licht; Slechts in dat drietal is de harmonie te (vinden, Die 't menschdom opbeurt, sterkt, bemoedigt, (troost en sticht. Ruisch, zoete melodie, ruisch zachtkens over (de aarde, Dring, reine hemelstem, dring door in elk (gemoed Getuig in ieder oordik geef der menschheid (waarde Licht, liefde, leven, och! verwarm ons (door uw gloed! Rein drietal, woon, o woon bestendig in ons (midden Herinner in den strijd ons altijd onzen (plicht! Maak kloek tot werken, denken, worst'len (en tot bidden, Om wat ons 't zaligst is: om liefde, leven, (licht Door den Minister van Oorlog is bepaald t bij het le reg. inf, na uit. April van de lichting^ 1886 niet meer dan 530 miliciens onder de wa penen mogen worden gehouden. Hiervoor zijn bestemd de zonder loting ingelijfden, de plaatsver vangers en 433 lotelingen en nummerverwisselaars, WHarvan 274 van de drie bataljons te Leeuwar den, 90 van het bataljon te Groningen en 77 van het bataljon te Helder. Zij zullen den 12 Sept. a. s. met onbepaald verlof vertrekken. De dirigeerende officier van gezondh. 2de kl. bij de zeemacht J. O. Harthoorn wordt als eerst aanwezend officier van gezondh. geplaatst in de maritieme directie te Hellevoetsluis. De luit. t. z. le kl. Tydeinan wordt geplaatst bij het departement van marine, om werkzaam te zijn bij den chef van den staf der marine, en zulks ter vervanging van den luit. t. z. le kl. Cremer. In zijne zeer korte Memorie van antwoord op bet Voorloopig verslag omtrent hoofdstuk VI (Marine) zegt de minister Gericke Met het oog op de bijzondere omstandigheden waarin het beheer van het Departement van marine alsnog verkeert, vermeent de mi nister zich te kunnen bepalen tot het beant woorden der by het Voorloopig Verslag gedane vragen en de beschouwingen ter zijde te kunnen laten." Naar de meening van den minister zal, zoolang geen definitieve vaststelling van de begrooting van marine heeft plaats gevonden, ook geen tor pedoboot op 's lands werf in aanbouw kunnen worden gebracht. Voorloopig zal men zich dus moeten bepalen tot den bouw van twee torpedobooten bij parti culieren. Ten einde voor een eventneelen opvol ger niets te praejudicieeren, heeft de minister gemeend bij de regeling der arbeidsloonen op de drie rijkswerven in het eerste halfjaar van 1887 voorloopig slechts te mogen rekenen op een ge zamenlijk bedrag van 1,324,550—190,000 f2f 567>275- Voor zooverre den minister bekend is, heeft het hoog militair gerechtshof in de zaak van de Schorpioen nog geen beslissing genomen. De kapt.-luit. t. z. H. G. 'Hildebrandt en de officier van administratie der 2e kl. O. Willem- stein, nit Oost Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld- De luit. t. z. der le kl. M. J. P. Westveer wordt met 1 Febr. a. s. geplaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip alhier- Bij den geneeskundigen dienst der Kon. NJi. Marine wordt tegen 1 April een groote promotie verwacht. De schepen der marine, bestemd voor buiten- lundschen dienst, zullen in het vervolg, even als de schepen van het gepantserd materieel, één zwemgordel per man aan boord krygen. De luit. t z. le kl. J. van den Bosch, thans aan boord van het wachtschip alhier, wordt be last met de waarneming der betrekking van officier over de artillerie, op 's rijks werf te Hel- levoetslnis.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1