't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1463. Woensdag 23 Februari 1887. Vijftiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. EEN NAGALM Atoonnement per 8 maanden binnen de gemeente50 Gent. >3 franeo per post75 Afionderlijka nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Ad.vertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRI.JDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. TIJDSTIPPEN VAN VERZENDING DER HIERONDER VERMELDE BRIEVENMALEN VOOR NEOERL. OOST-INOIE. Met de stoomschepen van de Maatschappij Nederland Over Amsterdam. Laatste lichting aan 't Postkantoor alhier 6.55 u. 's avonds. 25 Februari 8 Maart 18 29 u 8 April 19 29 iv 10 Mei 20 31 10 Juni 21 - Briefport: 12$ ct. voor elke 15 gr. 5 ct. voor militairen beneden den rang van officier, mits niat zwaarder dan 15 gram. Drnkwerk 2$ ct. per 50 gram. Over Marseille. Laatste lichting aan Postkantoor alhier 12.55 u. 'snam. 26 Februari 8 Maart 19 29 9 April 19 30 10 Mei 21 31 11 Juni 21 u Met de Fransche pakketbooten. Over Napels. Laatste lichting aan 't Postkantoor alhier 6.55 u. 's avonds. 26 Februari 12 Maart 26 9 April 23 7 Mei 21 4 Juni 18 Met de ^ritsc]ie pakketb00ten Over Brindisi. Laatste lichting aan 't Postkantoor alhier 6.55 u. 's avonds. 4 Maart 18 1 April 15 29 13 Mei 27 10 Juni 24 Port der brieven 25 Cent per 15 gram, drukwerk 5 Cent per 50 gram. Tijdelijk ovsr Marseillt, alsdan zijn de vertrekdagen 1 dag vroeger en de laatste lichting ten Postkantore Helder te 12.55 's nam. HELDER, 22 Februari 1887. De te Huisduinen gestationneerde reddingsboot van de Noord-en Zuidholland- sche Reddingsmaatschappij zal worden vervangen door een nieuw te bouwen red- dingsvlet (model haring vlet,) voorzien van lucht- en waterdichte vakken, die beter aan het doel zal kunnen beantwoorden dan de in vele opzichten onvoldoende ge bleken boot. Oude Schild Texel, 21 Febr. 1887. Zoo ooit liet gezegde: ,/Onverwacht lukt 't best" bewaarheid is geworden, dan zeker mag dat ook getuigd worden van den keurigen optocht, hier op 's Konings 70en geboortedag en ook gisteren gehouden. Ons dorp heeft een luisterrijk feest gevierd, waarbij groote geestdrift heerschte. 's Mor gens begon de vreugde met een schoolfeest, waaraan het hoofd der school, de heer J. K. G-. Muller, geholpen door den heer J. Zwa nenburg, veel zorg had besteed. Ook de heer Kroon, onderwijzer en Mej. Guesen, onder wijzeres, kweten zich bij den optocht der kin deren van hunne niet zeer gemakkelijke taak op uitnemende wijze. Yroolijk klonken de liederen van knapen en meisjes, toen zij, voor afgegaan door een tamboer der mariniers, door den lieer komraandant van dat corps te Wil lemsoord welwillend voor onze feestviering afgestaan, door het dorp trokken. 's Namiddags had de optocht plaats, voor personen boven 18 jaren georganiseerd. Wie de stoet aanschouwde en dan wist, dat eerst vijf dagen voor de feestviering liet plan daartoe was opgekomen, moest gaan ge- looven, dat de regelingscommissie een lesje had genomen bij den goochelaar Bamberg, die hier voor weinige dagen vertoefde. Alles zag er eenvoudig, doch bijzonder net en smaakvol uit, Het -voornaamste deel van de stoet was een keurig versierde wagen, waarop 12 in 't wit gekleede jonge dames, ieder van een wapenschild voorzien, de Nedorlandsche pro vinciën voorstelden, voorafgegaan door het eiland Texel. Eenige andere meisjes, in hetzelfde gewaad, volgden. •De feestwagen werd voarafgegaan en ge volgd door Nederlandsche zeelieden, in ver schillend costuum, zoodanig gerangschikt, dat de stoet de drie kleuren van onze vlag gaf te aanschouwen. Te half twee gingen de deelnemers aan dezen optocht van het café Bijl, langs den zeedijk voor het Oudeschild en trokken zoo naar den Burg. De stoet bracht een ovatie aan den Edelachtbaren heer D. C. Loman, burgemeester dezer gemeente, zong Z.E.A. een gepast liedje toe en werd daarvoor door dien heer in hartelijke woorden dank gezegd. Nadat men alle straten van den Burg was doorgetrokken, werd de terugtocht naar de haven ondernomen, waar de optocht in even goede orde als waarmede hij was vertrokken, tegen half zeven aankwam. De deelnemers aan den optocht brachten verder in opgewekte stemming den avond door, deels^ in het café van Bijl, deels in «de Zeven Provinciën'', waar de. sociëteit «Neptunus" een prettig feest aan hare leden had bereid. Heeft menigeen bijgedrageu om den optocht flink te doen gelukken, dan kunnen wij niet nalaten een woord van hulde te brengen aan den heer C. C. Backer, die als commandant van den stoet fungeerde, voor zijn doortastend optreden, om met alles intijds gereed te komen. Ook de regelingscommissie verdient een woord van lof, even als allen, die door het deelnemen den optocht van hun Oranjelievenden geest De medewerking was vrij algemeen, daaraan mag het dan ook worden toegeschreven, dat alles zoo netjes en ordelijk is toegegaan. Zondagnamiddag trok de optocht nogmaals langs het dorp, om de ingezetenen van den Burg, die eveneens een optocht hadden geor ganiseerd en een tegenbezoek aan dit dorp kwamen brengen, in te halen. Met luide «Hoera's!" begroetten de deel nemers aan beide optochten elkaar. De triomf wagen in den optocht van den Burg, alsmede de leden van de gymnastiekvereniging in costuum, namen in de stoet de eereplaats in. Nadat men langs den dijk het dorp was door getrokken, werd op hot haventerrein halt ge houden. Hier zongen de deelnemers aan den optocht eenige feestliederen en vertrokken de bezoekers, uitgeleid door de stoet van dit dorp. Hiermede liep de feestelijkheid tot aller ge noegen af. De herinnering echter aan den schoonen optocht, die zoo flink was geregeld, zoo smaakvol en eenvoudig tevens saamge- steld, en zoo ordelijk en prettig is afgeloopen, zal ongetwijfeld nog zeer lang voortleven. Men leest in de Nieuwe Rotterdam mer Courant van 19 Februari »Men heeft de laagheid gehad, een »valseh bulletin door bet land te ver spreiden, inhoudende de tijding, dat M. de Koning plotseling overleden »zou zijn". »Het bulletin is in een massa exem- »plaren uit onze stad per post verzonden, geheel of gedeeltelijk onder kruisband, aan bepaalde personen geadresseerd." »Het was gedruKt in een rouwrand, en bovenaan stond gedrukt: Bulletin van »de Nieuwe Rotterdammer Courant."" Geheel de vorm was er op aangelegd »om te misleiden, blijkbaar met de be- doeling om in het feest, dat heden »met zooveel opgewektheid door bet Nederlandsche volk werd gevierd, stoor- »nis te brengen." Uit Breda wordt ons gemeld, dat het bulletin aldaar heden voormiddag om- »streeks 10l/a uur werd ontvangen en in handen van de justitie is gesteld." Ongetwijfeld zal ook hier ter stede, »waar de daders schijnen te schuilen, »een gestreng onderzoek door de justitie worden in: 1 Men schrijft uit 's-Gravenhage Zaterdagmiddag te 2 uur reed H. M. met de Prinses in een a la Daumont be spannen open rijtuig nit, door een ont zaglijke volksmenigte bij het vertrek van bet paleis en op haar weg met geestdrift begroet. De Koningin nam eerst bet Noordelijk gedeelte der versierde stad in oogenschouw, maar moest, door een noodlottig ongeval haar tocht spoedig staken. Met groote ontsteltenis vernam men, dat de paarden van het vorstelijk rijtuig aau den Sckeveningschen tol ongeveer, schichtig geworden en op bol gegaan waren. Palfrenier en jockey werden uit den bak en van het paard geworpen, en teugelloos vlogen de paarden voort. H. M. de Koningin, ten prooi aan de grootste angst, vooral voor de kleine Prin ses, die weenend en zich aan H. M. vast klampende, moeder! moeder!" riep, slaakte de kreet: »o God, help mij!" Tot onze verbazing werd 't ouheil niet terstond opgemerkt door de talrijke voor- bijgangers en eerst dicht nabjj de Konings poort in bet Noordeinde gelukte het ver schillenden personen, die te hulp schoten, de paarden tot staan te brengen. De heeren G. H. Tromp, commies bij het Departement van Fiuanciën, H. W. L. Wisdom, diaken der Ned. Herv. Gemeente, en oud-Hof-officiant, cn W. J. Vau Sandrick, adjunct-commies bij het dept. van fin., de agent van politie Blom en verschillende andere personen, wier namen niet werden opgegeven, wierpen zich voor de paarden en grepen het rijtuig. De heer Tromp bekwam daarbij een vrij ernstige wond aan de hand. De redders grepen het Prinsesje aan en brachten haar schrei end met H. M. naar het Paleis. De daar vergaderde volksmassa uitte door oorverdoovende juichkreten hare dankbaarheid voor de gelukkige redding van de Koningin en de Prinses. Tot onze vreugde mogen we consta- teereu, dat H. M. zoowel als de Prinses, die geheel ongedeerd bleven, ook spoedig van den hevigen schrik bekomen waren, en het bewijs daarvoor was gelegen in. het feit, dat H. M. te 3 uur met de Prin ses in een ander rijtuig, met gewone bespanning, den feesttocht door het andere doel der stad vervolgde. Nameus H. H. M. M. de Koning en de Koningin zijn aan den burgemees ter van 's Gravenhage f1500 ter hand gesteld, om op 's Konings jaarfeest aan de armen van 's Gravenhage te worden uitgereikt. 's Gravenhage, 19 Februari. Z. M. de Koning heeft bij gelegenheid van zijn 70en verjaardag uit alle oorden des lands en uit het buitenland adressen, brieven en telegrammen van gelukwensehing ont vangen, die met bonderden en honderden ten paleize werden aaugeboden. Op de Mariaplaats te Utrecht zijn Zaterdagochtend 2 socialisten, die de feest vierende volksmenigte trachtten op te rui en, door de politie ingerekend. De politie kon sleehts met groote moei te ben beschermen tegen bet verontwaar digde volk, datlluide uttriep Slaat hen dood!" Schipper Simon Rag, voerende het bomschip De Yier Gezusters van Sche- veningen, reederesse mej. de wed. A. Korving, is op zee slaags geweest met een schip uit Yarmouth dat, na eerst met el kaar in botsing te zgn geweest, diens vischwant heeft afgekapt. De Eugelsch- rnan bekwam aan bakboordzijde averij. De equipage heeft aangifte gedaan bij den waterschout te Scheveningen, die proces verbaal heeft opgemaakt en inmiddels naar Engeland heeft getelegrapheerd. 't Verlies van vischwant is aanzienlijk. Tot groote genoegdoening van de Sche- veningsche visschers kruist een Belgisch oorlogsschip, de Vil Ie d'Anvers, aanhou dend op onze kust ter uitoefening vau politie. Jan Smolders, een couranten rond- brenger te Eindhoven, lootte in 1876 voor de nationale militie en trok nommer één in 1879 kwam zijn broeder Hendrik aan de beurt en bracht nommer twee te voor schijn; in 1881 lootte zijn derde broeder, Jozef, met nommer drie. Vo,or de schut terij trok eerstgenoemde Jan vier, terwijl zijn broeders, achtereenvolgens de nom- rners vijf en zes haalden. Dezer dagen lootte Jaeques, de jongste der broeders, woonachtig te Zeelst, voor de nationale militie en trok nommer zeven. Daar er slechts tien lotelingen waren, lootte hij vrij. Toen de trein van 4 50 uit Ara ster dam naar Enkhuizen Woensdag jl. stopte aan de halte te Blokker, kwam het per soneel juist tijdig om een jongentje vau den dood te redden, dat öp schaatsen in een wak gereden en bijna geheel onder het ijs geschoten was. Met een gloeiende pook van de locomotief maakte men een opening, waardoor zijn hoofd en handen vrij kwamen; hij was nog goed bij de pinken, pakte het ijzer beet en zoo had men hem spoedig boven en in veiligheid. Met een gevoelige vermaning joeg men den jongen naar huis. De redding was zoo vlug in zijn werk gegaan, dat de trein even goed op tijd te Enkhuizen aankwam. Uit Paramaribo wordt gemeld, dat in gronden, gelegen tusschen de Boveu- Suriname en de Sarakreek, in de vorige maand belangrijke hoeveelheden goud zijn ontdekt. Te Berlikum hadden een viertal jongelieden de laffe aardigheid, de ver pleegden in het diaconiehuis door het ge roep van brand bij nacht het bed uit te jagen. Doodelijk verschrikt en half ge kleed vluchtten de oudjes naar buiten, en met verkleumde leden, zochten zij la ter bun armoedig nachtleger weder op. De namen der daders zijn bekend. Keizerin Victoria schenkt in Britsch Indië, ter gelegenheid van haar gouden feest aan 25,000 gevangenen een derde vau het geheele aantal veroordeelden in de verschillende gevangenissen kwijt schelding van straf. Voorts moeten daar alle gegijzelden in vrijheid gesteld wor den en hunne schulden worden door den Staat betaald. Onder de vrij te laten veroordeelden zgn er geen, wier bevrij ding bepaald gevaarlijk voor de maat schappij is te achten. Londen, 19 Febr. Twee groote dy- namiet-patrouen, waaraan een brandende lont was bevestigd, zijn gisteravond door politie-agenten gevonden buiten bet ven ster der eetzaal van bet huis bij Kildysart (Iersch graafschap Clare), waarin de rech ter Henu woont. De agenten doofden de lont, voordat de ontploffing plaats bad. Twee hoofdambtenaren gebruikten dien dag het middagmaal bij den Heer Henn. De dader is ontvlucht. Een schoonzoon van Vau der Bilt heeft te Londen voor bet sommetje van 2,400,000 guldens meubels gekocht, die aan Marie Antoinette behoorden. VAN DE FEESTVIERING. De menschen waren vroeg op, Zaterdag morgen, en wat eigenaardig was, de meesten keken naar 't haantje van den toren. Waar om? Om te oordeelcn hoe 't weer zou zijn; want van 't weer zou alles afhangen. Geluk kig blies de wind uit 't NN.Westen. Men had dus negen kansen tegen een, dat 't droog zou blijven of dat de regen niet veel tc bc- teekenen zou hebben. Een vreemdeling zou zeker gevraagd heb ben, hoe komen de menschen zoo vroeg hier op de beenen? Wij wisten 't wel; er zou reveille zijn, door de tamboers, hoornblazers en pijpers, en wat de kroon op alles zou zetten, de stafmuziek zou die reveille opluis teren. De feestelijkheden van den dag wer den daarmede geopend, en 't was blijkbaar, dat er onder de burgers een feestelijke stem ming heerschte. Of nu de muziek, de hoorn blazers, de tamboers der infanterie of der mariniers 't best aan 't doel hebben voldaan, beslissen we liever niet; genoeg, elk heeft gedaan, wat hij kon. en daardoor was de feestdag prachtig ingeluid. Nu ging men op naar de verschillende bede huizen, om daar gesticht te worden door de voodrachtvan de sprekers, liederen te hooren of te bidden voor den jubilaris, Koning Wil lem III, zijne gemalin en 't kleine prinsesje, de hoop van Nederland. Talrijk waren de kerkgangers, en 't deed ons goed te zien, hoe de godsdienstzin der natie zich openbaarde bij den feestelijk te vieren jaardag des Konings. Dat opgaan naar 't Huis des Ileeren deed ons onwillekeurig denken aan 't feestvieren van onze voorvaderen, en 't zou ons innig genoe gen doen, als de beden, door 't getrouwe Nederlandsche volk voor den troon des Aller- hoogsten uitgestort, verhooring mochten vinden. «'t Lied voor onze Koning rijze!" door circa 200 zangers en zangeressen aangeheven, klonk ons liefelijk in 't oor, en we stemden er van harte mede in. Vervolgens deden we een wandeling door de gemeente. Van alle kanten zagen we, hoe er innige liefde en gehechtheid aan 't Huis van Oranje cn in 't bijzonder aan Koning Willem III, de laatste mannelijke telg van zijn zoo beroemd geslacht, wordt aangetroffen. Wat wapperde de Nederlandsche driekleur fier en vroolijk! Hoeveel oranjewimpels prijk ten er niet aan de woningen der burgers! We willen hier geen beschouwing geven over 't socialisme, want we schrijven een feestartikel voor onze courant, ons Vliegend Blaadje maar we zouden terloops toch willen aantoonen, dat een sociaal democraat zich in wanhoop de haren uit bet hoofd zou gerukt hebben, wanneer hij de geestdrift had gezien, die hier ter plaatse heerschte. «Oranje en Neerland één!" dat huldigde men hier, en met recht, want die twee zijn onafscheidbaar. Geen land, geen volk kan aantoonen, dat er zulk een betrekking tus schen vorst en volk bestaat. Groen^vlaggen en andere versieringen gaven blijk, dat de burgers onzer gemeente, ieder naar zijn vermogen, gehechtheid toonden aan 't Oranjebuis, vertegenwoordigd door Koning Willem'III. Al meer en meer werd 't levendig op do straten. Soldaten in groot tenue, officieren met gepluimde hoeden, en kinderen, gedecoreerd met de geliefde Oranjekleur, gingen voorbij en begaven zich naar 't Havenplein, waar parade zou gehouden worden. Daar zag men land macht, zeemacht en schutterij bijeen, blijken gevende, dat allen, die den naam van Neder lander dragen, bereid zijn ons volksbestaan te verdedigen, als liet noodig is. Met onze schutterij wordt weieens den spot gedreven, en er is ook wel eenigen grond daarvoor te vinden maar dat verzekeren we aan ieder laat de nood aan den man komen, en men zal met dat korps niet meer spotten. Denkt slechts aan de twintig watergeuzen, die, aan gevoerd door »'t Hoen" een tweehonderd Spaansche ruiters op den Spaarndammerdijk terugdreven. Die mannen zijn er nog! Wilt ge u daarvan overtuigen, vraagt dan aan onze marinemannen, waarvoor ze hun kruis ge kregen hebben, en ge zult met ons moeten zeggen: «De Trompen en de Ruijters leven nog Aan de parade werd deelgenomen door de Artillerie-Schutterij, de Infanterie, de Artil lerie en de Mariniers, en werd gecomman deerd door den majoor der Infanterie Ben schop en door den kolonel der Artillerie Van Marle, en den Burgemeester, in ambtsgewaad, geïnspecteerd. De beide Wethouders, Secre taris, alsmede bijna alle raadsleden waren bij de parade tegenwoordig. Het muziekkorps der Marine, luisterde deze militaire plechtig heid niet weinig op. Na de parade volgde de schoolfeesten. Was'tu geen aangename» aanblik, onze en uwe kinderen daar te zien, in feestkleeding gedoscht cn met-Uranjekleuren versierd Heeft de liefde voor 't Huis van Oranje zich ook hier niet geopenbaard Aan banieren en vlag gen heeft men kunnen zien, dat door de onder wijzers aan de jeugd wordt ingeprent, liefde voor ons Vorstenhuis, en eerbied voor onze staatsinstellingen. Duizenden waren getuigen, hoe onze, hoe hunne kinderen optrokken, met vaandels en banieren, om hunne gehechtheid aan 't Huis van Oranje te toonen. Geen onzer zal 't vergeten, al wordt hij honderd jaren oud, hoe kinderen van al onze medeburgerswe cursiveeren bier, met elkander 't feest vierden van Koning Willem III. We zagen met trots, dat de Spes Patriae hier vereenigd stond voor 't Raadhuis, we zagen hoe burgers, en wel bepaald de leden van de Vereeniging «Ontwaakt bij Tijds, onder aan voering van bun hoofd den heer A. G. J. de Vries, de orde wisten te handhaven, cn we gevoelen ons gelukkig tot de burgery van den Helder te behooren. De liederen der kinderen, klonken ze niet welluidend door 't luchtruim? Was de bege leiding door 't orkest der Marine niet fraai? Medeburgers, kunt ge u herinneren ooit een schooner groep gezien te hebben, dan uwe kinderen, daar voor 't Raadhuis geschaard? Al behoorden we niet tot de genoodigden, die in 't Raadhuis door onzen waardigen burger vader werden toegesproken, we kunnen ons voorstellen dat er woorden gesproken zijn, tintelende van gloed en van vaderlandsliefde. Ieder schoolkind, dat aan den optocht heeft deelgenomen, was recht verheugd, bij 't ont vangen van zaken, die door kinderen begeerd worden, cn kunnen zich den dag van 19 Februari 1887 in later jaren herinneren, wan neer ze 't portret des Konings aanschouwen, dat hun werd geschonken. Terwijl de kinderen voor't raadhuis zongen werd den burgemeester een bouquet aange boden door de jongejuffrouw Spanjaard, na mens de schooljeugd van den Helder. 't Glanspunt van 't feest zou. echter zijn de fakkeloptocht, waaraan 22 Vcreenigingen zouden deelnemen. De regeling hebben we reeds vroeger vermeld. Eer we hierover verder spreken, moeten we nog iets aardigs raededeelen. Waar de Neder lander feestviert, is zijne hand steeds geopend. Hij wil allen gelukkig maken, als hij zelf in verheugde stemming verkeert, cn wie zou hij nader hebben dan de armen? Zy moeten ook genieten, dat is de ware feestvreugde, dat is een eigenaardig genot. Of we dat idéé goedvinden? Twijfelter geen oogenblik aan, waarde lezer of lezeres, we vinden 't evenzeer goed als gij. De grondslag van 't goede ligt in de ziel van ieder mensch. Toen we 't plan vernamen, dat de schoolkinderen een onthaal zonden verschaffen aan kleinen, die den leeftijd van vier tot zes jaren hadden, dachten we aan 't Kerstfeest, zooals 't in 't gebergte van Noor wegen gevierd wordt. Wilt ge weten hoe 't daar in den winter toegaat? Luistert dan.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1