't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1465. Woensdag 2 Maart 1887. Vijftiende Jaargang. Abonnement per Z maanden binnen de gemeente50 Gent. S franco per post75 Afiondtrlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMOKGEN'S vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Vertrekdagen der Mail mir Ooit-lndië. 4 Maart En gelach* mail (over Brindisi.) 8 Maart Hollands*he mail (uit Ameterdam.) 8 Maart Hollandsche mail (over Marseille.) 12 Maart Fransche mail (over Napels.) Laatete lichting aan het Postkantoor alhier 6.55 uur 'e av.; voor de Hollandsche en Fransche mail over Mareeille 12.55 unr 's namiddags. Tijdelijk over Marseille. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 1 Maart 1887. Vrijdagavond gaf het College >Entre Nous* weder een buitengewone soiree in Tivoli. Ditmaal was het programma alleen aan de muziek gewijd. Een 7-tal fraaie stukken werden uitmuntend uitgevoerd en elk no. verwierf een welverdiend applaus. Een aantal leden en geïntroduceerden, waaronder ook een deputatie van de feest commissie voor 's Konings jaarfeest, was tegenwoordig. De levering van 1,850,000 kilogram Cardiff-kolen, voor 's rijks werf alhier, is aangenomen door de. steenkolenhandels- vereeniging van Thenen Hagedoorn Jr. te Amsterdam, voor f8.73 per 1000 kilo gram. Naar men verneemt, bestaat bij de stoomvaart-maatschappij Nederland" het voornemen om met lo. April a.s. den bestaanden 10-daagschen maildienst naar Oost-Indie te veranderen in een 14-daag- schen maildienst. Het oudste oorlogsschip onzer Marine is het houten fregat Prins van Oranje,* dat in 1828 te Rotterdam is op stapel gezet, en eerst in 1840 te water gelaten. Het vaartuig heeft een iuhoud van 600 tonnen (2.83 M3), is gewapend met 6 achterlaadkanonnen van 12 cM. en doet thans dienst als wachtschip te Hellevoet- sluis. Het eerste bijvoegsel tot de Nederl. Staatscourant (No. 49) bevat, van wege het Ministerie van Koloniën, eenen staat van militaire nalatenschappen afkomstig van onder-officieren en verdere man schappen der landmacht in Nederlandsch Indië, onder beheer der weeskamers daar te lande gekomen, en die zuiver, na af trek van de kosten en loonen bedragen f 250 of miuder, en opgevraagd en ont vangen kunnen worden bij het Ministerie van koloniën in Nederland. De heer Van 't Lindenhout te Neer bosch ontving goede tijding van de weezen, die onlange naar Orange-City(N.-Amerika) vertrokken. Den 12en Maart vertrekken op nieuw eenige weezen derwaarts. De 5 weesjongeus, die naar Grand-Rapids vertrokken, sjjn daar in goeden welstand aangekomen. Ze zijn met groote liefde opgenomen en geherbergd door den wee- zenvriend, den heer Otto. Anna Paulowna 25 Februari. In de heden gehouden zitting van den ge meenteraad is de nieuwe burgemeester, de heer Th. J. Waller, geïnstalleerd. Tot wethouder werd gekozen de heer C. E, Perk. Volgens de Heraut is het getal do- leerende kerken reeds tot 50 geklommen. Om de zaak gemakkelijk te maken, zijn thans voor de kerkeraden, die zich wil len afscheiden en daarvan aan de ker kelijke besturen moeten kennis geven, gedrukte formulieren verkrijgbaar gesteld. Een sergeant-bottelier van de ma rine, die vijf jaren op de Atjehsche wate ren gevaren had, keerde voor eenige da gen in het vaderland terug. De man wist niet beter, of zijne moe der was voor twee jaren geleden gestor ven, zooals een vriend hem geschreven had. Te Amsterdam, zijne geboortestad, aangekomen, stapte hjj een tapperij bin nen aan den buitenkant, om den Schiedam mer eens te probeeren. Vervolgens wil de hij zijn oude buurtjes van vroeger eens opzoeken. Langs den Kloveniersburgwal gaande, staat de man plotseling stil en verbleekt. Daar ziet hij «en vrouw, zou zijja, neen ja ze is het! en de man valt de vrouw om den hals en drukt haar aan het hart. Men begrijpt de verrassing ook van de moeder, die, sedert 3 jaren niets van haar zoon hoorende, hem eveneens dood waande. Zij herkende hem bovendien niet zoo aan stonds, daar onze krijgsman bij de Atje- hers een deel van zijn neus gelaten bad en een klewanghouw op de wang zijn gelaat versierde. (A. C.) In de Egelantierstraat te Amster dam hebben eenige oranjegezinde vrou wen een vrouwelijke sociaal-democraat on derhanden genomen en toegetakeld. Uit Leiden wordt gemeld: Zaterdagavond omstreeks 101 uur trokken een paar honderd jongens, vergezeld van een aantal volwassenen, met eene Oranjevlag in hun midden, onder het zingen van vaderlandsche liederen langs den N. Rijn, Heerengracht en O. Siugel naar de Zandstraat, waar zij in de kroeg van Tegelaar, voorzitter van de hier gevestigde af deeliDg van den Sociaal democratischen Bond, de glasruiten insloegen. Ook de woningen van een paar andere bekende socialisten, o. a. van den colporteur van Recht voor Allen, moesten het ontgelden. Nader vernemen wij nog, dat dien avond de socialisten te Leiden eene vergadering hielden ten huize van den kroeghouder, tevens bestuurs lid van den aldaar gevestigden Bond, op het Levendaal. Men zegt, dat het volk aldaar eene vrouw met eene roode vlag had zien binnengaan. Na afloop der vergadering werden aldaar de glasruiten verbrijzeld en drong eene opgewonden menigte de kroeg binnen en sloeg alles wat onder haar hereik kwam, stuk en klein. Het portret van Domela Nieuwenhuis, dat aan den wand prijkte, werd afgenomen, en aan een stok bevestigd medegedragen. Op de Heerengracht, in de Janvossensteeg en in de Zandstraat bij den president van den so- cialistenbond werden de glasruiten ingeslagen. Aan de belendende huizen werd geene schade toegebracht. Opmerkelijk is bet, dat het bestuur der socialisten te Leiden geheel uit kroeghouders bestaat. Nadat de menigte na elf uur bij Tegelaar was afgetrokken, ging zij door de stad onder het zingen van Heb je van de Zilvervloot gehoord en van 't Wien Neerlandsch bloed. Voor de studenten-societeit werd stilgehouden onder het aanheffen van Vaderlandsche liederen. Daarna keerde men naar het huis van Tege laar terug, waar men twee agenten geposteerd vond, die het niet geheel konden verhinderen, dat het vernielingswerk werd voortgezet. De woning van Tegelaar en die van den kroeghouder op het Levendaal geven bij het aanschouwen den indruk, dat er een felle binnen brand heeft plaats gehad. Omstreeks twee uur in den nacht was het tumult geëindigd. Van andere zijde meldt men, dat in de socia listenkroeg in de Zandstraat niet alleen de ruiten werden ingeslagen, maar ook deur, inboedel en inventaris werden stukgeslagen. De kastelein, bevreesd voor zijn leven, heeft de vlucht geno men. De opgewonden menigte trok verder naar het Levendaal hoek Kraaijenstraat, waar mede het groote vensterglas werd verbrijzeld, terwijl vaatjes en karaffen met spiritualiën naar buiten werden gebracht. De bestormde verzamelplaatsen (herbergen) der sociaal democraten zijn in ruïnes herschapen. Te 's Hertogenbosch heeft zich een sergeant door een geweerschot van het leven beroofd. Indische berichten, loopende tot 26 Jan.: Dezer dagen zal Zr. Ms. stoomschip de Ruijter" naar Singapore worden gezonden oin aldaar gedokt te worden. Geene der op Java aanwezige Marine-Etablissemen ten is in het bezit van een dok, geschikt om dien bodem daarin op te nemen Het is treurig, maar waar. Naar het Bat. Hand. verneemt, is te Batavia het bericht ontvangen, dat de expeditie naar Poeloe Bras zoo goed als mislukt is, doordien het der bende gelukt is de wachtdoende schepen te verschal ken. Men schrijft aan het »B. H." Den 29en Januari vertrekt prof. Pekelharing naar Padang, en wel per »Conrad" van de maatschappij Neder land". Van daar een paar weken later naar Atjeh. Naar hetzelfde blad verneemt, heeft de heer Pekelharing bij zijn proefne mingen tot genezing van berri-berri in het hospitaal alhier, een alleszins, ofschoon nog betrekkelijk, gunstig resultaat ver kregen, met een drank genaamd Berri- Berri-Mixture, uit Singapore afkomstig. Verdere bij zonderheden zijn toegezegd Naar de kolonie Suriname zullen worden uitgezonden tien geschikte per sonen, om als merechaussée der 2de kl. bij de politie aldaar te worden geplaatst Aan die betrekking is verbonden een tracteraent van f 600 met vrije genees kundige behandeling en verstrekking van geneesmiddelen, mede voor het wettig gezin, en vrije huisvesting. In hunne kleeding moeten de marechaussees zeiven voorzien, doca zij ontvangen een matige som voor eerste uitrusting. Wapenen worden hun van gouvernementswege ver strekt, De aardbevingen. De berichten omtrent de schokken van aard beving in Zuidelijk Frankrijk en Noordelijk Italië geven een verschrikkelijk lange lijst van ongelukken en verwoestingen. Verschilt de mate der ongelukken en verwoestingen, daarin komen de tijdingen, gelijk te denken is, alle overeen, dat de schrik, de verbijstering der bevolking algemeen was. Te Nice, te Cannes en in vele audere plaatsen zijn, na de eerste schokken, opnieuw aardschuddingen waarge nomen, die, hoewel van lichter aard, niet ge schikt waren om de ontsteltenis te doen be daren. Omstreeks een zestigtal huizen te Nice waren zoozeer gescheurd, dat zij dreigden in te storten. Duizenden en duizenden vreemdelingen ylden naar de spoorwegstations, om zich weg te maken uit de stad. De treinen naar Italië vertrokken echter niet in den eersten tijd, want het spoorwegbestuur wilde zich eerst vergewissen of de tunnels veilig waren. Te Mentona zijn niet minder dan 150 hui zen onbewoonbaar geworden, onder deze het postkantoor, de mairie, de kazernes der gen darmerie en der jagers. Zoo goed als alle woningen waren verlaten door de bevolking, die in een toestand van ontzettende verbijste ring naar buiten, in de tuinen en op de open bare pleinen, was gevlucht en zich rondom groote vuren, liggende, zittende of staande, vereenigd had. Geen bakker of slager bleef bij zija bedrijf, zoodat er gebrek kwam aan levensmiddelen. De prefect had levensmidde len uit Nice laten komen. Een vijftig per sonen waren gewonder was geen doode. Te Bar zijn 4 personen gedood en 2 ge wond een gedeelte van den ouden toren uit de veertiende eeuw is aldaar ingestort terecht gekomen op drie huizen, die uit elkaar, sloegen. Een twaalftal huizen dreigden ver der in te storten. Te Bolléne zijn 2 perso nen gedood en 12 gewondte Chateauneuf en te Castillon telde men vele gekwetsten. Voor zoover men uit het overzicht kan op maken, zij er verder in Frankrijk, behalve nog te Nice, waar 2 dooden en 10 gewondeD zijn, geen personen gedeerd. In noordelijk Italië hebben de schokken vreeselijker gevolgen gehad. Te Cuneo zijn velen gedood en gewond. Reeds na den eersten of tweeden schok waren er 8 dooden en 15 gewonden van onder de puinhoopen der ingestorte huizen te voorschijn gehaald. Te Noli telde men 15 doodente Oneglia heeft men zes lijkea en 28 gewonden onder de puinhoopen gevonden. Te Savona werden 9 personen gedood (volgens een andere opgave 25) en 15 gewond. Te Diano Marina, in het district Porto Maurizio, is een derde gedeelte der huizen in puin neergevallen. Het is nog niet bekend hoeveel dooden en gewonden er waren. Te Bordighera groote verwoestingon en eenige per sonen gedood en gekwetst. Te Genua, waar een vrij hevige schok is gevoeld, hebben geen persoonlijke ongelukken plaats gehad. Het hertoglij k paleis en ver scheidene huizen zijn beschadigd. Een later ontvangen telegram meldt boven dien, dat de kerk in het dorpje Bajardo is ingestort en dat een honderd personen onder de puinhoopen bedolven werden. Te Genève en .in het kanton van dien naam zijn insgelijks schokken waargenomenhoewel van lichten aard, gingen de scliellen te Genève en elders toch aaii het klingelen. Zelfs te Athene heeft de aardbeving zich doen gevoelen. Van ongelukken is daar ech ter geen sprake. Volgens een telegram uit Rome, wordt het aantal personen, die in Italië gedood zijn ten gevolge der aardbevingen, op niet minder dan 2000 geschat. De stoomboot Patagonia, van de Pac. Steam Navigation Company, is te Lissabon aangekomen met de geredde passagiers van de Kapunda, de Eugelsche stoomboot, welke onlangs op de Brazili- aansche kust door een botsing met de Ada Meimore verongelukte. De Kapunda was een ijzeren schip van 1095 tonnen en had aan boord 279 land verhuizers en een bemanning van 40 kop pen. De boot kwam uit Londen en was bestemd voor Freemantle in Australië. Alles ging goed aan boord tot 20 Jan uari, toen de botsing met de Ada Mei more, een met erts geladen bark, plaats vond. Van alle opvarenden zijn deze zestien mannen de eenigen, die er het leven afbrachten. Hiervan behooren tot de bemanniug en 7 tot de landver huizers. De overige 303 personen, die aan boord waren, waaronder alle vrouwen en kinderen, kwamen om. De Ada Mei more werd ook zelve ge ducht beschadigd. Het vaartuig werd daarom op de Mexicaansche kust door de bemanning verlaten, nadat deze het eerst op het strand had laten loopen. Aangaande den iu het Pruisische grensdorpje Tudderen, bij Sittard, op ze keren Schörgers gepleegden moord, ver neemt men nóg het volgende Zekere P., 's morgens omstreeks 11 uur aan Schörgers een kerkbriefje willende brengen, vond de huisdeur eventjes geo pend, doch door een tafel gebarricadeerd. Hij stak het briefje door de opening en ging achter het huis om. De achterdeur geopend zieude, trad hij door nieuwsgie righeid gedreven binnen, en bemerkte tot zijn schrik dat Schörgers, alleen met een hemd bekleed, midden in het vertrek met krampachtig gebalde vuisten in een bloedplas op den grond lag. Het arm zalig huisraad lag her- en derwaarts in stukken in het rond. In de nabijheid van het lijk bevonden zich een dorsch- vlegel, een snoeimes en een pook, aan het boveneinde van een hamer voorzien. Uit het door de justitie ingesteld onder zoek bleek, dat den armen 70-jarigen man vier gapende wonden aan het hoofd en tal van kleinere verwondingen over het lichaam zijn toegebracht. Verder bracht het onderzoek aan het licht, dat de vermoorde zelf de deur geopend en zich wanhopig verdedigd moet hebben. Van den moordenaar is intusschen tot dusverre geen spoor te ontdekken even min kan men bevroeden, wat de aan leiding tot de misdaad is geweest. Een keukenmeid te Garlings nabij Margate (Engeland) kwam dezer dagen in het bezit eener erfenis van 60,000 pd. st. (f720,000). De docter, bij wien zij in dienst was, heeft haar thajis ge trouwd, en zal nu zijne vrienden waar schijnlijk het huis wel niet zien mijden. DEM ARINEW ERF. Als gevolg van dringende en onafwijsbare vragen des tijds, als verhooring der vele en velerlei klaagtonen, op en uit het terrein van werkplaatsen en fabrick-inrichtingen, is het optreden van de commissie tot parlemen tair „onderzoek van den arbeid" een verblij dend verschijnsel te noemen; met gretigheid worden de resultaten van dat onderzoek, het welk ons de dagbladen meedeelen, door de lezers als verslonden; en al zou het waar kunnen zijn, dat deze enquete een vergaar bak dreigt te worden van allerlei ontevreden heid, toch is het niet te ontkennen, dat veler oogen opengaan, voor zaken en toestanden, die anders nimmer gebracht worden onder de aandacht der publieke opinie, 't Is nu eenmaal klaar en duidelijk gebleken, dat de sociale toestanden herziening en daardoor verbetering eischen, en het niet meer aangaat, om met laakbare onverschilligheid deze zaken dood te zwijgenindien eene uitbreiding der werk zaamheid van genoemde commissie mogelijk ware, we zouden gaarne zien dat voornoemd onderzoek zich ook uitstrekte tot de Marine- Etablissementen. Immers, liet zijn geen phi- lantropische instellingenmaar wel degelijk in richtingen die de beide factoren van werk gever en werkman in zich vereenigen. De critiek evenwel over die etablissementen is niet van jongen datum, het vooroordeel van duur te zijn, slecht en finantieel nadeclig werk te leveren, lui en vadzig werkvolk te kweeken enz. enz., het zijn beschuldigingen, die als gangbare munt van den een worden overge dragen aan den ander. Onder en door die beschuldigingen lijden deze etablissementen meer, dan men oppervlakkig zou vermoeden; zelfs in ons wetgevend lichaam worden stem men vernomen, die het in ernst en onbewim peld uitspreken, dat hoe eer hoe beter deze werven dienen te worden opgeruimd; als ge volg daarvan werd de Marinebegrooting duch tig toegetakeld, en de gevraagde sommen, voor dien tak van dienst benoodigd, aanmerkelijk be snoeid; zóó zelfs, dat Zijne Excellentie de Mini ster bij de naderhand ingediende eredietwet zich genoodzaakt gevoelde beperkende maatregelen in te voeren, waarvan het „binken" een treurig uitvloeisel is, een treurig, diep treurig uit vloeisel; voorzeker diep treurig voor den werk man, in 't midden van een jaargetijde, dat meerdere behoeften en daardoor meerdere uit gaven ten gevolge heeft; maar een andere vraag is deze: zijn die maatregelen gewettigd, zijn de beschuldigingen tegen de Marinewerf gegrond; laat ons zién. 1. de Marinewerf is te duur. Toen verleden jaar de aanvaring der Schorpioen en Herkules had plaats gegrepen, werd door een particu liere onderneming aangeboden, de schade aan de Herkules te herstellen "voor f 10000, zegge tienduizend gulden, terwijl dezelfde herstelling op de Marinewerf is uitgevoerd voor een vijfde van dat bedrag; dit bewijst toch klaar en dui delijk het tegendeel. 2. de loonen aan de Marinewerftot verge lijking dient, dat op particuliere ondernemingen het salaris der bazen bedraagt f 4 h 5 per dag, welk salaris aan de Marinewerf onge kend is; het loon der werklieden is bij parti culieren 20, 22 24 ct. per uur (o. a. bij de Koninklijke Fabriek te Arasterdam), het loon op dc Marinewerf bereikt zulks bij hoogo uitzondering, 3. de Administratie is vooral niet minder kostbaar bij particulieren dan bij de Marine. 4. de inkoop der Materialen is voor de Ma rine steeds goedkooper dan voor een particulier, omdat de soliditeit der betaling geen risico heeft. 5. het werk, door de Marine geleverd, is steeds solide; wat vooral voor dezen tak van dienst een groot vertrouwen oplevert voor de bemanning der schepen. 6. de Marine heeft veel te veel volk in dienst voor liet werk door hen te verrichten. Eilieve, waarom wordt dan steeds particulier aanbesteed? ja zelfs nu tei wijl het volk aan de Marinewerf een dag wordt naar huis gezonden, geeft of besteedt men aan particulieren allerlei werk en dwingt het eigen volk tot werkeloos heid; notabene geniet het particuliere werk volk, van elders hier werkzaam, negen galden kostgeld per week boven bun salaris. Is dat om de Marine te bevoordeelen 7. ten slotte het argument: men is verplicht te bezuinigen, alsof tegenover de enorme uit gaven bij andere takken van dienst een be sparing van plus minus duizend gulden per week uit de maag der werklieden het „bud get" redden zou. En van wien of van welke zijde komen al die aanmerkingen? Wie zijn de mannen van critiek, die hierin hun spel hebben? Zijn zij het, diè met een Marinewerf volkomen op de hoogte zijn, die zich door eigen aanschouwing daarvan hebben overtuigd? niet afgaande op nonsens van hooren zeggen? Och men weet wel beter; het eigenbelang van particuliere industrie, dat zich gaarne het leeuwendeel gegund zag van wat de Marine behoeft, speelt hierin de hoofdrol. Of er dan aan de Marine werf niets te verbeteren zou zijn? Of een flinke organiseerende hand hier geen werk zou vinden? Wie, die zoo dwaas zou zijn, zoo iets te ontkennen 1 En juist dkkrom wenschten wij ook de commissie van enquete hier aan het werk te zien geen medailles voor trouwen dienst, geene gratificatiën geven aan den werkman, datgene wat hij behoeft, vormen hem niet voor zijn taak. Loon naar werk be geert hij, loon in die mate, dat hij zijn gezin Sin zijn staat onderhouden kan en waardeering van zijn arbeid zoo, dat hij niet als een afge leefde knol wordt heengezonden. De tijd wan neer hij niet meer werken kan, doeme voor hem niet als een schrikbeeld op; maar men geve hem een uitzicht op een billijk pensioen, als wanneer de stramme leden niet meer werken kunnen, en hij of tot het armenhuis of tot een type van een afgeleefden petroleum- venter wordt verwezen. De sociale kwestie dringt van lieverlede aan elk denker zich op; dat boosaardig gif werkt als de slang in alle stilte en valsch schuife lend voort; welnu, laat dan elk die daartoe meewerken kan, dat monster bezweren, dat spottend met godsdienst en vaderlandsliefde, met huiselijken vrede en geluk, slechts grijn zende wacht en hoopt dat de roode vaan zal wapperen op de puinhoopen der burgermaat schappij. Maar dan neme men ook de ergernis weg, waar het mogelijk is, en geve de onte vredenheid geen voedsel, herstelle men het on recht dat is gepleegd en zie de fouten der openbare toestanden vrij en fier onder oogen. Geen grooter verlies voor een volk di het verlies van het gevoel van recht, en de bewustheid, dat bij alle verschil van stand e werkkring, toch elk onderdeel der groot* machine zijne plaats noodig heeft. Van ha-V hopen wij, dat het zijn Excellentie don i. nister van Marine moge behagen, om in deze treurige toestanden recht te doen; als oud officier der Marine is hij volkomen op de hoogte en waarlijk bekwaam genoeg om do eer der Marine-Etablissementen te kannen handhaven; en houd hij zich ten vollo over tuigd, dat het dankbare hart van den werk man hem eene schoone belooning zijn zal. K. Helder, 24 Februari 1887. Marine en Leger. Zr. Ms. fregat Evertsen, dienende tot opleiding der zeemiliciens, zal medio April a. s. in dienst worden gesteld, naar men verneemt, onder bevel van kapt. luit. ter zee M. A. Medenbach. Aan boord van Zr. Ms. oorlogstoomschip Van Speijk is geplaatst de mach. 2e kl. W. C. Hamer beek van den torpedodienst. Met 1 April a. s. zullen ongeveer een 70-tal jongens van de kweekschool voor zeevaart te Leiden naar elk der opleidingsschepen „Admiraal

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1