't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1454. Zaterdag 22 Januari 1887. Vijftiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzon der lijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMÖRGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Opkomst der Zon 7 u. 54 m. Onderg. 4 u. 31 m. JANUARI, (Louwmaand), 31 dagen. Zondag 23 Maandag 24 Nieuwe Maan. Dinsdag 25 Woensdag 26 Donderdag 27 V rij dag 28 Zaterdag 29 Eerste Kennisgeving. Loting voor de Nationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Helder maken bekend, dat de Loting over de in 1886 in deze ge meente ingeschrevenen voor de lichting der Nationale Militie van 1887 is bepaald op Maandag den 21 en Februari eerstk., des voormiddags ten tien ure. De loting zal plaats hebben in de Bouwzaal, achter bet Bureau voor Ge meentewerken, op de Kerkgraeht. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag, waarop de loting beeft plaats gehad, kunnen tegen de wijze waarop zij is geschied, bij de Gedeputeerde Staten bezwaren worden ingebracht door belang hebbende lotelingen, of door hun vader of voogd, bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, onderteekend door hem die bet bezwaar inbrengt. Dat verzoekschrift moet worden bezorgd bij den Burgemeester dezer gemeente. Voorts wordt in berinnering gebracht, dat zij, die vermeéneu vrijstelling van dienst te kunnen erlangen, daarvan bij de loting opgave moeten doen aan den Heer Militie-Commissaris. De lotelingen, die vrijstelling van dienst reclameeren wegens broeder dienst of als e e n i g e z o o n, moeten zich opDinsdag en Woensdag den 25en en 26en Januari te voren vervoegen aan bet Raadhuis eerstgeuoemden met de geboortebewijzen van al hunne broeders en de bewijzen van dienst of zakboekjes hunner broeders, op wier dienst zij hunne reclame gron- den, en laatstgenoemden met de trouw- acten hunner ouders, en wel zij, wier geslachtsnamen beginnen met de letters A tot en met K, Dinsdag 25 Januari, en zij, wier geslachtsnamen beginnen met de letters L tot Z, Woensdag 26 Januari, van des morgens 9 tot des nam. 2 ure. Helder, den 19 Januari 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. HELDER, 21 Januari 1887. Door de commissie tot voorbereiding en regeling eener plaatselijke feestviering op 'sKonings 70sten verjaardag, den 19en Febr. a. s., werd jl. Dinsdagnamiddag een vergade ring gehouden in een der lokalen van de so ciëteit «Eensgezindheid", aan de Dijkstraat alhier. De heeren Stakman Bosse en Josselin de Jong, tot eere-voorzitters der commissie be noemd, werden beiden door ongesteldheid ver hinderd tegenwoordig te zijn. De kolonel van Marle, eerelid der commissie, vereerde de bij eenkomst met zijne tegenwoordigheid. Namens het voorloopig comité, werd de vergadering geleid door den heer Mooy, die, mede uit naam zijner medeleden van dat comité, hulde bracht aan de welwillendheid der leden, die aan de uitnoodiging om als zoodanig op te treden, hebben gevolg gegeven. Bij stem ming werd een vijftal leden aangewezen om het bestuur der commissie te vormen. Onge veer op dezelfde wijze als de waarnemende voorzitter in de bijeenkomst, op 12 (lezer in Musis Sacrum gehouden, een schets gaf van de te houden feestviering, werd nu het pro gramma definitief vastgesteld. Hoofdpunten in de feestviering zijnhet schoolfeest, te ontwerpen in overleg met de hoofden van scholen en de optocht van plaatselijke ver- eenigingen. Speciale commissiën zijn benoemd om deze beide nommers van 't programma voor te bereiden, even als er twee sub-com- missiën zijn benoemd, waarvan de leden zich hebben belast met het innen van geldelijke bydragen. Die bijdragen zullen zeker wel mildelijk vloeien, als de ingezetenen goed be grijpen, dat de opbrengst voor verreweg het grootste deel zal aangewend worden tot goed making der kosten van een kinderfeest en dat liet bedrag, dat boven de raming der feeste lijkheden gaat, zal besteed worden tot leniging van den nood der armen, door een extra-be deeling den dag vóór het feest. Bij geringe opbrengst kan echter van dit laatste plan niets komen. De feest-commissie is samengesteld als volgt Eere-Voorzitters: Mr. K. J. C. Stakman Bosse, Burgemeester, en J. B. de Josselin de Jong, Schout-bij-nacht, directeur en comman dant der Marine alhier, eere-lid de heer H. W. van Marle, Kolonel, plaats.-commandant. BestuurT. Mooy, voorzitter, H. J. G. Ben schop, vice-voorzitter, Jhr. E. A. D. E. Yan Franckenberg en Proschlitz, 1ste Secretaris, L. W. F. Oudenhoven, 2de Secr., P. Pol vliet, Penningmeester. Leden Mr. D. P. H. Aber- son, A. A. Bakker Cz., M. L. Yan Gelder, S. Van Gijn Pz., P. S. Hordijk, G. E. Kloos terhuis, H. M. Mauikus, O. C. A. J. Moreau, H. H. J. Nas, L. Nijhoff, J. Oortgijsen, G. T. Von Oterendorp, P. Spanjaard, C. Swaving, P. Uurbanus, W. M. J. Visser, A. G. J. de Vries. Sub-Commissiën Voor het Schoolfeest: P. Uurbanus, G. E. Kloosterhuis, S. Van Gijn Pz., P. Spanjaard, en G. T. Von Oterendorp. Voor den optocht der plaatselijke Vereeni- gingenP. Pol vliet, S. Van Gijn Pz., J. Oortgijsen, W. M. J. Visser en L. Nijhoff. Voor de inzameling van geldelijke bijdragen. Burger-Commissie: S. Van Gijn Pz., H. H. J. Nas en A. G. J. de Vries. Militaire-CommissieH. J. G. Benschop, P. Spanjaard, "W. M. J. Visser en L. Nijhoff. De luit.-kolonel H. K. F. van Teyn die, naar gemeld wordt, benoemd is tot kolonel en tot Opperbevelhebber der troe pen en waarnemend Gouverneur van Atjeh en onderboorigbeden, is geboren in 1839 en bijgevolg omstreeks 48 jaar oud. Hij genoot zijn militaire opleiding aan de Kon. Academie te Breda en werd 14 Juli 1857 benoemd tot 2en luitenant der in fanterie bij het leger in Oost-Indië. Den 28 Juli 1860 werd hij bevorderd tot 1 en luit., 17 Juni 1868 tot kapitein en 13 Aug. 1875 tot majoor. Bij het 8e veld-bat. verbleef bij in dien rang twee jaren te Ke- dong-Kebo, vertrok in 1877 met verlof van een jaar naar Nederland,werd 22 Maart 1881 benoemd tot luit.-kol., en kort daarna tot mil. commandant te Palembang, welke betrekking hg in 1884 verwisselde met die van plaatselijken commandant te Kot- ta-Radja. De luit.-kol. Van Teyn is ridder der Milit. Will. Orde 4e kl. en van den Ne- derl. Leeuw, bij is bekend als een be kwaam en zeer werkzaam officier, die we gens zijn kennis en flinke militaire ei genschappen bij het leger in Indië zeer geacht is. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuur man aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende den 8sten Februari a. s., te 97b uur, zitting houden te Amster dam, in het Raadhuis aldaar. Volgens een mededeeling van het Gron. Weekbl. is te Groningen een man overleden, die in den hoofdelijken omslag was aangeslagen tegen een jaarlijksch in komen van f 6000. Bij zijn dood bleek dat hg anderhalf millioen naliet. Te Amsterdam hebben weder twee personen zelfmoord gepleegd; de een joeg zich met een revolver een kogel door bet hoofd, de ander hing zich op. Te Hanetang woont een echtpaar, waarvan de man 99 en de vrouw 91 jaar oud is. £ij zijn 74 jaar getrouwd en beiden genieten een goede gezondheid. In de Friesche couranten bieden zich flinke schaatsenrijders aan als voor rijders voor dames en heeren, alsmede tot het geven van onderwijs aan kinderen en volwassenen. Een heer te Groningen, die met een viertal dochters is gezegend, beeft zulk een voorrijder voor dezen win ter geëngageerd tegen f 5 per dag, wan neer bet vriezend weer is. Daarvoor moet bij de dames brengen waarheen zij verkiezen en iederen avond weer thuis leveren. Een lief vrouwtje Een 28-jarige ongehuwde vrouw te Haarlem is, wegens herbaalde overtreding van de drankwet, voor de derde maal nu voor 6 maanden, opgezonden naar Ommerscbans. Een oud boertje uit Zeelst in Noord- Brabant begaf zich de vorige week naar Woensel om een hem ten deel gevallen erfenis ten bedrage van ongeveer f 1800 in ontvangst te nemen. Zijne blijdschap was zóó groot, dat on der bet voorzichtig natellen van zijn schat een beroerte in weinige oogenblikken een einde maakte aan zijn leven. Bg den wedstrijd op schaatsen te Hamburg, heeft A. van den Berg, van Benthuizen, op de korte baan gewonnen, en Harald Hagen op de lange baan. Daar dus geen van beiden op beide banen winner werd, is de meesterschaps- prgs niet uitgereikt. Op voorstel van den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, wordt in enkele militaire hospitalen een proef genomen, om verbetering te bren gen in de voeding van zieke militairen. De steeds gevolgde wijze van bereiding en vooral van de toediening van gekookt vleescb aan de zieken (in stukjes en met een bouten of ijzeren pennetje aan elkaar verbonden) zal plaats maken voor gebra den vleesch, in schijfjes te doen toedie nen, zoo als dit in gewone buisgezinnen plaats beeft. De bekende M. Kingma, die Maan dag overwinnaar was te Heerenveen, moest op een Dinsdag te Wolvega ge houden hardrijderij op schaatsen onder doen voor M. Castelein. De laatste won den prijs en R. v. d. Zee de premie. J. A. H., ontslagen commies 3de kl. bg bet postkantoor te lloorn stond Dinsdag voor bet gerechtshof te Amster dam terecht, wegens bet in Mei en Juni jl. verduisteren van een bedrag van on geveer f 800 uit de kas, waarna hg de registers met de valsche posten in brand gestoken bad. De adv.-gen. Jolles eischte vijf jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. Katz, drong op een lichte straf aan. Op komische wijze werd Zondag morgen vroeg de Zondagsrust verstoord. Op de Geest iu den Haag wist een koe, die gedoemd was het tijdelijke met bet eeuwige te verwisselen, op bet laatste oogenblik nog te ontsnappen, en zij er van door! Een agent bad de ontsnapte in de gaten en iustinctmatig achtervolgde hij baar, waarbij 't luid »Houd de koe!" plaats maakte voor »Houd den dief!" Van lieverlede sloten collega's zich bg hem aan, zoodat bet een volmaakte drijf jacht werd en men de Lange Gracht naderde. Het dier gaf echter den moed niet op. In volle vaart, met den kop tusscben de beenen en den staart omhoog, rende bet steeds door. De agenten niet minderook zg liepen wat zg loopen konden, met bet gehelmde hoofd omlaag, terwijl bun stok nu en dan de houding van den staart der koe aannam. Op bet Spui scheen er echter een einde aan te zullen komen. De ter dood veroordeelde viel, en de agent-hardlooper, die bet van de anderen won, viel over baar been. Door doodsangst gedreven, was het beest weer bet eerst overeind, doch werd toen gegrepen door een persoon, die er mede wist om te gaan. Er werd toen bg een bakker een knuppel uit een takkebos ge leend, en zoo toog men over den Hof singel maar opgebracht te worden onder geleide van zooveel knuppels, daar zag de gevangene niets in. Zij wist zich wederom los te rukken, maakte rechts omkeer en met den staart nu nog booger dan in 't eerst, vloog zij de Pooten door iu de richting van het Bosch, waarschijn lijk om een visite aan bet Bonte koetje te maken; doch aan de brug werd men baar opnieuw meester en toen voor goed, waarna allen, behalve de vetgemeste, zeer voldaan den terugtocht aannamen. Uit 's-Gravenhage wordt gemeld Domela Nieuwenbuis is Woensdag in hechtenis genomen. Omtrent zijne arrestatie zijn dc volgen de bijzonderheden bekend: Dinsdagavond omstreeks ll1/, ure, nadat de veroor deelde van een vergadering in Walhalla thuis gekomen was, werd aan zgne wo ning bezorgd de oproeping om zich den volgenden voormiddag te 10 uren, dat was gisteren, ter beschikkiug te stellen van de justitie aan het parket van den officier. De opgeroepene heeft waarschijnlijk dadelijk maatregelen genomen om te zor gen, dat dit feit bekend werd, want gis- terenocbtend te 8 uren werd op straat een bulletin van Recht voor Allen omlijst door een breeden rouwrand, ver spreid, vermeldende dat van nacht »onze partijgenoot Domela Nieuwenbuis is op- geëiscbt, om zich heden morgen te 10 uren over te leveren aan de justitie." Op dat uur hadden verschillende groe pen van -personen bij bet gebouw der rechtbank aan den Vijverkant post gevat, die later naar 'tTournooiveld en Plein wer den achteruit gezet, om het terrein voor het gerechtsgebouw vrij te houden. Domela Nieuwenbuis was niet op den bepaaldeu tijd verschenen. Het bleek dat hg, vergezeld van den Dinsdag uit de gevangenis gekomen Croll, naar bet gebouw Walhalla was gegaan, alwaar een tweehonderdtal mannen, vrouwen en kin-' deren bijeen waren. Nadat bet de politie bekend was ge worden, dat Nieuwenbuis niet op het parket zou verschijnen, begaf zich een sterke politiemacht, onder bevel van den commissaris der eerste afdeeling, den beer De Kloppert, met de inspecteurs naar Walhalla. Nieuwenhuis werd iu kennis gesteld dat de tijd verstreken was, waarop bij zich bij den officier bad moeten aan melden en dat bij thans in hechtenis moest worden genomen. Op deze aan kondiging ontstelde Nieuwenbuis hevig. Zijn gelaat verbleekte merkelijk. Tevens werd bg aangemaand, zich tegen het be vel van gevangenneming niet te ver zetten. Onmiddellijk volgde hij den po litiebeambte. Hij ging door de poort, waar bij met sommigen der in rijen ge schaarde partijgenooten nog een handdruk wisselde, naar buiten en stapte in een gereed staande vigilante, waarmede de gevangene, thans onder geleide van de in specteurs van politie Van Pienbroek eu Aaltsz, voorloopig naar bet huis van be waring op de Prinsengracht is overge bracht, in afwachting dat bij later naar de celgevangenis zal worden getranspor teerd. Ten einde te beletten dat bet rijtuig door een 'tierende menigte zou worden gevolgd, sneed de politie de gemeenschap tusscben bet rijtuig en de poort af. Domela Nieuwenbuis van uit bet rgtuig die manoeuvre ziende, vroeg aan een der geleiders er zal toch, hoop ik, niets met die menscben gebeuren De orde werd nog iu de Westerbaen- straat, noch op den Vijverberg verstoord, en zoodra was niet de tijding, dat Domela er reeds achter zat, tot de wachtende menigte in den omtrek van de rechtbank doorgedrongen, of de volkshoopjes ont bonden zich langzamerhand. Nu de winter weer zijn kracht doet gevoelen en de echte Hollandscbe jon gens" zich de schaatsen weer onderbinden, deelt H. in bet A. H. eenige bijzonderhe den uit de oude doos mede, waaruit blijkt, dat ook onze voorouders zich wel op bet ijs wisten te roeren. Van twee Leidenaren, Tasseron en Ket- tenis, vind ik opgeteekend, dat zg eens, na 't aangaan eener weddenschap, op schaatsen over de geul van de Haagsche Schouw (14 a 20 voet breed) sprongen. De eerste sprong zonder kantroeren eenige malen links en rechts over 3 ach ter elkaar op bet ijs geplaatste keuken stoelen. Van den Heer Pieter Koopmans, bur gemeester van Bolsward, is bet overbe kend, dat hg, naast een harddraversslede rijdende, verscheidene malen links en rechts iu vollen loop over paard en slede been sprong. Adam, hardrijder, de Wetering komen de, afrijden, bemerkte op het onverwachtst dat de geul bg de Oude Schouw, welke voor bet passeeren der rijiuigeu werd open gehouden, voor zijne voeten lag, en zoo ras zijn vaart niet kunnende stuiten, sprong lig er over heen. Deze geul was met de ruwe kanten circa 2 0 voet breed. Dat in vroegere jaren de mededinging aan en de belangstelling voor hardrijde rijen niet voor thans behoefde onder te doen, kan blijken uit het volgende Aan de beroemde hardrijderij van vrou wen, den 1 en 2 Februari 1805 te Leeu warden gehouden, namen 130 vrouwen en meisjes deel, terwijl bet feest werd bijgewoond door 10 a 12000 toeschou wers. Iu den winter van 1838 werd er te Delft een hardrijderij gehouden, waaraan 500 rijders deelnamen. De rijderij duurde 4 dagen. Ten slotte nog een staaltje van den beroemden Friescben bardrijder Cornelis I Ju zes Reen (boer te Kubaard), die in 1808 den grooten prijs te Sneek won. Men berekende dat hij bij gelijke snel heid een uur afstand in minder dan 5 minuten had kunnen afleggen. Meest liep hg de baan al stappende ten einde en maakte met een verbazende vlugheid 'eiken tred 11 Rijnlandsche voeten lang. Hij bad de gewoonte zijne partij altijd slechts een weinig voor te blijven en maakte daardoor niemand beschaamd. Bij het einde der baan stapte of sprong bg altijd vlug over de streek, dat hem zoowel bij een lichte als zware partij even gemakkelijk scheen te vallen en dan zei bij gewoonlijk, daar lig nooit een rit ver loor »just woen.< Het aantal bier te lande overlede nen aan mazelen bedroeg in de laatste 5 jaren - ongeacht de r,aziekt6n 5520, waarvan alleen 2193 in bet jaar 1884. Aan een schrijven uit Amsterdam ontleent bet »Rott. Nbl." 't volgende: Van betrouwbare zijde wordt medege deeld dat de vijf predikanten bij de doleerende kerk alhier financiëel in betere conditie komen dan zij waren als predi kanten bij de Nederd. Herv. gemeente. Hun tractement zal f 4000 a f 4500 be- loopen. Aan alle leden der doleerende gemeente moet nl. een circulaire gericht zijn waarin gevraagd wordt, dat ieder lid aan baar opziener enz. de verdiensten of 't inkomen van een dag werk van geheel bet jaar afsta en allen moeten zich gaarne dat offer getroosten. Voorts wordt uit dezelfde bron geput de mededeeling, dat dr. Pb. J. Hoede- maker, hoogleeraar a/d. Vrije Universiteit, die niet tot de doleerende kerk behoort, weldra het professoraat zal nederleggen en vervangen wordt door dr. Geesiuk, doleerend predikant te Rotterdam. Dr. Hoedemaker zou zich beroepbaar stellen voor een vacature der Ned. Herv. Kerk. Men verwachtdat bij een eventueel be roep naar Scheveningen zal aannemen. Dinsdagmorgen vond men in bet buis 123, in de Sarphatistraat, te Am sterdam, bewoond door den advocaat- generaal mr. Jolles, de gangmat door vuur aangetast. Bij onderzoek bleek, dat in de brievenbus van de huisdeur door een bordpapieren trechter (die gevonden werd) petroleum was gestort en aange stoken. Bij de deur werden nog twee blazen met petroleum gevonden, zoodat de daders vermoedelijk in hun werk zgn gestoord. In het Belgische stadje Visé, nabij Eisden, heeft men de vorige week 3 per sonen in een huis gestikt gevonden. Het ongeval moet aan kooloxyde-ver- giftiging worden toegeschreven. Marine en Leger. Ingevolge machtiging des Konings, bij besluit vnn 18 dezer No. 8, is Zr. Ms. scbroefstoomschip Vun Speyk, liggende alhier, met ingang van 1 Maart a. s. in dienst gesteld, onder bevel van 's Konings adjudant, den kapt. t. z. jhr. J. A. Roëll. In het loopende jaar zullen naar Oost-Indië 2000 man worden uitgezonden, waaronder 4 ser geanten stafboornblazers, 246 artilleristen en 3 onderofficieren, 26 cavaleristen met 1 wachtmees ter en 5 korporaals, 33 geniesoldaten en 28 schrijvers. Naar Suriname zullen 44 en naar Cura9ao 46 man worden gedirigeerd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1