't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1466. Zaterdag 5 Kaart 1887. Vijftiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 8 maanden binnen de gemeente50 Cent. >8 franeo per post75 Afionderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MAART, (Lentemaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 32 m. Onderg. 5 u. 51 m. Jondag 6 Reminiscere. Maandag 7 Dinsdag 8 Schapenmarkt te Texel. Woensdag 9 Volle Maan. Donderdag 10 V rijdag 11 Zaterdag 12 HELDER, i Maart 1887. Zonder eenige feestelijkheid en in alle stilte werd jl. Maandagnamiddag de commissie tot voorbereiding en regeling der feestviering op 19 Februari 11., ontbonden. Dit geschiedde nadat de penningmeester, de heer Polvliet, rekening en verantwoording had gedaan van de door hem beheerde gelden, 't Bleek toen, dat de uitgaven door de inkomsten behoorlijk konden worden gedekt, terwijl de overblijvende som moest wor den aangewend om het fonds te steunen van 't Comité voor de Liefdadigheidsuitvoeringen, door welk comité de som van f550 aan de verschil lende armbesturen en diaconiën werd afgestaan. Vóér het sluiten der vergadering bracht de voor zitter dank aan den penningmeester en aan de subcommissiën, voor al de toewijding, door hen betoond bij 't organiseeren van de verschillende deelen der feestviering. Hij wenschte de leden der commissie in 't algemeen geluk met den uit muntenden uitslag hunner pogingen om hier een nationaal feest te doen plaats hebben en ver klaarde daarop de laatste vergadering voor ge sloten. Onder de vereenigingen te dezer plaatse, die het doel beoogen bij ziekte en overigden hulp te verleeuenbehoort als een der oudste genoemd te worden, de Kleermakers-Vereeniging. Zij werd opgericht in 1837. Dezer dagen zal het 50-jarig bestaan der vereeniging feestelijk herdacht worden. Van het eerst gevormde bestuur, welks leden tevens oprichters waren, is de heer J. A. Meijer nog de eenig overgeblevene. Hoewel al de bij het Juli-oproer te Amsterdam gewonde personen het gast huis te Amsterdam verlaten hebben, zijn er nog twee personen in behandeling ge bleven, die geregeld de polikliniek bezoe ken en wier volkomen genezing nog wel licht eenige maanden kan duren. De een heeft een schotwoud in den rechterschou der, de ander een wond in het linker onderbeen. In het geheel werden op 26 en 27 Juli jl in het Binnen-gasthuis opgenomen 60 door geweerschoten getroffen menschen. Van dezen waren 16 dood of stervende, 6 stierven den volgenden dag, 4 zijn eerst later gestorven. Aan Penning is de huur opgezegd. De zoo jammerlijk verslagen Leeuw van Waterloo* te Arasterdam zal voortaan geen verzamelplaats voor de sociaal-de mocraten wezen. Uit Leiden wordt i. d. 1 Mrt. gemeld Op de hoeken vau de straten zijn pu- blicatiën aangeplakt, waarin samenscho lingen van meer dan vijf personen op de openbare straat zijn verboden. Talrgke patrouilles doorkruisten de stad. Hedenmiddag zag men een beschonken persoon in de Paradijssteeg op het dak der woning, waarin de vorige avond de ruiten zijn ingeslagen, bezig met dit af te breken en de pannen er van op straat te werpen. Niettegenstaande het angstgeschrei der zich alleen in de woning bevindende huisvrouw en de dringende vertogen der omstanders, giug de woesteling met zijn vernielingswerk voort, totdat het een daar passeerend heer gelukte hem van boven te doen komen. Verder wordt nog aan de »N. R. Ct." gemeld Men verhaalt, dat in de Looierstraat zich een bende vertoonde voor de woning van een aldaar wonenden socialist. Deze hing daarop terstond het portret van Z. M. den Koning voor de glazen, dat door hem en zijn vrouw, ieder met een lichtje in de hand, werd bijgelicht. Dit was echter niet voldoende. De man moest op verlangen der menigte naar buiten komen en een liedje ter eere van den Koning zingen en een »Leve de Koning" aan heffen, waaraan door hem voldaan werd. Hiermede was het volk tevreden. Niettegenstaande samenscholingen verboden waren, verzamelde zich Dins dagavond te Leiden weder veel volk, waaronder vele nieuwsgierigen, op de Haarlemmerstraat, zoodat de cavalerie ge dwongen werd de menigte uit elkander te jagen. Daarbij bekwamen eenige per sonen, hoewel in geen ernstige mate, ver wondingen. Eenige rustverstoorders zijn naar het politiebureau overgebracht. Tegen half één kon de militaire macht inrukken. Volgens opgave van Bureau Veritas zijn in de maand Jan. 1887 verongelukt 130 zeilschepen, als: van Duitschland 11, Amerika 12, Engeland 60, Oostenrijk 1, Denemarken 1, Frankrijk 9, Griekenlaud 4, Nederland 1, Italië 6, Noorwegen 16, Portugal 1, Rusland 1, Zweden 7. Onder dit getal zijn 7 vermisten. Door schibreuk verongelukten 71, door aanvaring 8, door brand 3, 11 zijn ge zonken, 5 geabandonneerd, 25 werden afgekeurd en 7 zijn vermist. In dezelfde maand verongelukten 26 stoomschepen, alsvan Duitschland 1, Engeland 19, Spanje 1, Frankrijk 2, Noorwegen 3, waaronder 5 vermisten. Door schipbreuk verongelukten 17, door brand 1, 1 is gezonken, 2 geabandonneerd en 5 vermist. Ten huize van een juffrouw op de Heerenmarkt te Amsterdam is de huis houdster door kolendamp gestikt. De juf vrouw, die op dezelfde kamer sliep, werd bewusteloos gevonden, maar zal vermoe delijk het gevaar, waarin zij nog verkeert, te hoven komen. De schuif van de bran dende kachel wai dichtgemaakt. Dr. Laurillard herdacht Woensdag zijn 25-jarig predikambt te Amsterdam, na vooraf te Santpoort en te Leiden ge durende 9 jaren predikant geweest te zijn. Het classicaal bestuur van Alkmaar heeft, na provisioneele schorsing van 2 kerkeraadsleden der herv. gem. te Broek op Langedijk, een ouderling en een diaken, wegens bijwoning van het gereformeerd kerk-congres," de hsscheiden daarop be trekkelijk naar het prov. kerkbestuur verzonden. Te Maastricht is teruggekeerd de in Januari 1871 gedeserteerde sergeant der infanterie J. R. C. Aan de zijde der Franschen nam hij een werkzaam deel aan den oorlog tegen de Duitschers en .werd later naar Algiers gezonden. Het departement van oorlog heeft hem ontheffing verleend van zijnen nog niet vervulden diensttijd. Over de trichinen te Goes, deelt de »G. Ct." nog mede, dat gebleken is, dat sommige lijders de gevreesde ziekte heb ben opgedaan door het proeven van rauw gehakt, een gewoonte welke bg het gereedmaken van die spijs nog al veelvuldig voorkomt en waartegen niet genoeg kan gewaarschuwd worden. Dit schijnt de oorzaak te zijn van de omstan digheid, dat in sommige gezinnen slechts een enkel lid is aangetast. De Hooge Raad behandelde Maandag de cassatieberoepen van P. vau der Stadt en J. A. Fortuijn, door het Gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot 6 maan den gevangenis wegens opzetting door gedrukte geschriften tot wederspannig heid. Het gold het bekende biljet, ver spreid na de ongeregeldheden van Juli jl. De conclusie van het Openb. Min. is bepaald op 14 Maart. Met het oog op een mogelijke mo bilisatie is door den minister van oorlog bepaald, dat de noodige buskruittonnen uit Delft naar de verschillende garnizoe nen zullen worden gezonden tot vervoer van overcomplete patronen naar Amster dam. Maandag voormiddag werd door de maréchaussée te Gulpen, ten huize van den schrijnwerker Humblet, aangehouden zekere Jos. H.de bij den vermoorden L. Hamaekers ta Heerlerheide tot op den dag van den moord ingewoond hebbende neef. Uit zijn gedrag na den moord schijnen vermoedens' van schuld te zgn afgeleid. Zoo o. a. nam hg geen deel aan de begrafenis-plechtigheid, maar ver trok hij onmiddellijk van daar naar Gul pen. Bg den militie-agent Schaaps te Heerle had hij zich als plaatsvervanger verhuurd. Hij, zijn, broeders en zusters zouden, naar men zegt, de eenige erf genamen van den vermoorde zijn gewor den. Uit de rivier de Eem is opgevischt het lijk van den 49-jarigen arbeider R. K., te Baarn woonachtig. De man was naar Driebergen geweest om een erfenis in ontvangst te nemen. Hg was daarmede naar Amersfoort gegaan, om zijn vader f 10 te geven. Hij kwam te laat aan het spoorweg-station, om met den laatsten avondtrein naar Baarn te vertrekken. Bij de uitvoering van zijn voornemen, om te voet de reis te volbrengen, is hij het spoor bijster geraakt, hetgeen hij aan zekeren K. mededeelde, toen hij dezen het verzoek deed hem op den rechten weg terug te brengen. Deze gids schijnt hem te vroeg te hebben verlatenwant zeer kort na diens vertrek is hg in het water geloopen en verdronken. Op het lijk van D. werd het geld, dat hij had ontvangen, gevonden. (U. D.) In het dorp E. in Drente zou on langs een jeugdig paar trouwen. Voor den ambtenaar van den burgerlijken stand gekomenstond de bruidegom links van zijn bruid. Op het verzoek zich om te keeren, plaatsten beiden zich met den rug naar den ambtenaar. Zooals wel bekend is, hebben de meeste verkoopers van Naaimachines in ons land, in het belang van minder bemiddelden, de hoog te waar- deeren gewoonte, de Machines des gewenseht ook op huurcontract te leveren, waarbij de som, welke anders koopprijs zoude zijn, als huurbe drag beschouwd en verder geoontracteerd wordt, dat de Machine zonder verdere vergoeding in eigen dom van den huurder overgaat, zoodra hij de waarde van de Machine in den loop van tijd in huurpenningen aangezuiverd heeft. Zoo aangenaam deze gewoonte intusschen voor minder bemiddelde koopers is, zoo gevaarlijk was zij voor de leveranciers van Naaimachines véér de invoering van de nieuwe strafwet; want on der de oude strafwet was het niet mogelijk ie mand, die op bovenomschrevene wijze in het be zit van goed gekomen was en aan zijne buur- verplichtingen niet voldeed, maar het goed in kwestie verpandde of verkocht, strafrechterlijk te doen vervolgen. Thans echter, onder de nieuwe strafwet, is hierin verandering gekomen en heeft de Arron- dissements Rechtbank te 's Gravenhage op 21 Februari 1.1, den persoon van T., die van een agent der firma 8. eene Naaimachine .op huur contract ontvangen en deze Machine aan een derde verkocht had, tot een maand gevangenis straf wegens verduistering veroordeeld. Vermoedelijk zou de straf nog zwaarder zijn geweest, als de Rechtbank geen rekening had gehouden met het feit, dat dit het eerste zooda nige geval is, sedert de invoering van het nieu we wetboek van strafrecht. Het zoeken naar gewonden en doo- den, onder het puin der verwoeste Itali- aansche plaatsen, wordt ijverig voortge zet. Eenige menschen verloren reeds bij dat gevaarlijke werk het leven. Te Diano Marfaa werden een vrouw en een kind levend te voorschijn gebracht, na drie dagen bedolven te zijn geweest; voorts vond men er een man met. zijn twaalf jarig zoontje, maar de man stierf kort na zijn bevrijding. Er werd, volgens de jongste berichten, nog op verscheidene plaatsen gekerm onder het puin gehoord. Te Bnssana, waar 200 menschen gedood werden, en geen enkel huis bleef staan te Savona en elders werden ook vele gewonden van onder het puin te voor schijn gebracht. Overal zijn hulpcomité's opgericht, maar de giften zgn onvoldoende om in den nood te voorzien. De Italiaansche Re geering zal bij de Kamer 5 millioen lire ten behoeve van de noodlijdenden aan vragen. De Paus zond 10,000 lire voor hen en Koning Humbert 60,000 lire. Te Nizza yrerden zeer pijnlijke indruk ken gemaakt door een voorspelling van Flammarion, dat er nog meer aardbevin gen te verwachten waren. De overheid heeft echter dat onrust barende bericht tegensproken, en het schijnt, dat het burgemeesterlijk verbod de gemoederen weer wat tot kalmte heeft gebracht. Voorts beschouwt men een uitbarsting van den Etna, welke bericht wordt, als een teeken, dat de onderaard- sche beroering een uitweg begint te vin den. Van de uit Nizza gevluchte vreem delingen zijn reeds velen teruggekeerd. Prof. Falb, te Weenen, heeft nieuwa aardbevingen en hevige stormen voor speld, tegen den 9en en 24en Maart, 7 en 8 April en half September en October. Maar de heeren meteorologen vergissen zich gelukkig wel eens, zooals men weet. Zondag hebben in de Vereenigde Sta ten, te Columbia en in verscheidene an dere plaatsen van Zuid-Carolina, schok ken van aardbeving plaats gehad. Er werd echter geen belangrijke schade aangericht. Naar luid van een telegram is de Etna begonnen vlammen uit te braken. Men leidt hieruit af, dat er geen nieuwe schokken van aardbeving van dien kant te duchten zgn, daar deze vlammen ten bewijze kunnen strekken, dat de onder- aardsche uitbarstingen een uitweg ge vonden hebben. Omtrent den nieuwen torpedokrui ser Archer, de eerste van zes gelijksoor tige to^pedoschepen van de nieuwste con structie, die voor rekening van het En-- gelsche gouvernement op de werf van Thomson en Comp. te Glasgow gebouwd worden, bevat de Admirality and Horse Guards Gazette de volgende bijzonderhe den. Het schip is 240 Eng. voet lang, 36 voet breed, 19 voet diep en meet 1810 ton. Zijn snelheid bedroeg bij de proef- reizen lö1^ knoop, maar het is vermoe delijk in staat om nog iets meer dan een kuoop sneller te loopen. De kruiser is voorzien van verplaatsbare dubbelschroe- ven; de machine heeft 4 stoomketels van 9 voet en 8 duim middellijn en al de belangrijke machinedeelen zgn van giet staal vervaardigd. De wapening bestaat uit 6 achterlaad-pivot-vuurmonden van 6 duim op het dik en uit 5 lanceerbui- zeu voor torpedo's, waarvan een in den boeg eu twee aau iedere zijde van het schip, welke laatste zoowel voor- als achterwaarts vuren kunnen; wijders be vinden zich nog 2 lauceerbuizen heneden de waterlijn. De batterij is met staal platen van 1 duim dikte gedekt, en ook bij de stukken bevinden zich dekkingen voor de bedieningsmanschappen. Machine, ketels en magazijnen liggen onder een waterdicht dek. Het schip heeft een stoomstuurtoestel, dat beneden de waterlijn gelegen is, en werkt op een roer van bijna 100 Q voet oppervlakte. Het kan een voldoenden voorraad steen kolen bergen voor een reis van 7000 zee mijlen met een vaart van 10 knoop. De boeg heeft een scherpgebouwden steven boven en een langen ram onder water. Het is getakeld als een driemaster doch heeft in den voormast een top voor het opstellen eener mitrailleuse. Het ge heel uit staal gebouwde schip heeft groote toestellen voor electrische verlichting, en wordt inwendig door 190 gloeilampen verlicht. Verleden jaar kwamen te Yverdon, aau het meer van Neufchatel, twaalf bran den en een aantal diefstallen met inbraak voor. De branden waren blijkbaar met opzet en steeds wanneer er hevige wind waaide gesticht, zoodat men slechts aan den ijver en de waakzaamheid van de brandweer te danken had, dat niet de geheele plaats in de asch werd gelegd. Hoe echter de politie, de gendarmerie en vele particulieren zich inspandenmen slaagde er maar niet in. den geheimzin- nigen boosdoener te betrappen. Overal hield men de wacht, bankiers loofden premiën uit, het gemeentebestuur volgde hun voorbeeld, maar alles zonder baat, tot men eindelijk in de maand October 11. door een toeval den man in handen kreeg. Groot was de algemeene verba zing, toen hij niemand anders bleek te zijn dan een goed en algemeen geacht inge zetene, Schaffertgeuaamd, lid van den Raad en van alle mogelijke vereenigingen en genootschappen, ijverig medespeler op een lief hebberijtooneel en hoofd der conser vatieve partij. Daar hij van al de maat regelen tegen den onbekenden brandstich ter volkomen op de hoogte was, ja, die zelfs hielp nemen, viel het hem des te gemakkelijker, ze alle te verijdelen, Schaffert is tot 15 jaren gevangenis straf veroordeeld, ofschoon hg tot het laatst toe alles bleef ontkennen. Wat hem tot de daad heeft bewogen, ligt nog in het duister. Bg is bij zgn inhechte nisneming in de gelegenheid geweest vele papieren te verbranden. Een viertal heeren uit Antwerpen, die Donderdagmorgen een zeiltochtje op de Schelde waren gaan maken, geraak ten op de hoogte vau het fort Bath den koers kwijt, met het gevolg dat zij in plaats van de rivier weer op te zeilen, in volle zee terechtkwamen. Na 24 uren zonder levensmiddelen rondgezworven te hebben, werden zij door een Nederlandscb zeilschip ontdekt, dat hen vau levens middelen voorzag en op den goeden weg bracht. Te Arconsat heeft zekere Marie Carton haar onecht kind eerst gesmoord en het daarna met een keukenmes den hals afgesneden. De misdadigster is ge arresteerd. Een andere ontaarde moeder te Tarbes had, ten einde geen kostgeld voor haar 7-jarig dochtertje te behoeven te betalen, het kind verdronken, een ander kind gestolen om de politie, die vermoedens had, te misleiden en toen dat niet hielp, het gestolen kind geworgd. Zij zal in de volgende week terecht staan. Volgens Daily Chronicle hebben twee jonge Nihilisten, die te Yelissavetgrad bg een rijken landeigenaar in dienst waren, hun patroon en diens geheele gezin: zgn vrouw, acht kinderen en nog verscheidene huisgenooten, vermoord. Na het vol brengen van de misdaad vluchtten de moordenaars met een som van 800,000 roebel. Zij werden echter te Odessa ge vat, toen zij op het punt stonden scheep te gaan naar Turkije. Errata. In liet ingezonden stuk, betreffende de Ma rinewerf, staat in 't laatste gedeelte „Sociale kwestie." De aandachtige lezer gelieve dit te lezen als volgt: „Socialistische beweging in den zin als het kenmerkende van een partij van ontevredenen, die door revolutie het bereiken van haar doel beoogt." K. 14-Daagsche Maildienst van de Stoomschepen der Stoomvaart- Maatschappij „Nederland." v. Amsterdam. v. Marseille. 9 Mrt. „Soenda"21 Mrt. viaPadang 19 „Prinses Amalia" 31 viaPadang 2 April „Burgr. den Tex" 14 April viaPadang 16 „Conrad" 28 viaPadang 30 „PrinsesMarie" 12 Mei viaPadang 14 Mei „Voorwaarts" 26 viaPadang 28 „Prins Frederik" 9 Jun. viaPadang 11 Juni „Pr.Wilhelmina" 23 viaPadang 25 „Sumatra" 7 Juli viaPadang 9 Juli „Pr. van Oranje" 21 viaPadang 23 „Pr. Alexander" 4Aug.viaPadang Vertrek van Amsterdam des morg. te 10 uren. Marine en Leger. Is het „Dagblad" wèl ingelicht, dan is door den minister van marine bepaald, dat voor plaat sing bij de zeemilitie, lichting 1887, vóér allen in aanmerking zullen komen de dienstplichtige werklieden van 's rijks werven. Het état major van het Dinsdag jl. alhier in dienst gestelde schroefstoomscbip le klasse „Van Speijk," bestaat uit: commandant de kapt. t. z. jhr. J. A. Roëll, adjod. des Konings in gewonen dienst, kapt. t. z. J. Fichet, als 1ste officier de luits. t. z. le kl. J, A. Kloek en J. H. Calmeijer, de luitn. t. z. 2e kl. M. D. J. Kluit, G. C. D. baron van Hardenbroek, M. van Nassau en L. A. Roijende adelborsten le kl. jhr. G. C. Quarles van TJfford, F. C. W. Moorrees, G. K. graaf van Hogendorp, A. F. J. Roinswinkel, A. II. baron van Heerdt tot Eversberg en J. F. Nijland, de le luit. der mariniers F. K. F. Ter Haar, de officieren van gezondh. le en 2e kl. J. van Lith Harrebomee en W. M. Mertens en de offic. van admin. 2e kl. C. M. Krul. Genoemd stoomschip zal om de Kaap de Goede Hoop naar Oost-Indië gaan. Zr. Ms. ramschip „Stier" zal medio Juni bui ten dienst worden gesteld. De minister van marine brengt in no. 51 der „St.-Ct." ter kennis van belanghebbenden, dat eenige nalatenschappen van personen, die bij de Koninkl. Nederl. zeemacht zijn in dienst geweest, in den loop van het jaar 1885 zijn beschikbaar geworden, doch nog niet door de erfgenamen op- geëisebt, en dat rechthebbenden zich bij gezegeld adres kunnen wenden tot bet departement van marine, onder overlegging van een door een be voegde autoriteit opgemaakte akte van erfrecht. Die nalatenschappen zijn de volgendeW. H. G. Hillen f 19.09, J. Hoffmann f 12.46, J-J.de Jongb f 127.65, W. F. v. d» Maden f 110 50^, G. v. d. Meulen f 204.091, J. Moes f 142.361, W. Mollema f 116.40, E Schaffer f05 64, J. C. Sehreurs f 0.601, D. M. Teymant f67.49, J. F. Verschoor f 1.23.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1