't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1464. Zaterdag 26 Februari 1887. Vijftiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. Krollen cd splinters uit 4e Hoofdstad. NIEUWSTIJDINGEN. ^.l3onnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIOSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn FEBRUARI, (Sprokkelmaand), 28 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 48 m. Onderg. 5 u. 36 m. Zondag 27 Quadragesima. Maandag 28 MAART, (Lentemaand), 31 dagen. Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Quatertemper. Eerste Kwartier. Quatertemper. Quatertemper. n. Welke veelbewogen dagen hebben we hier du achter den rug! 't Is inderdaad niet kwaad, dat de Vastenavond zoo'n beetje als «taptoe" dienst doet, én de lui weer in de kazerne van het gewoon dagelijksch leven genoodzaakt zijn terug te keeren. Maar een kostelijke en kostbare tijd was liet: de stalhouders en huur koetsiers, de modemaaksters en costumières, zij lachten in hunne vuistjes. Die gewone spreekwijze vloeit mij daar zoo uit de pen, maar om u de waarheid te zeg gen, ik vond liet onzinnig te verklaren, dat iemand, wie ook! in zijn vuistje lachte. En dan een huurkoetsier. Verheelt u de moge lijkheid, dat men op den Dam of elders zulk een heer zijn door tevredenheid en nacht lucht hoog rood gekleurd gelaat ziet verber gen in den saam genepen hand. Dan toch, zou uw eerste gedachte wezendeze sportman heeft zeker zijne versnapering doorgeslikt of wel: als modern wichelaar beschouwt hij de lijnen van zijn hand om daarin te lezen, hoe veel hij er van daag in «den Bisschop" zal moeten pakkenmaar, dat ge die grimassen zoudt toeschrijven aan die hooge uiting van vroolijkheid, waartoe de mensch alleen en niet het dier iü staat is, in één woord, dat deze huurkoetsier nu bezig is om in zijn vuistje te lachen, neen, dat zoudt ge nooit gelooven. Enfin, zoo zijn er meer dwaasheden, die men niet alleen dagelyks zeggen, maar ook doen. Zoo hadden we dan ook verleden week in de eerste plaats, de feesten in Volksvlijt, het fancy fair, georganiseerd ten bate van de Vacantie-Kolonies. Ja, het was een recht menschlievend denkbeeld van die dames en heeren om te zorgen, dat ten minsten eenige van die bloedelooze, ziekelijke kleinen een paar weken frissche zeelucht kunnen inade men, wanneer dezen zomer, die bedompte bo venkamers en keldergaten nog onfrisscher zijn dan anders. En ter eere mijner stadgenooten moge het luid verkondigd worden, dat zij niet alleen keurig netjes weten feest te vieren, maar ook niet bang om bij zulke gelegenheden de koor den van de beurs los te maken. Drie avon den achtereen was dat groote Paleis stampvol met een publiek, dat wist, waarvoor het hier kwam, n.1. om veel te betalen voor dingen, die iets meer dan niets waard waren. Drie dagen lang waren die dames en heeren daar binnen in allerlei costumes, in allerhande tenten op hun post om voor hun kleine be schermelingen te woekeren en duizenden Idin- gen te verkoopen, waarvan de leveranciers geen rekening zullen zenden om reden dezen zoo hun offer aan de vaeantie-kolonie brachten. Niets vermakelijker dan de aanblik van som migen bezoekers, typen, die er doorheen liepen. Men kon het soms zoo op zijn vingers natellen, dat b. v. zoo'n heer papa, die met zijn vrouw en twee dochters eerst zijn entrée betaald had, (wat er Vrijdagavoud nog al inhakte), later in de zaal het commando aan zijne omgeving gaf: «Geen mensch mag hier wat believen, hoor, of ik ruk er uit." En als dan het ongeluk wilde dat een bloemen meisje of limonadière hem met een vriendelijk lachje op zijde kwam, dan zag men den ouden heer op zulk een lief gezichtje een blik wer pen, alsof hij midden in de prairiën van Noord-Amerika door een troep Roodhuiden geïnviteerd werd om een cancan te dansen. Een andere neef van Robertus Nurks zaliger volgde ik tot den drogen vijver voor hetor- chest. Een troepje Scheveningers en Eg- monders presenteerden daar het publiek de hengelroede, waarmede men naar allerhande pakjes kan visschen. Met een gezicht zoo wantrouwend als dat van een rechercheur van politie wil hij voorbij sluipen, maar, helaas, daar houdt een aardig Scheveningsch meisje hem staande, duwt hem den hengel in de hand, en visschen moet hij. Met een krampachtigen zwaai slingert de haak tusschen al die pakjes door; immers hij belieft geen prul voor zijn gulden op te halen, eindelijk daar hecft^ hij goed beet, een pak van kolos sale afmeting.... «Geluk met uw vangst, me neer!" zegt de 8chalksche deern en onder lnid gelach van de omstanders ontvangt de hengelaar een rieten rammelaar. Mocht men ook al gevreesd hebben, dat er misschien des Zaterdags onordelijkheden zouden plaats vinden wegens het verlaagde entrée en de opgewondenheid door 's Kon in ga verjaardag en wat anders voortgebracht, die vrees was spoedig gestild, want al moesten van tijd tot tijd de deuren van het Paleis gesloten worden, daar het groote gebouw te vol was om. nog meer bezoekers te ontvangen, de menigte daar binnen was vroolijk, ordelijk en bedaard. Maar daar buitenin de stad zelve! Zelden werd een verjaardag van den koning met meer opgewektheid gevierd. Zooals bekend is zijn de feesten tot in April uitgesteld, wan neer de Vorst hier komt, maar de stemming en de toon waren feestelijk. Ieder weet, dat de Amsterdammers over het algemeen niet tot de uitgelaten vereerders van liet Oranje huis bchooren, dus van opschroeving en kunst- geestdrift was hier geen sprake, maar of het was om den Sociaal Democraten te toonen op hoeveel trouwe onderdanen onze grijze monarch nog bogen kan, of wel, dat het enkel sym pathie voor dien dag was, zooveel is zeker, het aantal vlaggen was legio. Dit neemt evenwel niet weg, dat het voor de politie een moeielijke dag was; maar het is bepaald bewonderenswaardig, met welke tact dat corps handelt, alle pogingen om volks oploopjes te maken, standjes uit te lokken of kloppartijtjes te organiseeren, bleven in de ge boorte steken, door het beleid van de talrijke agenten. - - Hier en daar, zoo'n beetje uit 't gedrang, hielden sommige voor- en tegenstan ders van het Oranjehuis wel eens eene kleine geschiedkundige opheldering met elkaar, waar bij de voornaamste feiten doorklinkende klappen werden aangekondigd, doch dit was uitzonde ring, geen regel. Bovendien, op zulk een dag kan men alles niet zoo kwalijk nemen, vooral als de schutters ook in het vuur zijn geweest, en als zij hun commandant hebben gezien boven op een paard, dat net zoo nieuws gierig scheen als zijn berijder om te weten, wanneer deze er af zou vallen. Ik kan me maar niet begrijpen, dat er nog men- schen gevonden worden, die de schutterij willen afgeschaft zien. Hoe is 't mogelijk om een van de grootste volksvermakelijkheden zoo maar van de baan te schuiven En vooral nu in de dagen van woeling, die hier op den I9n Februari gevolgd zijn, (en waarop ik later zal terugkomen) zouden zij nog eens kunnen toonen, dat zij geen ons minder krijgshaftig zijn, dan hunne schutterlijke voorvaderen in '30 en '31, van wie de Brabantsche boeren nog wonderen weten te verhalen, die tevens in nauwe be trekking staan tot eetlust en spijsverteering. Een waardig einde aan de vastenavond uitspanning maakte hier de wijze, waarop men iemands candidatuur voor den gemeen teraad in een ernstige vergadering bespreekt, en dat nog wel in een kiezersbijeenkomst, saamgeroepen naar aanleiding, dat het dienst meisje van den candidaat een onverdraagzaam oordje gebezigd had, ten opzichte van die genen onzer stadgenooten, die volgens de meening van enkelen beter aan de oevers van den Jordaan, dan aan dien van den Amstel thuis behooren. Als ik het zelf niet uit Ara sterdam schreef, zou ik denken dat het voor honderd jaar in Kampen gebeurd was. A propos van dienstmeisjes ten slotte. Een mijner kennissen verhaalde mij ais historisch, dat, toen onlangs zicli eene dier dametjes bij zijn vrouw aanmeldde om in dienst te treden, onder haré informaties ook deze voorkwam «En, Mevrouw! als ik u vragen mag, wie krijgt uwe oude glacéhandschoenen"? «Mijne oude glacé handschoenen.... waartoe?" «Ja, weet u, mevrouw! om de keuken te doen, anders kryg ik zulke ruwe handen en dat staat niet f'atsoenlijk.« Ik weet niet of mijn vriend dat meisje in dienst genomen heeft. Frigidus. HELDER, 25 Februari 1887. Volgens annonce, in dit blad voor komende, zal de jubileum-voorstelling van E. Bamberg plaats hebben op Woensdag 2 Maart. De heer B is nog op zijn hoogen leeftijd een degelijk tooneelspeler, die gedurende zijn langdurige loopbaan heel wat bijvalsbetuigingen heeft gehad, en nog gaarne door 't publiek wordt ge zien. Zijn hooge leeftijd gebiedt hem echter, zich terug te trekken, en om dit financieel mogelijk te makeu doet hij een tournee door 't land, in goed vertrouwen dat zij, die hem voorheen zoo vaak heb ben toegejuicht, daartoe zullen willen medewerken. De lijsten ter iuteekening liggen aan 't lokaal Tivoli en bij den heer Stadermann, Dijkstraat. We zijn over tuigd dat velen iets willen bijdragen om den levensavond van een oud acteur door een zonnestraaltje te verhelderen en durven hem daarom met gerustheid verzekeren, dat de opkomst van 't publiek talrijk zal zijn. De heer S. W. Stooker alhier is, in de laatstgehouden vergadering van aandeelhouders, ter vervanging van den heer W. C. M. Van Bruggen, die op ver zoek eervol ontslag heeft bekomen, tot directeur der Visscherij-MaatschappijDen Helder* benoemd. Door den kapitein eerstaanwezend ingenieur der Genie alhier, zal op 5 Mrt. a. s. worden aanbesteedhet bouwen van een tweede vredesprivaat bij de bomvrije kazerne in het fort Erfprins te Helder, (raming f1500). 's Hage, 22 Febr. Aan het Mini sterie van Marine werd Dinsdag aanbe steed Het maken van een woning voor den dieust der verlichting aan den Noord- Oosthoek van het eiland Texel. Minste inschrijvers wareu de heeren De Waard en Wijker te Deu HeMer, voor f 5849. Een drietal sleepbooten heeft reeds tweemaal, doch te vergeefs, gepoogd de »Stella" van het strand te IJmuiden af te sleepen. De 8toombootdien3t tusschen Enk huizenStavoren is gisteren gedeeltelik hervat en met 1 Maart zullen die booten weder geregeld varen. Dan zal de trein van Amsterdam, die nu te 6.15 u. naar Enkhuizen vertrekt, op genoemden datum te 5.50 u. vertrekken, en de trein, die van Helder te 4.14 u. vertrekt, dan te 4.5 u. vertrekken om de aansluiting te behouden in die richting. De ongeregeldheden te Amsterdam. Tijdeus de oranjefeesten zijn te Amster dam eenige oploopjes ontstaan, zoo men zegt, naar aanleiding dat de socialisten een smaad schrift op den Koning luidden verspreid. Maandagavond trok oiptrv.ka acht. uur een troep mannen en jongens, ongeveer driehonderd personen sterk, aangevoerd door een drietal, d:e een oranje- en een Nederlandsehe vlag droegen, en waarvan een uit een signaalhoorn nu en dan schorre klanken haalde, door de Kalverstraat en begaf zich door de Reguliersbreestraat naar het Waterlooplein. Voor de „Leeuw van Wuterloo" gekomen, waar de socialist Penning woont, trok men dat koffiehuis voorbij onder bet zingen „Weg met die soosejaal, Leve Willem drie," en het niten van bedreigingentoen dit tot twee maal herhaald was, vatte de menigte eindelijk post en omstreeks half tien werden plotseling alle glazen ingeslagen. De bewoners trachtten naar buiten te komen om hulp te halen, inaar werden teruggedrongen. Dit dunrde cenigen tijd en de bekende lantaarn een groot bierglas werd ten laatste onder de oogen der inmiddels uit het schuins tegenover de „Leeuw van Water- loo" liggende bureau toesnellende politieagenten afgerukt. Men zegt dat een persoon is gearresteerd, die een schot op het huis moet gelost hebben. De optocht ging toen verder en men beraad slaagde op de Wtstermarkt. Links uit de flauk ging hij op een signaal van den hoorn de brug over langs de Prinsengracht, door de Laurierstraat en le Laurierdwarsstraat naar de Lauriergracht, van daar naar de Hazenstraat en hield men stil voor het huis van Bos, den hekenden colporteur van een socialistisch blaadje. Deze was er Zaterdagavond ook niet goed afgekomen. Qij h-d toen eenige mannen in huis genomen, om zich bij een aanval te verdedigen, daar reeds twee ruiten bij hem waren inge worpen. Zondagmiddag werd hij aan den politiepost op de Lauriergracht ontboden, waar hem aangeraden werd, daar de buren er over klaagden, dat er zooveel volk in huis was, d e mannen te laten vertrekkenhem zou dan assistentie worden ver leend. Bos, die zijn vrouw en vijf kinderen reeds Zaterdagmorgen had weggezonden, voldeed daar aan. Toen echter Maandagavond de tijding tot hem kwam van de demonstratie bij Penning, nam hij vijf man in huis en posteerde zich met zes personen op zijn stoep. De troep hield halt, zwaaide met de vlaggen boven het hoofd der mannen, die op de stoep stondenhet bekende lied van „hophophop hangt hem op," werd gezongen en eindelijk een rnit boven hnn hoofden ingeslagen. De menigte drong op, al vechtende werd de stoep ontruimd, en na werden de vJaggestokken gebruikt om al de glazen, zoover men die kon bereiken, in te slaan. Toen dit ongeveer een klein kwartier geduurd had en de menigte storm begon te loopeu op de gesloten deur, zond men, ten eiude te voorkomen dat er wellicht een afgrijselijker tooneel zou plaats hebben, iemand naar den nuastbijzijnden politie post om hulp. Deze kwam opdagen een briga dier en vijf agenten. De brigadier trok zijn sa bel, de agenten drongen het volk van de deur weg, de vlaggen, eenigszins gehavend, bleven echter omhoog stekeD, en daarop beval de briga dier de menigte om haren weg te vervolgen. De brug voor de Hazenstraat werd afgezet. Het spreekt van zelf dat de bewoners van het huis in de Tuinstraat ook niet op hun gemak waren. De menigte trok in die richting af. De partijgenooten van Fortuyn hadden echter aldaar maatregelen genomen. Om na te voorko men dat diens woning in hetzelfde lot zou deelen, had zich voor zijn woning een vijftigtal zijner vrienden opgesteld. De menigte verscheen echter niet in de straat. Thans wordt het huis van Bos door twee agen ten bewaakt. Ook voor „De Leeuw van Wuter loo" staan eenige agenten benevens een talrijke menigte. De ramen en deuren zijn daar met planken dichtgespijkerd- Dinsdagavond nai-n de demostratie in om vang toe en meldt het Handelsblad daaromtrent het volgende De betreurenswaardige demonstratie tegen de sociaal democraten van Maandagavond, heeft zich in deu afgeloopen nacht herhaald. Reeds vroeg in den avond bewoog zich door onze stad weder een troep zingende jongens, uu eens wel, dan niet met vlaggen, die zich uit den Jordaan, langs de hoofdwegen naar het Waterlooplein begaf, waar zich, gelijk men weet, het socialistische koffiehuis „De Leeuw van Waterloo" bevindt. De nieuwsgierige menigte, welke zich op en om dat plein bevond, groeide steeds in getal aan, doch hield zich rustig, hoewel men onder haar uitingen hoorde welke allesbehalve sympathiek voor de sociaal democraten waren. De politie, wier sterkte zich scheen bepaald te hebben tot de agenten der derde sectie, hield de talrijke nieuwsgierigen echter op een afstand VHn het koffiehuis, zéé dat zich op het Waterloo plein een uitgestrekte kring had gevormd. Nadat de bende jongens zich hier reeds vroeger had vertoond en zich dan kalm had gehouden, hoe wel zij den kring der omstanders verbrak om vlak langs lipt koffiehuis te loopeu, kwam ze on geveer elf uur weder, ditmaal zonder vlaggen. Zij zal toen hoogstens een honderd, honderd-vijf tig personen sterk geweest zijn. Onder het zin- geu van het volkslied en de nieuwe deun: „hop. hop, hop, enz." trokken zij ongehinderd voort en evenmin als de menigte, scheen de politie ernst aan dit schijnbare spelletje te vinden. Ongeveer een kwartier later, het zal toen ruim kwart over elf geweest zijn, kwnm de bende, thans veel versterkt, vooral van grootere personen, en met een nationale en oranjevlag «an de voor hoede, van de zijde der Lazarussteeg opuieuw opdagen. Ook thans kon dc politie niet vermoe den, wat deze bende in den zin hadde kring der omstanders werd opnieuw verbroken en de troep schaarde zich voor „De Leeuw van Waterloo". Dit koffiehuis was de groote verza melplaats der sociaal democraten. Het was er stampvol ook met vrouwen en enkelen hadden zich reeds vroeger naar huis begeven. Het bleek dat al die personen daar gekomen wnron met het doel het koffiehuis te verdedigen, wanneer er opnieuw de ruiten werden stukgeslagen. Alle deuren van het koffiehuis waren gesloten, doch er was veel licht. Toen nu eenmaal de heude jongens zich voor deze woning bevond, trachtte zij met geweld de deur te openen, wat haar, ondanks kolossale knuppels en boomstron ken, waarmede zij gewapend was, niet zoo spoedig gelukte. Eindelijk vliegt de deur open en men ziet in het koffiehuis personen, die zich reeds voor den ingang op een verhevenheid hebben geschaard, klaarblijkelijk met de bedoeling de bende het indringen te beletten. Deze dringt voorwaarts, maar daar knalt uit het koffiehuis een pistool schot, onmiddellijk gevolgd door ecu tweede en meerdere, zeker wel ecu schot of acht, men zegt van losse patronen, welke echter over de hoofden der indringers gemikt zijn, wat niet verhindert, dat een persoon uit de talrijke menigte aan den arm werd gekwetst. Nu volgt op straat een tooneel van onbeschrij felijke verwarring. Men vlucht naar alle zijden wegèu de omstanders, èn de aanvallers cn de politieagenten. Men hoort geschreeuw, gegil! men rolt over elkander heen I maar de politie agenten naderen spoedig weer het koffiehuis, om het, nu er op de menigte is geschoten, te doen ontruimen thans met uitgetrokken sabel. Nog altijd is slechis één deur van het koffiehuis open. Doch de politie slaat de andere deur, welke in drieën opengaat, stuk, daarin bijgestaan door de bende met hare knuppels, welke zich weder ver zameld heeft. Kruit of patronen schijnt ineu in „De leeuw van Waterloo" niet meer te hebben. Ten minste er wordt niet geschoten. Maar thans begint meu, terwijl nu binnen een nog grootcr tooneel van verwarring cn schrik ontstaat, van daar uit naar buiten, met alle projectielen te werpen, welke men voor de hand heeft. Stoelen, bierglazen, aschbakjes, flesschen vliegen door de lucht. De politie is nog altijd buiten, want de menigte van binnen bondt haar tegen en intuB- schen trachtte men daar de lampen te dooven, door ze stnk te slaan, om in het duister te kun nen zijn. Slechts een lamp houdt het uitwel was haar ballon en glas gehroken, doch zij he schijnt, al heen cn weder slingerende, de ontzet tende verwurring, die binnen heerscht. De deur is eindelijk geheel naar binnen gedras.id cn nu ontstaat in het koffiehuis eeu algemeen sauve qui peut. Mannen en vrouwen willen naar buiten vluchten, doch stuiten op de politieagenten en de jongens, de eersten, die er met het platte van de sabel, de anderen, die er met hunne knuppels op los slaan, zoodat het niet onwaarschijnlijk is, dat daarbij enkele min of meer zware verwoi dingen zijn toegebracht. Binnen vijf minuten schijnt het koffiehuis ledig. De jongens heffen een kreet van overwinning aan, ouder het geroep van „Leve de KoniDg! Weg met dc sociaal-democraten Oranje boven 1" cn maken zich van de bran dende lamp meester, welke in triumf op straat wordt uitgedoofd, terwijl het nu in het koffiehuis stikdonker is. Iutusschcn had de politie verscheidene arrestan ten gemaakt, die uit het koffiehuis kwamen, naar men zegt ook Van der S ta d t. Zij werden naar het in de nabijheid zijnde politiebureau gebracht en dë ageuten hadden veel moeite ze tegen de opdringende menigte te beschermen. Het was nu in het koffiehuis, gelijk gezegd, stikdonker. De agenten drongen er behoedzaam binnen, ontstaken eenige lucifers en bij haar Aan wen schijn, ontdekten zij den eigenaar van „De Lèeuw van Waterloo", Penning, die zich met een vrouw, achter het buffet had verscholen en, zoo bleek als een doode, meer dood dan levend te voorschijn wordt gehaald en naar het politie bureau geleid. Inderhaast had men een oude lantaarn gehuald. Er werd licht ontstoken en nog eenige personen werden er uitgehaald. Bij dit licht kon men de verwoesting zien, welke thans iu het koffiehuis heersebte. Er was nagenoeg niets heel gebleven: spiegels waren kort en klein; stoelen en tafels lagen stak op den grond, die van de petroleum en andere vochten dreef. Alleen het buffet was er nog goed afgekomen, maar overigens was er letterlijk niets gespaard leven, behalve, naar het scheen, eenige kasten, die hier en daar langs den wand stonden. Te midden van deze ruïne werden twee revolvers en een groote dolk door de politie gevonden. Bij nader onderzoek vond men onder het biljart, dat achter in de vrij groote zaal stond, welke véér de ontruiming zeker een honderdtal personen had geherbergd, nog een man, die in bewaring werd genomen en alléén door het geroep der agenten: „niet mishandelen, menschen!" ongehinderd naar het politiebureau kon worden gebracht. Ruim 30 personen, waaronder 5 politieagen ten, zijn verwond geraakt, waarvan eenige in het gasthuis ter verpleging zijn opgenomen. De avond van Woensdag is rustig voorbijge gaan. Trouwens de politie hield overal toezicht, en er was minder volk op de been dan vorige avonden Op het Waterlooplein was het getal nieuwsgierigen het talrijkst, die rustig het ver woeste koffiehuis stonden aan te staren. Ook in de Tuinstraat hield de politie de wacht voor bet gesloten huis van Fortuijn, wiens buren eveneens hunne winkels al vroeg in den avond gesloten hadden. Een vergadering, welke in het Volkspark zou gehoudeu worden, is niet doorgegaan. Een niet groote stoet van jongens en meiden trok wel zingende doar enkele straten, doch daarbij bleef het. Nog acht van de gekwetsten van den vorigen avond bevinden zich in het gasthuis. Een der tigtal personen, meest allen tot de socialisten be- hoorende, zijn nog in voorloopige bewaring. Onder hen bevinden zich Eckhard, Van Nus cn Schuls. Z. M. heeft aan D. van Druinpt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kant onrechter-plaats vervanger in het kanton Helder. Het eerste gedeelte van den aan bouw vau eeu iort iu de Zniderzee aan het Pampus zal den 17en der volgende maand vanwege het Ministerie van Oorlog worden aanbesteed. De kosten van dit gedeelte zijn geraamd op f265.000. Multatuli's lijk is naar Gotha ver voerd en aldaar verbrand in uen lijkoven der Duitsche Vereeniging voor lijkver branding. Parijs, 23 Februari. Hedenochtend - tusschen 5 en 8 uur werden er verschei dene schokken van aardbeving gevoeld te Toulon, Cannes, Aviguon, Nizza en elders in Provence. Te Nizza is een huis inge stort en werden drie personen bedolven. Vele daken van huizen zijn ingevallen, en meu verzekert dat er te Meutoue ver scheidene personen gedood of gekwetst zijn. De spoorwegdienst is gestaakt iu afwachting van een onderzoek der tun nels. Ook te Livorno en te Milaan heeft men de aardbeving waargenomen. Parijs, 23 Febr. De aardbeving is te Turijn, Lucca, Pavia en Savona heviger geweest dau in Frankrijk. Verscheidene huizen ziju ingestort Te Savona zijn 11 dooden Marine en Leger. Door Z. M. is de luit. ter z.e 2c kl- J. M. Wijers met ingang van 1 Maart a. s. ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaams gebreken. ou pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 531 met een verhooging van d*t pensioen, ter somma van f 525 'sjuars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in *s Rijks owrzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Suriname, onder bevel van den kapt. luit. t. z. L- M. Ij. dc Haan, laatst gestationeerd geweest in de kolonie Suriname, in den morgen van deu 21 cn dezer te Martinique aangekomen. Die bodem zal aldaar, alvorens de reis naar Nederland te

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1