't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1468. Zaterdag 12 Maart 1887. Vijftiende Jaargang. EALENDEB DEB WEEE. Men Hoofdstad. NIEUWSTIJDINGEN. VEBGADEBING ^.TDonnement per 8 maanden binnen de gemeente50 Gent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MAART, (Lentemaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 24 m. Onderg. 5 u. 57 m. Hondag 13 Ocudi. Maandag 14 Dinsdag 15 Schapen markt te Texel. Woensdag 16 Laatste Kwartier. Donderdag 17 Vrijdag 18 Zaterdag 19 III. Bij de laatste krul, die van mijn Amster- damsche schaafbank vloog, stipte ik aan nog eens nader terug te komen op de laatste on geregeldheden. Veel is er ook in andere gemeenten van ons land voorgevallen, waaruit af te leiden is, welke soort van beweging deze geweest is. Wel, natuurlijk een anti-socia- litische! Ei? zoo, zoo! Ja, begrijpt u niet? het overkropt gevoel der brave bur gerij, ziet u, ik zeg: der brave burgerij, gaf eindelijk eens lucht aan die lang gesmoorde verontwaardiging over die verfoeielijke leer stelling van de socialisten. Ah, zoo, nu vat ik het, dus die brave kern der burgerij was boos, omdat die partij leerdeJa, meneer, ze leerde, alles wat slecht was, zij zaaide on tevredenheid, stookle tegen het gevestigd gezag, en maakte het ons onveilig, ons rustige burgers, die geen kind kwaad zullen doen en ieder bet zijne gevenJuist, juist, rustige luidjes en daarom hebt gij u als een horde kozakken gedragen, daarom hebt ge als piraten geplun derd, daarom hebt gij de wet met voeten ge treden en de vrijheid geschonden ouder de leus van Oranje. Weet je, wat ik geloof? Dat ge net zooveel gelijkt op een verontwaardigd, braaf burger, als op een Oranjeklant, want Uw geheelo Oranje-gezindheid is wind en niets anders. Ge hebt gelegenheid gezocht en gevonden om straffeloos kwaad te doen, cn als u die gelegenheid onder dezelfde omstan digheden aangeboden was in- de rijen der soci alen, dan, mijn brave man, hadl ge ook mee gedaan. Want, als u het niet kwalijk neemt, gij blijft met geheel uw bende altijd als vuil schuim drijven, op dat gedeelte van de massa, dat voor het oogenblik het sterkst is. Naar aanleiding der ongeregeldheden, las ik in een der groote bladen«het was een luid «protest tegen de onruststokers en deed zien, «dat de liefde voor Oranje in duizenden harten «gloeit". Nu van dit laatste is ieder overtuigd, maar of die binnenbrand altijd gepaard gaat met luide manifistatie van de menigte,, dat is ten minste twijfelachtig. Het volk, de massa is zoo licht te bewegen, het vindt zoo spoedig iets mooi, dat schittert en glans verspreidt. Immers in 1806 juichte liet toen Lodewijk Napoleon koning van Holland werd; het ju belde toen Keizer Napoleon te Amsterdam kwam volstrekt niet minder dan het dit deed, toen de Souvereine vorst als Willem I ge kroond werd. Het juicht ouzen Vorst toe, .en de Transvaalsche deputatie en koning Leo- pold en een studentenoptocht en een militaire promenade en de trommelslagers der Schut terij. Neen, niet het aantal van hen die roepen «Oranje boven" is de breede bazis, waarop de liefde voor ons vorstenhuis rust, maar de erkenning dat wij in Oranje, de rid der onzer waarachtige vrijheid bezitten. Want bespiedt eens zulk een Oranje-lief hebber als hij morgen een dwangbevel der belasting in naam van zijn geliefden vorst thuis krijgt en hoor dan eens, welk een variatie hij op het Oranje-boven doet hooren. Karakteristiek blijft immer het woord van den Engelschen protector Cromwell, toen hij zijnen plechtigen intocht te Londen deed en •en zijner vrienden hem vleiend wees op de duizenden en duizenden die op den been waren. Och", antwoordde Cromwell, «als ik mor gen eens gehangen werd, dan kwamen er be paald nog een duizend of wat meer". En of' die ongeregeldheden nu gestraft zullen worden? Naar alle waarschijnlijkheid, want de instructie is in deze trreurige zaak geopend en dagelijks hebben er nog getuigen-verhooren plaats, dus is er alle hoop, dat ieder, wie ook, ingeprent zal worden, dat recht boven macht gaat. Het is toch gelukkig, dat ieder ding twee handvatsels heeft en zoo zit er in deze zaak ook nog een goede zijde, en die is, dat er voor menig advocnat weer een broodje in steekt. Ik herinner mij uit het Bijbelverhaal, hoe om de sterke vermeerdering der Israëlieten tegen te gaan, de anti-Semitische Farao het mannelijk gedeelte van het uitverkoren volk afbeulde in steenbakkerijen; in zekeren zin is er hier ter stede ook zulk een potentaat noo- dig, die paal en perk weet te stellen aan de verontrustende vruchtbaarheid der Nederland- sehe Hoogescholen. Het aantal advocaten en doctoren is in Amsterdam legio; iedere deurplaat, ieder onderhoekje van een winkel raam in de hoofdstraten bijna, vertoont het Mr. of Dr.iedere familie, tot de meest klein burgelijke, heeft zijn gepromoveerden zoon of neef. Het «als je 'reis wat voor hem te doen hebt" is het afscheidswoord van ieder dineetje, van iedere gezellige bijeenkomst. Niet, dat het af te keuren is, die zorg van Stad en Land om de wetenschap tot een gemeenschappelijke bezitting te maken en ook den minder gefor- tu neerden gelegenheid te geven zich tot ambt en waardigheid te verheffen, maar met dit alles neemt de soort van fatsoenlijke armoede toe. Ouders, die door arbeid en spaarzaam heid zooveel overhouden om hun zoon te laten studeeren, iets, dat in Amsterdam bijna niets kost, die ouders begrijpen niet, dat hun spruit, op drie- of vier-en-twintigjarigen leeftijd ge promoveerd, nog jaren en jaren wachten kan, alvorens de eerste gulden te verdienen en dat hij ter wille van zijn in wolken gehulde prak tijk wel verplicht is zijns vaders werkplaats of moeders winkelzaakje te verlaten, ten einde op deftiger gracht zijn tenten op te slaan. Daar komt nog bij, dat zyn vriendschappelijk verkeer met lieden van ?ijn stand ook ver plichtingen meebrengt, die in eeuwige tegen spraak zijn met zijn beurs. Het is inderdaad treurig, zoo'n groot getal jongelieden tot werkeloosheid en straatslijpen veroordeeld te zien, omdat een misplaatste trots van sommige ouders hen liever een arm advocaat of docter zag, dan dat zij een werk kring hadden gevonden, die aan de eischen van het verstand en van den maag voldeed. Tot welke middelen deze heeren soms hun toevlucht moeten nemen om het Jatsoen te bewaren, kan het volgende staaltje leeren. Een jonge meester in de .rechten, een aar dig ventje en gezellig prater, werd om deze laatste hoedanigheid vaak bij andere en meer voorname famielies uiigenoodigd om te komen eten. Maar bij' iedere invitatie, die niet geweigerd kon worden, stond het gezicht van den genoodigde treurig; niet omdat zijn tong geen belang stelde in een fijnen schotel, niet omrede hij het echte druivensap versmaadde, maardie fooi, die ellendige gulden om 's avonds na afloop aan de meid te geven Zoo'n keer of drie, vier in de week lekker te eten op kosten van anderen, dat was uitmun tend, doch vier maal de fooi maakte de zaak duur. "Wat gaf het, of hij al pruttelde tegen het fooien stelsel, of een anti-vervalmaatschappij •.vilde oprichten, de wereld bleef bij het oude. Eindelijk evenwel kreeg hij een lumineus idee en vroolijk nam hij daarna iedere uitnoodi- ging aan. Zijne vrienden, die wel een weinig begrepen hadden, waar vroeger de schoen wrong, konden die veranderde zienswijze niet dadelijk vatten en mompelden iets van erfenis en drukke practijk en toch, dit was het niet: de jeugdige Themiszoon had namelijk in een gulden een zeer klein gaatje gemaakt en daaraan een zijden draad vastgebonden, Wan neer bij nu na afloop van het dinde in het halfdonkere van de geopende deur de meid dien gulden in de hand wilde geven, deed hij alsof hij onhandig dat muntstuk vallen liet, bukte om het op te rapen, maar werd daarin verhinderd door de meid, die met een vrien delijk: «ik zal hem wel vinden, Mijnheer!" hem uitliet. Onnoodig te zeggen, dat hij door middel van den draad, den gulden reeds in zijn zak had. Frigidus. HELDER, 11 Maart 1887. Met zekerheid zegt het »N. v. d. D." te kunnen melden, dat de minister van Marine blijft bij zijn voornemen om de Rijks-lijnbaan te Arasterdam op 1 Juli a. s. te sluiten. Diegenen onder de werk lieden, voor wie een aan bet vak der baanderij verwante arbeid op de Marine werf kan gevonden worden, zullen, voor zoover er plaats voor ben is, daarheen worden overgeplaatst. Wegens bet aftreden van den mi nister van marine, den beer Gericke, nadat een amendement op de begrooting voor 1887, waarmede hij zich niet kon vereenigen, was aangenomen, is die be grooting teruggenomen en tijdelijk ver vangen door een krediet voor 6 maanden. De definitieve wet voor hoofdstuk VI der Staatsbegrootiug van 1887 moet dus nog worden vastgesteld. De nieuwe minister van marine zal, naar men ver neemt, zich bejjveren het ontwerp nog zóó tijdig in te dienen, dat de Tweede Kamer bet voor bare Paaschvacantie, in de eerste dagen van April, kan behandelen. Door een aantal aanzienlijke inge zetenen, raeerendeels oud-opperofficieren van leger en vloot, oud-hoofdambtenaren in Indië, hoog-leeraren enz., is een adres aan Z. M. den Koning gericht, om aan te dringen op bet nemen van maatregelen tot versterking van leger en vloot in Indië. De weesinriebting te Neerbosch ontving dezer dagen vau een weldoener, die onbekend wensebt te blijven f 10.000, tot bet aankoopen van land. Naar uit Utrecht aan de >Amst. Cfc." wordt medegedeeld, zouden, ter ge legenheid van de feesten op 's Konings verjaardag, eenige heeren (militairen niet in uniform) zich allesbehalve Oranjelievend hebben gedragen. Het Wien Neêrlandscb bloed" en Wilhelmus" zouden niet alleen zonder geestdrift, maar zelfs met onverschil ligheid, om niet te zeggen blijken van af keuring, zpn ontvangen. Het gevolg hun ner handelwijze was althans, dat zij uit de zaal werden verwijderd. Hierover zich beleedigd gevoelende en in de meening dat een der commissieleden de voorname oorzaak van bun uitzetting was, gingen zij, na afloop van bet feest, naar diens wouing, belden aan en grepen den beer D. B. aan, rukten hem bet oranjelint van de borst en gaven hem in zijn eigen woning een pak slaag. Ongelukkigerwijs was bet niet het cojn missielid zelf (die nog niet thuis was), maar diens broeder, die de onverdiende slagen kreeg. Niettegenstaande de heeren eenige dagen later, in tegenwoordigheid van ds. Ruiten schild en dr. Scbubart, uit vrees voor vervolging, hun verontschuldigingen heb ben aangeboden, verneemt men, dat de justitie zich deze zaak vermoedelijk toch zal aantrekken. Nadat de commissaris van politie te Leiden zich in de laatste dagen on ledig heeft gehouden met het doen van een streng ouderzoek- in zake de plaats gehad hebbende ongeregeldheden,verneemt men thans dat reeds twee der feiten be hoorlijk zijn geconstateerd. De daariu betrokken schuldigen zullen zich alzoo bij de justitie te verantwoorden hebben. Door de Vondelstraat te Amsterdam liep Dinsdag een man wanhopig uitroe pende»geef mij een pistool, ik wil mij dooden." Zoo schreeuwende liep hij het Voudelpark in, rechtuit in den vijver, waar hij voorover viel en ten aauschouwe vau eenige wandelaars, die geen hulp konden bieden, verdronk. Uit Rozendaal schrijft men dd. 8 Maart: Het lijk van den persoon, die jl Zondagavond door den trein nabij deze gemeente is overreden, is erkend te zijn dat van den heer D. Franken, mr. tim merman, te Amsterdam. De ongelukkige is slechts 31 jaar oud. Heden heeft de begrafenis aldaar plaats gehad. Twee broers te Amsterdam kregen Woensdag twist, die zoo hoog liep, dat de een den ander met een ketel kokende koffie naar het hoofd wierp, waardoor de man werd gewond en brandwonden be liep, zoodat hij naar het Gasthuis moest worden vervoerd. Twee dronken sjouwerlieden kregen Woensdag op de Oude Waal te Amster dam twist en geraakten handgemeen. Al vechtende geraakten zij samen te water, waarbij een hunner met het hoofd op een in 't water liggende balk viel, zoo dat dit lichaamsdeel vreeselijk werd toe getakeld. Een agent van politie en eeni ge voorbijgangers brachten hen op het droge. De gewonde moest naar het Gasthuis worden vervoerd. Een moeder liep Woensdag in de Gerard Doustraat te Amsterdam haar jon gen, die ondeugend was geweest, na, om hem een kastijding toe te dienen. Zij struikelde echter, viel, en brak een been. De jongen stond er in de verte om te lachen. Als een hooge zeldzaamheid meldt men uit Noorddorp, dat bij den landbouwer L. Welling, aldaar een schaap vijf voldra gen lammeren heeft ter wereld gebracht. Yoor het gerechtshof te Amsterdam is Woensdag de zaak behandeld van den Engelschen stuurman James Bond, die onlangs een der opvarenden van het stoomschip Borizon, met een oliekan in het gelaat trof, waardoor deze zoodanig werd verwond, dat hij nog denzelfden dag overleed. Beklaagde deed het voorkomen, als zou hij door het plotseling beginnen te werken der machine zoo zijn geschrok ken, dat hem de oliekan uit de hand werd geslagen. Enkele getuigen spraken dit tegeu. De eisoh is zes maanden ge vangenisstraf. Uitspraak a. s. Dinsdag. Door de politie te 's-Gravenhage is gearresteerd de chef van de beweging der Haagsche Tramweg-maatschappij E.die verdacht wordt van verduistering. De in het politieblad gesignaleerde Van den Broek, sergeant-schrijver bij den commandant van het 3e reg. veld-art. te Breda, die zich met medeneming van f125 uit de voeten gemaakt had, heeft te Am sterdam getracht door verdrinking een einde aan zijn leven te makeu. Hij werd echter gered, en na in een koffiehuis op het Siugel te zijn bijgebracht, in het gasthuis opgenomen, waar zijn identiteit ipoedig bleek. Hij zal na zijn herstel aan den mili tairen rechter worden overgegeven. Het bericht, volgens hetwelk de di amant-handelaar, die een belangrijk be drag vermist, zou zjjn gevangen genomen, berust op een misverstand. Bedoelde beer naar ons van goede zijde wordt ge schreven, op vrije voeten, en er bestaat geen grond om aan te nemen, dat zijn verhaal in strijd is met de waarheid. (Hbld.) Bij het vonnis van den krijgsraad te Palembang is de 2e luit. kwartier meester F. veroordeeld tot vijf jaren tucht huisstraf, benevens vervallenverklaring van den militairen stand, wegens valsch- heid in twee authentieke geschriften en het desbewust gebruik maken daarvan. Londen, 8 Maart. Uit een officieel mededeeling blijkt, dat zekere Ferry, eerste teekenaar bij het arsenaal van Chatham, vau zijn post is ontzet, omdat hij mis bruik van zijn betrekking heeft gemaakt. Naar het schijnt, heeft hij aan den Ttegenwoordiger van het Amerikaansche gezantschap verscheidene teekeningen van torpedo's enz, verkocht. Volgens de jougste berichten om trent het mijnongeluk te Quaregnon, bij Paturages (Henegouwen), hebben 57 ar beiders, die men tot de verongelukten rekende, behouden uit de mijn weten te komen. Het aantal slachtoffers der ontploffing bedraagt echter toch nog 113. Een geieel eenige zeilwedstrijd zal den 14en Juni, ter gelegenheid van het jubileum van koningin Victoria, in En geland gehouden worden. Geheel Groot- Brittannië en Ierland zullen worden omzeild en 60 a 70 jachten, EDgelsche en Amerikaansche, zullen aan deze wed vaart deelnemen. De prijs is 1000 guinjes. Aan al de mededingende eigenaars van jachten zal een gouden herinnerings- medaille worden geschonken. De Prins van Wallis is starter." Een vrouw te Doura, Graafschap Leitrum, Ierland, woonachtig, is Dinsdag bevallen van 4 kinderen, drie meisjes en een jongen. De kinderen ziju allen wel. De vader is een kleine pachter en het gezin lijdt groote armoede. De kinderen liggen op stroo bij het vuur en zijn slechts met lompen gedekt. De eigenaar van de hoeve heeft den armen man een jaar pacht kwijt gescholden. Donderdag werd te Londen uit spraak gedaan in een geding betreffende verbreking van trouwbelofte, waarin, anders dan gewoonlijk het geval is; een man de aanklager was, en van een vrouw wegens verbreking van trouwbelofte schadevergoeding eischte. De man was 55, de vrouw 46 jaar oud. Zij werd tot 25 p. st. schadevergoeding veroordeeld. van den Raad der gemeente Helder van Woensdag 9 Maart 1887. Voorzitter de heer mr. K. J. C. Stakman Bosse. Tegenwoordig 13 leden; absent de heeren van Gijn, Over de Linden, Hordijk en J. C. Jansen. De tribune is talrijk bezet. Na de opening der vergadering, bet voorlezen en goedkeuren der notulen, worden benoemd tot leden der commissie van Toezicht op 't Middel baar onderwijs de heeren F. S C. M. Wijs, J. C. Jansen en A. C. Roem, respect, met 8, 10 en 9 stemmen. Met de benoemden stonden op de voordracht de heerenD. Westerman llolstijn, W. Bakker Hz. en H. G. F. Peltzer. Een verzoek van klokluiders in deze gemeente, om over 1886 alsnog te genieten 't bun vroeger toegelegd salaris, wordt na bespreking en met ,t oog op een deswege genomen raadsbesluit, niet ingewilligd. In behandeling komt verder een schriftelijk ingediend voorstel van den heer Govers, de strekking hebbende om te bepalen, dat voortgegaan worde met het stichten van brandkranen in onderscheidene deelen der ge meente. De voorsteller beveelt zulks aan tegen over bet besluit van B. en W., die aan deze zaak geen verdere uitvoering wenscben to doen geven. Naar 't oordeel des voorstellers zullen de kosten niet zoo heel hoog loopen en in elk geval minder zijn dan het aanschaffen eener nieuwe brandspuit. Ook zal het benoodigde perso neel een vermindering kunnen ondergaan in de plaats van 20 a 30 personen zal slechts 3 man noodig zijn. Een levendige discussie, waaraan onderscheidene leden deelnamen, volgt op de voor lezing van dit voorstel. Aan het slot dier ge- dachtenwisseling wordt de verdere, behandeling èn van 't voorstel Govers èn van dat van B. en W. om spuit No. 2 (Ankerpark) door een nieuwe te vervangen en enkele andere brandspuiten te herstellen, verdaagd tot een volgende zitting. Met 7 tegen 6 stemmen wordt dit besluit tot verdaging genomen. Door B. en W. wordt, in overleg met de com missie voor de gemeentewerken, voorgesteld om overtegaan tot verbouwing en verbetering van de gemeente scholen nos. 3, 5 en 6. Onder nadere goedkeuring van den geneeskun digen inspecteur en van den districts-schoolopziener, worden de aangeboden plannen vastgesteld als volgtvoor school no. 3, verdeeld in 6 lokalen, met een oppervlakte van 300 vierk. M. en be stemd voor 428 leerlingenvoor school no. 6, mede in 6 lokalen verdeeld, oppervl. 350 vierk. M., bestemd voor 350 leerlingenvoor school no. 6, met 7 lokalen, oppervl. 320 vierk. M., voor 457 leerlingen bestemd. Bij de korte discussie over dit onderwerp, deed de br. Korver uitkomen, dat hij door persoonlijk onderzoek overtuigd was, dat ook de schoolmeubelcn dringend verbetering eischen. De navolgende mededeelingen worden achter eenvolgens voor kennisgeving aangenomen: Van de HH. Gedep. Staten, dat zij de begrooting der gemeente voor den dienst van 1887 hebben goed gekeurd; dat Z. M. de Koning H.D. goedkeuring heeft gehecht aan de besluiten van den Raad tot heffing van knnaalgelden en van een plaatselijke belusting op het gedistilleerddat de heer mr. K. J. C. Stakman Bosse, door Z. M. den Koning herbenoemd tot burgemeester dezer gemeente, op 29 December 11., in banden van den Commissaris des Konings, de vereischte eeden beeft afgelegd; dat aan de rekening en verantwoording der dd- Artillerie Schutter ij, over bet dienstjaar 1885, de vereischte goedkeuring is geschonken en dat het voorschot, waarop deze gemeente, volgens de bepalingen der onderwijs-wet aanspraak heeft, door Z. Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken, berekend naar eene totale som van f 45000, is bepaald op f13500. Eindelijk wordt nog voor kennisgeving aangenomen het door den beer W. J. Maalsteed schriftelijk ingezonden bericht, dat bij de benoeming tot Regent van 't Algemeen Weeshuis aanneemt. Naar aanleiding van vroeger ingekomen adres sen, ter zake van de plaatsing der tenten en kramen op de jaarlijkscbe kermis, ontstaat nu nog een gedachtenwisseling, waarbij de beer Oudenhoven o. a. wijst op de schade, die de on dernemers van vermakelijkheden ondervinden, als zij een plaatsing op het Havenplein verkrijgen. Ten slotte wordt aangenomen, de tegenwoor dige regeling in hoofdzaak te behouden. De openbare zitting wordt nu opgeheven en de bespreking van 't voorstel, om het ophalen van beer, asch, vuilnis, mest, puin, gruis, sintels, enz. enz., in deze gemeente voor den tijd van 10 achtereenvolgende jaren te verpachten, geschiedt daarop in een zitting met gesloten deuren. Na de heropening der openbare zitting werd met 12 tegen 1 stem die van den Voorzitter besloten om den reinigingsdienst voortaan in eigen beheer te houden, even als dit sedert October 1885, bij wijze van proefneming, heeft plaats gehad. De zitting wordt hierop gesloten. Marine en Leger. De opper-konstabel bij de marine H.- W. Dilg, is tijdelijk belast met de waarneming der betrek king van konstabel bij het marine-etablissement te Soerabaïa. Zr. Ms. iustructiebrikken „Castor" en „Pollux", eerstgenoemde liggende te Rotterdam en laatst genoemde te Amsterdam, worden met 1 April a.s. in dienst gesteld, resp. onder bevel van de luits. ter zee Je kl. H. O. Feith en G. A. Van der Mieden. De kapt.-luit. t. z. J. A. Snoek wordt met 1 Mei geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier. Bij Zr. Ms. besluit van 9 dezer is de officier van administratie der 2e kl. J. F. van Gelsdorp, met ingang van 1 April a. s. bevorderd tot offi cier van administratie der le klasse. De benoemde officier van gezondheid der 2e kl. bij de zeemacht M. J. Brandts wordt, met 1 April a. s., geplaatst aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord, om tevens dienst te doen in het hospitaal der marine aldaar.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1